ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Ιδρωσες και τρέμεις; Είσαι τρομοκράτης!

    esta
    11.08.2007, 12:52
    Ιδρωσες και τρέμεις; Είσαι τρομοκράτης!

    Ο εντοπισμός επίδοξων τρομοκρατών είναι ο άμεσος στόχος ειδικών για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας που σχεδιάζουν την ανάπτυξη μιας σειράς συσκευών υψηλής τεχνολογίας, με τη βοήθεια των οποίων θα μπορούν να ξεχωρίζουν τους τρομοκράτες μέσα στο πλήθος και προτού αυτοί χτυπήσουν. Ειδικοί επιστήμονες και μηχανικοί δέχτηκαν προτάσεις να αναπτύξουν τρόπους ανάλυσης της ανθρώπινης συμπεριφοράς και φυσιολογίας από απόσταση, προκειμένου να προκύπτουν, κατά το δυνατό, ασφαλή συμπεράσματα για τη νοητική κατάσταση, αλλά και τις προθέσεις των «στοχευμένων» ατόμων. Σύμφωνα με το λεγόμενο «Πρόγραμμα Εχθρικής Πρόθεσης», οι επιστήμονες θα εντοπίζουν μέσω των εξελιγμένων αυτών συσκευών «ενδεικτικά σημάδια» εχθρικής πρόθεσης ή και πρόθεσης εξαπάτησης με βάση τους καρδιακούς παλμούς ατόμων, την εφίδρωση ή και λεπτές «αποχρώσεις» στην έκφραση του προσώπου τους. Το σχετικό πρόγραμμα προωθείται από το αμερικανικό υπουργείο εσωτερικής ασφάλειας σε συνεργασία με εταιρείες ασφαλείας και κρατικά εργαστήρια. Αν, μάλιστα, τηρηθεί το προβλεπόμενο χρονοδιάγραμμα οι νέες συσκευές θα προωθηθούν σε κάποια αεροδρόμια, συνοριακούς σταθμούς και λιμάνια στις αρχές του 2012. Το σχέδιο στην πλήρη ανάπτυξή του περιγράφει ένα σύστημα το οποίο θα βασίζεται σε κάμερες, αρχεία υπερύθρων και τεχνολογίες καταγραφής στοιχείων της ίριδας και θα αναζητεί μέσα στα πλήθη ασυνήθιστες συμπεριφορές, προκειμένου να προσεγγίζονται και να υποβάλλονται σε περαιτέρω ελέγχους οι «ύποπτοι»!

    Πηγή:ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 10/08/2007


    ...
    margo
    11.08.2007, 19:30
    Ήρεμα..ήρεμα,δεν είμαι τρομοκράτης!!

    Απλά έχω ιδρώσει και τρέμω γιατί μ'έπιασε κόψιμο


    StavmanR
    11.08.2007, 20:20
    Έτσι καταρρίπτονται οι μύθοι που έχουμε μάθει ως τώρα, δηλαδή ότι ιδρώνεις και τρέμεις μετά από επίπονη προσπάθεια, όταν διακατέχεσαι από μεγάλες δόσεις συναισθηματικής πίεσης, όταν είσαι ερωτευμένος και κάθεσαι πρώτη φορά δίπλα στο άτομο που ποθείς, όταν είσαι άρρωστος ή στα πρόθυρα μίας ίωσης κλπ. κλπ.
    Εκτός αν όλοι αυτοί που έχουν τα παραπάνω είναι τρομοκράτες... Λες; Από κάποια άποψη ναι.

    Μαργκο
    blacksheep
    11.08.2007, 22:24
    Παιδες την κατσαμε ομαδικος μου φαινεται.
    Και παραπονιομουνα για τις καμερες σε δημοσιους αλλα και ιδιωτικους χωρους.
    Εγω ομως δε θα μασησω θα αρχισω μου φαινεται να κυκλοφορω με μπουργκα(το γνωστο ενδυμα των γυναικων στο Ιρακ)
    Τελικα μηπως πρεπει να κανουμε κατι για ολα αυτα τα αντι-ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΑ παραμυθακια που εχουν αρχισει εδω και καιρο να μας πουλανε???
    esta
    12.08.2007, 11:57
    Δηλαδή,αν έχει κάποιος αγοραφοβία...τον πάνε μέσα!!!



    επισυναπτόμενα: Bin.jpg 
    renabill
    13.08.2007, 11:26
    Έχω τρομοκρατηθεί και μόνο που το ΄μαθα.Φαντάσου να ταξιδεύω κιόλας.Δε θα ιδρώσεις με τόσο άγχος?
    Ε ρε πωλήσεις που θα κάνουν τα αποσμητικά.
    asxetos
    19.08.2007, 01:02
    Μετά την 9/11 και αφού η τρομοκρατία έγινε "παγκόσμια απειλή" οι κυβερνήσεις των περισσότερων χωρών στον κόσμο βρήκαν ένα ισχυρό "πάτημα" για να προωθήσουν νόμους που όπως ισχυρίζονται θα αυξήσουν την εθνική τους ασφάλεια.

    Είναι προφανές για τους περισσότερους οτι αυτοί οι νόμοι έχουν σαν άμεσο αποτέλεσμα τον συνεχές αυξανόμενο έλεγχο των πολιτών και αποτελούν σαφή παραβίαση της προσωπικής ζωής και ελευθερίας τους.

    Το Big Brother State είναι ένα ενημερωτικό φίλμ για την προσπάθεια νομιμοποίησης και διάδοσης των ηλεκτρονικών μέσων παρακολούθησης με το πρόσχημα της προστασίας του μέλλοντός μας. Ή μάλλον ένα ενημερωτικό φίλμ για την προσπάθεια νομιμοποίησης της καταπίεσης.


    για περισσότερες πληροφορίες εδώ
    esta
    19.08.2007, 14:27
    Τρομερό το φιλμάκι!!!!





    επισυναπτόμενα: bigbrother.jpg 
    StavmanR
    19.08.2007, 15:01
    Δημήτρης
    asxetos
    19.08.2007, 17:49
    Το βίντεο δεν είναι τίποτα, μπροστά στην παρακολούθηση όλων μας που γίνεται αυτή τη στιγμή, μέσω της microsoft, και του έσελον....εδώ και κάτι χρόνια....
    asxetos
    19.08.2007, 23:15
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 19-08-2007 στις 22:32 έγραψε...

    Γι' αυτό τα λέμε κι εμείς !!
    Ακούς Αλέκοοοο ;;;;.....





    ...και συμπληρώνω με το ονομα τους....
    punkster
    19.08.2007, 23:24
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 11-08-2007 στις 20:20 έγραψε...

    Έτσι καταρρίπτονται οι μύθοι που έχουμε μάθει ως τώρα, δηλαδή ότι ιδρώνεις και τρέμεις μετά από επίπονη προσπάθεια,όταν διακατέχεσαι από μεγάλες δόσεις συναισθηματικής πίεσης[B]null, όταν είσαι ερωτευμένος και κάθεσαι πρώτη φορά δίπλα στο άτομο που ποθείς, όταν είσαι άρρωστος ή στα πρόθυρα μίας ίωσης κλπ. κλπ.
    Εκτός αν όλοι αυτοί που έχουν τα παραπάνω είναι τρομοκράτες... Λες; Από κάποια άποψη ναι.

    Μαργκο



    Ειπες την λεξη κλειδι! Εκει βασιζεται η ολη θεωρια: οτι οταν εισαι ετοιμος να ανατιναξεις ενα αεροπλανο ή τελος παντων να κανεις καποια ζαβολια, δεχεσαι πολλη συναισθηματικη πιεση (ξερωντας πχ τι θα ακολουθησει αν σε τσακωσουν, προσπαθωντας να περασεις απαρατηρητος και να ξεφυγεις απ ολα τα μετρα ασφαλειας κτλ κτλ) και το σωμα δρα αναλογως!
    Το εχω ζησει και εγω οταν μπαινω στο τραινο χωρις εισητηρια και στην επομενη σταση βλεπω καποιον κυριουλη με μπλε πουκαμισο και τσαντακι! Οταν λεμε οτι χεζομαι πανω μου....
    MyNameIsDo
    20.08.2007, 15:43
    Και το παλικάρι στην Καλαμαριά για τρομοκράτη το περάσαν και το φάγαν? Ήταν μαύρος, είχε ιδρώσει κι έτρεΧε.
    blacksheep
    21.08.2007, 17:36
    mnk δεν το ειπα σαν κακο παραδειγμα τη μπουργκα.Το κακο ειναι οτι μπερδεψα τα δυο κρατη ...
    blacksheep
    21.08.2007, 17:48
    Λοιπον προτεινο να αρχισουμε να κυκλοφορουμε ολοι με πρασινο παπαουτσακι -μια και εδω η αντιτρομοκρατικη το θεωρει υποπτο σα χρωμα-να φορεσουμε ολοι τη γνωστοι παλεστινιακη μαντιλα-μια και θεωρειται υποπτοι για τρομοκρατικα χτυπηματα-ωστε να μια μοιαζουμε ολοι με "τρομοκρατες
    Να βραχυκυκλωσουμε το συστημα και "original" να κανουν πια ησυχα τη δουλεια τους....
    blacksheep
    24.08.2007, 03:09
    Οκ μονο τις μαντιλες.Αλλα μολις πιασουν τα κρυα εγω θα βαλω και τη μπουργκα μου για να μαι σιγουρη πως το κολπο θα πετυχει.

    ogyon21
    26.08.2007, 11:17
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 19-08-2007 στις 17:49 έγραψε...

    Το βίντεο δεν είναι τίποτα, μπροστά στην παρακολούθηση όλων μας που γίνεται αυτή τη στιγμή, μέσω της microsoft, και του έσελον....εδώ και κάτι χρόνια....



    Εσελον = echelon? απλα γιατι δεν σε επιασα...
    esta
    07.09.2007, 10:48
    Επιπρόσθετα μέτρα για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας αναμένεται να υιοθετήσει το φθινόπωρο η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, αδιαφορώντας αν με τη λήψη των εν λόγω μέτρων τίθενται υπό σοβαρή, πλέον, αμφισβήτηση τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα και ελευθερίες του συνόλου των Ευρωπαίων πολιτών.

    Για τα νέα μέτρα, που προβλέπουν ένα ευρωπαϊκό σχέδιο δράσης και τη δημιουργία μιας ευρωπαϊκής βάσης δεδομένων για τα εκρηκτικά και ενός συστήματος έγκαιρης προειδοποίησης σε περίπτωση κλοπής τέτοιων υλικών, μίλησε χθες στην Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου ο αρμόδιος επίτροπος Φράνκο Φρατίνι.

    Ο Ιταλός πολιτικός ανήγγειλε ακόμη την ποινικοποίηση της χρήσης του Διαδικτύου για τρομοκρατικούς σκοπούς, ενώ οι αντιδράσεις των εκπροσώπων εκείνων των πολιτικών ομάδων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, που δεν φάνηκαν διατεθειμένοι να δεχθούν και άλλο «μπαράζ» αντιτρομοκρατικών μέτρων, εστιάσθηκαν κυρίως στο γεγονός ότι μέχρι σήμερα η Επιτροπή δεν έχει προβεί στην αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας των αντιτρομοκρατικών μέτρων που βρίσκονται ήδη σε ισχύ και έχουν περιορίσει κατά πολύ τις ατομικές ελευθερίες.

    Λίστες υπόπτων

    Δεν ήταν λίγοι δε εκείνοι που επισήμαναν, κατά τη διάρκεια της χθεσινής συζήτησης για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας, ότι ακόμη και σήμερα εξακολουθούν να καταρτίζονται λίστες με ύποπτους για τρομοκρατική δράση, χωρίς αυτοί που τις συντάσσουν «να υπάγονται σε κανένα δημοκρατικό και θεσμικό νομοθετικό έλεγχο και σε καμιά διαδικασία δικαστικού ελέγχου και αναθεώρησης έφεσης».

    Την ίδια ώρα, τονίστηκε, οι μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ είναι σε θέση να παρακολουθούν απρόσκοπτα όλες τις τηλεφωνικές συνδιαλέξεις, τις διαδικτυακές δραστηριότητες και την ηλεκτρονική επικοινωνία όλων, σε μια προσπάθεια καθολικού ελέγχου και αστυνόμευσης των πολιτών ανά τον κόσμο.

    Το ερώτημα που ανακύπτει σήμερα, είπε ο επικεφαλής των ευρωβουλευτών της Ν.Δ., Ι. Βαρβιτσιώτης, «είναι αν στην προσπάθειά μας να χτυπήσουμε την τρομοκρατία έχουμε απλώς κάνει βήματα αντίδρασης στη δράση της και κατά πόσο ασκούμε έξυπνη και ολοκληρωμένη στρατηγική που θα στοχεύει στην αντιμετώπιση των αιτιών που γεννούν την τρομοκρατία».

    Οι προτάσεις της Επιτροπής πρόκειται να τεθούν σε ψηφοφορία στη μίνι Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, στις 11 Οκτωβρίου 2007 στις Βρυξέλλες.


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 06/09/2007

    Conspiratus
    07.09.2007, 23:33
    Πωπω...και ιδρωνω κ ευκολα ρε...την τυχη μου την ξετσιποτη...