ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.844 μέλη

    Όταν δεν πιστεύουμε σε κάτι γιατί το πολεμάμε τόσο πολύ ?

    gexrag
    01.08.2007, 20:51
    Φίλε μου Ορφέα
    Για πρώτη φορά έδειξες στάση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άξια συντονιστή των Forum. Παρά το
    ειρωνικό τον σχολίων σου η στάση σου με εξέπληξε.
    Σχετικα με την σαφήνεια που ζητάς είναι λίγο δύσκολο να υπάρχει όταν υπάρχουν
    πολύ δύσκολες έννοιες. Εσύ μπερδεύτηκες κάτι απολύτως φυσιολογικό ακόμη και
    για ένα τέρας ευφηείας. Στο γεγονός αυτό δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό. Αλλά
    κατά κάποιο τρόπο εκτόξευσες κατηγορία απλά από απροσεξία. Στο σημείο που
    είπες ότι φάσκω και αντιφάσκω αναφέρομαι και εκεί απλά λίγο μπερδεύτηκες.
    Είναι προτιμότερο να λήξουμε το θέμα μια που δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε.
    Φίλοι μου πάντα κρατάω τα καλά στοιχεία από όλους σας και ξεχνάω οτιδήποτε με
    πικραίνει στην συμπεριφορά σας μια που γνωρίζω ότι και εγώ ορισμένες φορές είμαι εριστικός.
    ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ.
    gexrag
    07.08.2007, 19:08
    Φίλε μου StavmanR
    Το κείμενο στο οποίο αναφέρομαι δεν ξεχωρίζει τους πιστούς σε θρήσκους και άθρησκους, δεν ξεχωρίζει σε πιστούς και άπιστους, δεν ξεχωρίζει θρήσκους και αλλόθρησκους, δεν ξεχωρίζει ούτε τους λαούς σε φυλές. Είναι ένα κείμενο ανεξαρτήτου θρησκείας και προέρχεται από την ΑΛΗΘΕΙΑ (Ιησούς). Είναι ένα κείμενο ΑΓΑΠΗΣ και τίποτα άλλο. Μιλάει για ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΝΔΙΚΑΙΟ ΘΕΟ.
    Εσείς τι προτιμάται έναν δίκαιο Θεό ή έναν άδικο θεό. Προσέξτε, το θέμα της δικαιοσύνης είναι ιδιαίτερα λεπτό και πολλές φορές αυτό που θεωρούμε δίκαιο τελικά αποδυκνίεται παντελώς ΑΔΙΚΟ.
    uNick
    07.08.2007, 19:26
    Συγνώμη που παρεμβαίνω για δεύτερη φορά, αλλά προσπαθώ να καταλάβω... και με μπερδεύεις!

    Παράθεση:
    Το μέλος gexrag στις 07-08-2007 στις 19:08 έγραψε...
    ...Το κείμενο στο οποίο αναφέρομαι δεν ξεχωρίζει τους πιστούς σε θρήσκους και άθρησκους, δεν ξεχωρίζει σε πιστούς και άπιστους, δεν ξεχωρίζει θρήσκους και αλλόθρησκους... ...Είναι ένα κείμενο ανεξαρτήτου θρησκείας...

    Παράθεση:
    ...προέρχεται από την ΑΛΗΘΕΙΑ (Ιησούς). Είναι ένα κείμενο ΑΓΑΠΗΣ και τίποτα άλλο. Μιλάει για ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΝΔΙΚΑΙΟ ΘΕΟ.


    Τελικά τί από τα δύο ισχύει?
    Είναι ένα κείμενο "ενότητας" που δεν ξεχωρίζει?
    Πώς γίνεται αυτό, όταν λες ότι "δεν ξεχωρίζει μεν, αλλά μιλάει για αυτό που εγώ πιστεύω και είναι η μοναδική αλήθεια, οπότε είστε υποχρεωμένοι να ακολουθήσετε"?

    ...εκτός αν κατάλαβα λάθος...

    Θα με... διαφωτίσεις?

    gexrag
    07.08.2007, 19:44
    Φίλε μου uNick
    Αν (υποθετικά μιλάμε) το κείμενο προέρχεται από τον Κύριο Ιησού Χριστό υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι ψευδές; Μπορεί ποτέ ο Κύριος να έχει πει κάποιο ψέμα;
    ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ
    Η πηγή του κειμένου είναι αυτή που αναγράφεται στα εισαγωγικά του τα οποία θα έχετε την ευκαιρία να διαβάσετε σε λίγες μέρες μια που έχω σκοπό να κάνω μία μόνο καταχώρηση στο μπλοκ που θα ανοίξω ειδικά γιαυτό το σκοπό οπότε θα έχετε κάθε απάντηση στα ερωτήματά σας.

    Ο φίλος StavmanR
    Αν και είναι αρνητικός πολύ σωστά αφήνεις στους ειδικούς να κρίνουν.
    asxetos
    07.08.2007, 20:04
    Ο Κυριος αν ζούσε σήμερα...θα ήταν κάπου στη πλατεία βάθης....πρεζωμένος και θα μας έλεγε ....τι ναρκωτικά είναι αυτά που σας δίνουν....
    gexrag
    07.08.2007, 20:29
    Ο Κύριος ζει και σε ευλογεί πολύ συχνά φίλε μου.
    Έχει αναστηθεί όπως και εσύ θα διαπιστώσεις κατά το πέρασμα σου στην αιώνιο ζωή. Σου εύχομαι να αργήσει και σκέψου τι θα του έλεγες αν εμφανιζόταν αυτή τη στιγμή μπροστά σου. Θα του έλεγες αυτά που διάβασα πιο πάνω ή απλά θα έχανες κάθε μιλιά όπως όλοι όσοι τον αμφισβητούν σε παρόμοιες περιππτώσεις;
    asxetos
    07.08.2007, 20:33
    θα τον ρωτουσα μεταξυ αλλων....ποια ειναι η αποψη του για το 4ο κοινοτικο πλαισιο στηριξης της Ε.Ε. και το πακετο(πορτοφολα) που θα παρει η εκκλησια της ελλαδος ...και τι θα τα κανει αυτα τα χρηματα......
    gexrag
    07.08.2007, 20:49
    Εξακολουθείς να θυμώνεις χωρίς λόγο. Δεν θα μπω σε μια διαδικασία ανάλυσης
    των λέξεων. Κάνε απλά μια αυτοκριτική ΗΡΕΜΑ.
    ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ
    Αναγνώριση θα ζητούσα αν ήθελα να πουλήσω κάτι στο όνομα της εκλησίας της
    Ελλάδος. ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΔΙΑΝΕΜΗΘΗΚΕ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΝΕΜΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.
    Δεν έχω να κερδίσω τίποτα και θέλω ΑΠΛΑ να έχουν στην διάθεσή τους το κείμενο
    όσοι ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΓΩ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ.
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    Απλά αν το θέμα πάρει τηλεοπτικές διαστάσεις θα υπάρχουν επιπτώσεις στους
    ανθρώπους που ΑΓΑΠΩ, και αυτός είναι ο λόγος που ΔΕΝ παρουσιάζω το όνομά μου.
    ΕΣΕΝΑ ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ κάποιον γέροντα του Αγίου Όρους ή
    γέροντα κάποιου μοναστηριού από τα πάμπολα της Ελλάδος που είναι παντού γύρω
    μας. ΜΗΝ μου παρουσιάζεσαι σαν αμφισβητίας αλλά ΨΑΞΕ.
    ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΘΕΑΜΑ.
    Αν σε ανόχλησαν τα σχόλιά μου σου ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ.
    ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΣΟΥ.
    gexrag
    07.08.2007, 20:54
    Φίλε μου asxetos
    Αστειέυεσαι και δέχομαι το αστείο σου αλλά δεν θα μπορείς να αρθρώσεις λέξη
    όπως συμβαίνει σε όλους όπως συνέβει και σε μένα. Δεν έχει χρόνο και απαντάει ο
    Ίδιος στις ερωτήσεις Του μια που ξέρει τι θα σκεφτείς πριν το σκεφτείς σαν ΘΕΟΣ που είναι.
    asxetos
    07.08.2007, 21:39
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 07-08-2007 στις 20:54 έγραψε...

    Φίλε μου asxetos
    Αστειέυεσαι και δέχομαι το αστείο σου αλλά δεν θα μπορείς να αρθρώσεις λέξη
    όπως συμβαίνει σε όλους όπως συνέβει και σε μένα. Δεν έχει χρόνο και απαντάει ο
    Ίδιος στις ερωτήσεις Του μια που ξέρει τι θα σκεφτείς πριν το σκεφτείς σαν ΘΕΟΣ που είναι.



    gexrag φίλε μου σε κόβω για φονταμενταλιστή.....σαϊεντολόγο....λέω εγώ τώρα, ή μήπως είσαι μάρτυρας του Ιεχωβά;
    gexrag
    07.08.2007, 21:42
    Μπορεί και να θέλεις να με προσβάλεις.
    Μπορεί τελικά να προσβληθείς και πάλι εσύ γιατί οι αποδείξεις υπάρχουν.
    Είσαι σε θέση να τις δεις;
    Είσαι σε θέση να γνωρίζεις τα ΠΑΝΤΑ;
    Είσαι εσύ ο ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ;
    Τελικά μήπως είσαι ο ΘΕΟΣ που γνωρίζει τα περί υγείας μου;
    Απέδειξε λοιπόν ότι γνωρίζεις τα πάντα.
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ
    Όταν το κάνεις θα κάνω το μεγάλο ταξίδι γιατί είμαι από μακριά και θα έρθω να
    υποκλιθώ μπροστά σου ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ.
    ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ δεν θα είμαι πλέον εριστικός απλά. Θα σε προσβάλω πολύ
    περισσότερο από όσο μπορείς να φανταστείς με λόγια δικά σου ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ
    ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΑ. Δεν θα χρησιμοποιήσω ούτε μια λέξη που να μην έχει
    καταχωρηθεί από σένα.
    Σου ΖΗΤΗΣΑ συγνώμη και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια. Δεν παρακολούθησες
    πως χειρίστικα άλλους όμοιους σου. Με σένα το επίπεδο θα γίνει πολύ χειρότερο
    και δεν σε απειλώ. Εγώ τον στόχο μου τον πέτυχα. Εσύ θα γίνεις ρεζίλι γιατί πολλοί
    γνωρίζουν ποιος είσαι πραγματικά. Έτσι σε παρακαλώ να σταματήσεις να με
    προκαλείς γιατί θα αρχίσω να ασχολούμαι με ανοησίες γιατί μέχρι τώρα
    ασχολήθηκα απλά με ανεγκέφαλους Οι άλλοι συνήλθαν και απέδειξαν όχι μόνο
    δεν είναι ανεγκέφαλοι αλλά ότι άξια
    χαίρουν της εκτίμησής μου, και δεν είναι καταχωρημένοι όλοι στην φιλική λίστα.
    Εσύ είσαι και δεν θα βγεις όσο κιαν προσπαθήσεις. Πολλές φορές θαύμασα δημόσια γραπτά σου.
    Πίστεψα ότι είσαι εξαιρετικά νοήμων άνθρωπος. Μην προσπαθείς να με πείσεις για το αντίθετο.
    Tren
    07.08.2007, 22:04

    Επανω στο τραπεζι μας
    αλατι και πιπερι
    την νοστιμια θα φερει

    Οποιος ζηταει τ' ανοστα
    ειτε το πετιμεζι
    να σηκωθει απ'το τραπεζι..



    επισυναπτόμενα: normal_salt-pepper.jpg 
    uNick
    08.08.2007, 10:17
    Παράθεση:
    Το μέλος gexrag στις 07-08-2007 στις 19:44 έγραψε...
    Φίλε μου uNick
    Αν (υποθετικά μιλάμε) το κείμενο προέρχεται από τον Κύριο Ιησού Χριστό υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι ψευδές; Μπορεί ποτέ ο Κύριος να έχει πει κάποιο ψέμα;
    ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ
    Η πηγή του κειμένου είναι αυτή που αναγράφεται στα εισαγωγικά του τα οποία θα έχετε την ευκαιρία να διαβάσετε σε λίγες μέρες μια που έχω σκοπό να κάνω μία μόνο καταχώρηση στο μπλοκ που θα ανοίξω ειδικά γιαυτό το σκοπό οπότε θα έχετε κάθε απάντηση στα ερωτήματά σας.

    Φυσικά αντιλαμβάνεσαι (?) ότι η απάντηση αυτή δεν καλύπτει αυτό που σε ρώτησα...
    Εννοείται ότι, από τη στιγμή που τυφλά αποδέχεσαι αυτά που είπε (αν τα είπε) ο Ιησούς ως μια και μοναδική αλήθεια σε αυτόν τον κόσμο, ο δογματισμός με τον οποίο προσεγγίζεις το θέμα αυτομάτως σε οδηγεί... εκτός θέματος!
    Από όσα έχω μελετήσει και γνωρίζω, το δικό μου συμπέρασμα (γιατί περί συμπερασμάτων μιλάμε) είναι ότι ο Ιησούς εδίδαξε αυτά που ήθελε όχι για να πάρει τους πάντες με το μέρος του, αλλά για να μεταφέρει στα πλήθη τη δική του διάσταση περί αλήθειας και αγάπης. Από εκεί και πέρα, όσοι θέλουν ακολουθούν. Κανέναν δεν εκβίασε ψυχολογικά και από κανέναν δεν απαίτησε να πιστέψει στην δική του "μια και μοναδική αλήθεια". Αν εσύ - και ο κάθε "εσύ" - θέλεις τα μάτια σου κλειστά και αρνήσαι να φανταστείς ότι κάποιος άλλος ίσως και να βλέπει τα πράγματα λίγο διαφορετικά, αυτό είναι δικό σου θέμα. Έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις αυτό που θέλεις. Δεν έχεις όμως κανένα δικαίωμα να απαιτείς από τους άλλους να συμφωνούν μαζί σου. Νοοτροπίες του στυλ "είστε όλοι γκαβοί, γιατί αυτή είναι η μια και μοναδική αλήθεια" δεν είναι ωραίες. Θα μπορούσες κάλλιστα να εκφραζόσουν ως "εγώ προσωπικά πιστεύω αυτό, και δικαίωμά σου αν θα συμφωνήσεις ή όχι - όπως και να έχει, εγώ σε σέβομαι". Αλλά αυτά απαιτούν κριτική σκέψη και κοινή λογική, πράγματα μάλλον όχι και τόσο επιθυμητά από την επίσημη εκκλησία...

    asxetos
    08.08.2007, 13:03
    Η φυγή είναι άταχτη σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως.......
    Orfeus
    08.08.2007, 15:57
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 07-08-2007 στις 21:42 έγραψε...

    Μπορεί και να θέλεις να με προσβάλεις.
    Μπορεί τελικά να προσβληθείς και πάλι εσύ γιατί οι αποδείξεις υπάρχουν.
    Είσαι σε θέση να τις δεις;
    Είσαι σε θέση να γνωρίζεις τα ΠΑΝΤΑ;
    Είσαι εσύ ο ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ;
    Τελικά μήπως είσαι ο ΘΕΟΣ που γνωρίζει τα περί υγείας μου;
    Απέδειξε λοιπόν ότι γνωρίζεις τα πάντα.
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ
    Όταν το κάνεις θα κάνω το μεγάλο ταξίδι γιατί είμαι από μακριά και θα έρθω να
    υποκλιθώ μπροστά σου ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ.
    ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ δεν θα είμαι πλέον εριστικός απλά. Θα σε προσβάλω πολύ
    περισσότερο από όσο μπορείς να φανταστείς με λόγια δικά σου ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ
    ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΑ. Δεν θα χρησιμοποιήσω ούτε μια λέξη που να μην έχει
    καταχωρηθεί από σένα.
    Σου ΖΗΤΗΣΑ συγνώμη και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια. Δεν παρακολούθησες
    πως χειρίστικα άλλους όμοιους σου. Με σένα το επίπεδο θα γίνει πολύ χειρότερο
    και δεν σε απειλώ. Εγώ τον στόχο μου τον πέτυχα. Εσύ θα γίνεις ρεζίλι γιατί πολλοί
    γνωρίζουν ποιος είσαι πραγματικά. Έτσι σε παρακαλώ να σταματήσεις να με
    προκαλείς γιατί θα αρχίσω να ασχολούμαι με ανοησίες γιατί μέχρι τώρα
    ασχολήθηκα απλά με ανεγκέφαλους Οι άλλοι συνήλθαν και απέδειξαν όχι μόνο
    δεν είναι ανεγκέφαλοι αλλά ότι άξια
    χαίρουν της εκτίμησής μου, και δεν είναι καταχωρημένοι όλοι στην φιλική λίστα.
    Εσύ είσαι και δεν θα βγεις όσο κιαν προσπαθήσεις. Πολλές φορές θαύμασα δημόσια γραπτά σου.
    Πίστεψα ότι είσαι εξαιρετικά νοήμων άνθρωπος. Μην προσπαθείς να με πείσεις για το αντίθετο.



    Τι είναι τώρα όλο αυτό;
    Είναι σεβασμός στους κανονισμούς του forum? Είναι σεβασμός στους συνομιλητές σου;

    Πού είναι η Αγάπη που πρεσβεύεις και διαλαλείς πανταχόθεν; Πρόσεχε τις εκφράσεις σου σε παρακαλώ....

    Υ.Γ. Και επειδή αναφέρεις πολλές φορές περί "θρήσκων & αλοθρήσκων" να θυμάσαι επίσης, ότι π.χ. για έναν Ινδουιστή, είσαι και εσύ ένας αλόθρησκος!



    gexrag
    08.08.2007, 16:33
    Φίλε StavmanR
    Δεν έχω να σου σύρω τίποτα. Απλώνω απλά μια χείρα φιλίας.

    Φίλη Μαρία
    Έχεις δίκιο αλλά πρέπει να ολοκληρωθεί η δεύτερη φορά και αυτό δεν έχει γίνει
    ακόμη. Η καταχώρηση του κειμένου θα είναι το τέλος και η αρχή της σιωπής μου.
    Το κείμενο θα δημοσιευτεί για δεύτερη φορά. Αυτή θα είναι η δεύτερη φορά που
    λέει ο Αγιος Παύλος ο Απόστολος Παύλος φυσικά.

    Γενικά περί MusicHeaven
    Οι καταχωρήσεις μου σταματούν σε λίγο, με την επίσημη δημοσίευση στο μπλοκ του
    κειμένου. Αποφάσισα πως πρέπει να μπορεί εύκολα κάποιος να βρει το κείμενο και
    μάλιστα πιστεύω πως εδώ στο MusicHeaven τον πιο φιλόξενο χώρο που σηνάντησα
    πρέπει να υπάρχει καταχωρημένο. Δεν προσκαλεί κανένα σε κανένα σημείο του
    κόσμου το κείμενο και κατά συνέποια δεν προσυλητίζει ΚΑΝΕΝΑ.

    Χαιρετισμός σε ένα φίλο από τα παλιά
    Φίλε Orfeus
    Φίλε μου η παρέμβασή σου έγινε κατά πως περίμενα. Βλέπεις σαν γνήσιος ψαράς
    όταν ρίχνω δόλωμα τσιμπάει το ψάρι.
    Έχεις δίκιο και ήθελα να δείξω πως αν θέλω, χωρίς να παραβώ ΚΑΝΕΝΑ
    κανόνα του forum μπορώ να είμαι ιδιαίτερα καυστικός σε σημείο ππου να σας
    σπάσω τα νεύρα και να μην μπορείτε να βρείτε παράβαση. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ
    ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ. Μου επιτεθήκατε και εσύ αποτελείς το μοναδικό
    πρόσωπο που δεν έπρεπε να μου επιτεθεί μια που είσαι συντονιστής. Η στάση σου
    πρέπει να είναι ουδέτερη και σε ρόλο πυροσβέστη. Αντίθετα δεχθηκα επίθεση από
    άτομα εδώ μέσα που με έδιωχναν και δεν τους έγινε η παραμικρή σύσταση. Αυτά
    αποτελούν διακρίσεις φίλε μου και διώχνουν κόσμο από το MusicHeaven όπως και
    οι ανόητοι καυγάδες ορισμένων. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΟΓΟΦΕΡΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ. Σέβομαι
    κάθε ανοησία που ακούγεται ή γράφεται και πιστεύω ότι έτσι πρέπει να γίνεται.
    ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ. Για μερικούς ισχύει το "κάθε άποψη σεβαστή αρκεί
    να συμφωνεί μαζί μου". Μην κόψει κανείς την τελευταία φράση και πει πως αυτή τη
    θέση εκφράζω γιατί ορισμένοι αυτό κάνετε. Κόβεται κομμάτια από ένα κείμενο και
    δίνεται την ερμηνία που εσείς θέλετε ενώ στην πραγματικότητα το κείμενο αναλύει
    πολλά περισσότερα.

    ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ
    Στο μέλλον όποιος επιθυμεί να συνομιλήσει μαζί μου μπορεί να μου στείλει ΠΜ, μια
    που μόνο έτσι θα επικοινωνώ με όσους το επιθυμούν. Σπάνια μπορεί να καταχωρώ
    κάτι ελάχιστο και όχι με θέμα την θρησκεία.
    absurdus_delirium
    08.08.2007, 16:52
    Όταν γλύφεις εκεί που έφτυνες (ή φτύνεις εκεί που έγλυφες) είσαι κρίμα. Είναι μια προσωπική γνώμη και δεν απευθύνεται σε ΚΑΝΕΝΑΝ.
    okanenas
    08.08.2007, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 07-08-2007 στις 15:58 έγραψε...

    Αν σου πω ότι υπάρχει περίπτωση να μιλώ ΚΑΙ για το Βουδισμό, θα σου φανεί τόσο παράξενο;

    Καλά εδώ κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλο σου

    Παράθεση:

    Κι αυτό γιατί υπάρχουν διάφοροι τρόποι αντιδράσεως απέναντι σε κάτι που δεν πιστεύει κάποιος. Άλλοι το δέχονται απλά ως ιδεολογία την οποία δεν ασπάζονται, άλλοι αντιτίθενται στην πίστη, άλλοι αδιαφορούν πλήρως κλπ.

    δεν έθιξα τους άλλους τρόπους αντίδρασης γιατί οι άλλοι τρόποι αντίδρασης είναι φυσιολογικοί και τους κατανοώ πλήρως.

    Παράθεση:

    Εσύ διάλεξες τη μία από όλες τις αντιδράσεις η οποία είναι σαφώς εντυπωσιακότερη. Η δε επεξήγηση που δίνεις είναι σαφώς προσανατολισμένη στην "επιθετική" τάση ορισμένων απέναντι στην ορθοδοξία.

    Ναι εγώ διάλεξα να θίξω αυτόν τον τρόπο αντίδρασης, όχι για να εντυπωσιάσω
    όπως λες άλλα να ακούσω και άλλες γνώμες και να καταλάβω από πού πηγάζει
    αυτός ο τρόπος αντίδρασης και εννοώ τον τρόπο αντίδρασης τις εμμονής δηλαδή
    απο αυτούς που ότι θέμα υπάρχει σχετικό, το πρώτο που θα κάνουν είναι να κοροϊδέψουν
    με εμπάθεια αυτούς που πιστεύουν και την θρησκεία, πριν ακόμα εκφράσουν την άποψη τους.
    αυτό δεν καταλαβαίνω και ήθελα και άλλες γνώμες να το καταλάβω.

    Παράθεση:

    Η ερώτησή σου είναι σαφώς κατευθυνόμενη

    Όταν βάζει κάποιος ερώτηση σε ελεύθερο δημόσιο διάλογο που δυνατότητα έχει
    να απαντήσει οποίος θέλει και όπως θέλει γιατί η ερώτηση είναι κατευθυνόμενη;

    Παράθεση:

    με προφανή σκοπό την τοποθέτηση της ορθόδοξης πίστεως σε θέση αμυνόμενου απέναντι στους αλλόθρησκους και άθρησκους.

    εδώ θα απαντούσα αν καταλάβαινα τι εννοείς

    Παράθεση:

    Όσο για την αναφορά στις εκκλησίες, δεν με απασχολούν οι αποπροσανατολιστικοί διαχωρισμοί και οι κινήσεις μανούβρας κάθε οργανωτικού σχήματος. Όταν αναφέρομαι σε θρησκείες, δεν έχω στο μυαλό μου ράσα και πετραχήλια και χρυσά εξαπτέρυγα, αλλά μία γενικότερη ιδεολογική στάση της κοινωνικής και προσωπικής ζωής του ανθρώπου.

    αυτό είναι μηδενισμός και στον μηδενισμό οι απαντήσεις περιττεύουν

    Παράθεση:

    Πολλές φορές αναρωτιέμαι: πως θα σας φαίνονταν αν κάποιος πχ. Βουδιστής σας έπιανε συζήτηση γύρω από τη θρησκεία και σας τόνιζε ότι η πίστη του αποτελεί την ΜΟΝΑΔΙΚΗ αλήθεια και όλοι οι υπόλοιποι είναι πλανεμένοι;

    Δεν θα μου φαίνονταν καθόλου παράξενο αυτός θα έλεγε για την θρησκεία του
    και εγώ θα έλεγα για την δική μου

    Παράθεση:

    Πως θα σας φαίνονταν να ζούσατε σε μία χώρα της οποίας το Σύνταγμα απαγορεύει τη διάδοση της θρησκείας σας ως προσηλυτισμό,

    δεν θα με πείραζε αρκεί να μπορούσα να λατρέψω τον δικό μου Θεό ελευθέρα


    Παράθεση:

    ενώ κάθε Βραχμάνος έχει το δικαίωμα να σας κυρήττει ανά πάσα στιγμή τα δικά του; Θα τα θεωρούσατε επιθετική στάση απέναντι στα πιστεύω σας;

    όχι προσωπικά δεν θα το θεωρούσα επιθετική στάση

    Παράθεση:

    Μήπως τελικά η εξίσου κατευθυνόμενη ερώτηση που ανακύπτει είναι "όταν πιστεύουμε σε κάτι γιατί πολεμούμε τους αλλόδοξους τόσο πολύ;";

    είσαι ελεύθερος να καταλήγεις σε οποίο συμπέρασμα θέλεις

    όπως και εγώ βγάζω συμπέρασμα πως η ερώτηση είναι λάθος
    η ερώτηση έπρεπε να είναι:
    γιατί πολεμάμε κάτι για το οποίο δεν έχουμε ιδέα για το τι είναι

    okanenas
    08.08.2007, 20:50
    StavmanR δεν θα συνεχίσω το διάλογο μαζί σου όχι για κανέναν άλλο λόγω
    άλλα για να απαντήσω πρέπει να γράψω μεγάλο κείμενο και δεν
    έχω την «τεχνική» δυνατότητα να το κάνω.
    (αν θέλει ποιο πολλές λεπτομέρειες θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα)

    πάντως να ξερής ότι μερικές φορές τα φαινόμενα απατούν
    αλλιώς είναι και αλλιώς φαίνονται

    δεν προσπαθώ ούτε να διαστρεβλώσω τα λεγόμενα σου
    ούτε να κάνω τεχνάσματα εντυπωσιασμού και προπαγάνδα
    τα κίνητρα μου δεν είναι αυτά που φαντάζεσαι.


    StavmanR
    08.08.2007, 21:22
    Okanenas, χωρίς περαιτέρω σχόλια...