ελληνική μουσική
    742 online   ·  210.833 μέλη
    Desmar
    27.08.2007, 01:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 26-08-2007 στις 18:48 έγραψε...

    Επειδή "φως" δε βλέπω... μόνο σχόλια, κάνω μια προτροπή. Όποιος θέλει, ας δηλώσει συμμετοχή από εδώ και αφού μαζευτούμε κάποια άτομα, συντονίζουμε και τις ενέργειές μας. Το θέμα δεν είναι το ΤΩΡΑ μόνο... έρχονται πλημμύρες και καταστροφές χωρίς προηγούμενο...
    Και δεν κινδυνολογώ... απλά, αναλύοντας τα στοιχεία εύκολα κάποιος καταλαβαίνει τι προκείπτει από ενδεχόμενη βροχόπτωση, όταν δεν υπάρχει ούτε μαρουλόφυλλο να ανακόψει την ορμή του νερού...



    ...υπολόγιζέ με και μένα Πανούλη ...

    Όπου μπορώ ... ελπίζω σύντομα να πάμε για καθαρισμό και δενδροφύτευση ... πριν προλάβουν να χτίσουν πάνω στα καμμένα ...


    Desmar
    27.08.2007, 01:13
    Παράθεση:

    Το μέλος GeorgeSadoor στις 26-08-2007 στις 23:11 έγραψε...

    Image and video hosting by TinyPic



    Εκτός απροόπτου θα είμαι στο Σύνταγμα ... η καρδιά μου είναι ήδη μαύρη ...θα φροντίσω να είναι και η εξωτερική μου εμφάνιση το ίδιο ...


    Panos72
    27.08.2007, 13:24
    Παράθεση:

    Το μέλος GeorgeSadoor στις 26-08-2007 στις 23:11 έγραψε...

    Image and video hosting by TinyPic




    Η πρωτοβουλία να οργανώσουμε ομάδα εθελοντών αριθμεί 3 μέλη προς το παρών ελπίζω και περιμένω συμμετοχές. Όσο για την πορεία, αν δεν δούλευα θα συμμετείχα, παρ' όλο που θεωρώ πως δεν είναι λύση. Δεν πρασινίζουν τα βουνά μας και δεν καρποφορούν οι κάμποι, με μια πορεία στο Σύνταγμα. Η διαμαρτυρία μας, μπορεί να έχει υπόσταση στις 16 Σεπτεμβρίου. Εκεί ΜΟΝΟ μπορουν να τιμωρηθούν οι "κύριοι" που μαύρισαν την ψυχή και τη χώρα μας. ΕΚΕΙ ΜΟΝΟ μπορούν να τιμωρηθούν γιατί από αλλού... είναι ουτοπία ακόμα και μια παραίτηση. Ας τους ΜΑΥΡΙΣΟΥΜΕ λοιπόν, όπως μας μαύρισαν, κι ας οργανωθούμε για να αποφύγουμε τα χειρότερα (που έρχονται), αφού από αλλού δεν μπορούμε να περιμένουμε βοήθεια!
    Zefuros
    27.08.2007, 13:45
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 26-08-2007 στις 23:04 έγραψε...

    Η Μαργαρίτα μόνο κατάλαβε αυτό που έγραψα και την ευχαριστώ πολύ που με κάλυψε.

    Πάνο, με αυτά που λες

    "Επιχειρήσαμε περιφρούρηση σε Υμηττό και Πάρνηθα, δεν υπάρχει κάποιος "υπεύθυνος" να μας συντονίσει. Επικοινωνήσαμε για τη μεταφορά μας στην Εύβοια, προκειμένου να δημιουργήσουμε αντιπυρικές ζώνες, μας απαγορεύτηκε από την αστυνομία η ομαδική μετακίνηση... και οι αρμόδιοι φορείς έχουν κατεβασμένα τα τηλέφωνα... ΕΛΕΟΣ"

    ...έρχεσαι στα λόγια μου.



    Υπαρχει οργανωμενη ομαδα δασοπροστασίας του Υμηττου απο τους Δημους του Υμηττου.

    http://www.fire.gr/byron/

    http://www.dimosbyrona.gr/article.php?id=406

    Για την Ευβοια και γενικοτερα για φωτιές σε εξέλιξη,ειναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ αυτη τη στιγμή να βρεθεί ο καθενας χωρις εκπαιδευση μπροστά στη φωτιά. Την οργανωση μας επρεπε να την εχουμε φροντισει προ πολλου, ωστε να στελεχωθουν οι ομαδες δασοπροστασίας και να περασει την αναλογη εκπαιδευση. Αυτη τη στιγμη δεν μπορεις να κανεις και πολλά πραγματα.

    Πρωτοβουλίες για οργανωση υπάρχουν,αλλά εμεις κοιμομαστε. Ειναι πολύευκολο να τα "ριχνουμε" στους υπεύθυνους, οταν ξαφνικά ξυπνήσαμε στις 27 Αυγουστου!
    Desmar
    27.08.2007, 13:48
    ...τι εννοείς να τους "μαυρίσουμε"? ...

    Να ρίξουμε λευκό?
    Να ψηφίσουμε κάποιο μικρό κόμμα?
    Να απέχουμε από τις εκλογές?

    Τι προτείνεις δηλαδή?


    Panos72
    27.08.2007, 14:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Desmar στις 27-08-2007 στις 13:48 έγραψε...

    ...τι εννοείς να τους "μαυρίσουμε"? ...

    Να ρίξουμε λευκό?
    Να ψηφίσουμε κάποιο μικρό κόμμα?
    Να απέχουμε από τις εκλογές?

    Τι προτείνεις δηλαδή?





    Η λευκή ψήφος όσο και σε μικρό κόμμα, ευνοεί το κυβερνών. Η πρότασή μου είναι ψήφος στα υπόλοιπα του Κοινοβουλίου, για να μην πω ακριβώς σε ποιο... αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ όχι στα δύο μεγάλα.

    Αγαπητέ Zefure, απευθύνθηκα στο Δήμο Βύρωνα (έχω σχετική εκπαίδευση) αλλά τόσο στον Υμηττό, όσο και στην Εύβοια δεν μας άφησαν, Πυροσβεστική και Αστυνομία...
    Επίσης η ομάδα που σας καλώ, δεν είναι για τις φωτιές (είναι πολύ αργά πια δυστυχώς), αλλά για τις επερχόμενες πλημμύρες που θα μας πνίξουν το Χειμώνα.
    Zefuros
    27.08.2007, 14:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 27-08-2007 στις 14:12 έγραψε...


    Αγαπητέ Zefure, απευθύνθηκα στο Δήμο Βύρωνα (έχω σχετική εκπαίδευση) αλλά τόσο στον Υμηττό, όσο και στην Εύβοια δεν μας άφησαν, Πυροσβεστική και Αστυνομία...
    Επίσης η ομάδα που σας καλώ, δεν είναι για τις φωτιές (είναι πολύ αργά πια δυστυχώς), αλλά για τις επερχόμενες πλημμύρες που θα μας πνίξουν το Χειμώνα.



    Δεν σε αφηε ο Δημος ή η Πυροσβεστικη΄για τον Υμηττο? Στην φωτια σου Σαββατου θυμαμαι πως η ομαδα εθελοντών επιχειρουσε κανονικα στην περιοχη. Απευθυνσου σε αυτους - ειναι λογικο η Πυροσβεστικη να μην θελει μεμονωμενα ατομα (καθως υπαρχει κινδυνος να παθουν τα χειροτερα). Εαν εχεις λάβει εκπαιδευση ομως, αυτο δεν σημαινει πως ανηκεις και σε καμια ομαδα συντονισμενη?

    Για το 2ο, πολύ καλη η πρωτοβουλία σου και ελπιζω να καταφερετε να οργανωθειτε καλα.
    Termite
    27.08.2007, 15:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 27-08-2007 στις 14:12 έγραψε...

    Η λευκή ψήφος όσο και σε μικρό κόμμα, ευνοεί το κυβερνών. Η πρότασή μου είναι ψήφος στα υπόλοιπα του Κοινοβουλίου, για να μην πω ακριβώς σε ποιο... αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ όχι στα δύο μεγάλα.



    Έτσι είναι...

    μόνο έτσι θα καταλάβουνε. Μόνο αν δούνε την 5κομματική βουλή θα δεί η Ελλάδα ποιοι πολιτικοί μπορούν να ανταπεξέλθουν κ ποιοί όχι.
    jorge
    27.08.2007, 17:26
    Παιδιά, εδώ το θέμα λέγεται "Εθελοντές". Για εκλογές έχει ανοιχθεί ήδη θέμα, στο οποίο μπορείτε να κάνετε copy-paste όσα γράψατε.

    Thank you