ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.849 μέλη

    Ποιες είναι οι διαδικασίες υιοθεσίας;

    geove
    14.07.2007, 10:31
    Ξέρει κανείς ποιες είναι οι διαδικασίες υιοθεσίας; Πόσο χρόνο παίρνουν; Είναι διαφορετικές αν πρόκειται για Ελληνάκι ή Αφρικανάκι; Εσείς θα υιοθετούσατε ένα παιδί από άλλο κράτος;



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geove στις 23-02-2008 17:21 ]


    επισυναπτόμενα: marzipan_babies.jpg 
    Liza32
    14.07.2007, 14:34
    Είναι μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία. Οι γονείς καταθέτουν μια αίτηση που περιέχει την ηλικία τους, το επάγγελμά τους, τα περιουσιακά τους στοιχεία, την οικονομική τους κατάσταση, τον αριθμό των παιδιών( αν έχουν) και τα στοιχεία του παιδιού που θέλουν να υιοθετήσουν. Την καταθέτουν στο ίδρυμα στο οποίο είναι το παιδί και αν η επιτροπή θεωρήσει οτι τα κριτήρια πληρούν τις προυποθέσεις, τότε εγκρίνουν την υιοθεσία. Δηλαδή αν οι γονείς είναι πάνω απο 30 ετών, αν είναι ευκατάστατοι και αν τα περιουσιακά τους στοιχεία επαρκούν για την ανατροφή του παιδιού, και τις απαιτήσεις τις κοινωνίας, τότε η αίτηση γίνεται δεκτή και μετά απο περίπου 6 χρόνια το παιδί μπορεί να ζήσει μαζί με τους θετούς του γονείς. Απο ότι έχω ακούσει η διαδικασία υιοθεσίας για τα παιδιά απο άλλο κράτος είναι πιο εύκολη απο ότι στην ελλάδα. Δεν γνωρίζω βέβαια υπο ποιές προυποθέσεις. Εμένα δεν θα με πείραζε να υιοθετήσω παιδάκια απο άλλο κράτος, διότι η μεγάλη μου αγάπη για τα παιδιά με κάνει να μην τα ξεχωρίζω!
    renabill
    14.07.2007, 15:34
    Και γιατί να κάνεις διακρίσεις? Έτσι κι αλλιώς παιδί σου θα είναι το παιδάκι αυτό.Ελληνάκι θα μεγαλώσει και Ελληνάκι θα είναι.Σημασία δεν έχει το τι είσαι στα χαρτιά, αλλά το πως νιώθεις.
    esta
    14.07.2007, 15:38
    Πιστεύω πως η υιοθεσία είναι η καλύτερη επιλογή για ένα ζευγάρι που αγαπάει τα παιδιά και είτε δεν μπορεί να αποκτήσει δικά του είτε απλά θέλει να προσφέρι αγάπη σε ένα παιδί που βρίσκεται σε κάποιο ίδρυμα.Απ'ότι ξέρω οι διαδικασίες είναι συνήθως χρονοβόρες,αλλά αξίζει τον κόπο!Φυσικά και δεν χωρούν διακρίσεις σε τέτοια ζητήματα σε σχέση με την εθνικότητα του παιδιού..
    geove
    15.07.2007, 11:00
    Ποιος όμως είναι ο φορέας στον οποίο θα μπορούσε να απευθυνθεί κανείς, προκειμένου για υιοθεσία από το εξωτερικό; Ξέρει κάποιος; Ευχαριστώ!
    nicchristie
    15.07.2007, 13:54
    Βρήκα αυτό το λινκ.

    Δεν ξέρω όμως πόσο αξιόπιστο είναι το site...

    geove
    15.07.2007, 19:37
    Το συγκεκριμένο site απ΄ ό,τι κατάλαβα αφορά παιδιά με ειδικές ανάγκες από τη Βουλγαρία και μάλλον έχεις δίκιο για την επιφυλακτικότητα. Σ΄ ευχαριστώ παρ΄ όλα αυτά. Θα συνεχίσω το ψάξιμο και θα δω πού θα με βγάλει. Κάθε πληροφορία πάντως είναι ευπρόσδεκτη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geove στις 17-07-2007 21:37 ]


    nicchristie
    17.07.2007, 00:13
    Δεν είναι ιδιαίτερα βοηθητικό, αλλά βρήκα ένα blog σχετικό με την υιοθεσία και από εκεί ακόμα ένα.

    Ίσως αν έρθεις σε επικοινωνία με τους συγγραφείς να μπορέσουν να σου δώσουν κάποιες χρήσιμες πληροφορίες...
    Φαίνεται πάντως να έχουν αρκετά υπ' όψην τους.
    nicchristie
    16.09.2007, 09:48
    Μόλις θυμήθηκα ένα διαφημιστικό φυλλάδιο της Action Aid που διάβασα πριν από λίγο καιρό.

    Δεν αναφέρει κάτι για υιοθεσία, αλλά για αναδοχή παιδιού, το οποίο θα εξακολουθεί να μεγαλώνει στον τόπο του. Με την αποστολή κάποιου συγκεκριμένου ποσού (για την Αγγλία στοιχίζει μόλις 50p κάθε μέρα) εξασφαλίζεται στο παιδί καθαρό νερό, ιατρική περίθαλψη και μόρφωση.

    Εάν όμως προτιμάς την υιοθεσία, μπορείς να επικοινωνήσεις με τους αντιπροσωπους της Action Aid στην Ελλάδα, και σίγουρα αυτοί θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν και να σε καθοδηγήσουν.

    Από αυτή την ιστοσελίδα θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες και τρόπους επικοινωνίας.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nicchristie στις 16-09-2007 10:16 ]


    geove
    16.09.2007, 11:07
    Σ΄ ευχαριστώ Χριστίνα! Η Acton Aid πράγματι κάνει πολύ και καλή δουλειά! Είναι καιρός που συμμετέχω στα προγράμματά της. Γιατί μια συμφορά που είναι μακριά από μας, συνηθίζουμε να μην την βλέπουμε. Κι όσο πιο μακριά τόσο πιο πολύ θεωρούμε πως δεν υπάρχει. Αν κάτι συμβεί δίπλα μας, όμως, ή στην οικογένειά μας η δυστυχία είναι μεγάλη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geove στις 23-02-2008 17:22 ]


    nicchristie
    16.09.2007, 11:36


    Αμαλία μου, αν θες ρίξε και μια ματιά σε αυτό το άρθρο.
    «Ιn some countries, there is not even a native word for "adoption".»

    Επίσης, αν γνωρίζεις, μπορείς να μου πεις αν υπάρχει δικαίωμα συμμετοχής Κυπρίων στην ελληνική Action Aid, αφού δεν υπάρχει αντίστοιχη στην Κύπρο;



    geove
    16.09.2007, 11:46
    Νομίζω ότι δεν υπάρχουν σύνορα και προϋποθέσεις αν κάποιος θέλει να προσφέρει βοήθεια μέσω της Action Aid. Σου παραθέτω ένα τηλέφωνο όπου μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους, αν θέλεις: 2109212321, αν και νομίζω ότι μπορείς να κάνεις αίτηση και μέσω διαδικτύου!
    :))))))))))
    nicchristie
    16.09.2007, 12:05
    Σε ευχαριστώ πολύ!

    Σου εύχομαι από τα βάθη της ψυχής μου να αποκτήσεις το συντομότερο ένα παιδάκι.


    geove
    16.09.2007, 12:09
    Σ΄ ευχαριστώ, να είσαι καλά!!!
    :)
    GAMNIKI
    08.10.2009, 23:24

    ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΔΙΑΚΙΚΑΣΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ. ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΜΩΡΟ


    NikosRoman
    10.10.2009, 11:59

    Για να υοθετησεις παιδι νομιμα στην Ελλαδα,υπαρχουν 2 βασικες προυποθεσεις.Η πρωτη ειναι να εχεις λεφτα.Οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα.(για το παιδακι εννοειται).Η δευτερη ειναι να εχεις αποδεδειγμενα νομιμο   συντροφο και ιατρικο ιστορικο ανικανοτητας ,παθησεως κλπ..Ο δευτερος κανονας ενδεχεται να μην ισχυει οταν στον πρωτο μπαινει το πολλα(λεφτα εννοειται).

    Γενικα ο νομος ειναι σαφεστατος(???) οσον αφορα το δευτερο αλλα πιο χαλαρος(???) οσον αφορα το πρωτο.

    Μην ρωτας πολλα.Οτι καταλαβες..........καταλαβες.

    Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι τα μισα και πλεον παιδια ειναι παρανομα υοθετημενα λογω της σαφεστατης ερμηνειας του νομου(???)αλλα και του χρονοδιαγραμματος που θα ολοκληρωθουν οι διαδικασιες.(πολλα γενεθλια θα περασουν).

    Οταν ομως προκειται για παιδι με ελλατωμα(ατροφικο χερακι η ποδαρακι συνδρομο down κλπ κλπ)τοτε τα δινουν κοψοχρονια οπως στις εκπτωσεις.Μια καλη δουλεια,συντροφος οχι απαραιτητος,και χρονος dt.Οπερ σημαινει ....το πηρες και εφυγες.

    Ευχομαι να βοηθησα και η προσγειωση σου να ειναι ομαλη και με καλο καιρο.Βεβαια θα βοηθουσε εαν εδινες περισοτερες πληροφοριες σχετικα με το ποιος θελει να υοθετηση,οικονομικη κατασταση,λογους(ιατρικους,gay,κλπ κλπ).

    Παντα παραμενει η καλυτερη ιδεα το να γινεις αναδοχος παιδιου.


    blacksheep
    10.10.2009, 18:22

    για υοθεσια παιδιου απο το εξωτερικο απο τι ξερω πρεπει να επικοινωνησεις με την πρεσβεια της χωρας που θα σε ενδιεφερε να υοθετησεις παιδι απο κει.επισης ξερω πως οργανονωνται group τα οποια ταξιδευουν και ειναι ολοι υποψηφιοι γονεις.

    το καλοκαιρι που μας περασε συναντησα ενα τετοιο group ισπανων σε ενα ξενοδοχειο της κινας.ηταν πολυ συγκινητικο αφου ειχαν μαζι τους ολοι κινεζακια .απο βρεφη μεχρι 6-7 παιδακια τα οποια μολις ειχαν παρει στα χερια τους.παντως η υοθεσια παιδιου απο εξωτερικο απο τι λενε ολοι ειναι πολυ πιο ευκολη...


    DIMITRA11
    11.04.2010, 14:53
    ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΑΝΑΔΟΧΗ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ UNISEF KAI THN ACTIONAID ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ????
    DIMITRA11
    11.04.2010, 14:57
    Η ΗΛΗΚΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΙΕΙ ΕΙΜΑΙ 18
    creativeburst
    05.05.2010, 13:12

    Είμαι αποφασισμένη να υιοθετήσω παιδάκι και όχι να κάνω δικό μου. Είναι κρίμα για τόσα παιδιά να μην υπάρχει μια οικογένεια πραγματική να τα αγκαλιάσει και να τα κάνει δικά της. Ξέρω ότι η υιοθεσία στην Ελλάδα είναι αρκετά χρονοβόρα αλλα έχω ακούσει από κάποιους ότι χρειάζεται να είσαι στείρος για να μπορείς να υιοθετήσεις και αυτό γιατί αν σου ρθει αργότερα να κάνεις και δικό σου, θα δημιουργηθεί μια διαφορετική κατάσταση ανάμεσα τους. Δεν ξέρω πόσο ευσταθεί κάτι τετοιο όμως.Ψάξτο.