ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη
    Liza32
    24.08.2007, 10:32
    Συχνά, βλέπουμε ανθρώπους οι οποίοι παρόλο που δεν έχουν κάτι κακό στο χαρακτήρα και στην εμφάνισή τους, πιστεύουν οτι έχουν, οπότε αυτό λειτουργεί αρνητικά στη ζωή τους. Έρχεται κάποια στιγμή που συμβαίνει αυτό ακριβώς που πιστεύουν. Για παράδειγμα,κάποιος μπορεί να έχει τόσο κακή εικόνα για τον εαυτό του ώστε να νομίζει οτι οι άλλοι βλέπουν μόνο το ελάττωμα του και οχι τα προτερήματα οπότε είναι και σίγουρος οτι δεν θα πετύχει στη ζωή και στις σχέσεις του με τους άλλους. Τελικά η αυθυποβολή, μπορεί να καταστρέψει τη ζωή μας, και με ποιό τρόπο μπορέι κάποιος να γιατρευτεί απο αυτή; Και τι μπορούν να κάνουν άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση ώστε να ξεπεράσουν τις αναστολές και τις φοβίες τους απέναντι στους άλλους;
    noizreduction
    24.08.2007, 10:35
    Nομιζω πως η μονη λυση ειναι η αυτοεκτιμηση. Συνηθως ειναι αδυνατον καποιος να το πετυχει μονος του αυτο, ιδιαιτερα οταν δεν εκτιμαει καθολου τον εαυτο του, επομενως ολη η προσπαθεια ανυψωσης του ηθικου και του εγωισμου ( με την καλη εννοια, γιατι ειναι απαραιτητος και ο εγωισμος ) θα την αναλαβει ο συντροφος ή ο καλυτερος φιλος του ατομου. Προσωπικη μου αποψη ειναι πως καποιος που δεν πιστευει στον εαυτο του, εχει να επιλεξει το μονοδρομο της αυτοεκτιμησης
    tsarasjoint
    24.08.2007, 11:29
    Αυτοεκτιμηση...συμφωνω.επισης οσο και να σου φανει ασχετο,η γυμναστικη βοηθαει...αποβαλεις τοξινες,προμηθευεται το σωμα με τα πιο υγειη ''ναρκωτικα'',ομορφαινει επισης...και ο διαλογισμος παιζει σημαντικο ρολο.κοιταξε το και αυτο εχει δυνατα χαρτια...επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις την αυθυποβολη απο την αναποδη.....δεν μας την εδωσε η φυση τυχαια...
    xaris-
    24.08.2007, 13:22
    Πιστη για αυτο που ημαστε και γιαυτο που πιστευουμε.Ο δρομος πολλες φορες ειναι δυσκολος αλλα η ανταμοιβει ειναι μεγαλη αμα φτασεις στο τελος και βγεις νικητης.

    SOUGIAS

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xaris- στις 24-08-2007 13:24 ]


    GeorgeSadoor
    24.08.2007, 20:59
    Έχω περάσει απο το συγκεκριμένο αυτό ψυχολογικό στάδιο αλλά το ξεπέρασα.Έκανα μιά βόλτα σε ένα βιβλιοπωλείο και είχε ένα ράφι σχετικά με ψυχολογία.Δεν μένδιέφεραν ποτέ τέτοια θέματα αλλά είπα να χαζέψω.Τελικά βρήκα πολλά βιβλία σχετικά με την αυτοεκτίμηση και πως να βελτιωθεί.Πραγματικα πήρα ένα βιβλίο το οποίο το διάβασα 3 φορές (και εχω σκοπό να το ξαναδιαβάσω) και πραγματικά με΄κανε να αγαπήσω τον εαυτό μου.
    Όποιος θέλει μπορεί να κάνει μια <<βόλτα>> σ'ενα βιβλιοπωλείο και θα βρεί.
    Επίσης θέλω να πώ πως η αυθυποβολή δεν έχει να κάνει σχέση μόνο με αυτό το θέμα αλλά σχετικά με την <<πίστη>> που έχει το άτομο για οτιδήποτε.Θα φέρω ένα ακραίο παράδειγμα.Υπάρχουν χάπια (ναρκωτικά ας πούμε) τα οποία σου λένε πως αν το πάρεις θα είσαι γεμάτος ζωντάνια κ.τ.λ..Αυτό το χαπάκι μπορεί να μην είναι τίποτε απολύτως αλλά άμα το πάρει κάποιος και έχει ακούσει τόσα πολλά γι αυτό και έχει πιστή τότε θα νιώσει όντως καλύτερα.Η σκέψη και μόνο δηλ..
    gexrag
    25.08.2007, 08:34
    Αγαπητή Liza32
    ΤΑ σχετικά που έχω ήδη αναφέρει για τον έλεγχο της σκέψης και της θέλησης είναι
    ο καλύτερος δρόμος. Ο έλεγχος της σκέψης και της θέλησης επιτυγχάνεται έμμεσα
    ή άμεσα. Καλύτερα να μην επαναλαμβάνομαι. Δεν θυμάμαι που έχω κάνει τις
    σχετικές καταχωρήσεις.
    Liza32
    25.08.2007, 08:41
    Αγαπητέ gexrag ξέρω που αναφέρεσαι. Σε ευχαριστώ πολύ. Η ερώτηση δεν αφορά εμένα αλλά κάποιον που γνώριζα παλιά. Να είσαι καλά.
    darbukaboy
    25.08.2007, 11:51
    Η αυτοεκτιμηση που αναφερθηκε απο τους προλαλησαντες κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι δυνατο να επιτευχθει μονο με εξωτερικη βοηθεια(οικογενειακο περιβαλλον,φιλοι κτλ),εφοσον το ατομο που υποκειται στην αυθυποβολη δεν ειναι και στην καλυτερη ψυχολογικη κατασταση.Μπορει να χρειαστει ακομα και επιστημονικη υποστηριξη σε περιπτωση που η αυθυποβολη παρει ακραιες διαστασεις.
    ogyon21
    25.08.2007, 20:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 24-08-2007 στις 10:32 έγραψε...

    Συχνά, βλέπουμε ανθρώπους οι οποίοι παρόλο που δεν έχουν κάτι κακό στο χαρακτήρα και στην εμφάνισή τους, πιστεύουν οτι έχουν, οπότε αυτό λειτουργεί αρνητικά στη ζωή τους. Έρχεται κάποια στιγμή που συμβαίνει αυτό ακριβώς που πιστεύουν.


    Λοιπον(και τονιζω αυτο το λοιπον για να κανω εντυπωση). Καποιος που δεν εχει κατι στο χαρακτηρα του και στην εμφανιση του, παρολαυτα πιστευει οτι εχει, προφανως κατι θα ξερει.. Κι εννοω πως θα ξερει πιο ειναι το βασικο του προβλημα, και προφανως θα το σκεπαζει με γκρινια κατα του χαρακτηρα του.. Τωρα βεβαια ολο αυτο που ρωτησες τι σχεση εχει με την αυθυποβολη εγω δεν καταλαβα.. Πιθανοτατα βεβαια να διαβαζουμε διαφορετικα πραγματα, και για τον καθενα η αυθυποβολη να σημαινει διαφορετικο πραγμα.. Εγω θα στηριχθω στην εννοια που του εδωσε ο Φρουντ, και θα αποφυγω τις αλλες.. Αυτο που λες , μαλλον στο κινημα περι θετικης σκεψης θα το εντασσα, παρολο που διαφωνω μαζι του μιας και ενω ειναι ενα κινημα που προσπαθει να προβληθει ως τετοιο με προοδευτικες ιδεες κτλ, παρολαυτα χρησιμοποιουν με το δικο τους "μαγευτικο τροπο" τις απολυτες αποψεις του Γιουνγκ καθως και του Αλιστερ Κροουλυ περι "Thelema".. Βεβαια ολοι οι πιστοι χωρατε (οι υπολοιποι θα μεινουμε απεξω να σας κοιταμε να στριμωχνεστε)..


    Tren
    25.08.2007, 21:01
    What Will Be Will&Be???

    Μια φορα κι εναν καιρο σε μια μεγαλη πολη ζουσε ενας αντρας και μια γυναικα.
    Ο Be και η Will.
    Τελειως συμπτωματικα περπατουσαν τα ιδια σοκακια καθως ζουσαν στην ιδια πολη και στριβανε πανω κατω στις ιδιες γωνιες.
    Ετσι μια μερα οπως ισως ηταν γραφτο κι επομενο επεσαν ο ενας πανω στον αλλον.
    Γνωριστηκαν κι αρχισαν να μιλουν και να ερωτευονται.
    Περπατουσαν συνεχεια μαζι απο τοτε και τους αρεσε πολυ να στριμωχνονται κατω απο την ιδια ομπρελα οταν εβρεχε.
    Κι οταν δεν εβρεχε εβρισκαν αλλους δικους τους περιορισμενους χωρους που να τους χωρουν.
    Με τον καιρο λοιπον ηρθαν τοσο κοντα οι δυο τους, σχεδον σαν να ειχε μπει ο ενας μεσα στον αλλον..
    Ετσι οταν ο Be μιλουσε στην Will δεν ειχε να της πει τιποτα καινουργιο που να την εντυπωσιασει,αφου ταιριαζαν τα λογια του τοσο πολυ πια μ'αυτα που αυτη ηθελε ν'ακουσει η να πει.Καθως λοιπον γι αυτον η σιωπη της ηταν η απολυτη ταυτιση μαζι του και η απολυτη εκφραση του ερωτα της η γλυκια και ησυχη Will εχασε την φωνη της για παντα.

    Βεβαια...ολα αυτα τα πιστευε ο Be ετσι?
    Γιατι αν ρωτησουμε τη Will ισως μας πει πως τα χε καποτε μ'εναν τρελο που παραμιλαγε...κι αυτη απλα αδιαφορουσε...

    Ολα ειναι στο μυαλο!!!
    ogyon21
    26.08.2007, 10:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 25-08-2007 στις 21:01 έγραψε...

    What Will Be Will&Be???

    Μια φορα κι εναν καιρο σε μια μεγαλη πολη ζουσε ενας αντρας και μια γυναικα.
    Ο Be και η Will.
    Τελειως συμπτωματικα περπατουσαν τα ιδια σοκακια καθως ζουσαν στην ιδια πολη και στριβανε πανω κατω στις ιδιες γωνιες.
    Ετσι μια μερα οπως ισως ηταν γραφτο κι επομενο επεσαν ο ενας πανω στον αλλον.
    Γνωριστηκαν κι αρχισαν να μιλουν και να ερωτευονται.
    Περπατουσαν συνεχεια μαζι απο τοτε και τους αρεσε πολυ να στριμωχνονται κατω απο την ιδια ομπρελα οταν εβρεχε.
    Κι οταν δεν εβρεχε εβρισκαν αλλους δικους τους περιορισμενους χωρους που να τους χωρουν.
    Με τον καιρο λοιπον ηρθαν τοσο κοντα οι δυο τους, σχεδον σαν να ειχε μπει ο ενας μεσα στον αλλον..
    Ετσι οταν ο Be μιλουσε στην Will δεν ειχε να της πει τιποτα καινουργιο που να την εντυπωσιασει,αφου ταιριαζαν τα λογια του τοσο πολυ πια μ'αυτα που αυτη ηθελε ν'ακουσει η να πει.Καθως λοιπον γι αυτον η σιωπη της ηταν η απολυτη ταυτιση μαζι του και η απολυτη εκφραση του ερωτα της η γλυκια και ησυχη Will εχασε την φωνη της για παντα.

    Βεβαια...ολα αυτα τα πιστευε ο Be ετσι?
    Γιατι αν ρωτησουμε τη Will ισως μας πει πως τα χε καποτε μ'εναν τρελο που παραμιλαγε...κι αυτη απλα αδιαφορουσε...

    Ολα ειναι στο μυαλο!!!




    ρε γμτ, μου το χαλας με αυτον τον τροπο πολυ συχνα.. ΠΕριμενω να ακουσω αποψη απο εσενα, μιας και απο σενα και απο μετρημενους στα δακτυλα βλεπω που και που καμια σοβαρη αποψη εδω μεσα, και παρολ'αυτα συχνα το ληγεις με μπυριτσες και παραβολες... τσκ τσκ τσκ (Παντως ωραιο το παραπανω...με τον BE)
    tsarasjoint
    27.08.2007, 15:51
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 25-08-2007 στις 20:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 24-08-2007 στις 10:32 έγραψε...

    Συχνά, βλέπουμε ανθρώπους οι οποίοι παρόλο που δεν έχουν κάτι κακό στο χαρακτήρα και στην εμφάνισή τους, πιστεύουν οτι έχουν, οπότε αυτό λειτουργεί αρνητικά στη ζωή τους. Έρχεται κάποια στιγμή που συμβαίνει αυτό ακριβώς που πιστεύουν.


    Λοιπον(και τονιζω αυτο το λοιπον για να κανω εντυπωση). Καποιος που δεν εχει κατι στο χαρακτηρα του και στην εμφανιση του, παρολαυτα πιστευει οτι εχει, προφανως κατι θα ξερει.. Κι εννοω πως θα ξερει πιο ειναι το βασικο του προβλημα, και προφανως θα το σκεπαζει με γκρινια κατα του χαρακτηρα του.. Τωρα βεβαια ολο αυτο που ρωτησες τι σχεση εχει με την αυθυποβολη εγω δεν καταλαβα.. Πιθανοτατα βεβαια να διαβαζουμε διαφορετικα πραγματα, και για τον καθενα η αυθυποβολη να σημαινει διαφορετικο πραγμα.. Εγω θα στηριχθω στην εννοια που του εδωσε ο Φρουντ, και θα αποφυγω τις αλλες.. Αυτο που λες , μαλλον στο κινημα περι θετικης σκεψης θα το εντασσα, παρολο που διαφωνω μαζι του μιας και ενω ειναι ενα κινημα που προσπαθει να προβληθει ως τετοιο με προοδευτικες ιδεες κτλ, παρολαυτα χρησιμοποιουν με το δικο τους "μαγευτικο τροπο" τις απολυτες αποψεις του Γιουνγκ καθως και του Αλιστερ Κροουλυ περι "Thelema".. Βεβαια ολοι οι πιστοι χωρατε (οι υπολοιποι θα μεινουμε απεξω να σας κοιταμε να στριμωχνεστε)..



    απολυτος ο γιουνγκ??? μα μονο και μονο που μιλησε για συλλογικο,με τις οποιες εννοιες,ηταν φυσικο οχι μονο να μην γινουν αποδεκτες οι αποψεις του απο τους εκκεντρικους-κοντοφθαλμους ''συναδελφους'' του,αλλα και να σαμποταριστουν-μποικοταριστουν απο την εξουσια,μιας και δυσκολα βρισκεις στο συλλογικο κατι που να δυερειται,σε αντιθεση με τον σεξοκεντρικο(σαν την κοινωνια μας)-μονοπλευρο φρουδακο...καποτε ενας παπας μας ελεγε να μη διαβαζουμε Νιτσε γιατι ηταν λεει αθεος.τι να πω...εγω χρονια αργοτερα που ετυχε να διαβασω,καθε αλλο παρα αθεο τον βρηκα. τι σημαινει οταν βρεις μια μυγα σε ενα καλο φαγητο? οτι το φαγητο δεν ειναι καλο?οτι ο μαγειρας ειναι απροσεκτος?οτι ηταν η κακη στιγμη?θα ξαναφας σε αυτο το μερος παρολο που εχεις ακουσει τα καλυτερα?τι θα εκανες? εγω θα σιγουρα δε θα ετρωγα το συγκεκριμενο πιατο και επειτα θα το εψαχνα...
    Tren
    27.08.2007, 16:51
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 26-08-2007 στις 10:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 25-08-2007 στις 21:01 έγραψε...

    What Will Be Will&Be???

    Μια φορα κι εναν καιρο σε μια μεγαλη πολη ζουσε ενας αντρας και μια γυναικα.
    Ο Be και η Will.
    Τελειως συμπτωματικα περπατουσαν τα ιδια σοκακια καθως ζουσαν στην ιδια πολη και στριβανε πανω κατω στις ιδιες γωνιες.
    Ετσι μια μερα οπως ισως ηταν γραφτο κι επομενο επεσαν ο ενας πανω στον αλλον.
    Γνωριστηκαν κι αρχισαν να μιλουν και να ερωτευονται.
    Περπατουσαν συνεχεια μαζι απο τοτε και τους αρεσε πολυ να στριμωχνονται κατω απο την ιδια ομπρελα οταν εβρεχε.
    Κι οταν δεν εβρεχε εβρισκαν αλλους δικους τους περιορισμενους χωρους που να τους χωρουν.
    Με τον καιρο λοιπον ηρθαν τοσο κοντα οι δυο τους, σχεδον σαν να ειχε μπει ο ενας μεσα στον αλλον..
    Ετσι οταν ο Be μιλουσε στην Will δεν ειχε να της πει τιποτα καινουργιο που να την εντυπωσιασει,αφου ταιριαζαν τα λογια του τοσο πολυ πια μ'αυτα που αυτη ηθελε ν'ακουσει η να πει.Καθως λοιπον γι αυτον η σιωπη της ηταν η απολυτη ταυτιση μαζι του και η απολυτη εκφραση του ερωτα της η γλυκια και ησυχη Will εχασε την φωνη της για παντα.

    Βεβαια...ολα αυτα τα πιστευε ο Be ετσι?
    Γιατι αν ρωτησουμε τη Will ισως μας πει πως τα χε καποτε μ'εναν τρελο που παραμιλαγε...κι αυτη απλα αδιαφορουσε...

    Ολα ειναι στο μυαλο!!!




    ρε γμτ, μου το χαλας με αυτον τον τροπο πολυ συχνα.. ΠΕριμενω να ακουσω αποψη απο εσενα, μιας και απο σενα και απο μετρημενους στα δακτυλα βλεπω που και που καμια σοβαρη αποψη εδω μεσα, και παρολ'αυτα συχνα το ληγεις με μπυριτσες και παραβολες... τσκ τσκ τσκ (Παντως ωραιο το παραπανω...με τον BE)



    Αυτη ειναι η αποψη μου.Δεν ειναι παραβολες ουτε παραθεσεις.Απο το κεφαλακι μου τα βγαζω ,τα κανω ιστοριουλες και τα γραφω.Θελω να πω ,πως οι παραβολες μου ειμαι εγω.Νομιζω οτι καταλαβες πανω κατω τι πιστευω
    ogyon21
    27.08.2007, 17:13
    Παράθεση:

    Το μέλος tsarasjoint στις 27-08-2007 στις 15:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 25-08-2007 στις 20:21 έγραψε...

    χρησιμοποιουν με το δικο τους "μαγευτικο τροπο" τις απολυτες αποψεις του Γιουνγκ καθως και του Αλιστερ Κροουλυ περι "Thelema".. Βεβαια ολοι οι πιστοι χωρατε (οι υπολοιποι θα μεινουμε απεξω να σας κοιταμε να στριμωχνεστε)..



    απολυτος ο γιουνγκ??? μα μονο και μονο που μιλησε για συλλογικο,με τις οποιες εννοιες,ηταν φυσικο οχι μονο να μην γινουν αποδεκτες οι αποψεις του απο τους εκκεντρικους-κοντοφθαλμους ''συναδελφους'' του,αλλα και να σαμποταριστουν-μποικοταριστουν απο την εξουσια,μιας και δυσκολα βρισκεις στο συλλογικο κατι που να δυερειται,σε αντιθεση με τον σεξοκεντρικο(σαν την κοινωνια μας)-μονοπλευρο φρουδακο...καποτε ενας παπας μας ελεγε να μη διαβαζουμε Νιτσε γιατι ηταν λεει αθεος.τι να πω...εγω χρονια αργοτερα που ετυχε να διαβασω,καθε αλλο παρα αθεο τον βρηκα. τι σημαινει οταν βρεις μια μυγα σε ενα καλο φαγητο? οτι το φαγητο δεν ειναι καλο?οτι ο μαγειρας ειναι απροσεκτος?οτι ηταν η κακη στιγμη?θα ξαναφας σε αυτο το μερος παρολο που εχεις ακουσει τα καλυτερα?τι θα εκανες? εγω θα σιγουρα δε θα ετρωγα το συγκεκριμενο πιατο και επειτα θα το εψαχνα...



    "χρησιμοποιουν με το δικο τους "μαγευτικο τροπο" απολυτα τις αποψεις του Γιουνγκ ..." ηθελα να γραψω αλλα απο κεκτημενη ταχυτητα αλλαξα πληρως το νοημα.. Σορυ.. (Ι Λαβ Γιουνγκ)
    steliko
    02.04.2010, 23:17

     

    όλη σου η ζωή μία αυθυποβολή είναι,

    αυθυποβάλλεσαι ή σε αυθυποβάλλουν

    και πάντα με ένα μυαλό,

    γύρο από μία σκέψη, γύρο από έναν στόχο.

    με κύριο στόχο την επιτυχία,

    χωρίς όμως λογική ή κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο

    γιατί το μυαλό δεν εγγυάται λογική και δεν δαμάζεται

    το μυαλό μόνο δαμάζει.

     


    Disasterpiece
    06.04.2010, 03:34


    ORFEASMIRSINIS
    21.05.2010, 00:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 24-08-2007 στις 10:32 έγραψε...

    Συχνά, βλέπουμε ανθρώπους οι οποίοι παρόλο που δεν έχουν κάτι κακό στο χαρακτήρα και στην εμφάνισή τους, πιστεύουν οτι έχουν, οπότε αυτό λειτουργεί αρνητικά στη ζωή τους. Έρχεται κάποια στιγμή που συμβαίνει αυτό ακριβώς που πιστεύουν. Για παράδειγμα,κάποιος μπορεί να έχει τόσο κακή εικόνα για τον εαυτό του ώστε να νομίζει οτι οι άλλοι βλέπουν μόνο το ελάττωμα του και οχι τα προτερήματα οπότε είναι και σίγουρος οτι δεν θα πετύχει στη ζωή και στις σχέσεις του με τους άλλους. Τελικά η αυθυποβολή, μπορεί να καταστρέψει τη ζωή μας, και με ποιό τρόπο μπορέι κάποιος να γιατρευτεί απο αυτή; Και τι μπορούν να κάνουν άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση ώστε να ξεπεράσουν τις αναστολές και τις φοβίες τους απέναντι στους άλλους;

      Το υποσυνείδητο είναι ο μεγάλος κυρίαρχος και ρυθμιστής της ζωής και της μοίρας μας.Με ο,τι σκέψη το <<τρέφουμε>> κάθε ημέρα,κάθε δευτερόλεπτο,με αυτά στη συνέχεια θα κατευθύνει τη ζωή μας και τη μοίρα μας.Στο χέρι μας είναι να το τροφοδοτούμε με υλικά μεγαλείου και πλούτου και αυτά θα μας ανταποδώσει.Σκέψεις φοβικές.καταστροφολογικές θα το κάνουν να μας ανταποδώσει δυστυχία


    Papiorockaki
    23.05.2010, 09:18

    "Έχει σημασία να γνωρίζεις ποιος είσαι... Και αυτό δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο όταν γεμίσεις όλα σου τα πεδία με πνευματική ενέργεια... Όταν γνωρίσεις το συναισθηματικό, όταν το κέντρο της καρδιάς δεν είναι απλά για να δώσει ή να πάρει ενέργεια, αλλά δημιουργεί την αμφίδρομη ροή του ΕΙΜΑΙ..."{#emotions_dlg.yes}