ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.851 μέλη
    harisx
    10.08.2007, 14:46
    Γνωριζετε πως ενας καλλιτεχνης μπορει να πουληση μονος του την δουλεια του σε cd;
    Τι διαδικασιες χρειαζονται;Πρεπει να πληρωνει εισφορα στο ΤΕΒΕ η αλλο ταμειο;
    Εχετε καμια ιδεα για προωθηση μεσο εφημεριδων και κατα ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι αυτο;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 10-08-2007 14:49 ]


    dessypris
    11.08.2007, 03:02
    Γειά σου φίλε...
    Άλλο πράγμα η προβολή και άλλο η πώληση...
    Πρώτ' απ' όλα, θα πρέπει να έχεις έτοιμη την παραγωγή και το artwork (εσώφυλλα-εξώφυλλα κλπ)...
    Για να πουλήσεις, πρέπει να δημιουργήσεις δικό σου Label (ετικέττα) και χρειάζονται πράγματι αρκετές διαδικασίες, αλλά και έξοδα, συν το ότι πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και φυσικά να γραφτείς στο ΤΕΒΕ (αν δεν είσαι ήδη εγγεγραμμένος).
    Μ άλλα λόγια, αρχίζεις δική σου επιχείρηση...(Είσαι σίγουρος ότι θες να μπλεχτείς σε κάτι τέτοιο? Γιατί όλ αυτά, δεν έχουν καμμία σχέση με το καλλιτεχνικό μέρος και είναι τελείως...άνοστα).
    Το επόμενο βήμα, είναι να αναθέσεις σε εταιρεία που βγάζει αντίγραφα CDs, να σου τυπώσει έναν αριθμό αντιγράφων...
    Να δηλώσεις τις ενέργειές σου στην ΑΕΠΙ...
    Στην συνέχεια, μπορείς να έρθεις σε συννενόηση με εταιρεία διανομής δίσκων, (όπως π.χ. η ¨ΚΙΝΗΣΙΣ" στην Αλίμου, αλλά και άλλες), για να αναλάβουν (με κόστος φυσικά η ποσοστό επί των πωλήσεων), την τοποθέτησή του στα καταστήματα δίσκων, χωρίς αυτό να συνεπάγεται και την σίγουρη πώλησή του...
    Για προώθηση μέσω εφημερίδων, μάλλον πρέπει να το ξεχάσεις, γιατί το κόστος είναι απαγορευτικό...
    Στο δε ραδιόφωνο και την τηλεόραση, αν δεν έχεις εξιδεικευμένο συνεργάτη, με γνωριμίες στα media για να τους το προτείνει, δεν θα το δεχτούν καν...
    Θα μπορούσα να σου γράψω και πολλά άλλα, για να καταλήξω όμως στο ίδιο συμπέρασμα: Δεν αξίζει να μπεις μόνος σου στην περιπέτεια για να το πουλήσεις...
    Έτσι κι αλλιώς, η πώληση δίσκων ακόμη και από μεγάλες εταιρείες, με βαθύ υπόβαθρο και ατελείωτες άκρες παντού, έχει "καθήσει" τελείως στις μέρες μας...
    Τι μένει λοιπόν?
    Αν θες να ετοιμάσεις την παραγωγή -που μάλλον την έχεις ήδη έτοιμη απ ότι καταλαβαίνω - και να την προωθήσεις στις εταιρείες με πολύ τρέξιμο και αγώνα και ίσως κάποια ενδιαφερθεί να στην εκδώσει - αν φυσικά, έχει κάτι το διαφορετικό από τις δικές τις παραγωγές...Αν μοιάζει με του άλφα η του βήτα, δεν θα το κάνουν, γιατί ήδη το έχουν...
    Και ο άλλος τρόπος, αν πιστεύεις τόσο πολύ σ αυτήν, που το εύχομαι, είναι να πάψεις να ενδιαφέρεσαι για την "πώλησή" της και να ασχοληθείς για την προβολή της, μέσω Internet...(Το MusicHeaven μπορεί να σε βοηθήσει σ αυτό, όπως και τόσους άλλους).
    Έτσι, σιγά-σιγά θα γίνει γνωστή, παράλληλα με την ζωντανή της (live) παρουσίαση με την μπάντα σου, που είναι απολύτως απαραίτητη.
    Ευχόμενος να βοήθησα,
    Γρηγόρης Δεσύπρης.-
    harisx
    11.08.2007, 12:51
    Ευχαριστω για την απαντηση ειναι πολυ χρησιμη.
    Τα πραγματα ειναι εντελως απογοητευτικα, απλως ψαχνω τρπους χωρις να θελω βεβαια
    να γινω πλουσιος απο αυτο.Ειναι πολυ λυπηρο να εχεις ετοιμασει κατι με πολυ κοπο και να μην μπορεις να το διαθεσεις πουθενα.Απο οτι καταλαβα η δισκογραφια ειναι μεσον
    διαφημησης και οχι κερδους για τον καλλιτεχνη.
    dessypris
    12.08.2007, 16:33
    Η νέα τάση - και πάντα στην Ελλάδα εφαρμόζουμε καθυστερημένα ότι συμβαίνει "έξω" - είναι να διατίθεται η μουσική δωρεάν και να εισπράττει ο καλλιτέχνης από τις συναυλίες (βλέπε George Michael & Prince, που ήδη το ξεκίνησαν. Θα υπάρχουν κι άλλοι, που δεν γνωρίζω).
    Επαναλαμβάνω:
    Από την πώληση ενός δίσκου, αφού η όποια εταιρεία αφαιρέσει τα λεγόμενα "βιομηχανικά 'εξοδα" - άντε να της αποδείξεις ότι δεν κατέβαλε γι αυτά, το ποσό που θα σου δηλώσει - τους φόρους, το ποσοστό της και βλέπε τι άλλο, θα σου αποδώσει ένα 4% περίπου...Δηλαδή τρίχες, αν υποθέσουμε ότι αυτή την στιγμή στην Ελλάδα, ο Χρυσός Δίσκος είναι στις 20.000 αντίγραφα και οι περισσότερο "επώνυμοι", με την βοήθεια ισχυρού τμήματος δημοσίων σχέσεων, δεν πουλάνε πάνω από 8-10.000.
    Εσύ, εγώ και όλοι μας, σε περίπτωση επιτυχίας, θα πουλήσουμε στην καλύτερη των περιπτώσεων, 3-4.000.
    Κάνε τους λογαριασμούς σου και θα δεις ότι δεν συμφέρει πια να πας μέσω εταιρείας. Πόσο μάλλον να είνει και δική σου, τα έξοδα να τρέχουν και την Εφορία πίσω σου.
    Δωρεάν λοιπόν μέσω Διαδικτύου και μάλιστα πριν κάνεις κανένα συμβόλαιο.
    Εγώ, όταν πήρα χαμπάρι τι έπρεπε να κάνω, ήταν αργά.
    Όταν αποφάσισα (με συμβόλαιο δισκογραφικής), να προωθήσω τους δίσκους μου μέσω Internet, πέσανε να με φάνε, γιατί θα έχαναν χρήματα από τις εισπράξεις!
    Ποιές εισπράξεις δηλαδή, που μετά το πρώτο τιράζ των 1.000 (μόνον) αντιτύπων που τύπωσαν (και εξαντλήθηκαν), δεν έκαναν επανέκδοση και δεν μπορεί να βρει κανείς να τ αγοράσει, ούτε με παραγγελία, παρά μόνο μέσω www.mpgreek.com, όπου από κει έχω πουλήσει πολύ περισσότερα.
    Αλλά, είπαμε...Τι να το κάνεις? Η ουσία είναι να γίνεται γνωστή η δουλειά του καθενός μας, όχι να γίνουμε πλούσιοι.
    Βέβαια, κάνω μία προσπάθεια να μου επιτραπεί να ανεβάσω στο site μου (www.dessypris.com) τον πρώτο μου δίσκο (Θα πάρω το τρένο-που έχει εξαντληθεί μετά από πωλήσεις 5.000 περίπου), γιατί πλέον δεν πουλιέται ούτε κι εκεί (στο mpgreek), και μάλλον θα μου το επιτρέψουν, ούτως ώστε να τον γνωρίσει ο κόσμος.
    Αυτά.
    (Ότι άλλο θες, γράψε μου απ ευθείας στο info@dessypris.com για να μην τρώμε εδώ τον χώρο με τα προσωπικά μας.
    Γρηγόρης.-

    Συνθέτης, στιχουργός,ερμηνευτής.CDs "Τελικός Προορισμός"-Ταξιδιώτες"-"Θα πάρω το τρένο" με Χριστόφορο Κροκίδη & Σταμάτη Μεσημέρη, "Απλά & Μπερδεμένα" με Χριστόφορο Κροκίδη & Κώστα Κολοβό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 12-08-2007 23:24 ]