ελληνική μουσική
    446 online   ·  210.845 μέλη

    Prince εναντίον μουσικής βιομηχανίας

    GL
    16.07.2007, 11:54
    Πόλεμος ξέσπασε ανάμεσα στον Prince και την μουσική βιομηχανία, μετά την απόφαση του διάσημου καλλιτέχνη να διαθέσει χθες (15 Ιουλίου) τρία εκατομμύρια αντίτυπα του νέου του άλμπουμ Planet Earth, στη Μεγάλη Βρετανία μαζί με την εφημερίδα Mail On Sunday εντελώς δωρεάν.

    Πρώτοι απ’ όλους ξεσηκώθηκαν οι έμποροι δίσκων της χώρας οι οποίοι απείλησαν να μποϊκοτάρουν τις κυκλοφορίες του Prince, ενώ ακολούθησε η εταιρεία που επιμελείται τα βρετανικά charts (Official UK Charts Company) η οποία σημείωσε πως δεν θα κατατάξει το άλμπουμ στους εμπορικούς καταλόγους της, επειδή δεν μπορεί να ελέγξει ακριβώς πόσα αντίτυπα του δίσκου διατέθηκαν.

    Η Mail On Sunday απείλησε πως θα πάρει νομικά μέτρα εναντίον της εταιρείας αν συμβεί κάτι τέτοιο τελικά. Η εφημερίδα πλήρωσε 250 χιλιάδες λίρες προκειμένου να πάρει άδεια κυκλοφορίας του Planet Earth και στη συνέχεια διέθεσε περίπου τρία εκατομμύρια αντίτυπα του δίσκου με το κυριακάτικο φύλλο της.

    Μετά την εφημερίδα, ήταν η σειρά του Prince να εξαπολύσει επίθεση εναντίον της μουσικής βιομηχανίας. “Είναι μία κίνηση μάρκετινγκ και δεν θέλω να γίνομαι αντικείμενο κριτικής από μία βιομηχανία που περνάει δύσκολες στιγμές”, είπε ο Prince. Μάλιστα, σκοπεύει να διαθέσει τον δίσκο δωρεάν και σε όσους παρακολουθήσουν τις συναυλίες του στο Λονδίνο. Οπως ήταν λογικό, η Mail On Sunday στήριξε τις απόψεις του. “Ο Prince έκανε μία τέτοια κίνηση γιατί ξέρει πως τα περισσότερα έσοδά του προέρχονται από τις ζωντανές του παραστάσεις”, επισήμανε συντάκτης της εφημερίδας.



    πηγη: www.pop-rock.gr

    Σχολιο GL: Επιτελους! Καποιος το τολμησε..........Και δεν ειναι καποιος "μικρος" που η "δισκογραφομασωνια" θα τον ριξει στο μαυρο σκοταδι.....
    vouliakis
    16.07.2007, 12:05
    Γιώργο, σε πρόλαβα...
    Ησύχασε, όμως... Θα πάω να κλειδώσω το "δικό μου" τόπικ.

    Πάντως, δεν θεωρώ αυτή την κίνηση του Πρινς τίποτα παραπάνω από μια κίνηση μάρκετινγκ... Άλλωστε, το δηλώνει και ο ίδιος.




    dimitrapan
    16.07.2007, 12:18
    Ωραίος ο Prince!!! Αν και -φυσικά- το έκανε για λόγους μάρκετινγκ (και είναι ομολογουμένως πανέξυπνες οι κινήσεις του), καθόλου με απασχολεί! Μακάρι να βρεθούν πολλοί μιμητές του!
    GL
    16.07.2007, 12:33
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 16-07-2007 στις 12:05 έγραψε...

    Γιώργο, σε πρόλαβα...
    Ησύχασε, όμως... Θα πάω να κλειδώσω το "δικό μου" τόπικ.

    Πάντως, δεν θεωρώ αυτή την κίνηση του Πρινς τίποτα παραπάνω από μια κίνηση μάρκετινγκ... Άλλωστε, το δηλώνει και ο ίδιος.





    Ωχ??? Τι ζωον ειμαι Θεε μου

    Η πλακα Παναγιωτη μου ειναι οτι εκανα και αναζητηση πριν το ανοιξω! Αλλα την ωρα που την εκανα ηταν 11:30, την ωρα που το ετοιμαζες! Προφανως με προλαβες κατα καποια λεπτα.... Αρα δεν πηρα πρεφα οτι το ανεβασες το τοπικ!

    Σχετικα με αυτην καθαυτην την ειδηση τωρα:

    Παντως εγω συμφωνω με αυτη τη κινηση μαρκετινγκ μιας και θεωρω οτι ταραζει αρκετα αυτα τα δυσκολα νερα.... Αμα ταραχτουν λιγο ακομα, ισως κατι να βελτιωθει προς το καλυτερο...Με αυτον τον τροπο o Prince ανοιγει το δρομο και για αλλους να κανουν τo ιδιο. Το οφελος φυσικα ειναι τεραστιο για ολους εμας τους καταναλωτες

    Ο Prince ηταν ξεχασμενος απο Θεο και ανθρωπους. Προφανως λοιπον επρεπε να ξανακανει ενα γερο μπασιμο με θεμιτο και αθεμητο (για καποιους ) τροπο!

    Παντως τωρα που το αντιλαμβανομαι καλυτερα την ωρα που ανοιγει το ματι μου με τον πρωινο καφε, σκεφτομαι το εξης:

    Αυτος ο τροπος προωθησης μπορει να φανει χρησιμος στις εταιριες εναντιον του παρανομου Downloading.....Δηλαδη: "Ελεγχομενο και προπληρωμενο Δωρεαν προϊον απο ΜΜΕ", εναντιον "Παρανομου Δωρεαν προϊοντος"!!

    Χμμμμμμμμμ.......Λογικη κινηση μου ακουγεται....


    Tren
    16.07.2007, 13:36
    Μη χειροτερα...Περυσι δεν εβγαλλε το "3121" ο Prince?Παλι βγαζει αλμπουμ?

    Παντως η προσωπικη μου γνωμη ειναι πως επειδη με το περσινο αλμπουμ το προμοσιον για δυναμικο come back του πριγκηπα στοιχισε τον κουκο αηδονι,αλλα τελικα επιασε πατο(την πατησα κι εγω γι αυτο εκφερω γνωμη ),μαλλον δεν ειναι επιλογη αλλα ενα στημενο με μικρο ρισκο παιχνιδι των δισκογραφικων.
    Μακαρι να ηταν επιλογη Gl αλλα η γνωστη τακτικη του συγκεκριμενου καλλιτεχνη να το παιζει μονιμως Ξανθοπουλος και να κανει τατου στο προσωπο τη λεξη "slave"και καλα των εταιρειων, που συνεχως τον εκμεταλευονται ,δεν αλλαζει το γεγονος οτι οι τελευταιες του δουλειες ειναι για πεταμα.

    Και τζαμπα να μου το μοιραζανε δεν θα το επαιρνα

    Να το εκανε ο Dylan να πω μαλιστα....κατι αλλαζει στο σκηνικο...αλλα ο Prince?
    Μαλλον για αποσβεση το πανε το πραγμα,απλα πανε να το περασουν με αποψη για να σωσουν την φημη του !
    dimitrapan
    20.07.2007, 09:26
    Παραθέτω...

    "Σύμφωνα με τη MediaGuardian, ο γενικός διευθυντής της Mail On Sunday, Stephen Miron, έστειλε ένα γράμμα στην Επίσημη Εταιρεία των UK charts ζητώντας να συμπεριληφθεί το album Planet Earth στα charts των albums. Η The Mail On Sunday δήλωσε διατεθειμένη να προχωρήσει σε νομικές ενέργειες και παρακάλεσε τους εκπροσώπους των UK Charts να αναθεωρήσουν πριν φτάσει το θέμα στα δικαστήρια. Από την άλλη πλευρά, οι τελευταίοι τονίζουν ότι δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί ότι οι πωλήσεις της εφημερίδας ανταποκρίνονται στο μέγεθος των πωλήσεων που θα είχε ο δίσκος αν κυκλοφορούσε στα δισκοπωλεία. Ο Miron κλείνει υπενθυμίζοντας ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο Prince θα έφτανε στην κορυφή των charts και ότι είναι παράλογο να του αρνείται κανείς μια θέση που είναι δικαιωματικά δικιά του".

    Πηγή: otenet
    swkraths
    20.07.2007, 16:58

    Σχολιο GL: Επιτελους! Καποιος το τολμησε..........Και δεν ειναι καποιος "μικρος" που η "δισκογραφομασωνια" θα τον ριξει στο μαυρο σκοταδι.....


    Ναι αλλα μήπως το "τόλμησε" επειδή έχει τα οικονομικά @@ να το κάνει...?
    Ας μην παραβλέπουμε λοιπόν ότι στηρίζεται στον ντόρο.Και είναι ολόκληρο το άλμπουμ...?Μήπως κυκλοφορήσει αργότερα κάποια έκδοση με περισσότερα κομμάτια(επί πληρωμή φυσικά) ??