ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.848 μέλη

    Τι θα ζητούσατε απο το Θεό...

    loussi
    29.08.2007, 00:18
    πολλα εχει κανει (με την κακη εννοια ). φτανει.
    bouzos
    29.08.2007, 02:33
    ......To lιei i ypografi mou........
    mike-railse
    30.08.2007, 22:42
    An sunantousa pote to theo (pou den prokeitai)

    tha ton rwthsa an uparxei st' alhtheia!!

    life without music would be an error

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mike-railse στις 30-08-2007 22:43 ]


    nektarios_pi
    30.08.2007, 22:49
    Παράθεση:

    Το μέλος mike-railse στις 30-08-2007 στις 22:42 έγραψε...

    An sunantousa pote to theo (pou den prokeitai)

    tha ton rwthsa an uparxei st' alhtheia!!

    life without music would be an error

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mike-railse στις 30-08-2007 22:43 ]




    ΠΑΝΤΑ κοντά σου είναι
    και 2ον αν τον συναντούσες όπως θα ήθελες εσύ δεν θα χρειαζόταν να τον ρωτήσεις ;)

    Ε.Τ.Α ΤΟ ΌΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nektarios_pi στις 30-08-2007 22:53 ]


    ishor
    31.08.2007, 15:03
    Παράθεση:

    ΠΑΝΤΑ κοντά σου είναι



    loooooooooool.....
    ogyon21
    31.08.2007, 18:21
    Παράθεση:

    Το μέλος ishor στις 31-08-2007 στις 15:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    ΠΑΝΤΑ κοντά σου είναι



    loooooooooool.....




    Μην γελας, υπαρχουν και λιγοι που το πιστευουν... Κριμα εε?
    noizreduction
    31.08.2007, 18:56
    Δηλαδη πως θα χαρακτηριζες αυτους που πιστευουν στον Θεο φιλε ogyon?
    ogyon21
    31.08.2007, 19:32
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 31-08-2007 στις 18:56 έγραψε...

    Δηλαδη πως θα χαρακτηριζες αυτους που πιστευουν στον Θεο φιλε ogyon?



    Δεν πιανω το υφος της ερωτησης σου...Τι εννοεις?
    noizreduction
    31.08.2007, 19:40
    Η ερωτηση τεθηκε και υφισταται με το χαρακτηρα που της εδωσα.
    Και ρωταω
    Πως θα χαρακτηριζες εμας που πιστευουμε στον Θεο?

    ogyon21
    31.08.2007, 19:55
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 31-08-2007 στις 19:40 έγραψε...

    Η ερωτηση τεθηκε και υφισταται με το χαρακτηρα που της εδωσα.
    Και ρωταω
    Πως θα χαρακτηριζες εμας που πιστευουμε στον Θεο?




    Αν και το κοβω για Flame ολο αυτο που ρωτας, δεν τρεχει... Δεν θα σας χαρακτηριζα ως κατι συγκεκριμενο, μιας και καθενας απο εσας που πιστευει σε καποιο Θεο (αν και μαλλον σε αυτον της ορθοδοξιας αναφερεσαι) ειναι διαφορετικο ατομο, και δυσκολα θα χωρεσει στο ιδιο καλουπι με αλλα (εκτος και το επιθυμει/προσπαθησει). Βεβαια οσον αφορα το συγκεκριμενο σας μειονεκτημα (γιατι ετσι το βλεπω, κι οχι γιατι προσπαθω να πεισω κανεναν οτι ετσι ειναι) που ειναι το θεμα της θρησκειας, απλα με στεναχωρειτε.. Με στεναχωρειτε που εχετε δεχτει απο πανω σας ολο αυτο που λεγεται θρησκεια, και ο καθενας σας με τον τροπο του, το αφηνει να καθοριζει τη ζωη του. Καταλαβαινω το φοβο ενος ανθρωπου για το θανατο, κατι που πολυ συχνα οδηγει στην οποιαδηποτε θρησκεια, παρολ'αυτα πιστευω οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι να τον αντιμετωπισουμε, απο το να χτιζουμε ελπιδες για τη μεταθανατιο ζωη. Δεν καταλαβαινω πως ενω καποιες θρησκειες διαδοθηκαν με μεθοδους οπως αυτη της πυρας, και που μιλανε κατα τα αλλα για αγαπη κτλ, κανουν τον κοσμο που σημερα ειναι ελευθερος να επιλεξει, μα και γνωριζει τουτη την ιστορια που αναφερω, να συνεχισει ως ενθερμος υποστηρικτης αυτης..

    Παρολ'αυτα "φιλε μου" noiz, μιας και σε βλεπω οτι για καποιο λογο επιμενεις στο καθε τοπικ να με ρωτας προσωπικα, σου λεω πως δεν εχω προβλημα με τους θρησκους.. Εχω προβλημα με την επιμονη τους να μας αποδειξουν οτι κανουμε λαθος εμεις οι ποταποι και τρισ-αθλιοι απιστοι...
    katerinni
    31.08.2007, 22:09
    Πιστεύω στον Θεό, πιστεύω πως όλα γίνονται με τον σωστό τρόπο, και τα καλά και τα άσχημα, και το έχω διαπιστώσει πλέον!Τα πάντα μας συμβαίνουν για κάποιο λόγο που εκείνη τη στιγμή δεν καταλαβαίνουμε ίσως αλλά αργότερα όλα ξεκαθαρίζουν.Η γνώμη μου!Επίσης πιστέυω πως αν δεν θές να πνιγείς καλό θα ήταν να κουνήσεις και τα χέρια σου και να μην τα περιμένεις όλα απο τον Θεό.Αυτά που θέλω θα τα πώ στον ίδιο!
    loussi
    31.08.2007, 22:22
    Παράθεση:

    Το μέλος katerinni στις 31-08-2007 στις 22:09 έγραψε...

    Πιστεύω στον Θεό, πιστεύω πως όλα γίνονται με τον σωστό τρόπο, και τα καλά και τα άσχημα, και το έχω διαπιστώσει πλέον!Τα πάντα μας συμβαίνουν για κάποιο λόγο που εκείνη τη στιγμή δεν καταλαβαίνουμε ίσως αλλά αργότερα όλα ξεκαθαρίζουν.Η γνώμη μου!Επίσης πιστέυω πως αν δεν θές να πνιγείς καλό θα ήταν να κουνήσεις και τα χέρια σου και να μην τα περιμένεις όλα απο τον Θεό.Αυτά που θέλω θα τα πώ στον ίδιο!



    Nαι βεβαια, και οι 60τοσοι ανθρωποι, παιδια,γονεις,μωρα,γεροι που καηκαν ζωντανοι για καποιο λογο καηκαν..Και τωρα που θα το μαθουν θα ειναι πολυ ευχαριστημενοι γ'αυτο.Αλλα κι απ'την αλλη αν δεν ηθελαν να καουν ας προσεχαν,αυτοι φταινε που δεν κουνηθηκαν.
    katerinni
    31.08.2007, 22:41
    Συνεχίζω να επιμένω στην αντιληψή μου!Το επιχειρημά σου δεν μπορεί να αντικρούσει την γνώμη που έχω για το θέμα!Έχω μια ερώτηση μόνο..ο Θεός έβαλε τις φωτιές?
    loussi
    31.08.2007, 23:29
    Οχι αλλα δεν ειδα να εκανε και τιποτα!H μαλλον μπορει και να εκανε..εβαλε τον αερα
    Τελως παντων απλα εγω σχολιασα το οτι ολα γινονται για καποιο σκοπο!Και σε αυτη τη περιπτωση οχι απλα δε βρισκω καποιο σκοπο αλλα για ακομη μια φορα επιβεβαιωνεται η ανυπαρξια του!Και προτιμω να πιστευω αυτο παρα να αποδιδω οτι και να γινεται στη θεληση του χ θεου, ο οποιος μπορει να καταστρεφομαστε αλλα δε μπορει για καποιο καλο λογο το κανει!

    Παλι εκτος θεματος βγηκα! sorry!
    noizreduction
    01.09.2007, 11:43
    Ogyon, γιατι ειναι μειονεκτημα να πιστευεις σε κατι ανωτερο απο σενα; Δηλαδη, παρολο που δεν το λες, εμεις ειμαστε κατωτεροι σε πνευμα και ελευθερια απο οποιον δεν πιστευει στον Θεο;
    Και μην μπερδευεις την πυρα της Καθολικης Εκκλησιας, με την Ορθοδοξη...Σας παρακαλω, να ειμαστε λιγο πιο ακριβεις σε τετοια θεματα..Δεν ειναι αναγκη να επιχειρηματολογουμε σε ξενο αχυρωνα!

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 01-09-2007 11:46 ]


    okanenas
    01.09.2007, 12:29
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 31-08-2007 στις 19:55 έγραψε...

    Εχω προβλημα με την επιμονη τους να μας αποδειξουν οτι κανουμε λαθος εμεις οι ποταποι και τρισ-αθλιοι απιστοι...



    Συ είπας
    Astron
    01.09.2007, 14:15
    Παιδιά για την ύπαρξη του Θεού και αν και πώς επεμβαίνει υπάρχουν άλλα τόπικς όπως το Υπάρχει κάποιο περιστατικό που να σας έπεισε για τον Θεό; , ενώ υπάρχουν αρκετά topics για τη θρησκεία, την ψυχή, τη μετά θάνατον ζωή κλπ που μπορείτε να βρείτε στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις.

    Εδώ το θέμα είναι πιο συγκεκριμένο και είναι το τί θα ζητούσαμε απ' το Θεό (προφανώς ΑΝ υπάρχει) και μάλιστα με αντάλλαγμα τη ζωή μας.
    MONITA
    01.09.2007, 16:58
    Θα ηθελα να μου αποκαλυψει την πασα αληθεια,δηλαδη αν ειχε δικιο ο παπας-καθηγητης μου στο γυμνασιο που απο τα 12 μου χρονια μου κατεστρεψε τη ζωη και απο υγιες και χαρουμενο παιδακι με μετετρεψε σε ανθρωπο φοβισμενο και απολυτα δυστυχισμενο που απο τα 12 επαψε να ελπιζει.Οταν δηλαδη αυτος ο παπας αντι για το καθημερινο μαθημα μας διδασκε καθημερινα πως το παραμικρο λαθος θα μας στειλει στην κολαση οπου θα καιγομαστε αιωνια και θα υποφερουμε οσο δεν εχουμε φανταστει και πως οι ψυχες μας θα περιφερονται δυστυχισμενες αναζητωντας νερο και δροσια(γιατι θα καιγονται). Και μαλιστα αν τολμουσαμε να πουμε πως αυτο σημαινει σκληροτητα απο μερους Του ,απαντουσε πως αυτο θα εκανε καθε πατερας ,του οποιου το παιδι δε συμμορφωνεται(δε νομιζω).Απλα θα ηθελα να ξερω αν αυτα ειναι αληθεια ,την οποια απο τοτε αναζητω......
    noizreduction
    01.09.2007, 20:56
    Ax..κλασσικο λαθος της ελληνικης παιδειας. Ιερεας και θεολογος δεν ειναι ο,τι το καλυτερο ( και εμεις ιερεα ειχαμε ). Προφανως καταλαβαινεις πως οπως τα ελεγε, ηταν λαθος.
    rory166
    01.09.2007, 21:58
    να μου δωσει ενα σημαδι