ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη
    bon_scott
    15.08.2007, 13:40
    Aπο την μερα που αρχισα να ασχολουμαι με τη μουσικη, παρατηρησα οτι ενα απο τα πραγματα που μου αρεσαν, ηταν η συναναστροφη μου με αλλους μουσικους και η δυνατοτητα να πιαζω πολλα στυλ μουσικης (οχι μονο μεταλ και hard rock δηλαδη, αν και μου αρεσουν παρα πολυ). Ετσι διαβαζοντας μια συνεντευξη του Andy Timmons(γνωστος session μουσικος κ κιαριστας των Danger Danger) γεννηθηκε μεσα μου λοιπον η ιδεα να κανω κα εγω το ιδιο οταν μεγαλωσω!! Με οση αισιοδοξια λοιπν εχουν τα 17 μου χρονια, θελω και τη γνωμη επαγγελματιων μουσικων σχετικα με τις δυσκολιες, απαιτησεις, προοπτικες σε Ελλαδα η εξωτερικο, και το κυριοτερο κατα ποσο τα σχεδια μου ειναι εφικτα!!!
    koukou-tsa
    15.08.2007, 18:58
    κοιτα ,αν εχεις ταλεντο και γερο στομαχι όλα γινονται.
    θελει όμως πολυ ,μεθοδικη και πολυπλευρη μελετη γιατι για να εισαι session πρεπει να εισαι ευελικτος οσον αφορα τα είδη
    και καλος δημοσιοσχετιστας.

    Κατα την γνωμη μου παντως το πιο δυσκολο ειναι να πρεπει να παιζεις τραγουδια που δεν θα ακουγες ποτε και με τιποτα.....
    αν αυτο μπορεις να το αντεξεις και να μη χασεις την σχεση σου με την τεχνη και γινεις απλα ακομα ενας session μουσικος....καλο βολι.

    Υ.Γ.
    υπαρχει παντα και η περίπτωση να σου ερθουν ολα καλά και να βρεθεις ή να φτιαξεις μια μπαντα που θα παιζει αυτά που γουσταρεις και να δουλευετε πολυ ,τοσο οσο να μη πρεπει να παιξεις και με τον Πλουταρχο (λεω τωρα)για να πληρωσεις νοικι ,οργανα κλπ ,απλα εγω σου μιλαω για τον κανονα.

    bon_scott
    15.08.2007, 19:54
    κοιτα απ'οσο ξερω και μουχουν πει, στην Ελλαδα, "μεροκαματο" βγαινει μονο στα μπουζουκια. Οποτε για εδω νομιζω οτι ειναι αναγκαιο κακο. αλλα το πραγματικα μεγαλο μου ονειρο ειναι να παω σε καμια Αγγλια και να παιξω session. Ξερω παντως οτι πρεπει πρωτα να φαω στη μαπα την Ελλαδα ετσι δν ειναι? Με τα διαφορα ειδη εχω ηδη αρχισει να την ψαχνω προς το funk και λιγο jazz...
    delta66
    16.08.2007, 01:31
    Παράθεση:

    Το μέλος koukou-tsa στις 15-08-2007 στις 18:58 έγραψε...

    κοιτα ,αν εχεις ταλεντο και γερο στομαχι όλα γινονται.
    θελει όμως πολυ ,μεθοδικη και πολυπλευρη μελετη γιατι για να εισαι session πρεπει να εισαι ευελικτος οσον αφορα τα είδη
    και καλος δημοσιοσχετιστας.

    Κατα την γνωμη μου παντως το πιο δυσκολο ειναι να πρεπει να παιζεις τραγουδια που δεν θα ακουγες ποτε και με τιποτα.....
    αν αυτο μπορεις να το αντεξεις και να μη χασεις την σχεση σου με την τεχνη και γινεις απλα ακομα ενας session μουσικος....καλο βολι.

    Υ.Γ.
    υπαρχει παντα και η περίπτωση να σου ερθουν ολα καλά και να βρεθεις ή να φτιαξεις μια μπαντα που θα παιζει αυτά που γουσταρεις και να δουλευετε πολυ ,τοσο οσο να μη πρεπει να παιξεις και με τον Πλουταρχο (λεω τωρα)για να πληρωσεις νοικι ,οργανα κλπ ,απλα εγω σου μιλαω για τον κανονα.



    Μπραβο τα ειπες ΟΛΑ.
    delta66
    16.08.2007, 01:54
    Λοιπον, απο την εμπειρια μου σου λεω :
    Αν αγαπας την μουσικη μη την κανεις επαγγελμα.
    Θα πιασεις μια ωραια δουλεια, ασχετη με τη μουσικη, και οτι βγαζεις θα τα ακουμπας στη μουσικη.
    Ετσι εχουν τα πραγματα, στεγνα.
    Τωρα αν εισαι αξιος, τυχερος, διπλωματης, δημοσιοσχετιστας (γιατι στην ελλαδα δεν υπαρχουν ακομα αντζεντηδες για μας και κανουμε μονοι μας και αυτη τη δουλεια), και δεν ξερω και τι αλλο, μπορει μια μερα να γινεις ΣΩΣΤΟΣ επαγγελματιας.
    Γιατι οι επαγγελματιες στην ελλαδα μονο επαγγελματιες δεν ειναι.
    Δουλεουν σαν μεροκαματιαρηδες στην οικοδομη, ωραρια (12 με 8 το πρωι π.χ) που με αυτες τις συνθηκες δεν μπορεις να προσφερεις τεχνη.
    Ασε που δεν εχουν οικονομικες απαιτησεις ετσι ενας καλος μουσικος δεν μπορει να ζητησει χρηματα σοβαρα.
    Γιατι οπως και να το κανουμε τα "μπουζουκια", εγω τα λεω "διανυκτερευοντα ανθοπωλεια", δεν πουλανε τεχνη, κρεας απο τη ρωσια πουλανε.
    Οι καλες δουλεις ειναι λιγες. Εγω εχω δουλεψει σ'αυτες και δουλευω ακομη αλλα η αγορα στην ελλαδα ειναι τοσο μικρη που δεν μπορει να ανταπεξελθει στον αριθμο των καλων μουσικων, γιατι εχουμε πολυ καλους μουσικους σχετικα με τον πλυθησμο μας.
    Ετσι θα αναγκαστεις να κανεις υποχωρησεις στην τεχνη σου και αυτο θα σε παει πισω αναγκαστικα.
    Τελειωνω λεγοντας, δουλεψε πολυ, μελετησε, χωρις να εχεις αποτερο σκοπο την επαγγελματικη δραστηριοτητα, και ετσι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να γινεις αυτο που θελεις.
    Παραδειγμα, ενας φιλος, Κολλιας λεγεται δουλευε κουριερ και μελεταγε τυμπανα ολη την υπολοιπη μερα,. Μια ωραια πρωϊα και αφου ειχανε δει ενα βιντεακι του στο youtube οι NAIL, του στειλανε mail και αν κοιταξεις το σαιτ τους τωρα θα τον δεις φατσα καρτα, με σπονσορες απο πισω του να του εχουνε τυμπανα με το ονομα του κλπ.
    Η αλλη λυση ειναι να φυγεις στο εξωτερικο.
    Καλυ τυχη.
    bon_scott
    16.08.2007, 11:36
    Ευχαριστω ρε παιδια για οσα μο ειπατε. Την φυγη στο εξωτερικο ανεκαθεν την εβλεπα σαν την πιο καλη λυση.... Ετσι κι αλλιως δε ρισκαρω τιποτα και θα χω να λεω πως το προσπαθησα. Αποτι καταλαβα παντως με περιμενουν παρα πολλες ωρες μελετης ακομα!!!! Μ αρεσει πολυ αυτο που κανω και επισης δεν εχω και πολλες εναλλακτικες εδω μια και η σχολη που θελω να περασω ειναι κινηματογραφου στην καλων τεχνων, αρα καταδικασμενη στη μικρη μας χωρα.....
    andy76
    29.08.2007, 15:03
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 16-08-2007 στις 01:54 έγραψε...

    Λοιπον, απο την εμπειρια μου σου λεω :
    Αν αγαπας την μουσικη μη την κανεις επαγγελμα.
    Θα πιασεις μια ωραια δουλεια, ασχετη με τη μουσικη, και οτι βγαζεις θα τα ακουμπας στη μουσικη.
    Ετσι εχουν τα πραγματα, στεγνα.
    Τωρα αν εισαι αξιος, τυχερος, διπλωματης, δημοσιοσχετιστας (γιατι στην ελλαδα δεν υπαρχουν ακομα αντζεντηδες για μας και κανουμε μονοι μας και αυτη τη δουλεια), και δεν ξερω και τι αλλο, μπορει μια μερα να γινεις ΣΩΣΤΟΣ επαγγελματιας.
    Γιατι οι επαγγελματιες στην ελλαδα μονο επαγγελματιες δεν ειναι.
    Δουλεουν σαν μεροκαματιαρηδες στην οικοδομη, ωραρια (12 με 8 το πρωι π.χ) που με αυτες τις συνθηκες δεν μπορεις να προσφερεις τεχνη.
    Ασε που δεν εχουν οικονομικες απαιτησεις ετσι ενας καλος μουσικος δεν μπορει να ζητησει χρηματα σοβαρα.
    Γιατι οπως και να το κανουμε τα "μπουζουκια", εγω τα λεω "διανυκτερευοντα ανθοπωλεια", δεν πουλανε τεχνη, κρεας απο τη ρωσια πουλανε.
    Οι καλες δουλεις ειναι λιγες. Εγω εχω δουλεψει σ'αυτες και δουλευω ακομη αλλα η αγορα στην ελλαδα ειναι τοσο μικρη που δεν μπορει να ανταπεξελθει στον αριθμο των καλων μουσικων, γιατι εχουμε πολυ καλους μουσικους σχετικα με τον πλυθησμο μας.
    Ετσι θα αναγκαστεις να κανεις υποχωρησεις στην τεχνη σου και αυτο θα σε παει πισω αναγκαστικα.
    Τελειωνω λεγοντας, δουλεψε πολυ, μελετησε, χωρις να εχεις αποτερο σκοπο την επαγγελματικη δραστηριοτητα, και ετσι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να γινεις αυτο που θελεις.
    Παραδειγμα, ενας φιλος, Κολλιας λεγεται δουλευε κουριερ και μελεταγε τυμπανα ολη την υπολοιπη μερα,. Μια ωραια πρωϊα και αφου ειχανε δει ενα βιντεακι του στο youtube οι NAIL, του στειλανε mail και αν κοιταξεις το σαιτ τους τωρα θα τον δεις φατσα καρτα, με σπονσορες απο πισω του να του εχουνε τυμπανα με το ονομα του κλπ.
    Η αλλη λυση ειναι να φυγεις στο εξωτερικο.
    Καλυ τυχη.



    delta66 είπες τη στεγνή πραγματικότητα μέσα σε λίγες γραμμές...αυτά μου έλεγε και ο καλός μου father όλα αυτά τα χρόνια πού σπούδαζα πιάνο, αλλά έπρεπε να φτάσω στα 30 μου για να τον "πιστέψω" πραγματικά...ευτυχώς όμως που αν και δεν συμμεριζόμουνα απόλυτα την άποψη αυτή (ως ονειροπόλος rock star) εγώ την ακολούθησα και τώρα στα 30 μου τον ευγνομονώ...
    Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι δυστηχώς λίγοι μουσικοί λένε τα πράγματα με το όνομά τους και το γιατί ο νοών νοείτο......


    bon_scott
    30.08.2007, 23:12
    Παράθεση:

    Το μέλος andy76 στις 29-08-2007 στις 15:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 16-08-2007 στις 01:54 έγραψε...

    Λοιπον, απο την εμπειρια μου σου λεω :
    Αν αγαπας την μουσικη μη την κανεις επαγγελμα.
    Θα πιασεις μια ωραια δουλεια, ασχετη με τη μουσικη, και οτι βγαζεις θα τα ακουμπας στη μουσικη.
    Ετσι εχουν τα πραγματα, στεγνα.
    Τωρα αν εισαι αξιος, τυχερος, διπλωματης, δημοσιοσχετιστας (γιατι στην ελλαδα δεν υπαρχουν ακομα αντζεντηδες για μας και κανουμε μονοι μας και αυτη τη δουλεια), και δεν ξερω και τι αλλο, μπορει μια μερα να γινεις ΣΩΣΤΟΣ επαγγελματιας.
    Γιατι οι επαγγελματιες στην ελλαδα μονο επαγγελματιες δεν ειναι.
    Δουλεουν σαν μεροκαματιαρηδες στην οικοδομη, ωραρια (12 με 8 το πρωι π.χ) που με αυτες τις συνθηκες δεν μπορεις να προσφερεις τεχνη.
    Ασε που δεν εχουν οικονομικες απαιτησεις ετσι ενας καλος μουσικος δεν μπορει να ζητησει χρηματα σοβαρα.
    Γιατι οπως και να το κανουμε τα "μπουζουκια", εγω τα λεω "διανυκτερευοντα ανθοπωλεια", δεν πουλανε τεχνη, κρεας απο τη ρωσια πουλανε.
    Οι καλες δουλεις ειναι λιγες. Εγω εχω δουλεψει σ'αυτες και δουλευω ακομη αλλα η αγορα στην ελλαδα ειναι τοσο μικρη που δεν μπορει να ανταπεξελθει στον αριθμο των καλων μουσικων, γιατι εχουμε πολυ καλους μουσικους σχετικα με τον πλυθησμο μας.
    Ετσι θα αναγκαστεις να κανεις υποχωρησεις στην τεχνη σου και αυτο θα σε παει πισω αναγκαστικα.
    Τελειωνω λεγοντας, δουλεψε πολυ, μελετησε, χωρις να εχεις αποτερο σκοπο την επαγγελματικη δραστηριοτητα, και ετσι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να γινεις αυτο που θελεις.
    Παραδειγμα, ενας φιλος, Κολλιας λεγεται δουλευε κουριερ και μελεταγε τυμπανα ολη την υπολοιπη μερα,. Μια ωραια πρωϊα και αφου ειχανε δει ενα βιντεακι του στο youtube οι NAIL, του στειλανε mail και αν κοιταξεις το σαιτ τους τωρα θα τον δεις φατσα καρτα, με σπονσορες απο πισω του να του εχουνε τυμπανα με το ονομα του κλπ.
    Η αλλη λυση ειναι να φυγεις στο εξωτερικο.
    Καλυ τυχη.



    delta66 είπες τη στεγνή πραγματικότητα μέσα σε λίγες γραμμές...αυτά μου έλεγε και ο καλός μου father όλα αυτά τα χρόνια πού σπούδαζα πιάνο, αλλά έπρεπε να φτάσω στα 30 μου για να τον "πιστέψω" πραγματικά...ευτυχώς όμως που αν και δεν συμμεριζόμουνα απόλυτα την άποψη αυτή (ως ονειροπόλος rock star) εγώ την ακολούθησα και τώρα στα 30 μου τον ευγνομονώ...
    Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι δυστηχώς λίγοι μουσικοί λένε τα πράγματα με το όνομά τους και το γιατί ο νοών νοείτο......





    καλη φαση..... παιδια ειμαι σιγουρος οτι εχετε δικιο,εχετε εμπειρια αλλωστε, δεν μπορω να σας αμφισβητησω. ΔΕΝ θελω να γινω ροκ σταρ, ειναι πολυ ξεπερασμενο ονειρο, κατι σαν περιοδειες ειχα στο μυαλο μου.. αλλα ετσι οπως μου τα λετε καλυτερα να γινω σαν και αυτους που απο τα 17 σκεφτονται το διορισμο στο δημοσιο....και δεν τα μπορω αυτα... ναστε καλα!..
    delta66
    31.08.2007, 19:26
    ΟΠΑΑΑΑΑΑ.
    Δεν καταλαβες φιλε.
    Rock Star να θελεις να γινεις και δεν ειναι καθολου ξεπερασμενο ονειρο.
    Ακομα και οι σημερινοι Rock Stars θελουν να γινουν Rock Stars (γιατι κατα βαθος ξερουν οτι δεν ειναι)(οι περισσοτεροι).
    Εγω σου ειπα να μην γινεις επαγγελματιας στην Ελλαδα.
    Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
    Οι πραγματικοι Rock Stars δεν ξεκινησαν με σκοπο να γινουν επαγγελματιες.
    Ξεκινησαν γιατι αγαπουσαν τη μουσικη,
    Αν αγαπας τη μουσικη, οπως σου ειπα και πριν, μην την κανεις απλως, επαγγελμα και μπορει να γινεις και Rock Star ετσι.

    Υ.Γ 1 Αν ειναι να γινεις Δημοσιος Υπαλληλος γινε καλυτερα επαγγελματιας μουσικος.
    Οχι γαι τα λεφτα αλλα για την ξεφτιλα που θα νοιωθεις.
    (αν και μερικοι Δημοσιοι δεν τους νοιαζει γι'αυτο και γινονται)
    Αν παρεξηθηκε κανενας δημοσιος υπαλληλος, καλα εκανε.

    ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ : ενας μαθητης μου ειχε η μανα του κομμωτηριο στο κεντρο και εβγαζε καλα λεφτα. Μου λεει μια μερα,
    Μαθητης : Θελω να γινω επαγγελματιας μουσικος.
    (μα τι σας επιασε ολους και θελετε να πεινασετε? καντε μια διαιτα καλυτερα.)
    Του λεω λοιπον,
    Εγω : δεν τ'αφηνεις αυτα και να κοιταξεις να περασεις σε καμια σχολη που εχει σχεση με την δουλεια που εχεις ετοιμη?
    Μαθητης : και τι να γινω "κομμωτρια"?
    Εγω : οχι κομμωτρια, περνα διοικηση επιχειρησεων, οικονομικα κατι τετοιο, να πηγαινεις στο μαγαζι να κανεις ταμειο, να τα περνεις και να φευγεις. Μετα να πηγαινεις καμμια Αμερικη σε τιποτα μαγαζια να βρισκεις καμια
    "παλια" καλη κιθαρα, τιποτα Στρατο του 57, να τα ακουμπας και να ξαναρχεσαι να μαζευεις τα φιλαρακια σου απο το γκρουπ και να παιζετε κανα Purple Haze.
    (αντι για το "να'χαν οι καρδιες αμπαρες να κλειδαμπαρωναν", αν ησουν επαγγελματιας)
    (δεν κατακρινω το ειδος της μουσικης, αλλα δεν ενδυκνειται το κομματι για κιθαριστα).

    Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 02-09-2007 06:15 ]


    bon_scott
    03.09.2007, 21:33
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 31-08-2007 στις 19:26 έγραψε...

    ΟΠΑΑΑΑΑΑ.
    Δεν καταλαβες φιλε.
    Rock Star να θελεις να γινεις και δεν ειναι καθολου ξεπερασμενο ονειρο.
    Ακομα και οι σημερινοι Rock Stars θελουν να γινουν Rock Stars (γιατι κατα βαθος ξερουν οτι δεν ειναι)(οι περισσοτεροι).
    Εγω σου ειπα να μην γινεις επαγγελματιας στην Ελλαδα.
    Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
    Οι πραγματικοι Rock Stars δεν ξεκινησαν με σκοπο να γινουν επαγγελματιες.
    Ξεκινησαν γιατι αγαπουσαν τη μουσικη,
    Αν αγαπας τη μουσικη, οπως σου ειπα και πριν, μην την κανεις απλως, επαγγελμα και μπορει να γινεις και Rock Star ετσι.

    Υ.Γ 1 Αν ειναι να γινεις Δημοσιος Υπαλληλος γινε καλυτερα επαγγελματιας μουσικος.
    Οχι γαι τα λεφτα αλλα για την ξεφτιλα που θα νοιωθεις.
    (αν και μερικοι Δημοσιοι δεν τους νοιαζει γι'αυτο και γινονται)
    Αν παρεξηθηκε κανενας δημοσιος υπαλληλος, καλα εκανε.

    ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ : ενας μαθητης μου ειχε η μανα του κομμωτηριο στο κεντρο και εβγαζε καλα λεφτα. Μου λεει μια μερα,
    Μαθητης : Θελω να γινω επαγγελματιας μουσικος.
    (μα τι σας επιασε ολους και θελετε να πεινασετε? καντε μια διαιτα καλυτερα.)
    Του λεω λοιπον,
    Εγω : δεν τ'αφηνεις αυτα και να κοιταξεις να περασεις σε καμια σχολη που εχει σχεση με την δουλεια που εχεις ετοιμη?
    Μαθητης : και τι να γινω "κομμωτρια"?
    Εγω : οχι κομμωτρια, περνα διοικηση επιχειρησεων, οικονομικα κατι τετοιο, να πηγαινεις στο μαγαζι να κανεις ταμειο, να τα περνεις και να φευγεις. Μετα να πηγαινεις καμμια Αμερικη σε τιποτα μαγαζια να βρισκεις καμια
    "παλια" καλη κιθαρα, τιποτα Στρατο του 57, να τα ακουμπας και να ξαναρχεσαι να μαζευεις τα φιλαρακια σου απο το γκρουπ και να παιζετε κανα Purple Haze.
    (αντι για το "να'χαν οι καρδιες αμπαρες να κλειδαμπαρωναν", αν ησουν επαγγελματιας)
    (δεν κατακρινω το ειδος της μουσικης, αλλα δεν ενδυκνειται το κομματι για κιθαριστα).

    Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 02-09-2007 06:15 ]





    Για αλλη μια φορα σωστος και ρεαλιστης. Το κακο με μενα βεβαια ειναι οτι αυτα που μαρεσει να κανω ειναι:να γραφω (λεφτα μηδεν), να ζωγραφιζω(λεφτα πουθενα), να διαβαζω και να παιζω μουσικη. Να κανω κατι που δεν μαρεσει για τα λεφτα μοναχα? Ε δασκαλε???????
    noizreduction
    04.09.2007, 02:52
    ...Εγω σαν προσωπικη καταθεση εχω ενα ελκος στο στομαχι, πληγωμενο μυ στον ωμο μου ( απο τη μεταφορα του εξοπλισμου ) και τουλαχιστον 2 μηνες ιστορικο αποχης απο μουσικη.
    Απο τοτε ειπα "αντε γεια" και ασχοληθηκα αποκλειστικα με τη μουσικη στουντιου. Θα πεινασω, θα λυσσαξω, αλλα εχω τις μουσικες σπουδες μου και την αξοπρεπεια μου να πεθανω σε ενα κρεβατι και οχι πισω απο 2 πληκτρα με 3 και 60
    delta66
    04.09.2007, 06:49
    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 03-09-2007 στις 21:33 έγραψε...
    Για αλλη μια φορα σωστος και ρεαλιστης. Το κακο με μενα βεβαια ειναι οτι αυτα που μαρεσει να κανω ειναι:να γραφω (λεφτα μηδεν), να ζωγραφιζω(λεφτα πουθενα), να διαβαζω και να παιζω μουσικη. Να κανω κατι που δεν μαρεσει για τα λεφτα μοναχα? Ε δασκαλε???????



    Καλυτερα να κανεις κατι (δουλεια) που δεν σ'αρεσει για τα λεφτα, παρα κατι που σου αρεσει.
    Απλο δεν ειναι?
    Λες πως σου αρεσει το διαβασμα.
    Φαντασου, η δουλεια σου να ηταν να διαβαζεις καθε μερα για 8 ωρες ποιηματα που γραφουν πισω απο τα ημερολογια.......
    Θα σιχαινοσουν το διαβασμα.
    Αλλο δουλεια και αλλο τεχνη.
    asxetos
    04.09.2007, 09:14
    Ενα παράδειγμα session μουσικού είναι ο Frank Gambale ένας μουσικός που έγινε πιο γνωστός απο την Ηλεκτρική ορχήστρα του Chick Corea. Επίσης ένας πολύ καλός μουσικός για ακουστική μελέτη. Ενας τρόπος για μπορεί κάποιος να αποκωδικοποιήσει γρήγορα σόλο πάνω στη κιθάρα είναι μέσω προγράμματος επεξεργασίας ήχου ρίχνοντας μια οκτάβα το σόλο. Ο δεύτερος τρόπος είναι κάποια portable κασετόφωνα που επίσης μπορούν να δουλέψουν μια οκτάβα + και - στα οποία μπορείς να συνδέσεις και την κιθάρα σου και να παίξεις το σόλο που ακούς μαζί. Νομίζω οτι ένα τέτοιο κασετόφωνο είχε βγάλει η Korg.

    Frank Gambale Cracking The Code.


    frank gambale beyond the bridge live


    Frank Gambale Lesson : E Arpeggios





    στο ένα χέρι η βαλίτσα, στο άλλο χέρι η κιθάρα..κιθάρες, παγίδα το νέο διαβατήριο με το μικροτσίπ..δεν έχει σημασία..τα μάτια στον μαέστρο...έτοιμοι παιδιά...φύγαμε....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 04-09-2007 09:26 ]


    odis13
    06.09.2007, 18:12
    Θυμάμαι μια φορά που μου είχε πει ο καθηγητής μου για την περίοδο που είχε δουλέψει λίγο sesionας .Επρεπε να κατεβαίνει συνέχεια Αθήνα ,στη θεσαλονίκη μόνο αλβανοί παίζουνε(εννοούσε τα μικροσκοπικά μεροκάματα).Υπόκοσμος, άθλιες συνθήκες εργασίας κλπ, δεν άντεξε και το έκοψε.Παρόλο που είχε καλά λεφτά.Προτίμησε, για πολύ λιγότερα λεφτά να διδάξει σε ωδείο και να δουλέυει με το συγκρότημά του.
    bon_scott
    06.09.2007, 22:21
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 06-09-2007 στις 18:12 έγραψε...

    Θυμάμαι μια φορά που μου είχε πει ο καθηγητής μου για την περίοδο που είχε δουλέψει λίγο sesionας .Επρεπε να κατεβαίνει συνέχεια Αθήνα ,στη θεσαλονίκη μόνο αλβανοί παίζουνε(εννοούσε τα μικροσκοπικά μεροκάματα).Υπόκοσμος, άθλιες συνθήκες εργασίας κλπ, δεν άντεξε και το έκοψε.Παρόλο που είχε καλά λεφτά.Προτίμησε, για πολύ λιγότερα λεφτά να διδάξει σε ωδείο και να δουλέυει με το συγκρότημά του.



    Γιατι ομως οταν μιλαμε για session μουσικους στην Ελλαδα ενοουμε την μπουζουκοδουλεια? Στο εξωτερικο ξερει κανεις αν υπαρχει ελπιδα?

    At paranoia's poison door,
    Twenty first century schizoid man

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bon_scott στις 06-09-2007 22:23 ]


    Brokenchord
    07.09.2007, 13:39
    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 16-08-2007 στις 11:36 έγραψε...

    Ευχαριστω ρε παιδια για οσα μο ειπατε. Την φυγη στο εξωτερικο ανεκαθεν την εβλεπα σαν την πιο καλη λυση.... Ετσι κι αλλιως δε ρισκαρω τιποτα και θα χω να λεω πως το προσπαθησα. Αποτι καταλαβα παντως με περιμενουν παρα πολλες ωρες μελετης ακομα!!!! Μ αρεσει πολυ αυτο που κανω και επισης δεν εχω και πολλες εναλλακτικες εδω μια και η σχολη που θελω να περασω ειναι κινηματογραφου στην καλων τεχνων, αρα καταδικασμενη στη μικρη μας χωρα.....


    Και εγώ αυτό ήθελα να κάνω αλλά δε μου μου βγήκε βλέπεις
    Θα ξαναδώσω όμως και θα περάσω
    bon_scott
    07.09.2007, 16:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 07-09-2007 στις 13:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος bon_scott στις 16-08-2007 στις 11:36 έγραψε...

    Ευχαριστω ρε παιδια για οσα μο ειπατε. Την φυγη στο εξωτερικο ανεκαθεν την εβλεπα σαν την πιο καλη λυση.... Ετσι κι αλλιως δε ρισκαρω τιποτα και θα χω να λεω πως το προσπαθησα. Αποτι καταλαβα παντως με περιμενουν παρα πολλες ωρες μελετης ακομα!!!! Μ αρεσει πολυ αυτο που κανω και επισης δεν εχω και πολλες εναλλακτικες εδω μια και η σχολη που θελω να περασω ειναι κινηματογραφου στην καλων τεχνων, αρα καταδικασμενη στη μικρη μας χωρα.....


    Και εγώ αυτό ήθελα να κάνω αλλά δε μου μου βγήκε βλέπεις
    Θα ξαναδώσω όμως και θα περάσω



    σου ευχομαι να τα καταφερεις!!!!!
    Brokenchord
    07.09.2007, 22:03
    Ευχαριστώ και το ίδιο ευχομαι και σε εσένα
    toscana
    29.08.2011, 01:15
    τι ειναι σεσσιον μουσικος?
    mi3s
    29.08.2011, 01:34

    Παράθεση:

    Το μέλος toscana στις 29-08-2011 στις 01:15 έγραψε...

    τι ειναι σεσσιον μουσικος?

    Με λίγα λόγια αυτός που μπορεί να παίξει οτιδήποτε και οποτεδήποτε του ζητηθει σε οποιοδήποτε είδος μουσικής από μέταλ μέχρι λαικά.