ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.851 μέλη

    Πως σας αρεσει να σας σερβιρουν ή να σερβιρετε εσεις οι ιδιοι δικαιολογιες?

    Tren
    22.07.2007, 13:15
    Με τακτ.
    StavmanR
    22.07.2007, 13:36
    Καταρχάς όλο το μπέρδεμα σήμερα γίνεται μεταξύ των εννοιών δικαιολογώ και αιτιολογώ.
    -Δικαιολογώ=δημιουργώ λογικά επιχειρήματα ώστε να αποδείξω ότι κάποιος (συνηθως εγώ) έχει δίκαιο.
    -Αιτιολογώ=προσπαθώ να αναπτύξω τα αίτια κάποιων καταστάσεων-δραστηριοτήτων.

    Η αιτιολόγηση τείνει να εξαλειφθεί στη σύγχρονη εποχή, καθώς διακατεχόμαστε από εγωκεντρικά σύνδρομα με τάσεις επιβολής στα κοινωνικά σύνολα. Τη θέση της αιτιολόγησης παίρνει η δικαιολόγηση η οποία λειτουργεί σχεδόν πάντα συγκριτικά (αυτός φταίει κι όχι εγώ, ή το σφάλμα του άλλου είναι μεγαλύτερο από το δικό μου). Βέβαια στην υποσυνείδητη άμυνα της δικαιολογήσεως καταστάσεων, συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό η επιθετική επικριτική ερώτηση "γιατί;", από τον συνομιλητή, η οποία ενίοτε συνοδεύεται από αντίστοιχους μορφασμούς και στάση σώματος αλλά Τζάκι Τσαν πριν τη μάχη.
    Τρεν, επειδή δεν έπιασα ακριβώς το νόημα της ερώτησης, σε παρακαλώ να μου την κάνεις πιο λιανή. Η ερώτηση είναι αν μου αρέσει να βρίσκω μόνος μου δικαιολογίες ή να μου τις δίνουν άλλοι; Ή μήπως αν μου αρέσει να ακούω δικαιολογίες ή να λέω; Ζητώ συγνώμη για την παρανόηση του θέματος προκαταβολικά...

    Μόλις είδα "δημιουργός τόπικ Τρεν" είπα "ωχ, κάτι με τσιχλοκαρπουζο κατάσταση έχει..."

    Tren
    22.07.2007, 15:32
    Με ποιον τροπο υπεκφευγετε εννοω Επιχειρηματολογοντας?Λεγοντας ψεμματα?Αποκρυπτοντας την αληθεια?Τι ντρεσινγκ κανετε στο σερβιρισμα? Σαντιγυ με κερασακι στην κορυφη ή σκετο απο γιουβετσι?


    StavmanR εχω στα σκαρια ενα τετοιου ειδους "σοβαρο" προβληματισμο ,θα τον θεσω εν ευθετω χρονο.Τοιμασου............
    gexrag
    22.07.2007, 17:36
    Όποιος προσπαθεί να δικαιολογηθεί κρύβεται απλά πίσω από το δάχτυλό του.
    Αιτιολογώ λοιπόν:
    Η δικαιολογία συνήθως ακολουθεί κάτι που έχει γίνει. Μπορεί να το αναιρέσει;
    Σπάνια ναι, συνήθως όχι. Αν ναι, έχει καλώς αν όχι τότε προφανώς η δικαιολογία
    δεν μπορεί να κρύψει τα πεπραγμένα.
    Συνοψίζοντας, ποιος ο λόγος να προσπαθείς να δικαιολογηθείς όταν είναι
    ολοφάνερο τι έχει συμβεί; Δέξου την ΑΛΗΘΕΙΑ και κοίτα την κατάματα αγαπητέ- ή
    Tren. Διαφορετικά απλά πέφτεις στην εκτίμηση των αγαπημένων σου ανθρώπων.
    Όσο για την χρήση των κεφαλαίων έγινε σκόπιμα και εννοεί το πρόσωπο ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Θυμίζω πως η αλήθεια πάντα αποκαλύπτεται και η δικαιολογία συχνά είναι μικρό ή μεγάλο ψέμα.

    StavmanR
    22.07.2007, 19:28
    Αααααααα....
    Τρεν, μου άνοιξες τα μάτια...

    Λοιπόν, χμμμμμ...
    Πιστεύω ότι προσπαθώ να αιτιολογήσω το κάθε τί στη ζωή μου, ώστε να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου. Δικαιολογίες χρησιμοποιώ σπάνια και μόνο όταν ο συνομιλητής δεν μπορεί να αντιληφθεί τις αιτιολογήσεις. Κατά τα άλλα είμαι ευθύτατος στη συμπεριφορά μου. Κάτι σαν το ξυράφι (με διπλές λεπίδες). Αλήθεια η δική σου απάντηση ποιά ήταν;;;; (σιγά μην τη γλίτωνεςςςςςςςςς )

    Δασκάλα, αν πήρα την παρουσία μου μπορώ να πηγαίνω;;;; Ευχαριστώ!
    Αααα χρωστάω και μία απότ ην προηγούμενη εβδομάδα, αν γίνεται να την καλύψουμε...
    asxetos
    23.07.2007, 01:04
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 22-07-2007 στις 17:36 έγραψε...

    Όποιος προσπαθεί να δικαιολογηθεί κρύβεται απλά πίσω από το δάχτυλό του.
    Αιτιολογώ λοιπόν:
    Η δικαιολογία συνήθως ακολουθεί κάτι που έχει γίνει. Μπορεί να το αναιρέσει;
    Σπάνια ναι, συνήθως όχι. Αν ναι, έχει καλώς αν όχι τότε προφανώς η δικαιολογία
    δεν μπορεί να κρύψει τα πεπραγμένα.
    Συνοψίζοντας, ποιος ο λόγος να προσπαθείς να δικαιολογηθείς όταν είναι
    ολοφάνερο τι έχει συμβεί; Δέξου την ΑΛΗΘΕΙΑ και κοίτα την κατάματα αγαπητέ- ή
    Tren. Διαφορετικά απλά πέφτεις στην εκτίμηση των αγαπημένων σου ανθρώπων.
    Όσο για την χρήση των κεφαλαίων έγινε σκόπιμα και εννοεί το πρόσωπο ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Θυμίζω πως η αλήθεια πάντα αποκαλύπτεται και η δικαιολογία συχνά είναι μικρό ή μεγάλο ψέμα.




    Kατι απο εξορκιστη μου θυμιζει αυτο..... tren....σε εξορκιζω...
    Tren
    23.07.2007, 01:38
    Τελικα αυτη η ΑΛΗΘΕΙΑ πρεπει να ηταν πολυ μοιραια γυναικα....


    Κατα τα αλλα ... χαχαχαχαααααααα

    StavmanR ευγε νεε μου!Μπορεις να πηγαινεις

    Μnk διπλωματικη σε βρισκω!

    Asxete ολα καλα με τον εξορκισμο δεκτος αλλα μην διανοηθεις να μου κολλησεις τον σταυρο στο κουτελο και παθω εγκαυμα καλοκαιριατικα σε σκοτωσα...
    asxetos
    23.07.2007, 01:54

    Tren
    23.07.2007, 02:03
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 23-07-2007 στις 01:46 έγραψε...

    Αμα θελω ειμαι κι απ'αυτο...
    Αφηνω τους εγωϊσμους και κοιταω το συμφερον μου.

    Και τωρα στη δουλεια μας..

    Εξελθε πνευμα κακο του πεισματος και της τσαντιλας απο την Tren
    Εξελθε, λεω
    Θα εξελθεις ή θα σου κοπανισω το σταυρο κατακεφαλα ???




    Πετυχε Σ'ευχαριστω Mnk μου!


    Kerato
    25.07.2007, 23:14
    Με θεατρικότητα...