ελληνική μουσική
    371 online   ·  210.841 μέλη

    Απορια-Πεταλιερα

    nakis
    20.07.2007, 02:55
    Γεια χαρα στο φορουμ,
    καταρχην να πω οτι παιζω περιπου 1 χρονο κιθαρα ,δεν εχω παει σε ωδειο,και οτι εχω μαθει το εχω μαθει μονος μου απο ταμπλατουρες και το ιντερνετ φυσικα(δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο).Ο εξοπλισμος μου ειναι μια ibanez gio (αριστερη),ενα σχετικα καλο εισαγωγικο μοντελο,ενας 25αρης ενισχυτης της ιδιας μαρκας(tone blαster 25ρ)και ενα πολυεφε της korg to AX3G.Ειμαι σχετικα ικανοποιημενος με αυτα,απλα θελω(οπως ολοι μας)να βελτιωσω τον ηχο μου.Κιθαρα δεν θελω να αλλαξω ακομα γιατι πιστευω πως στο επιπεδο που βρισκομαι ακομα ι ΙΒΑΝΕΖ μου με υπερκαλυπτει.Θελω να επενδυσω σε μια καλη πεταλιερα η οποια να με κρατησει για αρκετο καιρο και φυσικα να δω διαφορα απο οτι τωρα.Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι περιπου στα 500ευρο,(τωρα αν υπαραχει κατι πολλες φορες καλυτερο με κατι παραπανω φυσικα θα το σκεφτω).Επειδη δεν εχω ψαξει και πολυ η μονη που εχω ακουσει και δει κριτικες ειναι ι GT8 tis Boss και την σκεφτομαι σαν πρωτο μοντελο.Απο κει και περα περιμενω κριτικες και αποψεις απο ατομα που την εχουν δουλεψει αυτην οι αλλες σε αυτην περιπου την κατηγορια,
    Ευχαριστω προκαταβολικα
    Νακις
    (Υ.Γ.:Ξεχασα να αναφερω οτι παιζω σχεδον τα παντα--οσο μπορω βεβαια----με την Ροκ βεβαια και ολα τα παρακλαδια της να ειναι στην πρωτη θεση (και την τελευταια )
    ageras
    20.07.2007, 09:16
    Η πεταλιέρα που σκεφτεσαι να πάρεις είναι μια από τις καλύτερες.
    Ως εναλλακτική θα σου πρότεινα να κοιταξεις και την Line6 podxt live.Προσωπικά την θεωρώ καλύτερη.
    Μπες εδώ για να ακούσεις δείγματα και να διαβάσεις χαρακτηριστικά!
    Line 6 podxt live

    Η τιμή της είναι περίπου ίδια με την Boss
    dimko
    20.07.2007, 09:45
    Το να λες ότι θέλεις να βελτιώσεις τον ήχο σου δε φτάνει, είναι πολύ γενικό. Πρέπει να ξέρεις σε τι δε σε καλύπτει ο ήδη υπάρχων εξοπλισμός, και τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις. Όλες τις πεταλιέρες, ακόμα και τις πιο απαράδεκτες, άμα τις παλέψεις μπορείς να βγάλεις καλό ήχο.

    Σαφώς και η πεταλιέρα που προτείνεις θεωρείται από τις καλύτερες της αγοράς, όπως και αυτή του Αγέρα, όπως και η VOX Tonelab, χωρίς να υστερούν κατά πολύ και τα προϊόντα της Korg.

    Η δική μου συμβουλή όμως σε κάποιον που ζητά γενικά να βελτιώσει τον ήχο του, είναι να εξαντλήσει τα περιθώρια των εφέ του, και να την ψάξει με τον ενισχυτή του.

    ageras
    20.07.2007, 09:51
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 20-07-2007 στις 09:45 έγραψε...

    Το να λες ότι θέλεις να βελτιώσεις τον ήχο σου δε φτάνει, είναι πολύ γενικό. Πρέπει να ξέρεις σε τι δε σε καλύπτει ο ήδη υπάρχων εξοπλισμός, και τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις. Όλες τις πεταλιέρες, ακόμα και τις πιο απαράδεκτες, άμα τις παλέψεις μπορείς να βγάλεις καλό ήχο.

    Σαφώς και η πεταλιέρα που προτείνεις θεωρείται από τις καλύτερες της αγοράς, όπως και αυτή του Αγέρα, όπως και η VOX Tonelab, χωρίς να υστερούν κατά πολύ και τα προϊόντα της Korg.

    Η δική μου συμβουλή όμως σε κάποιον που ζητά γενικά να βελτιώσει τον ήχο του, είναι να εξαντλήσει τα περιθώρια των εφέ του, και να την ψάξει με τον ενισχυτή του.




    Συμφωνώ απόλυτα!!!
    nakis
    20.07.2007, 12:45
    Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις,
    να αναφερω κατι απλα,επειδη ειμαι φοιτητης και σπουδαζω επαρχια λιωνω πραγματικα απειρες ωρες με τιν κιθαρα,δεν μιαλω πια για το πεταλακι που και αυτο απο την χρηση κοντευω να το καψω.Γενικα δεν ειμαι ατομο που βαριεται ευκολα(ουτε μου τρεχουν απο τα μπατζακια για να αλλαζω καθε τρεις και λιγο οργανα) και πιστευω πραγματικα οτι εχω εξαντλισει τις δυνατοτητες του υπαρχωντος εξοπλισμου μου.Θα τις τσεκαρω τωρα τις πεταλιερες που μου προτεινατε.
    Περιμενω βεβαιως και αλλες γνωμες.
    Ευχαριστω και παλι
    Eftihia
    23.07.2007, 13:58
    Καλησπέρα.
    H BOSS GT-8 είναι μια πάρα πολύ καλή πεταλιέρα αλλά λίγο δύσχρηστη.
    Η VOX TONELAB SE ποιοτικά είναι ίδια σε ποιότητα με την BOSS, αλλά πιο εύχρηστη (το μενού της είναι πολύ εύκολο) και πιο ογκώδης.
    Αυτές τις δύο θα σου πρότεινα. Η πεταλιέρα κατά την γνώμη μου όμως, είναι πολύ καλή όσον αφορά τα εφφέ αλλά για καλή παραμόρφωση, ξέχνα το. Αν συνεχίσεις να παίζεις με το ίδιο πάθος -που στο εύχομαι- η γνώμη μου είναι να ψαχτείς με πεταλάκια. Εκτός αν θες την ευκολία που σου παρέχει η πεταλιέρα (αποθήκευση ήχων, πολλά εφφέ, μικρότερο κόστος, λιγότερα καλώδια).

    Ελπίζω να βοήθησα κάπως.