ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη
    Liza32
    03.07.2007, 09:02
    Οι γονείς σας έχουν χωρίσει εδω και πολλά χρόνια, εσείς ζείτε με τη μητέρα σας για παράδειγμα, ο πατέρας σας απο τη στιγμή που πήραν διαζύγιο, δεν έχει δώσει σημεία ζωής! Δεν ενδιαφέρετε για σας, έχει ξαναπαντρευτεί, αλλά δεν έχει άλλη οικογένεια, παρόλα αυτά, δεν νοιάζεται να μάθει αν ζείτε ή αν πεθάνατε! Εσείς, σε μια προσπάθεια σας να δείξετε ενδιαφέρον για εκείνον ψάχνετε να τον βρείτε, και στη μια και μοναδική συνάντηση που έχετε μετά απο τόσο καιρό, εκείνος κατηγορεί τη μητέρα σας μπροστά στη νέα του γυναίκα! Του ζητάτε το τηλέφωνο της γιαγιάς σας, για να επικοινωνήσετε μαζί της, για να βρεθείτε μετά απο τόσο καιρό. όταν πάτε να τη βρείτε, εκέινη σας κατηγορεί, οτι δεν νοιάζεστε για τον πατέρα σας, και οτι τον εγκαταλήψατε! Είπε ο γαίδαρος τον πετεινο κεφάλα! Και, σας διώχνει! Η απορία μου είναι η εξής. Εγω για παράδειγμα,αν είχα τέτοιο πατέρα, θα έριχνα μαύρη πέτρα πίσω μου και θα συνέχιζα τη ζωή μου όπως και πρίν. Εσείς τι θα κάνατε σε μια τέτοια περίπτωση; Πιστευετε οτι άνθρωποι τέτοιου είδους αξίζουν συγχώρεση;
    yiannisyiannis
    03.07.2007, 10:07
    Όλοι οι άνθρωποι αξίζουν συγχώρεση. Για την συγκεκριμένη υπόθεση που αναφέρεις, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να διαγράψει κανείς τους γονείς του, όσο λάθος κι αν είναι η συμπεριφορά τους. Κουβαλάμε τα γονίδιά τους, το DNA τους κι αυτό όσο κι αν προσπαθήσουμε δεν διαγράφεται. Ο σεβασμός προς στους γονείς (κι όχι η αποδοχή των επιλογών ή των συμπεριφορών τους) είναι κάτι που τους οφείλουμε.
    EffieKakaflika
    03.07.2007, 10:39
    Έχω βρεθεί περίπου σ'αυτή τη θέση που περιγράφεις. Έχω να πώ κατ'αρχήν ότι είναι μεγάλη κουβέντα να πει κανείς ότι οι γονείς είναι γονείς και τους συγχωρούμε ό,τι και να έχουν κάνει. Δεν είναι καθόλου εύκολο να συγχωρήσεις τον γονιό ακριβώς επειδή τον αγαπάς πολύ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το ξεπεράσεις μέσα σου και να τον τοποθετήσεις σε μια θέση πιο αποστασιοποιημένη, και να προσπαθήσεις να τον αποδεχθείς γιατί δεν είναι δυνατόν να αλλάξει στην ηλικία αυτή. Απο 'κει και πέρα δεν πιστεύω ότι είναι δυνατόν να γίνουν τα πράγματα όπως πριν ούτε όπως "πρέπει" σε μια σχέση γονιού - παιδιού, και αυτό το κόστος -λυπάμαι- βαραίνει και τους δύο.

    maspa
    03.07.2007, 11:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 03-07-2007 στις 09:02 έγραψε...

    Οι γονείς σας έχουν χωρίσει εδω και πολλά χρόνια, εσείς ζείτε με τη μητέρα σας για παράδειγμα, ο πατέρας σας απο τη στιγμή που πήραν διαζύγιο, δεν έχει δώσει σημεία ζωής! Δεν ενδιαφέρετε για σας, έχει ξαναπαντρευτεί, αλλά δεν έχει άλλη οικογένεια, παρόλα αυτά, δεν νοιάζεται να μάθει αν ζείτε ή αν πεθάνατε! Εσείς, σε μια προσπάθεια σας να δείξετε ενδιαφέρον για εκείνον ψάχνετε να τον βρείτε, και στη μια και μοναδική συνάντηση που έχετε μετά απο τόσο καιρό, εκείνος κατηγορεί τη μητέρα σας μπροστά στη νέα του γυναίκα! Του ζητάτε το τηλέφωνο της γιαγιάς σας, για να επικοινωνήσετε μαζί της, για να βρεθείτε μετά απο τόσο καιρό. όταν πάτε να τη βρείτε, εκέινη σας κατηγορεί, οτι δεν νοιάζεστε για τον πατέρα σας, και οτι τον εγκαταλήψατε! Είπε ο γαίδαρος τον πετεινο κεφάλα! Και, σας διώχνει! Η απορία μου είναι η εξής. Εγω για παράδειγμα,αν είχα τέτοιο πατέρα, θα έριχνα μαύρη πέτρα πίσω μου και θα συνέχιζα τη ζωή μου όπως και πρίν. Εσείς τι θα κάνατε σε μια τέτοια περίπτωση; Πιστευετε οτι άνθρωποι τέτοιου είδους αξίζουν συγχώρεση;



    Εγώ θα το έριχνα στα αντικαταθλιπτικά
    Steppenwolf
    03.07.2007, 11:59
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 03-07-2007 στις 10:07 έγραψε...

    Όλοι οι άνθρωποι αξίζουν συγχώρεση. Ο σεβασμός προς στους γονείς (κι όχι η αποδοχή των επιλογών ή των συμπεριφορών τους) είναι κάτι που τους οφείλουμε.



    Σχετικά με το πρώτο, δεν είμαι τόσο σίγουρη. Ακόμα το ψάχνω και δεν έχω καταλήξει.
    Αλλά όσον αφορά τον σεβασμό προς τους γονείς, εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι ο σεβασμός είναι κάτι που κερδίζεται από τον άλλο, και δεν θα πρέπει να χαρίζεται ακόμα κι αν αυτός ο άλλος είναι ο γονέας μας.

    Τώρα επί της ουσίας σε αυτά που αναφέρει η Lisa32, όσο χάλια και να είναι τα πράγματα το να ρίξει ένα παιδί μαύρη πέτρα πίσω του και να συνεχίσει τη ζωή του χωρίς κάποιον από τους γονείς τους σε καταστάσεις παρόμοιες με αυτές που περιγράφει, είναι μεγάλη κουβέντα. Εκ των πραγμάτων θα αναγκαστεί να το κάνει -αφού ο άλλος αδιαφορεί και εν πάσει περιπτώσει δεν του αφήνει και κάποιο παραθυράκι ανοιχτό για προσέγγιση- αλλά είναι κάτι που θα βαραίνει το παιδί για αρκετό καιρό, μέχρι να μπορέσει να ξεπεράσει κάποια πράγματα, να αποστασιοποιηθεί κτλ κτλ.

    Το έχω ξαναπεί κάπου, ότι η σχέση του παιδιού με τους γονείς είναι από τις ακρογωνιαίες για την ανάπτυξή του. Όχι ότι δεν μπορεί το παιδί να αναπτυχθεί και να εξελιχθεί ορθά και χωρίς μια υγιή σχέση με τον ένα ή και τους δυο γονείς, αλλά είναι πιο δύσκολο κι απαιτεί αυξημένα επίπεδα ωριμότητας κι ενδοσκόπησης ίσως. Και βέβαια υπάρχουν και διαβαθμήσεις. Όπως υπάρχει ο σωστός (πάνω κάτω, κανείς δεν είναι τέλειος και όλοι μαθαίνουμε στην πορεία πώς να είμαστε σωστοί γονείς) υπάρχει ο αδιάφορος γονεάς αλλά και ο καταστροφικός. Και όλες οι ενδιάμεσες αποχρώσεις.

    Ειδικά για το θέμα της συγχώρεσης ενός γονέα από το παιδί, νομίζω ότι κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη και πρέπει να εξεταστεί ξεχωριστά. Όμως επειδή ο άλλος είναι γονιός και μεγαλύτερος σε ηλικία δε σημαίνει ότι έχει το ελεύθερο να κάνει ό,τι του καπνίσει και μετά να αξιώνει υποχωρήσεις και συγχώρηση απλά και μόνο επειδή έχει τυπικά μια ιδιότητα. Εξάλλου στις περιπτώσεις που αναφέρεις, ο ίδιος ο γονιός είναι αυτός που πρώτος αποποιείται την ιδιότητα του αυτή. Αν δεν μετανιώσει και δεν δείξει (λεκτικά και εμπράκτως) ότι αναγνωρίζει το λάθος του, δε μπορεί το παιδί να δίνει διαρκώς ευκαιρίες και να συγχωρεί. Είναι ψυχοφθόρο για τη δική του ισορροπία. Αυτό το "είναι πατέρας σου και άρα πρέπει εσύ να κάνεις πάντα το πρώτο βήμα προσέγγισης" κτλ κτλ κτλ είναι ψυχολογικός εκβιασμός. Κι όταν ο άλλος είναι "στον κόσμο του" αισθάνεσαι κάθε φορά σα να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο. Πόσο υγιές μπορεί να είναι κάτι τέτοιο; Δυστυχώς τέτοιου είδους προσεγγίσεις λειτουργούν πολύ καλά στο να δημιουργούν ενοχές στο εκάστωτε παιδί, το οποίο πολλές φορές μπορεί να στήνει τον εαυτό του στο τοίχο ψάχνωντας να καταλάβει τί έχει κάνει λάθος και δεν αξίζει την αγάπη και το ενδιαφέρον του γονέα του. Γιατί τελικά έτσι το βλέπουν τα παιδιά. Όσο κι αν λογικά καταλαβαίνουν ότι δεν φταίνε αυτά, βαθιά μέσα τους αισθάνονται ακριβώς το αντιθετο, ότι είναι "κακά" παιδιά, ότι κάπου έκαναν λάθος και ότι δεν αξίζουν. Και ακριβώς επειδή τέτοιες συμπεριφορές από γονείς δημιουργούν ενδεχομένως τέτοια συμπλέγματα, γι αυτό πιστεύω ότι ούτε η συγχώρεση, ούτε ο σεβασμός είναι κάτι που πρέπει να θεωρείται δεδομένο. Ακόμα κι όταν πρόκειται για τον ίδιο σου τον γονεά.

    Πάντως αξίζει νομίζω να κάνουμε και μια υποσημείωση. Δεν είναι το διαζύγιο και ο χωρισμός αυτός που προκαλεί την αδιαφορία και καταστρέφει τη σχέση παιδιού-γονεά. Συμπεριφορές αδιαφορίας κτλ δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνουν μόνο όταν οι γονείς είναι χωρισμένοι. Εγώ γνωρίζω ζευγάρια που αν και χωρισμένα και ξαναπαντρεμένα με νέες οικογένειες, διατηρούν και διαφυλάτουν τη σχέση τους με το παιδί από τον προηγούμενο γάμο ως κόρη οφθαλμού. Αντιθέτως γνωρίζω και πολλές περιπτώσεις που μπορεί η "οικογένεια" τυπικά να ζει κάτω από την ίδια στέγη, αλλά οι σχέσεις παιδιών-γονέων είναι πολύ χειρότερες από αυτές των παιδιών με τους χωρισμένους γονιών.

    Αυτά τα ολίγα. Ευχαριστώ.

    My silence is my self defense...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 03-07-2007 12:19 ]


    Astron
    04.07.2007, 20:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 03-07-2007 στις 11:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 03-07-2007 στις 10:07 έγραψε...

    Όλοι οι άνθρωποι αξίζουν συγχώρεση. Ο σεβασμός προς στους γονείς (κι όχι η αποδοχή των επιλογών ή των συμπεριφορών τους) είναι κάτι που τους οφείλουμε.



    Σχετικά με το πρώτο, δεν είμαι τόσο σίγουρη. Ακόμα το ψάχνω και δεν έχω καταλήξει.
    Αλλά όσον αφορά τον σεβασμό προς τους γονείς, εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι ο σεβασμός είναι κάτι που κερδίζεται από τον άλλο, και δεν θα πρέπει να χαρίζεται ακόμα κι αν αυτός ο άλλος είναι ο γονέας μας.


    Συμφωνώ με αυτό που λέει η Νίκη (Steppenwolf) και θέλω να συμπληρώσω ότι γονιός, και ειδικότερα καλός γονιός είναι εκείνος που είναι δίπλα στο παιδί, που το βοηθά και το συμπαραστέκεται όσο μεγαλώνει. Αυτόν τον γονιό όχι μόνο τον σεβόμαστε αλλά τον αγαπάμε με όλη μας την καρδιά.
    Ο βιολογικός πατέρας όμως που απλά κάνει σεξ με μια γυναίκα και την αφήνει έγγυο, ενώ στη συνέχεια ξεχνάει εντελώς τα παιδιά τότε όχι μόνο δεν αξίζει το σεβασμό του παιδιού αλλά την απόλυτη περιφρόνησή του.
    absurdus_delirium
    05.07.2007, 01:22
    Μετά από τη συνειδητοποίηση ότι και οι γονείς μας είναι άνθρωποι και μπορούν να τα κάνουν 100 φορές πιο σκατά απ' ότι μας προειδοποιούσαν(sic) στην εφηβεία μας ας σκεφτούμαι πως το να παραδεχτείς ότι τα έκανες μαντάρα στη ζωή σου και η ζωή σου (ή, τουλάχιστο, ένα σημαντικό κομμάτι της έχει περάσει) είναι κάτι πολύ δύσκολο. Απ' την άλλη, είναι μεν άνθρωποι (ας δείξουμε επιείκια αν δεν την παλεύουν) αλλά, επ' ουδενί δεν πρέπει να καθόμαστε να γινόμαστε σάκοι του μποξ ή αποδιοπομπαίοι τράγοι για να νιώσουν αυτοί, ή οι δικοί τους γονείς καλύτερα. Όπως έλεγε η γιαγιά μου "κάθε αρνί απ' το πόδι του κρέμεται".. Και το θλιβερό είναι πως δε νιώθουν καλύτερα, τις περισσότερες φορές. Απλά κλωτσάνε..
    yiannisyiannis
    05.07.2007, 10:18
    Διαπίστωσα μια σύγχυση σχετικά με την έννοια του σεβασμού. Άλλο εκτίμηση κι άλλο σεβασμός παιδιά. Ο σεβασμός είναι μια γενικότερη έννοια, η οποία δεν αναφέρεται μόνο σε πρόσωπα, αλλά και σε ιδιότητες, θεσμούς, αξίες ακόμη και σε ιδέες. Π.χ. σεβόμαστε το θεσμό του πρωθυπουργού και του αποδίδουμε τις δέουσες τιμές, χωρίς απαραίτητα να εκτιμούμε το πρόσωπο που τη συγκεκριμένη στιγμή κατέχει το αξίωμα. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με τους βιολογικούς μας γονείς και γενικά με την έννοια της πατρότητας και της μητρότητας.

    Εκτός από τον absurdus_delirium, όλοι οι υπόλοιποι εξετάσατε το ζήτημα μονόπλευρα, δηλαδή μόνο από την πλευρά του παιδιού. Κάποια στιγμή, όσοι από εσάς γίνετε γονείς, θα διαπιστώσετε ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, όπως τα βλέπετε τώρα. Όπως είπε κι ο absurdus_delirium όλοι μπορούν να κάνουν λάθη κι εμείς που αυτή τη στιγμή κριτικάρουμε, μπορεί να κάνουμε ακόμη μεγαλύτερα και να καταλήξουμε να είμαστε οι χειρότεροι γονείς.

    Εν κατακλείδι, για να απαντήσω ξανά στην ερώτηση που έθεσε η φίλη που άνοιξε αυτό το topic, πιστεύω πως όχι απλά οι κακοί γονείς, αλλά και οι δολοφόνοι αξίζουν συγχώρεσης.

    melkat06
    05.07.2007, 10:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 03-07-2007 στις 09:02 έγραψε...

    Οι γονείς σας έχουν χωρίσει εδω και πολλά χρόνια, εσείς ζείτε με τη μητέρα σας για παράδειγμα, ο πατέρας σας απο τη στιγμή που πήραν διαζύγιο, δεν έχει δώσει σημεία ζωής! Δεν ενδιαφέρετε για σας, έχει ξαναπαντρευτεί, αλλά δεν έχει άλλη οικογένεια, παρόλα αυτά, δεν νοιάζεται να μάθει αν ζείτε ή αν πεθάνατε! Εσείς, σε μια προσπάθεια σας να δείξετε ενδιαφέρον για εκείνον ψάχνετε να τον βρείτε, και στη μια και μοναδική συνάντηση που έχετε μετά απο τόσο καιρό, εκείνος κατηγορεί τη μητέρα σας μπροστά στη νέα του γυναίκα! Του ζητάτε το τηλέφωνο της γιαγιάς σας, για να επικοινωνήσετε μαζί της, για να βρεθείτε μετά απο τόσο καιρό. όταν πάτε να τη βρείτε, εκέινη σας κατηγορεί, οτι δεν νοιάζεστε για τον πατέρα σας, και οτι τον εγκαταλήψατε! Είπε ο γαίδαρος τον πετεινο κεφάλα! Και, σας διώχνει! Η απορία μου είναι η εξής. Εγω για παράδειγμα,αν είχα τέτοιο πατέρα, θα έριχνα μαύρη πέτρα πίσω μου και θα συνέχιζα τη ζωή μου όπως και πρίν. Εσείς τι θα κάνατε σε μια τέτοια περίπτωση; Πιστευετε οτι άνθρωποι τέτοιου είδους αξίζουν συγχώρεση;


    Όλο αυτό βασίζεται σε αληθινό γεγονός;;;

    Πώς γίνεται να χωρίζουν οι γονείς και να μην θέλει, ο ένας από τους δύο, να βλέπει τα παιδιά του;;
    Πώς γίνεται τα παιδιά να μην έχουν καμία επικοινωνία με γιαγιά-παππού;;;
    Η μητέρα (εφόσον μαζί της μεγαλώνουν τα παιδιά), τι έχει πει τοοοοοόσα χρόνια;;
    Γιατί δεν διατήρησε εκείνη επικοινωνία με κανέναν;;

    Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω όλο αυτό.....!
    Κι εμένα οι γονείς μου είναι χωρισμένοι, από τα έξι μου και δεν έχουν καλή επικοινωνία μεταξύ τους,
    αλλά αυτό δεν εμπόδισε ούτε πατέρα, μητέρα, γιαγιάδες, παππούδες, θείους, θείες
    να μας αγαπάνε και να θέλουν να υπάρχουν στη ζωή μας..!!!

    Προφανώς λείπουν κομμάτια για να ενωθεί η ιστορία..

    Τώρα σε γενικά πλαίσια θα συμφωνήσω με τον yiannisyiannis
    Παράθεση:
    πιστεύω πως όχι απλά οι κακοί γονείς, αλλά και οι δολοφόνοι αξίζουν συγχώρεσης.

    και όχι μόνο για τους άλλους, αλλά και για τον ίδιο μας τον εαυτό..
    Αν δεν κατανοήσω, δικαιολογήσω και τέλος συγχωρήσω αυτόν που με έχει πονέσει, δεν υπάρχει περίπτωση να πάω μπροστά.
    Το παρελθόν, η πικρία, τα αναπάντητα ερωτήματα θα με κυνηγάνε για πάντα..!!

    Steppenwolf
    05.07.2007, 14:30
    Παράθεση:

    Το μέλος melkat06 στις 05-07-2007 στις 10:55 έγραψε...

    Όλο αυτό βασίζεται σε αληθινό γεγονός;;;

    Πώς γίνεται να χωρίζουν οι γονείς και να μην θέλει, ο ένας από τους δύο, να βλέπει τα παιδιά του;;
    Πώς γίνεται τα παιδιά να μην έχουν καμία επικοινωνία με γιαγιά-παππού;;;
    Η μητέρα (εφόσον μαζί της μεγαλώνουν τα παιδιά), τι έχει πει τοοοοοόσα χρόνια;;
    Γιατί δεν διατήρησε εκείνη επικοινωνία με κανέναν;;


    Δεν ξέρω αν βασίζεται σε αληθινό γεγονός, πάντως όσο κι αν σου φαινεται περίεργο συμβαίνει. Και έχω αρκετά παραδείγματα από το κοντινό μου περιβάλλον που ο ένας από τους δυο -συνήθως ο πατέρας- δεν θέλει να έχει καμία σχέση με τα παιδιά του. Κι αυτό πολλές φορές έχει οδηγήσει και στη διακοπή επικοινωνίας με το υπόλοιπο σόι του πατέρα. Όσο για τη μητέρα που λες ότι γιατί δεν διατήρησε εκείνη επικοινωνία, μπορεί να προσπάθησε και να μην τη δώθηκε το περιθώριο. Κι αυτό από πραγματικό παράδειγμα.

    Σεβασμός στο θεσμό του γονέα; Κάτι μου λέει αυτό... αλλά μόνο στη θεωρία. Γιατί στην πράξη δε μπορώ να κάνω το διαχωρισμό μεταξύ θεσμού και προσώπου (όπως στο παράδειγμα του πρωθυπουργού) εξαιτίας μάλλον της συναισθηματικής φόρτισης. Λυπάμαι.

    Κανείς δεν λέει ότι οι γονείς δεν είναι άνθρωποι. Και σίγουρα δεν υπάρχει ο τέλειος, άμεμπτος γονέας. Στις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν εστιάζουμε σε άτομα που αδιαφορούν παντελώς για τα παιδιά τους, που αρνούνται οι ίδιοι να είναι γονείς.

    Λες πως όλοι αξίζουν συγχώρεση. Πχ ένας πατέρας που βιάζει την κόρη του, αξίζει συγχώρεση;;; Τέτοια "λάθη" δεν νομίζω ότι συγχωρούνται έτσι αβίαστα και τουλάχιστον σίγουρα όχι χωρίς προϋποθέσεις.
    yiannisyiannis
    05.07.2007, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 05-07-2007 στις 14:30 έγραψε...

    Λες πως όλοι αξίζουν συγχώρεση. Πχ ένας πατέρας που βιάζει την κόρη του, αξίζει συγχώρεση;;; Τέτοια "λάθη" δεν νομίζω ότι συγχωρούνται έτσι αβίαστα και τουλάχιστον σίγουρα όχι χωρίς προϋποθέσεις.



    Προϋπόθεση για συγχώρεση είναι η μετάνοια του φταίχτη. Αν είναι αμετανόητος, ο ίδιος καταδικάζει τον εαυτό του, αρνείται δηλαδή με άλλα λόγια τη συγχώρεσή του. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις με τον πατέρα-βιαστή, ισχύει ακριβώς το ίδιο. Αν μετανοήσει ΝΑΙ αξίζει συγχώρεσης. Στο συναξάρι της εκκλησίας μας, στις 28 Ιανουαρίου τιμάται ο άγιος ο Ιάκωβος ο ασκητής. Αυτός ήταν δολοφόνος και βιαστής. Συγκεκριμένα, αφού βίασε ένα νεαρό κορίτσι (δεν ήταν κόρη του, αλλά δεν έχει σημασία), στη συνέχεια τη σκότωσε μαζί με τον αδελφό της. Έδειξε όμως τέτοια μετάνοια, που έφτασε στο σημείο να κάνει θαύματα. Και η εκκλησία δεν δίστασε να ανακηρύξει άγιο έναν δολοφόνο και βιαστή. Όλα λοιπόν συγχωρούνται αγαπητή Steppenwolf. Σίγουρα δεν είναι εύκολο, απαιτεί πολύ αγάπη για να διαγράψεις την κακία του άλλου, αλλά και τι είναι εύκολο στη ζωή;
    melkat06
    05.07.2007, 15:18
    Παράθεση:
    Όσο για τη μητέρα που λες ότι γιατί δεν διατήρησε εκείνη επικοινωνία, μπορεί να προσπάθησε και να μην τη δώθηκε το περιθώριο

    Αυτό που ρώτησα ήταν τι έχει ήδη πει η μητέρα;;
    Για ποιους λόγους δεν διατήρησαν σχέσεις???
    Ίσως να μην γίνεται κατανοητό όταν το διαβάζεις, αλλά η δική μου ερώτηση ήταν αυτή εξαρχής.
    Η μητέρα ξέρει γιατί δεν υπάρχει σχέση.. Ποιες ήταν οι συνθήκες χωρισμού... Δεν κατηγόρησα την μητέρα..
    Παράθεση:
    Πχ ένας πατέρας που βιάζει την κόρη του, αξίζει συγχώρεση;;; Τέτοια "λάθη" δεν νομίζω ότι συγχωρούνται έτσι αβίαστα και τουλάχιστον σίγουρα όχι χωρίς προϋποθέσεις.

    Δεν μιλάμε, φαντάζομαι, για τις εξαιρέσεις.. Κάποιος που βιάζει π.χ. τα παιδιά του παύει να λέγεται άνθρωπος...

    Astron
    05.07.2007, 15:49
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 05-07-2007 στις 15:17 έγραψε...
    Στο συναξάρι της εκκλησίας μας, στις 28 Ιανουαρίου τιμάται ο άγιος ο Ιάκωβος ο ασκητής. Αυτός ήταν δολοφόνος και βιαστής. Συγκεκριμένα, αφού βίασε ένα νεαρό κορίτσι (δεν ήταν κόρη του, αλλά δεν έχει σημασία), στη συνέχεια τη σκότωσε μαζί με τον αδελφό της. Έδειξε όμως τέτοια μετάνοια, που έφτασε στο σημείο να κάνει θαύματα. Και η εκκλησία δεν δίστασε να ανακηρύξει άγιο έναν δολοφόνο και βιαστή.



    Με τέτοιους αγίους τί να τους κάνεις τους αμαρτωλούς...
    yiannisyiannis
    05.07.2007, 15:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-07-2007 στις 15:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 05-07-2007 στις 15:17 έγραψε...
    Στο συναξάρι της εκκλησίας μας, στις 28 Ιανουαρίου τιμάται ο άγιος ο Ιάκωβος ο ασκητής. Αυτός ήταν δολοφόνος και βιαστής. Συγκεκριμένα, αφού βίασε ένα νεαρό κορίτσι (δεν ήταν κόρη του, αλλά δεν έχει σημασία), στη συνέχεια τη σκότωσε μαζί με τον αδελφό της. Έδειξε όμως τέτοια μετάνοια, που έφτασε στο σημείο να κάνει θαύματα. Και η εκκλησία δεν δίστασε να ανακηρύξει άγιο έναν δολοφόνο και βιαστή.



    Με τέτοιους αγίους τί να τους κάνεις τους αμαρτωλούς...



    Μα φυσικά να τους κάνεις αγίους
    fantasma
    05.07.2007, 20:15
    αν το θετεις το θεμα στη συγχωρεση...
    ναι καποια στιγμη ολοι αξιζουμε μια συγχωρεση.. γι αυτα που καναμε στη ζωη μας...
    αλλα οχι να μας συγχωρεσου οταν θα τους εχουμε αναγκη... πχ να μας νταντεψουν!!

    οσο για την κατασταση που περιγραφεις, σημαινει πως ηδη εχουν περασει αρκετα χρονια οποτε το παιδι αυτο, σιγουρα θα μπορει να σταθει στα ποδια του μονο του...

    το μονο που μενει λοιπον εινια η απορια το τι ειναι αυτο που εχει μεινει πισω και το εχει χασει....

    αν το δει σαν απορια... καλως.... αν το δει σαν ενωση ομως... δυσκολα τα πραγματα...

    αυτα τα λιγα και ταπεινα ειχα να πω...
    αντε γειααα..