ελληνική μουσική
    738 online   ·  210.851 μέλη

    Σύγχρονος άνδρας. Προστατευόμενο είδος ή υπερτιμημένος μύθος...???

    Tren
    05.07.2007, 19:18
    Αααααααααααααααααα ο συγχρονος αντρας..
    Ο καθρεφτης της συγχρονης γυναικας και αντιστροφα..

    Αυτο το ιδιαιτερο συλλεκτικο ον χρηζει βεβαιως ιδιαιτερης προστασιας.Σαν λουλουδακι σπανιο που προσπαθει να ανθισει μεσα στα πασης φυσεως ζιζανια(χωρις να μην συμμεριζομαι το δικαιωμα υπαρξης των ζιζανιων,καθε αλλο μαλιστα)σε χαλαζια και σε παγωνιες.

    Ο "ανδρας "οπως αυτος οριζεται στο μυαλο καθε γυναικας ειτε συγχρονος ειτε ετεροχρονισμενος πρεπει να φυλασεται και να προφυλασεται ως ανεκτιμητος!





    asxetos
    05.07.2007, 19:50
    Η συζήτηση τίνει να γίνει κάτι σαν ....... το "κήπο της Εδέμ".
    Γι αυτό κάνω και μια μικρή παρέμβαση.
    Καταρχήν...συγνώμη ρε συ alex3 που σε μπέρδεψα....
    Θέλω να πω σε όλους....... αυτό.
    Ειδικά όμως στις λίγες κυρίες Tren, Steppenwolf, Liza32, αυτό.

    Συμπληρώνω στην ανάλυση που έκανα ......οτι στην Ελλάδα, μην ξεχνάμε ότι δίπλα στην πατρίδα, τη θρησκεία και την οικογένεια, και ο "ΣΕΞΙΣΜΟΣ" θεωρείται υπέρτατη αξία και συστατικό χαρακτηριστικό της ελληνικής κοινωνίας που έχει γεννήσει "άντρακλες" καθώς και γυναίκες που αντλούν αξία και λόγο ύπαρξης από την πεποίθηση "είμαι και πολύ γκόμενα", ή "είμαι και πολύ μάνα" (=το δίπολο της κοινωνικά κατασκευασμένης ταυτότητας της γυναίκας).

    Αυτά τα λίγα....μήπως και προσκαλέσω κι αλλες κυρίες στην κουβέντα μας. και όντως γίνει ....κήπος της Εδέμ

    Τουλάχιστον μπορούν και τα κορίτσια του ΜΗ....να βοηθήσουν στην προσέγγιση....των σχέσεων μεταξύ αντρών και γυναικών...
    Οχι τίποτα άλλο...αλλά έχουμε ανάγκη εμείς οι άντρες να ακούσουμε και άλλες δικές σας απόψεις......
    Νομίζω ότι πάμε καλα΄.......συνεχίζουμε.......αλλος/η?
    alekos5
    05.07.2007, 20:59
    den uparxoun modela
    h epoxes ekselisontai, h texnologia ekselisetai ara kai oi anthropoi ekolouthoyn.
    oloi den eimaste idioi. oyte oi adres oute oi gunaikes. alloi oi stoxoi tou kathenos
    oi embiries, h morfosi, oi koinonikes-oikogeniakes kataboles ftiaxnoun to xaraktira tou kathenos.
    paradeigma.lathos na xaraktirisoume tous adres mamakides kai oxi tis gunaikes. h to antitheto.
    eipame h prosopikotita tou kathena pano apo ola
    o adras den einai oyte prostateuomeno eidos oute upertimimenos muthos.
    einai anthropos!!!
    margo
    05.07.2007, 22:59
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 05-07-2007 στις 11:28 έγραψε...

    @asxetos δεν είμαι "Γιώργος" είμαι alex, κανονικά...!!






    Xααχαχααα!!!!!

    Μίλα βρε alex και πίστεψα ότι σε λένε Γιώργο!!!Και όχι τίποτε άλλο,Αλέξανδρο σε ανέβαζα,Αλέξανδρο σε κατέβαζα..!!!




    alexia-vicky
    06.07.2007, 00:42
    Διάβασα κάπου "ο σύγχρονος άντρας καθρέφτης της σύγχρονης γυναίκας"...ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!

    Η άποψη μου είναι πως αλλαγές παρουσιάζονται και στους 2. Το θέμα είναι πως αν και δε πρέπει να γενικεύουμε, για εμένα οι περισσότεροι ανήκουν στον υπερτιμημένο μύθο . Τώρα αν γι'αυτό φταίει η μαμά, η ερωμένη, η θεία ή η γιαγιά........μονό εκείνοι γνωρίζουν


    asxetos
    06.07.2007, 02:12
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 05-07-2007 στις 22:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 05-07-2007 στις 11:28 έγραψε...

    @asxetos δεν είμαι "Γιώργος" είμαι alex, κανονικά...!!






    Xααχαχααα!!!!!

    Μίλα βρε alex και πίστεψα ότι σε λένε Γιώργο!!!Και όχι τίποτε άλλο,Αλέξανδρο σε ανέβαζα,Αλέξανδρο σε κατέβαζα..!!!







    Εντάξει, εντάξει, Μαργαρίτα.... αλλά δεν βλέπω άποψη. Βλέπω φυγή δια της πλαγίας οδού.....
    StavmanR
    06.07.2007, 02:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 05-07-2007 στις 19:18 έγραψε...

    Αααααααααααααααααα ο συγχρονος αντρας..
    Ο καθρεφτης της συγχρονης γυναικας και αντιστροφα..

    Αυτο το ιδιαιτερο συλλεκτικο ον χρηζει βεβαιως ιδιαιτερης προστασιας.Σαν λουλουδακι σπανιο που προσπαθει να ανθισει μεσα στα πασης φυσεως ζιζανια(χωρις να μην συμμεριζομαι το δικαιωμα υπαρξης των ζιζανιων,καθε αλλο μαλιστα)σε χαλαζια και σε παγωνιες.

    Ο "ανδρας "οπως αυτος οριζεται στο μυαλο καθε γυναικας ειτε συγχρονος ειτε ετεροχρονισμενος πρεπει να φυλασεται και να προφυλασεται ως ανεκτιμητος!








    Συνεχίζεις να με συναρπάζεις με την αισθητική και ηθική προσέγγιση των θεμάτων...
    Στην τελευταία πρότασή σου, αν θέλεις, πρόσθεσε "και το αντίστροφο", και είμαι έτοιμος να προσυπογράψω...

    movflower
    06.07.2007, 03:00
    Σύγχρονος άνδρας, σύγχρονη γυναίκα. Ορισμοί.

    Καμια φορά αναρωτιέμαι αν οι ορισμοί δημιουργήθηκαν πρώτα ή οι αντιπροσώποι τους στο ανθρώπινο είδος. Μου μοιάζει παραλληλισμός της καταγωγής της κότας και του αυγού.

    Τέλοσπάντων... Οι ρόλοι άλλαξαν. Σίγουρα;
    Ο άνδρας ήταν ανέκαθεν κουβαλητής.
    Όμως Η γυναίκα ήταν από ανέκαθεν ΚΑΙ κουβαλητίς.

    Πολλοί λανθασμένα, θεωρούνε ότι η γυναίκα βγαίνει από το σπίτι, για εργασία τον 20ο αιώνα.
    Από την αρχαιότητα, οι γυναίκες που περιορίζονταν εντός του σπιτιού και του νοικοκυριού,άνηκαν στα ανώτερα κοινωνικά στρώματα. Ακόμα και στην αυστηρή Αθήνα, η γυναίκα των λαϊκών στρωμάτων, κυκλοφορούσε σχετικά ελεύθερη, πάντα όμως για βιοποριστικούς σκοπούς.
    Ακόμα και τις γιαγιάδες της επαρχίας να ρωτήσει κανείς, μπορεί να μάθει ότι ο άνδρας πάντα ήταν ... ανάλαφρος στο θέμα της εργασίας. Η γυναίκα έπρεπε να ασχοληθεί με τις δουλειές του σπιτιού, τα παιδιά, τα ζώα, αλλά και τα περβόλια ή τα χωράφια, όπου δούλευε συνήθως ο σύζυγος της. Σε μια σχετική συζήτηση που είχα με κάτι γιαγιάδες στο χωριό, γελούσανε ενθυμόμενες τις δικές τους μαμάδες και γιαγιάδες, που ήταν συνήθως σιωπηλές αλλά χίλιες φορές πιο δυναμικές από τους συζύγους τους. Για αυτό και οι παλιές έκαναν κουμάντο. Συνήθως. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, βεβαίως βεβαίως...

    Σήμερα,
    έχουμε πανικοβληθεί. Και δεν το καταλαβαίνω αν και πολλές είναι οι μέρες που το βιώνω.
    Και απορώ... Μεγαλώνουμε πλέον έχοντας φίλες και φίλους. Γιατί όμως αντί, στην ενηλικίωση να έχουμε άπειρες γέφυρες με το άλλο φύλο, έχουμε μεγαλύτερο χάσμα;

    Γιατί οι άντρες σταμάτησαν να είναι μάγκες; Γιατί οι γυναίκες πάψαμε, λέτε, να είμαστε θηλυκές;
    Μήπως γιατί αντί να είναι ο καθένας, πιστός στον εαυτό του, ακολουθάμε απλά μια μόδα ...συμπεριφοράς;
    Είναι δυνατόν να είμαστε απλά μέλη δύο κοπαδιών;
    Και όλες αυτές οι δικαιολογίες των αντρών, για τις δύσκολες, δυναμικές γυναίκες είναι κούφια λόγια. Πόσες γυναίκες καταφέρνουνε μια χαρά, να συνδιάζουν οικογένεια και δουλειά/καριέρα;
    Πόσοι από τους σημερινούς 20-30ρηδες δεν μεγάλωσαν με μητέρα εργαζόμενη; Σας έλειψε κάτι;
    Εμένα η μαμά μου ήταν ακόμα μια σούπερ μητέρα με εργασία που έβρισκε χρόνο για όλους μας...εκτός από τον εαυτό της.
    Και αυτό το τελευταίο είναι ο φόβος και συνάμα ο δισταγμός της σύγχρονης γυναίκας να παραχωρήσει τα ηνία στον άνδρα και να προχωρήσει στη δημιουργία οικογένειας. Διότι μέσα από το θεσμό, μόνο η δική της ελευθερία καταπατείται. Όχι του σύγχρονου άνδρα, που ούτως ή άλλως, πάντα είχε χρόνο για τον καφενέ.
    Πως το ξέρει; Ε, το είδε στη ζωή της γιαγιάς, τη μητέρας και της θείας της.

    fantasma
    06.07.2007, 08:46
    ....γιατι μας εφαγε το rock!
    asxetos
    06.07.2007, 12:40
    Παρεμβαση.....
    " Το χαρακτηριστικό στις νεότερες κοινωνίες
    δεν είναι ότι καταδίκασαν το σεξ στην αφάνεια,
    αλλά ότι καταδικάστηκαν οι ίδιες να μιλάνε γι' αυτό
    αδιάκοπα, εξαίροντας το σαν μυστικό...
    η εξουσία ξετρυπώνει την ηδονή που μόλις την έχει
    ξετρυπώσει...
    έχουν χαράξει γύρω από το σεξ και τα κορμιά,
    όχι σύνορα που δεν πρέπει να τα διαβεί κανείς,
    αλλά τις ατέρμονες ελικοειδείς καμπύλες
    της εξουσίας και της ηδονής...
    Η νεότερη κοινωνία είναι διεστραμμένη,
    όχι παρά τον πουριτανισμό της,
    ούτε σαν συνέπεια της υποκρισίας της:
    Είναι Διεστραμμένη Πραγματικά και Άμεσα"
    (Από το: "Η ιστορία της Σεξουαλικότητας, M.Foucault)

    ydrargyros
    06.07.2007, 13:31
    Αν ξαναθέλουν να είμαστε κυνηγοί ας ξαναγίνουν μπεκάτσες
    StavmanR
    07.07.2007, 15:52
    Πρόσφατα επιστήμονες κατέστησαν δυνατή τη διαδικασία της αναπαραγωγής χωρίς τη χρήση σπερματοζωαρίων από τον άντρα. Έχω την υποψία μέσω των καθημερινών μου βιωμάτων ότι βαδίζουμε σε μία νέα εποχή ενοποιημένου φύλου, το γνωστό Unisex. Ήδη ο παγκόσμιος αντρικός πληθυσμός έχει μειωθεί και ανταποκρίνεται στο 1/3 του παγκόσμιου πληθυσμού. Όλες οι ενδείξεις δείχνουν υψηλά επίπεδα θνησιμότητας από φυσικά αίτια του αντρικού πληθυσμού. Ο μέσος όρος ζωής ενός άντρα είναι περίπου 10 χρόνια χαμηλότερος από τον αντίστοιχο γυναικείο. Η σύγχρονη ζωή έχει καταστήσει στείρο μόνιμα είτε παροδικά μεγάλο ποσοστό του ανδρικού πληθυσμού.
    Οι περιορισμένες γνώσεις μου στον τομέα της βιολογίας μου τονίζουν το φαινόμενο της υπολειμματικότητας επάνω στη γη. Δηλαδή, ότι η φύση προσπαθεί να διασώσει ένα είδος, μέχρι να βρει κάτι πληρέστερο για να υποκαταστήσει το προηγούμενο. Τότε, το είδος καθίσταται υπολειμματικό και φθίνει μέσω της διαδικασίας απορρίψεως που ακολουθεί τη φυσική εξέλιξη. Εφ' όσον, η γυναίκα αποτελεί ανθεκτικότερη βιολογική μορφή από τον άντρα και βρει τρόπους να αναπαράγεται, αλλάζει όλη η αναπαραγωγική διαδικασία μέσω της ερμαφρόδιτης λειτουργίας και ο φέρων το άχρηστο πλέον σπέρμα πλέον φθίνει προς την ανυπαρξία. Το φαινόμενο αυτό συναντάται σε μεγάλο σχετικά βαθμό στη φύση.
    Καταληκτικά, και σύμφωνα με όσα προανέφερα, ο άντρας στο άμεσο μέλλον κατά πάσα πιθανότητα θα αποτελεί το πρώτο σκέλος της ερωτήσεως και στο μακρινό μέλλον το δεύτερο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 07-07-2007 15:54 ]


    movflower
    07.07.2007, 16:15
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 07-07-2007 στις 15:52 έγραψε...

    Πρόσφατα επιστήμονες κατέστησαν δυνατή τη διαδικασία της αναπαραγωγής χωρίς τη χρήση σπερματοζωαρίων από τον άντρα. Έχω την υποψία μέσω των καθημερινών μου βιωμάτων ότι βαδίζουμε σε μία νέα εποχή ενοποιημένου φύλου, το γνωστό Unisex. Ήδη ο παγκόσμιος αντρικός πληθυσμός έχει μειωθεί και ανταποκρίνεται στο 1/3 του παγκόσμιου πληθυσμού. Όλες οι ενδείξεις δείχνουν υψηλά επίπεδα θνησιμότητας από φυσικά αίτια του αντρικού πληθυσμού. Ο μέσος όρος ζωής ενός άντρα είναι περίπου 10 χρόνια χαμηλότερος από τον αντίστοιχο γυναικείο. Η σύγχρονη ζωή έχει καταστήσει στείρο μόνιμα είτε παροδικά μεγάλο ποσοστό του ανδρικού πληθυσμού.
    Οι περιορισμένες γνώσεις μου στον τομέα της βιολογίας μου τονίζουν το φαινόμενο της υπολειμματικότητας επάνω στη γη. Δηλαδή, ότι η φύση προσπαθεί να διασώσει ένα είδος, μέχρι να βρει κάτι πληρέστερο για να υποκαταστήσει το προηγούμενο. Τότε, το είδος καθίσταται υπολειμματικό και φθίνει μέσω της διαδικασίας απορρίψεως που ακολουθεί τη φυσική εξέλιξη. Εφ' όσον, η γυναίκα αποτελεί ανθεκτικότερη βιολογική μορφή από τον άντρα και βρει τρόπους να αναπαράγεται, αλλάζει όλη η αναπαραγωγική διαδικασία μέσω της ερμαφρόδιτης λειτουργίας και ο φέρων το άχρηστο πλέον σπέρμα πλέον φθίνει προς την ανυπαρξία. Το φαινόμενο αυτό συναντάται σε μεγάλο σχετικά βαθμό στη φύση.
    Καταληκτικά, και σύμφωνα με όσα προανέφερα, ο άντρας στο άμεσο μέλλον κατά πάσα πιθανότητα θα αποτελεί το πρώτο σκέλος της ερωτήσεως και στο μακρινό μέλλον το δεύτερο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 07-07-2007 15:54 ]





    Πού βρήκες αυτές τις στατιστικές; Ίσως να ήταν καλύτερα να μας έδινες τις πηγές, για να μπορέσουμε να διαβάσουμε με τα ματάκια μας όλα όσα γράφεις.
    Αν και κατανοώ απόλυτα τα συμπεράσματά σου, μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι ο πληθυσμός της γης είναι κατά 2/3 θηλυκού γένους.
    Εξάλλου η διαφορά μέσου όρου ζωής κυμαίνεται στα 5-7 χρόνια, όχι στα 10, και μάλιστα όσο περνάνε τα χρόνια, μειώνεται.
    Φυσικά βγήκαμε ίσως εκτός θέματος. αλλά....
    StavmanR
    07.07.2007, 17:23
    Φίλη movflower, όταν κάποιος ξεκινά από ψευδή δεδομένα και στηρίζει επάνω τους ολόκληρη συλλογιστική με την προσθήκη αληθών δεδομένων, καταλήγει σε απίστευτα συμπεράσματα, δε νομίζεις...;


    Astron
    07.07.2007, 17:28
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 07-07-2007 στις 15:52 έγραψε...

    Πρόσφατα επιστήμονες κατέστησαν δυνατή τη διαδικασία της αναπαραγωγής χωρίς τη χρήση σπερματοζωαρίων από τον άντρα. Έχω την υποψία μέσω των καθημερινών μου βιωμάτων ότι βαδίζουμε σε μία νέα εποχή ενοποιημένου φύλου, το γνωστό Unisex. Ήδη ο παγκόσμιος αντρικός πληθυσμός έχει μειωθεί και ανταποκρίνεται στο 1/3 του παγκόσμιου πληθυσμού. Όλες οι ενδείξεις δείχνουν υψηλά επίπεδα θνησιμότητας από φυσικά αίτια του αντρικού πληθυσμού. Ο μέσος όρος ζωής ενός άντρα είναι περίπου 10 χρόνια χαμηλότερος από τον αντίστοιχο γυναικείο. Η σύγχρονη ζωή έχει καταστήσει στείρο μόνιμα είτε παροδικά μεγάλο ποσοστό του ανδρικού πληθυσμού.
    Οι περιορισμένες γνώσεις μου στον τομέα της βιολογίας μου τονίζουν το φαινόμενο της υπολειμματικότητας επάνω στη γη. Δηλαδή, ότι η φύση προσπαθεί να διασώσει ένα είδος, μέχρι να βρει κάτι πληρέστερο για να υποκαταστήσει το προηγούμενο. Τότε, το είδος καθίσταται υπολειμματικό και φθίνει μέσω της διαδικασίας απορρίψεως που ακολουθεί τη φυσική εξέλιξη. Εφ' όσον, η γυναίκα αποτελεί ανθεκτικότερη βιολογική μορφή από τον άντρα και βρει τρόπους να αναπαράγεται, αλλάζει όλη η αναπαραγωγική διαδικασία μέσω της ερμαφρόδιτης λειτουργίας και ο φέρων το άχρηστο πλέον σπέρμα πλέον φθίνει προς την ανυπαρξία. Το φαινόμενο αυτό συναντάται σε μεγάλο σχετικά βαθμό στη φύση.
    Καταληκτικά, και σύμφωνα με όσα προανέφερα, ο άντρας στο άμεσο μέλλον κατά πάσα πιθανότητα θα αποτελεί το πρώτο σκέλος της ερωτήσεως και στο μακρινό μέλλον το δεύτερο...


    Αγαπητέ Σταύρο, δεν μπορεί να γίνει κουβέντα σε αυτή την βάση γιατί τα στοιχεία που γράφεις είναι εντελώς λάθος.
    Σε γενικές γραμμές αυτό που ισχύει είναι το εξής: Γεννιούνται κατά μέσο όρο περισσότεροι άνδρες απ' ότι γυναίκες, αλλά πεθαίνουν νωρίτερα.

    Έτσι στα μωρά οι άνδρες είναι περισσότεροι, στις μεγαλύτερες ηλικίες (από 18-64) υπάρχει μια εξισορρόπηση, και στις μεγάλες ηλικίες οι γυναίκες ζούνε περισσότερο.

    Ειδικά για την Ελλάδα, γενικά σε όλο τον πληθυσμό στις 100 γυναίκες αντιστοιχούν 96.2 άνδρες. Αυτό οφείλεται στο ότι στις πολύ μεγάλες ηλικίες οι άνδρες πεθαίνουν νωρίτερα. Όμως στις ηλικίες 15-64, στους 100 άνδρες αντιστοιχούν ακριβώς 100 γυναίκες.
    Αυτά ισχύουν για την Ελλάδα.
    Στο Nationmaster.com θα βρεις κι άλλες στατιστικές από άλλες χώρες όπου πάνω κάτω επαναλαμβάνεται το ίδιο μοτίβο, ενώ υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις όπου οι άνδρες είναι γενικά περισσότεροι απ' τις γυναίκες.
    Ενδιαφέρον έχει και το πινακάκι στην wikipedia Sex Ratio

    Η wikipedia.com αναφέρει ότι "The value for the entire world population is 1.01 males/female, with 1.06 at birth, still 1.06 for those under 15, 1.03 for those between 15 and 64, and 0.79 for those over 65."
    Δηλαδή συνολικά στον παγκόσμιο πληθυσμό δίνει ένα πολύ ελαφρύ αριθμητικό προβάδισμα στους άνδρες.

    Περισσότερα στην wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Sex_ratio
    αλλά και στο διεθνές site στατιστικής: Nationmaster.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 07-07-2007 17:32 ]


    movflower
    07.07.2007, 21:48
    Αγαπητέ Σταύρο, δεν θα απαντήσω, γιατί με κάλυψε πλήρως ο Παύλος.

    Και τώρα, πίσω στο θέμα μας :))))))
    asxetos
    07.07.2007, 23:00
    δεν έχουμε απ' ότι φαίνεται άλλες γυναικείες παρεμβάσεις....
    Γι αυτό παρεμβαίνω ξανά.... και με λίγο χιούμορ.... και να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά......

    Το μεγάλο πρακτικό ερώτημα. Τι λέτε ισχύει;
    Γιατί τα φτωχαδάκια βλέπουν το αιδοίο σε φωτογραφίες ενώ οι ματσωμένοι το μπουχτίζουν;
    Λέω εγώ τώρα, απλούστατα γιατί η φύση έχει ορίσει τις γυναίκες να διαλέγουν αυτόν που θα τις γονιμοποιήσει, με κριτήρια πολύ πιό διαφορετικά από τα αντίστοιχα των ανδρών.

    Ο άντρας από βασικό ένστικτο επιλέγει τις καμπύλες (στήθος, γλουτούς) γιατί είναι μητρικά σύμβολα, ενώ η γυναίκα επιλέγει τις καλύτερες συνθήκες για τα παιδιά της (αγαθά, κοινωνική θέση).

    Σε μιά κοινωνία αλλοτριωμένων ανθρώπων, που η ζωή των περισσότερων από εμάς δεν μας ανήκει, αλλά είναι ξεπουλημένη στους εργοδότες και στους ψεύτικους στόχους που επιβάλλει ο καταναλωτισμός, θα ήταν αφύσικο οι ερωτικές σχέσεις να παρέμεναν αλώβητες.

    Συμπέρασμα:
    Αφού έτσι κι αλλιώς ζούμε μέσα σε μιά κόλαση και ο έρωτας σε καζάνι θα γίνεται (στάση: καζανάτο).

    αντε αντε...ο επόμενος/η
    margo
    07.07.2007, 23:21
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 06-07-2007 στις 02:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 05-07-2007 στις 22:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 05-07-2007 στις 11:28 έγραψε...

    @asxetos δεν είμαι "Γιώργος" είμαι alex, κανονικά...!!






    Xααχαχααα!!!!!

    Μίλα βρε alex και πίστεψα ότι σε λένε Γιώργο!!!Και όχι τίποτε άλλο,Αλέξανδρο σε ανέβαζα,Αλέξανδρο σε κατέβαζα..!!!







    Εντάξει, εντάξει, Μαργαρίτα.... αλλά δεν βλέπω άποψη. Βλέπω φυγή δια της πλαγίας οδού.....




    E,όχι και δια της πλαγίας οδού τρέχοντας έφυγα μόλις άκουσα για "σύγχρονο"άντρα..και άρχισα να διαβάζω πολλές γενικεύσεις,πράγμα που δεν αντέχω..εύκολα
    βασικά με κάλυψε αρχικά ο Astron και στη συνέχεια εσύ.
    Άσε που δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω όλα διότι αυτή αυτή την εποχή τρέχωωωω(βοηθάω έναν σύγχρονο άντρα να..εκσυγχρονίσει τη δουλειά του και που καιρός για internet!!)

    Θα επανέλθω βεβαίως σύντομα
    asxetos
    07.07.2007, 23:28
    πάω πάσο Μαργαρίτα ......
    movflower
    08.07.2007, 17:00
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 07-07-2007 στις 23:00 έγραψε...

    δεν έχουμε απ' ότι φαίνεται άλλες γυναικείες παρεμβάσεις....
    Γι αυτό παρεμβαίνω ξανά.... και με λίγο χιούμορ.... και να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά......

    Το μεγάλο πρακτικό ερώτημα. Τι λέτε ισχύει;
    Γιατί τα φτωχαδάκια βλέπουν το αιδοίο σε φωτογραφίες ενώ οι ματσωμένοι το μπουχτίζουν;
    Λέω εγώ τώρα, απλούστατα γιατί η φύση έχει ορίσει τις γυναίκες να διαλέγουν αυτόν που θα τις γονιμοποιήσει, με κριτήρια πολύ πιό διαφορετικά από τα αντίστοιχα των ανδρών.

    Ο άντρας από βασικό ένστικτο επιλέγει τις καμπύλες (στήθος, γλουτούς) γιατί είναι μητρικά σύμβολα, ενώ η γυναίκα επιλέγει τις καλύτερες συνθήκες για τα παιδιά της (αγαθά, κοινωνική θέση).

    Σε μιά κοινωνία αλλοτριωμένων ανθρώπων, που η ζωή των περισσότερων από εμάς δεν μας ανήκει, αλλά είναι ξεπουλημένη στους εργοδότες και στους ψεύτικους στόχους που επιβάλλει ο καταναλωτισμός, θα ήταν αφύσικο οι ερωτικές σχέσεις να παρέμεναν αλώβητες.

    Συμπέρασμα:
    Αφού έτσι κι αλλιώς ζούμε μέσα σε μιά κόλαση και ο έρωτας σε καζάνι θα γίνεται (στάση: καζανάτο).

    αντε αντε...ο επόμενος/η



    Υπήρξαν, αλλά δεν σχολιάστηκαν!!!

    Όσο για τα όσα σημειώνεις, έχεις σε μεγάλο βαθμό, δίκαιο.
    Και πάλι όμως, δεν είναι όλοι έτσι...