ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη
    Liza32
    22.07.2007, 09:01
    Σκέφτηκα ενα τρόπο να βοηθήσουμε τα παιδάκια με ειδικές ανάγκες, τα οποία βρίσκονται ξεχασμένα στα ιδρύματα. Όλοι μας γνωρίζουμε το δράμα αυτών των παιδιών. Τις περισσότερες φορές, μένουν για χρόνια ολόκληρα παρατημένα στα ιδρύματα κάτω απο άθλιες συνθήκες. Είναι τα παιδάκια ενος κατώτερου Θεού, πλάσματα τα οποία δυστυχώς, πολλοί άνθρωποι προσπερνούν κλείνοντας αυτιά και μάτια.Προτείνω λοιπόν ενα τρόπο να δείξουμε έμπρακτα την αγάπη μας σε αυτά τα παιδιά, και όχι μόνο τις μέρες γιορτών όπως κάνουν κάποιοι. Αν ενδιαφέρεστε πραγματικά, να κάνουμε ενα καλό για να νιώσουμε και εμείς καλά, προτείνω να μαζέψουμε όσα περισσότερα χρήματα μπορούμε, και να τα δώσουμε σε κάποιο απο αυτά τα ιδρύματα. Άν όχι χρήματα, ότι μπορεί ο καθένας απο παλιά ρούχα μέχρι παιχνίδια. Ίσως και η εθελοντική μας εργασία σε κάποιο ίδρυμα να είναι επίσης ενα χέρι βοήθειας για αυτά τα παιδιά. Σκεφτείτε το, δεν είναι ακατόρθωτο, αρκεί να το θέλουμε. Γιατί να μην κάνουμε την αρχή για να ευαισθητοποιηθούν και άλλοι; Αγάπη είναι να προσφέρεις όλο το χρόνο κάτι, σε κάποιον που το χρειάζεται, όχι μόνο μια φορά το χρόνο! Σκεφτείτε την πρόταση μου, και ας σκεφτούμε μαζί τι μπορούμε να κάνουμε για αυτο το ζήτημα.
    --Elena--
    22.07.2007, 20:55
    Λίζα μου εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!Είμαι μέσα!!Να φανταστείς...όταν ήμουν πιο μικρή(μέχρι και την Ε' Δημοτικού) κάναμε με τις κολλητές μου στην γειτονιά τα λεγόμενα "θεατράκια" μας με δικό μου σενάριο,είχαμε είσοδο με φαγητά και έβλεπαν τη δική μας παράσταση!Κι αυτό γινόταν στο πεζοδρόμιο του σπιτιού μου!!Έπειτα,ράβαμε ρούχα για κούκλες Barbie,φτιάχναμε μανό,αρώματα(με βοήθεια ατόμων που γνώριζαν)και πολλά άλλα & τα πουλούσαμε στους "πελάτες" μας!Έτσι,ύστερα από αυτά(το χρόνο μαζεύαμε τότε 45.000 δραχμές) πηγαίναμε τα χρήματα είτε υπό μορφής γλυκών,παιχνιδιών,αλλά και χρημάτων στο Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα!Ένα θα σου πω...το χαμόγελο αυτών των παιδιών δεν θα το ξεχάσω ποτέ!!Όπως καταλαβαίνεις....είμαι με 1,000 μέσα !!!!

    Φιλάκια!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : --Elena-- στις 22-07-2007 20:57 ]


    edelweiss
    23.07.2007, 02:03
    Κι εγώ μέσα είμαι!!! συμφωνώ γιατί έχω μιλήσει με αυτά τα παιδιά μέσω της σχολής που διδάσκει η μητέρα μου... και γενικά έχω συμμετάσχει σε διάφορες εκδηλώσεις για τέτοιου είδους παιδιά :) είναι μεγάλη χαρά να παίρνεις ένα χαμόγελο από αυτά τα πλασματάκια :)
    Liza32
    23.07.2007, 08:50
    παιδιά δεν ξέρετε πόσο χαίρομαι που υπάρχει ανταπόκριση! Πρέπει όμως να το κανονίσουμε και με τους συντελεστές του site. Και φυσικά να βρεθούμε απο κοντά για να συζητήσουμε το θέμα και με ποιό τρόπο μπορούμε να ξεκινήσουμε. Έλενα αν μπορείς να έρθεις σε επαφή με κάποιον, κανονίστε μια συνάντηση για αυτό το θέμα. Κάπου κεντρικά όμως για να μπορέσω και εγω να έρθω. Θα τα ξαναπούμε!
    Zeta21
    23.07.2007, 14:23
    Paidia kai egw mazi sas se auth th prospatheia..
    Xairwmai pou vlepw se ena site pou molis mphka na pairnei kai tetoies protovoulies.
    As organwthoume loipon.
    Ti tha legate na kanonisoume mia sunaulia kai ta esoda na pane sta paidakia?
    --Elena--
    23.07.2007, 15:59
    Πολύ καλή ιδέα!Το θέμα είναι ποιοι καλλιτέχνες θα έρθουν!!Μάλλον πρέπει να σκεφτούμε κάτι άλλο,αλλά τι??

    Φιλάκια!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : --Elena-- στις 23-07-2007 16:00 ]


    Liza32
    23.07.2007, 16:08
    Ας κάνουμε την αρχή μαζεύοντας ρούχα ή παιχνίδια που δεν χρειαζόμαστε. Όταν μαζευτούν, ορίζουμε ενα σημείο που θα βρεθούμε προκειμένου να τα συγκεντρώσουμε όλα μαζί και φυσικά να κανονίσουμε ενα μεταφορικό μέσον να μας πάει στο ίδρυμα. Κατ αρχάς εγω γνωρίζω το ΠΙΚΠΑ. Υπάρχει κάποιο άλλο ίδρυμα;
    --Elena--
    23.07.2007, 16:13
    Οκ!Κοίτα..την Τετάρτη φεύγω για διακοπές κι επιστρέφω το πολύ 1η Σεπτεμβρίου.Επομένως,εγώ είμαι μέσα για αρχές Σεπτέμβρη!!Εγώ,ξέρω το "Χατζηκυριάκειο",αλλά δεν νομίζω να έχουν ανάγκη από ρούχα!!Βέβαια ότι παραπάνω δώσουμε,ακόμα καλύτερα!Εσύ Liza32 τι λες??
    marylin
    24.07.2007, 07:58
    Γενικά οι καλλιτέχνες είναι πρόθυμοι όταν πρόκειται για φιλανθρωπικές συναυλίες και πιστεύω ότι θα συγκεντρωθούν αρκετά χρήματα. Αν συμφωνείτε υπάρχει η δυνατότητα να μιλήσω με κάποιους πριν όμως θα πρέπει να βρεθεί ο χώρος για την εκδήλωση.
    Liza32
    24.07.2007, 08:52
    Ελενα συμφωνώ μαζί σου. Και εγω θα φύγω κάποια στιγμή τον Αύγουστο. Εντάξει θα τα πούμε απο Σεπτέμβριο. Μέριλιν, αν μπορείς να οργανώσεις συναυλία, καλά θα ήταν. Αλλά ας το κάνουμε καλύτερα απο Σεπτέμβριο για να ήμαστε όλοι εδω. Μέχρι τότε, κοίτα τι μπορέις να μάθεις και πές μας.
    marylin
    24.07.2007, 09:10
    Πρέπει να βρεθεί ο χώρος πρώτα [το συντομότερο] και σίγουρα για Σεπτέμβρη γιατί θα αρχίσουν να μαζεύονται οι καλλιτέχνες από τις συναυλίες τους που οργώνουν όλη σχεδόν την Ελλάδα. Ας πουν όσοι συμφωνούν για να είμαστε μια ομάδα πάντα βέβαια με την ευγενική χορηγία του ΜΗ.
    okanenas
    24.07.2007, 11:48
    Liza32 συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου και συγχαρητήρια σε όλα τα
    παιδία που προθυμοποιήθηκαν να βοηθήσουν.
    Θα ήθελα να προτείνω ένα ίδρυμα που θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε είναι
    το ΠΙΚΠΑ Πεντέλης, το λέω γιατί ένα από τα πολλά νοσοκομεία που έχω νοσηλευτεί
    είναι το παίδων Πεντέλης και έχω ζήσει τα παιδάκια που είναι εγκαταλελειμμένα
    έρχονταν και αυτά να νοσηλευτούν στο νοσοκομείο χωρίς κανέναν δικό τους δίπλα πράγμα πολύ λυπηρό.

    Και πάλι συγχαρητήρια, μπράβο


    jorge
    24.07.2007, 14:57
    Παιδια μπραβο για την πρωτοβουλια σας.

    Σαν MusicHeaven θα διοργανωσουμε κατι σχετικο (συναυλια και δωρεα) απο το φθινοπωρο.

    Δεν υπαρχει λογος ομως να μην προχωρησετε εσεις τωρα την προσπαθεια που ξεκινησατε.

    Καλη επιτυχια!
    edelweiss
    25.07.2007, 07:03
    Κι εγώ από Οκτωμβρη θα είμαι κάθε ΠΣΚ στην Αθήνα :) και σίγουρα μπορώ να συμμετέχω ενεργά κι όχι μόνο για ιδέες!!! Και να μην το κάνουμε ΜΟΝΟ στην Αθήνα!!! Άμα πιάσει στην Αθήνα να διοργανώσουμε και στην Θεσσαλονίκη και στο Ηράκλειο και στην Πάτρα και στα Γιάννενα :)
    marylin
    25.07.2007, 09:42
    Συμφωνώ απόλυτα! Το σκεφτόμουνα καιρό κι εγώ αλλά το Lizaki μπήκε στη σκέψη μου κι έτσι θα γίνει το συντομότερο. Μέχρι την άλλη εβδομάδα θα έχω ενημερώσει κάποιους τραγουδιστές, έτσι για να έχουν μια ιδέα και για να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι καλό είναι να συμμετέχουν διάφοροι να καλύψουμε όλες τις προτιμήσεις.
    Liza32
    25.07.2007, 10:26
    Παιδιά έλεγα να βρεθούμε μέχρι και τις 5 Αυγούστου κάπου για να τα πούμε απο κοντά, άλλωστε αργότερα εγω θα φύγω για διακοπές οπότε αν είναι να κάνουμε κάτι μάλλον θα το ξεκινήσουμε απο Σεπτέμβριο. Άν βέβαια μπορέσουμε να πάμε και νωρίτερα πράγμα δύσκολο, καλά θα είναι. Πάντως επειδή θέλει το χρόνο του για να μαζευτούν τα υλικά πράγματα καλό είναι να μη βιαστούμε για να γίνουν όλα σωστά. Οργάνωση πάνω απο όλα και η επιτυχία θα είναι γεγονός! Εγω αυτή τη στιγμή διαθέτω 100 ευρώ και λέω να ανοίξουμε ενα λογαριασμό στην τράπεζα για να βάλει ο καθένας μας ότι μπορεί.Επίσης έχω να πω οτι όσον αφορά τους στίχους μου, αν κάποτε γίνουν βιβλίο και τα έσοδα έιναι ικανοποιητικά, θα ήθελα όλα τα έσοδα να πάνε στα παιδάκια με ειδικές ανάγκες του ΠΙΚΠΑ. Πάντα ήθελα να κάνω κάτι για αυτά τα παιδιά, και τώρα που έχω την ευκαιρία δεν θα την αφήσω ανεκμετάλλευτη. Ακόμα και αν το βιβλίο αργήσει, με την οργάνωση όλων μας εδω μέσα πιστέυω θα κάνουμε θαύματα. Ποτέ δεν είχα την οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο. Χαίρομαι που έστω και με αυτό τον τρόπο μπορώ να πραγματοποιήσω αυτό το όνειρό μου. Και ευχαριστώ και σας που με μεγάλη όρεξη και μεράκι δεχτήκατε να οργανωθούμε για να υλοποιήσουμε αυτό τον στόχο.
    edelweiss
    25.07.2007, 10:31
    Εγώ λέω να ιδρύσουμε κι έναν σύλλογο :) ώστε να κρατάμε και πρακτικό :) και κάποια στιγμή θα κάνουμε μια γιορτή για να ανακοινώσουμε το τι έχει κάνει το ΜΗ για το συγκεκριμένο θέμα :)
    marylin
    25.07.2007, 10:58
    Tι καλά! Πιστεύω ότι με αγάπη και μεράκι όλα γίνονται!!!
    marylin
    25.07.2007, 11:54
    Και κάτι άλλο παιδιά. Αν γίνει η συναυλία θα ήθελα πολύ να την αφιερώσουμε στη μνήμη της Πηγής, πιστεύω ότι είναι το πιο μικρό που μπορούμε να κάνουμε...
    jorge
    25.07.2007, 15:45
    Παιδιά, για να γίνει συναυλία θα πρέπει τη διοργάνωση να την αναλάβει το επίσημο MusicHeaven, κάτι που είπαμε πως θα γίνει από το φθινόπωρο και έπειτα από επίσημη ανακοίνωση.

    Ότι κάνετε τώρα, είναι πολύ καλό και το υποστηρίζουμε. ΔΕΝ έχει όμως την σφραγίδα του MusicHeaven, γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να διοργανώσουμε επίσημα κάτι τέτοιο αυτό τον καιρό.

    Επομένως δε νομίζω οτι έχει κανένα νόημα να μιλάμε για συναυλίες και προσκλήσεις καλλιτεχνών.

    Και πάλι καλή επιτυχία.