ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Πόσο μέσον πια για μια θέση εργασίας????

    rpappas
    23.07.2007, 14:14
    Σήμερα το πρωί έδωσα εξετάσεις για γραμματεία ΜΠΣ σε Πανεπιστημιακή Σχολή. Πριν μπούμε για τις εξετάσεις ο Υπεύθυνος Καθηγητής μιλουσε με έναν απο τους υποψηφίους για τη θέση που μέχρι πριν 6 μήνες ήταν Μεταπτυχιακός στον ίδιο Καθηγητή. Λέει λοιπόν ο Καθηγητής: "Νίκο δεν πάμε καλύτερα στην άλλη αίθουσα με το air condition????"
    XAXAX
    Η θέση κατα 99% είναι φωτογραφική....
    Σε μια εβδομάδα θα ξέρω.
    Επιφυλασσομαι για τα νεοτερα με τα αποτελέσματα....
    Αλλά δεν θα είναι πραγματικά απίστευτο αν προσληφθεί ο συγκεκριμένος μόνο και μόνο για το πόσο απροκάλυπτα έγινε το σκηνικό. Ας κρατούσαν τουλάχιστον τα προσχήματα!!!!
    Τόσο πολύ πια?
    ΝΤΡΟΠΗ
    StavmanR
    23.07.2007, 15:16
    Αν θέλεις συμπλήρωσε στον τίτλο σου "...στο δημόσιο" και είσαι κατά 99% μέσα. Το δημόσιο χρησιμοποιείται από την εκάστοτε κυβέρνηση άλλοτε ως το χωράφι που καλλιεργούνται ψήφοι και άλλοτε ως το καντάρι εξοφλήσεως προσωπικών λογαριασμών λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων. Λειτουργεί επίσης ως το φίλτρο εκτονώσεως του αέρα σε χύτρα που βράζει σε υψηλές θερμοκρασίες. Κάθε φορά που μεταβάλλεται η αρμονική (κατά τα καπιταλιστικά γραφήματα) σύνθεση της κοινωνίας, σε ανάπτυγμα φτώχειας-πλούτου, προσφέρει μία ευχάριστη εκτόνωση προς τα άνω.
    Το κακό με τον Έλληνα είναι βέβαια ότι πάντα διαμαρτύρεται για την αδικία εις βάρος του, όταν σε άλλες καταστάσεις η αδικία είναι αντίστοιχα υπέρ του. Δεν είναι τυχαίο ότι εκείνοι που διαμαρτύρονται περισσότερο για δυσλειτουργία σε κάθε δημόσιο τομέα, είναι δημόσιοι υπάλληλοι άλλου τομέα! Μου θυμίζει την περίπτωση της πρώτης γυναίκας κυβερνήτη της Ολυμπιακής αεροπορίας, στης οποίας την πτήση ακυρώθηκαν σχεδόν όλα τα εισιτήρια από την γυναίκες επιβάτες, σε αντίθεση με τους άντρες, σε μία εποχή διεκδικήσεως ίσων δικαιωμάτων...
    Ζούμε σε μία χώρα διαπλοκής και μικροσυμφεροντολογικών διακανονισμών.
    Ζούμε στη μόνη χώρα στον κόσμο με σχεδόν ίσο αριθμό δημοσίων υπαλλήλων και ιδιωτών.
    Ζούμε στη μόνη χώρα με τόσο διογκωμένο αριθμό υπηρεσιών και τόσο κακές υπηρεσίες.
    Ζούμε στη μόνη χώρα που ο ψηφοφόρος βρίζει εκείνον που ψήφισε την προηγούμενη μέρα και θα ξαναψηφίσει σε 4 χρόνια παρά μία ημέρα (ή και λιγότερο λόγω πρόωρων εκλογών για θέματα εθνικής ασφάλειας...)...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 23-07-2007 15:19 ]


    Liza32
    23.07.2007, 15:21
    Δυστυχώς έτσι είναι. Τη σήμερον ημέρα, μόνο με μέσον μπάινεις σε δουλειά.Υπάρχουν αρκετοί που αξίζουν αλλά κανείς δεν τους βλέπει! Και αν ίσως τους δεί έστω και ένας τότε τους ποδοπατάνε οι υπόλοιποι φοβούμενοι για τη θέση τους. Ανταγωνισμός και μόνο ανταγωνισμός. Πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Δεν υπάρχει δικαιοσύνη σε τέτοια θέματα. Και τα χειρότερα είναι, όταν φτάνουν στο σημείο να φιλήσουν κατουρημένες ποδιές προκειμένου να προσληφθούν! Για όνομα του Θεού πια. Κάτι πρέπει να γίνει για να αλλάξουν τα πράγματα. Κάποιος πρέπει να ενδιαφερθεί επιτέλους γαι το καλό μας.
    margo
    23.07.2007, 15:30
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 23-07-2007 στις 15:16 έγραψε...


    Ζούμε σε μία χώρα διαπλοκής και μικροσυμφεροντολογικών διακανονισμών.
    Ζούμε στη μόνη χώρα στον κόσμο με σχεδόν ίσο αριθμό δημοσίων υπαλλήλων και ιδιωτών.
    Ζούμε στη μόνη χώρα με τόσο διογκωμένο αριθμό υπηρεσιών και τόσο κακές υπηρεσίες.
    Ζούμε στη μόνη χώρα που ο ψηφοφόρος βρίζει εκείνον που ψήφισε την προηγούμενη μέρα και θα ξαναψηφίσει σε 4 χρόνια παρά μία ημέρα (ή και λιγότερο λόγω πρόωρων εκλογών για θέματα εθνικής ασφάλειας...)...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 23-07-2007 15:19 ]







    χαχαα
    Αυτό ξαναπές το αγαπητέ StavmanR
    Δεν μας αξίζει καλύτερη τύχη,όταν ο καθένας κοιτάζει πως να "βολέψει"το παιδάκι του στο δημόσιο(νομίζουν ότι τους κάνουν καλό?!)
    Όλοι βρίζουν τα 2 μεγάλα κόμματα και λένε ότι δεν ξαναψηφίζουν κανέναν αλλά τελικά ο δικομματισμός ,η οικογενειοκρατία, το ρουσφέτι και η διαφθορά είναι πάντα εδώ στην Ελλάδα
    asxetos
    23.07.2007, 15:39
    δεν μπορω να ακουω λογια του στυλ φταιει το κρατος.....το κρατος ειμαστε εμεις....αυτοι ειναι η εξουσια του κρατους(ημων)....ποιος τους ανεβαζει αραγε στην εξουσια...ε?
    rpappas
    23.07.2007, 17:17
    Ναι συμφωνώ οτι φταίμε εμείς. Μας κυβερνούν κατα καιρούς αυτοί που είμαστε!!!!

    Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι οτι τελικά "υποχρεώνεσαι" σε κάποια φάση να γινεις σαν τα μούτρα τους.
    Οκ, δε διαφωνώ οτι ίσως δεν αξίζω τη θέση, οτι πάντα θα υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι, ακομα και οτι ο συγκεκριμένος τύπος σήμερα ίσως και να άξιζε να την πάρει.
    Ωστόσο το οτι απροκάλυπτα μπροστά σε άλλους υποψηφίους έδειξε οτι επαιζαν εντος έδρας ήταν εξοργιστικό. Οκ, με μέσον αλλα κρύφτο ρε αδερφε....Μη μας προκαλείς!!!!
    asxetos
    23.07.2007, 18:12
    Πριν τεσσερα χρονια κατηγγειλα στο σαιτ του ευρωπαικου δικαστηριου των πολιτων της Ε.Ε. τον ΑΣΕΠ. Μιλαμε επι Πασοκ(σοσιαλιστες χαχαχαα).....
    Η απαντηση απο εκει(Ευρωπαικο Δικαστηριο) ηρθε σε μια ωρα στα ελληνικα......."θα εξετασουμε την περιπτωση σας"..
    Απο την επομενη μερα οταν εμπαινα στο ιντερνετ...μου εβγαινε μπροστα στην οθονη μου ενα μηνυμα....FBI Watching you....αμερικανιες πασοκικες...
    Αποδειχτηκε τελικα οτι ηταν καποιο τρολ απο την Χαριλαου Τρικουπη....φυσικα ελαβε την απαντηση που του επρεπε.....
    Λετε να φταιω για το οτι εχασε τις εκλογες το ΠΑΣΟΚ.....
    StavmanR
    23.07.2007, 18:33
    Με έναυσμα τα γραφόμενα του Δημήτρη (άσχετος), ο οποίος είναι αρκετά άσχετος ώστε μέσα από τις σχετικιστικές θεωρίες της ατομικής ασχετοσύνης των σχετικιστών που απαρτίζουν αυτήν την κοινωνία των ασχέτων, να ακουμπά τα όρια του σχετικότατου... , θα προσπαθήσω να κατανοήσω τους εννοιολογικούς συνοδευτικούς προσδιορισμούς των κυνοβουλευτικών (έτσι δεν γράφεται κανονικά;) κομμάτων.

    -Ν.Δ. ήτοι Νέα Δημοκρατία, αφού γνωρίσαμε την παλαιά κατά τη διάρκεια '67-'74, ήρθε η ώρα να γνωρίσουμε και τη νεότερη...

    -ΠΑΣΟΚ ήτοι Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα: Σοσιαλισμός προέρχεται από το ρήμα socialize δηλαδή κοινωνικοποιούμαι. Την κοινωνικοποίηση την ανέβασε τουλάχιστον 4-5 επίπεδα με διαπροσωπικές αλληλοβοήθειες και συντεχνίες, που έχουν ριζώσει βαθιά μέσα στις νέες γενιές.

    -ΚΚΕ ήτοι Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος: με το γνωστό κομμουνιστικό σλόγκαν "τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου δικά μου"

    -Συνασπισμός της Αριστεράς και της Προόδου: πολύ ογκώδης τίτλος για να περιγράψει το "ακολουθώ το ΠΑΣΟΚ"

    -ΛΑΟΣ ήτοι Λαικός Ορθόδοξος Συνεγερμός: Ουδέν σχόλιον λόγω αυτοπροσδιορισμού και αυτο χλευασμού.

    Επειδή υπάρχει μία τάση να συγχέουμε τη σάτιρα με τον επιστημονικό λόγο, επισημαίνω πως το παραπάνω κείμενο δεν μπορεί παρά να αποτελεί επιστημονικό απόφθεγμα (έλεος...).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 23-07-2007 18:35 ]


    asxetos
    23.07.2007, 18:43
    Σταυρε για το ΛΑΟΣ θα το λαβω υποψην μου
    Σταυρο ... τι ωρα ειναι...χμμμ. φραπεδια σε διπλο ποτηρι
    thanasena
    23.07.2007, 19:35
    Παιδιά αφήστε το...
    Ο γιός διευθυντή σε επώνυμη τράπεζα(μην εκθέσουμε ονόματα) έχει τελειώσει Λύκειο -όπως με πληροφόρησαν-και δουλεύει ταμίας στο παράρτημα τις ίδιας τράπεζας την στιγμή που τόσα παιδιά ψάχνουν δουλειά με ένα χαρτί Πανεπιστημίου στους δρόμους.Εντελώς τυχαία έγινε ταμίας αυτός??Και στην ίδια τράπεζα που είναι διευθυντής ο father ??Τι να πω...αυτό θα πει τύχη!!

    blogs.musicheaven.gr/thanasena

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanasena στις 23-07-2007 19:38 ]


    StavmanR
    23.07.2007, 20:24
    Άσχετος
    margo
    23.07.2007, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 23-07-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Με έναυσμα τα γραφόμενα του Δημήτρη (άσχετος), ο οποίος είναι αρκετά άσχετος ώστε μέσα από τις σχετικιστικές θεωρίες της ατομικής ασχετοσύνης των σχετικιστών που απαρτίζουν αυτήν την κοινωνία των ασχέτων, να ακουμπά τα όρια του σχετικότατου... , θα προσπαθήσω να κατανοήσω τους εννοιολογικούς συνοδευτικούς προσδιορισμούς των κυνοβουλευτικών (έτσι δεν γράφεται κανονικά;) κομμάτων.

    -Ν.Δ. ήτοι Νέα Δημοκρατία, αφού γνωρίσαμε την παλαιά κατά τη διάρκεια '67-'74, ήρθε η ώρα να γνωρίσουμε και τη νεότερη...

    -ΠΑΣΟΚ ήτοι Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα: Σοσιαλισμός προέρχεται από το ρήμα socialize δηλαδή κοινωνικοποιούμαι. Την κοινωνικοποίηση την ανέβασε τουλάχιστον 4-5 επίπεδα με διαπροσωπικές αλληλοβοήθειες και συντεχνίες, που έχουν ριζώσει βαθιά μέσα στις νέες γενιές.

    -ΚΚΕ ήτοι Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος: με το γνωστό κομμουνιστικό σλόγκαν "τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου δικά μου"

    -Συνασπισμός της Αριστεράς και της Προόδου: πολύ ογκώδης τίτλος για να περιγράψει το "ακολουθώ το ΠΑΣΟΚ"

    -ΛΑΟΣ ήτοι Λαικός Ορθόδοξος Συνεγερμός: Ουδέν σχόλιον λόγω αυτοπροσδιορισμού και αυτο χλευασμού.

    Επειδή υπάρχει μία τάση να συγχέουμε τη σάτιρα με τον επιστημονικό λόγο, επισημαίνω πως το παραπάνω κείμενο δεν μπορεί παρά να αποτελεί επιστημονικό απόφθεγμα (έλεος...).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 23-07-2007 18:35 ]






    StavmanR τρομερό!!
    StavmanR
    23.07.2007, 21:25
    Δημήτρη έχεις δίκιο ως προς το ΛΑΟΣ. Παρασύρθηκα από το συρφετό των "επιστημονικών" γκάλοπς τα οποία βάλθηκαν να μας πείσουν για του λόγου το ΑΛΗΘΕΣ. Επειδή όμως σέβομαι κάθε επιστήμη, όπως και αυτή των δημοσκοπήσεων (ή και δημαγωγήσεων ανάλογα από την οπτική που επιλέγεις...), θεώρησα σωστό να προσθέσω και αυτό το κώμα (έτσι δε γράφεται;) στα υπόλοιπα 4 και να θεωρηθώ κι εγώ νεοπροφήτης των επικείμενων πολιτικών τεκταινομένων. Παρακαλώ να προστεθεί το όνομά μου στη λίστα των Προφητών και δη κάτω από του Νοστραδάμεως

    Ο σοδομίζων εαυτόν σοδομιζέτω εις ταύτην την κοινωνίαν...
    (Αφού ασελγήσαμε σε όλα τα υπόλοιπα, ας το κάνουμε και στη γλώσσα...)

    Μαργκό
    Άσχετος ευχαριστώ για την κωματικοπολιτική παρατήρηση που με έβαλε στο σωστό δρόμο...
    StavmanR
    23.07.2007, 22:26
    Βρε Μαρία, κύπελλο του σκουως βρήκες να μου δώσεις; Χάθηκε κανένα των 100μ με εμπόδια;

    asxetos
    24.07.2007, 13:24
    mnk σε ευχαριστω για το μεταλλιο
    Σταυρε...ψιτ μην τη κοπανας, χρωστας αλλη μια απαντηση για το ΛΑΟΣ.....παρε την κυπελουμπα σου, αυτη που σου εδωσε η mnk...και ελα εδω....

    Οσο για απαντηση για λίστα των Προφητών και δη κάτω από του Νοστραδάμεως....οριστε...παρε την απαντηση.....


    Ο ψυχοάποικος asxetos.....
    renabill
    24.09.2007, 14:45
    Παιδιά το μέσο πάει κι έρχεται.ΧΑΜΟΣ γίνεται.Κι εδώ έρχεται το ερώτημα?Ποιός ο λόγος να κάνεις 800 μεταπτυχιακά, 10 ξένες γλώσσες και δεν ξέρω κι εγώ τι αλλο όταν οι δουλειές που μπορείς να βρείς είναι πάντα κατώτερες των προσόντων σου?