ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.851 μέλη

    O μετρονόμος βοηθάει;

    odis13
    31.07.2007, 16:17
    Ax πόσοι παίζουν το smoke on the water νομίζωντας ότι είναι εύκολο και το σκοτόνουν......Είναι δύσκολο φίλε μου να πετύχεις το σωστό ήχο και αίσθημα, κάποτε θα το καταλάβεις..

    Οσο για το μετρονόμο, αυτός θα σου μάθει να μετράς σωστά.Το ρυθμο΄θα το βρείς ακούγοντας το κομμάτι.
    ogyon21
    31.07.2007, 17:02
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-07-2007 στις 21:53 έγραψε...

    Δεν γνωριζα πως υπηρχε μετρονομος που μετραει μονο....τεταρτα!

    Ο καθε μετρονομος μπορει να μετρησει ο,τι θελεις. Απο ολοκληρα μεχρι 32α. Αρκει να τον ρυθμισεις καταλληλα.
    Το ποδι ειναι μεν ενας πολυ καλος μετρονομος, ομως οταν καποιος δεν εχει ξαναδουλεψει με ρυθμο θα εχει προβλημα.
    Προτεινω να αποκτησεις εναν εξωτερικο μετρονομο. Κατα προτιμηση ενα κλασσικο ορθιο που τον κουρδιζεις και να αποφυγεις καποιον ηλεκτρονικο. Οταν το παρεις στα χερια σου θα καταλαβεις ακριβως πως λειτουργει.



    Σε νιωθω καθε φορα που θες να αντικρουσεις μια παρομια με τη δικη μου αποψη , αλλα κατανταει γραφικο.. τεσπα.. Μετρονομος που μετραει τεταρτα, εννοουσα (μιας και το παιδι μολις αρχισε και δεν νομιζω να χρειαζοταν να το ζαλισω με αλλες εννοιες), τον μετρονομο που εχει σταθερο μπιτ.. Μιας και συνηθως το bpm το ρυθμιζουμε στα τεταρτα (εκτος περιεργου για αρχικα σταδια ρυθμου) συνηθιζεται να λεγεται τεταρτων.. ΠΑρολ'αυτα εαν επιμενεις στο οτι δεν ισχυει, χαλαλι σου να τον ονομασεις οπως εσυ θες, η να μην δεχτεις εστω την ονομασια που του εδωσα... Παντως μετρονομο που μετραει 32 εγω δεν εχω ακουσει.. Εκτος και κανεις παιζει στο 60 και εχει βαλει το μετρονομο να χτυπαει στο 480... τεσπα

    Lefteris89
    31.07.2007, 17:08
    Πιστεψε με odis13 ξερω πολυ καλα ποσο σημαντικο ειναι να αποδιδεις σωστα το συναισθημα στα τραγουδια απο το Ριτα Ριτακη εως και το europa!!!!To θεμα την δεδομενη στιγμη ειναι να μαθει να μην χανει τον ρυθμο στα κομματια. Το συναισθημα ειναι αυτο που ερχεται με τον καιρο!Μαθαινοντας ευκολα ρυθμικα κομματια και θα μαθει να διατηρει ρυθμους ευχαριστα χωρις να βαριεται κατι που θα γινονταν σιγουρα με εναν μετρονομο μονο!Το ζητημα ειναι τι βολετει τον ιδιο
    ogyon21
    31.07.2007, 17:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Lefteris89 στις 31-07-2007 στις 17:08 έγραψε...

    Πιστεψε με odis13 ξερω πολυ καλα ποσο σημαντικο ειναι να αποδιδεις σωστα το συναισθημα στα τραγουδια απο το Ριτα Ριτακη εως και το europa!!!!To θεμα την δεδομενη στιγμη ειναι να μαθει να μην χανει τον ρυθμο στα κομματια. Το συναισθημα ειναι αυτο που ερχεται με τον καιρο!Μαθαινοντας ευκολα ρυθμικα κομματια και θα μαθει να διατηρει ρυθμους ευχαριστα χωρις να βαριεται κατι που θα γινονταν σιγουρα με εναν μετρονομο μονο!Το ζητημα ειναι τι βολετει τον ιδιο



    Στανταρ ασσο οτι λες..
    odis13
    02.08.2007, 16:04
    Αν το εννοείς έτσι οκ.
    xristosan
    03.08.2007, 14:01
    ποια ενοειται ευκολα ρυθμικα κομματια? πες τε μου καποια
    Termite
    04.08.2007, 11:22
    Έυκολα ρυθμικά κομμάτια θεωρώ τα χασαποσέρβικα και τις μπαλάντες που μετρώνται στα 4/4 με ρυθμό όπως το Ένας τούρκος στο Παρίσι