ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Πιστεύετε οτι με το να θυσιάζουμε το υπαρκτό σήμερα για το πιθανό αύριο...

    Liza32
    18.07.2007, 09:41
    χάνουμε το νόημα της ζωής; Πως αντιμετωπίζετε μια τέτοια κατάσταση; Τελικά τι έχει σημασία για σάς; Να κάνετε κάποια πράγματα τώρα, ή να τα αφήνετε για αύριο;
    tina15
    18.07.2007, 13:56
    Δεν πιστεύω πως είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να συζητήσει το συγκεκριμένο θέμα, παρόλα αυτά θα σου απαντήσω.Άσχετα με το πως φτάνουμε σ'αυτό τον κόσμο πάντα υπάρχει κάποιο νόημα το οποίο και μπορεί να μην ανακαλύψουμε ποτέ!Συνεπώς ποτέ δε θα μάθουμε αν το χάνουμε ή αν πραγματικά το έχουμε βρει και το βιώνουμε!Ένα είναι σίγουρο:όσο και να φοβάσαι το μέλλον να κάνεις πάντα ότι σκέφτεσαι και θέλεις...Κατά την άποψή μου καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες!!!Που ξέρεις;;;Ο Παπάζογλου λέει ''θα πάω κι ας μου βγει και σε κακό...''

    HAKUNA MATTATA
    Dracula
    22.07.2007, 04:18
    Πολυ ωραιο το ερωτημα σου!
    Κατα τη δικη μου αποψη, απο τη στιγμη που σκεφτομαστε για κατι οτι ισως και να ειναι κακο που το αναβαλλουμε παει να πει οτι σιγουρα θα αξιζει περισσοτερο να το κανουμε εκεινη τη στιγμη απο το να το αφησουμε για αυριο. Αλλιως θα το αναβαλλαμε και ουτε καν θα το θυμομασταν. Υποσυνειδητα νομιζω πως υπαρχει ενα ενστικτο που μας προτρεπει σε τι να δωσουμε προτεραιοτητα και τι να αφησουμε για να δουμε την εξελιξημοτητα του στο μελλον. Οποτε τιθεται το ερωτημα: εμπιστευομαστε τη κριση και το ενστικτο μας η επειδη υπαρχει το ''αυριο'' επαναπαυομαστε και προσπαθουμε να κερδιζουμε χρονο στις αποφασεις μας και προφανως να χανουμε καποιες καλες στιγμες μας?
    Μια μεση κατασταση και των δυο περιπτωσεων νομιζω οτι και θα μας προφυλασσε απο κακοτοπιες λογω ανωριμων αποφασεων και θα μας εξασφαλιζε ενα καλυτερο παρον οσον αφορα τις στιγμες μας.

    Με εκτιμηση Dracula