ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.850 μέλη
    StavmanR
    01.07.2007, 15:48
    Έχω έναν έντονο προβληματισμό σχετικά με το που τελειώνει το ΕΓΩ και αρχίζει το ΕΜΕΙΣ, που τελειώνει το ΕΜΕΙΣ και αρχίζει το ΑΥΤΟΙ.
    - Ποια ή έννοια του ΕΓΩ στη σύγχρονη κοινωνία και πως μπορούν να δέσουν τα ΕΓΩ, ώστε να δημιουργηθεί κοινωνική συνοχή.
    - Ακόμα, ως που το ΕΓΩ γίνεται παραγωγικό και που δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στο άτομο και το περιβάλλον του.
    - Πόσο ΕΓΩιστή θεωρείτε τον εαυτό σας και πόσο ΕΓΩιστές βλέπετε τους άλλους;

    Επειδή το θέμα είναι ανοιχτό και ευέλικτο, θεωρώ προσωπικά (δηλαδή ΕΓΩ) ευπρόσδεκτη και κάθε παρατήρηση και διερεύνηση που αφορά το ΕΓΩ.
    asxetos
    01.07.2007, 18:24
    Φιλε StavmanR με εβαλες σε σκεψεις.
    Η εννοια του ΕΓΩ εχει να κανει με το Ατομο, τον Ατομισμο και με την Ατομικοτητα αλλα και τον ατομικισμο.
    Γαι το πρωτο και το δευτερο σκελος της αποριας σου θα σου πω οτι στη ψυχολογια η εννοια τηs ατομικοτηταs περιστρεφεται γυρω απο το συνολικο χαρακτηρισμο του ξεχωριστου ανθρωπου, με την ιδιαιτερη πολυμορφια των ιδιοτητων του, δηλ. τηs ιδιοσυγκρασιαs , του χαρακτηρα κ.λ.π.. Ο Μαξ Αντλερ τον ατομισμο τον ειχε ερμηνευσει ωs φαινομενα πνευματικηs ζωηs, υποστηριζονταs οτι το κοινωνικο Ειναι και η κοινωνικη Ζωη ταυτιζονται.
    Ο Ατομισμοs ειναι μια ταση που δινει περισσοτερο εμφαση στο ατομο ωs παραγονταs διαμορφωσηs τηs κοινωνικηs συμπεριφοραs. Βαση τηs θεωριαs του Ατομισμου η κοινωνια σχηματιζεται και υπαρχει απο τη στιγμη που ενα ατομο διαμορφωνει τη συμπεριφορα του με προτυπο τη συμπεριφορα ενοs αλλου ατομου. Επομενωs η κοινωνια δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια απλη συναθροιση ατομων που οφειλει την ενοτητα τηs στο ενστικτο τηs μιμισης.

    Για το τριτο σκελος της αποριας σου, θα απαντησω με μια φραση. Ο Ατομικισμος είναι ο νοσηρος Ατομισμος. Το άρρωστο ΕΓΩ σε αυτη την περιπτωση εχει να κανει με το ατομικο συμφερον, την ατομικη διακριση, τον ατομικο ανταγωνισμο...κλπ.
    Οποτε σε αυτη την περιπτωση μιλαμε για κακο ΕΓΩισμο.
    Οσο για το ΕΓΩ μου, εμενα, μπορω να κανω την αυτοκριτικη μου, αλλα παντα δεχομαι και την κριτικη των αλλων που πολλες φορες με εχουν απεγκλωβισει απο ακραντο ατομικισμο, ΕΓΩισμο.

    margo
    01.07.2007, 19:49
    Το εγώ το αντιλαμβάνομαι ως μια "ιδέα"που έχουμε για τον εαυτό μας.

    Αντικρύζοντας τον εαυτό μας από την πλευρά του εγώ,όπως έχουμε συνηθίσει,παίρνουμε μια εικόνα της ύπαρξής μας που έχει να κάνει με την εξωτερική πραγματικότητα,δηλαδή ,πως δείχνουμε ,τι δουλειά κάνουμε,πόσα υλικά αγαθά έχουμε συγκεντρώσει.Είναι ουσιαστικά ο επιφανειακός εαυτός μας,ο ψεύτικος.
    Το εγώ είναι μια ψευδαίσθηση ,ένας τοίχος που χτίζουμε για να χωριστούμε από το ΕΜΕΙΣ.

    Μας πείθει ότι είμαστε ξεχωριστοί από τους άλλους,ανώτεροι,ότι αξίζουμε να έχουμε καλύτερη τύχη από τους άλλους(ΑΥΤΟΥΣ).Αυτούς τους κρίνουμε και έτσι τρέφεται το εγώ.

    Η ανθρώπινη βία και το κακό που υπάρχει στον κόσμο μας είναι μια αντανάκλαση του εγώ μας,που μας λέει ότι είμαστε άτομα χωρισμένα από τους άλλους,χωρισμένα από το σύμπαν,περιορισμένα..Το εγώ είναι δειλό γιατί φοβάται τον αληθινό πνευματικό μας εαυτό,που είναι απεριόριστος και ενωμένος με όλους τους ανθρώπους, με όλη τη φύση ως τον πιο απομακρυσμένο γαλαξία.
    Κατά κάποιο τρόπο είναι η φυσική ,η φθαρτή και τρωτή πλευρά του εαυτού μας,σε αντίθεση με την ψυχή που είναι η πνευματική πλευρά.Εκείνη,όταν ελευθερωθεί,γκρεμίζει το τοίχος του δειλού εγώ και νιώθει την απεραντοσύνη και τη γαλήνη του ΕΜΕΙΣ ,της ένωσης με το ΟΛΟΝ ,το μεγαλείο του αληθινού μας εαυτού.
    Αλλά αυτό μπορεί να χρειαστεί χιλιάδες χρόνια-όπως έλεγα και σε άλλο τόπικ

    Θεωρώ τον εαυτό μου εγωϊστή όταν αφήνω να κυριαρχεί το εγώ που δειλιάζει,θίγεται ,διαχωρίζει.Έτσι και οι γύρω μου γίνονται εγωϊστές.Επίσης όταν δεν αποδέχομαι τον κόσμο όπως είναι,τους ανθρώπους με αυτά που πιστεύουν και πέφτω στην παγίδα του εγώ μου να κρίνω τους άλλους και να βρίσκω λάθη.





    "Δύο άνθρωποι έχουν ζήσει μαζί σου σε όλη σου τη ζωή..

    ο ένας είναι το εγώ,φλύαρο,απαιτητικό,υστερικό,υπολογιστικό.Το άλλο,είναι η κρυμμένη πνευματική ύπαρξη,που την ήρεμη και σοφή φωνή της έχεις ακούσει πολύ σπάνια και ακόμα πιο σπάνια της έχεις δώσει σημασία."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 01-07-2007 19:52 ]


    asxetos
    01.07.2007, 20:31
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 01-07-2007 στις 19:49 έγραψε...

    "Δύο άνθρωποι έχουν ζήσει μαζί σου σε όλη σου τη ζωή..

    ο ένας είναι το εγώ,φλύαρο,απαιτητικό,υστερικό,υπολογιστικό.Το άλλο,είναι η κρυμμένη πνευματική ύπαρξη,που την ήρεμη και σοφή φωνή της έχεις ακούσει πολύ σπάνια και ακόμα πιο σπάνια της έχεις δώσει σημασία."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 01-07-2007 19:52 ]






    Ειδικα, αυτο το τελευταιο που εγραψες, ηταν πολυ ωραιο.



    StavmanR
    02.07.2007, 02:31
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 01-07-2007 στις 19:49 έγραψε...

    Το εγώ το αντιλαμβάνομαι ως μια "ιδέα"που έχουμε για τον εαυτό μας.

    Αντικρύζοντας τον εαυτό μας από την πλευρά του εγώ,όπως έχουμε συνηθίσει,παίρνουμε μια εικόνα της ύπαρξής μας που έχει να κάνει με την εξωτερική πραγματικότητα,δηλαδή ,πως δείχνουμε ,τι δουλειά κάνουμε,πόσα υλικά αγαθά έχουμε συγκεντρώσει.Είναι ουσιαστικά ο επιφανειακός εαυτός μας,ο ψεύτικος.
    Το εγώ είναι μια ψευδαίσθηση ,ένας τοίχος που χτίζουμε για να χωριστούμε από το ΕΜΕΙΣ.

    Μας πείθει ότι είμαστε ξεχωριστοί από τους άλλους,ανώτεροι,ότι αξίζουμε να έχουμε καλύτερη τύχη από τους άλλους(ΑΥΤΟΥΣ).Αυτούς τους κρίνουμε και έτσι τρέφεται το εγώ.

    Η ανθρώπινη βία και το κακό που υπάρχει στον κόσμο μας είναι μια αντανάκλαση του εγώ μας,που μας λέει ότι είμαστε άτομα χωρισμένα από τους άλλους,χωρισμένα από το σύμπαν,περιορισμένα..Το εγώ είναι δειλό γιατί φοβάται τον αληθινό πνευματικό μας εαυτό,που είναι απεριόριστος και ενωμένος με όλους τους ανθρώπους, με όλη τη φύση ως τον πιο απομακρυσμένο γαλαξία.
    Κατά κάποιο τρόπο είναι η φυσική ,η φθαρτή και τρωτή πλευρά του εαυτού μας,σε αντίθεση με την ψυχή που είναι η πνευματική πλευρά.Εκείνη,όταν ελευθερωθεί,γκρεμίζει το τοίχος του δειλού εγώ και νιώθει την απεραντοσύνη και τη γαλήνη του ΕΜΕΙΣ ,της ένωσης με το ΟΛΟΝ ,το μεγαλείο του αληθινού μας εαυτού.
    Αλλά αυτό μπορεί να χρειαστεί χιλιάδες χρόνια-όπως έλεγα και σε άλλο τόπικ

    Θεωρώ τον εαυτό μου εγωϊστή όταν αφήνω να κυριαρχεί το εγώ που δειλιάζει,θίγεται ,διαχωρίζει.Έτσι και οι γύρω μου γίνονται εγωϊστές.Επίσης όταν δεν αποδέχομαι τον κόσμο όπως είναι,τους ανθρώπους με αυτά που πιστεύουν και πέφτω στην παγίδα του εγώ μου να κρίνω τους άλλους και να βρίσκω λάθη.





    "Δύο άνθρωποι έχουν ζήσει μαζί σου σε όλη σου τη ζωή..

    ο ένας είναι το εγώ,φλύαρο,απαιτητικό,υστερικό,υπολογιστικό.Το άλλο,είναι η κρυμμένη πνευματική ύπαρξη,που την ήρεμη και σοφή φωνή της έχεις ακούσει πολύ σπάνια και ακόμα πιο σπάνια της έχεις δώσει σημασία."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 01-07-2007 19:52 ]





    Ασχέτως αν με βρίσκεις σύμφωνο, η όλη σου έκφραση είναι υπέροχη και άκρως περιγραφική. Μακάρι να δούμε κι άλλα τέτοια κείμενα στη συνέχεια...


    Asxetos, δεν πας παραπίσω...
    asxetos
    02.07.2007, 02:59
    Καλημερα αγαπητε φιλε StavmanR

    melkat06
    02.07.2007, 09:49
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 01-07-2007 στις 19:49 έγραψε...

    Θεωρώ τον εαυτό μου εγωϊστή όταν αφήνω να κυριαρχεί το εγώ που δειλιάζει, θίγεται, διαχωρίζει. Έτσι και οι γύρω μου γίνονται εγωϊστές. Επίσης όταν δεν αποδέχομαι τον κόσμο όπως είναι, τους ανθρώπους με αυτά που πιστεύουν και πέφτω στην παγίδα του εγώ μου να κρίνω τους άλλους και να βρίσκω λάθη.



    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...
    Liza32
    02.07.2007, 17:48
    Ο εγωιστής είναι ο ατομικιστής. Είναι ο άνθρωπος που κάνει τα πάντα προκειμένου να ευχαριστήσει τον εαυτό του, δίχως να ενδιαφέρεται τι επιπτώσεις θα έχουν οι πράξεις του.Ο εγωιστής αποζητά την προσοχή όλων με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Γίνεται σκληρός και άδικος για να καταφέρει να αποκτήσει όλα όσα ονειρεύεται. Είναι ο τύπος του ανθρώπου, που πατάει επί πτωμάτων προκειμένου να κερδίσει τον αγώνα με τη ζωή. Μα ας δούμε τα πράγματα σφαιρικά, όχι μονόπλευρα. Τι ωθεί έναν άνθρωπο να γίνει εγωιστής; Διότι κανένας μας δεν γεννήθηκε εγωιστής στην πορεία έγινε. Υπάρχει μια θεωρία κατά την οποία, ο άνθρωπος γεννιέται δεν γίνεται. Υπάρχει όμως και μια δεύτερη, κατά την οποία ο άνθρωπος αναγκάζεται να γίνει κάτι που δεν ήταν πρίν, προκειμένου να επιβιώσει μέσα στο φαύλο κύκλο της ζωής. Τι μπορεί να ώθήσει εναν άνθρωπο στον εγωισμό; Πρώτον, η απουσία ύλης και συναισθήματος κατά την παιδική ηλικία και δεύτερον, η ψυχική οδύνη. Ας αναλύσουμε το πρώτο. Ένα παιδάκι έχει ανάγκη απο στοργή και αγάπη περισσότερο απο παιχνίδια και διασκεδάσεις. όταν όμως υπάρχει και μια κρυφή ζήλια για πράγματα που εκείνο δεν μπορεί να έχει ενω βλέπει οτι άλλα παιδάκια τα έχουν, τότε φουντώνει μέσα του το συναίσθημα του εγωισμού. Και λέει, μια μέρα θα αποκτήσω και εγω εκείνο το παιχνίδι! Απο τη στιγμή που θα αποφασίσει να κατακ΄τησει ενα στόχο, θα κάνει τα πάντα για να τον φτάσει. Έτσι βλέπουμε, οτι το στερημένο παιδί, γίνεται εγωιστής ενήλικας, προκειμένου να ικανοποιήσει τις παιδικές του απαιτήσεις οι οποίες μέχρι τότε δεν είχαν ικανοποιηθεί. Και φτάνουμε στην ψυχική οδύνη. Ένας ενήλικας για παράδειγμα, μπορέι να αλλάξει χαρακτήρα με στροφή 180 μοιρών όταν τον πληγώσουν άτομα τα οποία εμπιστεύεται και αγαπά μια ζωή. Άτομα τα οποία έπαιξαν θέατρο προκειμένου να τον γελιοποιήσουν, να τον χλευάσουν, να τον πληγώσουν εσκεμμένα, επειδή ήταν ο εαυτός του, και επειδή είχε όλη την υποστήριξη και την αγάπη ατόμων του περιβάλλοντός του. ένα υπερβολικά συναισθηματικό άτομο, μπορεί να γίνει εγωιστής, αν καταλάβει οτι τον χρησιμοποίησαν προκειμένου να αδράξουν κάποια μεγάλη ευκαιρία,είτε ακόμα, και για να ικανοποιήσουν τις αρρωστημένες τους βλέψεις. Όταν ενα τέτοιο άτομο το οποίο έχει δώσει πάρα πολλά απο τον εαυτό του στους άλλους, καταλάβει το παιχνίδι που παίχτηκε εν αγνοία του, τότε γίνεται εγωιστής στον υπέρτατο βαθμό. Δηλαδή λόγω του μεγάλου πόνου που βίωσε εξαιτίας της συμπεριφοράς των άλλων, μπορεί να φτάσει στα άκρα προκειμένου να αποδείξει το δίκιο του. Για να γίνει όμως αυτό, ακριβώς επειδή είναι και αισθηματίας, πρέπει πρώτα να αλλάξει χαρακτήρα για να μην πέσει ξανά στην παγίδα που θα του στήσουν οι άλλοι. Ο μόνος τρόπος για να το πετύχει είναι να γίνει ακριβώς σαν τους άλλους. Δηλαδή εγωιστής και άπονος! Με αυτόν τον τρόπο, έχει τη συνειδησή του ήσυχη, οτι δεν θα ξαναπέσει θύμα των περιστάσεων, αλλά και οτι μια μέρα επιτέλους θα γίνουν πραγματικότητα τα όνειρα και οι ελπίδες που ήθελε απο παιδί. Η φιλοσοφία του εγωιστή είναι η εξής. Επειδή εγω έδωσα τα πάντα και δεν πήρα τίποτα, επειδή ήμουν αληθινός και δεν το εκτιμήσατε, τώρα θα γίνω και γω σαν και σας για να με προσέξετε επιτέλους! Η αλήθεια έιναι οτι πολλοί άνθρωποι δεν εκτιμάνε τον άνθρωπο που είναι ο εαυτός του. Πιστεύουν οτι ψεύδεται. Και όμως, τέτοιοι άνθρωποι σπανίζουν, αλλά υπάρχουν! Και όταν και άν τους συναντήσουμε, καλό είναι να τους ακούσουμε, να δούμε την ψυχή τους όχι την επιφάνεια, να τους αγαπήσουμε για αυτό που είναι, και να μη θέλουμε να τους αλλάξουμε. Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να επιβληθούμε στον εγωισμό. Με την αγάπη. όχι με το δόλο. Διότι όπως λένε πολλοί σωστά οι παλιοί, μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν. Επίσης, μην κάνεις κακό, γιατί θα το βρείς μπροστά σου. Κάτι ξέρουν...
    Kerato
    02.07.2007, 23:31
    ΕΓΩ πάλι κόλλησα με το σχόλιο της Λίζας(Νούμερο)...
    Πολλές ασάφειες και αξιώματα βγαλμένα απ' το πουθενά.
    Αντιπαραθέτω ότι ο άνθρωπος είναι εκ φύσης εγωιστής. Δε γίνεται στην πορεία της ζωής του. Αυτό που λέγεται ένστικτο επιβίωσης είναι βασικό, ζωώδες και πέρα για πέρα εγωιστικό. Η κοινωνική συμβίωση, οι συναισθηματικοί δεσμοί και οι αξίες που βασίζονται στην ηθική του ανθρώπου είναι για μένα τα στοιχεία που γκρεμίζουν σε πολλές περιπτώσεις το οικοδόμημα του εγωισμού και στη θέση του βάζουν την αυταπάρνηση, τον αλτρουισμό και τη θυσία του εγώ για το καλό κάποιου άλλου.

    Σε πολλούς δεν αρέσει, το βρίσκουν βαρετό ή ανούσιο ή ακόμα και περιττό, αλλά κατά τη γνώμη μου πρίν απαντήσουμε σε μια ερώτηση καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε τί είναι αυτό για το οποίο καλούμαστε να εκφέρουμε άποψη, από πόσα και ποιά στοιχεία ενδεχομένως αποτελείται κι αν υπάρχουν ή όχι υποκατηγορίες, διαχωρισμοί και διαφοροποιήσεις στον ορισμό του γενικά ή έστω στο δικό μας μυαλό.

    Ακολουθώντας τα παραπάνω, θεωρώ ότι υπάρχει εποικοδομητικός εγωισμός, όταν αυτός αποσκοπεί στη βελτίωση του εαυτού μας, τόσο πνευματικά, όσο και σωματικά, κοινωνικά, συμπαντικά ή ό,τι άλλο βάζει ο νους σας. Από την αντίθετη πλευρά, υπάρχει αρρωστημένος εγωισμός που ως βάση του έχει την προσωρινή και φαινομενική "αναβάθμιση" του status κάποιου, αδιαφορώντας για τον τρόπο και τις επιπτώσεις των μέσων για την επίτευξή της.

    Είμαι εγωιστής σημαίνει ότι βάζω τον εαυτό μου πάνω απ' όλα. Σκεφτείτε όμως έναν ιδεολόγο που διατίθεται να δώσει τη ζωή του για τα πιστεύω του. Ενδεχομένως αν τελικά το κάνει, η οικογένειά του να πει με παράπονο ότι ήταν πολύ εγωιστής για να προδώσει τον εαυτό του και να μη θυσιαστεί για τις αξίες του, μόνο και μόνο για να συνεχίσει να ζει κοντά μας. Αν ρωτούσατε το ίδιο, πιθανόν να έλεγε ότι δεν ήταν καθόλου εγωιστής γιατί το μόνο που έκανε ήταν να παλέψει για ένα καλύτερο μέλλον των αγαπημένων του προσώπων, άρα ότι έδρασε από καθαρό αλτρουϊσμό. Ποιός από τους δυο θα ήταν εγωιστής στα δικά σας μάτια; Η οικογένεια που το μόνο που σκέφτεται είναι η δική της απώλεια κι όχι η ακεραιότητα της ύπαρξης του αγαπημένου προσώπου της ή ο ιδεολόγος που γύρισε την πλάτη στους ζωντανούς για μια ιδέα;

    Υπάρχουν ένα σωρό θεάσεις του ίδιου θέματος, αλλά εμείς στην καθημερινότητά μας έχουμε συνδιάσει τον εγωιστή με τον υπερόπτη, με τον επιδειξιομανή, με τον καιροσκόπο, με τον αδίστακτο, με το θυμωσιάρη, με τον κομπλεξικό, με τον ευερέθιστο, με τον κτητικό, με τον πεισματάρη κτλ κτλ...

    Το σίγουρο είναι ότι μέσα μας υπάρχει το εγώ, το υπερεγώ και το αυτό κι ότι πάντα θα μας καθορίζουν, ανάλογα με το βαθμό της αυτογνωσίας μας και των στόχων που θέτουμε στη ζωή μας.
    StavmanR
    06.07.2007, 15:30
    Ας αποπειραθώ ένα μαθηματικό συλλογισμό παραθέτοντας τις μονάδες σα μονάδες επιρροής στα σύνολα επιρροής.

    Τα EGO συνθέτουν το EMEIS, άρα
    n x EGO = EMEIS (n>1)

    AUTOI προσπαθούν να κάνουν το EGO μεγαλύτερο του εμείς και το πετυχαίνουν
    AUTOI > EMEIS άρα
    AUTOI = k x EMEIS (k>1 θετικός)

    και EGO μεγαλύτερο του EMEIS
    άρα EGO=m x EMEIS

    Επειδή EMEIS = n x EGO
    m x n = 1
    αδύνατο επειδή οι m και n είναι μεγαλύτεροι της μονάδας.

    Μπορούμε να καταλήξουμε σε αντίστοιχα συμπεράσματα με τη μαθηματική διατύπωση πως Αυτοί κι Εμείς στη ουσία κάνουμε το Εμείς το οποίο αποτελείται από πολλά Εγώ.

    Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τα μαθηματικά, αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει...
    Δεν πιστεύω να ασχοληθεί κανείς σοβαρά με την χιουμοριστική αυτή διατύπωση, καθώς δεν ήταν ούτως ή άλλως ο σκοπός μου. Περισσότερο στόχευα στην εσφαλμένο εξαρχής διαχωριστικό ορισμό των ΕΓΩ, ΕΜΕΙΣ, ΑΥΤΟΙ που οδηγούν σε χαοτικές καταστάσεις...

    Tren
    06.07.2007, 18:38
    Ας φανταστουμε την αρχη του κοσμου..
    Βρεχει διαβητες Πεφτουν στην γη με φορα .Ο δικος μου διαβητης καρφωνεται καπου."Εγω " ειμαι το σημειο προσκρουσης με το εδαφος.Γερνοντας σιγα σιγα το υπολοιπο σωμα μου φτιαχνω εναν κυκλο."Εμεις ",δηλαδη ολα οσα με κανανε να στρεφω το σωμα μου και με "αναγκασαν "σε μια τροχια(καταστασεις,βιωματα,αλλοι διαβητες )ειμαστε μεσα στον κυκλο μου."Αυτοι" ειναι οι απ'εξω...τους κοιτω/αμε ,τους παρατηρω/ουμε αλλα εχουν τις δικες τους τροχιες..
    Εκτος αν πανε να χαλασουν τον δικο μου/μας κυκλο.Τοτε αλλαζει το πραγμα ... και ξαφνικα ξαναβρεχει απο την αρχηηηηηηηηηηηη!!!





    StavmanR
    06.07.2007, 19:17
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 06-07-2007 στις 16:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 06-07-2007 στις 15:30 έγραψε...
    .... οδηγούν σε χαοτικές καταστάσεις...




    Αν δεν κανω λαθος, σε ενα αλλο topic εγραψες οτι το χαος ειναι η φυσικη κατασταση του συμπαντος, στην οποια ο ανθρωπος αμυνεται με τη συνειδηση.
    Καλα τα λεω??

    Το ζητημα δεν ειναι το χαος, νομιζω, αλλα το ποιος εχει τον ελεγχο της αμυνας.





    Αφού καταφέραμε να εφαρμόσουμε τη θεωρία της σχετικότητας και σε αυτό το θέμα, τείνουμε να το προσεγγίσουμε...
    Έχεις δίκιο ότι είχα ανφερθεί στο χάος. Είχα αναφερθεί όμως στη χαοτική επιβολή του κόσμου στο εγώ μας, γεγονός που μάλλον αποδεικνύεται εμπράκτως...
    Μου άρεσε ιδιαίτερα η διατύπωση "δημιουργικά μαθηματικά". Πρόκειται για μία έκφραση που διδασκόμαστε από τότε που γεννηθήκαμε: το πώς δηλαδή θα σου δώσω 1 για να πάρω 10, καταλήγοντας στο "δημιουργικό" αποτέλεσμα 1=10, έκλεισε η συμφωνία...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 06-07-2007 19:33 ]


    StavmanR
    06.07.2007, 19:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 06-07-2007 στις 18:38 έγραψε...

    Ας φανταστουμε την αρχη του κοσμου..
    Βρεχει διαβητες Πεφτουν στην γη με φορα .Ο δικος μου διαβητης καρφωνεται καπου."Εγω " ειμαι το σημειο προσκρουσης με το εδαφος.Γερνοντας σιγα σιγα το υπολοιπο σωμα μου φτιαχνω εναν κυκλο."Εμεις ",δηλαδη ολα οσα με κανανε να στρεφω το σωμα μου και με "αναγκασαν "σε μια τροχια(καταστασεις,βιωματα,αλλοι διαβητες )ειμαστε μεσα στον κυκλο μου."Αυτοι" ειναι οι απ'εξω...τους κοιτω/αμε ,τους παρατηρω/ουμε αλλα εχουν τις δικες τους τροχιες..
    Εκτος αν πανε να χαλασουν τον δικο μου/μας κυκλο.Τοτε αλλαζει το πραγμα ... και ξαφνικα ξαναβρεχει απο την αρχηηηηηηηηηηηη!!!








    Χα χα, πολύ καλό, πράγμα που περίμενα από σενα
    Σκέψου όμως να έβρεχε γόμες ή διορθωτικά Μπλανκος και καθε φορά που γέρναμε σβήναμε κι από κάτι αντί να γράφουμε, αυτός ο γεωμετρικός τόπος των σημείων δεν θα μπορούσε κάλλιστα να ονομαστεί επίσης εγωισμός;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 06-07-2007 19:29 ]


    Tren
    06.07.2007, 20:37

    StavmanR...
    Τωρα που το λες......

    Αλλα παλι ,εγω πιστευω στον Διαβητισμο χαχαχα ενω η δικη σου θεωρια βασιζεται καθαρα στον Γομοδιορθωτισμο και τις δυτικες επιρροες που αυτος εδεχθη απο τον Μπλανκοκιιτισμο ...χαχαχα
    StavmanR
    06.07.2007, 20:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 06-07-2007 στις 20:37 έγραψε...


    StavmanR...
    Τωρα που το λες......

    Αλλα παλι ,εγω πιστευω στον Διαβητισμο χαχαχα ενω η δικη σου θεωρια βασιζεται καθαρα στον Γομοδιορθωτισμο και τις δυτικες επιρροες που αυτος εδεχθη απο τον Μπλανκοκιιτισμο ...χαχαχα



    Χαχαχαχαχα, πάω πάσο, δεν παίζεσαι...
    Tren
    06.07.2007, 20:56
    Γελαςςςςςςςςςςςςςςςςςςς Σταυροοοοοοοοοοοοο????
    Οκ!



    Το ξεφτιλισαμε λιγο το θεματακι Λιζα μου αλλα ενταξει τωρα ολα υπο ελεγχο!



    StavmanR
    22.07.2007, 22:36
    μνκ
    StavmanR
    02.09.2007, 18:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 02-07-2007 στις 23:31 έγραψε...



    ... θεωρώ ότι υπάρχει εποικοδομητικός εγωισμός, όταν αυτός αποσκοπεί στη βελτίωση του εαυτού μας, τόσο πνευματικά, όσο και σωματικά, κοινωνικά, συμπαντικά ή ό,τι άλλο βάζει ο νους σας. Από την αντίθετη πλευρά, υπάρχει αρρωστημένος εγωισμός που ως βάση του έχει την προσωρινή και φαινομενική "αναβάθμιση" του status κάποιου, αδιαφορώντας για τον τρόπο και τις επιπτώσεις των μέσων για την επίτευξή της.

    Είμαι εγωιστής σημαίνει ότι βάζω τον εαυτό μου πάνω απ' όλα. Σκεφτείτε όμως έναν ιδεολόγο που διατίθεται να δώσει τη ζωή του για τα πιστεύω του. Ενδεχομένως αν τελικά το κάνει, η οικογένειά του να πει με παράπονο ότι ήταν πολύ εγωιστής για να προδώσει τον εαυτό του και να μη θυσιαστεί για τις αξίες του, μόνο και μόνο για να συνεχίσει να ζει κοντά μας. Αν ρωτούσατε το ίδιο, πιθανόν να έλεγε ότι δεν ήταν καθόλου εγωιστής γιατί το μόνο που έκανε ήταν να παλέψει για ένα καλύτερο μέλλον των αγαπημένων του προσώπων, άρα ότι έδρασε από καθαρό αλτρουϊσμό. Ποιός από τους δυο θα ήταν εγωιστής στα δικά σας μάτια; Η οικογένεια που το μόνο που σκέφτεται είναι η δική της απώλεια κι όχι η ακεραιότητα της ύπαρξης του αγαπημένου προσώπου της ή ο ιδεολόγος που γύρισε την πλάτη στους ζωντανούς για μια ιδέα;

    Υπάρχουν ένα σωρό θεάσεις του ίδιου θέματος, αλλά εμείς στην καθημερινότητά μας έχουμε συνδιάσει τον εγωιστή με τον υπερόπτη, με τον επιδειξιομανή, με τον καιροσκόπο, με τον αδίστακτο, με το θυμωσιάρη, με τον κομπλεξικό, με τον ευερέθιστο, με τον κτητικό, με τον πεισματάρη κτλ κτλ...

    Το σίγουρο είναι ότι μέσα μας υπάρχει το εγώ, το υπερεγώ και το αυτό κι ότι πάντα θα μας καθορίζουν, ανάλογα με το βαθμό της αυτογνωσίας μας και των στόχων που θέτουμε στη ζωή μας.



    Κέρατο ,έχω να πω ότι ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα παράθεση, αν και έχει περάσει καιρός... .
    Εντούτοις, πιστεύεις πραγματικά ο αλτρουιστής είναι εγωιστής ή ότι έχει ξεπεράσει τον εαυτό του και συμμετέχει ως κύτταρο σε μία πιο οργανωμένη ή έστω μαζική μορφή ζωής; Ακόμα, πιστεύεις ότι ο άνθρωπος έχει μεγαλύτερη εξελικτική πορεία όταν φιλτράρει τα πάντα μέσα από εγωιστικά φίλτρα, ή με πιο ευρύ οπτικό πεδίο; Από όσα έχω διαβάσει, σωστά ή λάθος, οι ψυχολόγοι έχουν διάφορες έννοιες όπως τηλεπάθεια, διαίσθηση, ενσυναίσθηση, συγκίνηση για να περιγράψουν τον τρόπο με τον οποίο ένας άνθρωπος φεύγει από το κύριο οπτικό του πεδίο και συμμετέχει στις αισθήσεις των άλλων. Αυτοί οι άνθρωποι θεωρούνται από τους επιστήμονες "εξελιγμένοι" και ποιο κοντά στην ευρύτερη έννοια Άνθρωπος και όχι στην καθαρά βιολογική. Ακόμα, τέτοιοι άνθρωποι είναι στατιστικά πετυχημένοι κοινωνικά.
    Το αστείο είναι βέβαια ότι στη βιογενετική υπάρχει η θεωρία του "εγωιστικού" γονιδίου, η οποία θέτει ως μοναδικό στόχο της ζωής ενός ατόμου, την δια βίου εξέλιξη του γονιδίου και τη μεταφορά του εξελιγμένου γενετικού υλικού στην επόμενη γενεά μέσω την διαδικασίας της αρχέτυπης εντυπώσεως (αρχέτυπα) και της πληρώσεως του γονιδιακού μεταφορέα (γενετικό υλικό). Ελπίζω στο μέλλον να αναπτυχθεί και αντίστοιχη θεωρία του "κοινωνικού" γονιδίου...


    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 02-09-2007 18:15 ]


    tsorumo
    20.09.2007, 09:38
    καλή μέρα σε όλους τους ενασχολούντες με το θέμα αυτό καθώς οι απόψεις όλων σας, που προφανώς γίνατε μία "παρέα", είναι όχι μόνο ενδιαφέρουσες και πρωτότυπες, άλλα και εποικοδομητικές! Γεγονός που με ωθεί να συμμετάσχω κι εγώ με όλο τον σεβασμό απέναντι στην παρέα σας χωρίς καμία διάθεση εισβολής.

    ευχαριστώ, καθώς είναι χρήσιμο για μένα να καθορίζω τις προϋποθέσεις πάντα.

    το υπέρτατο εγώ όπως το διάβασα ως τίτλο με "πήγε" στο υπερεγώ του φρόυντ. Όταν διάβασα όμως το κείμενο της επεξήγησης, ανακάλυψα οτι αναφερόταν σε ένα φάσμα πολλών και διαφορετικών εννοιών που η ανάλυσή του μπορεί να συμπεριλάβει και το υπερεγώ κατα τον φρόυντ - ο οποίος θεωρεί οτι είναι η άποψη που έχει ο καθένας μας για τον εαυτό του και "χαίρει" μεγαλύτερης εκτίμησης απο ό,τι είναι στην πραγματικότητα. δηλαδή όλοι έχουμε μια ιδέα για τον εαυτό μας (υπερεγώ) η οποία όμως δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα καθώς υπερεκτιμά το εγώ (το εγώ μας).

    εκεί αρχίζει να "παίζει" και το παιχνίδι του εγώ, κατ' επέκταση του εγωισμού, και τελικά του ατομικισμού καλύτερα γιατί πρώτον το εγώ έχει να κάνει με το είναι, δεύτερον, ο εγωισμός έχει διττή σημασία που η μία έννοια έχει χρώμα θετικό (π.χ. χάρη στον εγωισμό του κατάφερε να πάρει το πανελλήνιο πρωτάθλημα, στέκεται στην ζωή κλπ κλπ) και αρνητικό που περνάει στο επίπεδο του ατομικισμού και τρίτον ο ατομικισμός (και όπως όλες οι λέξεις σε -ισμός έχουν αρνητική χροιά και έννοια ) καθορίζει καλύτερα το ερώτημα που τέθηκε.

    όσο μεγαλύτερη ιδέα έχουμε για τον εαυτό μας τόσο περισσότερο ατομικιστές γινόμαστε. είναι χρήσιμο το υπερεγώ αλλά να το χρησιμοποιούμε όπως πρέπει.

    αναγκαστικά και ο κόσμος στον οποίο ζούμε χαρακτηρίζεται απο ατομικισμό και σε αναγκάζει να "φέρεσαι" ατομικιστικά και τελικά δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος που και να μην το θέλεις, φέρεσαι έτσι.

    Ωστόσο, εκεί είναι που, όταν σε ενοχλεί και βλέπεις οτι θες να πάψεις να είσαι ατομικιστής αλλά δεν μπορείς γιατί ωθήσε απο το κοινωνικο, οικονομικό οικογενειακό, επαγγελματικό σου περιβάλλον, τότε πρέπει να αρχίζεις να κάνεις την πορεία προς το "γνώθι σεαυτόν". Αν δεν σε ενοχλεί, και είσαι εντάξει με τον εαυτό σου, πάλι έχει καλώς. δεν σημαίνει οτι επειδή η δικη μου πραγματικότητα είναι αυτή που είναι, πρέπει και του άλλου να είναι ίδια ή παρόμοια!
    και η πορεία προς το γνώθι σεαυτόν σημαίνει απόκτηση συνειδητότητας, (συνειδητότητα χωρίς να μένω στην συνείδηση κατα τον φρόυντ, ή στην συνείδηση του osho (ινδού βουδιστή) δηλαδή ο,τι κάνεις, να το κάνεις έχοντας συνείδηση του οτι το κάνεις, οπότε αυτο κάθε φορά θα σε οδηγεί στην συνειδητοποίηση τόσο στα δικά σου λάθη και παραλείψεις, όσο και στην πραγματικότητα και θα σε ελευθερώσει τελικά στην συμπεριφορά. γιατί η όλη υπόθεση του ατομικισμού, του εγώ όπως θέλετε τοποθετήστε το, είναι η τελική κατάληξη που είναι η συμπεριφορά τόσο η δική μας όσο και των άλλων. αυτό ενοχλεί το εγώ μας και άρα γινόμαστε εγωιστές, ατομικιστές.

    εδώ τίθεται και το γεγονός οτι η ελευθερία σου αρχίζει εκεί που σταματά η δική μου και τούμπαλιν. Αν όλοι το συνειδητοποιήσουμε αυτό, δεν θα υπάρχει κάν ατομικισμός, εγωισμός εγώ με την έννοια που τίθεται στο ερώτημα. Γεγονός που δεν δύναται, τόσο εξαιτίας της ανθρώπινης φύσης αυτής καθευτής γιατί ο άνθρωπος έχει ανάγκη να ξεχωρίζει (είναι καλό αρκεί να μην ξεφεύγει απο την πραγματικότητα) όσο και πάλι στην ανθρώπινη φύση κάποιων που για προσωπικά τους οφέλη δεν τους συμφέρει να έχουν "μονιασμένους" τους συνανθρώπους τους. Δεν ωφελεί στην οικονομική κοινότητα αυτό.

    Το πήγα πολύ μα πάρα πολύ μακρυά, αλλά τελικά και εκεί καταλήγει. Και εξηγούμαι, πώς να μην γίνω ατομικιστής (δεδομένου οτι και η κοσμοθεωρία μου είναι το φαίνεσθαι) όταν όλες οι διαφημίσεις με ωθούν να αγοράζω όλο και πιο πολύ, απευθύνονται στο υπερεγώ μου και μου αλλάζουν την εικόνα μου έτσι όπως θα θελα και θα θελαν, οπότε επιδίδομαι σε έναν αγώνα απόκτησης ο,τι μου δίνουν, με ό,τι κόστος. εκλαϊκευμένο έτσι όπως το δίνω αλλά ποιος αμφιβάλει οτι δεν γίνεται; (πάντα δίνω παραδείγμα υπερβολής ώστε να κρατήσουμε την ουσία γιατί έτσι γίνεται αντιληπτή οπότε συγχωρήστε μου την υπερβολή)

    Όλα τα παραπάνω συν όλες οι δικές σας απόψεις ξεχωριστά του καθενός, συνιστούν την έννοια του εγώ και απο κει και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να ενεργήσει. Όταν δε, ενεργεί γνωρίζοντας, είναι ακόμη καλύτερο.

    Προσωπικά πιστεύω οτι η πορεία του ανθρώπου είναι προς τα "πάνω" και όχι προς τα κάτω! το γνώθι σεαυτόν κατα τους αρχαίους έλληνες, η πνευματική υπέρβαση κατα τις όποιες θρησκείες, η προσωπική ολοκλήρωση κατα την ψυχολογία, η γνώση των πραγμάτων κατα την φιλοσοφία. όλα αυτά μαζί και ένα τελικά.

    συνέθεσα πολλά και διαφορετικά και μπορεί να "σύγχυσα" παρά να "διελεύκανα".
    το τελευταίο διάστημα διαβάζω ηράκλειτο και έχει ξεκαθαρίσει πολύ το προσωπικό μου τοπίο και τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

    καλή σας ημέρα




    tsorumo

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsorumo στις 20-09-2007 10:02 ]


    StavmanR
    21.09.2007, 03:11
    tsorumo καταρχήν καλωσήρθες στην παρέα των ΕΓΩ-αναλυτών . Το συγκεκριμένο θέμα το επέλεξα προς συζήτηση, όταν και το έθεσα, διότι αποτελεί την απαρχή όλων των υπολοίπων. Ο προσδιορισμός των ορίων μεταξύ του ΕΓΩ και του ΕΣΥ σηματοδοτεί τη δημιουργία και ανάπτυξη της κοινωνίας, και σχεδιάζει το περίγραμμα της μορφής της. Με μία απλή και γενικευμένη ανάλυση μπορούμε να πούμε ότι στη σύγχρονη κοινωνία, το πολύ εγώ οδηγεί στην εκμετάλλευση του άλλου και στον απολυταρχικό τρόπο ζωής, ενώ το πολύ ΕΜΕΙΣ στον πλουραλισμό, τον αλτρουισμό και την απόλυτη έκφραση του φιλοσοφικού σοσιαλισμού που οδηγεί στην αναρχία.

    Με βάση παρόμοιες προσεγγίσεις σε όλους τους τομείς της ζωής (φιλία, οικογένεια, πολιτική, κοινωνία, οικονομία κλπ.) θεώρησα ότι το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί προϋπόθεση για την ανάπτυξη κάθε άλλης συζήτησης, μιας και όλες οι συζητήσεις που έχω δει ως τώρα σχετίζονται με τη διαφοροποίηση του ατομικού δικαιώματος και της προσωπικής άποψης από την αντικειμενική (κοινά αποδεκτή) πραγματικότητα και τους κοινωνικούς κανόνες (άτυπους, ηθικούς και νομικούς). Το θεωρώ, ίσως, ως το δυσκολότερο θέμα προς συζήτηση, ιδιαίτερα στις μέρες μας που ο κάθε άνθρωπος επιδιώκει την αποστασιοποίησή του από το υπόλοιπο σύνολο και τους ηθικούς -κυρίως- κανόνες.

    Η ανταπόκριση φυσικά δεν ήταν αναμενόμενη (δεν αφήνω αιχμές για κανέναν) μιας και το θέμα αυτό δυσκολεύει τον κάθε ένα, βάζοντάς τον σε μία διαδικασία αντιπαραθέσεως των "θέλω" με τα "πρέπει", του "εγώ" με το "εμείς"...



    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-09-2007 03:16 ]