ελληνική μουσική
    821 online   ·  210.851 μέλη

    Γιατί καταπιάνονται από τις λέξεις...

    absurdus_delirium
    29.07.2007, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 27-07-2007 στις 21:55 έγραψε...

    Ο πίθηκος ούτε μίλησε ποτέ, ούτε αποτελεί πρόγονο του ανθρώπου μια που δεν
    φέρει ψυχή κάτι που αποδυκνίεται από το πιο απλό πείραμα που έγινε και απέδειξε
    την ύπαρξη της ψυχής.


    Παράθεση:

    Η Ε. Σαββάκη σε συμπόσιο κλινικής νευρολογίας έγραψε...

    Η ικανότητα χρήσης γλώσας από τους μεγάλους πιθήκους έχει επιβεβαιωθεί κατ' επανάληψη. Ο bonobo Kanzi (υιοθετημένος γιος της Matata) έμαθε όλα όσα είχαν διδάξει τη μητέρα του με απλή παρατήρηση της εκπαίδευσής της. Επιπλέον, επέκτεινε τη γνώση του (α) διατυπώνοντας νέες απαιτήσεις και τη διάθεσή του να λειτουργήσει με τρόπους που δεν είχε διδαχθεί, και (β) προτείνοντας νέα παιχνίδια (Savage-Rambaugh and Lewin). Γενικη παρατήρηση αποτελεί το ότι η εκμάθηση γλώσσας (ενός συστήματος που χρησιμοποιεί φυσικά σήματα όπως ήχους, χειρονομίες ή γραπτά σημάδια για να εκφράσει νοήματα) σε πρώιμα στάδια της οντογενετικής ανάπτυξής, βελτιώνει τη δυνατότητα αντίληψης ατιότητας και την κοινωνική συνεργασιμότητα. Σύγχρονοι γλωσσολόγοι, (Chοmsky) θεωρούν ότι η «παγκόσμια γραμματική» (που χαρακτηρίζει τη σύνδεση φυσικών σημάτων και νοημάτων) δεν αποδίδεται απλά σε μαθησιακούς μηχανισμούς αλλά σε ιδιότητες του ανθρώπινου γονιδιώματος έμφυτες στον οργανισμό, που περιορίζουν τα συστήματα γλωσσικών κανόνων ή που καθορίζουν τα καθολικά γλωσσικά χαρακτηριστικά. Λογική επίκριση είναι ότι οι ικανότητες οι απαραίτητες για την εκμάθηση και χρήση της γλώσσας (π.χ. ικανότητα κατηγοριοποίησης) δεν είναι αποκλειστικά γλωσσικές, αλλά ανήκουν σε γενικότερες γνωσιακές ικανότητες (Lieberman) που μπορεί να αποτελούν χαρακτηριστικά του γονιδιώματος πολλών ειδών πέρα του ανθρώπινου.


    Να σε ακούσω τώρα, παρακαλώ! Αν διακρίνεις κάποια τσατίλα είναι γιατί:
    α) δεν εκτιμώ όταν κάποιος, εκτός από την αυτόματη παραδοχή ύπαρξης της ψυχής (δικαίωμά σου και δε διαφωνώ απόλυτα), την καβαντζώνει και για τσιφλίκι του
    β) δεν υποστηρίζει τις αρλούμπες του με επιχειρήματα και κάνει πως κωφεύει όταν τον αμφισβητούν.
    gexrag
    29.07.2007, 14:23
    Φίλε μου absurdus_delirium
    Να σου εξηγήσω λοιπόν
    Δύο πράγματα συμβαίνουν εκτός από το γεγονός ότι δεν έχω χρόνο να απαντάω σε
    όλους και σε όλα οπότε επιλέγω ότι θεωρώ σημαντικότερο.
    1ον) Οι εξηγήσεις μου δεν γίνονται κατανοητές γιατί αρνείστε ορισμένοι να δεχθήτε
    αυτά που σας παραθέτω. Εδώ έχει καλώς(δικαίωμά σας είναι).
    2ον) Εκτός από τις δικές μου καταχωρήσεις δεν γίνονται κατανοητά αυτά που
    διαβάζεται από σας τους ίδιους.

    Η παράθεση που αφορά την κα Ε. Σαββάκη λεει (ερμηνεύω αυτά που διαβάζω όπως
    τα διαβάζω και όχι όπως θέλω να τα ερμηνεύσω) με λίγα λόγια ότι μπορεί να
    αναπτυχθεί ένα είδος επικοινωνίας με τον πίθηκο με μια μορφή γλώσσας παρόμοιας
    των κωφάλαλων. Αμφιβάλει κανείς;

    Φίλε μου επικοινωνία υπάρχει ούτως ή άλλως με τα ζώα. Το γεγονός αυτό σε καμιά
    περίπτωση δεν αποδυκνύει ότι τα ζώα έχουν ψυχή.
    Η ψυχή αποτελείτε από ύλη και ΤΕΚΜΗΡΙΩΘΗΚΕ.
    Στις επιστήμες η μη εφαρμογή του σωστού νόμου ή της σωστής αρχής, αξιώματος
    κλπ οδηγεί σε εσφαλμένα αποτελέσματα. Αμφιβάλεις;
    Δεν έχω πρόθεση να πείσω κανένα και δεν έχω τέτοιες εγωιστικές τάσεις σχετικά
    με τις απόψεις μου. Όταν πρέπει να αναθεωρήσω αναθεωρώ και προχωρώ. Αν
    μένουμε στα ίδια όταν μας παρουσιάζονται ατράνταχτες αποδείξεις τότε φταίμε οι ίδιοι.
    Η εξέλιξη φίλε μου των γνώσεών μας μας κάνει σοφότερους και καλύτερους.
    absurdus_delirium
    29.07.2007, 16:05
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 29-07-2007 στις 14:23 έγραψε...
    Φίλε μου absurdus_delirium
    Να σου εξηγήσω λοιπόν

    Δεν υπάρχει ανάγκη εξήγησης, απλά ουσιαστικής απαντησης.
    Παράθεση:

    Δύο πράγματα συμβαίνουν εκτός από το γεγονός ότι δεν έχω χρόνο να απαντάω σε
    όλους και σε όλα οπότε επιλέγω ότι θεωρώ σημαντικότερο.
    1ον) Οι εξηγήσεις μου δεν γίνονται κατανοητές γιατί αρνείστε ορισμένοι να δεχθήτε
    αυτά που σας παραθέτω. Εδώ έχει καλώς(δικαίωμά σας είναι).

    Κατανοητότατες γίνονται απλά είναι άκρως αστήρικτες. Ουσιαστικά μας λες: "Πιστέψτε με. Τα είδα με τα μάτια μου." Σε αυτό θα σου απαντήσω to εξής: Οι δικές σου ΑΛΗΘΕΙΕΣ μου ακούγονται πιο γνώριμες εξαιτίας της ανατροφής μου σε ένα κράτος με 99% θρησκευτική ομοιογένεια και της προέλευσής μου από μια οικογένεια που φοβάται θεό. Αλλά δε μου φάινονται προϊόν σοβαρής θεολογικής μελέτης.

    Και για να χρησιμοποιήσω και τα οπτικά μέσα που μου προσφέρει το διαδίκτυο ας απολαύσουμε μια άλλη ΑΛΗΘΕΙΑ:
    Ο Τζόζεφ Σμιθ, ιδρυτής τις Εκλησίας των Μορμόνων, "μετέφρασε χρυσές πλάκες που ένας ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΥΡΙΟΥ του υπέδειξε που να τις βρει (κοντά στη Νέα Υόρκη όπου έμενε) και έιχαν θαφτεί από Ισραηλίτες που έιχαν μεταφερθεί στην Αμερική στην προ ΙΗΣΟΥ εποχή. Για να τις μεταφράσει χρησιμοποίησε μία αποκρυφιστική ΠΕΤΡΑ την οποία έβαζε μέσα σε ένα ΚΑΠΕΛΟ και, με τη χάρη του ΘΕΟΥ, του επιτρεπόταν να δει τι ήταν γραμμένο, ΑΛΗΘΕΙΑ, στις πλάκες."

    Φυσικά, η εκκλησία των Μορμόνων καταλαβαίνοντας ότι είναι λίγο ΚΟΥΛΗ η ιστορία την αποκρύπτει και τον εμφανίζει ως ΜΕΛΕΤΗΤΗ αντί για έναν τύπο με τη ΜΑΠΑ του χωμένη σε ένα ΚΑΠΕΛΟ να υπαγορεύει την ΑΛΗΘΕΙΑ σε έναν δικηγόρο φίλο του.


    Παρόμοια τακτική ακολουθείς και εσύ, φοβούμαι. Ελπίζω τα κίνητρα σου να μην είναι ΤΑΠΕΙΝΑ και να εξακολουθείς να μας ΑΓΑΠΑΣ όλους, αλλά σου το λέω ευθαρσώς:
    ΤΟ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΚΑΤΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΘΙΣΤΑ ΑΛΗΘΙΝΟ!
    Παράθεση:

    2ον) Εκτός από τις δικές μου καταχωρήσεις δεν γίνονται κατανοητά αυτά που
    διαβάζεται από σας τους ίδιους.

    Σε παρακαλώ πάρα πολύ, να πας στη γωνία για να δεις αν έρχομαι. Μια χαρά μπορώ να κατανοώ επιστημονικά κείμενα που και σωστή σύνταξη και γραμματική έχουν και (και απλά βαριέμαι να έρθω στο άλλο τόπικ το σχετικό με το σύμπαν γιατί από κοτσάνα τρίμετρη, αλλό τίποτα και επιπλέον σου λείπει το υπόβαθρο, επιστημονικό πιθανόν, σε κάποια πράγματα οπότε δε θα με κατανοήσεις, πόσο μάλλον να με ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ). Ξανά: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗΣ. Και θα σ'το αποδείξω ευθύς αμέσως...
    Παράθεση:

    Η παράθεση που αφορά την κα Ε. Σαββάκη λεει (ερμηνεύω αυτά που διαβάζω όπως
    τα διαβάζω και όχι όπως θέλω να τα ερμηνεύσω)

    καλά, τραγούδα...
    Παράθεση:

    με λίγα λόγια ότι μπορεί να
    αναπτυχθεί ένα είδος επικοινωνίας με τον πίθηκο με μια μορφή γλώσσας παρόμοιας
    των κωφάλαλων. Αμφιβάλει κανείς;

    Τσουκ, μέσα ΕΠΕΣΕΣ.
    Παράθεση:

    Φίλε μου επικοινωνία υπάρχει ούτως ή άλλως με τα ζώα. Το γεγονός αυτό σε καμιά
    περίπτωση δεν αποδυκνύει ότι τα ζώα έχουν ψυχή.

    Λίγο πιο πάνω λες ότι μόνο ο άνθρωπος αξιώθηκε γλώσσα. Κάνεις μια νεφελώδη σύνδεση (όσον αφορά τους ρυθμούς ή την ποσότητα ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ αγίων;) με τη γλώσσα και την ψυχή.
    Παράθεση:

    Αν κοιτάξει κανείς στους λαούς θα δει πως τις πιο άξιες γλώσσες τις έχουν οι πιο άξιοι
    λαοί μέσα στους οποίους είναι και οι Αρχαίοι και βεβαίως οι Νεοέλληνες που
    αποτελούμε πλέον τον πιο αγαπημένο λαό

    Ώπα, τωρα το πιασα: μίλησες για ΠΕΡΙΟΥΣΙΟ ΛΑΟ ή μου φάνηκε;
    Παράθεση:

    επειδή τρέφει το Άγιο Όρος την πιο
    μεγάλη πλέον πηγή γέννησης Αγίων.
    Ο πίθηκος ούτε μίλησε ποτέ, ούτε αποτελεί πρόγονο του ανθρώπου μια που δεν
    φέρει ψυχή κάτι που αποδυκνίεται από το πιο απλό πείραμα που έγινε και απέδειξε
    την ύπαρξη της ψυχής.

    Παραδέχεσαι τώρα ότι και τα ζώα στάθηκαν ικανά να επικοινωνήσουν με γλώσσα (για να μην αναφέρω τα δελφίνια τα οποία έχουν εγκέφαλο ανάλογο με το δικό μας και απλά, εμείς δεν έχουμε αποκρυπτογραφήσει ακόμα τη γλώσσα τους. Να πω τώρα και για φάλαινες;). Και στη συνέχεια, αφού έχεις δηλώσει ρητά πως τα "ζώα δεν έχουν ψυχή", υπαναχωρείς σε μια πιο "μαλακιά" (ουπς, μήπως παρατόνισα;) δήλωση η οποία είναι απλά επίκληση στην αδυναμία μας να αποδείξουμε ότι η ψυχή δεν υπάρχει σε ζώα/σε ανθρώπους (α, παρντόν, σε αυτούς ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ)/σε ζαρζαβάτια/είναι ελέφαντας.
    Και έχεις και το θράσσος να το κάνεις αυτό ενώ έχεις "διορθώσει μια ανακρίβεια" η οποία δείχνει ότι DEN APODEIXTHKE ότι οι πίθηκοι δεν έχουν ψυχή:
    Παράθεση:

    Εδώ οφείλω να διορθώσω μια ανακρίβια μια που το πείραμα δεν έχει γίνει ακόμη με
    πίθηκο αλλά όταν ψόφησε κάποιο ζώο (ποντίκι) δεν υπήρχε καμία διαφορά βάρους.
    Αν γίνει με πίθηκο θα αποδειχθεί αυτό που μερικοί επιστήμονες φοβούνται. Θα
    πιστέψουν ότι έχει καταρεύσει η θεωρία του Δαρβίνου κάτι βέβαια που δεν ισχύει
    μια που η σχετική θεωρία είναι καθόλα σωστή σε ότι αφορά τα ζώα. Νομίζω έχω
    παραθέσει κάπου τα σχετικά.

    Ακόμα μια φορά: Άνθρωπος ΝΑΙ, Ποντικός ΟΧΙ, Πίθηκος ΔΓ/ΔΑ
    Παράθεση:

    Η ψυχή αποτελείτε από ύλη και ΤΕΚΜΗΡΙΩΘΗΚΕ.

    Τελείωνε με τα καραγκιοζιλίκια και ΠΑΡΑΘΕΣΕ ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΣΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ, ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΡΛΟΥΜΠΑ. ΕΣΤΩ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΛΤΕΡ... ΚΑΤΙ, ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ!
    Παράθεση:

    Στις επιστήμες η μη εφαρμογή του σωστού νόμου ή της σωστής αρχής, αξιώματος
    κλπ οδηγεί σε εσφαλμένα αποτελέσματα. Αμφιβάλεις;

    Συμφωνώ απόλυτα - στις ψευδοεπιστήμες είναι χρήσιμο.
    Παράθεση:

    Δεν έχω πρόθεση να πείσω κανένα και δεν έχω τέτοιες εγωιστικές τάσεις σχετικά
    με τις απόψεις μου. Όταν πρέπει να αναθεωρήσω αναθεωρώ και προχωρώ. Αν
    μένουμε στα ίδια όταν μας παρουσιάζονται ατράνταχτες αποδείξεις τότε φταίμε οι ίδιοι.
    Η εξέλιξη φίλε μου των γνώσεών μας μας κάνει σοφότερους και καλύτερους.


    Στις εκλογές, φίλε μου, νικητής ήταν η Δημοκρατία.
    Στο ματς της Κυριακής, φίλε μου, νικητής ήταν το ποδόσφαιρο.
    Γενική ντεμεκιά, φίλοι μου, δικής σας επιλογής.
    gexrag
    29.07.2007, 16:38
    Φίλε μου absurdus_delirium
    Στη γωνία πήγα να δω αν έρχεσαι, αλλά δεν ήσουν εκεί, όπως ο νους σου όταν
    άλλα διαβάζεις και άλλα αντιλαμβάνεσαι
    Θα αναφέρω ένα παράδειγμα γιατί δεν μου αρέσει να λογομαχώ χωρίς κανένα
    λόγο. Μίλησα για ενός είδους επικοινωνία και όχι για γλώσσες. Η επικοινωνία με
    τους κωφάλαλους αποτελεί γλώσσα γιατί έχουν οριστεί τα νοήματα έτσι. Στα ζώα
    δεν ισχύει αυτό μια που βγάζουν άναρθρες κραυγές όπως ο λόγος σου που
    αποδυκνύει απλά ότι παρερμηνεύεις ότι διαβάζεις. Στα ζώα η επικοινωνία αποτελεί
    εκπαίδευση και αυτά όπως μπορούν δείχνουν την χαρά τους τον θυμό κλπ. Βέβαια
    στα ζώα ανήκουν και τα σκυλιά που πολλές φορές γαυγίζουν χωρις λόγο.
    Είπα πάρα πολλά μια που αποφεύγω τους ανθρώπους που δείχνουν εσκεμένα από
    εγωισμό αδυναμία επικοινωνίας.
    Ηρέμησε σε παρακαλώ και βάλε τον μου σου να δουλέψει για να καταλάβεις ότι
    εκνευρίστηκες γιατί νομίζεις ότι προσπαθώ να σε πείσω όταν απλά έχει θιχθεί το
    εγώ σου γιατί κάποιος είχε πιο τρανταχτά επιχειρήματα τα οποία δεν μπορείς να
    αναιρέσεις γιατί απλά δεν έχεις την απαραίτητη γνώση.
    Πήγαινε λοιπόν στη γωνία όπως εγώ και μπορεί εκεί να βρίσκεται η αληθινή γνώση.
    Σχετικά με τους Μορμόνους παρόμοια φαινόμενα υπάρχουν χιλιάδες και σε κάθε
    περίπτωση είναι από άτομα που προσπαθούν να ελέγξουν τις ανθρώπινες μάζες.
    absurdus_delirium
    29.07.2007, 17:55
    Το εγώ μου δεν έχει θιχτεί καθώς δε δέχτηκε κάποια επίθεση. Αν σε αποκαλέσω "ανεπαρκή εκτελωνιστή" θα ενοχληθείς; Δε νομίζω καθώς θα είναι κάτι που θα το έχω βγάλει απ' το κεφάλι μου. Πάλι δεν απαντάς σε τίποτα λέγοντας ότι έχεις απαντήσει με "ατράνταχτα επιχειρήματα".

    Άντε μια τελευταία φορά. Και η ανθρώπινη γλώσσα είναι μια σειρά συμφωνημένων ήχων. Εκτός από την ένηχη υπάρχει και η νοηματική (που δεν νομίζω να αμφισβητείς οτι είναι γλώσσα). Αυτής της γλώσσας έχουν κάνει χρήση γορίλες(και μάλιστα δημιουργικά: για να εκφράσουν αφηρημένες έννοιες (λύπη) ή καινούργιες λέξεις τις οποίες δε διδάχτηκαν (βραχιόλι+δάχτυλο=δαχτυλοβράχιολο(δαχτυλίδι)).
    α) Έχεις κάποια αντίρρηση στα παραπάνω;
    β) Δέχεσαι ότι τα παραπάνω συνιστούν χρήση γλώσσας;
    γ) Υποστήριξες ότι η γλώσσα είναι το αποκλειστικό προνόμιο έμψυχων όντων;
    δ) Έχεις στοιχεία (έναν δεσμό, ένα όνομα οτιδήποτε) σχετικά με τα "πειράματα ύπαρξης ψυχής";
    ε) Θα δώσεις, επιτέλους, μια απάντηση;

    Φιλικά,
    absurdus
    absurdus_delirium
    29.07.2007, 18:01
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 29-07-2007 στις 16:38 έγραψε...

    Μίλησα για ενός είδους επικοινωνία και όχι για γλώσσες. Η επικοινωνία με
    τους κωφάλαλους αποτελεί γλώσσα γιατί έχουν οριστεί τα νοήματα έτσι. Στα ζώα
    δεν ισχύει αυτό μια που βγάζουν άναρθρες κραυγές όπως ο λόγος σου που
    αποδυκνύει απλά ότι παρερμηνεύεις ότι διαβάζεις.



    Εκτός από εντελώς ασύντακτος, ο λόγος σου έρχεται σε κάθετη αντίθεση με τον πρότερο λόγο σου:
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 29-07-2007 στις 14:23 έγραψε...

    με λίγα λόγια ότι μπορεί να
    αναπτυχθεί ένα είδος επικοινωνίας με τον πίθηκο με μια μορφή γλώσσας παρόμοιας
    των κωφάλαλων. Αμφιβάλει κανείς;


    Γι' αυτό χρησιμοποιούνται οι παραθέσεις, φίλε gexrag. Για να μη λες "εγώ δεν έιπα αύτο." Αυτό είπες.

    gexrag
    29.07.2007, 19:48
    Οι παραθέσεις φίλε μου absurdus_delirium
    Χρησιμοποιούνται γιατί μερικοί χάνονται και δεν ξέρουν τι προέρχεται από που.

    Σχετικά με την γλώσσα προσπαθείς να αποδείξεις κάτι το οποίο όχι μόνο δεν
    αρνήθηκα αλλά τεκμηρίωσα σχεδόν με παρόμοιο με τον δικό σου τρόπο.
    Άρα μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά ή δεν μπορείς να κατανοήσεις ακριβώς τις
    έννοιες των λέξεων. Άλλο γλώσσα και άλλο επικοινωνία. Η γλωσσα αποτελεί το
    μέσο της επικοινωνίας. Κατά τα άλλα η σχέση των παραπάνω σε σχέση με την
    ύπαρξη της ψυχής δεν αναλύθηκε καθόλου από το άτομό σου δείγμα ότι συζητάμε
    με ανύπαρκτο θέμα θέλοντας να υπερισύσει ο ένας του άλλου. Εδώ αναφέρεται το
    γεγονός ότι θίχθηκε το εγώ σου μια που σε ακολούθησα μέχρι τώρα πιστεύοντας ότι
    έχω να κάνω με ικανότατο ομιλητή. Με λύπη διαπίστωσα ότι κάτι περίεργο
    συμβαίνει. Μάλλον έχεις περιπλέξει λίγο ορισμένα θέματα και σε παρακαλώ η
    φιλονικία αυτού του τύπου να σταματήσει.
    Δεν έχω καμία πρόθεση να σε θίξω μια που εδώ και μέρες σε έχω κατατάξει στην
    φιλική μου λίστα. Είδα κάτι στις καταχωρήσεις σου που μου άρεσε.
    Τελικά νομίζω μάλλον επηρεάστηκες από το θέμα και καταπιάνεσαι από τις λέξεις
    για να δημιουργείς θέμα αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό που συμβαίνει.
    absurdus_delirium
    29.07.2007, 21:06
    Δε βλέπω για ποιο λόγο να σε ακολουθήσω σε μια αυθαίρετη και αστήρικτη συζήτηση πάνω στη σύνδεση γλώσσας και ψυχής. Αν θέλω να συζητήσω τη σχέση παστουρμά-διανοητικού επιπέδου, θα με ακολουθήσεις; Απλά μου φέρνεις στο μυαλό αυτό που λένε (και το διαπιστώνουμε στις ερωτήσεις που κάνουν στον κόσμο, κατ' ευφημισμόν, δημοσιόγραφοι): Αν είναι ηλίθια η ερώτηση, θα είναι ηλίθια και η απάντηση.

    Σταματώ, λοιπόν, κυρίως γιατί αοριστολογείς ακατάσχετα και δε μου δίνεις ξεκάθαρες απαντήσεις. Μπορείς να απαντήσεις α), β), γ), δ); Αντί να απαντήσεις με επιχειρήματα προσπαθείς, άτσαλα, να δημιουργήσεις θέμα εκ του μη όντος, όσον αφορά το δικό μου εγωισμό. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Απλά, να προσέχεις την αλαζονεία δηλώσεων του τύπου "εγώ δεν είμαι εγωιστής".

    gexrag, πολύ φοβάμαι ότι το πρόβλημα έγκειται στη δική σου ανικανότητα ή άρνηση να εκφραστείς ακριβώς και να μεταχειριστείς αποτελεσματικά τις έννοιες. Όπως και να 'χει, ελπίζοντας ότι τα κίνητρά σου δεν είναι ταπεινά και έχοντας κατά νου το τεκμήριο της αθωότητας, θα σταματήσω εδώ να ασχολούμαι μαζί σου. Όπως έιπα και αλλού, ως και οι Μορμόνοι μπορεί να είναι καθ' όλα ΟΚ άτομα, όταν δε σε πρήζουν με το δόγμα τους.

    Καλό καλοκαίρι
    gexrag
    29.07.2007, 22:09
    Θέσε μου φίλε μου absurdus_delirium
    τα ερωτήματά σου με ακρίβια και θα έχεις την απάντηση που
    επιθυμείς μια που δημιουργείς θέμα εκ του μη όντος.
    Κάνεις σαν μικρό παιδί οταν λες δεν είμαι εγώ ο εγωιστής αλλά εσύ είσαι.
    Έχασες την μπάλα μια που ξέχασες την αφετηρία της συζήτησης. Τελικά είχες δίκιο
    χρειάζεσαι τις παρενθέσεις μια που δεν μπορείς να ακολουθήσεις την συζήτηση.
    Όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία αν απλώς αστειεύεσαι απλά για να καταπιάνεσαι
    από τις λέξεις.
    Φίλε μου και η τελευταία λέξη που χρησιμοποιώ έχει την σημασία της
    μια που θέλω να είμαι περιληπτικός.
    Τέλος συζητώ μόνο για θέματα τα οποία κατέχω και δεν χρησημοποιώ κάποιο
    δημοσίευμα χωρίς να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί.
    absurdus_delirium
    30.07.2007, 15:48
    Ασ' το, gexrag, δε χρειάζεται... Απάντησες ήδη. "Η πιο αποτελεσματική μορφή άρνησης είναι η χρονοτριβή" έχω ακούσει να λένε και να που βγαίνει.

    Αντε καλο καλοκαίρι σε όλους!


    gexrag
    30.07.2007, 16:34
    Φίλε μου absurdus_delirium
    Χθες δεν πρόλαβα να διαβάσω τα ερωτήματά σου μια που είχα καταχωρήσεις και
    αλλού και δεν προλάβαινα.
    Οι παραθέσεις και ο χώρος που καταλαμβάνουν πολλές φορές με εκνευρίζουν μια
    που δεν έχω χρόνο για να ξαναδιαβάσω κάτι που έχω γράψει ή έχει γράψει κάποιος άλλος.

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ α) Η γλώσσα εξελίσσεται και η εξέλιξή της ορίζει την ένοια των λέξεων ή των ήχων.
    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ υπάρχει με τα ζώα και αυτό δεν αποτελεί σε καμία
    περίπτωση ομιλία με τα ζώα.
    Ελπίζω να έγινα ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ γιατί δεν θα τα ξαναεπαναλάβω αν και πάλι
    θεωρήσεις ότι δεν σου ΑΠΑΝΤΗΣΑ.

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ β) Έχει ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ πολλές φορές. ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ γλώσσα αλλά
    μορφή επικοινωνίας και το ερώτημα είναι το ίδιο με το προηγούμενο.

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ γ) ΝΑΙ. Είναι προνόμιο έμψυχων και όχι εμβιων όντων. Η γλώσσα
    δόθηκε στον άνθρωπο ενώ στα άλλα ΚΑΤΩΤΕΡΑ όντα δόθηκε η δυνατότητα
    επικοινωνίας(ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ).

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ δ) ΟΧΙ. Το πείραμα το άκουσα τηλεοπτικά και απλά το χρησιμοποιώ για
    να δείξω και όχι για να αποδείξω ότι είναι αβάσιμη η άποψη της ύπαρξης της
    ψυχής στα ζώα. Αν υπήρχε ψυχή ο Θεός δεν θα επέτρεπε από τα πρώτα κιόλας
    χρόνια την θανάτωσή τους.

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ε) Στα νέα ερωτήματα έδωσα απάντηση μια που κατάλαβα επιτέλους τι
    θέλεις να μάθεις σχετικά με την άποψή μου.

    Συγνώμη που δεν κατάλαβα νωρίτερα τι θέλεις να απαντηθεί. Αν υπάρχει οτιδήποτε
    που δεν έχω δόσει τις απαραίτητες διευκρινίσεις χαρά μου θα είναι να σου
    παραθέσω την άποψή μου σχετικά.

    Φίλε μου ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να λογομαχώ και εκνευρίζομαι όταν με σέρνουν σε
    λογομαχίες προκαλώντας με. Δεν έχω φίλε χρόνο να τα βλέπω όλα προσεκτικά.