ελληνική μουσική
    672 online   ·  210.830 μέλη
    gexrag
    26.08.2007, 17:58
    Τώρα είμαι εκτός θέματος μια που η φίλη Steppenwolf είπε κάτι σωστό.
    Η ψυχή δεν μπορεί να φονευτεί. Εδώ ορίζεται η αιώνια ζωή μια που με τον φόνο
    χάνεται η ζωή από τιο φθαρτό σώμα και η άφθαρτη ψυχή οδηγείται στους ουρανούς
    όπως αναφέρεται στην Καινή Διαθήκη και εκεί προστατεύεται μέχρι την ώρα που
    όλοι και πάλι θα ξυπνήσουν.
    Τώρα νομίζω φίλη Νίκη με το πολύ συμπαθές όνομα μια που κανείς δεν θέλει να
    χάνει, το θέμα σχετικά με την αθανατότητα της ψυχής σου είναι πιο κατανοητό.
    Ζητώ συγνώμη από τους υπόλοιπους φίλους μου μια που σχεδόν βγήκα εκτός
    θέματος αλλά πως θα μπορούσα να τεκμηριώσω μια άποψη αν δεν ανέφερα τα
    σχετικά. Βλέπετε μερικοί νομίζουν πως τα ωά τα αλωνίζουν. Και έχουν δίκιο μια
    που σε πολλές τροφές βρίσκουμε τσόφλια. Εσείς θέλετε να σας παρέχουν
    μασημένη τροφή (γνώση) ή την γνώση να την αποκτήσετε με διαρκή αναζήτηση;
    Εγώ φίλοι μου ακόμη την αναζητώ μια που γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν γνωρίζω
    τίποτα όπως έλεγε ένας αγαπημένος μου φιλόσοφος.

    Πως μπορώ φίλε μου Astron,
    να τεκμηριώσω μια άποψη αν δεν την αναλύσω σε βάθος χωρίς να διερευνήσω
    κάθε παράμετρο;

    Astron
    26.08.2007, 19:07
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 26-08-2007 στις 17:58 έγραψε...
    Τώρα είμαι εκτός θέματος μια που η φίλη Steppenwolf είπε κάτι σωστό.
    Η ψυχή δεν μπορεί να φονευτεί. Εδώ ορίζεται η αιώνια ζωή μια που με τον φόνο
    χάνεται η ζωή από τιο φθαρτό σώμα και η άφθαρτη ψυχή οδηγείται στους ουρανούς
    όπως αναφέρεται στην Καινή Διαθήκη και εκεί προστατεύεται μέχρι την ώρα που
    όλοι και πάλι θα ξυπνήσουν.
    Τώρα νομίζω φίλη Νίκη με το πολύ συμπαθές όνομα μια που κανείς δεν θέλει να
    χάνει, το θέμα σχετικά με την αθανατότητα της ψυχής σου είναι πιο κατανοητό.
    Ζητώ συγνώμη από τους υπόλοιπους φίλους μου μια που σχεδόν βγήκα εκτός
    θέματος αλλά πως θα μπορούσα να τεκμηριώσω μια άποψη αν δεν ανέφερα τα
    σχετικά. Βλέπετε μερικοί νομίζουν πως τα ωά τα αλωνίζουν. Και έχουν δίκιο μια
    που σε πολλές τροφές βρίσκουμε τσόφλια. Εσείς θέλετε να σας παρέχουν
    μασημένη τροφή (γνώση) ή την γνώση να την αποκτήσετε με διαρκή αναζήτηση;
    Εγώ φίλοι μου ακόμη την αναζητώ μια που γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν γνωρίζω
    τίποτα όπως έλεγε ένας αγαπημένος μου φιλόσοφος.


    Είσαι για άλλη μια φορά εντελώς OFF TOPIC και το ξέρεις.
    Για την ύπαρξη της ψυχής και τη μεταθάνατον ζωή συζητούμε Εδώ και εδώ ενώ για το Θεό και την Καινή Διαθήκη συζητούμε σε καμιά 10αριά ακόμα topics...

    Παράθεση:

    Πως μπορώ φίλε μου Astron, να τεκμηριώσω μια άποψη αν δεν την αναλύσω σε βάθος χωρίς να διερευνήσω κάθε παράμετρο;

    Δεν είναι τόσο δύσκολο φίλε μου gexrag: Πάρε ένα μάθημα απ' τα υπόλοιπα μέλη που εκφράζουν μια χαρά τις απόψεις τους χωρίς να πρέπει κάθε φορά και σε κάθε topic να μας περιγράψουν ολόκληρη την κοσμοθεωρία τους.
    gexrag
    26.08.2007, 21:22
    Φίλε μου Astron
    Εξακολουθείς να μην θέλεις να καταλάβεις ότι αυτό που εννοείς κοσμοθεωρία μου
    ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ για την έκτρωση και συνδέεται με την ύπαρξη της ψυχής καθώς και
    με τον φόνο.΄
    Αν αναφέρω εδώ για την ψυχή που τα ανέφερα κατά την εξέλιξη της συζήτησης θα
    είμαι εκτός θέματος και αν αναφέρω για την έκτρωση εκεί που μου υποδείχνεις
    συνδυάζοντας τα επιχειρήματα που αλληλοσυνδέονται και εκεί θα είμαι εκτός τόπικ.
    Τελικά θέλετε να με φιμώσετε ή θέλετε να συμφωνήσω απλά με τιςς απόψεις σας;
    Τελικά μήπως προβληματιστήκατε και απλά πονοκεφαλιάσατε γιατί απλά οι έννοιες
    είναι τόσο δύσκολες που χρειάζεται μεγάλη γνώση για να κατανοηθούν;
    Τελικά μήπως δεν θέλετε να εξελίσσονται οι συζητήσεις;
    Τελικά μήπως θέλετε απλά να δημιουργούνται συνεχώς νέα θέματα για να χάνονται
    κάποιες καταχωρήσεις στο σύνολο αυτό το τεράστιο των θεμάτων;
    Τα παραπάνω ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ αλλά που έπρεπε να σου δώσω την απάντηση;
    Εσύ όταν μου υποδεικνύεις πως και μέχρι που να εκφραστώ δεν είσαι εκτός θέματος;
    ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
    Είσαστε υπέροχοι άνθρωποθι που έχετε μεγάλες ευαισθησίες για να ασχολείστε με θέματα όπως αυτό που συζητείται εδώ.

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ Astron
    Θα σε παρακαλέσω να μην επέμβεις και να μην μου κάνεις πλέον υποδείξεις εκτός
    αν παραβώ πραγματικά ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑ. ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ
    να βρεις έστω και ένα σημείο που να παραβαίνω κανονισμούς. ΟΧΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ, και
    όχι με την ερμηνία ανύπαρκτων κανονισμών. Τα μέχρι στιγμής επιχειρήματα για το
    αν είμαι ή όχι εκτός θέματος τα έχω ανατρέψει και έχω αποδείξει ότι είμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΝΤΟΣ.
    Μα επιτέλους τι έχετε πάθει όλοι σας και επιτίθεστε στους ανθρώπους της πίστης.
    Αυτοί απαγορεύετε να έχουν άποψη και να την εκφέρουν;
    jorge
    26.08.2007, 22:33
    Απο τη στιγμη που ενας συντονιστης μας κανει συσταση, πρεπει να το σεβομαστε. Αν πιστευουμε οτι αδικουμαστε, ειτε ανοιγουμε ΝΕΟ θεμα και το κουβεντιαζουμε εκει, ειτε τα λεμε μαζι του με ΠΜ.

    Εξαλλου, στους κανονισμους λεμε πως:


    10. Κάθε μέλος έχει την υποχρέωση να σέβεται τις παρατηρήσεις και τις αποφάσεις των συντονιστών και να συμμορφώνεται με αυτές.
    thank
    26.08.2007, 22:42
    Δεν θα κουράσω πολύ, μην ανησυχείτε.

    Αγαπητέ Astron, τα όρια ανάμεσα στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ και την ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΚΟΣΜΘΕΩΡΙΩΝ που στηρίζουν την κάθε άποψη, είναι ρευστά. Αρα, σε αυτη τη ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ μορφή διαλόγου, όλα βασίζονται στην καλή διάθεση. Τώρα για το αν ο άλλος το κάνει για προπαγάνδα, υποστήριξη, αν συνιστά τρόπο γραφής του, ... το κρίνει ο καθένας. Διαφωνώ κάθετα με τις απόψεις του "μέλους" που παραπέμπει στη θεωρία του περί ψυχής κλπ. Αλλά από τη στιγμή που δεν βρίζει, δεν μπινελικώνει, κλπ (αυτά νομίζω είναι οι περιορισμοί έτσι δεν είναι ?) τότε η οποιαδήποτε προσπάθεια τήρησης προδιαγραφών ον και οφ τόπικ .. είναι μάλλον υποκειμενικό.

    ........................
    ..........................

    (το κείμενάκι για την διαγραφή της other_side μεταφέρθηκε στο αντίστοιχο τόπικ "διαγραφή του μέλους other_side")


    Οσο για τα βιντεάκια, τις παραθέσεις, τα άλλα βίντεο για τα παιδιά που γεννιούνται προβληματικά, για τα ιδρυματικά παιδιά του τσαουσέσκου, για τα παιδιά με τα κομμένα χέρια που ζητιανευουν στην ινδια, ακριβώς εξαιτίας της υπεργννητικότητας, και της "μη έκτρωσης" κλπ κλπ.. ειναι θέμα διαδικτυακού τσαμπουκά και χρόνου. Οσοι έχουν χρόνο και κεφι να ασχοληθούν, κερδίζουν. Οσοι δεν έχουν, χάνουν.

    Tα εισαγωγικά στο "μελος" τα έβαλα επίτηδες, γιατί η έννοια του μέλους, στις διαδικτυακές κοινότητες, είναι ενα email και ένα IP το πολυ, αν δεν κανω λάθος. Καλή συνέχεια. Επίσης, παρακαλώ, παρά το γεγονος πως γνωριζόμαστε προσωπικά με αρκετούς από εδω, να εκληφθεί η τοποθέτηση απλά ως παρέμβαση σε ένα φόρουμ και τίποτε άλλο.

    Ευχαριστώ.

    (Vouliakis οπως είδες έγραψα χωρίς κακές λέξεις).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 30-08-2007 23:34 ]


    Astron
    27.08.2007, 03:27
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 26-08-2007 στις 22:42 έγραψε...
    Αγαπητέ Astron, τα όρια ανάμεσα στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ και την ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΚΟΣΜΘΕΩΡΙΩΝ που στηρίζουν την κάθε άποψη, είναι ρευστά. Αρα, σε αυτη τη ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ μορφή διαλόγου, όλα βασίζονται στην καλή διάθεση. Τώρα για το αν ο άλλος το κάνει για προπαγάνδα, υποστήριξη, αν συνιστά τρόπο γραφής του, ... το κρίνει ο καθένας. Διαφωνώ κάθετα με τις απόψεις του "μέλους" που παραπέμπει στη θεωρία του περί ψυχής κλπ. Αλλά από τη στιγμή που δεν βρίζει, δεν μπινελικώνει, κλπ (αυτά νομίζω είναι οι περιορισμοί έτσι δεν είναι ?) τότε η οποιαδήποτε προσπάθεια τήρησης προδιαγραφών ον και οφ τόπικ .. είναι μάλλον υποκειμενικό.


    Θάνο μην κρίνεις μόνο απ' το συγκεκριμένο θέμα, η παρατήρησή μου αφορά γενικότερα τα γραπτά του Gexrag που "συμπτωματικά" πάντα καταλήγουν στην ανάλυση της ίδιας της κοσμοθεωρίας, και όχι απλά στην αναφορά της ως βάση για την έκφραση της άποψής του. Ούτε φιμώνουμε κανέναν, ούτε απειλούμε όπως συχνά λέει. Το μόνο που λέω είναι ότι η συζήτηση εκτροχιάζεται μονίμως όπως είναι προφανές και μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας με μια απλή ματιά στα τελευταία topics των φιλοσοφικών συζητήσεων. Η σύστασή μου λοιπόν αφορά ακριβώς αυτό, την ομαλή διεξαγωγή των συζητήσεων.

    Παράθεση:

    Διαγράψατε πολύ εύκολα την other side, όντως - απότι είδα μέσω μίας παράθεσης του vouliakis παρέβη τους τυπικούς κανονισμούς. Λειτουργήσατε - γι ακόμα μία φορά με βάση το τυπικό.


    Σχετικά με την Other_Side, Θάνο, ούτε την διαγράψαμε λόγω του κειμένου που έγραψε αρχικά, ούτε "εύκολα" όπως λες. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, άλλωστε όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει προσεκτικά τί συνέβη στις προηγούμενες σελίδες.
    Το σημαντικό είναι ότι απ' τη στιγμή που κάποιος απευθύνεται με χυδαίους χαρακτηρισμούς στους συνομιλητές του, και παρά τις συστάσεις δεν συμμορφώνεται και επαναλαμβάνει τα ίδια, δεν μας αφήνει καμιά άλλη επιλογή.

    Δεν μπορούμε Θάνο να "ζυγίζουμε" την αξία ενός μέλους απ' το πόσο αξιόλογα είναι αυτά που λέει και να κάνουμε ban πιο εύκολα σε εκείνους που θεωρούμε μη αξιόλογους. Δηλαδή σε άλλους θα φερόμαστε λες και ανήκουν στην πνευματική ελίτ και σε άλλους σαν να είναι η ...πλέμπα επειδή δε γράφουν "αρκετά αξιόλογα"; Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι τί προβλήματα θα δημιουργούσε αυτό... Προφανώς οι κανονισμοί αναγκαστικά πρέπει να αφορούν όλους το ίδιο.

    Άσε που διαφωνώ με την έννοια του "τυπικού" όπως την χρησιμοποιείς. Το να απαγορεύεται να βρίζεις ακατάσχετα τους συνομιλητές σου δεν είναι απλά ένας τυπικός κανόνας. Είναι η ίδια η ουσία και ο πυρήνας ενός δημόσιου Forum. Ο σεβασμός στον συνομιλητή μας είναι ό,τι πολυτιμότερο έχουμε εδώ σε αυτό το site και δεν μπορούμε να το παραβούμε για κανέναν που κατα τ'άλλα "έχει άποψη στη ζωή του, κάνει πράγματα κλπ" όπως γράφεις...

    Υ.Γ. Σε καμιά περίπτωση δε θα δεχθώ το συμπέρασμά σου ότι η διαγραφή έγινε "εύκολα". Είναι ένα γεγονός που μας στενοχώρησε όλους πάρα πολύ αλλά δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά.

    Υ.Γ.2. Θερμή παράκληση να μείνουμε στο ζήτημα της έκτρωσης που είναι πάρα πολύ σημαντικό. Σε αρκετές απ' τις προηγούμενες σελίδες έγινε πολύ αξιόλογη κουβέντα απ' όλους τους συνομιλητές.
    Εάν υπάρχουν διαφωνίες σχετικά με τον χειρισμό των καταστάσεων μπορούμε να τα πούμε σε άλλα topics όπως έγραψε κι ο Jorge. Πχ. στα τόπικς περί MusicHeaven.
    Orfeus
    27.08.2007, 20:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 27-08-2007 στις 03:27 έγραψε...

    Σχετικά με την Other_Side, Θάνο, ούτε την διαγράψαμε λόγω του κειμένου που έγραψε αρχικά, ούτε "εύκολα" όπως λες. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, άλλωστε όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει προσεκτικά τί συνέβη στις προηγούμενες σελίδες.
    Το σημαντικό είναι ότι απ' τη στιγμή που κάποιος απευθύνεται με χυδαίους χαρακτηρισμούς στους συνομιλητές του, και παρά τις συστάσεις δεν συμμορφώνεται και επαναλαμβάνει τα ίδια, δεν μας αφήνει καμιά άλλη επιλογή.

    Υ.Γ. Σε καμιά περίπτωση δε θα δεχθώ το συμπέρασμά σου ότι η διαγραφή έγινε "εύκολα". Είναι ένα γεγονός που μας στενοχώρησε όλους πάρα πολύ αλλά δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά.



    Ναι Θάνο! Θα συνηγορήσω και εγώ σ' αυτό!

    noizreduction
    27.08.2007, 20:45
    Παρολο που ειχα πει πως "παραιτουμαι" απο αυτην την συζητηση, θα ξαναpostαρω μονο και μονο για να πω πως στην περιπτωση της Otherside, ειναι προφανες πως δεν κριθηκε για τις αποψεις της, αλλα για τον τροπο που τις εξεφρασε. Και ιδιαιτερα το τελευταιο ειναι παντα ενας αρνητικος παραγοντας για την ομοιογενεια των αποψεων σε ενα forum.
    Οσο δυσκολη και εαν ηταν η αποφαση, σιγουρα ηταν μια νομιμη κινηση.
    gexrag
    27.08.2007, 21:38
    Φίλε jorge
    Ανέφερες σωστά τον κανονισμό:
    10. Κάθε μέλος έχει την υποχρέωση να σέβεται τις παρατηρήσεις και τις αποφάσεις
    των συντονιστών και να συμμορφώνεται με αυτές.

    Αυτός ο κανονισμός είναι δυνατόν να καταργεί τους προηγούμενους;

    Αν ναι τότε δεν είναι κανονισμός. είναι έκτρωμα και αποτελεί έκφραση που
    προκαλεί έκτρωση στο MusicHeaven Forum. Η έκτρωση συζητείτε εδώ επομένως
    δεν είμαι εκτός θέματος. Σημειώνω πως αν οι συντονιστές κάνουν συνεχώς έλεγχο
    στα διάφορα θέματα θα λογοκρίνουν σχεδόν όλα μια που θεωρητικά πάντα
    ξεφευγεις από το αρχικό θέμα.

    Φίλε jorge
    Θέλω ορισμένα που καταφράφω να διαβάζονται εκεί που είναι επίκαιρα. Ξέρω πως
    σας στεναχωρώ αλλά δεν θέλω πάντα την αντιπαράθεση μέσω μυνήματος μια που
    κάποιες από τις σκέψεις ή παρατηρήσεις μπορεί να βοηθήσουν στην καλή
    λειτουργεία του MusicHeaven Forum και ειδικά οι φιλοσοφικές συζητήσεις. Αυτό
    δεν αποτελεί την δική μου θέληση γιατί εγώ μπορεί να είμαι περαστικός και απλά να
    ρίχνω κάποια ματιά στο μέλλον. Εσείς αποτελείτε το MusicHeaven Forum και εσείς
    αντιμετωπίζετε συνέχεια προβλήματα από ανίδεους που απλά καταχωρούν τα
    πιστεύω τους με συνέπεια να παραπλανούν πολλούς που αναζητούν την γνώση.
    Παραθέτουν όμως απόψεις που είναι όχι μόνο το ζητούμενο αλλά και το γενικώς
    αποδεκτό και αυτό δεν πρέπει να εμποδιστεί ποτέ στα πλαίσια της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ του λόγου.
    Ένας φίλος συντονιστής πολύ σωστά επισήμανε πως δεν είσαστε, όλοι όσοι έχετε
    την ευθύνη της καλής λειτουργίας, διαιτητές.
    Υπάρχουν όμως κάποιες φορές ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΕΣ επεμβάσεις οι οποίες αν δεν
    επισημανθούν από κάποιον θα διαιωνίζουν μια κατάσταση χαώδους επικοινωνίας
    που στόχο έχει πολλές φορές την ικανοποίηση των προσωπικών φιλοδοξιών κάποιων.
    Αν νομίζετε πως έχω ή είχα σκοπό την προσωπική προπαγάνδα σας ζητώ ΕΥΘΕΩΣ
    και ΔΗΜΟΣΙΩΣ να μου ζητήσετε με προσωπικό μύνημα να αποχωρήσω
    διαγράφοντας ο ίδιος όσα έχω δημοσιεύσει στο bloq. Έτσι δεν θα βρεθεί κανείς
    στην δύσκολη θέση να με διαγράψει. Διαφορετικά θα συνεχίσω να αποτελώ μέλος
    και να σέβομαι το σύνολο των κανονισμών και όχι επιλεκτικά τον προαναφερόμενο
    που δεν πιστεύω ότι καταργεί τους προηγούμενους. Θυμίζω πως υπάρχει ανάμεσά
    σας τουλάχιστον μία Δικηγόρος η πολύ συμπαθής σε εμένα gate την οποία μπορείτε
    να συμβουλευτείτε.

    Κλείνοντας θυμίζω πως δέχθηκα συστάσεις δημοσίως και απαντώ σε αυτές
    δημοσίως. Αν γίνονταν σε επίπεδο ΠΜ τότε εκεί θα απαντούσα.
    Σημείωση: Το θέμα είναι η έκτρωση και έχω κάνει παραπάνω μερική ανάλυση σε
    μια άλλης μορφής έκτρωση. Κατά συνέπεια ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.

    jorge
    28.08.2007, 00:48
    Αυτοι ειναι οι κανονισμοι και με αυτους κινουμαστε. Σε αλλα fora ισως βρεις αλλους να σε εκφραζουν καλυτερα. Ισως εδω δεν ειμαστε οσο δημοκρατικοι θα ηθελες.

    Και δεν μπορεις να λες εκτρωμα εναν κανονισμο τον οποιον αποδεχθηκες κατα την εγγραφη σου.

    Αν συνεχισεις να καταστρεφεις συζητησεις, αγνοωντας τους συντονιστες και μη σεβομενος οσους θελουν να κουβεντιασουν για το θεμα της εκτρωσης, θα μας αναγκασεις να σε χαιρετησουμε. :)
    gexrag
    28.08.2007, 18:01
    Φίλε μου jorge
    Έκτρωμα αποτελεί ένας κανονισμός που επιτρέπει τις αυθαιρεσίες.
    Εκεί που αναφέρθηκε η λέξη έκτρωμα λίγο πριν υπήρχε ένα ερώτημα. Η μία απάντηση σε αυτό το ερώτημα οδηγεί σε έναν κανονισμό έκτρωμα. Η άλλη όχι και αυτό για να συμβεί χρειάζονται συνρτονοστές που να έχουν επίπεδο. Εσείς ΕΧΕΤΕ. Θα αναφέρω τον Ορφέα και τον Παύλο καθώς και τον GL που επεμβαίνει πολύ σπάνια και συνήθως με υπέροχο τρόπο. Κάποιοι είναι λίγο απρόσεκτοι αλλά σε καμιά περίπτωση ακατάλληλοι.

    Σχετικά με την δημοκρατικότητα του ΜΗ
    Την έχετε ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΕΙ με τους υπόλοιπους κανονισμούς που βεβαίως αποδέχτηκα. Άρα όχι μόνο είσαστε αλλά παραείσαστε δημοκρατικοί.

    Σχετικά με το ποιος χαλάει τις συζητήσεις
    Αυτό δεν είναι αίτιο που πηγάζει από τα λεγόμενά μου αλλά από την παρερμηνία των λεγομένων μου και εσύ ήδη έχεις παρερμηνεύσει λίγο παραπάνω αυτά που αναφέρονται. Κάτα παρόμοιο συνέβει με το μέλος Ogyon 21 κάπου αλλού και δέχθηκα αδικαιολόγητες συστάσεις όπως και τώρα.

    Σχετκά με τους κανονισμούς
    Αποτελούν κατάκτηση του ΜΗ και βεβαίως τους αποδέχθηκα.

    Σχετικά με την απειλή για διαγραφή.
    Αυτή έγινε με γλυκό τρόπο. Θυμίζω γράφεις: "θα μας αναγκασεις να σε χαιρετησουμε". Δεν χρειάζεται να προβείτε σε καμιά ενέργεια μια που η αποχώρησή μου από το ΜΗ είναι δεδομένη. Στη ζωή μου έψαχνα ΦΙΛΟΥΣ όχι εχθρούς. Έτσι αποφεύγω τις μάχες για να διατηρώ τις φιλίες μου.

    Συμβουλή σε όλους
    Προσέξτε τον επικοινωνιακό τομέα. Εκεί δεν τα πάτε καλά όλοι.
    jorge
    28.08.2007, 20:54
    Για να επανελθουμε στο θεμα, μετα απο αυτη τη μεγαλη παρενθεση, παραθετω το αρχικο ερωτημα:

    "Μετά από μαρτυρίες γιατρών και γυναικών για την έκτρωση, αφού είδα πώς γίνεται σε βίντεο, αφού έψαξα λίγο το θέμα αυτό σκέφτηκα να το θίξω.
    Με την έκτρωση σκοτώνεις ένα έστω πολύ μικρό μωρό;
    Είναι η έκτρωση φόνος;
    Εγώ πιστεύω ότι σκοτώνεται ένα μωράκι. Γιατί όσο μικρό και να ναι είναι ένα μωρό...Αλλά είναι επιλογή της μάνας αν θα το σκοτώσει ή θα το γεννήσει. Η γνώμη μου.
    Η δική σας γνώμη? "
    alex3
    28.08.2007, 21:07
    Εμένα παιδιά, μου φαίνεται αστείο να 'χουν 'αποψη για την έκτρωση οι άνδρες...Εκτός αν νομοθετηθεί να αναλαμβάνουν το νεογέννητο από την πρώτη στιγμή της γέννησής του, και μάλιστα ώς μονογονεικοί, σε περίπτωση που δεν το θέλει η μητέρα...Τότε να το συζητήσουμε...
    alex3
    28.08.2007, 21:09
    ΥΓ
    @ jorge

    Ρε στράβακα κύριε διαχειριστά...!!! Άρχισες να παλιώνεις ή είναι ιδέα μου...???
    Astron
    28.08.2007, 21:14
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 28-08-2007 στις 21:07 έγραψε...

    Εμένα παιδιά, μου φαίνεται αστείο να 'χουν 'αποψη για την έκτρωση οι άνδρες...Εκτός αν νομοθετηθεί να αναλαμβάνουν το νεογέννητο από την πρώτη στιγμή της γέννησής του, και μάλιστα ώς μονογονεικοί, σε περίπτωση που δεν το θέλει η μητέρα...Τότε να το συζητήσουμε...



    Γιατί μιλάς λες και το παιδί ανήκει μόνο στη μητέρα; Πατέρας δεν υπάρχει; Μπορεί να μην τραβάει το ίδιο ζόρι αυτούς τους 9 μήνες αλλά σαφέστατα το παιδί είναι και δικό του...
    alex3
    28.08.2007, 21:18
    Παύλό, θα στο εξηγήσω αύριο γιατί έκλεισα 12ωρο στη δουλειά - κλέβοντας και λίγο για το ΜΗ - και καταρέω...
    gexrag
    28.08.2007, 21:30
    Φίλε μου alex3
    Αν μια γυναίκα έκανε έτρωση στο δικό σου παιδί θα είχες άποψη;
    Αν μετά από μερικά χρόνια για διάφορους λόγους αδυνατούσες να αποκτήσεις παιδί
    θα είχες λόγο να σχολιάσεις το φαινόμενο έκτρωση;

    Φίλε μου jorge
    Επέλεξες τον τέλειο τρόπο για την εκτόνωση της κατάστασης και σου βγάζω το
    καπέλο. Ας διδαχθούν και οι υπόλοιποι που μόνο τοπυς ειρηνόφιλους παριστάνουν
    Έτσι επιστρέφεις στο αρχικό θέμα και όχι με αδικαιολόγητες παρατηρήσεις που μόνο
    εκνευρισμό προκαλούν.
    Ευχαριστώ.
    deathminor88
    30.08.2007, 16:55
    Είναι δυνατόν να θεωρείται η έκτρωση φόνος? Τι, σκοτώνεις μερικά (δυσκολεύομαι να το πω) κύτταρα...? Τότε φόνος είναι που κουρευόμαστε, που κόβουμε τα νύχια κλπ κλπ... Αν είναι δυνατόν. Σας παρακαλώ. Ένα από τα καλύτερα που διάβασα ειναι αυτο του gexrax: μετά τον πρωτο μήνα έχει δημιουργηθεί η ψυχή του ανθρώπου... Ποιά ψηχή? Μπορούμε επιτέλους να επανέλθουμε (η μάλλον απλα να έλθουμε) στον 21ο αιώνα? Στην πραγματικότητα? Υπαρχουν τεραστια προβληματα στον κοσμο και είναι μερικά άτομα εδω μέσα που κολλάνε παντους Θεούς και Θρησκείες και περιμενουν απ αυτους να τα λυσουν. Σε όλα τα θέματα μαλιστα. Επιτέλους μια απλή συζητηση προσπαθουμε να κάνουμε και αυτοι κάνουν προπαγάνδα, και κυρηγμα.... Τώρα αναρρωτιέμαι τι είναι προτιμοτερο... Υπάρχουν ανθρωποι με πολλα προβληματα. Υγειας, οικονομικα κλπ. Υπαρχουν ανθρωποι που φερνουν στον κοσμο παιδια που υποφερουν απο προβληματα υγειας, που πολουν τα οργανα τους για να επιβιώσουν, η το σωμα τους και την αξιοπρεπεια τους. Ειναι αφελες πλεον ενω μπορουμε να αποτρεψουμε καταστασεις να μενουμε με τα χερια σταυρωμενα.... Και ρωταω: Αν μας πει ο γιατρος οτι το παιδι εχει τεραστιες πιθανοτητες θα γεννηθει τυφλο, με κινητικα προβληματα και κλπ, τι ειναι προτιμοτερο??? Και υπαρχουν και αλλα πολλα ερωτηματα, και αλλες πολλες περιπτωσεις που εχουν αναφερθει πιο πριν. Λυπάμει που σχεδον εν ετει 2008 υπαρχουν ακομα τετοιες αποψεις...

    Οσο για την Οtherside θεωρώ οτι το παρακανε αλλα πρεπει να της δωσουμε αλλη μια ευκαιρία.

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmusic

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 30-08-2007 16:57 ]


    Zefuros
    30.08.2007, 18:37
    Με 2 λογακια να πω την αποψη μου.

    Το θεμα δεν ειναι καθολου απλο, ουτε μποει να δωθεί σαφής απάντηση, με τις αμπελοφιλοσοφίες μας. ΚΑι υπάρχουν πολλές πτυχές, κοινωνικές,θρησκευτικές, προσωπικής ελευθερίας και εγω δεν ξερω τι αλλο.

    Υπαρχουν επιχειρηματα και απο την μια και απ την αλλη πλευρα.

    Αναμφιβολα, με την εκτρωση αφαιρείς μια ζωή. Μια ζωή βεβαια που δεν εχει σχηματιστεί πλήρως, ομως σε λίγους μηνες θα μπορούσε να ειναι ενα μωράκι μεσα σε μια κουνια... Από αυτη τη αποψη, δεν θα μπορούσε να δικαιολογηθεί τοδικαίωμα της γυναίκας να παρει μια τετοια αποφαση... για πιο λόγο στο 2ο μηνα της κυησης να μπορεις ελευθερα να προβείς σε εκτρωση, ενω μολις γεννηθεί να ειναι φονος?

    Απο την αλλη πλευρά, υπάρχουν σαφεστατα και ειδικές περιπτώσεις, στις οποίες η εκτρωση - κυρίως για λόγους υγείας - φαίνεται ως αναγκαιότητα.

    Υπάρχει βεβαια και η πλεοψηφία των περιπτώσεων, στις οποίες μια ανεπιθυμητη εγκυμοσύνη προήλθε απλά απο την μη τηρηση των απαραιτητων προφυλάξεων. Και με πιο τροπο να υποχρεώσεις μια γυναικα να γεννησει και να μεγαλώσει ενα παιδί, όταν η ιδια ουτε ειναι ετοιμη, ουτε και το θέλει?

    Συμπερασμα? Δεν βγαζω!
    liaki2
    30.08.2007, 20:19
    Για μένα πάντως είναι το ίδιο αν σκοτώσει κάποιος γιατρός ή μάνα ένα μωρό αφού γεννηθεί μετά από 9 μήνες ή όταν θα είναι 1-2 μηνών, γιατί ούτε τώτε το ρωτάνε στο κάτω κάτω ούτε τότε μπορεί να μιλήσει. (Εξάλλου μια μέθοδος έκτρωσης είναι κ αυτή αν δεν κάνω λάθος, δηλ το γεννάει πρώτα η μαμά και μετά ο γιατρός το σκοτώνει.) Αυτό όμως άμα μαθευτεί θα πούνε όλοι αυτή την γυναίκα δολοφόνο και θα είναι παράνομο. Εγώ δεν βλέπω διαφορά αλλά πολλοί απο όλους εμάς θα την καταδίκαζαν κ αυτή κ το γιατρό.
    Α να πω ότι δεν καταδικάζω καμία γυναίκα που έκανε έκτρωση, απλα το θεωρώ μια λάθος επιλογή της(όλοι κάνουμε λάθη)
    Και κάτι άλλο εγώ δεν ανέφερα τίποτε για θρησκεία ή Θεό το λέω για να μη με βρίσει κανείς.