ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.848 μέλη

    Πιο καλή η μοναξιά ή εσύ που δεν σε φτάνω;

    kotsos_007
    30.08.2007, 01:04
    ma glukia mou aplws sthn poreia ths zwhs sou psaxneis k den analwnesai se anousia pragmata.....
    Stroumfita456
    30.08.2007, 11:08
    Ποιος σου είπε οτι αναλώνεσαι σε ανούσια πράγματα όταν δεν ψάχνεις?Εδώ κάνεις λάθος....Πιστεύω και ειμαι θετική στο να ψάχνεις κατι καλύτερο αλλα για πόσο???Είσαι σίγουρος οτι θα αντέξεις να ψάχνεσαι για ΄μεγάλο χρονικο διάστημα?
    kotsos_007
    30.08.2007, 11:51
    μα ζεις για κατι καλυτερο.........
    Stroumfita456
    31.08.2007, 11:19
    Ζεις για κάτι καλύτερο?Συμφωνώ...!Αλλά γιατι δεν προσπαθεις να ζήσεις ευχαριστημενος με αυτά που ήδη έχεισ?Ετσι δεν ζεις την ζωή,δεν χαιρεσαι με αυτ'α που έχεις γιατι πάντα θα ψάχνεσαι μήπως και βρεισ κατι καλυτερο....
    PHILIPPOSSM
    31.08.2007, 14:21
    ....και καποια στιγμη βαριεσαι να ψαχνεις. και τοτε τα βρίσκεις με τον εαυτο σου
    στο κατω κατω της γραφης δε αξιζει να καταστραφεις για μια γυναικα που αγαπας και ως τον θανατο να πας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 31-08-2007 14:33 ]


    Stroumfita456
    31.08.2007, 15:37
    Συμφωνώ PHILIPOSSM....
    oulion
    18.04.2008, 16:05
    Νομίζω εσύ που δε σε φτάνω...
    Αν και λέω πολλές φορές πιο καλή η μοναξιά,δεν το εννοώ!
    Stroumfita456
    18.04.2008, 22:00
    Oulion που το ξετρυπωσες το θεματακι...........κανεις δν μπορει να μεινει μονος του και αλλωστε είναι ωραίο να μοιράζεσαι την ζωη σου με καποιον,τώρα αν δεν τον φτάνουμε καλο θα ειναι να προσπαθεις για κατι που θες......
    marakiasteraki
    22.04.2008, 14:05
    Αναλογως......
    PashalinaMakia
    29.04.2008, 23:50

    Ωραίο θέμα!Βέβαια βαριόμουν να διαβάσω τις απαντήσεις σήμερα...Θα το κάνω αύριο.{#emotions_dlg.blush}

    Η προσπάθεια για το όνειρο είναι ζωτικής σημασίας γιατί είναι ο λόγος για να καλυτερεύσεις εκεί οπού πιστεύεις οτι έχεις κάποια αδυναμία.Προσωπικά ποτέ δεν χάνω κυνηγώντας τους στόχους μου.Ίσως οι άλλοι να βλέπουν οτι χάνω ή μειονεκτώ αλλά το σημαντικότερο που υπάρχει στον καθένα μας είναι η δική του ψυχολογία!

    Βέβαια,αυτά τα πράγματα δεν είναι σταθερά.Μπορεί το ακατόρθωτο ή το ονειρεμένο να έρθει απο μόνο του και να κάτσεις σαν ένα συγκεκριμένο είδος πιθήκου με όνομα παρα γράμμα βρισιά.Εδώ ευχαριστείς τον παντοδύναμο και σκέφτεσαι απο μέσα σου:" Έπιασαν τόπο οι λαμπάδες!Τα τάματα!"


    Πιστεύω όμως πως πρέπει να μείνουμε λιγάκι μόνοι μας για κάποιο διάστημα για να εκτιμήσουμε και τον άλλον που θα είναι αληθινός μαζί μας.


    kotsos_007
    05.05.2008, 20:20

    κατέληξα!!!!!!!!!!!!!!! ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΦΤΑΝΩ!!!!!!!!!


    givaeri
    06.05.2008, 13:18

    Η μοναξια ειναι θάνατος , αλλα και να κυνηγα κανεις χειμαιρες δε λεει , γι' αυτο ζησε τις χαρουμενες στιγμες κι οι καλυτερες θα ρθουνε μόνες


    kotsos_007
    06.05.2008, 16:47

    Δεν είπε κανείς να κυνηγάς πράγματα τα οποία μπορεί ποτε να μην αποκτήσεις και να αναλώνεσαι εκεί, απλά να κυνηγάς ότι γεμίζει την ψυχή σου, την ζωή σου και μπορείς να το έχεις........


    Stroumfita456
    06.05.2008, 18:34

    Παράθεση:

    Το μέλος kotsos_007 στις 05-05-2008 στις 20:20 έγραψε...

    κατέληξα!!!!!!!!!!!!!!! ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΦΤΑΝΩ!!!!!!!!!

    Καλή επιλογή...

    εγω πάντως πιστευω οτι είναι  ωραίο να κυνηγαμε αυτό που θέλουμε!!!!και στο τελος ειμαι σιγουρη οτι θα το εχουμε επειδη ειναι αυτό που θελουμε πραγματικα!!!{#emotions_dlg.blush}


    Moonchild92
    06.05.2008, 19:01

    Γενικά εσύ που δε σε φτάνω, αλλά τις τελευταίες βδομάδες έχω καταντήσει να λέω πιο καλή η μοναξιά...


    xenia1972
    06.05.2008, 20:19

    Οταν ψαχνεις κατι και δεν ερχεται, ισως δεν εισαι ετοιμος ακομα, οποτε ο χρονος ειναι καλος συμβουλος (οχι ομως και να αφησεις να περασει πολυς χρονος, απλα, να σκεφτεσαι και να ετοιμαζεσαι).

    Επισης, αν κατι δεν ερχεται, οπως λεει και ο λαος δεν ειναι η ωρα του να ερθει. Εγω αυτο το μεταφραζω ως "αν κατι δεν εχω ειναι γιατι δεν το χρειαζομαι ακομα. Οταν θα το χρειαστω πραγματικα, θα ερθει". Αλλα, συν Αθηνα και χειρα κινει....


    margot
    13.05.2008, 23:40

    Παραφράζοντας ελαφρώς και προσυπογράφοντας λόγια στιχουργών και συγγραφέων

    1. Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει

    2. Να κάνεις πάντα το επόμενο βήμα ακόμη κι αν δεν έχεις καμία βεβαιότητα ότι είναι το σωστό

    3. Είναι προτιμότερο να μετανοιώνεις για πράγματα που έκανες παρά για όσα δίστασες να νιώσεις, να πεις, να πράξεις

    4. Για εμένα δεν υπάρχουν λάθη στη ζωή. Απλά συγκεκριμένες επιλογές σε συγκεκριμένες καταστάσεις που κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες ήταν οι καταλληλότερες


    thaliey
    14.05.2008, 00:31

    kalytera na kynygisoume kati kai as mn exoum t epithymta apotelesmata....para....na mn kanoume tpt kai na mn kseroume ti tha eixe ginei an.................


    GEORB
    15.05.2008, 20:44

     

    Άρχισε πάλι να βραδιάζει
    και η σιωπή με ξαναβάζει στο παιχνίδι της
    κι η νύχτα η ονειρομάνα
    βρήκε τον τρόπο να πιαστώ στο παραμύθι της.

    Κι άρχισα όνειρα να κάνω
    που 'φυγες δεν θα πεθάνω
    θα 'μ' άλλος άνθρωπος.
    Κι αν όλοι μ' έχουνε ξεχάσει
    κι αυτό η καρδιά θα το περάσει
    και τώρα ξέρω πως.

    Τα πιο μεγάλα όνειρα
    τα κάνεις όταν όλοι σε ξεχνάνε
    στης μοναξιάς τ' απόβραδα
    που οι σιωπές αδίσταχτα χτυπάνε.
    Τα πιο μεγάλα όνειρα
    ειν' οι στιγμές που οι άλλοι σου 'χουν κλέψει
    και ζεις με τα υπόλοιπα
    για να μη δεις,
    τι σου 'χουν καταστρέψει.

    Άρχισε πάλι να βραδιάζει
    κι η πίκρα όνομα ν' αλλάζει, πάνω στα χείλη μου
    κι όσοι με πίκραναν μαζί σου
    για να μετράς τη δύναμή σου, μοιάζουνε φίλοι μου.

    Κι άρχισα όνειρα να κάνω,
    δε θα πονέσω παραπάνω, και για κανένα πια
    τον εαυτό μου θα κοιτάξω
    δρόμο καινούριο θα χαράξω
    κι όπου με πάει η καρδιά.


    vasiliki33
    15.05.2008, 21:12

    Εσύ που δε σε φτάνω αλλά σε έχω πλησιάσει πολύ…