ελληνική μουσική
    424 online   ·  210.841 μέλη

    Τελικά το πιστεύω σε κάποιον μήπως είναι απλά μια δημιουργία από κάποιον???

    MISangie
    28.07.2007, 10:14
    είναι πολύ εύκολο να διαπιστώσεις αν υπάρχει θεός.αν θες να μάθεις αν υπάρχει κάποιος πηγαίνεις και τον βρίσκεις.εγώ είμαι η Αντζη.δεν είναι πιο εύκολο αν θες να μάθεις αν είμαι αληθίνη να έρθεις να μου μιλήσεις παρά να ρωτάς όλους τους γύρω σου?Ο θεός υπάρχει.δεν θα σου πω επιχειρήματα για να με πιστέψεις μόνο οτι αν πραγματίκα θες να τον γνωρίσεις δεν φτάνει παρά να τον ζητήσεις.Όπως ρώτησες εμάς έτσι απλά πες του οτι αν όντως υπάρχεις θέλω να σε γνωρίσω.και είμαι σίγουρη ότι θα έρθει στην ζωή σου
    deathminor88
    28.07.2007, 10:19
    noizereduction, elpizw na katalavaineis ti ennow me th le3h 8aumata. Ennow auta ka8auta, opws ekeina pou "ekane" o Xrhstos h auta pou ginontai me tis eikones. H fusikh hdh apantaei se polla erwthmata, exei apanthsei se para polla pou h 8rhskeia den to exei kanei. O kosmos einai teratourghmatika terastios. Den mporei na dwsei apanthseis se ola twra. H episthmh ths fusikhs einai anaptyssomenh kai oxi anaptygmenh. To giati "ftiaxthke" otidhpote einai kati to opoio mporoume na to doume apo duo opseis: apo thn pneumatikh kai thn ka8ara episthmonikh. H fusikh otan apanthsei 8a apanthsei sthn 2h, omws 3eroume (xwris na eimaste sigouroi) ti htan "prin" (to tipota, suswrreumenh energeia), den uphrxe omws xronos, opote den exei nohma to prin. As mhn mpw se allh suzhthsh.
    Ta oria tou an8rwpinou egkefalou den ta gnwrizoume. O mesos an8rwpos, xrhshmopoiei ena elaxisto meros tou egefalou tou, kai mono me thn e3eli3h 8a au3h8ei auto to pososto. To mualo mas den mporei akoma na sullavei kapoies idees. Opws kai auth tou oti 8a anakalupsoume kai 8a katalavoume ta panta. Auth h idea mporei na tromazei, alla einai alh8eia. H episthmh den exei logw na vrei pote egine h prwth hlektrikh ekkenwsh. Den thn endiaferei. Auto pou h8ele, dld na thn katalavei kai na thn e3hghsei, to exei kanei pro pollou. Kai kleinontas 8elw na toniw oti h episthmh DEN tuflopataei. Oti yposthrizei, einai tekmhriwmeno, kai me apodei3eis, kati pou h ekklhsia den ekane pote ths. Oti 3erw, mporw na ta apodei3w. Akoma kai egw. H episthmh einai anoixth gia olous, kai einai adiamfhsvhthta to mellon. H 8rhskeia den 8a uparxei. To mono shmantiko einai na meinei h didaskalia kai mono tou Xrhstou, wste na uparxoun oi h8ikoi fragmoi sthn episthmh kai ston an8rwpo.
    noizreduction
    28.07.2007, 11:29
    Φιλε deathminor, αν και οχι τοσο βαθια θρησκευομενο ατομο, οσο ορθολογιστικο, θα σου ευχομουν καποια στιγμη να ζησεις και εσυ ενα θαυμα.
    Δυστυχω ( ή και ευτυχως ), αποτελεις τη μοναδα του ορθολογιστικου πνευματος, που απαιτει την αποδειξη για να θεωρησει κατι λογικο και υπαρκτο. Δεν ειναι κακο αυτο, μιας και χαρη σε τετοια ατομα, τοσο η επιστημη, οσο και η θεολογια μιας θρησκειας, εξελιχτηκε.
    Προσωπικα δεν βλεπω σαν αυθεντια την επιστημη. Δεν προκειται να εξηγησει την Ανασταση, ουτε την θεραπεια του τυφλου. Εδω και χρονια, απεγνωσμενοι πολεμιοι του Χριστιανισμου ( βλεπε Καλοπουλος ), προσπαθουν να εξηγησουν πολλα φαινομενα-θαυματα με λογικο τροπο. Αναλογα με το πως διαβαζεις τα κειμενα τους, θα καταληξεις γελωντας ή γεματος ανησυχιες. Εγω καταληγω γελωντας, διοτι οι εξηγησεις ειναι τοσο παιδαριωδεις, που απορει κανεις εαν προερχονται απο σοβαρους μεγαλους ανθρωπους.
    Δεν θελω να κανω μια λιστα με θαυματα και με ανθρωπους της μοντερνας ιστοριας. Ποσο μαλλον της Ελλαδας, που αποτελεσε τα τελευταια χρονια "φιλοξενος χωρα" 2 ανθρωπων που αφησαν πολλους λογους για να αγιοποιηθουν ( Παϊσιος, Προφυριος ). Μπορεις να ρωτησεις για ονοματα γιατρων και επιστημονων που πολλες φορες ηρθαν σε επαφη μαζι τους για συμβουλες. Δηλωμενοι μαλιστα και με το ονομα τους.
    Η επιστημη της Φυσικης, περι τα 1950 ανεπτυσε τη θεωρια των κβαντων σε πρακτικη μορφη. Απο τοτε μεχρι σημερα εχει κανει τεραστια βηματα κατα γενικη ομολογια, ομως παραμενει πανω σε μοντελα μικροκοσμου που δημιουργηθηκαν με παραδοχες ( μοντελο του ατομου Bohr ). Ισως στο μελλον ενα μοντελο να αλλαξει, ομως η κατανοηση του συμπαντος ειναι κατι παραπανω απο τις δικες μας δυναμεις.
    Κανεις μεγαλο λαθος οταν λες πως η ηλεκτρονικη φυσικη δεν ενδιαφερεται να μαθει την πρωτη εκκενωση. Εαν καταφερει να βρει οχι μονο ποτε εγινε, αλλα και πως εγινε, θα μπορεσει να φτασει στον Καθολικο Τυπο της ηλεκτρονικης, κατι που προφανως θα γνωριζεις απο τις σπουδες σου.
    Η λογικη ειναι παρα πολυ απλη. Επιστρεφοντας σε πρωτογονες καταστασεις, εχουμε πολυ λιγοτερες ασταθεις παραμετρους να μελετησουμε.

    Η επιστημη ειναι ενα πατημα του συγχρονου ανθρωπου, ωστε να ξεφυγει απο τον απομονωτισμο του ( σε σχεση με το συμπαν ). Παρολαυτα, η κυκλικη ιστορια δειχνει πως το παιχνιδι θρησκειας-επιστημης ειναι παντα αμφιρροπο. Οσο η επιστημη δεν θα μπορει να βρει το πριν και το γιατι, τοσο η θρησκεια δεν θα μπορει να πιστοποιησει τα λεγομενα της για το μετα και το πως. 2 ερωτηματα απο καθε πλευρα που δεν θα βρουν απαντηση.
    Και ισως ειναι για καλο μας, διοτι εαν υπολογιστουμε σαν μυρμηγκια του ν-διαστατου συμπαντος, τοτε θα καταλαβουμε γιατι δεν μπορουμε να δουμε παρα ενα μερος αυτου. Εαν πλησιασεις ενα μυρμηγκι κοντα στο φως των 100W θα καει, και εαν οχι θα παραμεινει για παντα τυφλο..Ισως καποιος εκει πανω, να προσεχει μην καουμε ή μεινουμε τυφλοι με τον διαστατικο περιορισμο μας.

    Παντα θα υπαρχει το "ισως" στην επιστημη. Μην την κανουμε ως την "οδηγητρια" του ανθρωπινου πολιτισμου. Ο τελευταιος απεδειξε ποσους αιωνες πριν, πως μπορει και με οδηγο μια φιλοσοφια ή θρησκεια να εξελισσεται. Ολα ειναι απαραιτητα, αρκει να μην θεοποιουνται και να αποτελουν την αυθεντια στον κοσμο μας.

    Κατι τελευταιο...πολλα πραγματα η επιστημη της φυσικης, σε συνδυασμο με τα ανωτερα μαθηματικα, τα εχει απλα στο χαρτι ως αποδεδειγμενες θεωριες. Για εσενα αυτες, δεν ειναι ενα "τυφλοπατημα" χωρις πραξη? Υπενθυμιζω πως η φυσικη λεει "θεωρια με πειραμα ή πειραμα με θεωρια".

    Φιλικα παντα και συνδυαζοντας τις ιδιοτητες του θρησκευομενου και ορθολογιστη φοιτητη φυσικης. Ειμαστε ακομα πολυ μικροι ( 19 και 24 χρονων ) για να μπορεσουμε να κατασταλλαξουμε με τοση ευκολια σε θρησκευτικα ζητηματα. Εαν το κανουμε τοσο ευκολα, βαζοντας δικλειδες σιγουριας, χανουμε το ενδιαφερον για την εξελιξη μας σαν οντα.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 28-07-2007 11:32 ]


    punkster
    28.07.2007, 12:01
    Ποιος και ποτε απεδειξε οτι δεν υπαρχει Θεος??
    Οποτε οταν δεν εχουμε αποδειξη για κατι, δεν μπορουμε να λεμε οτι ισχυει κιολας, ετσι?
    Οποτε κανεις δεν μπορει να πει με σιγουρια και να τεκμηριωσει την αποψη οτι ο Θεος δεν υπαρχει.
    Ουτε μπορει να αποδειξει κανεις οτι υπαρχει. Ουτε η θρησκεια ουτε η επιστημη.
    Χμμμ...

    Ουτε ομως η επιστημη μπορει να αποδειξει το πως δημιουργηθηκε ο κοσμος.
    Ουτε τι μορφη εχει το συμπαν. Ειναι ατελειωτο? Υπαρχει ζωη σε αλλον πλανητη?? Υπαρχουν παραλληλες διαστασεις? Γιατι εξαφανιστηκαν ετσι ξαφνικα οι δεινοσαυροι?? Πριν την δημιουργια του συμπαντος ολα ηταν συσωρευμενη υλη??

    Μπορει. Μπορει και οχι. Κανεις δεν μπορει να δωσει μια απαντηση.

    Και ναι, η επιστημη τυφλοπαταει σε αρκετα πραγματα.
    Η επιστημη πολλες φορες λειτουργει με βαση τις πιθανοτητες. Ολα αρχιζουν με μια θεωρια. Ενα δημιουργημα δλδ του ανθρωπινου εγκεφαλου συμφωνα με τα οσα παρατηρει και οσα πιστευει οτι μπορει να συμβαινουν. Αν αποδειχτει, αποδειχτηκε. Αν παλι δεν αποδειχτει, και παλι θεωρειται αρκετα αξιοπιστη θεωρια που καποτε μπορει να αποδειχτει... Και συνηθως την αποδεχομαστε, επειδη υποτιθεται ειναι διατυπωμενη απο επιστημονες.

    Η επιστημη μπορει να δινει απαντησεις σε πολλα θεματα, αλλα στις πιο θεμελιωδεις ανθρωπινες αποριες η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα. Δεν μπορει να δωσει απαντηση. Εδω δεν εχει δωσει καν καλα καλα μια τεκμιριωμενη απαντηση για την εξελιξη του ανθρωπου απο τους πιθηκους. Υπαρχει η θεωρια. Υπαρχει η πιθανοτητα. Υπαρχουν καποιες ενδειξεις οτι μπορει και να ισχυει κατι τετοιο. Αλλα ΔΕΝ ειναι αποδεδειγμενο.

    Δεν ξερω, αλλα εχω την αισθηση οτι τον τελευταιο καιρο υπαρχει μια τεραστια προπαγανδα κατα της θρησκειας. Και δεν εννοο μονο κατα της Εκκλησιας (που κακα τα ψεματα ενα χερι ξυλο το χρειαζεται ωρες ωρες) αλλα κατα της πιστης γενικως.
    Παντως οποιαδηποτε ακροτητα συμφερει. Ειτε ο θρησκευτικος φανατισμος, ειτε η απολυτη ελειψη πιστης.
    Συμφερει να πεσει η Εκκλησια. Τοσα φραγκα ειναι μαζεμενα εκει περα. Υπαρχουν και αλλοι που τα λιμπιζονται και τα θελουν.
    Και συμφερει η δημιουργια ανθρωπων που δεν θα πιστευουν σε τιποτα, που δεν θα εχουν κανενα στηριγμα, που ο θεος τους θα ειναι ο ανθρωπος, που θα ειναι απληστοι, μιζεροι, που θα πιστευουν στην ματαιοτητα των παντων, που θα φοβουνται.

    Δεν εχει σημασια τι υπαρχει και τι οχι. Σημασια εχουν οι ψυχολογικες επιπτωσεις ολων αυτων. Οπως και σε αλλες εποχες ο ανθρωπος ηταν ευαλωτος και ευπλαστος υπο την απειλη της θρησκειας, το ιδιο μπορει να γινει και αν οδηγηθουμε στο αλλο ακρο.

    Και για να τελειωνω επιτελους, η θρησκεια δεν αποκλειει την επιστημη, ουτε η επιστημη την θρησκεια.

    Πολλοι ανθρωποι της επιστημης και της θρησκειας πιστευουν οτι το ενα συμπληρωνει το αλλο και οτι απο τον συνδυασμο της θρησκειας και της επιστημης μπορουμε να φτασουμε στην απολυτη αληθεια. Και οτι οι αποδειξεις της επιστημης ειναι η απολυτη δοξασια του μεγαλειου του Θεου, η μεγαλυτερη αποδειξη της υπαρξης του.

    Αυτα.
    asxetos
    28.07.2007, 12:05
    Ο Χριστος σωζει.....
    -"Οχι εγω θα τη ριξω....
    -"Οχι εγω.....
    Εσυ να προσευχηθεις να βρει τον στοχο της......



    επισυναπτόμενα: mpatsos_papas_molotof.jpg 
    okanenas
    28.07.2007, 12:33
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 28-07-2007 στις 07:19 έγραψε...

    Φίλε μου deathminor88
    Ανάφερες τα όνειρα.
    Όλοι μας έχουμε ακούσει για τα όνειρα που βγαίνουν καθημερινά στους γύρω μας.
    Αν κάνεις μια στατιστική ανάλυση στο φαινόμενο θα δεις πως η πλειοψηφία των
    ονείρων που βγαίνουν απαντούντσι είτε σε ανθρώπους της πίστης είτε σε πολύ αγνές ψυχούλες,
    Τι σημβαίνει λοιπόν;
    Υπάρχουν δυο ειδών όνειρα.
    1ον) Τα όνειρα που ούτως ή άλλως βλέπουμε και έχουν να κάνουν με τια βιώματα
    της ημέρας ή τις επιθυμίες γενικότερα και
    2ον) Τα όνειρα που δίδονται από τους αγγέλους τα οποία είναι σημαδιακά και δεν
    ξεχνιούνται γιατί αναφέρονται σε γεγονότα που θα μας συμβούν και κατόπι τα
    βιώνουμε. Ποτέ στο όνειρο που δίδεται από Άγγελο δεν δίδεται το γεγονός αυτό
    καθ΄εαυτό αλλά κάτι παραπλήσιο. Τα όνειρα αυτά αποτελούν την μία από τις
    μορφές με τις οποίες επικοιονωνούν οι Άγγελοι μαζί μας και λέγεται "αρπαγή του ονείρου".




    Ναι είναι Άγγελοι η μήπως είναι τίποτα άλλο
    gexrag
    28.07.2007, 14:10
    Ναι φίλε μου Νεκτάριε
    Πίσω από τους Αγγέλους είναι ή Αγία Τριάδα που στέλνει τους Αγγέλους.
    Οι Άγγελοι ζητούν για μας και αν επιτραπεί τότε έρχονται και μας το προσφέρουν.

    Αγαπητή MISangie
    Έτσι ακριβώς είναι αλλά για να συμβεί αυτό, απαραίτητο είναι να υπάρχει η πίστη.
    Οι αμφισβητήσεις είναι τόσο πολλές που πραγματικά είναι δύσκολο για τους
    περισσότερους να πιστέψουν έτσι απλά και να φέρουν στη ζωή τους τον Θεό.

    gexrag
    28.07.2007, 14:15
    Φίλε deathminor88
    Έχεις ανάγει την επιστήμη σε θρησκεία και έχεις οδηγηθεί στο άλλο άκρο το άκρο
    της απόρριψης σε οτιδήποτε προέρχεταιτον Θεό.
    Και εδώ τίθεται το ερώτημα αν υπάρχει Θεός. Ήδη κάπου αλλού έχω απαντήσει
    στο σχετικό ερώτημα με το πιο απλό πείραμα που έχει κάνει η επιστήμη και απέδειξα
    την ύπαρξη της ψυχής. Να μην επαναλαμβάνομαι καλύτερα.
    okanenas
    28.07.2007, 16:22
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 28-07-2007 στις 14:10 έγραψε...

    Ναι φίλε μου Νεκτάριε
    Πίσω από τους Αγγέλους είναι ή Αγία Τριάδα που στέλνει τους Αγγέλους.
    Οι Άγγελοι ζητούν για μας και αν επιτραπεί τότε έρχονται και μας το προσφέρουν.




    Ναι εγώ δεν εννοώ αυτό
    εγώ εννοώ ότι μπορεί τα όνειρα να μη μας τα βάζουν οι Άγγελοι άλλα οι αντίθετοι
    συνήθως αυτό γίνεται γιατί τα όνειρα από τον Θεό είναι πολύ σπάνια.

    absurdus_delirium
    28.07.2007, 16:25
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 28-07-2007 στις 14:15 έγραψε...

    Φίλε deathminor88
    Έχεις ανάγει την επιστήμη σε θρησκεία και έχεις οδηγηθεί στο άλλο άκρο το άκρο
    της απόρριψης σε οτιδήποτε προέρχεταιτον Θεό.
    Και εδώ τίθεται το ερώτημα αν υπάρχει Θεός. Ήδη κάπου αλλού έχω απαντήσει
    στο σχετικό ερώτημα με το πιο απλό πείραμα που έχει κάνει η επιστήμη και απέδειξα
    την ύπαρξη της ψυχής
    . Να μην επαναλαμβάνομαι καλύτερα.



    Την τύφλα σου απέδειξες, φίλτατε gexrag. Και δεν το λέω για να σε προσβάλλω, κυριολεκτώ. Ακριβώς όπως ο deatminor έχει για ευαγγέλιο του την επιστήμη, έτσι και εσύ έχεις για ευαγγέλιο σου έναν μυστικισμό ο οποίος απαντά στα πάντα και σε τίποτα.
    Απαντάς αποσπασματικά, αναμασάς τις ίδιες αοριστολογίες, οι οποίες, για εμένα, δεν έχουν κάποια αξία πέρα από την προσδοκία σου να πείσεις μέσω της επανάληψης (σκέψου τι θα μου απαντούσες αν σου έλεγα εγώ ότι οι απαντήσεις είναι μέσα στα επιστημονικά βιβλία από τα αρχαία χρόνια και μετά, οπότε δε μπορώ να σου τις πω αλλά είναι εκεί - οπότε ό,τι αρλούμπα μου κατέβει στο κεφάλι και την πω, την απέδειξα. Αν σου ακούγεται παράλογο, απλούστατα είναι.) Στο άλλο θέμα υποστήριζεις ότι η πιθηκοι δεν έχουν ψυχή και κανένα άλλο ζώο, εκτός του ανθρώπου, δεν μεταχειρίζεται τη γλώσσα, γιατί δεν ήταν "άξιο". Σου παρέθεσα μια περίπτωση γορίλα ο οποίος χρησιμοποιεί τη νοηματική γλώσσα των ανθρώπων και τη χρησιμοποιεί δημιουργικά. Το αγνόησες και το επανέφερα. Αναίρεσε το, σε παρακαλώ, αν είσαι ικανός. Μετά μπορούμε να μιλήσουμε με αποδείξεις. Αν δεν είσαι, σταμάτα να επαναλάμβανεις τα ίδια, αναπόδεικτα, πράγματα. Και, για να είναι ξεκάθαρο, η θέση: Εγώ το πιστεύω, αλλά εσείς δε θα το πιστέψετε και άμα σας το πω, αλλά εγώ το πιστεύω πολύ. είναι μια καθ'όλα αποδεκτή θέση από εμένα. ...άρα έχω αποδείξεις είναι ένα λογικό άλμα που βγάζει μάτι.
    absurdus_delirium
    28.07.2007, 16:58
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 27-07-2007 στις 23:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 27-07-2007 στις 17:17 έγραψε...

    Α, και να προσθέσω πως η πίστη σε κάτι υπερβατικό αναιρεί de facto τη λογική επιχειρηματολογία.




    Χμ..τι δουλεια εχει το αποσπασμα απο το "Γυριζοντας το Γαλαξια με Ωτοστοπ"



    Aς αναπτύξω, λοιπόν, το συλλογισμό γραπτά: Το βαβελόψαρο της ταινίας είναι ένα θαυμαστό ον το οποίο τρέφεται με την εγκεφαλική ενεργεία του εξωγήινου που σου μιλάει και τα περιττώματα του, αφού το βάλεις στ' αυτί σου, βγαίνουν στη γλώσσα που κατανοείς. Στον πραγματικό κόσμο ας δούμε την αναλογία σε οποιοδήποτε εξαιρετικά πολύπλοκο και τέλειο ζωντανό οργανισμό.
    Ένας αγαπημένος των νεοσυντηρητικών ειστημόνων οι οποίοι έχουν αναλάβει να δώσουν ένα επιστημονικό υπόβαθρο στη φιλοσοφία του είναι αυτό
    Πρόκειται για ένα βακτηριακό "όχημα" το οποίο κινείται μέσα στο κύτταρο περιστρέφοντας την ουρά του με έναν μηχανισμό ο οποίος αποτελείται από εξαρτήματα τα οποία έχουν ευθεία αντιστοιχία σε μια εξωλέμβια μηχανή. Το επιχείρημά τους έιναι ότι όλα αυτά μαζί αποτελούν μια μηχανή κι περιστρέφουν μια ουρά/προπέλα και έχουν ένα σκοπό να διατηρηθούν και να διαιωνιστούν από την δαρβινική έξέλιξη των ειδών (σα λειτουργικό σύνολο που βοηθά τον οργανισμό να επιβιώσει καλύτερα), αλλά τα τμήματά τους από μόνα δεν έχουν σκοπό οπότε δε θα μπορουσαν να έχουν να αναπτυχθεί. Άρα έχουμε αποδείξεις για την ύπαρξη νοήμονος σχεδιασμού (intelligent design).


    Αλλά, ας επιστρέψουμε στο βαβελόψαρο...
    Θα ήταν μια τρομερή απίθανη σύμπτωση κάτι τόσο περίπλοκο και χρήσιμο να έχει δημιουργηθεί εντελώς κατά τύχη. Γι' αυτό και πολλοί διανοητές διάλεξαν να το αντιμετωπίσουν ως την καταληκτική απόδειξη της μη-ύπαρξης του Θεού! Το επιχείρημα αναλύεται ως εξής:
    Θεός: "Αρνούμαι να αποδείξω ότι υπάρχω γιατί οι αποδείξεις αντιτίθεται στην Πίστη και χωρίς Πίστη δεν υφίσταμαι."
    Ανθρώπους: "Αλλά το βαβελόψαρο σε δίνει στεγνά, έτσι δεν είναι; Αποδεικνύει ότι υπάρχεις συνεπώς, δεν υπάρχεις. Όπερ έδει δείξαι!"
    Θεός: "Ω, Χριστούλη μου, δεν το σκέφτηκα αυτό!" και εξαφανίζεται σε ένα σύννεφο λογικής.
    Ανθρώπους: "Εύκολο ήταν", και για το "μπιζ" αποδεικνύει ότι το μαύρο είναι άσπρο οπότε πάει και σκοτώνεται στην επόμενη διάβαση πεζών.
    loussi
    28.07.2007, 17:01
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 28-07-2007 στις 14:15 έγραψε...

    Ήδη κάπου αλλού έχω απαντήσει
    στο σχετικό ερώτημα με το πιο απλό πείραμα που έχει κάνει η επιστήμη και απέδειξα
    την ύπαρξη της ψυχής. Να μην επαναλαμβάνομαι καλύτερα.



    Αυτο το πειραμα εχει αποδειχθει ανακριβη!

    deathminor88
    28.07.2007, 18:51
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 28-07-2007 στις 11:29 έγραψε...

    Φιλε deathminor, αν και οχι τοσο βαθια θρησκευομενο ατομο, οσο ορθολογιστικο, θα σου ευχομουν καποια στιγμη να ζησεις και εσυ ενα θαυμα.
    Δυστυχω ( ή και ευτυχως ), αποτελεις τη μοναδα του ορθολογιστικου πνευματος, που απαιτει την αποδειξη για να θεωρησει κατι λογικο και υπαρκτο. Δεν ειναι κακο αυτο, μιας και χαρη σε τετοια ατομα, τοσο η επιστημη, οσο και η θεολογια μιας θρησκειας, εξελιχτηκε.
    Προσωπικα δεν βλεπω σαν αυθεντια την επιστημη. Δεν προκειται να εξηγησει την Ανασταση, ουτε την θεραπεια του τυφλου. Εδω και χρονια, απεγνωσμενοι πολεμιοι του Χριστιανισμου ( βλεπε Καλοπουλος ), προσπαθουν να εξηγησουν πολλα φαινομενα-θαυματα με λογικο τροπο. Αναλογα με το πως διαβαζεις τα κειμενα τους, θα καταληξεις γελωντας ή γεματος ανησυχιες. Εγω καταληγω γελωντας, διοτι οι εξηγησεις ειναι τοσο παιδαριωδεις, που απορει κανεις εαν προερχονται απο σοβαρους μεγαλους ανθρωπους.
    Δεν θελω να κανω μια λιστα με θαυματα και με ανθρωπους της μοντερνας ιστοριας. Ποσο μαλλον της Ελλαδας, που αποτελεσε τα τελευταια χρονια "φιλοξενος χωρα" 2 ανθρωπων που αφησαν πολλους λογους για να αγιοποιηθουν ( Παϊσιος, Προφυριος ). Μπορεις να ρωτησεις για ονοματα γιατρων και επιστημονων που πολλες φορες ηρθαν σε επαφη μαζι τους για συμβουλες. Δηλωμενοι μαλιστα και με το ονομα τους.
    Η επιστημη της Φυσικης, περι τα 1950 ανεπτυσε τη θεωρια των κβαντων σε πρακτικη μορφη. Απο τοτε μεχρι σημερα εχει κανει τεραστια βηματα κατα γενικη ομολογια, ομως παραμενει πανω σε μοντελα μικροκοσμου που δημιουργηθηκαν με παραδοχες ( μοντελο του ατομου Bohr ). Ισως στο μελλον ενα μοντελο να αλλαξει, ομως η κατανοηση του συμπαντος ειναι κατι παραπανω απο τις δικες μας δυναμεις.
    Κανεις μεγαλο λαθος οταν λες πως η ηλεκτρονικη φυσικη δεν ενδιαφερεται να μαθει την πρωτη εκκενωση. Εαν καταφερει να βρει οχι μονο ποτε εγινε, αλλα και πως εγινε, θα μπορεσει να φτασει στον Καθολικο Τυπο της ηλεκτρονικης, κατι που προφανως θα γνωριζεις απο τις σπουδες σου.
    Η λογικη ειναι παρα πολυ απλη. Επιστρεφοντας σε πρωτογονες καταστασεις, εχουμε πολυ λιγοτερες ασταθεις παραμετρους να μελετησουμε.

    Η επιστημη ειναι ενα πατημα του συγχρονου ανθρωπου, ωστε να ξεφυγει απο τον απομονωτισμο του ( σε σχεση με το συμπαν ). Παρολαυτα, η κυκλικη ιστορια δειχνει πως το παιχνιδι θρησκειας-επιστημης ειναι παντα αμφιρροπο. Οσο η επιστημη δεν θα μπορει να βρει το πριν και το γιατι, τοσο η θρησκεια δεν θα μπορει να πιστοποιησει τα λεγομενα της για το μετα και το πως. 2 ερωτηματα απο καθε πλευρα που δεν θα βρουν απαντηση.
    Και ισως ειναι για καλο μας, διοτι εαν υπολογιστουμε σαν μυρμηγκια του ν-διαστατου συμπαντος, τοτε θα καταλαβουμε γιατι δεν μπορουμε να δουμε παρα ενα μερος αυτου. Εαν πλησιασεις ενα μυρμηγκι κοντα στο φως των 100W θα καει, και εαν οχι θα παραμεινει για παντα τυφλο..Ισως καποιος εκει πανω, να προσεχει μην καουμε ή μεινουμε τυφλοι με τον διαστατικο περιορισμο μας.

    Παντα θα υπαρχει το "ισως" στην επιστημη. Μην την κανουμε ως την "οδηγητρια" του ανθρωπινου πολιτισμου. Ο τελευταιος απεδειξε ποσους αιωνες πριν, πως μπορει και με οδηγο μια φιλοσοφια ή θρησκεια να εξελισσεται. Ολα ειναι απαραιτητα, αρκει να μην θεοποιουνται και να αποτελουν την αυθεντια στον κοσμο μας.

    Κατι τελευταιο...πολλα πραγματα η επιστημη της φυσικης, σε συνδυασμο με τα ανωτερα μαθηματικα, τα εχει απλα στο χαρτι ως αποδεδειγμενες θεωριες. Για εσενα αυτες, δεν ειναι ενα "τυφλοπατημα" χωρις πραξη? Υπενθυμιζω πως η φυσικη λεει "θεωρια με πειραμα ή πειραμα με θεωρια".

    Φιλικα παντα και συνδυαζοντας τις ιδιοτητες του θρησκευομενου και ορθολογιστη φοιτητη φυσικης. Ειμαστε ακομα πολυ μικροι ( 19 και 24 χρονων ) για να μπορεσουμε να κατασταλλαξουμε με τοση ευκολια σε θρησκευτικα ζητηματα. Εαν το κανουμε τοσο ευκολα, βαζοντας δικλειδες σιγουριας, χανουμε το ενδιαφερον για την εξελιξη μας σαν οντα.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 28-07-2007 11:32 ]






    Mou aresei polu o tropos pou skeftesai. Den eimaste toso makria oso fainetai. Summerizomai arketes apo tis apopseis sou, alla diafwnw se mia, kuria. Den pisteuw oti uparxei 8eos. Toulaxiston me th morfh pou oloi fantazontai. Pisteuw oti 8auma einai h idia h zwh. Kai se kamia periptwsh den pisteuw oti o Xrhstos anasth8hke, perpathse sto nero, kai ekane kala enan tuflo. Pisteuw akradanta sthn didaskaalia tou, thn epanastatikh fusiognwmia tou kai pisteuw oti kai o idios afto einai pou h8ele o kosmos na katalavei. Den pisteuw oti htan hmi8eos, den pisteuw oti den ekane piop stenes sxeseis me an8rwpous. Den pisteuw se aggelous kai agia pneumata. Pisteuw stous nomous ths fushs, kai se osa einai dunata. Mporei na apodeix8ei oti uparxei 8eos. Mexri tote omws den 8a mporw na to pistepsw. Auto mporei na einai kalo h kako.

    Telos 8elw na dhlwsw oti den eimai a8eos. AGNWSTIKHSTHS eimai, kai makari na mou sumvei ena 8auma gia na anakalupsw k egw thn alh8eia. Eite exw dikio eite adiko.
    noizreduction
    28.07.2007, 22:10
    Φιλε deathminor, νομιζω πως καλυψες απολυτως τη θεση σου για τα πιστευω σου. Δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να προχωρησουμε σε μια συζητηση η οποια θα καταληξει σε προσηλυτιστικες εκφρασεις.
    Εχεις τα πιστευω σου ( δεν αναγνωριζεις τον Θεο σαν προσωπο, αλλα σαν Ενεργεια αν καταλαβαινω σωστα ), εχω τα πιστευω μου ( αναγνωριζω το Θεο σαν προσωπο στην ανθρωπινη ιστορια, και τον συνδεω αμεσα με την ενεργειακη κατασταση του συμπαντος ), δεν νομιζω πως κανεις θα αλλαξει αποψεις.
    Το "φιλτραρισμα" ομως της ιδεολογιας του Χριστου με την ιστορικη του υπαρξη, με προβληματιζει γιατι η σκεψη "2 μετρα και 2 σταθμα", δεν συμφωνει με την επιστημονικη σκεψη. Οταν αποδεχεσαι μια ιδεολογια, αποδεχεσαι και το ατομο που την εξεφρασε. Και εαν αποδεχεσαι το ατομο, δεχεσαι και τις 4 διαφορετικες πηγες που αναφερονται σε αυτο. Αλλα ολα αυτα, παλι τα βλεπω απο την σκοπια του πιστου. Δεν θα επιμεινω ουτε σε αυτο.
    Ευχομαι να σου συμβει ενα θαυμα, οπως ευχομαι και η επιστημη να προχωρησει σε μια καθολικη ιδεα για το συμπαν και την υπαρξη μας.

    absurdus_delirium το κειμενακι ειναι απο το "Γυριζοντας το Γαλαξια με Ωτοστοπ" εαν δεν απατωμαι

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 28-07-2007 22:29 ]


    asxetos
    28.07.2007, 23:26
    Αυτη η ταση προς τη θρησκεια εχει να κανει με τη γενικοτερη συντηριτηκοποιηση της κοινωνιας και των νεων, με τα κοινωνικα και ατομικα αδιεξοδα που δεν βρισκουν λυση. Ωστοσο ο θρησκευομενος ουσιαστικα δεν θελει να αλλαξει τιποτα απο οτι συμβαινει γυρω του η τουλαχιστον ετσι τον εχουν κανει να πιστευει. Οταν καποιος εχει μαθει να δεχεται τα παντα αδιαμαρτυρητα, τοτε το τελευταιο πραγμα που θα αμφισβητησει ειναι η υπαρξη καποιου υπερτατου οντος που οι ανωτερες δυναμεις του θα τον βοηθησουν να του πανε ολα καλα.
    Οτι δεν καταφερε η χουντα που γελειοποιηθηκε, το πετυχε η αστικη δημοκρατια. Πατρις-θρησκεια-οικογενεια, και το σταυροκοπημα να πεφτει συννεφο ανα πασα στιγμη και με καθε ευκαιρια. Αυτη ειναι η αληθεια...και μονο. Ειναι πολιτικη η θρησκεια ουτως η αλλως, οπως πολιτικιζει και η εκκλησια.

    noizreduction
    28.07.2007, 23:39
    Θα διαφωνησω, διοτι ειμαι θρησκευομενο ατομο και ομως μπορω να εχω και ανοιχτο μυαλο σε οτιδηποτε.
    Θα συμφωνουσα εαν μιλουσαμε για την παλαιοτερη γενια πιστων και ιερεων, που οι μεν πρωτοι σκοπο της ζωης τους ειχαν τον Παραδεισο με σταυροκοπηματα και χειροφιληματα, ενω οι δευτεροι επιβαλλονταν εξαιτιας του αξιωματος τους στο φτωχο πνευματικα λαο.
    Ομως οι εποχες εχουν αλλαξει. Οι νεοτεροι ιερεις εχουν ριζοσπαστικες ιδεες και πολλες βρισκονται αντιμετωποι με το παλιο κατεστημενο με αυτες. Το ιδιο ισχυει και για τους πιστους. Η παιδεια εχει αναβαθμιστει, οι αμφιβολιες εκφραζονται πιο ευκολα, τα σκανδαλα ειναι ο,τι πρεπει για τα ΜΜΕ.
    Ο σκεπτικισμος απεναντι στο λειτουργο μιας θρησκειας, ειναι ο,τι το καλτυερο για την αναβαθμιση της θρησκειας σε ανθρωπινο επιπεδο.
    Ολα αυτα αφορουνομως την Εκκλησια, οχι τον ιδιο τον Χριστιανισμο, σαν φιλοσοφια και δογμα.
    Teo024
    28.07.2007, 23:52
    Συνφωνώ μαζί σου noizreduction
    deathminor88
    29.07.2007, 02:33
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 28-07-2007 στις 22:10 έγραψε...

    Φιλε deathminor, νομιζω πως καλυψες απολυτως τη θεση σου για τα πιστευω σου. Δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να προχωρησουμε σε μια συζητηση η οποια θα καταληξει σε προσηλυτιστικες εκφρασεις.
    Εχεις τα πιστευω σου ( δεν αναγνωριζεις τον Θεο σαν προσωπο, αλλα σαν Ενεργεια αν καταλαβαινω σωστα ), εχω τα πιστευω μου ( αναγνωριζω το Θεο σαν προσωπο στην ανθρωπινη ιστορια, και τον συνδεω αμεσα με την ενεργειακη κατασταση του συμπαντος ), δεν νομιζω πως κανεις θα αλλαξει αποψεις.
    Το "φιλτραρισμα" ομως της ιδεολογιας του Χριστου με την ιστορικη του υπαρξη, με προβληματιζει γιατι η σκεψη "2 μετρα και 2 σταθμα", δεν συμφωνει με την επιστημονικη σκεψη. Οταν αποδεχεσαι μια ιδεολογια, αποδεχεσαι και το ατομο που την εξεφρασε. Και εαν αποδεχεσαι το ατομο, δεχεσαι και τις 4 διαφορετικες πηγες που αναφερονται σε αυτο. Αλλα ολα αυτα, παλι τα βλεπω απο την σκοπια του πιστου. Δεν θα επιμεινω ουτε σε αυτο.
    Ευχομαι να σου συμβει ενα θαυμα, οπως ευχομαι και η επιστημη να προχωρησει σε μια καθολικη ιδεα για το συμπαν και την υπαρξη μας.

    absurdus_delirium το κειμενακι ειναι απο το "Γυριζοντας το Γαλαξια με Ωτοστοπ" εαν δεν απατωμαι

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 28-07-2007 22:29 ]





    Ton Xrhsto ton apodexomai oso apodexomai kai ton Che Guevara. Ws enan epanastath, pou alla3e ta katesthmena. Tipota parapanw apo enan an8rwpo. Den pisteuw oute oti anasth8hke, oute oti ekane 8aumata, oute oti h mhtera tou htan par8ena. Tipota. To mono pou apodexomai einai oi idees tou kai eimai sigouros oti to shmantiko gi auton htan na tis perasei. Dwse PROSOXH se auto. O xrhstos den to katafere auto!!! H e3eli3h den egine opw thn perimene. Ftiaxthke mia koinwnia gurw apo thn ekklhsia, pou olo kai megalwne, emene pisw(menei pisw) kleisth se nees idees, sklhrh, anish. An anti na leme autes tis ahdies peri aggelwn, paradeisou kai kolashs, 8eou, 8aumatwn kai anastasewn, kai vlepame thn didaskalia tou Xrhstou ka8auth tote oute peina 8a uphrxe, oute polemoi, oute dustuxia. Auto h8ele o Xrhstos kai oxi auto pou epikratei shmera kai arxise prin apo 2000 xronia. Auto htan to nohma tou 8anatou tou. Oxi na phgainw sthn ekklhsia kai na lew allhlouia, kai na proseuxomai kai meta na petaw ta skoupidia katw, na varaw thn gunaika mou, na vazw fwties, na kanw polemous , na klevw klp klp. Den ton endiefere na phgainoume ka8e Kuriakh sthn ekklhsia alla na kanoume pra3h auta pou dida3e. Mono etsi ton apodexomai.
    noizreduction
    29.07.2007, 02:57
    Φιλε deathminor, πριν ερθω στην κουβεντα, θα ηθελα να μου αναφερεις τι εχεις διαβασει απο την ιστορια του Χριστιανισμου. Θα προτιμουσα εαν ηταν κατι αποσπασματικο να το αναφερεις ( πχ "Διαβασα το κατα Ιωαννη, αλλα ασποσπασματικα ).
    Δυστυχως παρατηρω μια αγνοια για την εξελιξη του Χριστιανισμου, την οποια την δικαιολογω στην ελλειψη γνωσης επι του θεματος.
    Οσο για το τι κανει καθε Χριστιανος, ειναι καθαρα προσωπικο θεμα και αφορα την κατανοηση του δογματος που πιστευει. Εκει εγκειται και η μεγαλη διαφορα του Χριστιανισμου με τις αλλες θρησκειες. Ο Θεος δεν σου απαγορευει να μην επιλεξεις το δρομο που σου προτεινει μεσα απο τη διδασκαλια του Χριστου.
    Πριν αναφερθει η λεξη Κολαση, να τονισω πως ειναι καθαρα Καθολικο δηιουργημα και η Ορθοδοξη Εκκλησια δεν το εχει στη διδασκαλια της. Η Κολαση και ο Παραδεισος ειναι μια "ιδεα" που διαμορφωθηκε στο λαϊκο τμημα των Καθολικων και ευνοησε την Καθολικη Εκκλησια σε ενα εμποριο θεσεων!

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 29-07-2007 03:00 ]


    gexrag
    29.07.2007, 07:02
    Φίλε deathminor88
    Είναι πολύ κακή η εκτίμηση σου για το πρόσωπο του Κυρίου
    Ιησού Χριστού. Επαναστάτης; Αν είναι δυνατόν να χαρακτηριστεί κάποιος
    επαναστάτης όταν το μόνο που δίδαξε ήταν ΑΓΑΠΗ. Ταυτόχρονα δίδαξε τα της
    Καινής Διαθήκης που αφορούν την σωτηρία του ανθρώπου γεγονός που αποτελεί
    ακόμη μεγαλύτερη αγάπη. Το δεύτερο ας το παραβλέψουμε μια που δεν πιστεύεις.
    Ο επαναστάτης πάει κόντρα στο καταστημένο και μάχεται με όσους αντιτίθεται. Ο
    Κύριος με ποιον έδωσε μάχη για να χαρακτηριστεί επαναστάτης;
    Από άγνοια οδηγήθηκες σε λαμθασμένες αντιλήψεις.
    Τα θαύματα γίναν τότε και αργότερα συνεχώς γίνονταν χιλλιάδες θαύματα και
    αυτός είναι ο λόγος που διαδόθηκε τόσο γρήγορα το Ευαγγέλιο. Οι σημερινοί
    άνθρωποι δεν διαφέρουν πολύ από αυτούς εκείνης της εποχής. Εκείνη την εποχή
    ήταν το ίδιο δύσπιστοι με σήμερα.

    Φίλοι μου
    Δεν πατάω το πόδι μου στην εκλησία παρά μόνο για να παρευρεθώ σε γάμους κλπ.
    Αυτό δεν με εμποδίζει να διατηρώ την πολύ μεγάλη πίστη που έχω τώρα ειδικά που
    έχω όλη την Αλήθεια στα χέρια μου και καμιά απορία σχετικα με τον Θεό. Τώρα
    γνωρίζω πια για την αιώνιο ζωή και την ΤΕΛΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ η οποία θα υπάρξει μετά
    το τέλος του θνητού τούτου κόσμου. Δεν έχω καμιά αμφιβολία πλέον και δεν είναι
    θέμα απλά πίστης αλλά προσωπικής εμπειρίας που έχω βιώσει.