ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Προσοχή στους κλέφτες

    rapsodos
    24.07.2007, 11:52
    Τώρα το καλοκαίρι οι περισσότεροι απο εμάς αφήνουμε κάποιο παράθυρο - πόρτα στο μπαλκόνι μας ανοιχτό το βράδυ. ΠΡΟΣΟΧΗ. Είχα μια άσχημη εμπειρία πριν απο 1 εβδομάδα. Συγκεκριμένα
    Σάββατο ξημερώματα κατα τι 04:30 ο μικρός ξύπνησε (το κάνει τελευταία) και ήθελε να πιει γάλα. Τελος πάντων , εκεί που το ετοιμάζαμε βλέπω απο το παράθυρο κάτω στο δρόμο να περιφέρεται ένας "περίεργος" κοιτώντας το μπαλκόνι μας κυρίως (μένουμε στον 1). Δεν ξέρω αν με είδε , δεν ήθελα να συνεχίσω να κοιτάζω απλώς είχα τον νου μου. Κατα τις 5 ήμουν έτοιμος να κοιμηθώ ακούω ένα θόρυβο σαν κάτι μεταλλικό να ακούμπησε στα κάγγελα (σκέφτηκα το σίδερο που ανεβάζουμε τις τέντες θα είναι , εχει ξαναγίνει) αλλά .... ας δω καλύτερα τι παίζει, ήταν και αυτός ο περίεργος πριν λίγο ...δε χάνω τίποτα. Πάω στην πόρτα της κρεββατοκάμαρας κοιτάζω αν είναι κλειδωμένη - οκ. Κοιτάζω απο τη γρύλλια (τρύπες) δε βλέπω τίποτα. Ιδέα μου θα έιναι λεω. Αλλά ...ας κοιτάξω και στο σαλόνι. Πάω , κοιτάζω να δω αν είναι κλειδωμένα , όχι , θυμήθηκα οτι είχα ξεχάσει να το κλειδώσω και απλώς το τράβηξα. Κοιτάζω απο τις γρύλλιες ....και βλέπω μια φιγούρα να κινείται απο το πίσω μέρος του παντζουριού. Ε , έχετε δει φάντασμα ? Εγώ δεν έχω δει , αλλά νομίζω έτσι θα αισθανόμουνα.Ξέρετε , που περνάν δεκάδες σκέψεις αστραπιαία απο μπροστά σου , σκέφτεσαι οτι υπάρχει γυναίκα και παιδί στο σπίτι, δεν ξέρεις αν πρέπει να το παίξεις ήρωας ή όχι . Σίγουρα όμως πρέπει να κάνεις κάτι και μάλιστα γρήγορα. Να κλείσω την ασφάλεια δεν προλάβαινα , ξέρω οτι θα ήθελε 2-3 δευτ. Αρχίζω και χτυπάω το παντζούρι πολύ δυνατά και να φωνάζω ακόμα δυνατότερα με φωνή κάτι απο Άρχοντα δαχτυλιδιών και κάτι απο Darth Vader - Star Wars ποιος είναι εδώ - αστυνομία και παράλληλα να κοιτάζω και απο τη γρύλλια. Βλέπω οτι η φιγούρα ταλαντεύεται και προσπαθεί να διαφύγει απο τα κάγγελα . Δεν προκαλώ την τύχη μου. Καλύτερα να διαφύγει σκέφτομαι παρά να έχουμε "ιστορίες" Με τα πολλά ... ξύπνησε ο Ορφέας και η Πέννυ και μαζί τους και 3-4 ακόμα διαμερίσματα, ήρθε αργότερα η αστυνομία και αρκετά αργότερα η σήμανση αλλά δυστυχώς ο "φιγούρας" μάλλον φορούσε γάντια.
    Παιδιά , η εμπειρία αυτή οτι κι αν πιστεύετε είναι φριχτή. Το να δεις το σπίτι σου διερηγμένο είναι φριχτό. Το ίδιο φριχτό είναι να δεις κλέφτη στις 05 το πρωί στο ίδιο σου το μπαλκόνι και μάλιστα να ξέρεις οτι έχεις και μια γυναίκα και ενα παιδί στο σπίτι. Δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Μάλιστα διάβασα εκ των υστέρων οτι αν εμπλακείς σε διαμάχη θα πρέπει το αντικείμενο-όπλο που κρατάς να είναι ίσής ή μικρότερης επικινδυνότητας απο αυτή του κλέφτη. Αλλιώς έχεις προβλήματα (όχι απο τον κλέφτη). Δηλ. αν ο κλέφτης έχει μαχαίρι εσύ δεν μπορείς να του ρίξεις με πιστόλι (ή τόξο). Αν έχει πιστόλι δεν μπορείς να του ρίξεις χειροβομβίδα (ή napalm). Αν είναι άοπλος δηλαδή θα πρέπει να τον ρωτήσεις και αν έχει κάνει μαθήματα καράτε έτσι για να ξέρεις τις πιθανότητες σου. ΕΛΕΟΣ.
    Με τα πολλά , προμηθευτήκαμε πλέον "δαγκάνες" εσωτερικά στα παντζούρια, σκέφτομαι να πάρω ανιχνευτή κίνησης στο μπαλκόνι ...και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Αποκτήσαμε βλέπετε μια φοβία πλέον.Ελπίζω να ξεπεραστεί αλλά πάντα θα έχουμε τα ματια μας πλέον >14.
    Αυτο το topic το άνοιξα βασικά όχι τόσο για να κάτσω να σας διηγηθώ το περιστατικό όσο για το οτι πρεπει να προσέχουμε ΟΛΟΙ. Μπορεί να συμβεί στον καθένα. Κλειδώνετε όταν χρειάζεται , δεν είναι ντροπή. Στην δικιά μου περίπτωση για δευτερόλεπτα δεν ήρθαμε πρόσωπο με πρόσωπο. Και επίσης καλό είναι να δείτε τι επιπλέον μέτρα μπορείτε να παρετε αν αυτά που υπάρχουν δεν είναι αρκετά.
    Αυτά , ελπίζω να μην βιώσετε ποτέ παρόμοια εμπειρία.
    Περαστικά μου
    JaNick
    24.07.2007, 12:53
    Wow!! Κακό αυτο...Πολύ κακό...Να βλέπεις και τον κλέφτη, και να πρέπει να τον αντιμετωπίσεις!!
    Αυτό που είπες για το όπλο με προβληματίζει...Δηλαδή υπάρχει λίστα όπλων με σειρά επικυνδυνότητας?? Δηλαδή αν αυτος μου ρίξει γροθιά και εγω του ρίξω πίσω αλλα φοράω δαχτυλίδι, την έκατσα...??

    Γροθιά>1 ποντος ζημιάς
    Γροθιά με δαχτυλίδι> 2 πόντοι
    Γροθια με δαχτυλίδι με καρφί>2.5 πόντοι
    3 κουτιά corn-flakes> 2.8 πόντοι (αν μπεί απο την κουζίνα)
    Μαξιλαράκι του καναπέ> 2.85 πόντοι (περισσότερο έγκυται σε γυναίκες)
    Βάζο> 3 πόντοι
    Βάζο με λουλούδια και νερό> 4 πόντοι (βαραίνει περισσότερο άσε που μπορεί να τον πιάσει και αλλεργία)
    Τυχαία αντικείμενα απο το συρτάρι του τηλεφώνου>7 πόντοι
    .
    .
    .
    .
    Μαχαίρι>42 πόντοι
    Σπαθί μονομάχου>46 πόντοι
    Σπαθί Σαμουράι> 51 πόντοι
    Τόξο ολυμπιακών προδιαγραφών> 77 πόντοι (μπορεί να τύχει σε κορεάτη ολυμπιονίκη)
    Τόξο του λέγκολας>80 πόντοι (αν μας δείξει η τηλεόραση αξίζει περισσότερο)
    Βαλίστρα της κόκκινης οχιάς>90 πόντοι +2 manna
    .
    .
    .
    .
    45αρι>138 πόντοι
    Μagnum>140 πόντοι
    Δίκανο του παππού> 144 πόντοι (δουλέψει δε δουλέψει)
    Κοντόκανη καραμπίνα με αυτοαναφλεγόμενες σφαίρες απεμπλουιτσμλενου ουρανιού>167 πόντοι +4 για καθε δευερόλεπτο που περνάει (λόγο ραδιενέργιας)
    .
    .
    .
    .
    Χειροβομβίδα>214 πόντοι
    C4>255 πόντοι
    Αραβας ζωσμένος με εκρικτικά>288 πόντοι + ενα βίντεο προκύριξη απο τον Osama Bin Laden..
    .
    .
    .
    .
    Ατομική βόμβα>1209 πόντοι, αυτόματη νίκη...!

    Αλόγιστη χρήση σπρέυ πιπεριού, ηλεκτροσόκ και άλλων συστημάτων αυτοπροστασίας επιτρέπεται, εφ όσων προέρχονται απο εξουσιοδοτημένο συνεργάτη της ΕΛ.ΑΣ...

    Περισσότερες πληροφορίες στα manuals των: Street Fighters, Linage, WOW, Doom 3....!

    RPG την κάναμε την προστασία μας..!!


    noizreduction
    24.07.2007, 14:08
    Ο τοπος κατοικιας μου ειναι στον 4ο οροφο σε μια πολυκατοικια στο Π.Φαληρο. Η πολυκατοικια δεν συνδεεται με καμια διπλανη της και γενικα πριν 10 χρονια υπηρχε η αισθηση ασφαλειας του οροφου, οποτε κοιμομασταν με ανοιχτα παραθυρα.
    10 χρονια πριν, μια βραδια του Ιουλιου, εγω και ο πατερας μου κοιμομασταν στα δωματια μας, ενω η μητερα μου απολαμβανε μια βραδινη βλακεια στην τηλεοραση. Ακουσε θορυβο στο διαδρομο, ομως θεωρησε πως καποιος απο τους 2 θα ειχε σηκωθει για να παρει κατι απο τη βιβλιοθηκη ή να πιει νερο απο την κουζινα.
    Μετα απο 15 λεπτα, ακουσε απο τον 3ο οροφο μια φωνη "Που πας ρε καθικι" και εναν πυροβολισμο. Τρομαγμενη πεταγεται στο μπαλκονι και βλεπει το γειτονα μας στον 3ο οροφο να κραταει μια καραμπινα και μια φιγουρα να πεταγεται απο το καγκελο της τεντας ( του 3ο οροφου ) να κανει 2 σβουρες στον αερα και να φτανει στο εδαφος ( ενα υψος πανω απο 10 μετρα ).
    Βεβαια, η αστυνομια εμφανιστηκε το πρωι και ανακαλυψαμε πως το μονο διαμερισμα που εκλεψε, ηταν το δικο μας ( εξαιτιας των ανοιχτων παραθυρων και της πορτας της κουζινας ). Ο αστυνομος γυρισε προς τον γειτονα μας του 3ου οροφου και του λεει με μια απαθεια:
    "Ευτυχως που δεν τον χτυπησες με την καραμπινα...Καλυτερα να τον εσπρωχνες..θα το καλυπταμε σαν αυτοαμυνα.."

    Η ιστορια ομως δεν εχει τελος εκει.
    Μια μερα ο πατερας μου δεχεται κλητευση για μαρτυρας της ληστειας, μαζι με τον γειτονα.
    Οντως, εμφανιστηκαν στο δικαστηριο. Κατα τη διαρκεια της δικης ομως διαπιστωσαν πως στη θεση του κατηγορουμενου ηταν μονο ενας δικηγορος, ομως κανεις κατηγορουμενος. Με ερωτηση του εισαγγελεα εδρας, ο υπευθυνος αστυνομικος μαρτυρας, ειπε πως ο κατηγορουμενος ειχε απελαθει!!
    Η απογοητευση του συστηματος ηρθε οταν τα εξοδα της δικης τα πληρωσαν οι 2 μαρτυρες! Ηταν ενα γελοιο δικαστικο παραμυθιασμα...

    Γενικη συμβουλη. Ο κατηγορουμενος ηταν ακροβατης του τσιρκου, ρουμανος, που ειχε ερθει στο παλιο γηπεδο καραϊσκακη διπλα. Οποτε ερχονται τσιρκο στην περιοχη σας ή κοντα σε αυτην, καλυτερα να φυλαγεστε απο παντου.
    rapsodos
    25.07.2007, 09:22
    DO απο παντού όπως λέει και το γνωστό μουσικό κατασκεύασμα ...
    renabill
    26.08.2007, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος rapsodos στις 25-07-2007 στις 09:22 έγραψε...

    DO απο παντού όπως λέει και το γνωστό μουσικό κατασκεύασμα ...



    Καλά είσαι.Αν σε βάλουν στο μάτι δεν γλιτώνεις με τίποτα. Πάντως αν εσύ χτηπήσεις κάποιον φυσικά και θα δικαστείς, αλλά παίζουν πολλά ελαφρτυντικά, όπως κατάσταση αυτοάμυνας, ή βρασμός ψυχής.Εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτεσαι τι κανεις αλλά πως να σωθείς,η κατάσταση πανικού είναι ένα μικρό ελαφρυντικό.