ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.831 μέλη
    punkster
    19.08.2007, 23:36
    Το je t'aime μου φερνει αηδια...
    Οχι αυτα που δειχνει η τιβι, αλλα το παρασκηνιο, οι ανθρωποι που το εχουν στησει ολο αυτο, που κινουν τα νηματα, που βαζουν αυτους τους ανθρωπους να γελιοποιουνται. Οπως και αυτοι απο πισω που χειροκροτανε, γελανε, κοροιδευουν και κανουν κεφι.

    Οχι οτι το Φειμ στορυ ειναι καλυτερο, αλλα τουλαχιστον δεν το κανει με τοσο χυδαιο και φτηνο τροπο...
    Bgre
    20.08.2007, 10:59
    Μέσα στην χρονιά , άκουγα τους συμμαθήτες μου και τους φίλους μου να τραγουδάνε το "Βας Βας ο Παρασκευάς" , τραγούδι που μου φένεται άκρως εκνευριστικό.Όταν τους ρώτησα πως κάθονται και βλέπουν αυτή την εκπομπή και πως ακούνε αυτά τα τραγούδια μου είπαν οτι έχουν πλάκα και ταυτόχρονα γελάνε με τους ίδιους τους τραγουδιστές(εαν μπορώ να τους χαρακτηρίσω ετσι )



    Όσο για το Fame Story , προσωπικά , δεν εχω δει κανένα απο τα ... όσα εχουν βγεί τέλος πάντων.Όταν πάλι ακουγα απο τους φίλους μου να τραγουδάνε τα τραγούδια αυτών των "διάσημων" για μια στιγμή και ατάλαντων τραγουδιστων(των οποιων τα ονόματα εχουν ξεχαστεί σημερα), τους είχα κανει για πρώτη φορά την παραπάνω ερώτηση , η απαντήσεις τους ήταν : 1)Και τί να κάνουμε; 2)Δεν μου αρέσουν , αλλα μου κόλησαν

    Εκεί που θέλω να καταλήξω , ειναι ότι αυτές οι εκπομπές δεν προσφέρουν αξιοσέβαστη μουσική(ενώ ειναι εκπομπές που ασχολούνται με το τραγούδι)και η πλειοψηφία των ανθρώπων που τις παρακολουθει , τις βλέπει για να σπάσει πλάκα με τα εν λόγω ατομα και για να εχει να ασχολείτε με κατι , εστω και χαζομάρα.
    Για να τελιώσω , θα έλεγα πως προτιμώ ..... όπως και πολλοί άλλοι , τη λύση με το κουμπάκι
    Depoula
    20.08.2007, 17:22
    Α καλα...!!Τι να συγκρινουμε???Το κακο με το χειροτερο?Η μονη διαφορα που βλεπω μεταξυ του Je t' aime και του Fame Story ειναι οτι το Fame Story δεν προσπαθει να πεισει ανθρωπους χαμηλοτερου νοητικου επιπεδου οτι ειναι φωναρες...απλα εκμεταλλευεται το ψωνιο ολων των υπολοιπων!Το ζητημα ειναι πως ολη αυτη η προβολη της παρακουλτουρας πρεπει να σταματησει!
    maspa
    20.08.2007, 21:52
    Προτιμώ το ζετεμ.. Ναι καλά διαβάσατε! Και θα σας εξηγήσω και το γιατί:

    Στα τηλεπαιχνίδια φειμ στορυ και ντριμ σοου (τηλεπαιχνίδια κι όχι σχολές όπως τα ονομάσατε κάποιοι) υποκρίνονται ότι στηρίζουν την ελληνική μουσική κι ότι προσφέρουν σ’ αυτήν μεγάλα ταλέντα τα οποία τα εκπαιδεύουν κιόλας σαν μαιμούδες στο τσίρκο. Δηλαδή, να βάλουμε τον κουλτουριάρη να πει σκυλάδικα και την άφωνη να πει καμιά άρια για να βάλουμε σε περιέργεια τον κόσμο να το δει και να μαζέψουμε φράγκα.

    Το ζετεμ απευθύνεται σε κοινό με χαμηλό επίπεδο. Ξέρω πως ακούγεται σκληρό, αλλά έτσι είναι. Ποιος νοήμων άνθρωπος θα γελάσει με τη ξεδοντιάρα που τραγουδάει ή την Πάνια να εμπαίζει τον κόσμο που έχει ανάγκη από 2 ψωροευρώ; Προσωπικά δεν το ανέχομαι.

    Το καλό με το ζετεμ από άποψη μουσικής (κι όχι κοινωνικού προβλήματος, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) είναι ότι δεν προσπαθεί να «εμπλουτίσει» την ελληνική μουσική με σκυλάδες σε αντίθεση με το φειμ, απλά κάνουν την πλάκα τους.


    Termite
    21.08.2007, 09:42
    Παράθεση:

    Το ζητημα ειναι πως ολη αυτη η προβολη της παρακουλτουρας πρεπει να σταματησει!



    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

    Η μουσική παρακουλτούρα εχει μπεί για τα καλά στη ζωή των Ελλήνων και θα χρειαστεί ενα πολύ δυνατό γεγονός για να την αποσύρει. Ας μην ξεχνάμε οτι η αδυναμία του ΡΤΣ να κάνει δυναμικές παρεμβάσεις στα μίντια της χώρας έχει οδηγήσει το ζε τέμ και το φέιμ στόρυ σε εκπληκτικές τηλεθεάσεις ειδικά στις νέες ηλικίες που μόνο κακό κάνουν.
    renabill
    21.08.2007, 09:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 21-08-2007 στις 09:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το ζητημα ειναι πως ολη αυτη η προβολη της παρακουλτουρας πρεπει να σταματησει!



    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

    Η μουσική παρακουλτούρα εχει μπεί για τα καλά στη ζωή των Ελλήνων και θα χρειαστεί ενα πολύ δυνατό γεγονός για να την αποσύρει. Ας μην ξεχνάμε οτι η αδυναμία του ΡΤΣ να κάνει δυναμικές παρεμβάσεις στα μίντια της χώρας έχει οδηγήσει το ζε τέμ και το φέιμ στόρυ σε εκπληκτικές τηλεθεάσεις ειδικά στις νέες ηλικίες που μόνο κακό κάνουν.



    Συμφωνώ και γω με αυτό.
    Τέτοιου είδους εκπομπές υποτιμούν τη νοημοσύνη μας...Αλλα μη ξεχνάς ότι η μόδα είναι ο κυρίαρχος και όψι το ΡΤΣ. Και η μόδα επιβάλλει trash TV
    ydrargyros
    21.08.2007, 13:49
    Το ερώτημα είναι ρητορικό νομίζω!
    Και τα 2 η ίδια παρακμή είναι!
    Θυμάμαι φάση που σε μιας το σπίτι μαζεύονταν 5-10 άτομα για να στηθούν να δουν Fame Story...Κατάντια!

    ξέρω πως στη χώρα που ναυάγησες...βασιλεύουν οι μάγισσες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ydrargyros στις 21-08-2007 13:49 ]


    Angelofdeath1990
    29.08.2007, 17:11
    Paida oute pania oute fame tipota apo ta duo kai genika pia h thleorash kai ta ''asteria'' pou bgazei an kai 8a elega egw noumera kalutera upoba8mizoun to mualo tou an8rwpou kai to nekronoun.....kai akomh xeirotera kaluptoun thn kalh mousikh....SAVE OUR MUSIC GUYS.........Join Us.....