ελληνική μουσική
    516 online   ·  210.830 μέλη

    Matrix, ταινία επιστημονικής φαντασίας...

    asxetos
    10.08.2007, 18:07

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 11-08-2007 02:28 ]


    margo
    10.08.2007, 18:10

    asxetos
    10.08.2007, 19:06

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 11-08-2007 02:24 ]


    asxetos
    10.08.2007, 19:29

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 11-08-2007 02:25 ]


    StavmanR
    11.08.2007, 00:36
    Μαρία, πολύ όμορφο κουιζ για να κατανοήσουμε το πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να "παίξει" με τη σκέψη μας και με το πως αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα.

    Άσχετος, μόλις επιβεβαίωσες την ορθότητα της επιλογής του ψευδωνύμου σου, μέσα από τη σοφία της αυτογνωσίας...

    Πού'σαι παλικάρι.... Ένα γύρο μπυρίτσες στα παιδιά και μία βυσσινάδα για την Τρεν .
    margo
    11.08.2007, 01:14
    Οι εραστές και οι τρελοί έχουνε τόσο ανάστατα μυαλά
    τέτοια πλασίματα της φαντασίας για να συλλάβουν..
    Πιότερα από όσα τα ψύχραιμα,τα λογικά μπορούν να καταλάβουν.

    Ο τρελός,ο εραστής και ο ποιητής
    έχουν μια φαντασία που 'ναι μέσα για μέσα συμπαγής!



    ..Τώρα πως κολλάει το Μatrix με το "όνειρο καλοκαιρινής νυκτός"δεν ξέρω..

    Αλλά..μου βγήκε
    StavmanR
    11.08.2007, 01:24
    Όταν με το καλό συνενοηθείς με τη φιλενάδα σου την Τρεν, νοικιάσετε την ταινία, και την παρακολουθήσετε ορεγόμενες ξηρών καρπών και ελαφρών ηδύποτων, θα δεις ότι η λέξη "όνειρο" είναι όντως το κλειδί της υπόθεσης.

    Πάντως, αν ομιλείς καλά την βαρβαρικήν, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το s c r i p t, το οποίο μοιάζει με βιβλίο του Στέφεν Κινγκ. Αν πάλι ανήκεις φιλοθεάμον κοινό (σινεφιλ) ρίχτης μια ματιά, καλή και προσεχτική...

    Το s c r i p t υπάρχει εδώ και είναι αυτό στο οποίο βασίστηκε το πρώτο τμήμα της ταινίας, πριν επεκταθεί στα επόμενα 2 τμήματα. Από όσα γνωρίζω, αρχικώς η ταινία τελείωνε στο πρώτο σενάριο. Οι ίδιοι οι παραγωγοι της θελήσανε να την επεκτείνουν σε άλλα δύο μέρη, δίνοντας άλλο βάθος στην πρωταρχική σκέψη...

    http://www.scifis c r i p ts.com/s c r i p ts/matrix_97_draft.txt
    margo
    11.08.2007, 01:46
    Ευχαριστώ StavmanR

    Ως σινεφίλ(λέμε τώρα..)θα προτιμήσω να δω την ταινιούλα

    Η tren πολύ το τρενάρει απόψε και ανησυχώ.. λες να την βλέπει μόνη της και να χάσω τα φυστίκια?
    StavmanR
    11.08.2007, 03:05
    Παρεμπιπτόντως, επειδή έχω ακούσει αυτόν τον "αντίλογο" για μία θεωρία γύρω από την οποία βασίστηκε το Matrix το 1997:

    Παράθεση:

    Προβλήματα στην πλοκή του Matrix

    Εάν είμαι μια κακή ρομποτική αυτοκρατορία και κατακτήσω τον κόσμο, θα κρατήσω τους εχθρούς μου ζωντανούς για να τους χρησιμοποιήσω για μπαταρίες; ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ!!! Φυσικά με συμφέρει να σκοτώσω όλους τους βιολογικούς εχθρούς μου. Αν διαβάσετε λίγο θερμοδυναμική θα ανακαλύψετε ότι οι ζωντανοί οργανισμοί δεν είναι καλοί σαν πηγές ενέργειας. Προφανώς οι μηχανές δεν θα ήταν τόσο εξαρτώμενες από την ηλιακή ενέργεια μιας και βλέπουμε ότι πολύ εύκολα προσαρμόστηκαν στη χρήση των ανθρώπων για ενέργεια.

    Εάν είσαι τόσο έξυπνος έτσι ώστε να μετατρέψεις τους ανθρώπους σε πηγή ενέργειας, μπορείς εύκολα να καταλάβεις πως ο πλανήτης μπορεί να σου προσφέρει πολύ καλύτερες πηγές (φυσικό αέριο, κάρβουνο, υδροηλεκτρικό, γεωθερμικό, πυρηνική ενέργεια και άλλα πολλά).

    Δεν υπάρχει λογική για τη χρησιμοποίηση των ανθρώπων σαν πηγή ενέργειας από τις μηχανές σαν την πρώτη εναλλακτική επιλογή τους μετά την ηλιακή ενέργεια.


    Επισκεφτείτε αυτή τη ΣΥΓΧΡΟΝΗ σελίδα (10 χρόνια μετά την παραγωγή της ταινίας) για να δείτε ότι κάποιοι επιστήμονες ήδη άρχισαν να προσανατολίζονται στην ιδέα της βιοθερμικής λειτουργίας καθημερινών συσκευών, όπως πχ. το κινητό τηλέφωνο. Η ανθρώπινη μπαταρία

    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό
    αέρακι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει
    πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 11-08-2007 03:06 ]


    tsorumo
    13.08.2007, 08:28
    Στην παράθεση για την πλοκή στο μάτριξ, προσωπικά την θεωρώ οτι εσφαλμένη καθώς προσπαθεί κυριολεκτικά να αποδώσει ερμηνεία της έννοιας "μπαταρία". Μία πεζή κριτική κατα την γνώμη μου.

    Προσωπικά θεωρώ οτι με την έννοια μπαταρία γίνεται μία μεταφορά της όλης ενέργειας που "κουβαλά" ο κάθε άνθρωπος και που παραμένει ανεκμετάλλευτη.
    Αν σκεφτούμε οτι χρησιμοποιούμε μόνο το 10% των δυνατοτήτων μας, (όπως λέει και ο Πανούσης...) θα καταλάβουμε την έννοια "μπαταρία" στην μεταφορά της και όχι στην κυριολεξία της.

    καλή σας ημέρα





    StavmanR
    13.08.2007, 12:53
    Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Σκεφτείτε να κρίναμε το "20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα" με βάση την ως τώρα επιστημονική του εφαρμογή. Η τελευταία μου παρατήρηση αφορούσε το γεγονός πως ακόμα και αυτού του είδους η αλληγορία, η οποία παρατίθεται στην ταινία, φαίνεται να βρίσκει υποστήριξη από τον επιστημονικό κόσμο. Η παρατήρηση αυτή βέβαια είναι εξίσου εκτός κλίματος ταινίας, όπως και το αίτιό της.
    tsorumo
    16.08.2007, 09:19
    οχι, πολύ σωστά έγινε και η παράθεση της κριτικής! για να αναδεικνύεται η "αντίπερα όχθη" και να παρουσιάζεται όλος ο αντίλογος που έχει προκαλέσει μια "απλή" ταινία.

    οι στίχοι απο το τραγούδι της βιτάλη, έρχονται να ισχυροποιήσουν "ελληνικα" το μήνυμα που έχει η ξενόφερτη ταινία, γεγονός που αποδεικνύει οτι παντού οι σκεπτόμενοι άνθρωποι έχουν τις ίδιες ανησυχίες.

    καλημέρα σας
    jiorgos21
    24.08.2007, 15:17
    Γεια σε όλους.
    Πολύ ωραίο φιλοσοφικό το θέμα και θέλω να δώσω μια ακόμη γνώμη.

    Το Matrix, στη δική μας καθημερινή ζωή, μάλλον υπάρχει στις ζωές που μας βάζει να κάνουμε ο εταιρικός κόσμος του οποίου πολλοί από εμάς ζούμε τη ζωή μας σχεδόν σκλάβοι του. Οι εξωγήινοι λοιπόν άνετα μπορείτε να σκεφθείτε ότι είναι τα μεγάλα εταιρικά τέρατα, τα οποία χρειάζονται ανθρώπους με "ενέργεια" για να κινηθούν. Όχι ενέργεια σαν αυτή του πετρελαίου, αλλά την εσωτερική ενέργεια που έχει ένας άνθρωπος για να δημιουργεί, τα όνειρα που κάνει κάθε μέρα για μια καλύτερη ζωή και τον παρακινούν να προσπαθεί περισσότερο, μέχρι να ανακαλύψει μετά από λίγα χρόνια, ότι τη ζωή του τη ρούφηξαν κάποιοι άλλοι "εξωγήινοι".
    Πόσους και πόσους ανθρώπους δεν συναντάμε καθημερινά (ιδιαίτερα τα "στελέχια"), οι οποίοι μας φαίνονται άνθρωποι χωρίς ζωή, χωρίς "ενέργεια" (μας τη ρουφήξανε!).
    Αυτά τα εξωγήινα τέρατα σε μεγάλο βαθμό σήμερα έχουν καταλάβει τον κόσμο και έχουν στη δούλεψή τους ανθρώπους και την "ενέργειά τους".

    Αυτός ο παραλληλισμος δεν έχω ιδέα αν ήταν στα μυαλά των σεναριογράφων, όμως θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά στη ζωή του δυτικού πολιτισμού.
    Το θέμα είναι: Που θα βρούμε το μπλε και το κόκκινο χάπι, να διαλέξουμε;
    StavmanR
    24.08.2007, 17:03
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 24-08-2007 στις 16:45 έγραψε...

    Απ' όταν έπαψα να ζητώ,
    έμαθα να βρίσκω. Φ.Νίτσε

    Ξεκίνα εσύ να τρώγεσαι με τα ρούχα σου και μπορεί να σε βρει αυτό.





    Κάτι τέτοιες αναφορές κάνεις και με αναγκάζεις να υποκλίνομαι...

    " " =====> ,, ,, ======>" "
    ogyon21
    26.08.2007, 11:10
    Ειναι σαφες τον τελευταιο καιρο , πως απο το Χολιγουντ ξεφυτρωνουν ταινιες, οι οποιες δειχνουν να καρφωνουν κατι απο το "Μεγαλο Κολπο". Κατι για αποικησεις στον Αρη (ακολουθως της Εναλλακτικης λυσης 3) κατι για μυστικες εταιριες που γαμ*** και δερνουν, για πειραματα επανω σε ανθρωπους (X-Files) σε συνεργασια με εξωγηινους, για υποδουλωση της ανθρωποτητας απο μηχανες κτλ..

    Το προβλημα μου ειναι το εξης.. "Γιατι το Χολιγουντ να βοηθαει στη διελευκανση της συνομωσιας?" Διαφοροι ισχυριζονται πως υπαρχει μια δυνατη ομαδα μεσα στο Χολιγουντ η οποια επιμενει να περναει μηνυματα στο κοινο ,επαναστατικα(εαν μου επιτρεπεται να τα χαρακτηρισω ετσι εν συντομια λογου). Αλλοι παλι ,οτι το να δωσεις στη μαζα ενα σωρο πληροφοριες , μεσα σ'αυτες και απειρα junks , οι οποιες θα μιλανε για το ιδιο θεμα , ομως η καθεμια θα παρεκλινει της αλλης κατα κατι τις..., δημιουργει στη μαζα μια αισθηση ζαλης, που συχνα την αποπροσανατολιζει. (Σκεφτειτε οτι καποτε στην Ελλαδα υπηρχαν κανα δυο περιοδικα που δηλωναν πως ξεραν και λεγαν την αληθεια..Τωρα και η καθε νοικοκυρα εχει εκδοσει το δικο της και λεει το κοντο και το μακρυ της μεσα σε αυτα. Κοιτωντας πισω απο τα περδιοδικα θα βρει κανεις σε καμποσα απο αυτα, διαφορες οργανωσεις ,πολλες απο τις οποιες εχουν απολυτο εθνικιστικο η αντιστοιχο χαρακτηρα σκοπιμοτητας, που δειχνει οτι σιγουρα κατι τετοιο δεν εχει ως σκοπο την διελευκανση της αληθειας, παρα τη βρισκει ως μεσον για να πετυχεις αλλους σκοπους προσυλητισης κλπ..).
    Υπαρχει και η λογικη οτι μεσω Χολιγουντ, οι μυστικες εταιριες κανουν τη μαζα να συνηθιζει στην ιδεα της μελλοντικης υποδουλωσης, ωστε απλα καποια στιγμη να τη δεχτουν. (Οταν γραφτηκε και υστερα απο κανα 40αρι χρονια προβληθηκε κιολας το 1984, φανταζε απιστευτο κι εφιαλτικο. Υστερα βγηκαν πιο βαριες θεωριες και ταινιες που υποστηριζαν πραγματα τετοια που καναν το πρωτο να μοιαζει απλα μια τραβηγμενη κατασταση. Υστερα απλα βγαλαν τις καμερες στους δρομους,και παντου, και η συνηδειση του ανθρωπου απλα ελεγε πως "Καλα καναν και τις βαλανε, για να νιωθουμε και λιγο ασφαλεις...")

    Τεσπα, νιωθω μπερδεμενος με το θεμα.. Θελω επειγοντως να παω για χεσιμο(με συγχωρειτε φιλτατοι Mods για αυτη μου τη βωμολοχια, μα ειναι απλα μια φυσικη αναγκη που πρεπει να καλυψω...)
    NICKOL
    09.10.2007, 23:48
    Ομολογώ πως δεν είχα θέσει στον εαυτό μου ποτέ ένα ερώτημα σαν αυτό.Υποθέτω λοιπόν πως η πραγματικότητα διαφέρει από ανθρωπο σε άνθρωπο.γιατί πολύ απλά είμαστε όλοι διαφορετικοί!Έχουμε ζήσει κάτω από διαφορετικές συνθήκες δημιουργώντας της δικιές μας ξεχωριστές πρωσοπικότητες.Έχουμε αναπτύξει δικιές μας αντιλήψεις, απόψεις.Έτσι αντιμετοπίζουμε την καθημερινότητα,πραγματικότητα μέσα από την δική μας οπτική γωνία.Εμείς την δημιουργούμε.
    stroumfakigate7
    10.10.2007, 09:54
    kali i tenioula poli kali ti na po kai go??????? apexti kai panta se kratouse se agonia