ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.846 μέλη
    Liza32
    21.08.2007, 12:06
    Για μένα η έκτρωση είναι φόνος και είναι καθήκον όλων μας να προσπαθούμε όσο γίνεται να αποτρέπουμε γυναίκες απο τέτοιες πράξεις. όποιος και αν είναι ο λόγος που μια γυναίκα προχωρεί στην έκτρωση, δεν παύει να είναι έγκλημα! Για μένα αυτές οι γυναίκες που διαλέγουν τέτοιο τρόπο για να ξεφορτωθούν το παιδί τους, δεν αξίζουν συγχώρεση διότι ειδικά στη σημερινή εποχή όπου η αντισύλληψη αποτελεί καθήκον αλλά και λύση προς αποφυγή ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, είναι απαράδεκτη τέτοια συμπεριφορά! Επίσης απο τη στιγμή που η ιατρική έχει προχωρήσει και μπορούμε πλέον μέσα απο εξετάσεις να καθορίσουμε αν και κατά πόσο ήμαστε σε θέση να κάνουμε παιδιά, θεωρώ απαράδεκτο ορισμένα ζευγάρια να προχωρούν στη δημιουργία οικογένειας, χωρίς πριν να έχουν συμβουλευτεί το γιατρό τους για τυχόν πρόβλημα υγείας. Είναι κρίμα να πληρώνουν αθώα πλάσματα, την ανευθυνότητα των γονέων.
    noizreduction
    21.08.2007, 12:58
    Να ζητησω συγνωμη εκ των προτερων, διοτι δεν διαβασα τις αποψεις ολων των υπολοιπων μελων, αλλα θα απαντησω κατευθειαν στο αρχικο ερωτημα.

    Πιστευω πως η εκτρωση για λογους υγειας ( κινδυνος της μητερας, προβλημα στο εμβρυο που αναγνωριζεται απο τις αρχικες εξετασεις, κλπ ) ενδεικνυται. Δεν ειμαι αντιθετος δηλαδη στην ιατρικη εκτρωση.
    Αντιθετως, ειμαι αντιθετος στην εκτρωση για λογους κοινωνικους, προσωπικους, οικογενειακους. Στην περιπτωση οπου επελθει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, ειτε απο ελλειψη προστασιας, ειτε απο χαζομαρα, ειτε ακομα και απο "νυμφομανια" ( δεν ειναι λιγες περιπτωσεις ), θα πρεπει ολες οι πλευρες να αναλαβουν τις ευθυνες τους. Δεν ειναι λυση να καταστρεφεται μια ψυχη, επειδη καποιοι εκαναν το λαθος.
    Και τωρα ερχεται το διλημμα του βιασμου. Νομιζω πως σε αυτες τις περιπτωσεις σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση τοσο ο "πατερας" να αναλαβει την ευθυνη, οσο και η μητερα να ειναι σε θεση να κρατησει και να μεγαλωσει το παιδι.
    Υπαρχουν 2 λυσεις. Η μια ειναι η εκτρωση, την οποια καλυτερα να αποφευγουμε εαν δεν υπαρχει ιατρικος λογος, και η αλλη ειναι η φροντιδα του παιδιου απο το κρατος. Βεβαια δεν ζουμε σε καποιο ουτοπικο κρατος, οπου οι συνθηκες της κοινωνικης προνειας ειναι σε εκπληκτικα επιπεδα, ομως κριμα δεν ειναι να χαθει ενα παιδι; Εστω και εαν ειναι "μπασταρδο", ειναι μια ψυχη...
    MyNameIsDo
    22.08.2007, 20:50
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 22-08-2007 στις 20:16 έγραψε...

    Υπογράφετε κατά των εκτρώσεων εδώ



    Πίστεψέ με, θα ήθελα να ζούσαμε σ΄ένα κόσμο που σεβόταν την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια και να υπέγραφα αυτήν την αίτηση mnk. Αλλά σ΄αυτόν τον κόσμο που ζούμε πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον μεγαλύτερη κατανόηση και ανοχή στην ατομικότητα.
    Κάποιες πράξεις είναι αδιαμφισβήτητα εγκλήματα. Κάποιες άλλες όμως, όπως η έκτρωση, είναι φυσικό αποτέλεσμα της ανθρώπινης ύπαρξης. Έχουν ήδη ειπωθεί τόσα παραπάνω..
    gexrag
    22.08.2007, 22:28
    Η έκτρωση αποτελεί επιλογή. Ο φόνος αποτελεί επίσης επιλογή. Ψήφο σε κάτι που στερεί το δικαίωμα της επιλογής θα ήταν για μένα ψήφος προς στέρηςη μιας μορφής ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. Προτιμώ να ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ οι άνθρωποι να μην εγκληματούν από μόνοι τους.
    Η έκτρωση κάποιες φορές είναι αναγκαία. Αυτές οι φορές είναι πραγματικά ελάχιστες και μια απαγόρευση των εκτρώσεων θα δημιουργούσε επιπλέον προβλήματα. Θα ήταν μια απαγόρευση που θα έχει εξαιρέσεις. Ένας Γιατρός που θέλει να σώσει την ζωή της μάνας έχει ορισμένες φορές μεγάλο δίλημα μια που γνωρίζει ότι είναι φόνος. Προκειμένου να σώσει έστω την μια ζωή κάποιες φορές αποφασίζει την έκτρωση.
    Θέλοντας να προλάβω μερικούς επαναλαμβάνω ότι είμαι κατά της έκτρωσης.
    Ο προβληματισμός μερικών για τις περιπτώσεις που προανάφερα είναι δικαιολογημένος. Στο κείμενο της Αλήθειας υπάρχει σημείο που αναφέρει την αντιμετώπιση που τυγχάνουν όλοι οι συσχετιζόμενοι με την προαναφερόμενη περίπτωση.
    Για να συμπληρώσω λέω ΝΑΙ στην αντισύληψη. Όποιος θέλει να χαρεί τον έρωτα ας μην έχει επιπτώσεις τόσο στην ζωή του όσο και σε ζωές άλλων. Αλλά αν προκύψει ατύχημα είναι καλύτερα να προσπαθήσει με δύναμη να φροντίσει για την δημιουργία μιας ευτυχισμένης οικογένειας. Η ευτυχία μιας οικογένειας εξαρτάται ΠΑΝΤΑ από τον βαθμό που αναπτύσσεται η ΑΓΑΠΗ μέσα σε αυτήν. Στο χέρι όλων είναι να αναπτυχθεί ΑΓΑΠΗ.
    Η αποχή είναι η καλύτερη αντισύλληψη αλλά δημιουργεί ψυχολογικά προβλήματα σε όσους δεν έχουν ασκηθεί στον έλεγχο της σκέψης. Είναι προτιμότερο να υπάρχει σεξουαλική επαφή αλλά ανάμεσα σε ανθρώπους που ΘΕΛΟΥΝ την δημιουργεία οικογένειας. Είναι προφανές ότι οι περισσότρροι θέλοντας να χαρούν τη ζωή δεν βιάζονται να σκεφτούν το θέμα οικογένεια. Αυτοί απλά πρέπει να είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τις ευθύνες τους αν και όταν προκύψουν.
    mnk
    22.08.2007, 23:09
    Video της σύλληψης

    Μόνο για γερά στομάχια
    Video της έκτρωσης

    Link
    " TARGET="_blank">Η σιωπηλή κραυγή 1

    Εκεί θα βρείτε και το 2 και το 3.


    Other_side
    22.08.2007, 23:34
    Δε βαριέσαι.

    Με σεβασμό στη Μάργο.

    Έτσι κι αλλιώς, ποιός ακούει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 23-08-2007 02:55 ]


    okanenas
    23.08.2007, 00:27
    Η ηλιθιότητα είναι αήττητη
    venceremos
    23.08.2007, 01:06
    Ποινικοποίηση των αμβλώσεων...??!!! Παιδιά, αυτό μας πάει πάρα πολύ πίσω... Αν είναι να μαζέψουμε υπογραφές, μπορώ να σκεφτώ ένα σωρό άλλους λόγους.... Αλλά αυτό.. Τι να πω... Με κάλυψαν τα παιδιά... Other_side, katerinni, MyNameIsDo ... Τα' πανε πολύ καλύτερα απ' ότι θα τα' λεγα εγώ... Ρε συς, ποιοι είμαστε εμείς για να καταστρέφουμε ανθρώπους και ζωές..? Κάποιες πληγές δεν κλείνουν ποτέ... Δώστε λίγο χώρο στην διαφορετικότητα, στην ανθρωπιά ... Μην κάνετε ότι τα ξέρετε όλα.. Είναι κρίμα... Κι εγώ ιατρική σπουδάζω και είμαι υπέρ της άμβλωσης και υπέρ της ευθανασίας για τον ίδιο ακριβώς λόγο, της αυτοδιαχείρησης, πάντα υπό όρους, δηλαδή ότι είναι απόφαση καθαρά αυτού που τον αφορά και όχι αποτέλεσμα εξωτερικών πιέσεων... Αλλιώς το μόνο που πετυχαίνεται με την ποινικοποίηση είναι η κερδοσκοπία από παράνομες επεμβάσεις και διαδικασίες υπό συνθήκες πολύ επικίνδυνες που μπορεί να οδηγήσουν αν όχι και σε θάνατο από ακατάσχετη αιμορραγία, άνετα να προξενήσουν τέτοια ζημιά στη γυναίκα, ώστε να μην μπορέσει ποτέ να ξαναμείνει έγκυος.. Γιατί μην νομίζετε ότι με την ποινικοποίηση θα εξαλείψετε το φαινόμενο.. Απλά οι επεμβάσεις θα γίνονται παράνομα.. Και θα σκορπίσετε πολλή δυστυχία γύρω σας για την οποία υπεύθυνοι θα'στε εσείς με την στενομυαλιά σας.. Είπαμε, ηθική αλλά όχι τέτοιοι επικίνδυνοι φανατισμοί ... Δεν θεωρώ ότι αυτό που λέω είναι η απόλυτη αλήθεια, απλά είναι η δική μου αλήθεια, η δική μου γνώμη... Απο κει και πέρα ούτε που με νοιάζει αν ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων..
    vouliakis
    23.08.2007, 01:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 22-08-2007 στις 23:34 έγραψε...

    ...Οι αμβλώσεις απαγορεύονται από όσα γνωρίζω στην Ελλάδα. Βαριέμαι να το ψάξω στο γούγλι...



    Στην Ελλάδα, η τεχνητή διακοπή της κύησης (άμβλωση) ρυθμίζεται από τον νόμο 1609/1986.

    (Πηγή: Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής)


    margo
    23.08.2007, 01:39
    Μπήκα κι εγώ,να δω πως ο συντονιστής παρενέβη για τις άθλιες εκφράσεις που εκτοξεύτηκαν
    Αλλά που τέτοια τύχη
    margo
    23.08.2007, 02:50


    Εεεεεεεεεεεεε.......???????

    Ποιός Θανάσης εεε?

    μια χαρά...
    Tren
    23.08.2007, 03:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 22-08-2007 στις 23:34 έγραψε...

    Δε βαριέσαι.

    Έτσι κι αλλιώς, ποιός ακούει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 23-08-2007 02:55 ]





    Εγω!


    vouliakis
    23.08.2007, 03:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 22-08-2007 στις 23:34 έγραψε...

    Θέε μου, μα τον Βούδα δηλαδή. Και μετά με λένε εμένα Άννα-Μαρία Λουκά...

    Πού βρίσκομαι στο κανάλι του Χριστόδουλου; Ή σε ένα από τα καθίκια που προσεύχεται στον γρήγορο θάνατο του για να του φάει τη θέση;

    Έκτρωση και πράσινα άλογα. Με νευριάσατε και είμαι και στις ευάλωτες μου, αντιβιώσεις, στέρηση διακοπών. Δεν είναι του θέματος.

    Λίζα δεν ξέρω τί 32, παιδιά έχεις κοπέλα μου; Διάβασα εκεί κάτι σχόλια σου και πως το γλίτωσα το εγκεφαλικό ένας Θεός. Αν υπάρχει και Αυτός. Έ-Λ-Ε-Ο-Σ.

    Να σου πω κάτι. Δεν το είχα και σε πολύ. Αλλά με τις πολλές απαγορεύσεις και τις στερήσεις σ'αυτό το θέμα, έτσι μου 'ρχεται να πάω να κάνω τρελό σεξ για να ξεδώσω και δεν είμαι και στην εφηβεία μου να πεις.

    Άκου να δεις. Οι αμβλώσεις απαγορεύονται από όσα γνωρίζω στην Ελλάδα. Βαριέμαι να το ψάξω στο γούγλι. Άσχετοι όμως και μη. Διαβάζουν και ευάλωτα άτομα που ίσως να είναι στη δύσκολη αυτή κατάσταση του να έμειναν έγγυος γιατί ναι ρε. Κάνανε έρωτα δίχως προφύλαξη. Ανεύθηνοι; Ε ναι και ποιός σου είπε πως τα μυαλά σου είναι όλα εκεί όταν είσαι ερωτευμένος;

    ΕΛΕΟΣ.

    ΕΛΕΟΣ.

    Και γράφουν και γυναίκες. Τί να πω. Το θέμα απασχολεί πρώτα και τελευταία την γυναίκα, το κορίτσι, το παιδί. Που βρίσκεται σε αυτή τη φάση. Όχι την Λίζα 32 ούτε τον άλλο τον παπάρα πουριτανιστή πως τον λεν δεν ξέρω. Και όχι δεν σέβομαι κανένα και τίποτα. Κάτι κόπανοι σαν κι εσάς ψηφίζουν νόμους βασισμένους σε κάτι σκατο-ταμπού αντιλήψεις και στη τελική ξέρεις τί γίνεται;

    Της πουτάνας. Αυτό. Επεμβάσεις στα κρυφά. Φακελάκια στα κρυφά. Επιπτώσεις στην υγεία. Και τα λοιπά. Ναι ρε και τα λοιπά.

    Είσαι ερωτευμένος. Ή μπορεί και όχι. Τον θες την θες. Δεν ξέρω αν αυτοί που γράφουν εδώ θυμούνται πως είναι. Δεν υπολογίζεις προφυλάξεις. Είναι η ανθρώπινη φύση. Σταματήστε να την καταδικάζετε και κυρίως να την καταπιέζετε. Αρχίστε με το να την αποδέχεστε.

    Κι εσύ παράλογη ασχετοσύνη. Με το βίντεο τί νομίζεις πως κάνεις εκτώς από να τρομάζεις μια ήδη τρομαγμένη ψυχούλα; Έλα στη θέση της και κόψε τις μαλακίες. Η τρομοκρατία είπαμε, είναι η καλύτερη μέθοδος του Χριστιανισμού. Κόλαση και τα ρέστα.

    Στα μυαλά σας μέσα είναι όλα αυτά.

    Δεν μπορώ συχγίζομαι.

    Η επιλογή είναι της γυναίκας. Η γυναίκα θα αποφασίσει τί θα κάνει με το σώμα της ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ. Η ζωή έρχεται μετά. Γιατί είναι ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΘΕΜΑ πως θα το ζήσει. Και με τις απαγορεύσεις, τα κάνεις ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. Όπως με όλες τις απαγορεύσεις, ναρκωτικά, πορνεία.

    Τί να πω. Κάτι τέτοιες στιγμές απορώ γιατί ασχολούμαι...



    Και πιο γλυκά να τους τα έγραφες, πάλι θα τα βάζανε με θεούς και δαίμονες, μέχρι να τα σβήσεις... Για να είμαστε και "τυπικά" εντάξει (τρομάρα μας), την επόμενη φορά προσπάθησε να αποφύγεις την ...καθομιλουμένη και γράφε πιο πολύ με το "σεις" και με το "σας"...

    Το παράξενο είναι που κάποιοι ενοχλήθηκαν μόλις μπήκε το link με το νόμο του Ελληνικού κράτους... Λες και από τις 11μιση μέχρι τη 1μιση που μπήκα εγώ να μην υπήρχαν άλλοι moderators on line?


    Tren
    23.08.2007, 03:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 22-08-2007 στις 23:34 έγραψε...


    Με σεβασμό στη Μάργο.

    Έτσι κι αλλιώς, ποιός ακούει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 23-08-2007 02:55 ]






    Σεβασμο αξιζει κι η δικη σου φωνη παντως

    Καληνυχτα σας.Κι αυριο μερα ειναι.
    margo
    23.08.2007, 03:24


    ΠΩΩ ..vouliaki δίνεις ρέστα!!!

    Δηλαδή αν εγώ πω σε σένα ή οποιοδήποτε άλλο μέλος "κόψε τις μαλακίες γιατί έχω και τα νεύρα μου,και γίνεται της πουτάνας με τους ξερω γω παπάρες που γράψανε πριν.."

    ..είμαι μια χαρά διότι μιλώ την καθομιλουμένη

    Ωραιότατα..αφού δεν χρειάζεται να είμαστε"τυπικά"εντάξει,όποιος συγχίζεται μπορεί να μιλάει όπως θέλει.
    Νέοι κανονισμοί του Μ.Η.

    Όσο για τα υπόλοιπα που είπες με το link........δυό λαλούν και τρείς χορεύουν..


    Other_side
    23.08.2007, 03:32
    Εγώ λέω να βάλουμε ένα λινκ για την εκκλησία.

    Επίσης ένα άλλο λινκ όπου θα σφάζονται οι κοπέλες που τολμούν να σκεφτούν για την επιλογή της έκτρωσης.

    Θα ήθελα επίσης να γίνει κανόνας το 1984 και να ελέγχονται οι σκέψεις μας.

    Πίστεψε με πως σε λένε δε θυμάμαι τώρα, πως όσο με έθιξε εμένα το βίντεο που ανέβασες δίχως ΚΑΝΕΝΑ ΣΕΒΑΣΜΟ στις γυναίκες που βιώνουν αυτό που είναι συζήτηση φραπέ για μας, δεν φτάνουν ούτε οι ελάχιστες δικές μου βρισιές.

    Και ναι βρίζω.

    Γιατί διαβάζουν και παιδιά και όλοι ξέρουμε πως δεν κάνει. Το έσβησα.

    ΕΛΕΟΣ.

    Το λινκ της εκκλησίας παρακαλώ.

    Ευχαριστώ.
    vouliakis
    23.08.2007, 03:35
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 23-08-2007 στις 03:24 έγραψε...



    ΠΩΩ ..vouliaki δίνεις ρέστα!!!

    Δηλαδή αν εγώ πω σε σένα ή οποιοδήποτε άλλο μέλος "κόψε τις μαλακίες γιατί έχω και τα νεύρα μου,και γίνεται της πουτάνας με τους ξερω γω παπάρες που γράψανε πριν.."

    ..είμαι μια χαρά διότι μιλώ την καθομιλουμένη

    Ωραιότατα..αφού δεν χρειάζεται να είμαστε"τυπικά"εντάξει,όποιος συγχίζεται μπορεί να μιλάει όπως θέλει.
    Νέοι κανονισμοί του Μ.Η.

    Όσο για τα υπόλοιπα που είπες με το link........δυό λαλούν και τρείς χορεύουν..





    Σαν μέλος απαντώ σε αυτό το τόπικ, margo… Άλλωστε, το σχόλιο της other_side γράφτηκε στις 11:30 κι εγώ “μπήκα” στο ΜΗ στις 1:30. Λες να μην το είχε διαβάσει πριν από εμένα κάποιος άλλος συντονιστής? Κι έπειτα, δεν είναι “δικά σου χωράφια” οι κανονισμοί του ΜΗ: έκαστος στο είδος του και ο κολιός τον Αύγουστο. Σταμάτα λοιπόν τις υποδείξεις…



    margo
    23.08.2007, 04:03
    Επαναλαμβάνω την ερώτηση που αγνόησες και προσπερνώ το ύφος σου γιατί το έχω συνηθίσει.....


    Δηλαδή αν εγώ πω σε σένα ή οποιοδήποτε άλλο μέλος "κόψε τις μαλακίες γιατί έχω και τα νεύρα μου,και γίνεται της πουτάνας με τους ξερω γω παπάρες που γράψανε πριν.."

    .είμαι μια χαρά διότι μιλώ την καθομιλουμένη ??????????

    Αν θέλει ας απαντήσει κάποιος συντονιστής που δεν είναι αυτή τη στιγμή μόνο μέλος.
    Ας αναλάβει στην τελική μια και βγήκαμε εκτός τόπικ.

    Ποιες υποδείξεις να σταματήσω?
    Θα ήθελα να μου υποδείξεις τις υποδείξεις που έχω κάνει ένα χρόνο εδώ στο Μ.Η.

    Other_side
    23.08.2007, 04:50
    Καταγγέλω την χρήση των λέξεων "πουτάνας" και "παπάρες".

    Επρόκειται για εκτόξευση αθλίων εκφράσεων στο τετράγωνο.

    Υ.Γ. Οι συντονιστές δεν μπορούν να είναι παντού πάντα. Κατανοώ. Το βιντεάκι αν γίνεται να το βγάλουμε.

    Ευχαριστώ




    noizreduction
    23.08.2007, 10:12
    Other_side, εαν οντως ηθελες να βαλεις καποιο link για την Εκκλησια, θα το ειχες κανει απο την πρωτη στιγμη που το ανεφερες. Ομως δεν το εχεις κανει, γιατι δεν εχεις βρει καποιο παρομοιο link, οχι τουλαχιστον της επισημης Εκκλησιας. Σιγουρα θα μπορεσεις να βρεις 100δες links απο φανατικους, που θα εχουν βεβαια και την αντιστοιχη "ευγενεια" στα λεγομενα τους
    Βλεπεις, καποιοι θεσμοι, οσο και εαν εχουν παρακμασει, εχουν την ευγενεια να σεβονται τη γλωσσα και τον αναγνωστη. Κατι που απ'ο,τι βλεπω, δεν τηρουν καποιοι αλλοι και με πομπωδεις εκφρασεις προσπαθουν να επιχειρηματολογησουν.

    Ειμαι υπερ της παραμονης του βιντεο. Προκειται για link, υπαρχει προειδοποιηση του μελους που το εβαλε για "σκληρο" υλικο και δεν δειχνει τιποτα παραπανω απο την αληθεια. Και εαν η αληθεια φαινεται αηδιαστικη και σκληρη, τοτε απλα καποιοι δεν αντεχουν να την δουν και κρυβονται πισω απο δαχτυλα, λεξεις και λασπολογια.

    Ας δουμε λοιπον αυτο το περιβοητο link...