ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Τι είναι μουσική για σένα?

    edelweiss
    14.07.2007, 06:49
    Μπαίνουμε σε ένα μουσικό site...

    Τις προάλλες καθόμουν και σκεφτόμουν... Τελικά για μένα η μουσική τι είναι? Τρόπος ζωής? Τρόπος διασκέδασης? Τρόπος αποφυγής?

    Πιστέψτε με την απάντηση ακόμα την ψάχνω... Πιστεύω πως είναι όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα!!!

    Για σένα η μουσική τι είναι?
    Liza32
    14.07.2007, 13:13
    Έκφραση, διότι με αυτό τον τρόπο μπορώ να βγάλω πρός τα έξω ενα κομμάτι του εαυτού μου το οποίο δεν είναι ευρύτερα γνωστό, και δημιουργία διότι μου δίνει την ευκαιρία να αναπτύξω ακόμα ενα ταλέντο μου μέσα απο τα πλήκτρα!
    esta
    14.07.2007, 15:16
    Τα πάντα!Δεν νομίζω πως θα μπορούσα να επιβιώσω χωρίς μουσική!
    Spirous
    14.07.2007, 21:50
    Αναλγητικό, ναρκωτικό κι εξάρτηση... μα και χαρά και δύναμη και πάθος...
    whitetiger
    16.07.2007, 12:30
    Η μουσική είναι για μένα το κέντρο του κόσμου....
    ένας τόπος διαφυγής για την ψυχή...
    το να γράφεις ένα τραγούδι ακόμα κι αν το ακούσουν μόνο οι φίλοι σου και οι συγγενείς
    σου δίνει μια αίσθηση ότι δημιούργησες κάτι , ακόμα κι αν αυτό είναι ασήμαντο είναι δικό σου, απ' το τίποτα έφτιαξες κάτι ... Κανένα υλικό αντικείμενο δεν μας ανήκει καθώς τα πάντα υπόκειτο στη φθορά μα το τραγούδι υπάρχει μέσα μας πριν το ενσαρκώσουμε και θα υπάρχει πάντα, ένας συνδετικός κρίκος με την αιωνιότητα....
    είναι ένας οικουμενικός κώδικας επικοινωνίας που δεν έχει σύνορα...

    Dracula
    22.07.2007, 04:47
    Η μουσικη ειναι ενας δικτατορας. Ενω δεν σε ξερει, δεν εχει ασχοληθει μαζι σου, σου επιτασσει να ανοιξεις τη πορτα του δωματιου σου ενω εισαι γυμνος!

    MARIAXANIA
    27.07.2007, 11:14
    Από 9 χρονών βρίσκομαι μέσα σε ωδεία και η αίσθηση μιας μελωδίας μιλάει μέσα στην καρδιά μου όπως πολύ λίγοι άνθρωποι μπορούν να κάνουν. Μόνο δύο τα κατάφεραν μέχρι τώρα και με τον πρώτο μας χώρισε η ζωή, με τον δεύτερο ο θάνατος. Όλες αυτές τις δύσκολες στιγμές λοιπόν έψαχνα διαφυγή μέσα σε αίθουσες μουσικής, ασχολούμενη πολλές ώρες με το τραγούδι και τη μουσική. Αν δεν υπήρχε η μουσική στη ζωή μου θα είχα καταρεύσει. Ακόμα κι αυτή τη χαρά κόντεψα όμως να τη χάσω από μια αρρώστια στις φωνητικές χορδές την οποία ευτυχώς πρόλαβα και τώρα είμαι πάλι καλά. Οι μόνες στιγμές που ξεχνιέμαι όταν περνάω άσχημα είναι όταν τραγουδάω μέσα σε πολυφωνικό σχήμα ειδικά. Είναι πολύ σημαντικό να με κρατάει στη ζωή και να με τραβάει από αυτοκαταστροφικές τάσεις κάτι κι εγώ να γνωρίζω τι είναι αυτό από τόσο μικρή ηλικία.
    Apataggelos
    27.07.2007, 13:00
    Μμμ...έχω την εντύπωση ότι η μουσική είναι ένας τρόπος να εκφραστείς όταν οι λέξεις δεν αρκούν. Είναι παρέα, είναι ένα ταξίδι καθώς ανακαλύπτεις συνεχώς καινούργιους ήχους και στίχους...είναι επίσης τρόπος διασκέδασης και στάση ζωής για ορισμένους.

    Στη μουσική μπορείς να καταφύγεις και να κρυφτείς όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει...αλλά δεν μπορείς να κρυφτείς από αυτή, γιατί αργά ή γρήγορα κάπου θα σε πετύχει όταν θα είσαι ανυποψίαστος και χωρίς άμυνες και τότε...δεν μπορεί, θα υποκύψεις στη μαγεία της.

    Ότι κι αν ακούς.

    Μεγαλώνει μαζί μας, εξελίσσεται, ωριμάζει...αλλά δεν πεθαίνει.
    Η μουσική είναι ζωντανή.
    niceday1808
    27.07.2007, 20:09
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 14-07-2007 στις 06:49 έγραψε...

    Μπαίνουμε σε ένα μουσικό site...

    Τις προάλλες καθόμουν και σκεφτόμουν... Τελικά για μένα η μουσική τι είναι? Τρόπος ζωής? Τρόπος διασκέδασης? Τρόπος αποφυγής?

    Πιστέψτε με την απάντηση ακόμα την ψάχνω... Πιστεύω πως είναι όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα!!!

    Για σένα η μουσική τι είναι?



    Αν είσαι μουσικός,τότε η μουσική είναι μια δικαιολογία για να πεις οτι υπάρχει κάποιος λόγος που ζεις...καλή:)
    Αυτό.
    jacamar
    27.07.2007, 20:27
    μουσική για μένα είναι οι λέξεις που δεν μπορώ να πω.....τα συναισθήματα που δεν μπορώ να εκφράσω....οι πράξεις που δεν τολμώ να κάνω....η ζωή που θέλω να ζήσω....τα όνειρα που κάνω....και το μελλόν που στοχεύω....Μουσική για μένα είναι ένα κομμάτι του εαυτού μου....
    stefani-D
    08.08.2012, 18:15
    Η μουσική..για μένα είναι οξυγόνο..χωρίς αυτή δεν μπορώ να ζήσω..Είναι ένα ατελείωτο ταξίδι που μπορω να το κάνω ανα πάσα στιγμή έχοντας αγκαλιά την κιθάρα μου,σαν μια μηχανή του χρόνου που με ταξιδεύει σε άλλους αιώνες και διαφορετικούς προορισμούς..
    mary22
    09.08.2012, 00:56
    Σιγουρα για τον καθενα η μουσικη ειναι κατι. Για αλλους ειναι τροπος διασκεδασης και μονο για αλλους ειναι εκφραση και για αλλους ενα πολυ σημαντικο κομματι στη ζωη τους.. Ανηκω στους τελευταιους.. Και εκτος απο ενα σημαντικο κομματι ειναι ενα σημαντικος τροπος εκφρασης ειδικα αν εισαι δημιουργος γιατι κανεις το εξης μαγικο, μεσα απο τη μουσικη σου και του στιχους σου βοηθας και αλλους ανθρωπους να εκφραστουν και να ονειρευτουν...
    Depoulina
    09.08.2012, 12:15
    Εξάρτηση,ξεφεύγεις απ ότι σε βασανίζει κ ξαναγεννιέσαι...
    ORFEASMIRSINIS
    10.08.2012, 00:14

     ... είναι η πνοή του Θεού, που πάλλει υλικά σωμάτια.


    Ner0
    10.08.2012, 06:16
    Δεν νομιζω πως εχει σημασια τι ειναι η μουσικη για μενα αλλα τι ειμαι εγω για αυτην
    alex995
    21.08.2012, 09:20
    ...ειναι η πρωτη αχτιδα του ηλιου μετα απο μια μεγαλη βροχη...ειναι εξιλεωση και λυτρωση...ειναι συναισθημα αρμονια και αγαπη...
    venceremos
    21.08.2012, 19:16

    Εκτονωση

    Πρεζα

    Ενας κοσμος που με εγκλωβιζει ανετα οταν δεν γουσταρω την πραγματικοτητα

    Οταν ξαπλωνω κλεινω τα ματια και αφηνομαι

    Μαχαιρι που στριφογυριζω αλλες φορες εγω κ αλλες φορες αλλοι αθελα τους στην πληγη

    γιαυτο και θα επιστρεφω παντα σ αυτον τον κοσμο που ανηκει μονο σε μενα στην τελικη ειναι το μονο που πραγματικα μου ανηκει

     


    Kristalo
    27.08.2012, 01:23
    Τι να γραψω; Ακουω και ταξιδεύω. Παιζω και ζω. Δημιουργω και αναπνεω. Τραγουδω και αφιερωνω την ψυχή μου. Ειναι αυτη και εγω! ΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!
    TRAVELOGUE
    17.09.2012, 20:48

    Αν κάτσω να σκεφτώ από πότε ξεκίνησα να ακούω μουσική, θα πρέπει να θυμηθώ μία μία σχεδόν όλες τις στιγμές της ζωής μου. Ίσως επειδή συνδέω, πρόσωπα, καταστάσεις, στιγμές, εικόνες, με μελωδίες και τραγούδια.

    Μάλλον τελικά, η μουσική για μένα είναι όσα έχω ζήσει....


    sapounofouska
    18.09.2012, 01:51

    Το.......Ενα υπεροχο ταξιδι ομορφιας" που ειναι το σποτακι του hondos center..Νομιζω οτι ταιριαζει απολυτα σαν απαντηση..{#emotions_dlg.lol}