ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.846 μέλη

    Γιατί καταπιάνονται από τις λέξεις...

    edelweiss
    26.07.2007, 04:03
    ... κι όχι από το γενικό νόημα???
    Δεν καταλαβαίνω τελικά πως λειτουργεί ο κόσμος του σήμερα... Παρερμηνεύουν ότι γράφεις... Λένε λέξεις που ΔΕΝ λες... Η κακία πάει σύννεφο και η ζήλια ατελείωτη...

    Άμα δεν ξέρεις κύριε κάποιον πως έχεις το δικαίωμα να τον κρίνεις??? Ποιος σου δίνει το δικαίωμα να τον ειρωνεύεσαι?

    Γιατί ο κόσμος βγάζει τόση κακία???
    absurdus_delirium
    27.07.2007, 17:29
    α)Γιατί είναι πιο απλό να ασχολείσαι με τους άλλους, παρά με τον εαυτο σου.
    β)Γιατί αν δείξεις με το δάχτυλο και κολλήσεις μια ταμπέλα (συνήθως αρνητική) λες 'ιιιι, αυτός είναι έτσι-εγώ δεν είμαι-άρα εγώ είμαι καλός". Και
    γ) αν θες να παρεξηγήσεις πιάνεσαι και από τον αερα. Ιδίως στο διαδίκτυο που είναι μόνο γραπτός ο λόγος και είτε δε μπορούμε πάντα να εκφραζόμαστε αρκετά σωστά ώστε να κοινωνήσουμε αυτό που θέλουμε είτε λείπουν τα μη-λεκτικά στοιχεία της επικοινωνίας (βλέμμα, χρώμα φωνής, στάση σώματος κλπ)
    Οπως και να'χει μη σκας! Συμβαίνει...
    gexrag
    27.07.2007, 17:48
    Η αδυναμία να κατανοήσει κανείς τηναληθινή έννοια των λέξεων έχει την ρίζα της στην :
    -Κακή γνώση μια πανάξιας γλώσσας.
    -Αδυναμία επικοινωνίας.
    -Ανυπαρξία θέλησης επικοινωνίας.
    -Οπτική γωνία που έχει να κάνει με το "εγώ" και όχι με το "εμείς".
    StavmanR
    27.07.2007, 18:24
    Η διαπροσωπική επικοινωνία προϋποθέτει την ύπαρξη δύο τουλάχιστον πομποδεκτών και μέσου επικοινωνίας. Κάθε πομπός εκπέμπει σε συγκεκριμένο κώδικα, κάθε δέκτης συλλαμβάνει σήματα συγκεκριμένου κώδικα και κάθε μέσον μεταφέρει τον κώδικα με μία δική του ιδιοκωδικοποίηση. Η γλώσσα δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο ώς μία ανάγκη επικοινωνίας σε θεμελιώδες επίπεδο. Η ανάπτυξη της γλώσσικής επικοινωνίας απετέλεσε την αρχή της κοινωνικοποίησης και δημιουργίας βασικών ελευθεριών και δικαίων. Γλωσσικός πλούτος και πολιτισμός σε μία κοινωνία είναι άρρηκτα δεμένα μεταξύ τους κι αυτό γιατί το καθένα δίνει νέους χώρους ανάπτυξης στο άλλο για την παραπέρα διάνθισή του. Το πρώτο στάδιο πολιτισμικής καταπτώσεως μιας κοινωνίας περιλαμβάνει γλωσσικό μαρασμό.
    Το πρόβλημα σήμερα με τη γλώσσα είναι κυρίως η συρρίκνωσή της. Κάθε λέξη διαθέτει ξεχωριστή δυναμική, αισθητική και συναισθηματική προσέγγιση και χροιά. Η γλώσσα προπονεί τα συναισθήματά μας ώστε να ταξινομούν τα αισθητικά ερεθίσματα σε πολλά οργανωτικά επίπεδα και μοτίβα. Ένα βασικό είδος ευφυίας του ανθρώπου άλλωστε αποτελεί η λεκτική, η οποία περιλαμβάνει την αντιληπτική ικανότητα του εγκεφάλου σε γλωσσικά ερεθίσματα. Πρόσφατα διάβασα μία επιστημονική ανάλυση στον τύπο, σύμφωνα με την οποία, φιλόλογοι κατέληξαν στο ότι οι άνθρωποι στο διαδίκτυο χρησιμοποιούν το λόγο με τη μορφή καθημερινής συνομιλίας, δηλαδή ασύντακτη και ατελή. Σύμφωνα με την πρώτη παράγραφο που έγραψα, κι εφόσον συμφωνείτε με αυτήν την ανάλυση, πώς περιμένετε η επικοινωνία μας να είναι πλήρης; Πώς είναι δυνατόν να μην γίνονται παρανοήσεις και παρερμηνεύσεις; Κάπου είχα γράψει ότι αν διαβάσει κανείς κείμενα του φόρουμ θα διαπιστώσει ότι την καρέκλα ο καθένας τη φέρνει με εντελώς διαφορετικό τρόπο στο νού του, όπως και κάθε τί. Κι αυτό γιατί έχουμε μάθει ένα αντικείμενο να το οργανώνουμε στο μυαλό μας σύμφωνα με μία χρηστική του δυνατότητα στην οποία έχουμε προσκολληθεί. (πχ. στη φράση πάω να στο κρεββάτι, άλλος φαντάζεται νυσταγμένο άνθρωπο, άλλος σεξουαλική σκηνή και άλλος έναν νοικοκύρη που φροντίζει το σπίτι του.
    Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σήμερα οι άνθρωποι επικοινωνούν με ατάκες. Άλλωστε είναι υπερχρησιμοποιημένη η έκφραση "με πιάνεις;;;;;" μετά κλεισίματος του ενός οφθαλμού. Η ασάφεια έχει γίνει μόδα καθώς βοηθά τους φυγόπονους της γλώσσας (και όχι μόνο) να φέρουν το καράβι στα ίσα του...Και φυσικά το άμεσο επακόλουθο είναι η παρανόηση: "καλά ρε σύ, πρέπει να σου τα λέω όλα με το νι και με το σίγμα;".
    Οι λέξεις συνήθως ερεθίζουν επειδή δεν γίνονται κατανοητές είτε από εκείνους που τις λεν, είτε από εκείνους που τις ακούν. Το κακό σήμερα είναι ότι προσπαθούμε να υπερβούμε τις δυνατότητες τις γλώσσας (γραπτή τέχνη), πριν καν γνωρίσουμε το εργαλείο και τις χρήσεις του. Κι έτσι δίνουμε νόημα στη λέξη διά μέσω της προτάσεως ή φράσεως, αντί να συμβαίνει το αντίθετο.

    Άσχετος, το να είσαι μάχιμος δε σημαίνει ότι θα κυκλοφορείς με το όπλο στο χέρι. Υπάρχουν διάφορα πόστα...
    Μνκ, με την Τρεν αποτελείτε απίστευτο ψυχοτονωτικό δίδυμο.
    Τρεν το ίδιο...
    gexrag
    27.07.2007, 21:55
    Ο άνθρωπος είχε την δυνατότητα επικοινωνίας και μιλούσε από τα πρώτα του
    βήματα στον πλανήτη Γη. Ο πρώτος άνθρωπος ήταν ο Αδάμ και μιλούσε την
    γλώσσα του Θεού τα αρχαία Αραμαϊκά. Η γλώσσες δοθήκαν στο άνθρωπο 10000
    χρόνια πριν ως τιμωρία επειδή δεν μπορούσαν να συνενοηθούν μεταξύ τους. Αν
    κοιτάξει κανείς στους λαούς θα δει πως τις πιο άξιες γλώσσες τις έχουν οι πιο άξιοι
    λαοί μέσα στους οποίους είναι και οι Αρχαίοι και βεβαίως οι Νεοέλληνες που
    αποτελούμε πλέον τον πιο αγαπημένο λαό επειδή τρέφει το Άγιο Όρος την πιο
    μεγάλη πλέον πηγή γέννησης Αγίων.
    Ο πίθηκος ούτε μίλησε ποτέ, ούτε αποτελεί πρόγονο του ανθρώπου μια που δεν
    φέρει ψυχή κάτι που αποδυκνίεται από το πιο απλό πείραμα που έγινε και απέδειξε
    την ύπαρξη της ψυχής.
    Σημείωση:
    Δεν είμαι εκτός τόπικ μια που απαντώ στο φαινόμενο της αδυναμίας επικοινωνίας
    όπως εκφράζεται από την αρχική ερώτηση με την σχετική γενίκευσή της.


    absurdus_delirium
    27.07.2007, 22:24
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 27-07-2007 στις 21:55 έγραψε...

    Ο πίθηκος ούτε μίλησε ποτέ, ούτε αποτελεί πρόγονο του ανθρώπου μια που δεν
    φέρει ψυχή κάτι που αποδυκνίεται από το πιο απλό πείραμα που έγινε και απέδειξε
    την ύπαρξη της ψυχής
    .






    Θα είχες την ευγενή καλοσύνη να με διαφώτισεις ως προς το ποιο είναι αυτό; Μετα, άμα θέλεις, μου λες και τα πιο σύνθετα. Και μια μικρή ερώτηση: Τι έχεις να πεις για τους γορίλες που μιλάνε μέσω της νοηματικής και εκφράζουν ως και αφηρημένες έννοιες όπως λύπη και θυμό;

    εγκυκλοπαιδικά
    και με οπτικά μέσα


    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 27-07-2007 22:35 ]


    gexrag
    27.07.2007, 22:41
    Φίλε μου
    Ακούστηκε τηλεοπτικά και δεν έχω να προσθέσω τίποτα σύνθετο.
    Ζυγίστηκε ετοιμοθάνατος άνθρωπος και αμέσως μετά το θάνατο χωρίς καμιά άλλη απώλεια βάρους
    παρατηρήθηκε απώλεια 16 γραμμαρίων. Το σύστημα
    δεν ύπήρχε περίπτωση να λανθάνει. Τα 16 γραμμάρια αποτελούν την ύλη της
    ψυχής που παραλαμβάνεται από τον φύλακα Άγγελο και οδηγείται στον χώρο
    αναπάυσεως της ψυχής.
    Εδώ οφείλω να διορθώσω μια ανακρίβια μια που το πείραμα δεν έχει γίνει ακόμη με
    πίθηκο αλλά όταν ψόφησε κάποιο ζώο (ποντίκι) δεν υπήρχε καμία διαφορά βάρους.
    Αν γίνει με πίθηκο θα αποδειχθεί αυτό που μερικοί επιστήμονες φοβούνται. Θα
    πιστέψουν ότι έχει καταρεύσει η θεωρία του Δαρβίνου κάτι βέβαια που δεν ισχύει
    μια που η σχετική θεωρία είναι καθόλα σωστή σε ότι αφορά τα ζώα. Νομίζω έχω
    παραθέσει κάπου τα σχετικά.
    StavmanR
    27.07.2007, 23:16
    Γιατί είχα την εντύπωση ότι η ψυχή είναι άυλη, όπως άλλωστε και ο ίδιος ο Θεός; Τα πράγματα έχουν αρχίσει να παίρνουν κωμική μορφή. Όσο για τους γιατρούς που σηκώνουν τα χέρια, ο Παναγιότατος Χριστόδουλος έτρεξε στους γιατρούς μόλις σήκωσε τα χέρια. Καιρός δεν είναι να εμπιστευτούμε κατά τι την επιστήμη όταν το κάνει ήδη ο επίσημος εκπρόσωπος του λόγου του θεού στη γη; Φτάνει πια με τα λόγια του μεσαίωνα που διώχνουν τον άνθρωπο από την πίστη και λειτουργούν με τρόπο άκρως αντίθετο από εκείνον που ευαγγελίζονται, δε νομίζετε; Όσο για το θέμα, τα λόγια είναι άμεσα προϊόντα του ανθρώπινου λόγου. Και είναι λογικό να διαστρέφεται η γλώσσα, από διεστραμμένα μυαλά. Είναι χρέος μας να κρατήσουμε τη γλώσσα ψηλά, τη γλώσσα που έδειξε στον κόσμο το χρέος της αναζήτησης και της έρευνας. Τη γλώσσα που μεγαλούργησε για να παραδώσει τα σκήπτρα σε ανθρώπους του σύγχρονου πολιτισμού που δεν έχουν τη βάση να διαχειριστούν τέτοια γνώση.
    maspa
    28.07.2007, 06:16
    Είμαι από τους ανθρώπους που καταπιάνονται από τις λέξεις.. Ξέρω πως είναι σχολαστικό να έχουμε από τους άλλους την απαίτηση να εκφράζονται επακριβώς. Το θετικό είναι ότι αυτού του είδους οι άνθρωποι δε λένε πράγματα που ΔΕΝ εννοούν, γιατί ακριβώς "μετράνε" τις κουβέντες τους.
    gexrag
    28.07.2007, 07:45
    Φίλε StavmanR
    Ας καταπιαστούμε από τις λέξεις και ας αρχίσουμε από τον μεσαίωνα.
    Η στενή αντίληψη με την οποία βλέπει ένας νους σήμερα τα πράγματα αποτελεί μια
    μορφή Μεσαιωνικών αντιλήψεων. Όσο στενόμυαλα έβλεπαν τότε και οδηγούνταν
    σε εγκλήματα τόσο στενόμυαλα βλέπουν και τώρα που αρνούνται τα πάντα και
    οδηγούνται σε δρόμους παντελώς άγνωστους.
    Σχετικά με τον Αρχιεπίσκοπο
    Νομίζω πως δεν έχει το ύψος της προσευχής που χρειάζεται για να πεισθεί ο Θεός
    ότι "Θέλεις και θα σε θεραπεύσει". Κάποιες φορές βέβαια ακόμη και Αγίους σε θνητή
    μορφή (πριν Γίνουν Άγιοι Άγγελοι του Θεού) δεν τους θεραπεύει γιατί έχει άλλα
    σχέδια γι αυτούς δυσνόητα για μας που δεν γνωρίζουμε τι θέλει να τους προσφέρει
    και πότε. Σχετικά με τα τάματα που αναφέρθηκαν δεν θυμάμαι από ποιον και που
    αυτά αποτελούν απόδειξη πίστης και θέλησης από το άτομο που τα προσφέρει, οι
    Άγιοι δεν έχουν ανάγκη από τίποτα υλικό.
    Σχετικά με την ύλη
    Πολλοί θεωρούν πνεύμα πολύ κακώς την ψυχή μια που αποτελεί την πνοή του θεού
    και αν δεν είναι υπαρκτή και με υλικό τότε και ο Θεός δεν μπορεί να είναι
    υπαρκτός. Η ύπαρξη της ψυχής αποδυκνίει και την ύπαρξη του Θεού.
    Τα πάντα στο σύμπαν αποταλούνται από ύλη και όπου δεν υπάρχει ύλη δεν υπάρχει
    τίποτα. Όπως ήδη αναφέρατε κάποιοι υπάρχουν μορφές ύλης αόρατες σε μας.
    Ακόμη και το συναίσθημα οι επιστήμονες το αξηγούν με τρόπο που χρησιμοποιεί την ύλη.
    YrIazz
    28.07.2007, 11:03
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 27-07-2007 στις 22:41 έγραψε...

    Ζυγίστηκε ετοιμοθάνατος άνθρωπος και αμέσως μετά το θάνατο χωρίς καμιά άλλη απώλεια βάρους
    παρατηρήθηκε απώλεια 16 γραμμαρίων. Το σύστημα
    δεν ύπήρχε περίπτωση να λανθάνει. Τα 16 γραμμάρια αποτελούν την ύλη της
    ψυχής που παραλαμβάνεται από τον φύλακα Άγγελο και οδηγείται στον χώρο
    αναπάυσεως της ψυχής.




    Και πως ακριβως μετρησανε αυτα τα 16 γραμμαρια, μιας κ οταν πεθαινουμε βγαινουν ο,τι υγρα υπαρχουν στο λεπτο και το παχυ εντερο κ το βαρος τους αγγιζει καποια κιλα....
    asxetos
    28.07.2007, 11:20
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 27-07-2007 στις 18:24 έγραψε...

    Άσχετος, το να είσαι μάχιμος δε σημαίνει ότι θα κυκλοφορείς με το όπλο στο χέρι. Υπάρχουν διάφορα πόστα...



    Σταυρε καλημερα...
    εγω κυκλοφορω με το οπλο στο χερι; ποτε.....



    επισυναπτόμενα: molotovwdnmhb.jpg 
    absurdus_delirium
    28.07.2007, 12:25
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 27-07-2007 στις 22:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 27-07-2007 στις 21:55 έγραψε...

    Ο πίθηκος ούτε μίλησε ποτέ, ούτε αποτελεί πρόγονο του ανθρώπου μια που δεν
    φέρει ψυχή
    κάτι που αποδυκνίεται από το πιο απλό πείραμα που έγινε και απέδειξε
    την ύπαρξη της ψυχής.






    Θα είχες την ευγενή καλοσύνη να με διαφώτισεις ως προς το ποιο είναι αυτό; Μετα, άμα θέλεις, μου λες και τα πιο σύνθετα. Και μια μικρή ερώτηση: Τι έχεις να πεις για τους γορίλες που μιλάνε μέσω της νοηματικής και εκφράζουν ως και αφηρημένες έννοιες όπως λύπη και θυμό;

    εγκυκλοπαιδικά
    και με οπτικά μέσα


    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 27-07-2007 22:35 ]





    gexrag, δεν κάνουν όμως έτσι τα καλά παιδιά: απαντάς επιλεκτικά και αυτό είναι σαν να λες μισές αλήθειες και αυτό είναι σαν να λες ψέματα και η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ δε θα το ενέκρινε, οπότε εκτίθεσαι. Σε παρακαλώ, απαντήσέ μου αν μπορείς.
    gexrag
    28.07.2007, 13:51
    Φίλε μου absurdus_delirium
    Είναι τόσα που θα μπορούσα να πω για κάθε θέμα το οποίο ανήγει που θα
    χρειαζόμουν μέρες για να τα γράψω. Επιλέγω αυτά που θεωρώ κυριότερα και να
    είσαι βέβαιος ότι δεν έχω χρόνο να απαντήσω σε όλους και σε όλα. Έπειτα μην
    ξεχνάς είμαι άνθρωπος και όχι Θεός για να τα ξέρω όλα.
    Οι μεγάλες καταχωρήσεις είναι δύσκολο να αναγνωστούν καθώς και δύσκολο να
    κατανοηθούν όταν έχουν βορβανδισμό νοημάτων.
    Παράδειγμα αποτελεί ότι επανέρχομαι σε προηγούμενες καταχωρήσεις κάποιων
    όταν κάποια θέματα είναι παρόμοια ή κοινά προσπαθώντας να είμαι όσο πιο
    κατατοπιστικός και περιληπτικός γίνεται. Οστόσο στο κείμενο της Αλήθειας
    υπάρχουν ακόμη περισσότερες απαντήσεις αλλά πρέπει να τις βρει κανείς
    ψάχνοντας. Έχω ήδη αναφέρει πως όποιος μου το ζητήσει θα το έχει και εγώ όταν
    κρίνω απαραίτητο επισυνάπτω κάποια κεφάλαια κυρίως γιατί δεν έχω χρόνο να
    εξηγήσω με περισσότερες λεπτομέρειες. Ήδη έχει αποσταλεί σε τρία άτομα και χαρά
    μου θα είναι να το στείλλω και σε άλλους.

    Απάντηση στο μέλος YrIazz
    Ο ετοιμοθάνατος άνθρωπος που ζυγίστηκε ήταν τοποθετημένος σε ειδικό κλίβανο-
    ζυγαριά και δεν υπήρχε καμία πιθανότητα να μην συνυπολογιστούν τα υγρά που
    χάνει ο άνθρωπος αφού συνυπήρχαν πριν αλλά και μετά τον θάνατο. ¨Οπως έχω
    πει δεν υπήρχε περίπτωση να λανθάνει το σύστημα.
    StavmanR
    28.07.2007, 14:30
    Όχι, gexrag. Μεσαίωνας είναι μία εποχή κατά την οποία η δογματικότητα των ανθρώπων κατέστρεψε κάθε επιστημονικό εύρημα και τάση για αναζήτηση και έρευνα. Μεσαίωνας είναι η εποχή κατά την οποία ο άνθρωπος δεν είχε το δικαίωμα να αμφισβητήσει την περιφορά του ηλίου γύρω από τη γη, μπροστά στους "φορείς" του λόγου του θεού. Μεσαίωνας είναι η καύση των σωμάτων μετά των 16 "πνευματικών" γραμμαρίων τους, για λόγους "μαγείας" και δαιμονισμού και αντιφρονιστικών τάσεων. Μεσαίωνας είναι επίσης η εποχή κατά την οποία δικαζόσουν για μία λέξη από τους άρχοντες (ποιοι κάνανε άραγε κουμάντο;) και όχι για τον γενικότερο νόημα της προτάσεώς σου (για να μείνω και στο θέμα).
    Αυτό κι αν είναι μεσαίωνας...

    Και μιας και έχεις δικαιολογήσει απόλυτα τις κτηνωδίες της μεσαιωνικής και όχι μόνο εκκλησίας λέγοντας ότι αυτά είναι λάθη ανθρώπινα, σκέφτεσαι ότι κι εσύ είσαι άνθρωπος και ίσως πέφτεις έξω στη δογματική σου αντίληψη; Οι άνθρωποι αυτό αισθάνονταν ως χάρη του θεού κι αυτό έκαναν. Εξαφάνιζαν την απιστία και το κακό πνεύμα από τους ανθρώπους....μαζί με τους ανθρώπους.

    gexrag
    28.07.2007, 15:15
    φίλε μου StavmanR
    Έκανα ένα παραλληλησμό των αντιλήψεων εκείνης της εποχής και έδειξα την
    ομοιότητα με κάποιες σημερινές. Αυτά περί Μεσαίωνα και τα λάθη των ανθρώπων.
    Στα δικά μου τώρα
    Δογματικές αντιλήψεις; Από που το συμπέρανες αυτό;
    Φαίνομαι απόλυτος μόνο και αυτό οφείλεται στις αποδείξεις που έχω για όλα όσα
    προσπαθώ απλά να σας μεταφέρω. Αποδείξεις βέβαια που δεν είναι δυνατόν να
    γίνουν αντιληπτές από άλλους. Όσοι πιστεεύουν βλέπουν τα θεικά σημάδια αρκεί
    να μην προσπεράσουν ή τα αγνοήσουν.
    Στο Άγιο Όρος υπάρχουν γέροντες μοναχοί που εξηγούν όλα όσα σας λέω. Ένα
    ταξιδάκι εκεί από τους αναζητητές της Αλήθειας μπορεί να είναι αρκετό. Μπορεί και
    όχι βέβαια αν το ταξίδι έχει την τάση αμφισβήτησης. Αυτοί που αμφισβητούν και
    πηγαίνουν απαιτώντας εξηγήσεις δεν βρίσκουν ποτέ τίποτα. Αυτοί που ελπίζουν να
    δουν έστω ένα Του σημάδι ΠΑΝΤΑ βλέπουν το ελάχιστο αυτό σημάδι αρκεί να το
    χρειάζονται πραγματικά. Εγώ ήμουν ένας αυτούς που ζητούσαν ένα Του σημάδι
    μόνο και μου δόθηκε ΟΛΗ η Αλήθεια.
    YrIazz
    28.07.2007, 16:05
    Ξερεις αυτο ειναι το προβλημα μου με τις θρησκειες... Πρεπει να θες να πιστεψεις κ να μην "απαιτεις εξηγησεις", να εισαι ετοιμος να δεις ενα θαυμα για να σου αποκαλυφθει!!!!

    Στα αυτια μου παντως ακουγεται το λιγοτερο παιδικο επιχειρημα, που προσπαθει απλα να χρησιμοποιησει την αναγκη μου να πιστεψω καπου κ μετα να αποδωσει "το θαυμα" σε κατι θεϊκο...

    Για τα 16 γρμ. ειπες οτι χωρις καμμια απολυτως απωλεια βαρους το μετρησανε...

    http://www.myspace.com/fbqkaterina
    www.myspace.com/funkybluequintet

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 28-07-2007 16:09 ]


    Tren
    28.07.2007, 19:17
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 26-07-2007 στις 04:03 έγραψε...

    ... κι όχι από το γενικό νόημα???
    Δεν καταλαβαίνω τελικά πως λειτουργεί ο κόσμος του σήμερα... Παρερμηνεύουν ότι γράφεις... Λένε λέξεις που ΔΕΝ λες... Η κακία πάει σύννεφο και η ζήλια ατελείωτη...

    Άμα δεν ξέρεις κύριε κάποιον πως έχεις το δικαίωμα να τον κρίνεις??? Ποιος σου δίνει το δικαίωμα να τον ειρωνεύεσαι?

    Γιατί ο κόσμος βγάζει τόση κακία???



    Ισως φταιει το οτι το γενικο νοημα δεν ειναι σαφες τελικα.Οποιος επιλεγει να ασχοληθει με τις λεξεις θα πρεπει να ξερει πως αποτελουν την μετενσαρκωση της σκεψης του και να ειναι ιδιαιτερα προσεχτικος.Οταν αλλα γραφουμε αλλα λεμε κι αλλα δειχνουμε με την σταση ζωης μας μπερδευουμε τον κοσμο και τον βαζουμε σε ψυχαναλυτικη διαδικασια Ετσι δεν εχει αλλη επιλογη απο το να αυτοσχεδιασει.
    Δικαιωμα κρισης εχουν ολοι.Πολυ περισσοτερο σ'αυτους που οικειοθελως εκθειθενται για να κριθουν και να αξιολογηθουν.
    Θυματα ειρωνειας "πεφτουν" παλι ολοι οι ανθρωποι.Σηκωνονται συνηθως οταν κανουν την αυτοκριτικη τους...ειναι λιγο σαν το αγκαθι στο δαχτυλο ..ποναει λιγο μεχρι να το βγαλεις αλλα μετα καταληγεις να ζητας συγνωμη κι απο το τριανταφυλλακι που το ενοχλησες...

    Ο κοσμος βγαζει κακια οταν εχει λογο
    gexrag
    28.07.2007, 20:53
    Φίλη YrIazz
    Ο Θεός θέλει απλά να πιστεύεις.
    Αν δεν πιστεύεις και απαιτείς απλά θα συμβεί αυτό που απαιτείς αλλά όταν θα
    περάσεις στην αιώνια ζωή. Άν πιστέψεις σε αυτή τη ζωή τότε θα δεχθείς πολύ
    μεγαλύτερη αγάπη από τον Πατέρα όλων μια που δέχεται πίσω όλα τα
    παραστρατημένα του παιδιά αλλά δεν αδικεί ούτε στο ελάχιστο αυτά που του μένουν πιστά.
    Η πίστη οδηγεί στην προσευχή αλλά και η ανάγκη επίσης μας φέρνει σε σημείο να
    ζητάμε χωρίς να ξέρουμε από ποιον αφού δεν πιστεύουμε. Ο θεός δίνει σε όσους
    ζητούν αρκεί να θέλουν κάτι από τα βάθη της ψυχής τους και πραγματικά να το χρειάζονται.
    StavmanR
    29.07.2007, 01:53
    Μαρία, ώρες ώρες θαυμάζω κι εγώ με τη σειρά μου την εκφραστική σου ικανότητα, όπως πχ. στην συζήτηση με τον noizreduction. Εκεί απλά κάθομαι και παρακολουθώ...

    Νομίζω ότι εκπέμπουμε σε γειτονικές συχνότητες. Ένα κλικ αριστερά ή δεξιά ο δείκτης και επετεύχθη σύζευξις...