ελληνική μουσική
    461 online   ·  210.826 μέλη

    Ενας μικρος αυτοσχεδιασμος προς σχολιαση!!

    ogyon21
    11.07.2007, 18:21
    παρακατω ακολουθει το link απο εναν αυτοσχεδιασμο που προεκειψε στην τελευταια μας προβα.. περα απο καποια λαθη που εχει εμας μας αρεσε και σκεφτομαστε να το φτιαξουμε τελικα καπως ετσι για να το παιξουμε στο επομενο μας live . Θα θελαμε τη γνωμη σας για το κομματι, καθως επισης και αποψεις για βελτιωση αυτου!! (εαν αξιζει)

    http://www.emasters.co.uk/userfiles/3336/Funky%20Blue%20Quintet%20-%20Hit%20the%20Road%20Jack.mp3
    YrIazz
    14.07.2007, 11:28
    Παιδια δεν δαγκωνουμε... ειλικρινα... την γνωμη σας μονο θελουμε...
    punkster
    14.07.2007, 12:54
    Πολυ ωραιο παιδια!!!
    palmos
    14.07.2007, 19:33
    Παιδια πολυ καλο, απλα, χωρις να ειμαι ειδικη, μου φανηκε λιγο μονοτονο.Ισως η διαρκεια του θα επρεπε να ειναι μικροτερη.
    Και παλι ξαναλεω οτι ειδικη δεν ειμαι στο ειδος αυτο της μουδικης απλα επειδη ζητησατε την αποψη και για τυχον βελτιωσεις.
    Παντως μπραβο συνολικα ωραια διασκευη!
    asxetos
    15.07.2007, 06:36
    δεν νομιζω οτι χρειαζεται καμια αλλαγη. Και το υφος και το χρωμα που του εχετε δωσει ειναι προσωπικο.....
    απο εκει και περα ο αυτοσχεδιασμος ειναι δικος σας
    JaNick
    15.07.2007, 14:00
    Οχι δεν δαγκώνετε YrIazz αλλα τα 14.1 Μb χτυπάνε λίγο άσχημα, ειδικά αν δεν έχεις σύνδεση καλή....
    Η Jazz βασίζεται στον αυτοσχεδιασμό, και το Hit the Road Jack είναι ενα κομμάτι που σε προκαλεί να βγάλεις γούστα...!
    Ωραιος ο αυτοσχεδιασμός, αν κατάλαβα καλά ανεφέρεστε στα σόλο που ρίχνετε κατα τη διάρκεια του κομματιού...Αλλα αν είναι να το κρατήσετε τόσο πολύ κρατήστε περισσότερο τα σόλο και βγάλτε τα με περισσότερη ένταση (ίσως να φταίει η ηχογράφηση)...
    Ωραια φωνητικά, αλλα θα πώ εγω κλασσικά να προσέξετε λίγο την προφορά σας στα αγγλικά...
    renabill
    16.07.2007, 10:33
    Μια χαρούλα ειναι.
    tina15
    16.07.2007, 10:44
    Η αλήθεια είναι πως μου άρεσε πάρα πολύ αυτό που άκουσα!!!Παίζετε πάρα πολύ καλά!Να συνεχίσετε...
    ogyon21
    16.07.2007, 20:40
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 15-07-2007 στις 14:00 έγραψε...

    Οχι δεν δαγκώνετε YrIazz αλλα τα 14.1 Μb χτυπάνε λίγο άσχημα, ειδικά αν δεν έχεις σύνδεση καλή....
    Η Jazz βασίζεται στον αυτοσχεδιασμό, και το Hit the Road Jack είναι ενα κομμάτι που σε προκαλεί να βγάλεις γούστα...!
    Ωραιος ο αυτοσχεδιασμός, αν κατάλαβα καλά ανεφέρεστε στα σόλο που ρίχνετε κατα τη διάρκεια του κομματιού...Αλλα αν είναι να το κρατήσετε τόσο πολύ κρατήστε περισσότερο τα σόλο και βγάλτε τα με περισσότερη ένταση (ίσως να φταίει η ηχογράφηση)...
    Ωραια φωνητικά, αλλα θα πώ εγω κλασσικά να προσέξετε λίγο την προφορά σας στα αγγλικά...




    Σορυ για το μεγεθος του αρχειου, απλα προσπαθουμε να κρατησουμε οσο καλυτερη την ποιοτητα του ηχου... Οντως τα οργανα ακουγωνται χαμηλα στα σολο (ιδιαιτερα το μπασο μου) αλλα ειναι καθαρα θεμα Live ηχογραφησεις.. Γενικα Boostaroume τον ηχο στα σολο, απλα στην συγκεκριμενη ηχογραφηση, επειδη δεν ξεραμε τι βγαινει, δεν θελαμε να δοκιμασουμε το Boost μηπως και καλυπτε μετα τα υπολοιπα οργανα..
    Περα απο τα σολο , εχουμε αλλαξει και λιγο το ρυθμο.. Βεβαια αφου το ακουσε ο ντραμερ μας δηλωσε πως θα αλλαξει τα τυμπανα σε κατι πιο Swing, με τους αναλογους "ρουλους" κτλ...
    Οσο για τα φωνητικα ,τους βαζουμε ηδη χερι (στους τραγουδιστες) για την προφορα... Αλλα οπως βλεπω στρωνει.. Εμμ, οι Ελληνες δεν φημιζονται και για την προφορα τους ...
    Σε ευχαριστουμε για τα σχολια..
    ogyon21
    16.07.2007, 20:43
    Παράθεση:

    Το μέλος palmos στις 14-07-2007 στις 19:33 έγραψε...

    Παιδια πολυ καλο, απλα, χωρις να ειμαι ειδικη, μου φανηκε λιγο μονοτονο.Ισως η διαρκεια του θα επρεπε να ειναι μικροτερη.
    Και παλι ξαναλεω οτι ειδικη δεν ειμαι στο ειδος αυτο της μουδικης απλα επειδη ζητησατε την αποψη και για τυχον βελτιωσεις.
    Παντως μπραβο συνολικα ωραια διασκευη!



    Σε ευχαριστουμε για τα σχολια Palmos. Το θεμα που ανοιγεις σχολιαζοντας την μονοτονια, ειναι κατι που μας αφηνει σκεπτικους.. Παρολ'αυτα , η μουσικη που επιλεξαμε να παιξουμε, κατα εναν τροπο, εχει σαν βαση της την μονοντονια... Παρολ'αυτα θα κοιταξουμε να δουμε μηπως μπορει να αλλαξει κατι στο κομματι ωστε να γινει πιο "ενδιαφερον"... Σ'ευχαριστουμε και παλι!
    ogyon21
    16.07.2007, 20:45
    tina15 renabill asxetos & punkster ευχαριστουμε που μπηκατε στον κοπο να το ακουσετε, καθως και για τα σχολια σας... Μας ενθαρυνουν καθως και μας δειχνουν εαν ακολουθουμε σωστο δρομο με το γρουπ μας, η οχι!!

    Να'στε καλα!!!
    JaNick
    16.07.2007, 21:12
    Το ξέρω οτι δεν φημιζόμαστε για την προφορά μας, και πρέπει να κάνουν τα φροντηστήρια κάτι γι αυτο...Ασχετό τελείως όμως...Απλά είναι ιδιοτροπία μου και προτιμώ να ακούω φάλτσο (μικρό) παρά κακή προφορά...Η δικιά σας μια χάρα είναι (εχω ακούσει κατι αηδίες, και απο επαγγελματίες!!) απλα 2-3 σημεία...

    Και έγινε ύπαρξη με την πάροδο του πόνου η ανυπαρξία μου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 17-07-2007 10:57 ]


    melinakef
    17.07.2007, 11:41
    πολύ καλό !!!
    [συγγνώμη που απανταω τωρα αλλα τώρα το ακουσα κ μου αρεσε πολυ κ ήθελα να το αναφέρω.........]
    YrIazz
    17.07.2007, 14:28
    Ευχαριστουμε πολυ παιδια για τις διορθωσεις κ τα σχολια σας...

    Οσο για την προφορα... το παλευω εδω κ καιρο κ απο οτι φαινεται θα το παλευω για πολυ...!!!
    ogyon21
    18.07.2007, 06:53
    Παράθεση:

    Το μέλος melinakef στις 17-07-2007 στις 11:41 έγραψε...

    πολύ καλό !!!
    [συγγνώμη που απανταω τωρα αλλα τώρα το ακουσα κ μου αρεσε πολυ κ ήθελα να το αναφέρω.........]





    Σ'ευχαριστουμε melinakef... (δεν αργησες και πολυ μιας και τωρα ανεβηκε...)
    ogyon21
    24.07.2007, 21:30
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 16-07-2007 στις 21:12 έγραψε...

    Απλά είναι ιδιοτροπία μου και προτιμώ να ακούω φάλτσο (μικρό) παρά κακή προφορά...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 17-07-2007 10:57 ]






    Θα ελεγα πως αυτο ειναι υπερβολικη.. Δεν λεω, τα Βλαχο-English ειναι καπως, αλλα οχι και να προτιμας το φαλτσο.. LoL.. Μαζοχισμος.. (απλα επιτρεπεται να σιχαινεσαι και τα 2)
    JaNick
    25.07.2007, 10:25
    Και το φάλτσο σιχαίνομαι, αλλα σου λέω θα συγχωρέσω ενα δυο λαθάκια τονικά (και δέκα που λεει ο λόγος, ποιος είμαι εγώ), αλλα η προφορά, δεν ξέρω χτυπάει πιο άσχημα (σε μένα)...Και δεν μιλάμε για φάλτσο στυλ "που είναι ο wagner που είναι ο pouccini...
    ogyon21
    26.07.2007, 18:19
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 25-07-2007 στις 10:25 έγραψε...

    Και το φάλτσο σιχαίνομαι, αλλα σου λέω θα συγχωρέσω ενα δυο λαθάκια τονικά (και δέκα που λεει ο λόγος, ποιος είμαι εγώ), αλλα η προφορά, δεν ξέρω χτυπάει πιο άσχημα (σε μένα)...Και δεν μιλάμε για φάλτσο στυλ "που είναι ο wagner που είναι ο pouccini...




    Μιας και το ανοιξαμε αρα το θεμα.. Οταν λεμε η προφορα μας χαλαει, πια προφορα εννοουμε? Αυτη που δεν ειναι Αγγλικη , παρα ειναι Αμερικανικη η Ιρλανδικη, η δεν ξερω τι? Η αυτη που δεν θυμιζει τιποτα αλλο παρα την διαφημιση "Put the Kot Down"..? Γιατι εαν μιλαμε για τη δευτερη με βρισκεις ενθερμο υποστηρικτη της σημειωσης σου.. μα εαν χαλιομαστε με καποιον που δεν μιλαει αυτουσια αγγλικα (αν και τα λατρευω) δεν θα συμφωνησω... Φανταζομαι τον Dyllan να τραγουδουσε με Αγγλικη προφορα κι οχι με αυτη των αγελαδαρηδων που απο καπου εχει αποκομισει και ξενερωνω.. Φανταζομαι απο την Αλλη την τραγουδιστρια των Cramberries να μην τραγουδαει Ιρλανδικα και φρικαρω.. Παρολ'αυτα φανταζομαι καποια διασημη Ελληνιδα να τραγουδαει τραγουδια της Jannet Joplin, η της Mariah Carrey και ο εμετος που εχει φτασει στο λαιμο μου και χτυπαει εντονα τα τοιχωματα του φαρυγγα μου , εχει σιγουρα μοιρισει στους γυρω μου....... (Κανω μια ιστορικη αναφορα στις ομορφες στιχομυθιες της Metal μουσικης.. ) Οντως παιζει μεγαλο ρολο η προφορα.. αρκει να εννοουμε ως λαθος την προφορα αυτη που δεν εχει χαρακτηρα.. και η Βλαχο-english προφορα οντως απεχει απο την ευρεση χαρακτηρα κατα πολυ.. S.A.G.A.P.O. ελεγε ο καφτης και τον βγαλαμε και στη Γιουροβυζι...