ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη

    Συμβουλή για μπασίστες: Βράσιμο χορδών!

    nowaveband
    09.08.2007, 12:57
    Θέλω να πώ ένα κόλπο για όλους τους μπασίστες (μπορεί μερικοί να το γνωρίζουν ήδη).Επειδή οι χορδές του μπάσου είναι ακριβές ακούστε τι θα κάνετε για να γίνονται σαν καινούριες οι ήδη υπάρχουσες.βάλτε τες στην κατσαρόλα και βράστε τες!Δεν κάνω καθόλου πλάκα!καθαρίζουν τελείος ξεσκουριάζουν και είναι τέλειες για slap παίξιμο.Όποιος δεν το ξέρει ας το δοκιμάσει και θα με ευγνωμονεί!Βάλτε και πολύ λίγο ξύδι μέσα και αφήστε το για 10 λεπτά.Περιμένω εντυπώσεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-08-2007 19:36 ]


    JaNick
    09.08.2007, 14:50
    Wow!! Ωραίο ακούγεται...! Εγώ πάντως ενα τελευταίο σετ που έβαλα κόστιζε 10.00€...Τι να σου πώ..Αξίζει?
    kansas
    09.08.2007, 17:59
    Το πρόβλημα είναι ότι η λαμπρότητα που αποκτάει ο ήχος μετά το βράσιμο δεν κρατάει για πολύ. Αυτό το κόλπο είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις πρίν από ένα live αν δεν έχεις καινούργιο σετ χορδών να βάλεις..
    dimko
    09.08.2007, 20:46
    Το μυστικό είναι με τι τις καις μετά. Με λάδι ή με βούτυρο;



    Hastaroth
    10.08.2007, 01:40
    Τό τέχνασμα τού βρασίματος τών χορδών το είχε αναφέρει ένας μπασίστας μέ τον οποίο συνεργαζόμουν πρίν από αρκετά χρόνια.

    Φαίνεται όντως παράξενο,αλλά γιά να το λέη αυτός (και προφανώς και άλλοι μπασίστες),κάτι θα ξέρουν.

    Πάντως η επιφυλακτική άποψη τού kansas έχει κάποια λογική,αφού μέ τέτοιες κατεργασίες αλλάζουν τά μηχανικά χαρακτηριστικά τής χορδής (καί επομένως και η ελαστικότητά της).

    Ευτυχώς δέν έχω ακούσει να συνιστάται βράσιμο τών δερμάτων τών drums.Αν μή τι άλλο,δέν υπάρχει και κατάλληλο μαγειρικό σκεύος

    Στάχτη και Burberry's

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 10-08-2007 01:41 ]


    JaNick
    10.08.2007, 10:20
    Μονο του μπάσου οι χορδές?? Δηλαδή δεν μπορώ να βράσω την κιθάρα...? Ή...τις χορδές του πιάνου....??
    Πώς να προέκυψε άραγε αυτο το πράγμα με το βράσιμο? Είναι ενας μπασίστας πρίν απο ένα live και μές στη φούρια, πρόβες, sound check κλπ. έρχεται ο κιθαρίστας αραχτός και του λέει "δεν νομίζω να το βγάλεις το live με αυτές τις χορδές"...Ο μπασίστας μες τα νέυρα λέει "Να τις βράσω τωρα τις χορδές μου"...Ε αφού το καλοσκεύτικε του φάνηκε καλή ιδέα...Λόγικο να σκεύτεται έτσι...Μπασίστας γαρ...
    Sholock
    25.08.2007, 17:08
    Egw pantos dokimasa na vrasw tis xordes tis akoustikis ki8aras mou.. petuxe

    apla efaga paketo na tis 3anavalw... ali fora den 8a kovw tis akres apo tis kainouries xordes:P

    kai o ixos san na exw kainouries xordes
    ogyon21
    25.08.2007, 19:05
    Το σωστο βρασιμο δεν γινεται (κατα τη γνωμη μου) με ξυδι, παρα με μαγειρικη σοδα.. Αυτο που πετυχαινει κανεις με τη μεθοδο αυτη ειναι με τη θερμοκρασια να κανει τη σοδα να φουσκωσει , ετσι αποκτωντας η τελευταια διαβρωτικες ιδιοτητες, να παρασυρει ολα τα λιπη απο το ενδιαμεσο των συρματων των χορδων.. Τα προβληματα ειναι οτι
    α) το σχοινι που βρισκεται μεσα στις χορδες μασαει λιγο (αντεχει μεχρι και 3 βρασιματα) οποτε χανει ελαχιστα σε sustain ,
    b) εαν δεν στεγνωσει κανεις τις χορδες καλα με πιστολακι επειτα απο την παραπανω διαδικασια, οι χορδες του θα σκουριασουν γρηγορα, κατι που θα κανει ζημια στους καλους των δακτυλων...

    Καλη διαδικασια ειναι , αλλα πιστευω οτι τωρα πια δεν εχει αξια, μιας και ενα καλο σετ χορδων οπως π.χ. οι Boomers μπορει να τις βρει κανεις και με 16 ευρω,τις οποιες με καλη διατηρηση τους (Fast κλπ) μπορει να τις κρατησει και 6 μηνες... Τωρα 16 ευρω ανα 6 μηνες για το Χομπυ μας δεν ειναι και τρελο ποσο.. Καποτε που αγοραζαμε τις χορδες με 30-50 ευρω ηταν θεμα, αλλα τωρα ειναι οκ..

    Εαν παντως θελει καποιος , μπορει να δοκιμασει να βρασει και το μπασο του ολοκληρο (χωρις σοδα αυτη τη φορα) εαν δεν ειναι καλο, και δεν βγαζει τον επιθυμητο ηχο.. Αποτελεσμα θα εχει να το πεταξει επιτελους και να παρει την αποφαση να αγορασει ενα καλυτερο..


    jacamar
    26.08.2007, 17:44
    να συμπληρώσω στα προβλήματα του βρασίματος το ότι ενδέχετε να μυρίζουν λιγο μετα περίεργα....
    seriousstam
    28.08.2007, 18:40
    episeis ektos apo soda na baletai kai ena kibo ths knor kai ligo ladi ligo riganh ana pumaro ligo kremidi kai kimino tha ginoun trelaa


    molis mou to eipe enas basistas filos eskasa sto gelio kai tou elega na tois petaxei ston toixo na dei an eginan
    seriousstam
    28.08.2007, 18:41
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 26-08-2007 στις 17:44 έγραψε...

    να συμπληρώσω στα προβλήματα του βρασίματος το ότι ενδέχετε να μυρίζουν λιγο μετα περίεργα....



    psarila?? apo thn xteshnh soupa??

    Brokenchord
    14.09.2007, 13:10
    Μερικοί ας κοροϊδεύουν όσο θέλουν τόσο ξέρουν τόσο κάνουν. Έλα πλάκα κάνω δεν θέλω να προσβάλω κανένα . Λιπών χάριν του πειραματισμού και γιατί δεν είχα καμία απολύτως όρεξη να πάω να αγοράσω χορδές (ενώ χρειαζόμουν) το δοκίμασα . Το δοκίμασα στις χορδές τις κλασικής κιθάρας μου (μόνο στις μπάσες) προς θεού .Πήρα λιπών μια άδεια κονσέρβα από γάλα εβαπορέ και την έπλυνα καλά. Πήρα μετά τις μπάσες χορδές τις κλασικής μου τις έκανα ρολό και τις έβαλα μέσα στο κονσερβοκούτι. Έριξα νερό και μισή κουταλιά μαγειρική σόδα. Ανακάτεψα καλά κουνώντας το δοχείο κυκλικά. Άναψα το μικρό μάτι τις κουζίνας και το ακούμπησα πάνω. Σε λίγο άρχισε να βράζει πολύ σιγά. Ε τις άφησα για κάνα δεκάλεπτο. Τις ξέπλυνα καλά τις σκούπισα με χαρτί κουζίνας τις ξαναπέρασα κούρδισα και ............... ΦΟΒΕΡΟΣ ήχος . Ενώ στην εμφάνιση μοιάζανε απλός ποιο καθαρές στον ήχο όμως ήταν καμπανιστές διαυγής και με πολύ sustain . άρχισα να τζαμάρω αμέσως .
    gusfunn
    14.09.2007, 14:28
    Προτείνω στο δεκάλεπτο να της ανακατεύεις με μπαγκέτες από drums. πολλή καλό το humorιζουμαι όμως θα το δοκιμάσουμε ελπίζω να είναι νόστιμες
    jacamar
    14.09.2007, 21:50
    αρε δουλεια δεν εχει να κανει και βραζει τις χορδές..... να προτείνω να ψηνεις και την κιθαρα στο φουρνο?? αποκτα delay....
    faltsoo
    15.09.2007, 09:48
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 14-09-2007 στις 21:50 έγραψε...

    αρε δουλεια δεν εχει να κανει και βραζει τις χορδές..... να προτείνω να ψηνεις και την κιθαρα στο φουρνο?? αποκτα delay....







    παρακαλω να αποφευγονται τετοιες προτροπες εδω...
    .....
    την εβαλα στο φουρνο ....
    και δεν εχει καθολου delay...
    τωρα ειναι ετοιμη για το τζακι .



    jacamar
    15.09.2007, 10:02
    μηπως δεν ηταν καλα προθερμασμένος ο φούρνος?????
    Brokenchord
    15.09.2007, 12:15
    Οκ ρε παιδιά εντάξει
    twr
    15.09.2007, 16:30
    Ε δε νοιώθετε ρε!!
    jacamar
    15.09.2007, 16:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 15-09-2007 στις 12:15 έγραψε...

    Οκ ρε παιδιά εντάξει



    ελά μωρε σε πειράζουμε....σιγά!!! μην κανεις ετσι!!! πιάσε μια
    Brokenchord
    16.09.2007, 21:13
    Σσσσλούρπ μμμμμ ωραία και παγωμένη