ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.830 μέλη

    Σκεφθήκατε ποτέ να μετακομίσετε σε άλλη χώρα????

    sentoni
    20.08.2007, 19:27



    . . . είναι τεράστια α α α α α η χαρά μου . . .
    SOPHIA-MX-4EVER
    20.08.2007, 20:03
    na metakomiso se alli hora???
    to oneiro mou
    molis kleiso ta 18
    na fygo gia panta
    i esto na erhomai kana kalokairi

    (sorry gia to greeklish. to pc pou eimai den ehei ellinikous haraktires. FILIA APO TIN PARO )
    renabill
    20.08.2007, 20:27
    Θα ήθελα να υπήρχαν κίνητρα να ζήσουν νέοι άνθρωποι στην επαρχία. : Αλλά επειδή αυτό δε θα συμβεί ποτέ, θα προτιμούσα να πάω στο εξωτερικό. Η Ελλάδα δεν εκτιμά τα παιδιά της...
    punkster
    20.08.2007, 22:20
    Δεν ξερω αν θα ηθελα να μετακομισω καπου μονιμα. Αυτο που ξερω ειναι οτι θελω να ταξιδεψω πολυ!

    Απο μικρη ειχα ονειρο να ταξιδεψω πανω σε ποδηλατο! Σε μικρες αποστασεις, ενταξει! Καπου στην ευρωπη τουλαχιστον! Κ να παω σε περιοχες ακυρες, οχι τα κλισε που διαφημιζουν τα τουριστικα πρακτορια! Ελπιζω καποτε να το κανω...
    kamelia8
    28.03.2008, 16:30
    Ναι, το έχω σκεφτεί, αλλά δε νομίζω ότι θα μπορέσω ποτέ να το κάνω...
    Δυστυχώς, όσο κι αν την κατηγορώ την Ελλάδα, δεν μπορώ να την αφήσω...!
    ISILINDIR
    28.03.2008, 17:08
    Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές σε χώρες της Ευρώπης για δουλειά και έχω μείνει αρκετό καιρό ώστε να μπορώ να κρίνω. Δυστυχώς οι Ευρωπαίοι είναι πίσω σε πολλά πράγματα σε σχέση με εμάς και ας φαίνεται περίεργο. Οι συνθήκες ζωής είναι πολύ χειρότερες. Το φαγητό, η εγκληματικότητα, οι συνθήκες εργασίας, ακόμα και στο τομέα του ασφαλιστικού. Οι μόνες χώρες που βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα είναι οι σκανδιναυικές. Το εξωτερικό προσφέρεται μόνο για τουριστικούς λόγους....

    Η Ελλάδα για μία ακόμη φορά πέφτει θύμα της ξενομανίας των Ελλήνων.
    NoExit
    28.03.2008, 17:30
    Φυσικά!! Αν ήταν στο χέρι αυτή τη στιγμή θα βρισκόμουν στο Βερολίνο ή στο Παρίσι, Νεα Υόρκη, Λονδίνο.. Εξάλλου μετα τις σπουδές μου δεν έχω σκόπο να γυρίσω πίσω.
    Liza32
    28.03.2008, 18:25
    Άν μετακόμιζε και η οικογένεια μου μαζί μου γιατί όχι;
    tago
    28.03.2008, 18:29
    Κι όμως, το εχω σκεφτεί πολλες φορές!!!
    asxetos
    28.03.2008, 18:29
    ναι αμε! Στη ουγκαντα. Απο εδω απο τη μπανανια ειναι πιο καλα.
    okanenas
    28.03.2008, 19:10
    Που θα παει θα γίνουμε και εμείς Ουγκάντα
    Termite
    28.03.2008, 22:06
    ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ...ΚΑΙ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ
    Oceanborn
    29.03.2008, 01:55
    Από πολύ μικρή ήθελα να φύγω απο την Ελλάδα, το σκεφτόμουνα συνέχεια και την πρώτη φορά που πήγα στην Ιταλία είπα: "Αυτή είναι χώρα για να ζήσω!!". Και μετά από 4 χρόνια επιτέλους το όνειρό μου θα γίνει πραγματικότητα και θα το σκεφτώ πολύ για να ξαναγυρίσω!!!!
    MusicMaker83
    31.03.2008, 00:06
    Παιδια το ξέρω οτι είναι τετριμένο αλλα ΗΠΑ!! Έκατσα ένα χρόνο(κυρίως Βοστόνη) και όταν ξαναγύρισα είχα την αίσθηση οτι με πέταξαν σε ένα κάδο με σκουπίδια...Φυσικά μόνο αν έχεις λεφτα επιβιώνεις εκεί, οι δουλειές δυσκολες και δεν υπάρχει και καμία κοινωνική φροντίδα για τους ντόπιους(γιατι εδω υπάρχει...χαχαχα). Φυσικά οι ανθρωποι είναι ψωνάρες γιατι νομίζουν οτι είναι το κέντρο του κόσμου. Αν είχα τη ρευστότητα(να τεμπελιάζω δηλαδή) άντε πήγαινα ξανά...αχχχ
    rompa
    31.03.2008, 02:41
    Τώρα τελευταία όλα και συχνότερα το σκέφτομαι να την κάνω με ελαφρά από δω ...
    swkraths
    31.03.2008, 13:23
    Όποτε ανακοινώνονται τα αποτελέσματα των εκλογών...
    Όχι ότι δεν είναι γνωστά από πριν αλλά πάντα κάτι με κάνει να ευελπιστώ....
    rompa
    01.04.2008, 09:49
    Παράθεση:
    Όποτε ανακοινώνονται τα αποτελέσματα των εκλογών...
    Όχι ότι δεν είναι γνωστά από πριν αλλά πάντα κάτι με κάνει να ευελπιστώ....



    Και εγώ το ίδιο . Μία φορά είχα απελπιστεί τόσο πολύ που ήθελα να την κάνω
    swkraths
    01.04.2008, 10:51
    Εγώ πάλι κάθε φορά απελπίζομαι....
    Τι να κάνουμε...Αγαπάμε την Ελλάδα όσο κι αν μας πληγώνει
    bon_scott
    01.04.2008, 15:11
    Oπουδηποτε στην κεντρικη/βορεια Ευρωπη και σιγουρα σε πολη οχι πολυ μεγαλη.....η και στον Καναδα... Η Ελλαδα σιγουρα απορριπτεται!!!!! παντως δεν παρατηρησα καμια ξενομανια...
    Οσα ατομα γνωριζω ειναι Ελληναραδες οι οποιοι εκτος των αλλων εκτοξευουν στερεοτυπες κατηγοριες κατα των λαων που προανεφερα...π.χ. η ατακες του λεβεντομαλ.... "αυτοι ειναι ξενερωτοι","αυτοι δεν εχουν νυχτερινη ζωη","αυτοι αυτοκτονουν" κλπ. και μονο για να ξεφυγω απο κατι τετοιους ευχαριστως θα φυγω..
    CROSS
    01.04.2008, 15:22
    Αν μπορούσα να πάρω μαζί μου το σπίτι μου και την γειτονιά μου,ίσως έφευγα.
    Αλλά για ποιό λόγο να θέλει κάποιος να φύγει οριστικά?
    Μπορεί να κάνει τα ταξιδάκια του και να γυρίζει πάλι πίσω.Τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται.Οι περισσότεροι μπορεί να βλέπουν παντού ''μαυρίλα''αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλα χρώματα.Ένα π.χ:αν κάποιος ζούσε σε βουνό και δεν είχε φύγει ποτέ απο εκεί δεν θα είχε δει καθόλου θάλασσα στη ζωή του..αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας.Αρκεί να κοιτάς εκεί που πρέπει