ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Μαριώ- εμφανίζεται κάπου?

    thomas_k
    14.08.2007, 23:43
    Βοηθήστε, μια φίλη μου λατρεύει τη Μαριώ. Θέλει να βρει κάποιες συναυλίες της. Μήπως ξέρετε που εμφανίζεται η Μαριώ φέτος το καλοκαίρι? Φιλιά
    Kinezes_trexoun_gimnes
    15.08.2007, 06:59
    Ελπίζω φέτος η Μαριώ να εμφανίζεται στο σαλόνι , την κουζίνα και το μπαλκόνι της γιατί αυτή η ανελέητη τσαλκάντζα στα όρια του φάλτσου σε συνδυασμό με αυτό το ανεκδιήγητο κομπολόι δεν αντέχετε πια...

    είμαι τρομερά περίεργος να δω ποιος θα είναι ο πρώτος που θα μου ονομάσει ρεμπέτισσα τη Μαριώ ... αυθεντική φωνή κτλ....

    thomas_k
    15.08.2007, 13:15
    Φίλε, διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Θα ήταν πολύ βαρετό όλες να έχουν "στρογγυλές" φωνούλες με γλυκάδα και ρηχότητα ταυτόχρονα. Άκου σε παρακαλώ π.χ. το κορυφαίο "Ποιος θυμάται τη Στέλλα Χασκίλ" που περιλαμβάνεται στο πρόσφατο δίσκο του Νότη Μαυρουδή "Κάρτε ποστάλε". Η Μαριώ εκφράζει συναισθήματα που πολλές άλλες φωνές είναι αδύνατο να προσεγγίσουν. Μπορεί να μη σου αρέσει αυτή η φωνή αλλά μην την προσβάλεις.
    Kinezes_trexoun_gimnes
    15.08.2007, 14:08
    Τι να ακούσουμε το cd αγαπητέ.... την ακούσαμε live.... στα cd όλοι σωστοί είναι.... Ε ας μου πει κάποιος ότι στο ζωντανό διέκρινε “συναισθήματα που πολλές άλλες φωνές είναι αδύνατο να προσεγγίσουν “ να τρελαθώ !!! Δεν προσβάλαμε κανέναν αγαπητέ...πολύ ευαίσθητοι είστε όλοι όταν ανοίγετε ένα topic..
    .
    Στην περίπτωση που τα παραπάνω ενοχλήσουν κάποιον παρακαλώ να τα αγνοήσει και να λάβει υπ όψη του το παρακάτω κείμενο....

    Η Μαριώ είναι η μοναδική ζωντανή ελπίδα του γνήσιου Σμυρναίικου και ρεμπέτικου τραγουδιού... ποιος μπορεί να αντισταθεί στις καταπληκτικές , από καρδιάς, ερμηνείες της και να μη θυμηθεί το Αϊβαλί...τη Σμύρνη ... και τα σουτζουκάκια !!!
    Τι να πει κανείς για αυτή τη μεγάλη τραγουδίστρια που κάνει τσαλκάντζα ακόμα και στο Ταυ (Τ)....
    Ευχαριστούμε Μαριώ... Ο θεός να κόβει σουξέ από τους άλλους και να σου δίνει χάντρες στο κομπολόι σου....

    JaNick
    15.08.2007, 14:19
    Ρε ενταξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα...Η Μαριώ λέει....Δεν είναι σαν καποιες κάποιες...Ε, όπως και να το κάνουμε είναι αυθεντική...(ε, ναι είμαι ο πρώτος)
    koukou-tsa
    15.08.2007, 17:21
    Εγω πάλι δεν ξέρω αν πρέπει να λυπηθώ ή να εκνευριστώ που για να βγάλει μια (και μόνο )νότα πρέπει να βγάλει πρώτα τα άντερα της επι σκηνής και εμένα την ψυχή …

    Α, και κάτι άλλο

    «Εκτιμώ» ότι είναι ώρα να κόψουμε την καραμέλα που μας πλασάρανε οι διάφορες εταιρείες – διαφημιστές - μαστροποί να λέμε για όποιον «Δε Μπορεί» ότι είναι αυθεντικός…
    Και ο Χίτλερ αυθεντικός ήτανε ,τι πρέπει να κάνουμε τώρα δηλαδή ….


    sentoni
    15.08.2007, 17:33
    Παράθεση:

    Το μέλος koukou-tsa στις 15-08-2007 στις 17:21 έγραψε...

    Εγω πάλι δεν ξέρω αν πρέπει να λυπηθώ ή να εκνευριστώ που για να βγάλει μια (και μόνο )νότα πρέπει να βγάλει πρώτα τα άντερα της επι σκηνής και εμένα την ψυχή …






    . . . . . . θα συμφωνήσω !
    thomas_k
    15.08.2007, 23:01
    Αγαπητοί, όλα αυτά είναι θέμα γούστου. Εμένα με συγκινεί η Μαριώ αλλά αν δεν αρέσει σε κάποιον, δικαίωμά του. Θέλω όμως να επαναλάβω την ερώτησή μου για τις συναυλίες της!...
    koukou-tsa
    16.08.2007, 01:03
    "Θέλω όμως να επαναλάβω την ερώτησή μου για τις συναυλίες της!..."

    Δικιο εχεις κι εσυ


    JaNick
    16.08.2007, 11:29
    Παιδιά η μαριώ ήταν στο χώρο του ρεμπέτικου πολύ πριν γίνει γνωστή και βγάλει δίσκο... Την είχα δεί θυμάμαι σε μια συναυλία τότε, και μου είχε αρέσει σε μια εποχή που το ρεμπέτικο δεν μου έλεγε τίποτα...Τώρα το οτι δεν βγάζει νότες...Παιδιά ρεμπέτισα είναι δεν τραγουδάει άριες...Το χρώμα της φωνής της είναι πολύ ιδιαίτερο...Γιατι νομίζετε οτι οι παλίοι ρεμπέτες οι μάγκες βγάζαν τις νότες με τη μία...?? Φέρνει κάτι το παλαικό στη σύγχρονη μουσική...Και μου αρέσει....
    Kinezes_trexoun_gimnes
    16.08.2007, 12:15
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 16-08-2007 στις 11:29 έγραψε...

    Παιδιά η μαριώ ήταν στο χώρο του ρεμπέτικου πολύ πριν γίνει γνωστή και βγάλει δίσκο... Την είχα δεί θυμάμαι σε μια συναυλία τότε, και μου είχε αρέσει σε μια εποχή που το ρεμπέτικο δεν μου έλεγε τίποτα...Τώρα το οτι δεν βγάζει νότες...Παιδιά ρεμπέτισα είναι δεν τραγουδάει άριες...Το χρώμα της φωνής της είναι πολύ ιδιαίτερο...Γιατι νομίζετε οτι οι παλίοι ρεμπέτες οι μάγκες βγάζαν τις νότες με τη μία...?? Φέρνει κάτι το παλαικό στη σύγχρονη μουσική...Και μου αρέσει....


    Από που να αρχίσω και που να σταματήσω.... δεν θα πω τίποτα....να σαι καλά φιλαράκι..... τέτοια post να βλέπω να μη μου μένει άντερο...
    JaNick
    16.08.2007, 15:43
    Ναι σαν να το παράκανα λίγο και γώ, ε? Συμπαθιτική κυρία είναι, και είναι ολη αυτη η κουλτούρα του ρεμπετάδικου που με συγκινεί ρε παιδιά, και πώς να το κάνουμε, άθλια δεν είναι με τίποτα...