ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.826 μέλη

    Δημιουργια μουσικου συλλογου

    GEORB
    30.07.2007, 19:27
    Τι θα λεγατε για την δημιουργεια ενος μουσικου συλλογου.

    Παρακαλω να εκθεσετε τις αποψεις σας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-07-2007 20:26 ]


    edelweiss
    30.07.2007, 20:42
    μουσικού συλλόγου του ΜΗ? Να δημιουργηθεί από τα μέλη του ΜΗ?
    GEORB
    03.08.2007, 17:10
    Οχι μονο απο τα μελη του MH αλλα γενικα να προσελκυσουμαι νεους και παλαιους μουσικους.
    RandyOzzy
    03.08.2007, 19:55
    Geo opos sou ixa pi kai sto MSN ine para poli kali idea
    JaNick
    03.08.2007, 20:19
    Καλή ιδέα δεν λέω...Αλλα μπορείτε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι...Τι σκοπό θα έχει ο σύλλογος?? Θα είναι κάτι το προτότυπο...? Θα είναι νομικά κατοχυρωμένος, με καταστατικό και τα λοιπά??
    Termite
    03.08.2007, 20:20
    Ειναι πάρα πολυ καλή ιδέα. Μπορεί να βοηθήσει παλιούς κ νέους
    GEORB
    05.08.2007, 20:49
    Ο συλλογος θα ειναι νομιμος απο ολες τις πλευρες με καταστατικα και οτι αλλο χρειαστει.

    Η δημιουργεια ενος μουσικου συλλογου θα βοηθησει σε πολλα πραγματα οπως πχ θα γινονται διαφορες εκδηλωσεις,γνωριμιες με μεγαλους καλλητεχνες,η προοθησει ατομων που αξιζουν διπλα σε καποιο ονομα αλλα το σημαντηκοτερο μπορουμε να βοηθησουμαι το κοινωνικο συλλογο κτλ
    Bgre
    07.08.2007, 18:11
    και ποιες θα ειναι οι προυποθέσεις για να μπει κανεις στο συλλογο αυτο?
    sakisarabatzis
    07.08.2007, 21:35
    Ο Συλλογος αυτος θα ειναι πανελληνιος και σε ποιον τομεα μουσικης θα δραστηριοποιηθεί διοτι υπαρχουν αρκετοί τομεις μουσικης δραστηριοτητας.
    GEORB
    08.08.2007, 22:05

    Η σκεψη μου ειναι να ειναι πανελληνιος ο συλλογος.
    Οσων αφορα τις προυποθεσεις δεν νομιζω να υπαρχουν προυποθεσεις.
    Σκοπος ειναι να προσελκυσει ατομα στον κοσμο της μουσικης.
    Κατα κυριο λογο τα μελη του οπως ειναι λογικο θα πρεπει να ασχολουνται με την μουσικη,δεν μπορουμε ομως να αποριψουμε και τα ατομα τα οποια θα θελουν με την εγγραφη τους να στηριξουν τον συλλογο.
    Στην ερωτηση σε ποιο ειδος μουσικης θα δραστηριοποιητε πιστευω πως δεν χρειαζετε να γινει διαχωρισμος.θα ειναι ενας συλλογος μουσικων και μουσικοφιλων γιατι να το χωρισουμε.
    Ειτε καποιος ασχολειτε με ενα χ ειδος μουσικης και ενας αλλος με ενα ψ ειδος μουσικης εχουν ενα κοινο ασχολουνται και αγαπουν την μουσικη.Πιστευω δεν παιζει ρολο το ειδος αφου υπαρχει αυτο το κοινο σημειο.
    Αν γινει διαχωρισμος πρεπει να δημιουργηθουν οπως καταλαβενεται παρα πολλοι συλλογοι.

    Αποψη μου ειναι ενα συλλογος ενιαιος.

    ΧΑΝΕΙΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ,ΟΛΟΙ 2 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GEORB στις 08-08-2007 22:14 ]


    sakisarabatzis
    09.08.2007, 19:18
    Συμφωνω μαζι σου με ολες σου αυτες τις σκεψεις.Μακαρι να μπουν τα θεμελια και να γινει πραγματικοτητα.
    jorge
    09.08.2007, 19:32
    Έχοντας διαβάσει τις σκέψεις του georb, δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένας τέτοιος σύλλογος συγκριτικά με ένα site (όπως το MusicHeaven ή κάποιο άλλο)
    GEORB
    10.08.2007, 01:33
    Πολλα μπορει να προσφερει.Πρωτα απο ολα δεν ειναι απροσωπο.
    Βλεπεις τον αλλον,τον αισθανεσαι,τον ακους.Καταλαβαινεις τα συναισθηματα του,μαθαινεις γι΄αυτον
    Πες μου εσυ πως μπορεις μεσα απο ενα site να βοηθησεις ενα παιδι που θελει να ασχοληθει με τη μουσικη,πως θα το κανεις να πιστεψει αυτα που του λες κτλ .Μεσα απο μια οθονη?
    Επιπλεον ενας συλογος μπορει να διοργανωσει εκδηλωσεις,εκδρομες συναντησεις με μεγαλους καλλητεχνες και πολλα αλλα, και ισως σε καποιους δωθει η ευκαιρια να πανε ψηλα.
    Πως μπορει να γινουν αυτα τα λιγα τουλαχιστον που σου λεω μεσα απο ενα site.
    Nαι μεν πολυ καλο το Mh αλλα μονο στη θεωρια.
    Ενας συλλογος προσφερει την κοινωνικοτητα πρωτα φιλε μου και την ενασχοληση με τα κοινα
    Αλλα αντι να πεις την αποψη σου σαν ενας εμπειρος νεος αρχισες τις συγκρησεις.

    Τι πιο ωραιο η αμμεση συναναστροφη με τους ανθρωπους και οχι μεσα απο ενα χαζοκουτι.

    Πιστευω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.
    jorge
    10.08.2007, 01:41
    Από πότε το MusicHeaven είναι ένα "χαζοκούτι" βρε Georb;

    Έχεις έρθει ποτέ σε κάποια συνάντηση; Σε κάποιο beach party; Έχεις παρευρεθεί σε κάποιο live; Έχεις συναντήσει ποτέ από κοντά κάποιον καλλιτέχνη σε κάποια από τις συνεντεύξεις που διοργανώνουμε; Έχεις διαβάσει όλα τα υπόλοιπα που σχεδιάζουμε;


    ΥΓ. Μην καταστρέφεις την συζήτηση με ειρωνίες και μπηχτές. Απορία εξέφρασα, για μια ιδέα/πρόταση, η οποία δε μου ήταν καθόλου σαφής.
    Orfeus
    10.08.2007, 05:05
    @ GEORB:

    Περίμενα να δω που θα φτάσει το θέμα.

    Το MusicHeaven δεν είναι απρόσωπο. Και μου φαίνεται ότι για να τα γράφεις αυτά, δεν έχεις ιδέα για το τι συμβαίνει εδώ. Τα μέλη του MusicHeaven συναναστρέφονται μεταξύ τους, βλέπονται, γνωρίζονται και μαθαίνουν ο ένας για τον άλλον. Η άμεση συναναστροφή υπάρχει, την βιώνουμε καθημερινά με έναν καφέ ή με ένα ταβερνάκι και το MusicHeaven δεν είναι χαζοκούτι. Για να μη σου πω δηλαδή ότι μας προσβάλλεις μ' αυτό.

    Στα live μας, έρχονται πλέον μεγάλοι καλλιτέχνες, οι συνεντεύξεις μας είναι ανοιχτές για τη συμμετοχή των μελών, συναντήσεις "δόξα τω θεώ" κάνουμε πολύ συχνά και πέρα από όλα αυτά, δημιουργούμε θεσμούς και τους τηρούμε. Θεσμός έγιναν τα lives και τα beach parties. Οι συναντήσεις μας είναι πλέον πολύ συχνές και όχι μόνο στην Αθήνα, αλλά και στη Θεσσαλονίκη, στη Φλώρινα, στην Κρήτη, στην Κω, στην Κύπρο και στο Λονδίνο.

    Τι εννοείς λοιπόν "καλό το MusicHeaven αλλά μόνο στη θεωρία";

    Και πραγματικά, δεν βλέπω σε τι θα διαφέρει ένας σύλλογος από το MusicHeaven και για ποιο λόγο να μπουν κάποιοι σε μία διαδικασία με γραφειοκρατία και καταστατικά και Δ.Σ. και συνελεύσεις μελών και ολομέλειες και ένα σωρό παρεμφερή και χρονοβόρα διαδικαστικά τεκταινόμενα. Γιατί; Αφού όλα αυτά τα έχουμε εδώ χωρίς όλες αυτές τις διαδικασίες. Δώσε μου έναν ουσιαστικό και σημαντικό λόγο και θα μπλέξω με όλα αυτά πολύ ευχαρίστως.

    Εντάξει...
    Ελεύθερο βήμα είναι το forum και μπορείς να το χρησιμοποιείς για να περνάς τις απόψεις σου (όπως κάνω δηλαδή τώρα και εγώ), αλλά....

    Ακόμα κι αν παραδεχτώ ότι είναι "χαζοκούτι" (τώρα κάνω υπέρβαση λόγω παραδείγματος) και εσύ το "χαζοκούτι" χρησιμοποιείς για να προσελκύσεις μέλη στο ....σύλλογο!!!

    Δεν έχω φυσικά κανένα λόγο και κανένα συμφέρον να σε αποτρέψω από την ιδέα σου και σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή επιτυχία...


    JaNick
    10.08.2007, 10:12
    Παιδιά νομίζω οτι ο GEORB δεν αναθέρθηκε ως χαζοκούτι στο ΜΗ...Νομίζω οτι ενοούσε απλά το computer...

    GEORB
    10.08.2007, 17:54
    Μαλλον παρερμηνευσατε καποια πραγματα.
    Ως χαζοκουτι ενοοω το pc.Δεν πιστευω πως αυτη η ερμηνεια ταιριαζει σε σελιδες.
    Οσων αφορα το συλλογο ποιος σας ειπε οτι εχει δημιουργηθει?
    Εγω απλα θελω να δω και τις αποψεις αλλων ατομων οπως εχω ρωτησει και παρα πολλα ατομα που καν δεν ανηκουν στο MH.Αρα λαθος η εκφραση ''ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΡΕΛΚΥΣΩ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ'' απο την στιγμη που δεν υπαρχει.Και στο κατω κατω μπορειτε να ρωτησετε οποιοδηποτε μελος αν προσπαθησα να το προσελκυσω στο συλλογο.
    Οσων αφορα την απορια σας αν εχω παραβρεθει σε καποια κεκτημενα του MH η αληθεια ειναι οχι.Ειμαι σχετικα μικρο χρονικο διαστημα μελος και επισης οι επαγγελματικες μου δραστηριοτητες ειναι πολλες φορες εμποδιο στο να εχω ελευθερο χρονο.

    ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΛΕΨΩ ΤΙ ΔΟΞΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Η ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΗ.

    Οσων αφορα την απορια του Orfeus ''σε τι θα διαφέρει ένας σύλλογος από το MusicHeaven '',σε οτι διαφερει και το sex απο το cyber sex και για ποιο λογο να μπαινουμε σε διαδικασιες να βρεθουμε με τον αγαπημενο/η μας να κανουμε ερωτα αφου μπορουμε και μπροστα σε μια οθονη.Και πιο οικονομικα θα μας ερθει.

    Σωστα στηρηζετε το ΜΗ οπως κανουν πολλα ατομα το καθενα με το δικο του τροπο, αλλα μην προσπαθειτε να αμφισβητητε αποψεις και γνωμες οι οποιες δεν συμφωνουν με τις δικες σας.
    Αν τοσο πολυ το θεωρησατε προσβολη δεν θα ξαναεκφρασω αποψη σε οποιοδηποτε θεμα γιατι αν αντικρουονται με καποιες αλλες αποψεις θα δημιουργηθουν παρερμηνειες οπως εγινε και στο συγκεκριμενο θεμα.

    ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ
    Orfeus
    10.08.2007, 18:06
    Δεν τίθεται θέμα να "κλέψεις τη δόξα από κάποιους", ούτε ότι "προσπαθείς να κάνεις κακό στο ΜΗ".

    Την άποψή μου είπα, δεν αμφισβήτησα τη δική σου και δεν είναι άσχημο να αντικρούονται οι απόψεις.

    Όσο για το παράδειγμά σου, το θεωρώ άστοχο και η απορία μου παραμένει.

    Ειλικρινά όμως, σου εύχομαι Καλή Επιτυχία!


    GEORB
    10.08.2007, 18:41
    Οσο ευστοχη ειναι η δικη σου συγκριση αλλο τοσο ειναι και η δικη μου.
    Θα σου αναφερω μερικα παραδειγματα.
    Η σύσφιξη των δεσμών και των σχέσεων μεταξύ των μελων των καθώς και η παροχή αλληλοβοήθειας μεταξύ αυτών.
    H διεξαγωγή εκπαιδευτικών ή άλλων δραστηριοτήτων με σκοπό την βελτίωση των γνώσεων των μελών του πάνω σε θέματα που αφορουν στη συγκεκριμενη περιπτωση τη μουσική,απο καταξιωμενους ανθρωπους της μουσικης.
    Η προβολή και προώθηση μελων του συλλογου.
    Η συνεργασία με διαφορους φορεις που σχετιζονται με τις αναγκες του συλογου για την πραγματοποιηση δραστηριωτητων

    Ειναι μερικα απο τα παραδειγματα που αναφερω.
    Και το ξαναλεω δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για την υλοποιηση του συλογου απλα ζηταω αποψεις.
    Ο καθενας μπορει να εκφρασει τη γνωμη του.Αυτο θα βοηθησει πολυ.
    Και μην συσχετηζετε τον GEORB με τον συλλογο.
    Δεν θα ειναι δικος μου αλλα ολων των μελων και γενηκοτερα της Ελλαδας.

    Bgre
    10.08.2007, 18:46
    ola kala........gi' autous omws pou dn menoun athina?