ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.830 μέλη
    Stamos_BJ
    20.07.2007, 14:48
    Heaven,Summer of '69....Υπάρχουν λόγια για έναν τόσο σπουδαίο καλλιτέχνη?
    dessypris
    20.07.2007, 18:28
    Κατά τη γνώμη μου κορυφαίο ήταν το (Everything I Do) I Do It For You, που ακουγόταν στο film Robin Hood: Prince of Thieves το 1991 και έμεινε 7 εβδομάδες Νο1 στο United States' Billboard Hot 100.
    Το δε σόλο του κιθαρίστα του Keith Douglas Scott, είναι από τα κορυφαία της ποπ σκηνής (σαν σύλληψη), όλων των εποχών. Δεν πρέπει να παραλείψουμε όμως και τις άλλες μεγάλες επιτυχίες του όπως:

    Please Forgive Me
    Have You Ever Really Loved A Woman?
    This Time
    18 Til I Die
    Back To You
    Run To You
    When You're Gone
    It's Only Love
    Cuts Like A Knife
    Kids Wanna Rock
    One Night Love Affair
    Somebody
    The Best Of Me
    Can't Stop This Thing We Started
    Heat Of The Night

    Rouvi
    20.07.2007, 18:34
    So Far so Good.. Το αγαπήσαμε τόσο πολύ που σίγουρα θα αντέξει στο χρόνο όπως κάθε τι που αξίζει
    XeniaRodo
    20.07.2007, 18:38
    άκουσα ότι θα παίξει στην Κύπρο και τη συναυλία θα την ανοίξει η Γαρμπή....
    MarakiVas
    20.07.2007, 23:41
    Πολύ καλός!
    Ashley
    21.07.2007, 00:34
    Htan telios
    T-E-L-I-O-S

    afto omws p xalouse ti vradia itan o kwnstantinos xristoforou.... den to sxoliazw


    telospanton osoi den pigan den kseroun ti xasane !!!








    pastella
    11.04.2008, 19:33
    O Bryan Adams κυκλοφόρησε το 11ο άλμπουμ της καριέρας του με τον... ευφάνταστο τίτλο "11" στις 17 Μαρτίου. Προκειμένου να το προωθήσει, σχεδίασε μία περιοδεία που διήρκησε μόλις 11 μέρες κα έπαιξε σε 11 διαφορετικές πόλεις. Στις εμφανίσεις αυτές, ο Adams ερμήνευσε νέα και παλαιότερα τραγούδια έχοντας μαζί του μόνο μία ακουστική κιθάρα και μία φυσαρμόνικα.



    Πρώτο single μέσα από το νέο του δίσκο είναι το 'I Thought I'd Seen Everything' και μπορεί όποιος θέλει να το 'κατεβάσει' δωρεάν από το www.hmv.com/bryanadams.

    Πηγή: Avopolis News
    VOICETEACHER
    11.04.2008, 20:04
    Εκπληκτικοs ROCKER,και κιθαρισταsκαι τραγουδιστηs και συνθετηs.Kορυφαια RUN TO YOU SUMMER OF 69 EVERYTHING I DO.!
    gialina_giannina
    11.04.2008, 23:35
    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 11-04-2008 στις 20:04 έγραψε...

    Εκπληκτικοs ROCKER,και κιθαρισταsκαι τραγουδιστηs και συνθετηs.Kορυφαια RUN TO YOU SUMMER OF 69 EVERYTHING I DO.!



    Θα συμφωνήσω μαζί σου!Είναι από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες και εκτός από τα κομμάτια που αναφέρεις κι εσύ κι ο dessypris,έχει ερμηνεύσει κι άλλα φοβερά κομμάτια και πιστεύω από τις καλύτερες στιγμές του ήταν το Unplugged που είχε κάνει για το MTV.


    margot
    13.05.2008, 22:01

    Τι μου θύμισες τώρα! Ο πρώτος μου εφηβικός έρωτας! Το so far so good ήταν ο πρώτος δίσκος που αγόρασα και το  είχα λιώσει. Μέχρι τώρα όποτε ακούω το summer of 69 ή το have you ever really loved a woman ταξιδεύω...


    kwstasagas
    13.05.2008, 22:55

    Από τα 80ς, όπου σε πολύ μικρή ηλικία πρωτοάκουσα το "RUN TO YOU" [αααχ, αυτά τα αρπέζ της ηλεκτρικής κιθάρας του !!!!] μέχρι σήμερα .... παραμένει αγαπημένος. Κι αν τύχει και βρίσκομαι σε κάποιο μπαράκι και παίξει τραγούδι του .... αυτομάτως αυτό το μπαράκι έχει ανεβεί κατά πολύ στην εκίμησή μου [όπως συνέβη με το μπαρ "Senso", που βρίσκεται στην Κόρινθο (πεζόδρομος της Ερμού), όπου το παλικάρι που έβαζε μουσική έπαιζε κατά κόρον τραγούδια του Brian Adams. Έτσι, όταν πριν κάμποσα χρόνια έμενα στην Κόρινθο, το εν λόγω μπαράκι έιχε γίνει στέκι μου .... ] .....

     

     Λοιπόν, εκεί στα μακρινά 80ς το βίντεο - κλιπ του RUN TO YOU ήταν από τα πιο αγαπημένα μου. Μού άρεσε τρομερά η κοπέλα που έπαιζε εκεί [τι πρόσωπο .... τέλεια 80ς γυναικεία φατσούλα !!!]. Αλλά και η σκηνή όπου σε ένα δέντρο πέφτει κάτι σαν κεραυνός. Και ως μικρούλης είχα την απορία : "γιατί αυτή η σκηνή με το δέντρο παίζεται μόνο μία φορά στο βίντεο κλιπ ???". Κι όμως, μού δόθηκε απάντηση !!! Σε κάποια τηλεοπτική μουσική εκπομπή των 80ς που παιζόταν απόγευμα Σαββάτου [όχι, δεν επρόκειτο για το "ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ"] ήταν φιλοξενούμενος ο σκηνοθέτης του βίντεο κλιπ [ένα συμπαθέστατο παιδί]. Και μετά την προβολή του βίντεο κλιπ είπε : "τη σκηνή με το δέντρο, που πέφτει πάνω του κεραυνός, δεν μπορέσαμε να την ξαναγυρίσουμε επειδή το (ψεύτικο) δέντρο ήταν κατασκευασμένο από κάποιο εύφλεκτο υλικό κι έτσι, μετά τα εφφέ με τις φωτιές, τις λάμψεις κλπ, καταστράφηκε τελείως " !!!!

     

    Αυτά τα ολίγα για να πάρετε μια ιδέα πώς γυριζόντουσαν τα βίντεο κλιπς εκεί στα 80ς {#emotions_dlg.rolleyes}Wink{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}  ...................

     

     


    mellia
    14.05.2008, 00:50

    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 20-07-2007 στις 18:28 έγραψε...

    Κατά τη γνώμη μου κορυφαίο ήταν το (Everything I Do) I Do It For You, που ακουγόταν στο film Robin Hood: Prince of Thieves το 1991 και έμεινε 7 εβδομάδες Νο1 στο United States' Billboard Hot 100.


    Και απ' ό,τι θυμάμαι είχαν πει πως είχε μείνει τόσο καιρό Νο1 λόγω των στίχων και του ύφους του τραγουδιού, κάτι που έλειπε από την εποχή τότε και πόσο μάλλον σήμερα!


    alkyoni
    18.05.2008, 19:41

    Μαλλον κι εδω ταιριαζει να το γραψω για να το μοιραστω με τους φιλους του Bryan Adams...{#emotions_dlg.yes}
    "Bryan Adams live in Limassol Cyprus 29/6/2007"{#emotions_dlg.clap}
    αχχχ ρε Bryan τι μας εκανες!!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}

    Μια εικονα 1000 λεξεις ...
    ...την αφιερωνω σε ολους τους φιλους του Bryan...κι ευχομαι να τον δειτε και να απολαυσετε την απιστευτη ατμοσφαιρα των live του συντομα!!!Wink

    {#emotions_dlg.rockon} Bryaaaaan!!!!{#emotions_dlg.clap}





    Moonchild92
    18.05.2008, 20:33

    Run to you.... από τα αγαπημένα μου τραγούδια......


    Stroumfita456
    19.05.2008, 15:00

    Ειναι ΘΕΟΣ....τελειος...μ'αρεσει πολύ!!!!


    kamelia8
    19.05.2008, 23:30

    Μ' αρέσει πολύ....! {#emotions_dlg.happycrazy}


    kwstasagas
    26.10.2009, 23:38

    Σήμερα, την ώρα που η εκπομπή της Pastellas στο ράδιο ΜΗ έπαιζε το I'm gonna run to you, θυμήθηκα κάτι που διάβασα πολύ πρόσφατα σχετικά με τον ΜΠΡΑΪΑΝ ΑΝΤΑΜΣ !!! Ειδικότερα, στο τεύχος 2 του free - press περιοδικού ROCKWAY που έπεσε στα χέρια μου διάβασα την κριτική για την επανακυκλοφορία του σάουντρακ της ταινίας TOP GUN, την οποία (κριτική) υπογράφει ο Παναγιώτης Κιρτσέλης [βλ. σελ. 31]. Σε κάποιο σημείο η κριτική αναφέρεται στο "βασικό" τραγούδι του σάουντρακ, το DANGER ZONE, το οποίο είναι σε μουσική GIORGIO MORODER [βρε τι μαθαίνει κανείς] και τραγούδησε ο Kenny Loggins. Αντιγράφω το σχετικό λήμμα :

    "Όσον αφορά το Danger Zone, o Moroder έδωσε το κομμάτι στον Bryan Adams, ο οποίος αρνήθηκε να το τραγουδήσει καθώς, όπως δήλωσε, η ταινία ήταν ένα παράδειγμα έντονου πατριωτισμού στη μορφή επιθετικής εξωτερικής πολιτικής που δόξαζε τον πόλεμο ... το κομμάτι κατέληξε τελικά στον Kenny Loggins".

     

    Λοιπόν, μετά από αυτό που διάβασα .... ο ΜΠΡΑΪΑΝ ΑΝΤΑΜΣ ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην εκτίμησή μου {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.yes}  


    ifi-Korgialas4ever
    27.10.2009, 10:09

    Please forgive me I know not what I do
    Please forgive me I can't stop lovin' you
    Don't deny me.....    Θυμάμαι το είχα αφιερώσει σε ένα παιδί και δεν του άρεσε..Πολύ ωραιό κομμάτι!!
    {#emotions_dlg.clap}

    >