ελληνική μουσική
    775 online   ·  210.833 μέλη

    Αναθεση midi controllers σε Vst

    alexandroszou
    13.07.2007, 21:31
    Εχω ενα radium 49 της M-Audio το οποιο εχει 8 slide controllers και 8 knob controllers.Εχω ξεκινησει τωρα τελευταια να ασχολουμαι με το cubase.Ξερει καποιος πως μπορω να αναθετω τον καθε controller στις παραμετρους των vst ωστε να μπορω να τα κανω record στο automation?
    jacamar
    13.07.2007, 21:42
    αν καταλαβαινω καλά θέλεις να διαχειρίζεσε τους κοντρολερς στο keyboard σου και να ειναι αλλάζουν τισ παραμέτρους του vst.... χμμ αν αυτό δεν γίνετε αυτόματα με το που ανήγεις το vst ψάξε στις οδηγίες του keyboard σου ή ρύθμισε τις παραμέτρους του vst ποια έκδοση cudase εχεις για να σου πς ακριβως το που θα τα βρείς;;
    alexandroszou
    14.07.2007, 13:49
    Eχω το cubase sx 3.
    noizreduction
    15.07.2007, 23:09
    το midi controller στην ουσια στελνει καποια δεδομενα για καθε knob και πληκτρο. Απο εκει και περα το sequencer και το ιδιο το VST αναλαμβανουν να αντιστοιχισουν σε καθε preset.
    Πολλες φορες, τυχαινει το VST σου να μην δεχεται εντολες, ομως κατα 99% ολα ειναι συμβατα με τα midi controllers.
    Απο τη λιστα των midi devices μπορεις να επιλεξεις το μηχανημα που εχεις και το Cubase θα αναλαβει τα υπολοιπα
    alexandroszou
    16.07.2007, 01:13
    Οταν κανω open το midi device set up και επιλεγω install device μου ανοιγει μια λιστα η οποια δεν περιεχει τη δικια μου συσκευη!Στην επιλογη create new υπαρχουν καποιες επιλογες τις οποιες δεν ξερω να ρυθμισω.Μηπως παιζει ρολο το οτι το radium 49 ειναι usb και οχι midi,γιατι σαν συσκευη για να περναω τις νοτες μου την αναγνωριζει ως in usb keystation.Τι να κανω,γιατι ειμαι και χαζο!!
    noizreduction
    16.07.2007, 01:46
    Συμβουλη: Κανενας χρηστης του Cubase δεν ειναι πιο χαζος απο το ιδιο το προγραμμα

    Ο λογος που δεν υπαρχει, ειναι πως η λιστα που εψαχνες αφορα οργανα με δικα τους presets ( πχ, εαν προσεξες, ολα τα οργανα αφορουν synths ή αντιστοιχα ).

    Πρωτο βημα. Γενικα το Cubase βλεπει σαν MIDI CONTROLLER το m-audio?
    Για να το δεις αυτο, απλα θα πατησεις καποιο πληκτρο και στο panel εργασιας ( ειναι αυτο που περιεχει τις επιλογες play, stop, τους markers, κλπ ) θα "παιξει" μια πρασινη μπαρα.
    Εαν δεν γινεται αυτο, σημαινει πως γενικα το midi κλαβιε σου δεν εχει "καταχωρηθει" στο Cubase.
    Δευτερο βημα: Καταχωριση του κλαβιε.
    Θα πας στο Device Manager. Καπου εχει μια επιλογη MIDI CONNECTIONS. Στα MIDI IN θα επιλεξεις το κλαβιε σου ( ή γενικα θα πρεπει να εμφανιζει το κλαβιε ).

    ΠΡΟΣΟΧΗ:Εαν το κλαβιε συνοδευοταν απο καποιο CD με drivers, θα πρεπει να το εχεις εγκαταστησει πρωτα, πριν μπεις στο CUBASE.

    Συγνωμη για το επιγραμματικο, αλλα εκτος απο την περασμενη ωρα, δεν εχω σε αυτον τον σκληρο το Cubase.
    Ελπιζω να βρεις μια ακρη.