ελληνική μουσική
475 online   ·  204.034 μέλη

Του παπά το χορταράκι . . .

feggarenios
Περαστική Νότα
Chat
10.07.2007, 06:54

Τι έπαθε ο καψόπαπας ο Ικαριώτης . . .

. . .Τον τσακώσανε στα πράσα
κι ας φορούσε ο δόλιος, ράσα ! ! !

Αντιγράφω απ' τη χτεσινή Ελευθεροτυπία :

Φύλλο Δευτέρας
09 - 07 - 2007

Πιάστηκε παπάς με χασίς

Με «σύμμαχο» τα ράσα, 49χρονος παπάς προσπάθησε να μεταφέρει 1.780 γραμμάρια ακατέργαστης ινδικής κάνναβης, αλλά συνελήφθη από λιμενικούς στην Ικαρία.
Το προσωπικό της Ασφάλειας του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά εντόπισε τις προηγούμενες μέρες, σε αποθήκη επιβατηγού πλοίου, ένα ταξιδιωτικό σάκο, που περιείχε δύο πλαστικές συσκευασίες με φυτικά αποσπάσματα ακατέργαστης ινδικής κάνναβης, μικτού βάρους 880 γραμμαρίων και 900 γραμμαρίων η κάθε μία.
Κατά την αποβίβαση των επιβατών στο λιμάνι του Αγίου Κηρύκου στην Ικαρία, το προσωπικό της Ασφάλειας, σε συνεργασία με τη Λιμενική Αρχή Σάμου, συνέλαβαν τον 49χρονο ιερέα, όταν εκείνος πήγε στην αποθήκη για να παραλάβει το σάκο.

Αχ καψόπαπα !

Ένα δεντράκι είχες ο έρμος . . .

Το πότιζες . . .

Το φρόντιζες . . .

Σαν παιδί σου το 'χες . . .

Πάει και το φυτό, πάηκες κι εσύ, έρμε . . .

Αδέρφια !

Συμπαρασταθείτε στον Ικαριώτη παπούλη !

Λίγα ψωρογραμάρια για τις δύσκολες ώρες του είχε ο φουκαράς !

Για την πάρτη του, ο καψερός . . .

Δείξτε εδώ με στίχους την αλληλεγγύη σας στον 49χρονο καψόπαπα.

Κάνω πρώτος την αρχή . . .

Με πόνο ψυχής . . .

Καταθέτω το "Πού το πάαινες, βλογημένε ? " . . .

Πού το πάαινες βλογημένε ?

Του παπά το χασισάκι,
το χασίσι του παπά,
το 'πιασαν στην Ικαρία,
οι λιμενικοί, παιδιά !

Πού το πάαινες, βλογημένε,
απροφύλαχτος κι εσύ,
κι άφησες τ' αλάνια όλα,
χαρμανάκια και ταπί ?

ΡΕΦΡΑΙΝ : Το 'χες κάτω από τα ράσα,
μα σε τσάκωσαν στα πράσα !
Κύρ' ελέησον, κύρ' ελέησον,
ας το πέρναγες με στέισιον . . .

Του παπά το χορταράκι,
το χορτάρι του Θεού,
φύτρωσε στο Άγιο Βήμα,
του Αγίου Στυλιανού.

Του 'ριχνες, παπά μ' , κρασάκι
κάργα κάθε Κυριακή,
κι έγινε αψηλό δεντράκι,
να καπνίσει όλη η γη !

ΡΕΦΡΑΙΝ : Σε "καρφώσαν" δυο θεούσες,
επειδή δεν τις πηδούσες ,
σαν τις έβαζες στο στέισιον,
κύρ' ελέησον, κύρ' ελέησον !

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : feggarenios στις 10-07-2007 06:58 ]

Tren
Σολίστ
Chat
10.07.2007, 10:06

Πολυ καλο,αλλα κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας με τον "Μεγαλο"παραθετω την πραγματικη ιστορια προς ενημερωσης σας...

Ηταν μια μερα σαν ολες τις αλλες,οταν οι αγγελοι βαριεστημενοι πετουσαν πετρουλες στην παραδεισενια μικρη λιμνη τους...Στεναχωρημενα και σκεφτικα περνουσαν την ωρα τους χαζευοντας τα μπλαφ και μπλουφ.Ο Θεος ανοιγοντας το παραθυρο του για να τιναξει το σεντονι του απο τις φρεσκιες βραδινες εγνοιες του ,(χαχαχαχα)τους ειδε με την ακρη του τρισδιαστατου γαλανου ματιου του και προβληματιστηκε.Αφου λοιπον εστρωσε παλι το κρεββατι του ,με το ιδιο σεντονι που το στρωνει χιλιαδες χρονια βγηκε να πιει τον καφε του μαζι με τ'αγγελουδια του.Ενοχλημενος απο το αρνητικο φεγκ -σουι που υπηρχε στην ατμοσφαιρα ,τα ρωτησε τι εχουν.Τοτε ο αρχαγγελος Χριστοδουλος σηκωθηκε με δυσκολια κρατωντας την κοιλια του και ειπε:"Κυριε, εγω νιωθω λιγο χαλια τελευταια.Εχω ενοχλησεις σωματικες και νιωθω εξαντληση.Τοσα χρονια στην οικοδομη φαινεται πως με πειραξαν τελικα .Το προβλημα μας παρ'ολ'αυτα ειναι οτι τελειωσανε τα χαρτακια μας και δεν εχουμε να στριψουμε τσιγαρο να παρηγορησουμε ο καθενας τον πονο του."Χμμμμμμμμμμμμμ....ειπε ο Θεος και εξυσε το φρεσκοξυρισμενο πηγουνι του.Εκανε μια βολτα στον κηπο και μετα λυπης του διαπιστωσε πως ολα τα φυλλα απο τα δεντρα λειπανε.Γυμνα ολα .Κοιτωντας το γκαζον μετρησε απειρες νουφαρογοπες πεταμενες εδω... και εκει...
Ειχαν δικιο τα παληκαρια σκεφτηκε.Γυρισε στο παλατι και πηρε τηλεφωνο στη γη.
Στην Ικαρια.Ειχε διαβασει στην espresso του εβδομου εβδομαδιαιου ουρανου,οτι ζουσε εκει ενας παπας που κανει ταχυμεταφορες αναλωσιμων και ειχε ζητησει την καρτα του απο τον Αρχαγγελο.Τον καλει λοιπον στο κινητο και του λεει"Παπα -Στεφανε ,το αφεντικο ειμαι απο πανω.Σαλτα πανα στα γρηγορα με κανα σακι ινδικης καρυδας να καλυψω τα παιδια ,μεχρι να ερθει η κανονικη παραγγελια.Με το ζορι τα κραταω να μην πανε "απεναντι" (εννουσε το ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κακοφημο στεκι"Ο COOL BEΛZEΒΟΥΛ")ΦΙΛΙΑ!God! )
Ολοι γνωριζουν ,ποσο μαλλον ο παντογνωστης,οτι την ινδικη καρυδα αμα την ξεμαλλιασεις και μετα ψιλοκοψεις τα μαλλια βγαζεις ενα πακετο τσιγαρακια /στην μια καρυδα..χαχαχαχα

Ομως ο κακομοιρος Ο παπα-Στεφανος παρακουσε κι αντι για καρυδα ,γεμισε το σακκι με κανναβη.Τωρα που σας γραφω εξιστορει την παρεξηγηση στο αστυνομικο τμημα Ικαριας και ειμαι απολυτως σιγουρη πως μεχρι το μεσημερι θα ειναι ελευθερος να τελειωσει την αποστολη του.Οποιος εχει καρυδες ας βοηθησει την κατασταση οπως μπορει.Η αναγκη ειναι μεγαλη.Ο αρχαγγελος θελει παρηγορια.Οπου κι αν βρισκεστε και κρατατε μια καρυδα πεταξτε την με δυναμη ψηλα και συνεχιστε να κοιτατε πανω.Η ευχαριστηρια απαντηση του Θεου θα ειναι αμμεση...

Αυτη ειναι η αληθεια ,οσα γραφονται στον τυπο ειναι απλως παραμυθια....
agapanthos
Περαστική Νότα
Chat
10.07.2007, 19:09

Toυ παπά το χασισάκι,
φώλιαζε μες στη ντουλάπα.
Το 'κρυβε ο βλογημένος,
για να δώσει και στον πάπα.

Ένα δέντρο όλο κι όλο,
είχ' ο έρμος ο παπούλης.
Του το πότιζε ο διάκος,
του το φύλαγ' ο Θεούλης .

REFR : Δυο "πιστοί" που κοινωνήσαν' ,
ήταν μπάτσοι και στη στήσαν' !
Α-πα-πα-πα-πα-πα-πα,
δεν τα πρόσεξες, παπά,
τα τσιπάκια στα καντήλια,
τους κοριούς στα πετραχήλια .

Του παπά το χορταράκι,
το 'πιασαν στην Ικαρία
κι ο καψόπαπας ο έρμος,
δεν ξανάδωσ' ευλογία.

Στο Μεταγωγών τον χώσαν
και τον εξυρίσαν κόντρα,
τον παπούλη τον λεβέντη,
που μιλούσε πάντα ντόμπρα .

ΥΓ Τώρα κλαίν' τα παπαδάκια,
στ' Άγιο Βήμα στα σκαλάκια
και τις γραίες στα στασίδια,
τις εζώσανε τα φίδια .

Α-πα-πα-πα-πα-πα-πα,
ήσουν άτυχος, παπά.

PROFBASILHS
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
10.07.2007, 19:21
OLEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

edelweiss
Σολίστ
Chat
10.07.2007, 20:08
Με τόσα που έχουμε ακούσει αυτό θα μας κάνει εντύπωση...?
sokolatenios
Περαστική Νότα
Chat
11.07.2007, 01:11

Του παπά το χασισάκι,
το 'βραν οι χωροφυλάκοι !
Κάρφωσε η παπαδιά !
Έτσι είπαν τα παιδιά !

Παπαδιά παλιορουφιάνα,
δώσε βάση στη τζιβάνα !
Τι σε πείραζε, οχιά,
το μαυράκι του παπά !

Βρωμοπαπαδιά Κατίνα,
ήσουν χωροφυλακίνα !
Ήσουνα της μυστικής
και δεν το 'ξερε κανείς !
esta
Σολίστ
Chat
15.07.2007, 15:49
"Τα παιδιά μες στα χωράφια κοροϊδεύουν τον παπά
τού φοράνε όλα τ’ άμφια και τον παν στην αγορά"........Άδικο έχουν?!!!
kotsos_007
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
16.07.2007, 00:48
to kerato mou mesa!!! poios ton epiase ton papa na ton skisw????? se mena to ferne!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!
tpt den m paei kala!!!!!
kotsos_007
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
19.07.2007, 00:49
ante re su pou einai akoma erxetai???
loussi
Βασική Νότα
Chat
19.07.2007, 17:39
Παράθεση:

Το μέλος Tren στις 10-07-2007 στις 10:06 έγραψε...

Πολυ καλο,αλλα κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας με τον "Μεγαλο"παραθετω την πραγματικη ιστορια προς ενημερωσης σας...

Ηταν μια μερα σαν ολες τις αλλες,οταν οι αγγελοι βαριεστημενοι πετουσαν πετρουλες στην παραδεισενια μικρη λιμνη τους...Στεναχωρημενα και σκεφτικα περνουσαν την ωρα τους χαζευοντας τα μπλαφ και μπλουφ.Ο Θεος ανοιγοντας το παραθυρο του για να τιναξει το σεντονι του απο τις φρεσκιες βραδινες εγνοιες του ,(χαχαχαχα)τους ειδε με την ακρη του τρισδιαστατου γαλανου ματιου του και προβληματιστηκε.Αφου λοιπον εστρωσε παλι το κρεββατι του ,με το ιδιο σεντονι που το στρωνει χιλιαδες χρονια βγηκε να πιει τον καφε του μαζι με τ'αγγελουδια του.Ενοχλημενος απο το αρνητικο φεγκ -σουι που υπηρχε στην ατμοσφαιρα ,τα ρωτησε τι εχουν.Τοτε ο αρχαγγελος Χριστοδουλος σηκωθηκε με δυσκολια κρατωντας την κοιλια του και ειπε:"Κυριε, εγω νιωθω λιγο χαλια τελευταια.Εχω ενοχλησεις σωματικες και νιωθω εξαντληση.Τοσα χρονια στην οικοδομη φαινεται πως με πειραξαν τελικα .Το προβλημα μας παρ'ολ'αυτα ειναι οτι τελειωσανε τα χαρτακια μας και δεν εχουμε να στριψουμε τσιγαρο να παρηγορησουμε ο καθενας τον πονο του."Χμμμμμμμμμμμμμ....ειπε ο Θεος και εξυσε το φρεσκοξυρισμενο πηγουνι του.Εκανε μια βολτα στον κηπο και μετα λυπης του διαπιστωσε πως ολα τα φυλλα απο τα δεντρα λειπανε.Γυμνα ολα .Κοιτωντας το γκαζον μετρησε απειρες νουφαρογοπες πεταμενες εδω... και εκει...
Ειχαν δικιο τα παληκαρια σκεφτηκε.Γυρισε στο παλατι και πηρε τηλεφωνο στη γη.
Στην Ικαρια.Ειχε διαβασει στην espresso του εβδομου εβδομαδιαιου ουρανου,οτι ζουσε εκει ενας παπας που κανει ταχυμεταφορες αναλωσιμων και ειχε ζητησει την καρτα του απο τον Αρχαγγελο.Τον καλει λοιπον στο κινητο και του λεει"Παπα -Στεφανε ,το αφεντικο ειμαι απο πανω.Σαλτα πανα στα γρηγορα με κανα σακι ινδικης καρυδας να καλυψω τα παιδια ,μεχρι να ερθει η κανονικη παραγγελια.Με το ζορι τα κραταω να μην πανε "απεναντι" (εννουσε το ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κακοφημο στεκι"Ο COOL BEΛZEΒΟΥΛ")ΦΙΛΙΑ!God! )
Ολοι γνωριζουν ,ποσο μαλλον ο παντογνωστης,οτι την ινδικη καρυδα αμα την ξεμαλλιασεις και μετα ψιλοκοψεις τα μαλλια βγαζεις ενα πακετο τσιγαρακια /στην μια καρυδα..χαχαχαχα

Ομως ο κακομοιρος Ο παπα-Στεφανος παρακουσε κι αντι για καρυδα ,γεμισε το σακκι με κανναβη.Τωρα που σας γραφω εξιστορει την παρεξηγηση στο αστυνομικο τμημα Ικαριας και ειμαι απολυτως σιγουρη πως μεχρι το μεσημερι θα ειναι ελευθερος να τελειωσει την αποστολη του.Οποιος εχει καρυδες ας βοηθησει την κατασταση οπως μπορει.Η αναγκη ειναι μεγαλη.Ο αρχαγγελος θελει παρηγορια.Οπου κι αν βρισκεστε και κρατατε μια καρυδα πεταξτε την με δυναμη ψηλα και συνεχιστε να κοιτατε πανω.Η ευχαριστηρια απαντηση του Θεου θα ειναι αμμεση...

Αυτη ειναι η αληθεια ,οσα γραφονται στον τυπο ειναι απλως παραμυθια....

Απλα υπεροχο!!!
renabill
Φθασμένος
Chat
17.08.2007, 11:31
Να προχωρήσω την ιστορια παρακάτω?Επιτρεπεται?

Του παπά το χορταράκι
το πουλούσαν στο δασάκι
16χρονα αλάνια
που τρωγαν όλο λαζάνια.
Του παπά το χορταράκι
ήταν άσπρη ζαχαρίτσα...
Έτσι είπε στο μπατσάκι
στο κελί και στην κλουβίτσα.....
Και ο μπάτσος δοκιμάζει,
για να δει ποιά είναι η αλήθεια
και η άσπρη ζαχαρίτσα του έρεσε, του γινε συνήθεια.
Κι έτσι γίναν κολλητάρια,
ο παπάς με το μπατσάκι
κάναν πάρτυ βαποράκια
στο σχολείο, στο παρκάκι....

renabill
Φθασμένος
Chat
18.08.2007, 13:42
σωστός....Εγώ το προχώρησα.Το πήγα στην ηρωίνη.Χιχιχι.
Προχωρημένο μυαλό παιδί μου.
StavmanR
MusicHeaven Guru
Chat
18.08.2007, 16:24
Παράθεση:

Το μέλος mnk στις 18-08-2007 στις 15:50 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος renabill στις 18-08-2007 στις 13:42 έγραψε...

σωστός....Εγώ το προχώρησα.Το πήγα στην ηρωίνη.Χιχιχι.
Προχωρημένο μυαλό παιδί μου.

Μου θυμίζεις το ανέκδοτο που λέγαμε επί χούντας....

"Πριν την επανάσταση (έτσι την έλεγαν τα ...έγκυρα ΜΜΕ της εποχής !..), η Ελλάς βρισκόταν μπροστά στον γκρεμό. Με την επανάσταση της 21ης Απριλίου, προχώρησε ένα βήμα μπροστά !! "

Λέγατε ανέκδοτα επί χούντας;;;

Τελικά τα πράγματα δεν ήταν και τόσο ακραία...

Τα παραπάνω γραφόμενά μου αποτελούν παράδειγμα παραπληροφόρησης, παρερμηνείας και αποπροσανατολισμού. Κοινώς: παράδειγμα προς αποφυγήν...