ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.840 μέλη

    Απέκτησα ηλεκτρική κιθάρα...! Αλλά τι κάνω???

    PrIsoNer
    15.08.2007, 17:28
    Παιδια σημερα στην γιορτη μου ελαβα ως δωρο μια ηλ κιθαρa ...To θεμα ειναι οτι τωρα αισθανομαι χαμενος!!!!Παιζω ηδη ακουστικη κιαρα εδω και εναν χρονο σε δασκαλο....αλλα τωρα δν ξερω πως να συνεχισω...Τι προτινετε???Δν ξερω ουτε τα βασικα για ηλ κιθαρα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-08-2007 02:52 ]


    odis13
    15.08.2007, 19:38
    Παίζεις ακουστική άρα ξέρεις παραπάνω από τα βασικά για ηλεκτρική.Θα πρότεινα να συνεχίσεις και τα δυο με το δασκαλό σου μια ακουστική μια ηλεκτρική.Αν δε διδάσκει ηλεκτρική ο καθηγητής σου μπορείς να πας σε κάποιο ωδείο ή και να πάρεις κάπιο βιβλίο εκμάθησης,κοιτα μονο μη πάρεις κάτι που θα σου μάθει αυτά που ήδη ξέρεις.
    StavmanR
    16.08.2007, 00:36
    Σου εύχομαι να έχεις πάνω από όλα μεράκι στο όργανο. Αν έχεις αυτό είναι θέμα χρόνου να απολαύσεις τις νότες του. Πάνω από όλα σεβασμό στη μουσική. Τότε θα σε σεβαστεί και εκείνη...
    delta66
    16.08.2007, 01:28
    Μη κανεις τιποτα.
    Συνεχισε τα μαθηματα σου στην ακουστικη (πιστευω εννοεις ακουστικη με συρματινες χορδες και οχι κλασσικη που ειναι τελειως διαφορετικο οργανο).
    Τα παιξιματα στην ακουστικη και τη ηλεκτρικη ειναι ιδια σχεδον.
    Το μονο που χρειαζεσαι στην αρχη τουλαχιστον ειναι να κοντρολαρεις το οργανο (Ηλεκτικη κιθαρα) οταν παιζεις στον ενισχυτη να μην ακουγονται θορυβοι και ανοιχτες χορδες.
    Πιστευω εχεις ενισχυτη, γιατι το να παιζεις στην ηλεκτρικη απλως, χωρις ενισχυτη δεν μαθαινεις. ειναι σαν να παιζεις σε μια κακη ακουστικη κιθαρα χωρις καλο ηχο.
    Οσο για βιβλια, μην παρεις τιποτα. δεν θα σε μαθουν κατι παραπανω απο αυτα που μαθαινεις απο το δασκαλο. αρκει να ειναι καλος και δεν περναει ο καιρος ασκοπα.
    Γραφε και ρωτα συμβουλες και αποριες εδω, νομιζω ολο και καποιος καλος φιλος που ξερει και οχι νομιζει οτι ξερει, θα σε βοηθησει.
    Καλυ τυχη.
    Φιλικα Σπυρος Δελτα.
    PrIsoNer
    16.08.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-08-2007 στις 00:36 έγραψε...

    Σου εύχομαι να έχεις πάνω από όλα μεράκι στο όργανο. Αν έχεις αυτό είναι θέμα χρόνου να απολαύσεις τις νότες του. Πάνω από όλα σεβασμό στη μουσική. Τότε θα σε σεβαστεί και εκείνη...



    ΦΙλε μ πολυ πολι ωραια τα λες και ελπιζω να εχεισς δικιο... και το μερακι εχω και αγαπω πολυ αυτο π κανω...το κακο εινια οτι αρχισα κιθαρα στα 15 μου... παρ ολα αυα παρναω το γεμαλυτερο μερος ης μερας με αυτην αγκαλια...

    Λεγοντας δν ξερω τα βασικα εννοω δν ξερω πως αλλαζει ο ηχος κτλ(εχω και ενισχυτη οπως ανεφερε καποιος αλλος φιλος)

    Ξερει μηπως καποιος να μου προτεινει βιβλια η τπτ αλλο ετσι ωστε να προχωρησω μονος μ στο οργανο και να μαθω κανα τραγουδακι του επιπεδου μου....
    deathminor88
    16.08.2007, 18:40
    Ρε παιδιά, μια είναι η αποελεσματική αλλά και σωστή λύση. Μαθήματα μεχρι να φτάσετε σε κάποιο επίπεδο όπου θα ξέρετε τι σας γίνεται. Ακόμα και 1 ή 2 φορές τον μήνα αν δεν υπάρχει η οικονομική άνεση...
    StavmanR
    18.08.2007, 17:28
    Παράθεση:

    Το μέλος PrIsoNer στις 16-08-2007 στις 13:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-08-2007 στις 00:36 έγραψε...

    Σου εύχομαι να έχεις πάνω από όλα μεράκι στο όργανο. Αν έχεις αυτό είναι θέμα χρόνου να απολαύσεις τις νότες του. Πάνω από όλα σεβασμό στη μουσική. Τότε θα σε σεβαστεί και εκείνη...



    ΦΙλε μ πολυ πολι ωραια τα λες και ελπιζω να εχεισς δικιο... και το μερακι εχω και αγαπω πολυ αυτο π κανω...το κακο εινια οτι αρχισα κιθαρα στα 15 μου... παρ ολα αυα παρναω το γεμαλυτερο μερος ης μερας με αυτην αγκαλια...

    Λεγοντας δν ξερω τα βασικα εννοω δν ξερω πως αλλαζει ο ηχος κτλ(εχω και ενισχυτη οπως ανεφερε καποιος αλλος φιλος)

    Ξερει μηπως καποιος να μου προτεινει βιβλια η τπτ αλλο ετσι ωστε να προχωρησω μονος μ στο οργανο και να μαθω κανα τραγουδακι του επιπεδου μου....



    Υπάρχουν πολλοί τρόποι, για να βοηθηθείς. Μιας και βρίσκεσαι σε σχετικά προχωρημένη ηλικία, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με αυτό κυρίως που σε εκφράζει ακουστικά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις βιβλία με ακκόρντα, ολοκληρωμένες παρτιτούρες ή ακόμα και ταμπλατούρες. Προσωπική άποψη είναι να μην κλείνεις τα αυτιά σε τίποτα. Όλα έχουν κάτι να προσφέρουν. Εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση και μη βιάζεσαι να παίξεις σε κοινό. Επίσης, η μουσική παρέα βοηθά και σε κρατά σε εγρήγορση. Αν έχεις γνωστούς του επιπέδου σου, μπορείτε να ασχολείστε μαζί.
    twr
    19.08.2007, 00:37
    Τι κιθάρα είναι(μάρκα, μοντέλο κτλ)???
    Όχι τπτ άλλο, να ξέρω και τι θα απαντήσω!!..
    PrIsoNer
    19.08.2007, 18:13
    PAC-112 YAMAHA αυτη την κιθαρα εχω...πιστευω οτι ειναι πολυ για το επιπεδο μου...?????
    mike-railse
    03.09.2007, 22:00
    Prwsopika tha se proteina na sybexiseis ta mathimata akoustikhs
    kai gia hlektrikh na pas se ena wdeio opou tha vreis daskalo
    eidika gia ayto to organo.....

    ALLA prosekse min kaneis ayta pou hdh ksereis...
    opote tha ton peis se poio stadio vriskesai!!

    winlowoo
    23.09.2007, 16:15
    EGW THA SOU PROTINA NA SINEXEIZES ME AKOUSTIKI GIA KANA XRONO AKOMA KAI META NA KANEIS MATHIMATA ILEKTRIKIS KITHARAS KAI DEN THA TO METANIOSEIS