ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη

    Τα 5 καλύτερα θρίλερ

    mariachi
    10.07.2007, 22:49
    Ποιά θεωρείτε ως τα 5 καλύτερα θρίλερ-ταινίες τρόμου?Για μένα ειναι
    1)''Η λάμψη'',του Στάνλει Κιούμπρικ
    2)''Ψυχώ'',του Άλφρεντ Χίτσκοκ
    3)''Η σιωπή των αμνών''
    4)''Ο Εξορκιστής''
    5)''Τα πουλιά'',του Χίτσκοκ
    Επίσης καταπληκτικά θρίλερ ήταν τα ''Η Έκτη αίσθηση'',''Δεσμώτης του ιλλίγου'',''Το ακρωτήρι του φόβου''(από τα αγαπημένα μου'')του Σκορσέζε,για να μην αναφερθώ και στα κλασσικά αριστουργήματα του '30 ''Δράκουλας'' και ''Φρανκενστάιν'' με τους Μπέλα Λουγκόσι και Μπόρις Καρλόφ αντίστοιχα!

    mariachi
    10.07.2007, 22:57
    Ξέχασα-βλακωδώς!-να αναφέρω τα αριστουργηματικά ''Το μωρό της Ρόσμαρι'' του Πολάνσκι,το ''Νοσφεράτου'' που έγινε το 1922,το πρώτο θρίλερ στην ιστορία.Επίσης τα ''Σαγόνια του καρχαρία'' του Σπίλμπεργκ.
    CountessEfi
    11.07.2007, 02:50
    η πλάκα είναι ότι πολλάαα από τα παλιά θρίλερ δν τα έχω δει.
    τα ΤΟΠ για μένα που βγήκαν αυτή την χιλιετία( ) είναι
    1.The Ring (το 1ο μόνο)
    2.Saw (επίσης μόνο το 1ο)
    και 3. Μothman's Profecies (O Χρησμός της Πεταλούδας)
    ειδικά το τελυταίο με τρομάζει το ίδιο κάθε φορά σε αντίθεση με άλλα θρίλερ.
    RoCkouLa
    12.07.2007, 16:37
    Συμφωνω με τον mariachi(Η λαμψη ειναι απο τα αγαπημένα μου) αλλα εμενα μου αρεσε επισης το "the Grudge 1" (το 2 δεν το χω δει ακομη)
    tina15
    16.09.2007, 09:43
    Και ''Το Κρυφτό'' τα σπάει!!!
    demi11
    18.09.2007, 21:47
    Δεν έχω δει καλύτερο, πιο έξυπνο, πιο αγωνιώδες, πιο απρόβλεπτο θρίλερ απο το SAW 1...Το 8εωρώ κορυφή στα 8ρίλερ!!! επίσης και το ''λευκός 8όρυβος'' μου φάνηκε αρκετα καλό...βασικά ίσως και να φταίει το γεγονός ότι στο τέλος της ταινίας έγινε δικοπή ρευματος κ μας άκουσε εμένα κ την παρεα μου όλο το οικοδομικό τετράγωνο...Ούτε να μας έσφαζαν δηλαδη... Είχε πολυ γέλιο η όλη φάση...(απ την επόμενη μέρα εννοείται!!!)LOL!
    alex4you
    08.03.2009, 10:23

    χμμμμμμμ λοιπόν σαν θρίλερ μου άρεσε το saw 1,2 (τα υπόλοιπα είναι καλούτσικα).................ΤΟ HANNNIBAL-ANTHONY HOPKINS.......ο εξορκισμός της έμιλυ ρόύζ(όχι πολύ τρομακτικό).....ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι(OMG)..........ΦΥΣΙΚΆ ΤΟ SE7EN.....και το βλέπω το θάνατο σου 1,2,3(όχι πολύ τρομακτικά)


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 08-04-2009 13:42 ]


    emmanuella
    08.03.2009, 11:02

    Όταν λέτε "θρίλερ" σε τι ακριβώς αναφέρεστε ???

    Εδώ στην Ελλάδα είναι πολύ παρεξηγημένη έννοια και όλοι μας την συνδέουμε με ταινίες γεμάτες αίμα, σκοτωμούς, βιασμούς, βασανιστήρια και τέτοια.

    Σαν ταινία τρόμου ( και αηδίας επίσης ) λέω κι εγώ Saw I

    Σαν ταινία ψυχολογικής φόρτισης ( που και πάλι απαντά σε κατηγορία "θρίλερ" ) λέω Half Light, Εμμονή ( παλιά κ καινούργια ) και άλλες 373... ταινίες μια και είναι απλά κορυφή :)

    Εγκρίνω απίστευτα την ταινία που περιμένουμε στα cinema "Τhe unborn"

    {#emotions_dlg.biggrin}


    NikosRoman
    08.03.2009, 13:01

    silent hill kai ola ta asian horror films


    StavmanR
    08.03.2009, 13:20

    Η τηλεόραση πραβάλλει τα καλύτερα θριλλερς (φρίκης-τρόμου) με αποκορύφωμα το "Αποδείξεις" του Ευαγγελάτου. Ενώ τα κλασσικά θρίλλερς προκαλούν μία παροδική έξαψη και αγωνία, οι εκπομπές της τηλεόρασης καταφέρνουν να προκαλούν μόνιμο άγχος και να γεννούν απίστευτες φοβίες. Από τότε που δημιουργήθηκαν τέτοιου είδους εκπομπές, το Χόλιγουντ βιώνει την αποκαθήλωσή του.

     

     

     


    konvoulis
    08.03.2009, 16:03

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 08-03-2009 στις 13:20 έγραψε...

    Η τηλεόραση πραβάλλει τα καλύτερα θριλλερς (φρίκης-τρόμου) με αποκορύφωμα το "Αποδείξεις" του Ευαγγελάτου. Ενώ τα κλασσικά θρίλλερς προκαλούν μία παροδική έξαψη και αγωνία, οι εκπομπές της τηλεόρασης καταφέρνουν να προκαλούν μόνιμο άγχος και να γεννούν απίστευτες φοβίες. Από τότε που δημιουργήθηκαν τέτοιου είδους εκπομπές, το Χόλιγουντ βιώνει την αποκαθήλωσή του.

     

     Συμφωνω μαζι σου!!!

     




    angel-0f-darkness
    08.03.2009, 18:32

    1. Silent hill

    2. Το σπιτι με τα χιλια πτωματα

    3. Secret window

    4. The ring (μονο το πρωτο)

    5. Gothica


    miltiathis
    08.03.2009, 21:43

    Μερικά παραγνωρισμένα αλλά εξαιρετικά :

    The eye

    Blair witch project (με το χαμηλότερο budget! μια κάμερα ερασιτεχνική και 5 ηθοποιοί)

    Ο προϋπολογισμός της κυβέρνησης (lol!)


    loy
    16.03.2009, 10:49

    costadine, σε βλεπω,η καταρα,το ψυχο και φυσικα ο εξορκιστης!!!!!!!!!!!!

     


    inkve
    16.03.2009, 13:41

    αν και δεν προτιμω τα θριλερ εχω απολαυσει καποια

    η προφητεια(τριλογια)

    το ακρωτηρι του φοβου

    seven

    η σιωπη των αμνων

    δαιμονισμενος αγγελος

    συνεντευξη με εναν βρυκολακα

    το αιμα του δρακουλα(christofer lee)το πρωτο μου θριλερ!!

     


    alex4you
    27.03.2009, 21:35

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 08-03-2009 στις 13:20 έγραψε...

    Η τηλεόραση πραβάλλει τα καλύτερα θριλλερς (φρίκης-τρόμου) με αποκορύφωμα το "Αποδείξεις" του Ευαγγελάτου. Ενώ τα κλασσικά θρίλλερς προκαλούν μία παροδική έξαψη και αγωνία, οι εκπομπές της τηλεόρασης καταφέρνουν να προκαλούν μόνιμο άγχος και να γεννούν απίστευτες φοβίες. Από τότε που δημιουργήθηκαν τέτοιου είδους εκπομπές, το Χόλιγουντ βιώνει την αποκαθήλωσή του.

     

     

     



    Κι εγώ μαζί σου.Μάλιστα άκουσα ότι το επόμενο saw θα έχει σκηνοθέτη και στο ρόλο του δολοφόνου τους Εύαγγελάτο-Αυτιά


    paperino
    27.03.2009, 23:11

    Δεν έχω δει πολλά! Ωστώσω με τα λίγα που'χω δει έχω ρίξει το γέλιο! Βασικά 2 έχω δει το Κρυφτό και το Scream....:D!

     

     


    Katerina-Pol
    17.04.2009, 16:17

    1) εξορκιστής (δε θα το ξαναέβλεπα 3η φορα..πόσο μα πόσο καταφέρνει να σε στείλει???)

    2) ringu (the ring1 του χιντέο νακάτα εννοείται και το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τρομακτικό)

    3) saw 1

    4) psyho

    5) σιωπή των αμνών

    επίσης ωραία τα του "κακού":the Omen 1, 2, 3, Rosemary s baby ( αν κ στο τέλος γελάω λίγο με την αντίδραση της κοπελιάς.."but Greg has not red eyes?!" πόσο μυαλό θέλει δλδ..)

    κ πολύ ατμοσφαιρικά τα θρίλερ του Zaques Turneur: I walked with a zombie , the leopard man.

    Tώρα από καμμενιές, The Dagon, She Creature..και το Ηostel του ομορφούλη Eli Roth!

    {#emotions_dlg.laugh}

     

     


    bittersweet
    18.04.2009, 17:18

    Εμένα με είχαν φοβίσει πολύ ο εξορκιστής και η κατάρα το 1.


    rotse
    21.04.2009, 16:08

    the punisher