ελληνική μουσική
    846 online   ·  210.833 μέλη
    neerie
    24.08.2007, 13:42
    (Απολογούμαι, δεν άντεξα να μην σχολιάσω)

    ΣΕΝΑΡΙΟ Νο. 1

    "Ο θάνατος σου η ζωή μου"

    Αναφέρεστε στα δικαιώματα της μάνας, στη μήτρα της, στη ζωή του παιδιού της. Δεκτόν, κατανοητό! Έχει την επιλογή να κάνει ότι θέλει με τη ζωή της, με τη μήτρα της.

    Η ελευθερία όμως ενός ανθρώπου (της μάνας) σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου άνθρωπου (του παιδιού).

    Τί γίνεται επομένως με τα δικαιώματα του αγέννητου παιδιού; Που ούτε καν του δίνεται η επιλογή αν θα έρθει ή όχι στη ζωή; Που η ζωή - ο θάνατος τους τους εξαρτάται πλήρως από τη ψυχολογική κατάσταση των γονέων τους; Αυτό κι αν είναι αδικία, οποιοσδήποτε κι αν είναι ο λόγος που θεωρούμε ότι κάποιο παιδί δεν πρέπει να ζήσει.

    Δέχεται κανείς από εμάς τώρα να αποφασίσουν οι γονείς του αν θα ζήσει ή όχι; Θα κάτσει ΤΩΡΑ κανείς από εμάς να τον σκοτώσει ο γονέας του (έστω κι αν πουν ότι είναι για το καλό μας);

    Πόσο μάλλον όταν είναι το έμβρυο μικρό κι ανυπεράσπιστο, εκεί που βασίζεται πάνω στους γονείς του για να ζήσει... Οι γονείς τότε επιλέγουν (για οποιοδήποτε λόγο, δεν έχει σημασία)... να μη ζήσει!

    Απλά άδικο.


    ΣΕΝΑΡΙΟ Νο. 2.

    "Θα σε σκοτώσω τώρα για να μη δυστυχήσεις μετά"


    Τα παιδιά με προβληματικούς γονείς δηλαδή δε θα έπρεπε να έρχονται στον κόσμο για να μη ζήσουν μετά μια μίζερη ζωή; Τα παιδιά που οι γονείς τους πεθαίνουν λίγο μετά και μένουν ορφανά δε θα έπρεπε να έρθουν στη ζωή ευθύς εξαρχής για να μη ζήσουν μια μίζερη ζωή μετά; Κάτι σε "Συγγνώμη, λάθος, κατά λάθος προέκυψες, πήγαινε πίσω, δε σε θέλουμε" μου φέρνει.

    Σκοτώνουμε παιδιά για να τα σώσουμε από τη μιζέρια; Και αυτό είναι ανθρωπισμός;

    Αυτή είναι η λύση; Ή να προσπαθήσουμε όπως μπορούμε να τους εξασφαλίσουμε μια καλή ζωή όταν έρθουν σε αυτό τον κόσμο; Αυτό δεν έκαναν και για εμάς οι δικοί μας γονείς; Δεν αγωνίστηκαν για να έχουμε μια καλή ζωή; Όσοι έχουμε προβληματικούς γονείς δε θα έπρεπε να ζούμε; Ή μήπως όσα παιδιά έχουν προβληματική ζωή ακόμα και τώρα, να θανατωθούν για να μην δυστυχήσουν;

    Δεν είναι πρόληψη η θανάτωση ενός παιδιού για να μη ζήσει μίζερα. Είναι περισσότερο αποφυγή της ευθύνης.

    Ίσως ακούγομαι σκληρή, δεν κρίνω αυτούς που κάνουν εκτρώσεις αλλά την πράξη αυτή καθ’ αυτή. Ο Θεός κρίνει αλλά και συγχωρεί. Προσωπικά λυπούμαι (και λόγω πρόσφατου σχετικού περιστατικού σε δικό μου πρόσωπο) κι ελπίζω να μην έρθει ποτέ ξανά κάποιος σε αυτό το δίλημμα. Είμαι σίγουρη ότι προβληματίζονται σοβαρά και ότι υποφέρουν και μετανιώνουν. Κι είναι όντως πολύ σοβαρό θέμα, πρόκειται για την αφαίρεση μιας ζωής, οποιοιδήποτε κι αν είναι οι λόγοι!

    Thnx+




    teressa
    24.08.2007, 15:21
    Η tren και καποιοι ακομα με καλυψαν κατα πολυ.Να πω ομως κατι και εγω.ΠΑΙΔΕΙΑ.Επιτελους λιγη παιδεια.Και κυριως στους γονεις αναφερομαι και σε οσους θελουν να γινουν.Το οτι θελω να κανω οικογενεια δεν σημαινει οτι θα βρω εναν και θα τον παντρευτω.Οποτε η μονογαμια δεν ειναι λυση για εναν νοημων ανθρωπο.Εκτος και αν το επιλεξει.Πως ομως διαμορφωνεται η επιλογη σε ενα παιδι?Το παιδι εχει μονο ενστικτο.Οπως και τα ζωα.Δεν ξερει απο ρατσισμους,φιλοσοφιες και δογματισμους.Δεν ξερει καν τι ειναι καλο και τι κακο.Εχει ομως ενστικτο.Οτιδηποτε αλλο ειναι επικτητο.Και ερχεται μετα η κοινωνια με τα πρεπει και τα μη,τους νομους,γραμενους και αγραφους,να το βομβαρδισει και να καταστρεψει αυτο το οπλο που εχει.Εκει λοιπον ερχεται η παιδεια,που εμεις ολοι,ειτε ειμαστε οικογενεια ειτε κοινωνια ειτε σχολειο,πρεπει να κουβαλαμε.Ποια μανα,ποιο σχολειο μιλαει στο παιδι για τετοια θεματα?Ειναι δυνατον να ειναι ταμπου ακομα το sex?Γι'αυτο εχουν ουσιαστικη αγνοια τα παιδια,οσο απελευθερομενη και αν θεωρουμε οτι ειναι η εποχη μας.Το δικο μου παιδι θα ξερει που ανοιγει τα ποδια του και που βαζει το πουλι του.Και αν δυστυχως του συμβει μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη θα ηθελα να ερθει και να μου το πει.Πως θα μου το πει ομως αν ειμαι με το ευαγγελιο στο χερι και με παρομοιες αντιληψεις?Ελπιζω ολοι εσεις που λετε μονο θεωριες,να μην εχετε παιδια,γιατι τα λυπαμαι.Και ναι ειναι φονος.Και ειναι πολυ κριμα να νικαει για ακομα μια φορα η ανευθυνοτητα.Αλλα αυτο που κυριως πρεπει να καταλαβει μια κοπελα ειναι οτι η εκτρωση επιφερει πολλα προβληματα στην ιδια.Ειναι θεμα υγειας ρε παιδια.
    και μη ξανα ακουσω απο τους θρησκοληπτους για φονους και αμαρτιες,γιατι στο ονομα της θρησκειας εγιναν οι μεγαλυτερες γενοκτονιες και σας πειραξαν οι βρεφοκτονιες αγενητων παιδιων?Αντε
    Astron
    24.08.2007, 15:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 23-08-2007 στις 17:30 έγραψε...
    ΟΧΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.




    Ειλικρινά λυπάμαι, αλλά δεν μας αφήνεις άλλη επιλογή...
    Orfeus
    24.08.2007, 15:51
    Ακριβώς έτσι είναι!!!


    Steppenwolf
    24.08.2007, 16:05
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 24-08-2007 στις 13:42 έγραψε...

    ούτε καν του δίνεται η επιλογή αν θα έρθει ή όχι στη ζωή




    Άσχετο, αλλά μου έκανε εντύπωση...
    Τί θα πεί αυτό; Σε κανέναν δεν δίνεται επιλογή... ακόμα και εμας που τελικά ήρθαμε, δε μας ρώτησε κανείς αν θέλουμε να έρθουμε...
    teressa
    24.08.2007, 16:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 24-08-2007 στις 16:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 24-08-2007 στις 13:42 έγραψε...

    ούτε καν του δίνεται η επιλογή αν θα έρθει ή όχι στη ζωή




    Άσχετο, αλλά μου έκανε εντύπωση...
    Τί θα πεί αυτό; Σε κανέναν δεν δίνεται επιλογή... ακόμα και εμας που τελικά ήρθαμε, δε μας ρώτησε κανείς αν θέλουμε να έρθουμε...

    Παράθεση:

    asxetos
    24.08.2007, 17:21
    Μικρόβιο άνθρωπος 2
    Είμαι σε αυτόν τον πλανήτη γιατί ήταν ιδανικός για εμένα.
    Είμαι ο άγνωστος και πήρα ένα σώμα που μου δίνει ζωή σε αυτόν τον πλανήτη.
    Κοίτα τι όμορφος που είναι, πως αλλάζει στο χρόνο, τα χρώματά του.
    Κοίτα τον καταστρέφω, έτσι κι αλλιώς είμαι μόνο ένας φιλοξενούμενος. Κάποια στιγμή θα πεθάνει αυτό το σώμα, τί με νοιάζει, θα φύγω....
    Κοίτα την ανθρωπότητα, ωραία έργα έκανε είναι λίγο πειστικά και ανοδιοργάνωτα αλλά τι πειράζει, θα τα διορθώσουν οι επόμενοι.
    Κοίτα είμαι εδώ για να καταστρέφω όμως θα ξαναχρειαστώ ζωή.
    Φοβάμαι, σκέφτομαι μήπως αύριο δεν θα υπάρχει άλλο σώμα γιατί δεν θα υπάρχει αυτός ο πλανήτης.
    Φοβάμαι ποιός θα με φιλοξενήσει, ποιός θα δεχτεί τη ΒΡΩΜΙΚΗ μου παρουσία.
    Τι θα πουλήσω; φοβάμαι.
    Κοίτα όμως το επιβλητικό και τι ωραίο σχήμα έχει αυτό το μανιτάρι. Εγώ το έκανα!
    Κοίτα τι τεράστιο που είναι, απορώ με τις δυνάμεις μου,μπορώ να σκοτώνω.
    Κοίτα είναι αστείο που αποφάσισα να παίξω, μα δεν το ξέρω ακόμα.
    Φοβάμαι γιατί θα μείνω μόνος, αυτό ξέρω.
    Υστερα απο όλα αυτά, ποιός θα μ' αγαπήσει, ποιός θα με δεχτεί;
    Κοίτα μπορώ να αλλάζω τα πάντα, τέλεια καταστρέφω ένα ολόκληρο πλανήτη....
    Αλλά κάτι με τσιμπάει, με πονάει. Μάλλον θά'ναι το στομάχι μου, πρέπει να παράφαγα, μάλλον θα κάνω εμετό.
    Φοβάμαι πολύ..λές να πεθάνω;
    Tren
    24.08.2007, 18:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 24-08-2007 στις 15:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 23-08-2007 στις 17:30 έγραψε...
    ΟΧΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.




    Ειλικρινά λυπάμαι, αλλά δεν μας αφήνεις άλλη επιλογή...





    noizreduction
    24.08.2007, 21:25
    Teressa θα συμφωνησω μαζι σου με το προηγουμενο post σου και θα συμπληρωσω πως περα απο την παιδεια ( που πρεπει να απαιτεται απο το λαο ), σημαντικο ειναι να αναβαθμιστει και το κρατος κοινωνικης προνοιας, διοτι σε μια τετοια περιπτωση δεν θα υπηρχε καμια δικαιολογια για τις μητερες να πουν "ας κανω εκτρωση, ωστε να μην βρεθει το παιδι μου σε ενα κωλοορφανοτροφειο".

    Επισης, να επαναλαβω πως η εκτρωση για ιατρικους λογους δεν πρεπει να θεωρειται φονος, αν και παντα η μητερα εχει το τελευταιο λογο γι'αυτο ( υπογραφει ενα αντιστοιχο εγγραφο πριν την εκτρωση ). Πχ, μια μητερα με καρκινο που πρεπει να κανει χημειοθεραπειες, βαζει σε κινδυνο το εμβρυο. Ειναι πλεον δικη της επιλογη για το εαν θα θυσιασει τη ζωη της για το παιδι ( αρα δεν κανει χημειοθεραπεια ), ή να δωσει μια ευκαιρια στη ζωη της ( ιδιαιτερα αμα υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες ) και να προσπαθησει ξανα στο μελλον για παιδι.

    Και τελος, με λυπει που ορισμενες γυναικες μελη λενε με τοση ευκολια πως η εκτρωση πρεπει να γινεται. Αν μη τι αλλο, οι γυναικες που φερουν μια νεα ζωη, εχουν αυξημενο το μητρικο ενστικτο και την αναγκη προστασιας του παιδιου τους. Εαν ακουγονται τετοιες αποψεις απο γυναικες, σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχουν και την αντιστοιχη αισθηση ευθυνης απεναντι στα παιδια που θα γεννησουν. Ο κλασσικος ωχαδερφισμος και εγωισμος.
    teressa
    24.08.2007, 21:44
    Mε βρισκεις απολυτα συμφωνη.Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ειμαστε τοσο ανωριμοι με τετοια θεματα.
    gexrag
    24.08.2007, 22:11
    Τα παρακάτω αποτελούν απόψεις και σκέψεις εκτός θέματος.

    teressa
    Αν και βελτίωσες κατά πολύ την εικόνα της παράθεσης σου, δεν χρειάζεται να
    κατηγορείς με τόσο μανία για όλα τους πιστούς ή καλύτερα τους θρησκόληπτους.
    ΝΑΙ είχες αυτή τη φορά ουσιαστικά επιχειρήματα αλλά μην είσαι τόσο
    κατηγορηματική στην οριοθέτηση των ευθυνών. Ξεχνάς τι δικαίωμα της επιλογής
    που τόσο αναλύθηκε σε άλλο topik.

    asxetos
    Μια λέξη αρκεί: ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ απόσπασμα.

    neerie
    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ανάλυση.

    Προς τους Συντονιστές
    Οι διαγραφές δεν αποτελούν λύση αλλά εσείς επιλέγεται το καλύτερο για το ΜΗ και
    δεν θα διαφωνήσω σε οποιαδήποτε απόφαση.

    Φιλικά προς όλους
    ΔΙΑΤΗΡΗΣΤΕ την ηρεμία σας και θα δείτε πόσο καλύτερα θα αισθάνεσται και πόσο
    καλύτερο θα είναι το MusicHeaven.
    revekka
    25.08.2007, 02:49
    έχουν ειπωθεί αρκετές απόψεις όσον αφορά το θέμα της έκτρωσης. φόνος, ανευθυνότητα, εγωισμός. εγώ θα ήθελα να διαβάσω λύσεις. Για παράδειγμα ο φόνος τιμωρείται με φυλάκιση και κοινωνικό αποκλισμό. η ανευθυνότητα και ο εγωισμός ίσως να οδηγήσουν στην περιφρόνιση και πάλι στον κοινωνικό αποκλεισμό. ΑΝ λοιπόν βάλουμε στην έκτρωση την ταμπέλα 'φόνος' τα πιο πάνω είναι δίκαιη τιμωρία. συμφωνείτε με κάτι τέτοιο? προτείνετε λύσεις
    gexrag
    25.08.2007, 08:23
    Αγαπητή revekka
    Πιστεύω ότι η τιμωρία δεν αποτελεί λύση του προβλήματος και επιπλέον δημιουργεί και άλλα. Ο παραδειγματισμός όμως των υπολοίπων για την προστασία όλων είναι αυτός που επιβάλει την τιμωρία ως μέσο προστασίας.
    Στο θέμα των εκτρώσεων δεν πρέπει να υπάρχει τιμωρία ούτε βέβαια αποκλεισμός των προσώπων που συμμετέχουν. Ο κοινωνικός αποκλεισμός είναι ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα και οδηγεί σε μια μορφή ρατσισμού. Θα έλεγα κοινωνικού ρατσισμού. Ο φόνος της έκτρωσης σπάνια επιβάλλεται και αυτό κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει. Έχω αναλύσει τα σχετικά και είναι ήδη οι θεσεις μου προς το θέμα καταχωρημένες. Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι.

    YrIazz
    25.08.2007, 09:24
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 24-08-2007 στις 21:25 έγραψε...
    .....
    Και τελος, με λυπει που ορισμενες γυναικες μελη λενε με τοση ευκολια πως η εκτρωση πρεπει να γινεται. Αν μη τι αλλο, οι γυναικες που φερουν μια νεα ζωη, εχουν αυξημενο το μητρικο ενστικτο και την αναγκη προστασιας του παιδιου τους.
    Εαν ακουγονται τετοιες αποψεις απο γυναικες, σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχουν και την αντιστοιχη αισθηση ευθυνης απεναντι στα παιδια που θα γεννησουν. Ο κλασσικος ωχαδερφισμος και εγωισμος.



    Καταρχην να σε ευχαριστισω που με τοση ευκολια ετρεξες να βγαλεις τα συμπερασματα σου κ να κρεμασεις ταμπελες...

    Για το εαν αυτες οι γυναικες εχουν ..."την αντιστοιχη αισθηση ευθυνης απεναντι στα παιδια που θα γεννησουν." θα σου προτεινα να ρωτησεις πρωτα την μητερα σου κ επειτα ολες τις γυναικες - μανες του κυκλου σου εαν εχουν κανει ποτε εκτρωση...
    Θα διαπιστωσεις οτι ειναι πολλες ...

    Η γυναικα που κανει εκτρωση ειναι δολοφονος ενω αυτη που το κραταει ειναι αξιο μελος της κοινωνιας μας... Μαϊστα..

    Η συμμαθητρια ετων 16 που ειχε "ατυχημα" -ναι γινονται ατυχηματα κ με προφυλακτικο- επρεπε να το κρατησει...
    Ειναι απαραδεκτη, εγωιστρια κ ο,τι αλλο τις εχετε φορεσει...

    Ενω η αλλη, η "αξια" που δεν εκανε εκτρωση, που δεν ηθελε το παιδι αλλα δεν εχει σημασια γιατι μετα την γεννα "απεκτησε εντονα μητρικα ενστικτα", τα αφηνε αταϊστα, βρωμικα, τα κλειδωνε στο σπιτι κ εφευγε για ωρες, τα εδερνε.... Και οταν εμεινε εγκυος κ στο 4ο παιδι της, το εδωσε στο ορφανοτροφειο...

    Κ η αλλη "αξια", επινε πολυ κ καθε βραδυ κατα τις 11 επαιρνε την ζωνη της κ ξεσπαγε στο 14χρονο κοριτσακι της-με ειδικες αναγκες, το αφηνε να παει μεχρι το περιπτερο κ μετα ολη μερα κλειδωμενο σπιτι....

    Και αν νομιζετε οτι αυτες οι περιπτωσεις ειναι εξαιρεσεις, ανοιξτε τα ματια σας....

    Αυτην την διασταση ηθελα να δωσω με το προηγουμενο post μου κ οχι να φτιαξω σεναρια για να υποστηριξω την θεση μου...

    Δεν ειναι ολα ασπρα-μαυρα...

    Υπαρχουν γυναικες που οντως εχουν κανει την εκτρωση μεθοδο "αντισυλληψης"... Αλλα δεν υπερασπιζομαι αυτες...







    revekka
    25.08.2007, 11:13
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 25-08-2007 στις 08:23 έγραψε...


    Στο θέμα των εκτρώσεων δεν πρέπει να υπάρχει τιμωρία ούτε βέβαια αποκλεισμός των προσώπων που συμμετέχουν. Ο κοινωνικός αποκλεισμός είναι ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα και οδηγεί σε μια μορφή ρατσισμού. Θα έλεγα κοινωνικού ρατσισμού. Ο φόνος της έκτρωσης σπάνια επιβάλλεται και αυτό κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει.



    δηλαδή υποστηρίζεις πως η έκτρωση είναι 'φόνος' αλλά δεν πιστεύεις πως πρέπει να τιμωρείται σαν φόνος. μήπως τελικά η ταμπέλα 'φόνος' είναι πολύ γενική για την περίπτωση της έκτρωσης? και ίσως αυτή η ταμπέλα να οδηγήσει στον κοινωνικό αποκλεισμό που και οι δύο συμφωνούμε πως δημιουργεί μεγαλύτερα προβλήματα. επίσης, θα ήθελα να δώ τί σκέφτεσαι όσον αφορά την αντιμετώπιση αυτών των ατόμων, τί προτείνεις δηλαδή να γίνεται 'ως παραδειγματισμός' όπως είπες?

    noizreduction
    25.08.2007, 12:30
    Παράθεση:

    Καταρχην να σε ευχαριστισω που με τοση ευκολια ετρεξες να βγαλεις τα συμπερασματα σου κ να κρεμασεις ταμπελες...


    Καταρχην, μ'αρεσει που καταλαβες πως καποια πραγαμτα αναφερονταν στη δικη σου προσεγγιση. Αυτο δειχνει πως η παροιμια "οποιος εχει τη μυγα, μυγιαζεται" ισχυει ( ειναι πιο σοφος απ'οσο φανταζομουν ο λαος μας ).

    Παράθεση:
    Για το εαν αυτες οι γυναικες εχουν ..."την αντιστοιχη αισθηση ευθυνης απεναντι στα παιδια που θα γεννησουν." θα σου προτεινα να ρωτησεις πρωτα την μητερα σου κ επειτα ολες τις γυναικες - μανες του κυκλου σου εαν εχουν κανει ποτε εκτρωση...
    Θα διαπιστωσεις οτι ειναι πολλες ...


    Βεβαιως. Εαν βγαλουμε αυτες που εκαναν ιατρικη εκτρωση ( εχω αναφερει εκτεταμενα πιο πανω τι εννοω ), μενουν ορισμενες που δεν ειχαν κανεναν μα κανεναν λογο να το κανουν, περα απο κοινωνικους, εγωιστικους, οικογενειακους λογους.
    Οσο για τη μητερα μου, θα ηθελα να σεβαστεις το προσωπο της, και να μην αναφερθεις με τοσο ευκολια για ενα τετοιο θεμα σε αυτην. Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

    Παράθεση:
    Η συμμαθητρια ετων 16 που ειχε "ατυχημα" -ναι γινονται ατυχηματα κ με προφυλακτικο- επρεπε να το κρατησει...
    Ειναι απαραδεκτη, εγωιστρια κ ο,τι αλλο τις εχετε φορεσει...


    5ο Γυμνασιου Π.Φαληρου ( εκει πηγαινα Γυμνασιο ). Γ Γυμνασιου, 1996, τμημα Γ3 εαν θυμαμαι καλα, μια κοπελα 15 χρονων μενει εγκυος απο εναν γοη απο το τμημα μου ( Γ2 ). Η κοπελα κρατησε το μωρο και σημερα, ενω ειναι ανυπαντρη διοτι αυτος εξαφανιστηκε, εχει ενα μικρο παιδι που πηγαινει σχολειο..Εχω ηδη αναφερει πολλα στοιχεια.
    Για πες μου λοιπον; Αυτη η κοπελα τι διαφορετικο εχει απο την κοπελα που αναφερεις εσυ; Μηπως περισσοτερα κοτσια και μεγαλυτερη αισθηση ευθυνης;
    Αναμενω μια σοβαρη απαντηση.


    Παράθεση:
    Ενω η αλλη, η "αξια" που δεν εκανε εκτρωση, που δεν ηθελε το παιδι αλλα δεν εχει σημασια γιατι μετα την γεννα "απεκτησε εντονα μητρικα ενστικτα", τα αφηνε αταϊστα, βρωμικα, τα κλειδωνε στο σπιτι κ εφευγε για ωρες, τα εδερνε.... Και οταν εμεινε εγκυος κ στο 4ο παιδι της, το εδωσε στο ορφανοτροφειο...

    Κ η αλλη "αξια", επινε πολυ κ καθε βραδυ κατα τις 11 επαιρνε την ζωνη της κ ξεσπαγε στο 14χρονο κοριτσακι της-με ειδικες αναγκες, το αφηνε να παει μεχρι το περιπτερο κ μετα ολη μερα κλειδωμενο σπιτι....

    Εαν αυτα τα παραδειγματα ειναι αρκετα νομιζεις, ωστε να εξηγειται η εκτρωση, τοτε θα πρεπει να κανουν εκτρωση ολες οι γυναικες, διοτι στην περιοδο της ζωης τους κανεις δεν ξερει εαν θα πεσουν σε αυτη την κατασταση. Μα ειναι λογικα επιχειρηματα αυτα για ενα θεμα οπως η εκτρωση;

    Παράθεση:
    Δεν ειναι ολα ασπρα-μαυρα...

    Ακριβως! Η ζωη ενος ανθρωπου δεν ειναι παρα μονοδρομος. Απο την στιγμη που η ζωη υπαρχει απο το 1ο μηνα της εγκυμοσυνης, τοτε δεν υπαρχει ουτε καν το "μαυρο-ασπρο-γκριζο-πορτοκαλι", αλλα μονο η ΖΩΗ...


    Astron
    25.08.2007, 13:42
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-08-2007 στις 12:30 έγραψε...
    Η ζωη ενος ανθρωπου δεν ειναι παρα μονοδρομος. Απο την στιγμη που η ζωη υπαρχει απο το 1ο μηνα της εγκυμοσυνης, τοτε δεν υπαρχει ουτε καν το "μαυρο-ασπρο-γκριζο-πορτοκαλι", αλλα μονο η ΖΩΗ...





    Ζωή υπάρχει και στα σπερματοζωάρια, και μάλιστα ζωή που περιέχει το DNA μας. Αλήθεια για αυτά γιατί δεν λυπούμαστε καθόλου; Ή για παράδειγμα τα ωάρια της γυναίκας κάθε μήνα σε μία διαδικασία που θεωρείται στην κοινωνία μας φυσιολογική καταστρέφονται-και μαζί με αυτά ο άνθρωπος που πιθανά θα ερχόταν στην ζωή εάν γονιμοποιούνταν.
    Πού βάζουμε τη διαχωριστική γραμμή; Πότε παύουμε να το θεωρούμε "φόνο";

    Και συγκεκριμένα για την έκτρωση. Τα έμβρυα μέχρι τουλάχιστον τον 3ο μήνα δεν έχουν αίσθηση του πόνου. Δεν έχουν ακόμα πλήρες νευρικό σύστημα, και μάλιστα κάποιοι επιστήμονες υποστηρίζουν την άποψη ότι το έμβρυο σχεδόν μέχρι τη στιγμή της γέννησης δεν είναι ικανό να νιώσει πόνο. Επίσης δεν έχει ούτε συνείδηση, ούτε αναμνήσεις, ούτε διαμορφωμένη προσωπικότητα. Όπως έχει αναφέρει ο εξελικτικός βιολόγος Richard Dawkins, το έμβρυο -στα πρώτα τουλάχιστον στάδια της ζωής του στη μήτρα- δεν διαφέρει σχεδόν σε τίποτα από το έμβρυο μιας αγελάδας ή άλλων θηλαστικών.

    Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν ισοδυναμεί με φόνο ανθρώπου. Είναι τερματισμός της ζωής ενός εν δυνάμει ανθρώπου, όπως άλλωστε συμβαίνει και με το θάνατο ενός σπερματοζωαρίου και ενός ωαρίου. Το έμβρυο είναι απλά η ένωσή τους και ειδικά στα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται.
    Τα περί "φόνου" ειδικά σε αυτά τα πολύ πρώτα στάδια είναι κατά τη γνώμη μου ακατάσχετες και αβάσιμες ηθικολογίες.


    Υ.Γ. Συμφωνώ όμως με εκείνο που ειπώθηκε ότι είναι πολύ πιο σημαντικό να ενημερωνόμαστε για την αντισύλληψη από μικρή ηλικία, ωστε να μην χρειαστεί ποτέ να μπούμε σε τέτοια ηθικά διλήμματα.
    YrIazz
    25.08.2007, 16:26
    Σαφως κ εχω την μυγα μιας κ ειμαι μια απο αυτες τις γυναικες μελη που λεω οτι η εκτρωση οφειλει να ειναι επιλογη χωρις τυψεις...
    και για να σου θυμησω....
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 24-08-2007 στις 21:25 έγραψε...
    ... [B]ορισμενες γυναικες μελη λενε με τοση ευκολια πως η εκτρωση πρεπει να γινεται....Εαν ακουγονται τετοιες αποψεις απο γυναικες, σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχουν και την αντιστοιχη αισθηση ευθυνης απεναντι στα παιδια που θα γεννησουν. Ο κλασσικος ωχαδερφισμος και εγωισμος.[B/]



    ...που σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχω και την αντιστοιχη αισθηση ευθυνης απεναντι στα παιδια που θα γεννησω... κατα την ταπεινη σου αποψη παντα....

    Οποτε θα σε παρακαλουσα με την σειρα μου, να μην ξανακρεμασεις ταμπελες τοσο ευκολα.... Ευχαριστω εκ των προτερων...

    Τωρα για το παραδειγμα που εφερες, τι να πω?

    Ενα μικρο παιδι γενναει ενα αλλο... Και το επικροτεις?
    Εγω παλι, οχι...

    Δεν μετρας οτι ηταν ΠΑΙΔΙ ακομη, δεν μετρας οτι η σωματικη της αναπτυξη δεν προλαβε να ολοκληρωθει, δεν μετρας οτι θα ειχε μεγαλο προβλημα με τις σπουδες της, και τελος οτι τα πρωτα τουλαχιστον χρονια το παιδι ηταν ευθυνη των γονεων της κ οχι δικη της..., και τελικα τι μετρας? Το οτι δεν εκανε εκτρωση? Ναι εχει ενα παιδακι που μεσα στον ρομαντισμο της ηλικιας της αποφασισε να κρατησει κ ειμαι σιγουρη οτι ειναι το παν για αυτη... Και η δικη της ζωη που ειναι?

    Οπως βλεπεις δεν εχω σοβαρη απαντηση να σου δωσω σε κατι το οποιο θεωρω τοσο απαραδεκτο να συμβαινει σε μια μικρη κοπελα οσο και το οτι παρουσιαζεται σαν παραδειγμα προς μιμηση ....

    Και οσο αφορα τα παραδειγματα που εφερα, ναι μπορει να συμβει κ σε αλλες περιπτωσεις. ΠΑΝΤΑ ομως σε περιπτωσεις που δεν εισαι ετοιμος/η να κανεις ενα παιδι και να αναλαβεις πραγματικα τις ευθυνες, και η γεννα πιστεψε με ειναι το λιγοτερο...

    ogyon21
    25.08.2007, 19:19
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 24-08-2007 στις 21:25 έγραψε...


    Επισης, να επαναλαβω πως η εκτρωση για ιατρικους λογους δεν πρεπει να θεωρειται φονος, αν και παντα η μητερα εχει το τελευταιο λογο γι'αυτο ( υπογραφει ενα αντιστοιχο εγγραφο πριν την εκτρωση ).

    Και τελος, με λυπει που ορισμενες γυναικες μελη λενε με τοση ευκολια πως η εκτρωση πρεπει να γινεται. Αν μη τι αλλο, οι γυναικες που φερουν μια νεα ζωη, εχουν αυξημενο το μητρικο ενστικτο και την αναγκη προστασιας του παιδιου τους. Εαν ακουγονται τετοιες αποψεις απο γυναικες, σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχουν και την αντιστοιχη αισθηση ευθυνης απεναντι στα παιδια που θα γεννησουν. Ο κλασσικος ωχαδερφισμος και εγωισμος.



    Δεν σε πιανω περι του οτι η μητερα εχει τον τελευταιο λογο για το εαν η εκτρωση θεωρειται φονος.. Η εκτρωση απλα δεν ειναι φονος.. Εκτος και εαν χαζευουμε σε αμερικανικα ρεαλιτι οπου βγαινουν ολες εκεινες οι θρησκες και οι λειπες , κρατωντας στα χερια τους κουκλακια πλαστικα ομοιοματα μωρων , και ταραζουν τις γυναικες εξω απο τα μαιευτηρια πριν κανουν την επεμβαση τους.. Το σκουλικακι προιον ατυχηματος που προκειται να απορροφηθει κατα την εκτρωση δεν ειναι ουτε σκεπτομενο, ουτε τιποτα. Δεν αντιδρα καν, στους μηνες κατα τους οποιους γινεται η εκτρωση . Συνεπως φονος.. ΟΚ... αλλα τελικα τι ειναι ενας φονος.. Το να σκοτωσεις μια κατσαριδα ειναι φονος? (Γιατι η κατσαριδα στην προκειμενη περιπτωση ειναι σαφως πιο ανεπτυγμενη απο το σκουλικακι που ανεφερα..)

    Επειτα μιλας λες ιατρικα, και μας λες για ενα χαρτι που υπογραφει η γυναικα (οχι μητερα ακομη) πριν την εκτρωση.. Σε ποια χωρα γινεται αυτο γιατι στην ελλαδα δεν γινεται.. (εαν ξερεις καποιο νοσοκομειο που κανει κατι τετοιο να το αναφερεις για να του φορτωσουμε μια μυνηση.....)...

    Τελος.. Ειναι αναγκη να ειμαστε τοσο σκοταδιστες με ολα αυτα.. Ενταξει καποτε οι θρησκειες επιβαλλαν να φορτωνουμε τον κοσμο με παιδια ακομη κι αν δεν εχουν ελπιδα παρα περα. Τωρα πια ομως υποτιθεται πως τα ξεπερασαμε ολα αυτα, και δεν περιμενουμε εναν παπα να μας διδαξει τον πολιτισμο.. Υποτιθεται πως αυτα τα εχουμε αφησει στα χερια της επιστημης.. (και μην αρχισετε παλι αντικρουσεις περι αυτου , γιατι στην τελικη ειναι και δικη σας επιλογη να γινεται κι εσεις επιστημονες και να αποφασιζεται για αυτα...)

    Και μιας και ανεφερα τις επιλογες.. Τι εννοειται πως δεν αφηνουμε στο εμβρυο την επιλογη να ζησει? Εχει επιλογες το εμβρυο? Ποιες? Και αν εχει , και για αυτο διαφωνουμε με το θεμα εκτρωση, γιατι τοτε συμφωνουμε με το να ασκησουμε τετοιο μεγεθος ιατρικης παρακολουθησης μεχρι να γεννηθει το παιδι , για να γλιτωσουμε την αποβολη του. Γιατι ενω παμε κοντρα στη φυση με την μεθοδο του σωληνα κλπ, δεν εχουμε προβλημα, ενω οταν ειναι συνειδητη επιλογη ενος γονεα η εκτρωση να τον θαβουμε με βαρυσημαντες αποψεις κατα της επιλογης του..

    ΑΥΤΙΑ!!

    Παντως εαν μεινω εγκυος αυτο το μηνα , θα κανω εκτρωση στα σιγουρα, απλα για να σας παω κοντρα. Χαλαλι τα 400 ευρω καθως και τις ορμονικες διαταραχες.. Το αντεχω!!

    www.myspace.com/funkybluequintet
    www.myspace.com/ogyon

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ogyon21 στις 25-08-2007 19:31 ]


    ogyon21
    25.08.2007, 19:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 25-08-2007 στις 13:42 έγραψε...

    Ζωή υπάρχει και στα σπερματοζωάρια, και μάλιστα ζωή που περιέχει το DNA μας. Αλήθεια για αυτά γιατί δεν λυπούμαστε καθόλου; Ή για παράδειγμα τα ωάρια της γυναίκας κάθε μήνα σε μία διαδικασία που θεωρείται στην κοινωνία μας φυσιολογική καταστρέφονται-και μαζί με αυτά ο άνθρωπος που πιθανά θα ερχόταν στην ζωή εάν γονιμοποιούνταν.
    Πού βάζουμε τη διαχωριστική γραμμή; Πότε παύουμε να το θεωρούμε "φόνο";



    Αν και συμφωνω απολυτα με την αποψη σου με προβληματισες.. Την επομενη φορα που θα γινω λαστιχο, θα το σκεφτω πολυ σοβαρα το ολο θεμα.. Στην τελικη θα παραδοθω..


    Μια ερωτησης: " Οταν ο γιατρος *τωρα πια* δει οτι το παιδι προκειται να γεννηθει με συνδρομο DOWN κτλ, ποιος ειναι τελικα ο δολοφονος.? Η Μανα , ο Γιατρος, η κοινωνια, το συνδρομο DOWN , εγω?"