ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.848 μέλη

    13 Ιουλίου 2007: Μεγάλη συναυλία για την προστάσια των δασών

    incomplete_angel
    09.07.2007, 19:45
    ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, ΣΤΙΣ 7.00 μμ

    Το Ελληνικό Κοινωνικό Φόρουμ, η Δημοτική Κίνηση Αθήνας «Ανοιχτή πόλη», η ΑΔΕΔΥ, το ΕΚΑ και οι συμβασιούχοι πυροσβέστες διοργανώνουν μεγάλη συναυλία στο Σύνταγμα (με τη στήριξη των ραδιοφωνικών σταθμών «ΜΕΛΩΔΙΑ», «105,5 Στο κόκκινο», «Εν λευκώ» και «Best»), την Παρασκευή 13 Ιουλίου 2007, για την προστασία των δασών και των δημόσιων ελεύθερων χώρων.


    Τραγουδούν οι:


    Γιάννης Αγγελάκας, Χρόνης Αηδονίδης, Φοίβος Δεληβοριάς, Ελελεύ, Χρήστος Θηβαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Κίτρινα Ποδήλατα, Γιάννης Κούτρας, Κώστας Λειβαδάς, Σωκράτης Μάλαμας, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Μανόλης Μητσιάς, Θάνος Μικρούτσικος, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Δανάη Παναγιωτοπούλου, Μιλτιάδης Πασχαλίδης, Ορφέας Περίδης, Σπυριδούλα, Διονύσης Τσακνής, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Μανώλης Φάμελος.

    ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΑΜΠΑΝΙΑΣ!!
    --Elena--
    09.07.2007, 19:48
    Ωραία!!Βιργινία έχω ευχάριστα νέα......ΘΑ ΕΡΘΩ !!!Και όχι μόνη μου!!Με την αδερφή και τις 2 κολλητές μου!!!Οπότε...και το Music Heaven στηρίζει έμπρακτα την προσπάθεια αυτή!!!
    Dorothy23
    11.07.2007, 14:39
    ελπιζω να καταφερω να ειμαι κι εγω εκει!!!
    blacksheep
    11.07.2007, 21:46
    Μαλλον και γω εκει θα ειμαι.
    Ολοι μαζι για το περιββαλον.Μιλαμε φοβερο καλεσμα....
    Lhiam
    12.07.2007, 11:58
    ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ Σύνταγμα ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/07 στις 19:30


    ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΧΩΡΩΝ

    Σήμερα Τρίτη 10 Ιουλίου στις 13:30 το μεσημέρι, στα γραφεία της ΕΣΗΕΑ (Ακαδημίας 20) δόθηκε συνέντευξη τύπου σχετικά τη μεγάλη συναυλία-συγκέντρωση για την προστασία των δασών και των δημόσιων ελεύθερων χώρων με κεντρικό σύνθημα, ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ! ΝΑ SOSΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ, που διοργανώνεται την Παρασκευή στις 13 Ιουλίου στις 7:30 το βράδυ στο Σύνταγμα από το Ελληνικό Κοινωνικό Φόρουμ, από την δημοτική κίνηση Αθήνας «Ανοιχτή πόλη», την ΑΔΕΔΥ, το ΕΚΑ και τους συμβασιούχους πυροσβέστες με τη στήριξη των Ρ/Σ «ΜΕΛΩΔΙΑ», «105,5 στο κόκκινο», «εν λευκώ» και «Best» :
    Τη συναυλία έχουν δηλώσει μέχρι τώρα ότι στηρίζουν επίσης οι εφημερίδες ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, ΤΑ ΝΕΑ, ΑΥΓΗ, και η ΓΣΕΕ, η ΟΤΟΕ, η Ομοσπονδία Εργαζομένων στο Υπουργείο Οικονομίας, η ΠΟΕ-ΟΤΑ, η ΠΕΤ-ΟΤΕ και οι σύλλογοι εργαζομένων στην ΕΘΝΙΚΗ και στην ΕΜΠΟΡΙΚΗ.
    Στη συναυλία θα συμμετάσχουν αφιλοκερδώς οι εξής καλλιτέχνες:

    Χρόνης Αηδονίδης
    Καλλιόπη Βέττα
    Φοίβος Δεληβοριάς
    Ελελεύ
    Χρήστος Θηβαίος
    Γυμνά Καλώδια
    Γιάννης Ιωάννου
    Αλκίνοος Ιωαννίδης
    Κίτρινα Ποδήλατα
    Γιάννης Κούτρας
    Κώστας Λειβαδάς
    Locomondo
    Σωκράτης Μάλαμας
    Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    Μανόλης Μητσιάς
    Θάνος Μικρούτσικος
    Ανδριάνα Μπάμπαλη
    Δανάη Παναγιωτοπούλου
    Μιλτιάδης Πασχαλίδης
    Ορφέας Περίδης
    Σπυριδούλα
    Διονύσης Τσακνής
    Ελένη Τσαλιγοπούλου
    Μανώλης Φάμελος

    --Elena--
    12.07.2007, 12:26
    Ωραία!Να δούμε αν θα έρθω τελικά αύριο!!Θα προσπαθήσω!!

    Παράθεση:
    Χρόνης Αηδονίδης
    Καλλιόπη Βέττα
    Φοίβος Δεληβοριάς
    Ελελεύ
    Χρήστος Θηβαίος
    Γυμνά Καλώδια
    Γιάννης Ιωάννου
    Αλκίνοος Ιωαννίδης
    Κίτρινα Ποδήλατα
    Γιάννης Κούτρας
    Κώστας Λειβαδάς
    Locomondo
    Σωκράτης Μάλαμας
    Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    Μανόλης Μητσιάς
    Θάνος Μικρούτσικος
    Ανδριάνα Μπάμπαλη
    Δανάη Παναγιωτοπούλου
    Μιλτιάδης Πασχαλίδης
    Ορφέας Περίδης
    Σπυριδούλα
    Διονύσης Τσακνής
    Ελένη Τσαλιγοπούλου
    Μανώλης Φάμελος



    Lhiam,τους καλλιτέχνες τους έχει ήδη αναφέρει και η Βιργινία!

    Παράθεση:
    Τραγουδούν οι:


    Γιάννης Αγγελάκας, Χρόνης Αηδονίδης, Φοίβος Δεληβοριάς, Ελελεύ, Χρήστος Θηβαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Κίτρινα Ποδήλατα, Γιάννης Κούτρας, Κώστας Λειβαδάς, Σωκράτης Μάλαμας, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Μανόλης Μητσιάς, Θάνος Μικρούτσικος, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Δανάη Παναγιωτοπούλου, Μιλτιάδης Πασχαλίδης, Ορφέας Περίδης, Σπυριδούλα, Διονύσης Τσακνής, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Μανώλης Φάμελος.

    Lhiam
    12.07.2007, 13:10
    Παράθεση:

    Lhiam,τους καλλιτέχνες τους έχει ήδη αναφέρει και η Βιργινία!

    Δεν είχε αναφέρει μερικούς...
    esta
    12.07.2007, 14:31
    Γιατί να μην είμαι στην Αθήνα?!!!
    Πάντως όσοι είστε εκεί,να προσπ[αθήσετε να πάτε.Όλοι πρέπει να στηρίξουμε αυτήν την προσπάθεια!
    rompa
    13.07.2007, 12:19
    Δεν ήξερα για ποιον λόγο θα δινόταν η συναυλία ούτε ότι θα ήταν τόσοι πολλοί καλλιτέχνες!!Ωραία!!
    antreas_dr
    14.07.2007, 00:40
    Μόλις γύρισα από την συναυλία.
    Πολύ όμορφα ήταν, πολύς κόσμος και καλή ενέργεια στην ατμόσφαιρα...
    koini_maria
    14.07.2007, 01:32
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 14-07-2007 στις 00:40 έγραψε...

    Μόλις γύρισα από την συναυλία.
    Πολύ όμορφα ήταν, πολύς κόσμος και καλή ενέργεια στην ατμόσφαιρα...



    Εμ , πως αλλιώς , πουλάκι μου ;
    Αφού ήμουν και εγώ εκεί γύρω ! (Αστειεύομαι , εννοείται ! )


    Και εγώ ήμουν εκεί και η αλήθεια είναι οτι περισσότερο ασχολήθηκα με το να παρατηρώ τι γινόταν , τι σχόλια έκαναν οι επί σκηνής ... Το δικό μου σχόλιο , λοιπόν , είναι οτι παραμένω σταθερή στης προτιμήσεις μου ! Και αυτό γιατί κάποιοι τυπάδες , ό,τι κι αν γίνεται , όποιος κι αν είναι ο λόγος της συγκέντρωσης , θα παραμένουν στρατευμένοι ....


    Παρόλα αυτά , υπήρχαν και πολύ όμορφες στιγμές όπως όσες περάσαμε με το Μάλαμα , τον κύριο Αηδονίδη και τον Δεληβοριά , λόγου χάρη ...
    PROFBASILHS
    14.07.2007, 01:44
    yperoxi synaylia.. kala organwmeni kai oloi fainontan na xairontan ipoy itan ekei ..
    blacksheep
    14.07.2007, 02:16
    Τη συγκεκριμενη συναυλια εγω δε μπορω να τη χαραχτηρισω ουτε υπεροχη ουτε μοναδικη.Χωρις να θελω να κρινω κανενα θα μπορουσε να ηταν οργανωμενη-οσο αναφορα τη σειρα παρουσιασης των καλλιτεχνων - πολυ καλυτερα.
    Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειχε πολυ δυνατες στιγμες οπως για παραδειγμα εκεινη που ο Μικρουτσικος με εναν παλιο του γνωστο μας εκαναν να χαθουμε με το μαχαιρι, η τη στιγμη που βγηκε στη σκηνη ο Μαλαμας.Η τα το πινελο οσο αναφορα το Δελιβορια.
    Δυστυχως καποιοι(Α.Ιωαννιδης,Γ.Αγγελακας,Μ.Φαμελος)δεν ηρθαν τελικα....
    incomplete_angel
    14.07.2007, 10:54

    Tren
    14.07.2007, 15:24
    Η συναυλια ηταν υπεροχη απο πλευρας συμμετοχης κοινου και κλιματος .

    Τσακνης,Θηβαιος,Κουτρας,Πασχαλιδης ,Μαλαμας,Κιτρινα ποδηλατα,ρεστααααααα

    Μαχαιριτσας απαραδεκτος και με πολλα νευρα ..πολυ με νευριασε το ολο στυλακι προσωπικως.
    Δεληβοριας παιρνει -10 λογω επιλογης πινελου.Με ενοχλει η διαφημιση σε τετοιου ειδους εκδηλωσεις.

    Ο Φαμελος μαγειρευει... υπερατλαντικες νοστιμιες οποτε απαλασεται κατηγοριων χαχαχα.Τωρα γιατι τον ειχαν στο δελτιο τυπου ..αγνωστον...



    Ενα λεπτο σιγης στο κεντρο της πολης μας δεν το λες και λιγο παντως.
    MarakiVas
    14.07.2007, 16:20
    Κατάφερα και πήγα κι εγω.Παρόλο που δεν έμεινα μέχρι τέλους ήταν πολύ ωραία!
    Thodoras13
    14.07.2007, 20:14
    Γεια χαρα!!!
    Ορίστε ορισμένα βιντεάκια από την χθεσινή συναυλία.Ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός.


    Μιλτιάδης Πασχαλίδης-Αγύριστο κεφάλι(Μάης 98΄)



    Θάνος Μικρούτσικος/Μανώλης Μητσιάς-Τσάμικος



    Θάνος Μικρούτσικος/μανώλης Μητσιάς-Ερωτικό



    Ακολουθούν αλλα δυο.
    Την καλησπέρα μου και
    valia1984
    14.07.2007, 20:38
    Βρεθηκα κι εγω χτες στο Σύνταγμα..
    αν και φορτισμένη η ατμόσφαιρα λόγω όλων αυτων που εγιναν μου
    αρεσε πολυ.
    ξεχώρισα κλασικά το Θηβαιο στη Μικρη Πατρίδα με τη μοναδική ερμηνεια του.
    γέλασα και παραδεχτηκα το Δελοιβορια με τη επιλογη των τραγουδιων του.
    ενα μεγαλο μπραβο σε όλους αυτους τη διοργάνωσαν και στους καλλιτέχνες που
    συμμετειχαν!
    Thodoras13
    15.07.2007, 20:28
    Ορίστε και η μικρή πατρίδα με την υπέροχη ερμηνεία του Χρήστου Θηβαίου:



    πάντα
    duende
    15.07.2007, 22:28
    Ηταν όντως πολύ καλή η συναυλία ...ο Φοιβος όλα τα λεφτά (δεήσεις έκανα για την υβρεοπομπή χεχε) και τα Κίτρινα Ποδήλατα δώσανε παλμό, όσο για τον Μαχαιρίτσα που αναφέρθηκε... γιατί πότε δεν έχει νεύρα?(όχι άλλο κάρβουνο). Κι εγώ τη χάρηκα πολύ τη συναυλία γιατί πήρα τη δόση μου από Σωκράτη ΜΜΜΜΜΜουυαααατςςς!!!!