ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Πιστεύετε οτί η Metal έχει πολλές ομοιότητες με την κλασσική μουσική?

    Angelofdeath1990
    22.07.2007, 03:05
    Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας αν η Metal έχει ομοιότητες με την κλασσική και ποιές είναι?Πιστεύω οτί παιχτηκά συναντιούνται....Μπορεί να κάνω και λάθος γι αυτό ρωτάω...
    deathminor88
    22.07.2007, 04:50
    Sxesh klassikhs kai metal diakrinoume kuriws ston eurutero fasma tou metal twn 80's kai to 3espasma tou neoclassical metal kai twn virtuozwn ki8aristwn kai kai fysika se oloklhrh (kuriws voreia) eurwpaikh metal skhnh. Den nomizw omws oti mporei na pei kapoios oti to metal kai h metal exun kapoies omoiothtes. Omoiothtes vriskume sta neoclassika kommatia kai aforun sth "progression" twn sugxordiwn, stis klimakes (kuriws elassones armonikes kai melwdikes), stis melwdies pou einai ephreasmenes apo thn baroque epoxh ka8ws kai sto kleisimo twn kommatiwn pou sunh8ws synantame thn teleia ptwsh (5 -> !)....
    matthias16
    22.07.2007, 11:43

    Σιγουρα οι κλιμακες ειναι οι ιδιες,απο τον κλασσικισμο και μετα η μουσικη δεν εχει αλλαξει καθολου ως προς την θεωρια (αξιες κλιμακες κτλ).
    Θα ελεγα ομως πως δεν εχει ολη η μεταλ στοιχεια απο τους κλασσικους,με μεγαλο παραδειγμα τους Metallica.
    Υπαρχουν ομως φυσικα και, σολο κιθαριστες θα ελεγα και οχι ολοκληρα συγκροτηματα, οπως malmsteen michaelangelo κα, οι οποιοι ειναι φανερα (και αλλωστε το εχουν δηλωσει ) επιρρεασμενοι απο μπαχ μπετοβεν παγκανινι και τους υπολοιπους.
    Και παλι ομως δεν ειναι ολα τα τραγουδια τους δραματικα με αρπισματα και συνδιασμους στις κλιμακες "κλεμμενους" απο τον κλασσικισμο

    Το επικ μεταλ θα ελεγα οτι πλησιαζει περισσοτερο....
    Μην κοιτας που οι children of bodom διασκευασαν vivaldi


    Angelofdeath1990
    22.07.2007, 13:12
    nai entaksei oi children of bodom kai autoi xrhshmopoioun arpismata sta tragoudadia tous para polu paizei kapoio rolo?
    deathminor88
    22.07.2007, 20:13
    mono sta solo kai oxi panta, o laiho paizei polu pentatoniko - minore flat, me polles faltses notes, ektos apo ta arpeggiakia tou...
    maspa
    22.07.2007, 20:49
    Κάπου διάβασα ότι η κλασσική μουσική έχει χειρότερη ή ανάλογη επίδραση στη ψυχολογία του ανθρώπου από τη "σκληρή" μουσική, ή κάτι τέτοιο..Δε θυμάμαι καλά

    (Ξέρω, λίγο άσχετο, αλλά διαβάζοντας το topic, αυτό μου ήρθε)
    absurdus_delirium
    23.07.2007, 01:59
    Ας έχουμε στο μυαλό τα οπερατικά φωνητικά του Ντίκινσον. Τις θεατρικές ερμηνείες πάμπολλων συγκροτημάτων μέχρι σήμερα. Τις επιρροές των βιρτουόζων από σκοτεινή κλασική μουσική όπως του Βάγκνερ, ο οποίος άλλαξε εντελώς τη μορφή της ορχήστρας: πρόσθεσε τούμπες, έξτρα μπάσα, και ένα πραγμα το οποιο το αποκαλούσαν οκταμπασο (ένα μπάσο, διπλάσιο σε μέγεθος από το κοντραμπάσο) που χρειαζόταν δύο άνθρωποι για το παίξιμό του -ενας πάνω σε μια καρέκλα και κάποιος να παίζει το δοξάρι. Οπότε όταν έπαιζε αυτή η ορχήστρα κουνιόταν όλο το κτίριο από το μπασο που είχε. Η κυριότερη λοιπόν ομοιότητα που μπορούμε να πούμε μεταξύ αυτής της μουσικής και της μουσικής μετάλ η οποία δημιουργήθηκε αρκετά αργότερα, ειναι οτι και οι δύο μουσικές είναι τεράστιες σε ήχο, σε όγκο και σε ένταση - η μια με τους ενισχυτες οι οποίοι χρησιμοποιούνται, η άλλη, εφόσον δεν υπήρχαν τότε ενισχυτές, μέσω της ενορχήστρωσης που χρησιμοποιούσε. Εχουμέ συνηθίσει να συνδέουμε την κλασική μουσική με ανώτερη μόρφωση, κολέγιο, πιάνο και γαλλικά. Ο Μπαχ, ο Μότσαρτ, όλοι οι βιρτουόζοι της κλασικής μουσικής δεν πήγαν σε κάποιο κολέγιο για να τη μάθουν. Ακριβώς όπως και οι βιρτουόζοι δεξιοτέχνες της κιθάρας στο μεταλ. Η χρήση της κιθάρας στο μέταλ επέτρεψε την πιο άμεση συσχέτιση των δύο μουσικών. Η σχέση αυτή άρχισε να γίνεται πιο εμφανής με την ηλεκτρική κιθάρα καθώς στην κλασική κιθάρα χτυπάς τη χορδή και μετα σβήνει. Η ηλεκτρική κιθάρα με το sustain μπορεί να συνεχίσει και να προεκτείνει αυτή τη νότα όπως το βιολί η τα πνευστά. Αυτά τα ολίγα είναι ελεύθερη απόδοση από εδώ γύρω στο 15ο λεπτό..
    noizreduction
    23.07.2007, 12:29
    Δεν μπορω να διακρινω τα 2 μουσικα ειδη μεσα σε μια συγκριση ( για ομοιοτητες και διαφορες ) αφου προερχονται απο διαφορετικες εποχες και εχουν αμεση σχεση με την επιδραση της μουσικης τεχνολογιας ( κυριως τον οργανων ) και των μουσικων ( εννοειται πως το παιρνω σε πιο συγκεντρωτικο επιπεδο, διοτι εαν υπολογισουμε κοινωνικους παραγοντες που επηρρεαζουν τη μουσικη, τοτε δεν θα μπορουμε να επεκταθουμε μονο σε ενα thread ).
    Παρολαυτα, και οι 2 εποχες ( τουλαχιστον ο κλασσικισμος ειναι εποχη, διοτι το να λες "κλασσικη μουσικη" πρεπει να συγκεκριμενοποιεις για ποια περιοδο μιλας ) εχουν συνεισφερει τα μεγιστα στην εξελιξη της μουσικης.
    katurunen
    23.07.2007, 13:50
    Με τα λίγα που ξέρω... μιας και είμαι σχετικά καινούρια fan της Metal,
    έχω συναντήσει στοιχεία κλασσικής μουσικής σε ορισμένα συγκροτήματα...
    Π.χ, χωρίς να είμαι σίγουρη, αλλά το ότι μια σοπράνο με κλασσσική παιδεία
    κάνει φωνητικά σε melodic ή σε συμφωνικό μέταλ δεν είναι μια που καλή σχέση...?
    Δεν λέω οτι υπάρχει παντού, αλλά νομίζω κ εγώ πως προς βορρά (Φινλανδία, Νορβηγία, Ολλανδία κλπ)
    συναντάμε περισσότερα στοιχεία ή what ever...
    JohnConstantine
    23.07.2007, 14:02
    Εγω νομίζω πως το Metal συναντίται με το κλασικό σπάνια. Μπορεί να χρησιμοποιούνε αρπισματα σε κάποια τραγούδια αλλά ο στίχος τις περισσότερες φορές έχει τελείως διαφορετικό θέμα γενικά ενοείται για το Metal. Αν πιάσεις όμως gothic Metal συναντίεται περισσότερο απο το heavy death η και epic Metal. Το κλασικό βεβαια είναι για να χαλαρώσεις ενώ το Metal για να ζωντανέψει η διάθεση σου. (Εγω δεν μπορω να κοιμηθω αν δεν ακούω Metal τη νυχτα) Το gothic Metal προσπαθεί να σου περάσει το συνάσθημα μέσα απο το στίχο και τη μουσική στιχείο π το χει και το κλασικό αλλά το gothic είναι πιο δύσκολο γιατι πρέπει να κρατήσεις το στοιχείο του Metal στο τραγούδι.
    ogyon21
    26.07.2007, 18:22
    Στην ερωτηση "Η ΜΕταλ εχει σχεση με την κλασσικη" η απαντηση μου ειναι ΟΧΙ... (Λιγο πιο κατατονικο οχι απο αυτο του 40, και με πιο καθαρη συνειδηση μιας και δεν με πιεζουν καποιες πολιτικες ιντριγκες, αλλα το βασικο νοημα παραμενει το ιδιο..)..

    Εαν τωρα κανεις μου πει "Μα ο Malmsteeng επαιξε και λιγο Mozart..." η απαντηση σιγουρα θα ηταν .. ναι και απο τοτε τριζουν τα κοκκαλακια του καημενου...
    ogyon21
    26.07.2007, 18:25
    Παράθεση:

    Το μέλος katurunen στις 23-07-2007 στις 13:50 έγραψε...

    Με τα λίγα που ξέρω... μιας και είμαι σχετικά καινούρια fan της Metal,
    έχω συναντήσει στοιχεία κλασσικής μουσικής σε ορισμένα συγκροτήματα...
    Π.χ, χωρίς να είμαι σίγουρη, αλλά το ότι μια σοπράνο με κλασσσική παιδεία
    κάνει φωνητικά σε melodic ή σε συμφωνικό μέταλ δεν είναι μια που καλή σχέση...?
    Δεν λέω οτι υπάρχει παντού, αλλά νομίζω κ εγώ πως προς βορρά (Φινλανδία, Νορβηγία, Ολλανδία κλπ)
    συναντάμε περισσότερα στοιχεία ή what ever...




    Δηλαδη εαν ενας κλασσικος κιθαριστας παιξει σε μια μεταλ μπαντα, η μπαντα θα θεωρηθει κλασσικη??? η εστω το ακουσμα?
    deathminor88
    26.07.2007, 19:34
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 26-07-2007 στις 18:22 έγραψε...

    Στην ερωτηση "Η ΜΕταλ εχει σχεση με την κλασσικη" η απαντηση μου ειναι ΟΧΙ... (Λιγο πιο κατατονικο οχι απο αυτο του 40, και με πιο καθαρη συνειδηση μιας και δεν με πιεζουν καποιες πολιτικες ιντριγκες, αλλα το βασικο νοημα παραμενει το ιδιο..)..

    Εαν τωρα κανεις μου πει "Μα ο Malmsteeng επαιξε και λιγο Mozart..." η απαντηση σιγουρα θα ηταν .. ναι και απο τοτε τριζουν τα κοκκαλακια του καημενου...



    H eurwpaikh Metal exei terastia sxesh me th klassikh, kai auto pou les gia ton klassiko ki8arista einai entelws asxeto. Profanws den to pame me to an o ki8aristas paizei san ton malmsteen (o opoios paizei apisteuta vivaldi, paganini kai bach, kai mozart dn paizei mias p to aneferes) alla me tis sun8eseis pou ftiaxnun oi kallitexnes, me tis klimakes pou xrhshmopoiountai kai me tis proodous twn sugxordiwn sta melwdika tmhmata (vlepe cobhc, in flames, europe) Twra uparxei kai to neoclassical Metal to opoio einai klassikh mousikh me rock apopsh
    Auta
    katurunen
    27.07.2007, 13:16
    Ναι, κάτι τέτοιο έλεγα κ εγώ, να σαι καλα!
    Και για να φέρω ένα παράδειγμα, είπα για συμφωνικό μέταλ...
    Nightwish. Σε κάποια κομμάτια στο ONCE, ακούμε και την συμφωνική του Λονδίνου απο πίσω, βιόλες, βιολιά, πνευστά κλπ! (βλέπε, άκου μαλλον, Ghost Love Score)
    Σε τέτοια σύνθεση δηλαδή, δεν υπάρχει το στοιχείο του μέταλ?!!
    Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου...
    Ή για παράδειγμα οι Apocalyptica. Έχουν τσέλα στα χέρια τους και ο τρόπος με τον οποίο τα παίζουν και ο ήχος που βγάζουν πραγματικά μαγεύουν! Όχι...?

    deathminor88
    27.07.2007, 14:14
    To oti exoun violia kai tselo den tous kanei na exoun sxesh me klassikh mousikh. Kai oi Metallica pai3ane me mia sumfwnikh alla akoma kai tote kamia sxesh me klassikh den eixan. Den 8elw na epanalavw ton euato mou alla gia na psa3oume se ena kommati an exei sxesh me klassikh (kati entelws perrito gia emena) den koitame poia organa xrhshmopoiei alla to pws ta xrhshmopoiei. An xrhshmopoei ta osa exw anaferei parapanw h kapoia apo auta apla sxetizetai me thn klassikh, den einai klassikh mousikh. Epishs polla stoixeia klassikhs akouei kaneis kai stous Rhapsody pou einai o oros tou sumphwnikou Metal.
    katurunen
    27.07.2007, 14:37
    Είπα αυτό ακριβως, οτι απλά σχετίζεται, προς θεού, όχι οτι ειναι!
    Anyway... δεν είμαι μουσικός, ανέφερα εξ άλλου οτι δεν γνωρίζω και πολλά απο μουσική οσον αφορα τεχνικές κλπ, απλά απάντησα σε κάποιο ερώτημα και προσπαθώ να δικαιολογήσω τι εγώ πιστεύω.
    Αν έκανες τον κόπο να κοιτάξεις το κομμάτι που ενδεικτικά ανέφερα θα έβλεπες οτι μιλούσα για την σύνθεση και για τον τροπο που παιζονται και οχι απλά για την "υπαρξη" ας πουμε κάποιων οργάνων.
    Ίσως έτσι λέγοντας την γνώνη σου βοηθούσες και μένα που τόσο πολύ αγαπω τη μουσική...
    deathminor88
    27.07.2007, 15:50
    Den to eipa gia na se dior8wsw h kati tetoio all gia na me sumblhrwsw. Den exeis adiko se auta p les.
    ogyon21
    27.07.2007, 18:10
    Παρολ'αυτα θα επιμεινω, οτι το να παρουμε καπια ριφ απο κλασσικα κομματια , δεν σημαινει οτι η μουσικη μας θα μπορουσε να θεωρηθει κλασσικου στυλ, η οτι σχετιζεται με αυτην.. Δηλαδη ετσι και η οποια φαπα της ελληνικης ποπ σκηνης, παρει μια συμφωνικη , την βαλει να παιξει βιβαλντι και απο πανω αρχισει τα καραγκιοζιλικια της θεωρειται οτι αυτο εχει να κανει με κλασσικη μουσικη? Εγω διαφωνω .. Μονο με υβρη πιστευω οτι εχει να κανει ολο αυτο.. Οταν ο Troy Stetina παιζει στην ηλεκτρικη του το πεταγμα της αγριας μελισσας, θα μπορουσε κανεις να πεις οτι αυτο εχει να κανει με κλασσικη? Οχι απλα για να να κανει μια επιδειξη πηρε μια μελωδια απο ενα κλασσικο κομματι και το εκανε μεταλ.. Στην τελικη, εαν παμε να τα συσχετισουμε με τετοιον τροπο, γιατι τοτε δεν συμφωνουμε πως ολα εχουν να κανουν με κλασσικη, μιας και ακομα και τις νοτες που χρησιμοποιυμε ειναι αυτες που φτιαξαν οι της κλασσικης... ? Δηλαδη εαν παιξω στο ηλεκτρικο μου μπασο Μπαχ, (κατι που ηδη κανω) μπορω να δηλωσω οτι αυτο εχει να κανει με κλασσικη μουσικη? τεσπα.
    Spotlight_Dancer
    27.07.2007, 18:14
    Για οποιον ενδιαφερεται,ενα πολυ ενδιαφερον παραδειγμα συζευξης μεταλ και κλασικης μουσικης ειναι το νεο cd των Mekong Delta με τιτλο Lurking Fear που παρουσιαζουμε τη δευτερα το βραδυ στην εκπομπη Monday's Metal Show.
    deathminor88
    27.07.2007, 20:21
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 27-07-2007 στις 18:10 έγραψε...

    Παρολ'αυτα θα επιμεινω, οτι το να παρουμε καπια ριφ απο κλασσικα κομματια , δεν σημαινει οτι η μουσικη μας θα μπορουσε να θεωρηθει κλασσικου στυλ, η οτι σχετιζεται με αυτην.. Δηλαδη ετσι και η οποια φαπα της ελληνικης ποπ σκηνης, παρει μια συμφωνικη , την βαλει να παιξει βιβαλντι και απο πανω αρχισει τα καραγκιοζιλικια της θεωρειται οτι αυτο εχει να κανει με κλασσικη μουσικη? Εγω διαφωνω .. Μονο με υβρη πιστευω οτι εχει να κανει ολο αυτο.. Οταν ο Troy Stetina παιζει στην ηλεκτρικη του το πεταγμα της αγριας μελισσας, θα μπορουσε κανεις να πεις οτι αυτο εχει να κανει με κλασσικη? Οχι απλα για να να κανει μια επιδειξη πηρε μια μελωδια απο ενα κλασσικο κομματι και το εκανε μεταλ.. Στην τελικη, εαν παμε να τα συσχετισουμε με τετοιον τροπο, γιατι τοτε δεν συμφωνουμε πως ολα εχουν να κανουν με κλασσικη, μιας και ακομα και τις νοτες που χρησιμοποιυμε ειναι αυτες που φτιαξαν οι της κλασσικης... ? Δηλαδη εαν παιξω στο ηλεκτρικο μου μπασο Μπαχ, (κατι που ηδη κανω) μπορω να δηλωσω οτι αυτο εχει να κανει με κλασσικη μουσικη? τεσπα.



    Apla otan gia paradeigma xrhshmopoieis 1m,4,5 kai kleineis me 1->5, enw sthn 7h paizeis ellatwmena anti gia minore pou paizoun sunh8ws kai akougontai sunexws 3es para 5es kai kleineis gurizontas apo armonikh minore se melwdikh e tote h mousikh sou exei stoixeia klassikh. DEN paizeis klassikh. Apla auta pou paizeis exun rizes apo ekei. Mpax pws paizeis sto hlektriko sou mpaso? Nota, nota? Kai poio ergo tou (gia ton J.S. milame etsi?). Pantws se auto exeis dikio, den einai klassikh mousikh auto alla mia metafora enos klassikou ergou me sygxrona organa.