ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Η καλοσύνη θεωρείται αδυναμία...

    Liza32
    18.07.2007, 09:49
    ή αντίθετα είναι ένδειξη δύναμης;
    okanenas
    18.07.2007, 11:47
    Εξαρτάτε
    για τον πλούσιο που θέλει να γίνει πλουσιότερος η καλοσύνη είναι αδυναμία
    ενώ για αυτόν που θέλει να βοηθάει τον συνάνθρωπο είναι δύναμη

    absurdus_delirium
    18.07.2007, 12:00
    Δεν πήρες την απάντησή σου στο θέμα που άνοιξες περί αλτρουισμού;
    gexrag
    18.07.2007, 21:55
    Αγαπητή Liza
    Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά.
    Υπάρχει μεγάλη διαφορά αλλά και μεγάλη σύνδεση μεταξύ καλοσύνης και αλτρουϊσμού.
    Σχετικά με την δύναμη.
    Θέτω την ερώτηση σε μερικούς ποια είναι η πραγματική δύναμη.
    Η καλοσύνη είναι πάνω απόλα ένδειξη αγάπης αλλά και αγνότητα της ψυχής.
    Χρειάζεται μεγάλη δύναμη για να αγαπήσει κανείς αληθινά και εξίσου μεγάλη
    δύναμη για να δείξει κάποιος καλοσύνη. Φυσικά εδώ έχει θέση και ο αλτρουϊσμός.
    Για να συμβούν τα παραπάνω πρέπει κάποιος να απαρνηθεί τον εγωϊσμό αλλά και
    την ζήλια, την μνησικακία αλλά και την ιδιοτέλεια καθώς και άλλα έτσι ώστε να
    διατηρηθεί η αγνότητα της ψυχής αλλά και να ανεβάσει το επίπεδο καλοσύνης και
    τελικά της αγάπης. Θα ήθελα να προλάβω κάποιον και να τονίσω ότι υπάρχουν
    πολλές ψυχές που πετυχαίνουν τα παραπάνω.
    Εδώ θα μπορούσε να τεθεί θεολογικό ζήτημα σχετικά με την ευαισθησία της ψυχής
    που έχουν οι γυναίκες. Ο δημιουργός γνωρίζοντας τι θα συμβεί πριν συμβεί έπλασε
    την γυναίκα έτσι για να πετύχει στο τέλος μια εξισσορόπιση ανάμεσα στα δύο φύλα
    η οποία θα γίνει κατανοητή μόνο όταν θα αρχίσει η αιώνια ζωή. Αυτά για όσους
    πιστεύουν. Οι υπόλοιποι ας προσπεράσουν γιατί δεν θέλω καμία αντιπαράθεση
    σχετική. Γνωρίζω όσα σχετικά λέγονται.
    Έτσι λοιπόν παρατηρείτε συχνά το υποιτιθέμενο ασθενές φύλο να είναι πραγματικά
    πολύ δυνατό σε θέματα καλοσύνης και τελικά ΑΓΑΠΗΣ.
    Σας εύχομαι να είστε πραγματικά δυνατοί και να κάνετε την ζωή σας ότι εσείς
    θέλετε.
    Tren
    19.07.2007, 02:01
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 18-07-2007 στις 12:00 έγραψε...

    Δεν πήρες την απάντησή σου στο θέμα που άνοιξες περί αλτρουισμού;




    Καλα ενταξει ...........absurdus delirium..




    Καλα λεει καλε...
    StavmanR
    19.07.2007, 15:23
    Η καλοσύνη δε μετριέται ποσοτικά αλλά ποιοτικά. Αυτό που οι περισσότεροι ορίζουν ως καλοσύνη στον εαυτό τους δεν απέχει πολύ από την υποταγή σε κοινωνικά πρότυπα, σέρβις στις εγωπαθητικές φθορές λόγω χρόνου και συνθηκών, και ενός είδους δοσοληψία στα λογιστικά κιτάπια της αυτοσυντήρησης. Σήμερα, είμαι καλός διότι βοήθησα τη γειτόνισσά μου να βγάλε τα σκουπίδια της έξω, έδωσα ένα ευρώ στο γυφτάκι των φαναριών, κάθισα 2 ώρες δίπλα στον φίλο μου επειδή αισθανότανε άρρωστος, έκλεισα 1 ώρα τα φώτα για να βοηθήσω στην οικολογική απορρύπανση κλπ κλπ.
    Έκανα το χρέος μου...τί άλλο μπορώ να κάνω ο έρμος; Τα βάζω κάτω, τα μετρώ, τα ξαναμετρώ, αν βγαίνει το ψυχολογικό ψωμί της ημέρας έχει καλώς. Αν δε βγαίνει, αρχίζω τα "δημιουργικά μαθηματικά" που εύστοχα ανέφερε η mnk σε ένα τοπικ: αλλάζω ζυγαριά, την "πειράζω", αλλάζω μέτρα και σταθμά, ώσπου να φέρω το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τότε κλείνω την ατζέντα της αποκομιδής, πέφτω και κοιμάμαι σίγουρος για την προσφορά μου στην κοινωνία...
    Ξυπνώ το επόμενο πρωί και ανοίγω το ημερολόγιο της συγκομιδής...Ήρθε η ώρα να θερίσω. Το θέρος είναι μία διαδικασία ολικής και αδιάκριτης αποψιλώσεως. Βγαίνω από την πόρτα καλημερίζοντας επιδεικτικά τη γειτόνισσα, τονίζοντας βουβά το χρέος της για ανταπόδοση, περνώ από το γυφτάκι με το κάμπριο και χλευάζω τα γυμνά του πόδια προς άρδευσην φαλλοϊσχυτικής ενέργειας από την χυμώδη συνοδό, και πηγαίνω για καφέ με το φίλο μου γνωρίζοντας ότι για μία εβδομάδα ο καφές θα είναι κερασμένος...
    Και αφού ενεργήσω τον ισολογισμό της χρονιάς και περισσέψει καταμετρηθείσα καλοσύνη σε μεγάλο βαθμό αναρωτιέμαι: " μήπως τελικά η καλοσύνη μου είναι δύναμη και δείκτης προσφοράς;". Αν πάλι βρεθώ ελλειματικός σε επίπεδα καλοσύνης αναρρωτιέμαι:" ρε! μήπως η καλοσύνη είναι αδυναμία και με εκμεταλλεύονται;". Η επιχείρηση "Εγωισμός Α.Ε." καταγράφει τα αποτελέσματα στα πρακτικά, παίρνει αποφάσεις δράσεως για τον επόμενο χρόνο και κατεβάζει τα ρολά για να ξεκουραστεί από τη δύσκολη χρονιά που πέρασε...

    "Καληνύχτα Κεμαλ, αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ..."
    Tren
    19.07.2007, 16:17
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 19-07-2007 στις 15:23 έγραψε...

    και πηγαίνω για καφέ με το φίλο μου γνωρίζοντας ότι για μία εβδομάδα ο καφές θα είναι κερασμένος...



    Αχαααααααα εξου και τα κουβαρνταλικια ε?




    Συμφωνω για αλλη μια φορα Σταυρο να θυμηθω να το κοιταξω αυτο προσεχως.. Καληνυχτα κι απο μενα Κεμαλ
    tolaruba
    19.07.2007, 17:18
    Εγω πιστευω οτι οσοι ειναι ευγενικοι δεν ειναι επειδη τους το επιβαλλει κανεις.Ειναι μια ενδειξη ταπεινοτητας.Πιστευω οτι η καλοσυνη ειναι δυναμη ειναι θαρρος.Γιατι μη ξεχναμε οτι πολλου φοβουνται να ειναι ευγενικοι.Αρκει βεβαια να εισαι καλο με μετρο γιατι θα ξεφυγεις και θα σε πιανουν κοροιδο

    gexrag
    19.07.2007, 18:39
    Φίλε ή φίλη StavmanR
    Σεβαστή η άποψή σου αλλά όταν κάποιος δείχνει καλοσύνη δεν το κάνει για να
    πληρώσει το χρέος του ούτε για να μετρηθεί αυτή. Παρότι είμαι περιληπτικός είμαι
    πολύ περιεκτικός στις καταχωρήσεις μου μια που δεν μου αρέσει να φλυαρώ. Έτσι
    δεν χάνεται η σκέψη από το θέμα το οποίο συζητείται. Η παραφιλολογία συνήθως
    αποπροσανατολίζει εσκεμένα. Αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει απουσία αληθινά
    τεκμηριωμένων επιχειρημάτων. Είσαι ένα άτομο με πολύ μεγάλη γνώση και αυτό
    διαπιστώνεται εύκολα αν διαβάσει κανείς κάποιες από ττις καταχωρήσεις σου. Αλλά
    υπάρχει μια σύγχυση κάποιες φορες στις απόψεις σου. Αν μελετούσες καλύτερα
    αυτά που διαβάζεις τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά μια που θα είχες
    κατασταλαγμένες πια απόψεις. Μην παρεξηγηθείς σαν κάποιους άλλους. Δεν θέλω
    να σε προσβάλλω μια που αυτό δεν θα ήταν ένδειξη καλοσύνης.
    Ευχαριστώ που μου έδωσες το δικαίωμα να ατιπαραθέσω τις απόψεις μου μαζί σου.
    StavmanR
    19.07.2007, 19:26
    Δεν τίθεται θέμα παρεξηγήσεως φίλε Γιώργο. Το όλο θέμα είναι ότι πρέπει να μάθουμε να διαχωρίζουμε τα σατυρικά και καυστικά κείμενα από τα επιστημονικά. Κατ' αρχήν όλο το κείμενο είναι σε πρώτο ενικό, πράγμα που σημαίνει ότι σατυρίζω εμένα κι όσους αισθάνονται όπως εγώ σε πολλά θέματα στην κοινωνία ετούτη. Ο όρος παραφιλολογία δεν μου πολυακούστηκε φιλικός, αλλά δέχομαι ότι έχεις φιλικές τάσεις απέναντι μου, δηλαδή αποδέχομαι την αλήθεια της δηλώσεώς σου. Δε νομίζω ότι υπάρχουν επιχειρήματα σε θέματα φιλοσοφίας και ψυχολογίας, παρά μόνο παρατηρήσεις οι οποίες όταν προέρχονται από τον επιστημονικό κόσμο είναι απολύτως αποδεκτές ως έγκυρες παρατηρήσεις. Τέτοιου είδους κριτική έχω ξαναδεχτεί, δηλαδή "διάβασε τα κείμενά σου". Τί νόημα έχει να διαβάσω τα κείμενά μου όταν τα ξέρω απέξω, μιας και είναι αυτό που με εκφράζει πραγματικά σε γραπτή μορφή; Αν ξαναέγραφα τα κείμενα, το νόημα και οι απόψεις θα ήταν ίδιες, ίσως με διαφορετικές διατυπώσεις.
    Επίσης μου λες ότι έχω σύγχιση ως προς τις απόψεις μου. Αλοίμονο στον άνθρωπο που δεν αμφισβητεί ο ίδιος αυτά που πιστεύει...Οι απόψεις μου είναι πολύ συγκεκριμένες αλλά το παιχνίδι της αυτοαμφισβήτισης σε κρατά ζωντανό. Ποιο άλλο νόημα θα μπορούσαν να έχουν οι ρήσεις "γηράσκω αει διδασκόμενος" και "εν οίδα ότι ουδέν οίδα"; Συνεχώς ανακαλύπτω πράγματα, με τα οποία αναιρώ και συμπληρώνω προηγούμενες τοποθετήσεις ώστε να καταλήξω πιο κοντά στην αλήθεια. Φτάνει όμως με τα φιλολογικά, τα οποία συνήθως κουράζουν σε αντίθεση με τα παραφιλολογικά τα οποία σήμερα ψυχαγωγούν (βλέπε ΤιΒι τις μεταμεσημβρινές ώρες)...
    Φίλε Γιώργο κι εγώ χαίρομαι που μπορώ να ανταλλάξω απόψεις με άλλους, απλά είναι καλό να αποφεύγονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και να μένουμε στην ουσία της ανταλλαγής των απόψεων.

    gexrag
    19.07.2007, 19:38
    Χαρά μου που επικοινώνησα μαζί σου (StavmanR)
    Όπως εσύ έτσι και εγώ δεν απευθυνόμουν μόνο στο άτομό σου. Συγνώμη αν
    παρεξήγησα. Κάποιες φορές γίνομαι ελάχιστα επιθετικός μια που τέτοια είναι η
    ιδιοσυγκρασία μου.
    Συγνώμη και πάλι.

    StavmanR
    22.07.2007, 20:34
    μνκ και τρεν δεν παίζεστε...

    Ποτέ δεν περίμενα ότι θα υπήρχε σύμπτωση απόψεων μεταξύ σας, κάτι το οποίο έχει ήδη επισημανθεί σε άλλα τόπικς και από εσάς τις ίδιες. Ελπίζω να έβαλα κι εγώ το λιθαράκι μου σε αυτό, αν και μάλλον το λιθαράκι μου δεν είναι τίποτα μπρος σε βράχους...Πάντως για καλό και για κακό να το κοιτάξετε...

    Τρεν τώρα τελευταία το έχεις ρίξει στα ψηφιακά παγωτά και γλυκά και θα πάρεις ψηφιακά κιλα...

    Αυτοτιμωρούμαι με 43'54" αποχής από το ΜΗ λόγω των οφφ τοπικ παρατηρήσεων μου. Εις το επανειδείν και επαναγράφειν...
    Desmar
    22.07.2007, 20:42
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 22-07-2007 στις 20:22 έγραψε...

    Τρεις λαλουν και δυο χορευουν. ΟΟΟΟΠΑ!!






    maspa
    22.07.2007, 21:15
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 18-07-2007 στις 12:00 έγραψε...

    Δεν πήρες την απάντησή σου στο θέμα που άνοιξες περί αλτρουισμού;




    edelweiss
    26.07.2007, 07:43
    Χμμμ μου φαίνεται θα βάλω ένα ποστ που θα έχει την εξής ερώτηση :) Γιατί ξεφεύγουμε πάντα από το θέμα??? :p
    Αντε και η μεγάλη ζέστα θα περάσει σιγά σιγά :)

    Να απαντήσω και στο θέμα :)
    Η καλοσύνη πιστεύω πως είναι δύναμη, αλλά με προσοχή και όχι με υπερβολή :) Να μην τους καλομαθαίνουμε κι όλας...

    loussi
    26.07.2007, 16:59
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 22-07-2007 στις 22:26 έγραψε...

    Εγω παντως εκανα ενα τοπικ στις φιλοσοφικες συζητησεις (!), με θεμα

    "Ποσα θεματα θα βαλεις επιτελους Liza32?"

    αλλα το κλειδωσαν



    καλο!
    αλλα βαζει ωραια θεματακια δε μπορεις να πεις!!
    gexrag
    26.07.2007, 18:47
    Ήταν τόσο δύσκολο να θέσεις αυτή την ερώτηση από την αρχή,
    Αγαπητή και φίλη Μαρία;

    Αυτός που θέλει να επαναφέρει ένα τόπικ το αναζητά και το βρίσκει εύκολα αρκεί
    να έχει λίγο χρόνο.

    Υγειής απόψεις οδηγούν σε υγιή επικοινωνία.
    ageloudaki
    26.07.2007, 19:35
    Επειδή εγώ ψιλό μπερδεύτηκα από τις απαντήσεις
    Ένα έχω να πω πάω στην ερώτηση του τοπικ η καλοσύνη είναι αδυναμία στον έσχατο βαθμό της με λίγα λόγια είναι αναλόγως πως θα την χειριστής - χρησιμοποιήσεις. . .
    Peace18
    26.07.2007, 20:24
    Επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς τι θεωρήται καλοσύνη και πότε περνάς τα σύνορα της με την αδυναμία δεν είμαι απόλυτη!.....(Ή μάλον δεν είμαι σίγουρη!)
    Αδυναμία είναι να είσαι απότομος και εσωστρεφείς...... Η καλοσύνη μόνο αδυναμία δεν είναι!....(θέλει μεγάλη εσωτερική δύναμη και προσπάθεια!)
    Βέβαια όπως προαναφέρεται όταν φτάνει στον έσχατο βαθμό (ο οποίος είναι διαφορετικός για κάθε άνθρωπο) όχι μόνο αδυναμία γίνεται......αλλά και δουλικότητα και κατάντια!
    (Κατά την άποψή μου πάντα!)
    gexrag
    26.07.2007, 21:13
    Αγαπητή Peace18

    Την καλοσύνη σε δουλικότητα και κατάντια μόνοι μας την μετατρέπουμε.
    Υπάρχει πράγματι μια λεπτή ισορροπία η οποία έχει σχέση με τον βαθμό
    ΑΓΑΠΗΣ που θέλουμε να αποδώσουμε.
    Όλα έχουν και την άλλη τους πλευρά και μια σφαιρική άποψη συνήθως μας οδηγεί
    σε αναθεωρήσεις (άσχετο βέβαια αλλά μια που μου ήρθε στο νου το αναφέρω).