ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Η φοβερή δύναμη της υποβολής...

    Liza32
    12.07.2007, 10:25
    Η υποβολή είναι η έντεχνη επιβολή ιδέας σε κάποιον, δηλαδή η νοητική διαδικασία με την οποία μια σκέψη ή γνώμη γίνεται αποδεκτή ή τίθεται σε εφαρμογή. Πιστεύετε οτι η επιβολή σας επηρεάζει, και με ποιόν τρόπο; Για παράδειγμα αν κάποιος σας έλεγε οτι δεν αξίζετε σαν άνθρωπος και ως προσωπικότητα και πως οτι και αν κάνετε το κάνετε στραβά πως θα αντιδρούσατε; Θα τα παρατούσατε όλα επειδή σας είπαν οτι δεν είστε ικανοί για τίποτα ή θα γελούσατε και θα προχωρούσατε παρακάτω;
    uNick
    12.07.2007, 11:05
    Ευτυχώς έχω περάσει πολύ δύσκολες και περίεργες καταστάσεις στη ζωή μου. Και λέω ευτυχώς, γιατί μέσα από αυτές έχω μάθει να σκέφτομαι πολύ διαφορετικά σε σχέση με τον τρόπο σκέψης που είχα σαν παιδί ή έφηβος. Με ωριμάσανε οι δυσκολίες, και με έμαθαν να προστατεύω τον εαυτό μου. Πλέον είμαι πολύ προσεκτικός, σχεδόν καχύποπτος, απέναντι στους άλλους, ειδικά όταν μου λένε πράγματα για εμένα.
    Γενικότερα, είναι πολύ δύσκολο να μου επιβάλλει κάποιος τη γνώμη του ή τη σκέψη του. Σε απάντηση, λοιπόν, στο ερώτημά σου, όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, χαμογελώ με κατανόηση και είτε πάω παρακάτω, είτε - αν θεωρώ ότι χρειάζεται - αφήνω τον άλλον να νομίζει ότι με έπεισε... Πάντα, όμως, ξέρω τί συμβαίνει γύρω μου.

    Liza32
    12.07.2007, 11:26
    Και εγω το ίδιο κάνω. Χαμογελάω και προχωράω. Άλλωστε το χαμόγελο, κάνει τους άλλους να ανησυχούν! Ειδικά όταν πετύχεις κάτι, το οποίο σου έλεγαν οτι δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις τότε τους δίνεις και ενα μάθημα. Πως τίποτα και κανένας δεν μπορεί να σε επηρεάσει για την υπόλοιπη ζωή σου.
    KAKOFONIKS
    12.07.2007, 12:50
    Ακριβώς όπως τα λέτε είναι , αν και δεν μπορώ να επικαλεστώ μεγάλη εμπειρία λόγο της ηλικίας μου και εγώ έτσι το βλέπω σε σχέση με αυτόν τον τρόπο υποβολής δεν μπορέι κανείς να μου πει τι είμαι ξέρω καλύτερα παο τους άλλους τον εαυτό μου !
    Τώρα σε άλλες περιπτώσεις υποβολής δεν μπορώ να ξέρω δεν μου έχει τύχει!
    gexrag
    12.07.2007, 19:43
    Αλοίμονο σε αυτόν που παρασύρεται και επιτρέπει σε άλλους να του υποβάλλουν
    οποιαδήποτε ιδέα. ΟΙ ιδέες πρέπει απλά να περιφέρονται γύρω μας και εμείς μέσα
    από μια διαδικασία ξεσκαρταρίσματος να διαλλέγουμε όχι ότι απλά είνατεκμηριομένο
    αλλά απλά ότι συμπίπτει με βαθιές εσωτερικές αναζητήσεις. Η διαδικασία αυτή
    αναζήτησης είναι και η κυριότερη στην αναζήτηση της γνώσης. Με πολλές ανακρίβιες
    βομβαρδιζόμαστε καθημερινά και η πλειοψηφία των ανθρώπων γύρω μας τις
    δέχεται ανεξέλεγκτα λόγω άγνοιας. Εμείς απλά ας μην είμαστε τα πρόβατα που
    πηγαίνουν το ένα πίσω από το άλλο.
    jacamar
    12.07.2007, 20:03
    οι άνθρωποι είναι φύση ανασφαλείς...έτσι είναι εύκολο να επιρεαστούν από άτομα με ισχυρή προσωπικότητα και τάσεισ ισοπέδοσης....
    πιστεύω στην αυθυποβολή στο να πιστεύει κανείς στον εαυτό του και να του υποβάλει αυτό που θα βγάζει προς τα έξω....
    όσο για το τι λένε οι άλλοι? προσπαθούμε να δεχόμαστε κριτηκή απο άτομα που ακσίζουν και να κρατάμε κάποια απο τα λεγόμενα τους για να βελτιωνόμαστε...