ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.833 μέλη

    Μήνυση κατά της Avril Lavigne για αντιγραφή

    emmanuella
    18.07.2007, 14:10
    Μία ομάδα συνθετών της δεκαετίας του '70 μήνυσε την Avril Lavigne υποστηρίζοντας ότι η τελευταία της επιτυχία «Girlfriend» είναι παρόμοια με ένα δικό τους παλιό τραγούδι. Συγκεκριμένα με το «I Wanna Be Your Boyfriend» που το είχε ερμηνεύσει το γκρουπ The Rubinoos το 1978.
    Ο Terry McBride, μάνατζερ της Avril, επιμένει ότι δεν υπάρχει καμία ομοιότητα ανάμεσα στα δύο κομμάτια και απ' ότι λέγεται έχει αναθέσει σε ένα μουσικολόγο να το επιβεβαιώσει.
    Αυτή είναι η δεύτερη σχετική κατηγορία που αντιμετωπίζει η Avril για κομμάτι που έχει ερμηνεύσει.

    Σας παρακινώ να ακούσετε το συγκεκριμένο κομμάτι και να πείτε τη γνώμη σας γιατί πιστεύω πως το τραγούδι-επιτυχία της φανταστικής Avril Lavigne Girlfriend δεν έχει να κάενι καμία σχέση με το τραγούδι-βλακεία "I wanna be your boyfriend"!!!!



    Morpheus91
    18.07.2007, 14:53
    της θιξανε το επιτυχες ασμα της Αβριλ ... τι μου λες ... δε μου αρεσει καθολου η αβριλ αρεσει στην 11χρονη αδερφη μου που τραγουδαει σπαζωντας μου τα νευρα
    : εεεε αι γαντ του μπι γιορ γκερλφριεντ ... και σταματαει γιατι δεν ξερει τα λογια ...

    Παντως τα δυο αυτα τραγουδια δεν μοιαζουνε ...
    και θα ηταν καλο να μην χαρακτηρίζεις κανενα τραγουδι ως "βλακεια" το καθε τραγουδι ειτε μας αρεσει ειτε οχι εκφραζει καποια προσωπικα αισθηματα και οφειλουμε να το σεβομαστε ... (εκτος αν το τραγουδαει η Μπεζαντακου, αλλα τοτε δεν πιανετε γιατι δεν ειναι τραγουδιστρια ... )

    εντελως φιλικα !!!
    morpheus
    emmanuella
    18.07.2007, 16:20
    Κοίταξε....δεν ξέρω για την 11χρονη αδελφούλα σου.....αλλά η Avril Lavigne είναι θεά..........Είδικά τώρα τελευταία που κατάλαβε τι της αρέσει γιατί όπως και η μικρή σου αδελφή ίσως να μην ξέρει τι της αρέσει ακόμα.....ακόμα και εσύ ίσως να μην έχεις ακόμα καταλάβει τι σου αρέσει.......ακόμα ακαι εγώ..που είμαι παθιασμένη φαν της Avril Lavigne μπορεί του χρόνου να μην μπορώ καν να την ακούω......Όσο για το τραγούδι "I Wanna Be Your Boyfriend" και τον χαρακτηρισμό μου ως βλακεία
    πιστεύω πως κάθε τραγούδι έχει τη δική του σφραγίδα και κάποιοι άνθρωποι την εκτιμούν...κάποιοι όχι......Πίστευω πως δεν πρέπει να χαρακτηρίζουμε κανένα τραγούδι......Απλά τα είχα πάρει με αυτή την είδηση-βόμβα για την μήνυση γιατί έχει ξαναγίνει αυτό με τη Avril Lavigne!!!!!!

    Υ.Γ. Από ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι...και....τι μουσική ακούς?????Πάντως εγώ ακούω απ'όλα...κυρίως...Rock....metal....and...punk Rock!!!!

    Φιλάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 04:08
    αυτο το τραγουδακι ειναι απιστευτα σπαστικο
    δεν θα το αντεξω κ σε αλλη εκτελεση
    ελεος
    ας λυπηθει καποιος τ αυτια μου
    Morpheus91
    19.07.2007, 09:15
    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 18-07-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Υ.Γ. Από ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι...και....τι μουσική ακούς?????Πάντως εγώ ακούω απ'όλα...κυρίως...Rock....metal....and...punk Rock!!!!



    Ειμαι απο Ρόδο και ακουω διαφορα classic Rock , soft Rock , γενικα Rock ...
    Guns n' Roses ( τα κλασσικα παλια τους εννοειτε !) , system of a down , 3 doors down , aerosmith , nirvana , pink floyd , Radiohead αι αλλα πολλα ......

    Avril ομως δεν ακουω !!!!!!


    odis13
    19.07.2007, 10:49
    Σορρυ για την παρέμβαση αλλά:
    ΔΕΝ γίνεται, εκ παποιθήσεως, να ακούς Rock-metal και Avril Lavigne.Αν το κάνεις ή έχεις πρόβλημα ή δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά είναι το Rock.
    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 11:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 19-07-2007 στις 09:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 18-07-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Υ.Γ. Από ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι...και....τι μουσική ακούς?????Πάντως εγώ ακούω απ'όλα...κυρίως...Rock....metal....and...punk Rock!!!!



    Ειμαι απο Ρόδο και ακουω διαφορα classic Rock , soft Rock , γενικα Rock ...
    Guns n' Roses ( τα κλασσικα παλια τους εννοειτε !) , system of a down , 3 doors down , aerosmith , nirvana , pink floyd , Radiohead αι αλλα πολλα ......

    Avril ομως δεν ακουω !!!!!!





    κι εγω, αν προσθεσω ακομα r.e.m, scorpions, placebo, linkin park, rhcp, bon jovi, metallica

    και φυσικα Avril δεν ακουω!!!!
    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 11:11
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 19-07-2007 στις 10:49 έγραψε...

    Σορρυ για την παρέμβαση αλλά:
    ΔΕΝ γίνεται, εκ παποιθήσεως, να ακούς Rock-metal και Avril Lavigne.Αν το κάνεις ή έχεις πρόβλημα ή δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά είναι το Rock.



    πες τα, ρε, πες τα
    μα τι κοινο μπορει να εχει αυτη η χαζογκομενα,
    που στο συγκεκριμενο κομματακι ειναι για φαπες,
    με την Rock και την metal ?
    στην αρχη βγηκε να μας το παιξει Rock και τωρα βγαζει κομματια που απευθυνονται σε 5χρονα
    try again
    Morpheus91
    19.07.2007, 11:46
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 11:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 19-07-2007 στις 10:49 έγραψε...

    Σορρυ για την παρέμβαση αλλά:
    ΔΕΝ γίνεται, εκ παποιθήσεως, να ακούς Rock-metal και Avril Lavigne.Αν το κάνεις ή έχεις πρόβλημα ή δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά είναι το Rock.



    πες τα, ρε, πες τα
    μα τι κοινο μπορει να εχει αυτη η χαζογκομενα,
    που στο συγκεκριμενο κομματακι ειναι για φαπες,
    με την Rock και την metal ?
    στην αρχη βγηκε να μας το παιξει Rock και τωρα βγαζει κομματια που απευθυνονται σε 5χρονα
    try again



    Συμφωνω !!!! ειδικα με τον odis13 !!!!
    σε λιγο μεχρι και την Παπαριζου Rock θα την λενε !
    Ελεος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    SOPHIA-MX-4EVER
    19.07.2007, 12:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 19-07-2007 στις 11:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 11:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 19-07-2007 στις 10:49 έγραψε...

    Σορρυ για την παρέμβαση αλλά:
    ΔΕΝ γίνεται, εκ παποιθήσεως, να ακούς Rock-metal και Avril Lavigne.Αν το κάνεις ή έχεις πρόβλημα ή δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά είναι το Rock.



    πες τα, ρε, πες τα
    μα τι κοινο μπορει να εχει αυτη η χαζογκομενα,
    που στο συγκεκριμενο κομματακι ειναι για φαπες,
    με την Rock και την metal ?
    στην αρχη βγηκε να μας το παιξει Rock και τωρα βγαζει κομματια που απευθυνονται σε 5χρονα
    try again



    Συμφωνω !!!! ειδικα με τον odis13 !!!!
    σε λιγο μεχρι και την Παπαριζου Rock θα την λενε !
    Ελεος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Ποτε δεν ξερεις...
    Οπως παμε το βλεπω κι αυτο...
    Ποιος θα μας σωσει απο την υποκουλτουρα??? Ποιοςςςςς?
    emmanuella
    19.07.2007, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 19-07-2007 στις 11:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 11:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 19-07-2007 στις 10:49 έγραψε...

    Σορρυ για την παρέμβαση αλλά:
    ΔΕΝ γίνεται, εκ παποιθήσεως, να ακούς Rock-metal και Avril Lavigne.Αν το κάνεις ή έχεις πρόβλημα ή δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά είναι το Rock.



    πες τα, ρε, πες τα
    μα τι κοινο μπορει να εχει αυτη η χαζογκομενα,
    που στο συγκεκριμενο κομματακι ειναι για φαπες,
    με την Rock και την metal ?
    στην αρχη βγηκε να μας το παιξει Rock και τωρα βγαζει κομματια που απευθυνονται σε 5χρονα
    try again



    Συμφωνω !!!! ειδικα με τον odis13 !!!!
    σε λιγο μεχρι και την Παπαριζου Rock θα την λενε !
    Ελεος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Ποτε δεν ξερεις...
    Οπως παμε το βλεπω κι αυτο...
    Ποιος θα μας σωσει απο την υποκουλτουρα??? Ποιοςςςςς?



    Ας απαντήσω σε όλες τι ερωτήσεις:
    Καταρχήν.....δεν είπα ότι η Avril είναι η αγαπημένη μου τραγουδίστρια
    Δεύτερον......ακο'υω όλα τα είδη μουσικής,ακόμα και ραπ.Ένας πραγματικός μουσικός.....δεν διαχωρίζει κανένα είδο μουσικής........άμα του αρέσει ένα κομμάτι το επεξεργάζεται και το ακούει
    Τρίτον......Παίζω ντραμσ και ηλεκτρική κιθάρα σε συγκρότημα που έχει δώσει πάνω από 20 συναυλίες......
    Τέταρτον......δεν ανέχομαι κάθε μαλ....... να λέει ότι δεν ξέρω τι είναι ροκ.......
    Πέμπτον.......δεν είπα ότι αυτά που ακούω είναι ροκ κομμάτια.......
    Έκτον..........οι Scorpions(θεοί!!!!!!!!!!!) δεν είναι ροκ συγρότημα αλλά hairmetal
    'Εβδομον........Αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι GUNS N' ROSES!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Όγδοον........στη συναυλία των Scorpions είχα δεύτερη σειρά.......
    Ένατον.......σας παρακαλώ λίγο σεβασμός...........
    Δέκατον........υποστηρίζω την Avril αλλά δεν πιστεύω ότι είναι ούτε ροκ....ούτε πανκ που την θέλουν κάποιοι να είναι...άλλωστε το είπε και στην συνέντευξη της ότι δεν είναι πανκ...ούτε ροκ......εινια ποπ-ροκ..τουλάχιστον τώρα...και δηλώνει πως τώρα ωρίμασε και κατάλαβε τι είδος της μουσικής της
    Εντέκατον...συμφωνω λίγο με τον χαρακτηρισμό "χαζογκόμενα" πιστεύω πως θα βγάλει τα ματάκαι της με τις φωτογραφίσεις που κάνει ....γυμνή....θυμάστε την britney Spears???????τα ίδια έπαθε
    Δωδέκατον...........ΑΥΤΑ!!!!!!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!! και σας παρακαλώ....λίγο σεβασμός σε κάθε τρααγουδιστή...τραγουδίστρια......μπάντα...αλλά...και...σε...μένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Εντελώς φιλικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    GUNS N' ROSES 4 EVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    επισυναπτόμενα: guns_n13.jpg 
    ogyon21
    19.07.2007, 18:49
    SOPHIA-MX-4EVER οκ... το κουρασες... !!! (Κοιτα το μυνημα σου και θα δεις οτι βγαζει οτιδηποτε εκτος τοπικ...)..Εννοω με τοσο σπαμ κτλ κτλ αντε να πεις την γνωμη σου για την Αβριλ Λαβιν... (Παρε τον Απριλιο..σε ελευθερη ΛΑτινικη μεταφραση...)... ΣΙ Γιου!
    SOPHIA-MX-4EVER
    20.07.2007, 18:18
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 19-07-2007 στις 18:49 έγραψε...

    SOPHIA-MX-4EVER οκ... το κουρασες... !!! (Κοιτα το μυνημα σου και θα δεις οτι βγαζει οτιδηποτε εκτος τοπικ...)..Εννοω με τοσο σπαμ κτλ κτλ αντε να πεις την γνωμη σου για την Αβριλ Λαβιν... (Παρε τον Απριλιο..σε ελευθερη ΛΑτινικη μεταφραση...)... ΣΙ Γιου!



    τι λες?
    καταλαβαινεις τι γραφεις??
    εσυ ξαναδιαβασε το μηνυμα σου
    ποιον Απριλιο και ποια ελευθερη λατινικη μεταφραση??? αν καποιος ειναι εκτος τοπικ αυτος εισαι εσυ!!!
    εγω το μονο που εκανα ηταν να συμφωνησω με τους αλλους
    και οταν καταλαβεις κι εσυ τι θελεις να πεις πες μου (καλα, δεν το εννοω. Μην το κανεις. Ασχολεισου με κατι αλλο....)
    teressa
    20.07.2007, 21:44
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 19-07-2007 στις 11:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 11:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 19-07-2007 στις 10:49 έγραψε...

    Σορρυ για την παρέμβαση αλλά:
    ΔΕΝ γίνεται, εκ παποιθήσεως, να ακούς Rock-metal και Avril Lavigne.Αν το κάνεις ή έχεις πρόβλημα ή δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά είναι το Rock.



    πες τα, ρε, πες τα
    μα τι κοινο μπορει να εχει αυτη η χαζογκομενα,
    που στο συγκεκριμενο κομματακι ειναι για φαπες,
    με την Rock και την metal ?
    στην αρχη βγηκε να μας το παιξει Rock και τωρα βγαζει κομματια που απευθυνονται σε 5χρονα
    try again



    Συμφωνω !!!! ειδικα με τον odis13 !!!!
    σε λιγο μεχρι και την Παπαριζου Rock θα την λενε !
    Ελεος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Ποτε δεν ξερεις...
    Οπως παμε το βλεπω κι αυτο...
    Ποιος θα μας σωσει απο την υποκουλτουρα??? Ποιοςςςςς?

    Παράθεση:
    Ο Χατζηγιαννης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 20-07-2007 21:47 ]


    SOPHIA-MX-4EVER
    21.07.2007, 01:29
    Παράθεση:

    Το μέλος teressa στις 20-07-2007 στις 21:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 19-07-2007 στις 11:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 19-07-2007 στις 11:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 19-07-2007 στις 10:49 έγραψε...

    Σορρυ για την παρέμβαση αλλά:
    ΔΕΝ γίνεται, εκ παποιθήσεως, να ακούς Rock-metal και Avril Lavigne.Αν το κάνεις ή έχεις πρόβλημα ή δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά είναι το Rock.



    πες τα, ρε, πες τα
    μα τι κοινο μπορει να εχει αυτη η χαζογκομενα,
    που στο συγκεκριμενο κομματακι ειναι για φαπες,
    με την Rock και την metal ?
    στην αρχη βγηκε να μας το παιξει Rock και τωρα βγαζει κομματια που απευθυνονται σε 5χρονα
    try again



    Συμφωνω !!!! ειδικα με τον odis13 !!!!
    σε λιγο μεχρι και την Παπαριζου Rock θα την λενε !
    Ελεος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Ποτε δεν ξερεις...
    Οπως παμε το βλεπω κι αυτο...
    Ποιος θα μας σωσει απο την υποκουλτουρα??? Ποιοςςςςς?

    Παράθεση:
    Ο Χατζηγιαννης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teressa στις 20-07-2007 21:47 ]




    οχι ο Γονιδης, η Παπαριζου κ ο Ρουβας...
    μπορεις να σταματησεις να ασχολεισαι με μενα???
    κανεις αλλος δεν το συνεχισε αυτο με τον Χατζηγιαννη
    αν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα πες το μου να μην σου φερνω αντιρησεις
    αλλα μου τα επριξες, και αν σ'αρεσει
    ναι, πιασε τωρα αυτο και χωστα μου
    πες μου πως μιλαω ετσι κτλ
    ελα
    ξερεις εσυ....

    teressa
    21.07.2007, 10:50
    Λιγο xιουμορ βρε Σοφια.Το κοινο της 'χαζογκομενας 'Αril Lavigne τι να πει?
    emmanuella
    21.07.2007, 12:29
    Ρε παιδιά...το χιέσατε το θέμα.....άλλο λέω και εσύ ρε Σοφία.......δεν υπάρχει τόπικ που να το καταλήγεις εκεί που θες!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!ΠΙΑ!!!!!!!!!!

    hara16
    21.07.2007, 17:55
    Ρε παιδια λιγο ηρεμια,σας παρακαλω..Το θεμα ηταν :''μηνυση κατα της Αvril για αντιγραφη...''..αλλα αλλου κατεληξε..οταν καποιος λεει την γνωμη του για τον αγαπημενο του ηθοποιο,τραγουδιστη κ.τ.λ δν πρεπει εμεις να τον κατακρινουμε..ειναι γουστα του καθενος αυτα,τι να κανουμε...;πρεπει ομως να σεβεστουμε την γνωμη του αλλου..


    ''Ερως Ανικατε Μαχαν,Βλαχος Απηγαγε Βλαχαν''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : hara16 στις 21-07-2007 17:58 ]


    Morpheus91
    21.07.2007, 18:23
    ΕΕΕΕ relax take it easy ....!
    που λεει και το περιφημο ασμα ....
    Ηρεμα , κουβεντα να γινεται ...

    emmanuella
    21.07.2007, 18:24
    Παράθεση:

    Το μέλος hara16 στις 21-07-2007 στις 17:55 έγραψε...

    Ρε παιδια λιγο ηρεμια,σας παρακαλω..Το θεμα ηταν :''μηνυση κατα της Αvril για αντιγραφη...''..αλλα αλλου κατεληξε..οταν καποιος λεει την γνωμη του για τον αγαπημενο του ηθοποιο,τραγουδιστη κ.τ.λ δν πρεπει εμεις να τον κατακρινουμε..ειναι γουστα του καθενος αυτα,τι να κανουμε...;πρεπει ομως να σεβεστουμε την γνωμη του αλλου..


    ''Ερως Ανικατε Μαχαν,Βλαχος Απηγαγε Βλαχαν''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : hara16 στις 21-07-2007 17:58 ]






    Πες'τα ρε...πες'τα....τι να πει κανείς????????????Εγώ για την Avril Lavigne πωτησα και όλοι μου τα χώσανε!!!!!!!