ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.833 μέλη

    Το ουσιαστικό είναι αόρατο στο μάτι...

    Liza32
    17.07.2007, 12:43
    Πολλές φορές, κάνουμε το λάθος να κρίνουμε τον άλλο απο το <περιτύλιγμα>. Μένουμε στην επιφάνεια δίχως να σκεφτούμε πως αυτό το άτομο μπορεί να είναι πολύ περισότερα πράγματα μαζί, αλλά εμείς δεν το βλέπουμε! Ποιά είναι η στάση σας απέναντι στους άλλους; Κρίνετε με βάση το περιτύλιγμα ή με το περιεχόμενο;Πλησιάζετε κάποιον με γνώμονα τα όσα σας λένε οι άλλοι ή προτιμάτε να κάνετε μόνοι σας το βήμα να τον γνωρίσετε εις βάθος;
    asxetos
    17.07.2007, 15:14
    το δευτερο Λιζα....αν και υπαρχουν φορες που το περιτυλιγμα καθρεφτιζει το εσωτερικο περιεχομενο του ανθρωπου που μπορει να προσεγγισει καποιος. Και εκει υπαρχει και ελξη......οταν μας ενδιαφερει αυτο το ατομο



    επισυναπτόμενα: foto 2.jpg 
    esta
    17.07.2007, 15:47
    Πώς θα δούλευαν όλα αυτά τα μαγαζιά με τα ακριβά και εντυπωσιακά ρούχα άν δεν πρόσεχαν οι άνθρωποι την εξωτερική εμφάνιση!Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι και τόσο για την ενδυμασία των άλλων -και την δική μου-.Για να καταλάβεις πολλές φορές μπορεί να είμαι μαζί με κάποιον άνθρωπο για πολλές ώρες και άν με ρωτήσει κάποιος τί φόραγε δεν το θυμάμαι!!!Προτιμώ να θυμάμαι αυτά που είπε.
    gexrag
    17.07.2007, 20:17
    Αγαπητή Liza
    Για άλλη μια φορά άνοιξες ένα εξαιρετικό θέμα.
    Η φράση είναι από τον Μικρό Πρίγκιπα και αρχίζει: " Μόνο με την καρδιά μπορεί να δει κανείς σωστά ".
    Αυτά που βλέπει κανείς με τα "μάτια" της ψυχής είναι αδύνατο να τα δει με την όραση των ματιών.
    Για να τεκμηριώσω σας παραπέμπω στην διαίσθηση των τυφλών. Μπορεί κανείς να δει καλύτερα από ένα τυφλό,
    χρησιμοποιώντας τα "μάτια" της ψυχής; Εγώ προσωπικά το θεωρώ αδύνατο.
    Depoula
    17.07.2007, 23:43
    Δυστυχως ομως η εξωτερικη εμφανιση καθως και οι αποψεις των "φιλων" αποτελουν κυρια κριτηρια προσεγγισης των ανθρωπων για την πλειοψηφια.... ....Προσωπικα παντως εμπιστευομαι τη γνωμη που εχω σχηματισει εγω η ιδια για εναν ανθρωπο και θεωρω πως τα ματια μας δεν βλεπουν την ουσια τοσο ξεκαθαρα οσο η καρδια μας...!!!
    punkster
    18.07.2007, 00:47
    Πραγματικα μισω τον εαυτο μου που το λεω, αλλα τις περισσοτερες φορες ειμαι προκατειλημενη και σχιματιζω μια γενικη αποψη για τον χαρακτηρα του αλλου απο την εξωτερικη του εμφανιση...

    Το ξερω οτι ειναι πολυ ασχημο και αδικο αυτο, γιατι εχει γινει απειρες φορες να εχω μια αποψη για καποιον και μετα να τον γνωρισω και να δω οτι δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που πιστευα εγω αρχικα.

    Αλλα το να κρινουμε καποιον αυτοματα με το που τον δουμε ειναι και λιγο υποσυνειδητο. Δηλαδη δεν ειναι οτι το θελουμε παντα, απλα συμβαινει.

    Ετσι ειναι η δικη μου περιπτωση, και προσπαθω παρα πολυ να το πολεμισω. Και πιστευω το εχω καταφερει σε μεγαλο βαθμο. Οποτε παω να σχηματισω γνωμη για καποιον χωρις να τον γνωριζω, προσπαθω να θυμαμαι τις περιπτωσεις που διαψευστικα. Και τοτε ολες οι σκεψεις φευγουν και αυτος που εχω μπροστα μου γινεται απλα ενας ανθρωπος σαν ολους τους αλλους.
    Dracula
    22.07.2007, 05:02
    Δεν μπορω να καταλαβω πως ζουμε σε μια κοινωνια που αποτελειται απο τοσα περιτυλιγματα. Οπου και να κοιταξεις ειναι παντου! Στη τηλεοραση, στην βασικη κοινωνικη επικοινωνια, μεχρι και στον τροπο που σου ανοιγει την πορτα ο γειτονας!!!
    Η σημερινη μοδα και τεχνη ειναι γεματη απο περιτυλιγματα που μονο αντανακλουν και φοσφωριζουν! Οι περισσοτερες γυναικες και αντρες ειναι πια ιδιοι!(εξωτερικα εννοω ως πιστοι ακολουθοι της μοδας) Πως μας καταντησαν ετσι! Εξωτερικα σιγουρα ειμαστε οι περισσοτεροι περιτυλιγματα. Εσωτερικα ελπιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα και να ειναι μια σταση αμυνας απεναντι σ αυτη τη τρομακτικη κοινωνια που μας παραδωσαν.
    Συμφωνω οτι το ουσιαστικο ειναι στη λεπτομερεια και σε αυτο που δεν φαινεται εκ πρωτης οψεως. Ομως πολλες φορες πως να το δεις οταν τα υπολοιπα ''γυαλιζουν'' τοσο πολυ που οταν αλλαζεις το βλεμμα σου στο ουσιαστικο τα ματια σου ακομη ειναι θολωμενα!!!!
    ουφφφφ!!!!