ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά επαγγελματικής ηλεκτρικής κιθάρας.

    JohnConstantine
    11.07.2007, 14:35
    Λοιπόν έχω αρχίσει εδώ και καιρό κιθάρα και αποφάσισα να πάρω μια καλύτερη απο αυτην που έχω για περισσότερες δυνατότητες και καλήτερη ποιότητα. Είχα ξεκινήσει με μια Dean DBT Tribute και ήμουν ευχαριστημένος σχετικά με την ποιότητα σε ξύλο, σχεδιασμό, καβαλάρη και σε απόδοση ήχου. Θέλω να πάρω ξανά Dean γιατί έχω παίξει απο φίλους που έχουν διάφορες κιθάρες όπως Ibanez, Gibson, Stagg, Fender ... και δεν μου έκαναν και μεγάλη εντύπωση. Θέλω να μου πείτε κατα τη γνώμη σας ποιό απο αυτα τα μοντέλα νομιζετε ότι είναι καλύτεο απο άποψη δυνατοτήτων και τεχνικών χαρακτηριστικών.
    Dean Razorback Two-tone
    Dean Razorback η
    Dean Razorback 255 νομίζω οτι καλή θα ήταν και η
    Dean Explosion Razorback αλλα δεν έχει τεχνικά χαρακτηριστικά στο site της η Dean.
    Αυτο είναι το link.
    http://www.deanguitars.com/electrics.htm

    Μπορείτε να πατήσετε σε κάθε κιθάρα πάνω για να δείτε τα χαρακτηριστικά. Προτιμώ τα μοντέλα με tremolo bar νομίζω ότι θα έχει περισσότερες δυνατότητες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 11-07-2007 18:26 ]


    deathminor88
    11.07.2007, 19:08
    Οτι και αν σου ειπαν δεν ισχυουν κατ εμε. Δεν υπαρχει περιπτωση μια Dean να ειναι καλυτερη απο μια Gibson, Fender, Jacksson, Ιbanez, ESP, η PRS. Ειδικα στα "επαγγελματικα" μοντελα ( πιστευω οτι ειναι ενας ηληθιος ορος) που κοστιζουν πανω απο 1.000 - 1.500 ευρω δεν υπαρχει κατι καλυτερο. Δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι οι μεγαλυτεροι μουσικοι παιζουν κατεξοχην με τις παραπανω εταιριες. Γνωμη μου, ειναι αναλογα με τις μουσικες σου προτιμησεις να επιλεξεις μια απο τις παραπανω κιθαρες. Πληρεστερες, με τις οποιες παιζουν οι περισσοτεροι, και εχοντας την μεγαλυτερη φημη ειναι οι Gibson. Επειδη εχω την τυχη να κατεχω μια, και να εχω δοκιμασει αρκετες σου λεω οτι για μενα ειναι η κορυφαια επιλογη. Επειτα δοκιμασε τις Fender για πιο ροκ ηχους, τις Jacksson για πιο μεταλ, τις Ibanez για τις δυνατοτητες τους... Eιναι σχετικα ολα αυτα λογω των επιλογων που εχει κανεις σημερα στα εφε, και σε αλλα πραγματα, αλλα εναν κορυφαιο ηχο δεν τον κανει το εφε.
    deathminor88
    11.07.2007, 19:11
    Α, και κατι τελευταιο. Σκεψου οτι ολες ειναι αντιγραφη απο Gibson Explorer, kai Les Paul...!!!
    odis13
    13.07.2007, 11:17
    Πρέπει να μας πεις τη μουσική παίζεις και πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις.Οι επαγγελματικές κιθάρες (πολύ αόριστος όρος) κοστίζουν από 1000 μέχρι και 15000ευρώ.
    JohnConstantine
    14.07.2007, 19:55
    Nai auto to xerw idi exw dokimasei diafores kithares epagelmatikes enow oti na exoun perissoteres dinatothtes . Egw thelw na diathesw mexri kai 3.000 euro giauto anafera ta parapanw modela gt. Mousiki pou paizw ine ola ta idi rock kai metal alla perissotero heavy kai black metal.
    deathminor88
    14.07.2007, 20:13
    Εγω θα επαιρνα η μια Gibson Les Paul (standard, special, menace, goth) η SG (standard, special, menace, supreme) η αν θες extreme look μια Jacksson RR η soloist. To οτι σου προτεινω Gibson μην σου φαινεται παραξενο, καθως πολλες μεγαλες death και black metal μπαντες ηχογραφουνν και παιζουν με αυτες. Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα πιστευω οτι με Gibson παιζεις απο funk μεχρι black. Εγω τουλαχιστον αυτο κανω.
    malmsteen17
    15.07.2007, 01:39
    Εγώ εχω μια BC-Rich γιατι οσο να'ναι, ειμαι λιγο καφρος...!!!
    Αν θες καφρικο ηχο, πιστευω ειναι η καλυτερη επιλογη... Αν θες παντως ειδους MetaL, ενω παλι θελω να σου προτεινω BC-Rich, θα σου πω οτι με μια Jackson εισαι Αρχοντας...
    Καλυτερα ομως να πας σε ενα μαγαζι (θα σου προτεινα καποιο επωνυμο ωστε να εχει μεγαλη ποικιλια σε κιθαρες...) και να δοκιμασεις καποιο αντιπροσωπευτικο μοντελο απο καθε εταιρια στα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις παντα... Οταν τις δοκιμαζεις, παιζε κομματια που σε αντιπροσωπευουν και που κατα κυριο λογο παιζεις... Ετσι θα διαπιστωσεις μονος σου τι ειναι καλυτερο για σενα...
    Ελπιζω να σε βοηθησα...
    Αντε και με Γεια...!!!
    kotsos_007
    16.07.2007, 00:53
    file mou an paizeis pio skliro ixo kalutera einai mia jackson... exoun polu kalo ixo... alla egw exw mia epiphone kai ta paizei ola gamata!!!!

    http://blogs.musicheaven.gr/kotsos_007

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kotsos_007 στις 16-07-2007 00:54 ]


    BooBass
    16.07.2007, 03:44
    Καλά όλα τα παραπάνω που σου είπαν οι φίλοι, αλλα θα πρέπει να υπολογίσεις και το θέμα του ενισχυτή (οπού εκεί ίσως να χρειαστεί να τα σκάσεις χοντρά). Γνώμη μου είναι να ψάξεις λίγο με τι είδους εξοπλισμό παίζουν οι κιθαρίστες που σου αρέσει ο ήχος τους, και ύστερα να προσπαθήσεις να ακούσεις το όργανο/ενισχυτή/πετάλι (κτλ κτλ) που σου ταιριάζουν. Και μια συμβουλή. Δεν αρκεί ένα ακριβό όργανο (είναι αυτό που λένε οτι το ράσο δεν κάνει τον παπά...)
    twr
    16.07.2007, 11:36
    Αν σου αρέσει η dean περισσότερο απ τις άλλες κιθάρες, τότε χτύπα την!
    Αν και προσωπικά μου ακούγεται λίγο (εώς πολύ) κουλό...
    Όταν λες πως έχεις παίξει και με κιθάρες άλλων εταιρειών και δε σου φάνηκαν καλές, τι εννοείς?
    Γιατί αν έχεις παίξει με μια ibanez των 500ε και με μια dean που στοιχίζει 1500ε, είναι λογικό πως η dean θα σου φάνηκε καλύτερη!!
    Και η αλήθεια είναι πως έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για τα ακριβά μοντέλα της εταιρείας αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και πιο αξιόλογες λύσεις!...
    Κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά, δοκίμασε όσες μπορείς, και αν η dean εξακολουθεί να σ αρέσει περισσότερο, τότε μην το σκέφτεσαι!!
    delta66
    11.08.2007, 06:22
    Γεια σου φιλε μου.
    Η αγορα κιθαρας ειναι πολυ εξειδικευμενη αποστολη.
    1) Πρεπει να ξερεις οτι καθε κιθαρα βγαζει τον ηχο που θελει αυτη και οχι εμεις.
    Οποτε αν αγορασεις μια κιθαρα με ορο μονο την εμφανιση της ή την μαρκα της, επαιξες και εχασες.
    2) Πρεπει να ξερεις λοιπον εκ των προτερων τι θελεις να "βγαλεις" απο το οργανο για να κανεις ερευνα-αγορα.
    Σε γενικες γραμμες : υπαρχουν οι δυο κυριαρχες σχολες ηλ. κιθαρας α) Fender Stratocaster β) Gibson LesPaul. Πανω σ'αυτες εχουν βασιστει ολες οι επομενες.
    Εγω προσωπικα προτιμω τις Fender, (παρ'ολο που κατασκευαστικα ειναι πολυ κατωτερες απο τις Gibson), γαιτι μεσα στην ατελεια τους εχουν μια ιδιαιτεροτητα στον ηχο τους,
    Φυσικα δεν ειναι ολες καλες, οι πιο πολες ειναι "μουφα", για να βρεις καλη Fender πρεπει να ξερεις, ενω οι Gibson κρατανε το επιπεδο τους σε ολη την αγορα.
    Απο τις νεωτερες κατασκευες σου προτεινω για την αξιοπιστια τους και την ικανοτητα να προσαρμοζονται σε ολα τα ειδη τις Paul Reed Smith (PRS), αν και τα νεα μοντελα δεν εχουν τα υλικα των παλαιωτερων (εγω εχω μια απο τις πρωτες, μοντελο του 1985 με Brazilian Rosewood και Μαόνι Ονδουρας, ξυλα που βαζουν πλεον στα παρα παρα παρα πολυ ακριβα μοντελα) αλλα και οι σημερινες που εχουν παρει μαθητες μου ειναι πολυ καλυτερες απο αλλες κιθαρες του εμποριου σημερα.
    Επισης πολυ καλες ειναι οι Musicman Petrucci.
    Απο τις φθηνοτερες οι Ibanez που εχουν καποιοι μαθητες μου ειναι συμπαθητικες.
    Η καλυτερη αγορα παντως ειναι στα "μεταχειρισμενα" αλλα θελει γνωσεις, ψαξιμο και πιο πολυ, τυχη.
    Καλη επιλογη και καλη τυχη στην μουσικη σου πορεια σου.
    http://www.myspace.com/spyrosdelta
    delta66
    30.08.2007, 05:09
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-07-2007 στις 19:11 έγραψε...

    Α, και κατι τελευταιο. Σκεψου οτι ολες ειναι αντιγραφη απο Gibson Explorer, kai Les Paul...!!!



    Δεν καταλαβα?
    Ολες οι κιθαρες σημερα ειναι αντιγραφες της Gibson Explorer, kai Les Paul?
    Η Fender Stratocaster ειναι αντιγραφη της Explorer? δεν μοιαζουν νομιζω. ουτε οπτικα ουτε ηχητικα.
    ΟΙ 2 τυποι κιθαρας που πανω σ'αυτες στηριχτικαν ολες οι νεωτερες ειναι οι Les Paul (οπως ειπες) και οι Fender Stratocaster
    Αν και οπως λεει ενας φιλος μου φανατικος φεντερακιας (εχει καμια 15αρια παλιες η πιο καινουρια ειναι του 1973),
    "Κιθαρες ειναι μονο 2"..............."Οι Fender"......."και οι.........Stratocaster!!!!!"
    Υ.Γ. οταν λεω "στηριχτικαν" για να αντιγραψουν, εννοω και οπτικα αλλα περισσοτερο ηχητικα.


    deathminor88
    30.08.2007, 15:30
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 30-08-2007 στις 05:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-07-2007 στις 19:11 έγραψε...

    Α, και κατι τελευταιο. Σκεψου οτι ολες ειναι αντιγραφη απο Gibson Explorer, kai Les Paul...!!!



    Δεν καταλαβα?
    Ολες οι κιθαρες σημερα ειναι αντιγραφες της Gibson Explorer, kai Les Paul?
    Η Fender Stratocaster ειναι αντιγραφη της Explorer? δεν μοιαζουν νομιζω. ουτε οπτικα ουτε ηχητικα.
    ΟΙ 2 τυποι κιθαρας που πανω σ'αυτες στηριχτικαν ολες οι νεωτερες ειναι οι Les Paul (οπως ειπες) και οι Fender Stratocaster
    Αν και οπως λεει ενας φιλος μου φανατικος φεντερακιας (εχει καμια 15αρια παλιες η πιο καινουρια ειναι του 1973),
    "Κιθαρες ειναι μονο 2"..............."Οι Fender"......."και οι.........Stratocaster!!!!!"
    Υ.Γ. οταν λεω "στηριχτικαν" για να αντιγραψουν, εννοω και οπτικα αλλα περισσοτερο ηχητικα.





    Οχι, εννουσα οτι τα μοντελα τις Dean ειναι αντιγραφη, οχι ολες οι κιθαρες που υπαρχουν...
    dimko
    30.08.2007, 19:38
    Δεν υπάρχουν επαγγελματικές και μη επαγγελματικές κιθάρες. Υπάρχουν σεταρισμένες και ασετάριστες κιθάρες.

    Οι μόνες πραγματικά μη επαγγελματικές κιθάρες είναι αυτού του είδους:



    faltsoo
    30.08.2007, 20:07
    εγραψες dimko....

    telos






    ViPeR
    30.08.2007, 21:47
    Δεν νομίζω ότι υπάρχουν επαγγελματικές και μη επαγγελματικές κιθάρες. Έχω ακούσει ακουστική κιθάρα των 200€ που έβαζε κάτω κιθάρες πενταπλάσιας αξίας που τις αγόραζαν για επαγγελματικές. Λοιπόν εγώ σου προτείνω την ESP Horizon που κάνει περίπου 1600€. Η κιθάρα αυτή είναι η επόμενη αγορά μου. Την έχω δοκιμάσει και πραγματικά ήταν τέλεια κιθάρα (για τα δικά μου μέτρα πάντα). Παίζω κυρίως heavy και power metal. Έχει 24 τάστα, ebony ταστιέρα, floyd και τους SD SH1N και TB4. Αν και εγώ θα αλλάξω τους SD με EMG 81-60 ή 85 νομίζω ότι για σένα είναι ότι πρέπει αφού καλύπτουν ένα ευρύ μουσικό φάσμα. Τώρα σχετικά με τις Dean, με όσες έχω παίξει δεν με ικανοποίησαν. Κοίτα και στις Jackson. Νομίζω ότι για metal οι καλύτερες κιθάρες είναι οι ESP και οι Jackson.

    Ενδεικτικά σου δίνω ένα link από το thomann για να δεις την κιθάρα.




    ESP Horizon
    deathminor88
    31.08.2007, 13:37
    Βρε παιδια τι λέμε? Δηλαδή ίδιας ποιοτητας ηχο βγάζει η Fender Stratocaster USA των 1600 Ε και η Squier Stratocaster China των 150 Ε? Η Gibson με την Εiphone? Kαι δεν λέω, παίζουν τεράστιο τα εφφέ κλπ, αλλά είναι ίδια τα ξύλα, οι μαγνήτες, η κατασκευή, η αίσθηση...?
    odis13
    31.08.2007, 14:48
    Δεν είπαμε ότι όλες είναι ίδιες.Απλά δε μπορείς να πείς ότι η Α είναι επαγγελματική κιθάρα επειδή κάνει 1500 ευρώ και η Β δεν είναι επειδή κάνει 650.Γενικά δε μπορείς να πεις αυτή είναι επαγγελματική η όχι.
    deathminor88
    31.08.2007, 15:04
    Συμφωνώ σε αυτο 100%... Απλά μην τα ισωπεδώνουμε όλα. Δηλαδή μια σεταριμένη Squier είναι το ίδιο πράγμα με μια σεταρισμένη Fender?
    dimko
    31.08.2007, 16:31
    Εσύ, θες να το ακούσεις αλλοιώς δε θα ησυχάσεις...

    Ε, λοιπόν, όχι φυσικά δεν είναι το ίδιο!

    Αλλά, πρώτον αυτό δεν κάνει τη squier "μη επαγγελματική" , και, δεύτερον, ακούγοντας τες σχεδόν κανείς δε μπορεί να ξεχωρίσει ποιά είναι ποιά!