ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη

    Απορία σχετικά με τη μαγεία

    Liza32
    24.08.2007, 10:41
    Θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία. Μπορεί κάποιος που σε εχθρεύεται να σου κάνει μάγια προκειμένου να πετύχει το σκοπό του όποιος και αν είναι αυτός; Αν ναι, πως μπορέι κάποιος να απαλλαγεί απο τα μάγια; Η εκκλησία απο όσο γνωρίζω, πιστεύει στην ύπαρξη της μαγείας και έχει και σχετική προσευχή για αυτό το ζήτημα. Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι για την απαλλαγή απο τα μάγια να με ενημερώσει σχετικά. Υπάρχει λόγος.
    noizreduction
    24.08.2007, 10:59
    Aπο την στιγμη που εχεις ενημερωθει πως η Εκκλησια πιστευει στα μαγια και εχει και συγκεκριμενη ευχη ( για τη βασκανια αν θυμαμαι καλα ), καλυτερα να μιλησεις με εναν ιερεα που εμπιστευεσαι. Προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν κανεναν αλλον, διοτι οποιος λεει πως μπορει να σε απαλλαξει απο τα μαγια, σημαινει πως χρησιμοποιει και ο ιδιος (αντι)μαγια και στην ορθοδοξη Εκκλησια, τα μαγια ειναι δαιμονικες παρουσιες.
    tsarasjoint
    24.08.2007, 11:18
    Ναι,καλη η αρχη απο την εκκλασια με καποιον πνευματικο που εμπιστευεσαι...συνεχισε ομως να ρωτας και να ψαχνεσαι γιατι κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν ειναι ολα ζητημα αγγελων-δαιμονων,αλλα υπαρχει και η δυναμη του νου,του ανθρωπινου πνευματος,του φοβου...και ισως ολα να ειναι ζητηματα ενεργειων με διαφορετικη υποσταση...περιμενω νεα σου με ενδιαφερον! με αγαπη Σπυρος.
    tsarasjoint
    24.08.2007, 12:08
    Δηλαδη η βουληση μας,αγαπητη μνκ, εχει δωθει για να κανουμε οτι λενε οι παπαδες, η αλλιως τιποτε?ναι βρε καλο μου να αρχισει απο κει επειδη πιθανοτατα να εχει βαπτιστει,οπου σημαινει οτι εχει ενα δυνατο εφοδιο,αλλα οχι ομως τυφλη υπακοη γιατι ας μη ξεχναμε οτι απο αυτα που διδαξανε ολου του κοσμου τα μεγαλα πνευματα,μεχρι αυτα που διδαχομαστε εμεις απο τους ''μυημενους'' υπαρχει εσκεμενα αποσταση...μερικες φορες οσο η νυκτα με τη μερα και αυτο για να χαληναγογουνται οι μαζες. για παραδειγμα ο βουδας μιλησε για οκτω βηματα που οδηγουν στη φωτιση,και τα επωμενα χρονια οι ιερεις τους τα κανανε 3000 κανονες!!!!θυμισου και τη σπηλια του πλατωνα...την αρνηση δηλαδη του κοσμου να ''δει''και την επιμονη του να μεινει προσκολημενος στο θεατρο σκιων.εξαλου ο Χριστος καπου δεν ειπε,''ακολουθηστε το δρομο μου και θα φθασετε εδω που ειμαι και ακομη πιο πανω''?μηπως πολυ απλα το σκοταδι βολευει περισσοτερο απο το ΦΩΣ?
    tsarasjoint
    24.08.2007, 14:24
    ....μμμ...εχεις δικιο μνκ....παρασηρθηκα και ξεφυγα απο το ζητουμενο...απλα με πονεσε που σα χριστιανος ορθοδοξος αργησα να καταλαβω οτι εκλειναν τα ματια μου αντι να ανοιγουν...τωρα απλα δε πιστευω οτι μια ειναι η θρησκεια που φωτιζει..οτι ενας ειναι ο σωστος δρομος που οδηγει στο σπιτι...αλλα ναι το καλυτερο ειναι να παει πρωτα σε παπα και εαν οντως υπαρχει προβλημα να κανει και υπακοη...φιλικα σχεδον συγνωμη!
    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 14:45
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 24-08-2007 στις 11:43 έγραψε...
    Στον παπά τράβα Liza32 κι άσε τα πειράματα.




    Ομολογώ ότι αυτή η λεπτότητα σπάει τζάμια.

    Κρίμα.

    Προσωπικά πάντως αν άκουγα αυτό το πράγμα, δεν θα πήγαινα σε Ιερέα.

    Συν+χώρεσε με αδελφέ μου, αλλά προσωπικά δεν τον έχω καταλάβει έτσι το Λόγο του.

    Δέξου το σαν αδυναμία.

    Συν+χώρεσε με.

    Κάθε καλό σας εύχομαι σε όλους.

    Με αγαθή αγάπη,
    Δημήτριος.

    tsarasjoint
    24.08.2007, 15:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Dimitrios_En_MH στις 24-08-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 24-08-2007 στις 11:43 έγραψε...
    Στον παπά τράβα Liza32 κι άσε τα πειράματα.




    Ομολογώ ότι αυτή η λεπτότητα σπάει τζάμια.

    Κρίμα.

    Προσωπικά πάντως αν άκουγα αυτό το πράγμα, δεν θα πήγαινα σε Ιερέα.

    Συν+χώρεσε με αδελφέ μου, αλλά προσωπικά δεν τον έχω καταλάβει έτσι το Λόγο του.

    Δέξου το σαν αδυναμία.

    Συν+χώρεσε με.

    Κάθε καλό σας εύχομαι σε όλους.

    Με αγαθή αγάπη,
    Δημήτριος.


    τι θα πρωτεινες δημητρη?
    Tren
    24.08.2007, 15:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 24-08-2007 στις 10:41 έγραψε...

    Θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία. Μπορεί κάποιος που σε εχθρεύεται να σου κάνει μάγια προκειμένου να πετύχει το σκοπό του όποιος και αν είναι αυτός; Αν ναι, πως μπορέι κάποιος να απαλλαγεί απο τα μάγια; Η εκκλησία απο όσο γνωρίζω, πιστεύει στην ύπαρξη της μαγείας και έχει και σχετική προσευχή για αυτό το ζήτημα. Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι για την απαλλαγή απο τα μάγια να με ενημερώσει σχετικά. Υπάρχει λόγος.




    Σημειωνε..

    Πρεπει να βρεις βατραχοποδαρο απο αρσενικο βατραχι ,κατα προτιμηση το δεξι.

    Επισης

    Θα βρεις μια τουφα απο τα μαλλια του Μπετοβεν,δυο αυγοφιδα κλουβια,ενα μαραμενο εντελβαις,το μανικετοκουμπο του Ναπολεοντα,ενα κομματακι ξυλο απο την τραπεζαρια του Λορδου Βυρωνα και τελος τρεις ελιες θρουμπες.
    Θα τα αλεσεις ολα μαζι στο μουλτι και θα τα πλασεις κεφτεδακια.Αφου τα τηγανησεις σε αγνο καλαμποκελαιο θα τα βαλεις σε κιτρινο ταπερακι και θα πας να ταισεις τον Κερβερο που φυλαει τις πυλες της κολασεως.Αν δεν τα φαει εχεις προβλημα ,οποτε θα παρεις ενα ταξι και αφου περασεις τις συμπληγαδες θα ταισεις με τους ιδιους κεφτεδες την Λερναια Υδρα.Φευγοντας με το ιδιο ταξι θα περασεις απο το σπιτι του Χαρυ Ποτερ ,θα σου δωσει μια τσιχλα που θα μασησεις τρια εικοσιτετραωρα ακριβως.Το τεταρτο εικοσιτετραωρο τα μαγια θα χουν λυθει αλλα εσυ θα εχεις παθει θλαση ανω και κατω σιαγονας..


    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 15:19
    Τsarasjoint,

    Σημασία δεν έχει τη προτείνουμε,
    αλλά ο τρόπος που το προτείνουμε.

    Είναι αυτό που κάνει όλη την διαφορά, και δείχνει το σεβασμό
    απέναντι στο πρόσωπο του άλλου.

    Εδώ δεν μιλάμε γενικά από ότι κατάλαβα.

    Όταν η Λίζα γράφει ότι “Υπάρχει λόγος”, δεν γνωρίζουμε
    την σοβαρότητα παρά μόνο Εκείνη.

    Είναι αλήθεια ότι, εφόσον γνωρίζει ότι μέσω της Εκκλησίας θα οδηγεί σε κάποια λύση, ας το δοκιμάσει πρώτα αυτό, και μετά ας κάνει τα επόμενα βήματα.

    Συνήθως όποιος έχει πνευματικό καθοδηγητή, δεν έχει τέτοιες απορίες.

    Αυτά τα λίγα.

    Tren
    24.08.2007, 15:21
    Ααααααααααααα ξεχασααααααααα εννοειται αλατι και πιπεριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!
    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 24-08-2007 στις 15:21 έγραψε...

    Ναι είμαι λεπτός και διπλωμάτης άνθρωπος.


    Ποτέ δεν είναι αργά για δίαιτα και εγκράτεια.

    Μια και είναι και Παρασκευή σήμερα.

    Έτσι δεν είναι ?

    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 17:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Dimitrios_En_MH στις 24-08-2007 στις 15:19 έγραψε...

    ....

    Είναι αλήθεια ότι, εφόσον γνωρίζει ότι μέσω της Εκκλησίας θα οδηγεί σε κάποια λύση, ας το δοκιμάσει πρώτα αυτό, και μετά ας κάνει τα επόμενα βήματα.

    Συνήθως όποιος έχει πνευματικό καθοδηγητή, δεν έχει τέτοιες απορίες.





    ΜΝΚ,

    Μα νομίζω απάντησα.

    Δεν είναι αρκετό ?

    Αν κάτι περισσότερο μου ζητηθεί,
    και αισθάνομαι ότι χρειάζεται να το απαντήσω, θα το κάνω.

    Κάθε καλό σου εύχομαι.


    Astron
    24.08.2007, 18:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 24-08-2007 στις 10:41 έγραψε...
    Θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία. Μπορεί κάποιος που σε εχθρεύεται να σου κάνει μάγια προκειμένου να πετύχει το σκοπό του όποιος και αν είναι αυτός; Αν ναι, πως μπορέι κάποιος να απαλλαγεί απο τα μάγια; Η εκκλησία απο όσο γνωρίζω, πιστεύει στην ύπαρξη της μαγείας και έχει και σχετική προσευχή για αυτό το ζήτημα. Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι για την απαλλαγή απο τα μάγια να με ενημερώσει σχετικά. Υπάρχει λόγος.



    Μπορείς να είσαι ήσυχη. Ούτε σε παπά χρειάζεται να πας, ούτε ξόρκια να πεις, ούτε ευχές...
    Δεν υπάρχουν μάγια, αυτά είναι κατάλοιπα πολύ παλαιότερων μεσαιωνικών αντιλήψεων. Εάν αντιμετωπίζεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάποιος ειδικός επιστήμονας που μπορεί να σε βοηθήσει(ιατρός, ψυχολόγος κλπ). Βέβαια δεν μας δίνεις πολλές λεπτομέρειες οπότε δεν ξέρω σε τί ακριβώς αναφέρεσαι.

    Το βασικότερο είναι ότι ...
    "Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
    τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
    αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
    αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου." (Καβάφης)


    Υ.Γ. Εάν κάποιος σε "εχθρεύεται" και σου κάνει μάγια τότε πρέπει να είσαι πολύ ευχαριστημένη γιατί ...δεν κάνει τίποτα!
    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 19:48
    Mnk,

    Καταρχήν ένας άνθρωπος 47 χρονών, δεν θα έπρεπε να έχει τέτοιες απορίες.

    Το ότι έχει μια ειρωνική στάση στα πράγματα, αυτό δεν βοήθεια κανένα μας αδελφέ.

    Αν έχει μάθει βέβαια να βλέπεις τους ανθρώπους σαν Εικόνες Θεού,
    όπου δεν θα πρέπει να λείπουν από την χαρά του παραδείσου κατά την Δευτέρα Παρουσία.

    Πνευματικός Καθοδηγητής εννοώ τον Πνευματικό Ιερέα που είναι εξειδικευμένος σε αυτά τα θέματα.
    Μια που όπως γνωρίζεις πολύ καλά, μέσα στην Εκκλησία δεν έχουμε όλοι τα ίδια διακονήματα.

    Όσο για το επόμενο βήμα, μπορεί και αυτό ένα είναι μέσα στην Ορθόδοξη Εκκλησία.

    Νομίζω ότι ο σεβασμός έως προς τα πρόσωπα, είναι η νούμερο ένα προϋπόθεση για ένα γόνιμο διάλογο

    Έτσι δεν είναι ?

    Και αν σύμφωνης, τότε ας αρχίσουμε να λειτουργούμε κατά αυτό τον τρόπο.

    Συχώρησε με αν σε δυσκολεύω. Αλλά σκέψου και το προσωπικό σου μερίδιο έκφρασης μήπως περιέχει μια ελαφρότητα πάνω σε σοβαρά θέματα.

    Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου. Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος.

    Αλήθεια το Βαπτιστικό σου όνομα πιο είναι ?


    Απλά ο Δημήτρης.
    Πορεία από τον Πηλό, στο Κρύσταλλο. Στο διάφανο. Στο Θεαυγές.
    -
    Στα μάτια του Θεού, ο πιο αμαρτωλός άνθρωπος με τον πιο “έντιμο άνθρωπο”, ένα βήμα χρειάζεται για να φτάσει ο ένας στην θέση του άλλου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 24-08-2007 19:50 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 24-08-2007 19:53 ]


    Liza32
    24.08.2007, 20:43
    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
    katerinni
    24.08.2007, 21:15
    Απ' όσο ξέρω απο ένα γνωστό μου πριν χρόνια..πήγαινε στην έκκλησια αλλά δεν νομίζω να καταφέρει κάτι..αυτός είχε πάει σε κάποια που ασχολιόταν μ' αυτά του βρήκε πως του είχαν κάνει μάγεια και απο ποιόν και πώς του τα έκανε και του τα έλυσε..πως τις λένε αυτές?δεν θυμάμαι.

    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 21:33
    Katerinni,

    Σέβομαι την κάθε τοποθέτηση.

    Απλά θα ήθελα να πω την ελάχιστη προσωπική μου γνώμη, μέσα στα ελάχιστα χρόνια μέσα στην Πνευματική Ζωή, μόνο μέσα από την Ορθόδοξη Εκκλησία δίνεται μόνιμη θεραπευτική σε αυτά τα θέματα.

    Σεβαστή όμως κάθε τοποθέτηση.

    Κάθε καλό σου εύχομαι.

    Με αγαθή αγάπη,
    Δημήτριος

    Steppenwolf
    24.08.2007, 22:05
    Ρε παιδιά, έλεος.. πολύ ένταση υπάρχει τις τελευταίες μέρες...

    Για να βγούμε και καμιά βόλτα, να πάρουμε λίγο αέρα, να καλμάρουν και τα νεύρα μας...


    gexrag
    24.08.2007, 22:27
    ΑΡΚΕΙ μια απλή προσευχή για να απαλλαγής
    Αρκεί 1ον. να έχουν λεχθεί ευχές μαγείας και 2ον να πιστεύεις ότι με την προσευχή θα γλιτώσεις από αυτά.
    Υπάρχουν πολύ μεγάλες ευχές που δίνονται από Ιερείς αλλά σε κάποες περιπτώσεις
    χρειάζονται μεγαλύτερες που δίνονται πάντα από ΑΓΓΕΛΟΥΣ με την ΕΥΧΗ του
    Θεού. Καλά είναι να απευθύνεστε σε Ιερείς αλλά πείτε και ένα ΘΕΕ ΜΟΥ βοήθα με
    από το βάθος της ψυχής και ας μην έχουν λεχθεί ευχές μαγείας.
    ΠΡΟΣΟΧΗ!
    Ευχές μαγείας που χρησιμοποιούνται για κακό υπάρχει περίπτωση να οδηγήσουν
    ψυχές ακόμη και στην ΜΗ ΣΩΤΗΡΙΑ. Αυτό όταν υπάρχει συνδυασμός με εξαιρετική
    κακοψυχία.
    Τα παραπάνω αποτελούν παράθεση άποψης που κανένας δεν είναι υποχρεωμένος
    να πιστέψει. Δεν θέλω πάλι να κατηγορηθώ ότι προσπαθώ να σας πείσω ή ότι δεν
    ξέρω να δέχομαι την αντίθετη άποψη μια που δεν σχολιάζω ΚΑΝΕΝΑ.
    ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 23:08
    mnk,

    Προσωπικά για μένα η λέξη τράβα να βρεις, δεν εκφράζει καλοσύνη.

    Αν εννοείς ότι, η προτροπή μου για περσότερο σεβασμό στα πρόσωπα την θεωρείς (δηλητηριώδη) είναι και αυτό Σεβαστό.

    Ίσως όμως να είναι και ένα καλό φάρμακο. Από ότι φαίνεται όμως όλα τα φάρμακα δεν είναι ωφέλημα για όλους. Σε κάποιους φέρνουν παρενέργειες. Δεν μιλάω για σένα προσωπικά βεβαία. Μιλάω γενικά.

    Το ας το δοκιμάσει πρώτα αυτό, και μετά ας κάνει τα επόμενα βήματα καταχωρήθηκε με το εξής σκεπτικό.

    Αν κάποιος είναι αρχάριος στην Πνευματική Ζωή, αυτό που θα κάνει είναι να πάει στον πρώτο (Ιερό Ναό – Νοσοκομείο – Θεραπευτήριο).

    Αλλά ως γνωστό, όπως και στις φυσικές μας ασθένειες σε ότι έχει να κάνει με το σώμα, μπορεί να χρειαστεί να πάμε από νοσοκομείο σε νοσοκομείο, μέχρι να βρούμε τον κατάλληλο γιατρό και θεραπεία.

    Το ίδιο μπορεί να χρειαστεί να γίνει και σε ότι έχει να κάνει με την Ψυχή του ανθρώπου. Μπορεί να χρειαστεί να πάει από ένα Ιερό Ναό σε άλλο μέχρι να βρούμε τον κατάλληλο πνευματικό Ιατρό.

    Αλλά μάλλον βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα.

    Σε ότι έχεις να κάνει με τον Πνευματικό Καθοδηγητή έχεις δίκιο. Για μένα πολλά πράγματα είναι αυτονόητα εννοώ για άλλους δεν είναι. Αν και η Λίζα (Αντιγόνη) ξέρει τι πρεσβεύω, όπως όλο το ΜΗ.

    Δεν με όρισε κανένας για διαιτολόγο ή πνευματικό σου. Στην Ορθόδοξή Εκκλησιά η μέρα της Παρασκευής, είναι μέρα εγκράτειας. Μήπως αυτό είναι κάτι άγνωστο ?
    Τελικά βλέπεις όμως ότι δεν είναι ωραίο να παίζουμε με τις λέξεις γιατί έχουν μια βαρύτητα. Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου σε αυτό.

    Όλοι όσοι είμαστε σε μια μεγαλύτεροι ηλικία, καλούμαστε να δίνουμε ένα καλύτερο παράδειγμα. Δεν είναι βέβαια κακό να μην ξέρουμε κάτι. Και δεν νομίζω ότι όποιος έχει σώας τας φρένα του, μπορεί να ισχυριστεί κάτι τέτοιο.

    Σε ότι έχει να κάνει με το ότι, από τι πάσχει ο καθένας μας, υπάρχει και διάκριση και όλοι οι μετέχοντες μπορούμε να διακρίνουμε. Αν και με το δίκιο όπως όλοι γνωρίζουμε μέσα στην Ορθοδοξία, δεν μπαίνουμε μέσα σε αυτό που λέγεται Παράδεισος.

    Μια τελευταία σκέψη να πω. Η καχυποψία, δείχνει ότι κάποιος δεν έχει ΦΩΣ και αγάπη μέσα στην καρδιά του.

    Το τι έχει, ας το αναζητήσει ο καθένας μας.

    Νομίζω ότι προσωπικά δεν έχω να προσφέρω κάτι σε αυτό το διάλογο. Όχι ότι πρόφερα κιόλας κάτι.

    Συχωρήσετε με όλοι.

    Η πρόθεση μου είναι πάντα να βοηθάω με αγάπη. Αν δεν το καταφέρνω πάντα, αποδεχτείτε το, σαν μια αδυναμία μου, σε ένα άνθρωπο που προσπαθεί να Επιστρέψει στην Αγάπη.

    Όποιος έχει την αγαθή διάθεση, ας προσευχηθεί και για μένα.

    Κάθε καλό εύχομαι σε όλους.

    Καλή συνέχεια στο διάλογο.

    Αν και η Λίζα από ότι κατάλαβα, η την καλύψαμε η δεν την καλύψαμε μια που το μόνο που έκανε είναι ότι μας ευχαρίστησε για τις συμβουλές.

    Σημαντικό και αυτό βέβαια γιατί δείχνει ευγνωμοσύνη.

    Κάθε καλό σε όλους.

    Με αγαθή αγάπη,
    Δημήτριος