ελληνική μουσική
    916 online   ·  210.851 μέλη

    Κατα της αυριανης βουβης διαμαρτυριας η υπερ?

    Tren
    28.08.2007, 11:16
    ΒΟΥΒΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 29-08-07 ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΩΡΑ 7μ.μ.



    Διαφωνω.

    Να μην παει κανεις.Να περιμενει.Οι σπασμωδικες κινησεις πανικου ειναι μια διεξοδος της παρουσας οργης του κοσμου.Προσωπικα θελω τον θυμο να μεινει μεσα μας μεχρι τις εκλογες.Τοτε να γινει η βουβη διαμαρτυρια,να ερθω κι εγω να σωπασω.Οποιαδηποτε εκδηλωση τετοιου ειδους θα εκτονωσει λιγο τα νευρα μας αλλα στην ουσια θα κανει μεγαλο κακο.

    Ο πολιτης οφειλει να απανταει οταν ρωταται.Μονο τοτε ακουγεται.Και οταν ειναι θυμωμενος συνηθως λεει και πραττει καλυτερα.

    Zefuros
    28.08.2007, 11:35
    Εγω παλι διαφωνω αλλά για αλλο λογο. Αντι να μαζευτουν 1000-5000-10.000 ατομα για τηλεοπτικο σοου και πολιτικές σκοπιμοτητες, να πανε καλυτερα να βοηθησουν με τις φωτιες οι οποίες ακομα καινε! ΚΑι αντι για ραντεβου στο Συνταγμα, ας δωσουν ραντεβου στον Υμηττο να τον φυλαξουν για μια νυχτα!

    Αραγε ολοι αυτοι δωσαν χρηματασ στους ειδικους λογαριασμους τον πυροπαθών?

    Ειναι ανεπιτρεπτο την ωρα που ανθρωποι καιγονται, να γινεται φτηνη πολιτική. Για ολα τα κομματα το αναφερω αυτο.

    Και το "μαυρισμα" θα πρεπει πρωτιστως να πέσει και στις επομενες δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές (το ειχα γραψει και σε αλλο θεμα). Φερουν σε πολυ μεγαλο βαθμο ευθυνη που δεν ειχαν φροντισει να φτιαξουν τις απαραιτητες υποδομες


    alex3
    28.08.2007, 13:35
    Καλά, μην παίρνετε όρκο πως θα 'ναι και τόσο βουβή...
    renabill
    28.08.2007, 19:39
    Kai gw diafwnw gia tous idious logous.Tha paroun apantisi stis 16 Septemvri.
    PAPAZOGLOUFAN
    28.08.2007, 19:52
    μιασ και τηνπηγατε εκει τη κουβεντα θα ηθελα να πω οτι το να ψηφιζεισ εχει πολυ μεγαλη σημασια.ολοι πρεπει να ψηφιζουμε κατα τη γνωμη μου.ζουμε σ ενα απο τα καλυτερα πολιτευματα(ασχετα αν το χουν κανει μπαχαλο).απλα σκεφτειτε ομωσ οτι καθε μορφη αντιδρασησ ειναι θετικη.αντιδραση ειναι να δωσεισ και μια αρνητικη ψηφο.οχι ακυρο.μπορεισ να σκεφτεισ ποσο σωστο ειναι να ψηφιζεις αν σκεφτεισ οτι αν ζουσεσ σε μια χουντα οπωσ τοτε με τον παπαδοπουλο θα παρακαλουσεσ για μια ελευθερη και χωρισ καταπιεση ψηφο για να ψηφισεισ.τωρα για την πορεια καλα πιστευω κανουν και την κανουν.ετσι κι αλλιωσ δεν την διοργανωσαν καποια κομματα απλα απλοι bloggers οπωσ τοσοι εδω μεσα.
    Desmar
    28.08.2007, 21:23
    ...το λευκό και το άκυρο πηγαίνει υπέρ του πρώτου κόμματος (και ΟΧΙ αυτή την χάρη δεν θα τους την κάνω!)

    ...λυπάμαι που δεν μπορώ να κάνω κάτι για τις φωτιές που βρίσκονται σε εξέλιξη μια που θα έπρεπε να είμαι εκπαιδευμένη και δεν με άφησαν (και λογικό μου φαίνεται ...

    ...και τρόφιμα στείλαμε ...και κατάθεση στον ειδικό λογαριασμό κάναμε ...και περιπολία με τις ομάδες εθελοντών που υπάρχουν στον Δήμο που ανήκω κάναμε (αλλά αυτό είναι μικρής σημασίας ...)

    ...και όπου μπορούμε να βοηθήσουμε (χτίσιμο ... φροντίδα ... καθάρισμα περιοχής ...κ.λπ.) ...έχουμε δηλώσει την θετική μας στάση για εθελοντική εργασία ...

    Συμφωνώ με το μαύρισμα στις εκλογές ... ψάχνω τον τρόπο ακόμα ......όπως έχω ξαναπεί ΕΓΩ θα είμαι ΕΚΕΙ ... τώρα το πόσο "βουβά" θα διαμαρτυρηθώ είναι άλλο θέμα ...

    ΑΥΤΑ!


    asxetos
    28.08.2007, 21:58
    Δεσποινα ....
    Το βουβο παντα ειναι σχετικο. Αλλωστε εχουμε συνηθησει τους πραιτωριανους του Πολυδωρα.
    EffieKakaflika
    29.08.2007, 10:13
    Συμφωνώ με τη Δέσποινα.
    Μπορείς να ψηφίσεις μικρά κόμματα για να διασκορπιστεί η εκλογική δύναμη χωρίς να περάσει στο πρώτο κόμμα.
    Κατά τη γνωμη μου είναι ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή.
    Όσο για την βουβή διαμαρτυρία, πιστεύω ότι οποιοσδήποτε ειρηνικός τρόπος διαμαρτυρίας σε συνδυασμό με αρνητική ψήφο στις εκλογές, είναι καλύτερος από το τίποτα ή τις αόριστες κατηγορίες για το ποιος φταίει.
    Κανείς δεν είπε ότι θα πάμε μόνο στην συγκέντρωση σήμερα και δεν θα κάνουμε τίποτα άλλο, εξ'άλλου.

    maspa
    29.08.2007, 15:04
    Εγώ πάλι συμφωνώ. Κάθε διαμαρτυρία έχει λόγο να γίνεται. Και στην προκειμένη περίπτωση πρέπει να γίνει κι ας μη γίνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές (βουβή κλπ).
    Και όχι, στις εκλογές τίποτα δε θα γίνει. Γιατί ο Νεοέλληνας πάσχει από ένα είδος σαδομαζοχισμού (ή ρουσφετιού αν θέλετε) και θα ψηφίσει τα ίδια και τα ίδια. Λίγοι είναι αυτοί που θα κάνουν τη διαφορά, και επειδή είναι λίγοι γι αυτό και δε θα υπάρξει αποτέλεσμα στις εκλογές.
    Να πάμε να βοηθήσουμε όπως είπατε, αλλά αυτό δεν είναι λύση.

    Πως να διαμαρτυρηθεί κανείς με έναν από τους παραπάνω τρόπους για τα δάση που καίγονται επειδή η αρχηγοί της πυροσβεστικής και οι ανωτέρω είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ; Πως όταν πεθαίνουν δεκάδες άνθρωποι και πολλοί περισσότεροι από τη μια στιγμή στην άλλη δεν έχουν στέγη και δουλειά, γεγονός που το εκμεταλλεύονται για να λαικίζουν και να διεξάγουν τον προεκλογικό τους αγώνα τα γουρούνια;

    Είναι δυνατόν ρε παιδιά, οι φωτιές να μένουν άσβηστες κι αντί να δράσουν άμεσα για να μην υπάρξουν περισσότερα θύματα, να λένε τι ΘΑ κάνουν και τι μέτρα θα λάβουν για τους πυρόπληκτους; Όλο λόγια, λόγια, λόγια, λόγια και αποδεικνύεται πόσο άχρηστοι είναι όλοι. Και οι τις κυβέρνησης και εκείνοι της αντιπολίτευσης. Σπεύδουν στα σημεία των πυρκαγιών (αφού φυσικά έχει σβηστεί η φωτιά!) για να κάνουν τι; Να πουν ψηφίστε με;

    Πως να διαμαρτυρηθεί κανείς για την αρχαία Ολυμπία, που παρολίγο να μη μείνει τίποτα;;;;;;;;

    Πως να διαμαρτυρηθείς για όλα αυτά και για άλλα πολλά;;;;;

    Φωνή λαού, οργή Θεού..
    maspa
    29.08.2007, 15:08
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 29-08-2007 στις 10:13 έγραψε...

    Συμφωνώ με τη Δέσποινα.
    Μπορείς να ψηφίσεις μικρά κόμματα για να διασκορπιστεί η εκλογική δύναμη χωρίς να περάσει στο πρώτο κόμμα.


    Θεωρητικά αυτά που λες. Στην πράξη είναι δεδομένο ότι για ακόμα μια φορά ή το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ θα βγει.

    Ένα τραγούδι των Κατσιμίχα λέει "όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες, τότε και μόνο όταν είναι εφικτές, μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις,
    ασ΄τες καλύτερα, καθόλου μην τις λες."

    Και δεν πάει προσωπικά σε σένα.
    Astron
    29.08.2007, 15:23
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-08-2007 στις 15:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 29-08-2007 στις 10:13 έγραψε...

    Συμφωνώ με τη Δέσποινα.
    Μπορείς να ψηφίσεις μικρά κόμματα για να διασκορπιστεί η εκλογική δύναμη χωρίς να περάσει στο πρώτο κόμμα.


    Θεωρητικά αυτά που λες. Στην πράξη είναι δεδομένο ότι για ακόμα μια φορά ή το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ θα βγει.

    Ένα τραγούδι των Κατσιμίχα λέει "όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες, τότε και μόνο όταν είναι εφικτές, μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις,
    ασ΄τες καλύτερα, καθόλου μην τις λες."

    Και δεν πάει προσωπικά σε σένα.



    Δεν μιλάμε για κάτι που δεν είναι εφικτό...
    Αν τα μεγάλα κόμματα δεν πάρουν αρκετές ψήφους και βγει πεντακομματική βουλή θα αναγκαστούν τουλάχιστον να "μοιραστούν" την εξουσία με κάποιο άλλο μικρό κόμμα. Θα συμφωνήσω κι εγώ λοιπόν ότι ότι η ψήφος σε μικρά κόμματα αυτή τη στιγμή είναι μία πολύ καλή επιλογή.
    maspa
    29.08.2007, 16:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 29-08-2007 στις 15:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-08-2007 στις 15:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 29-08-2007 στις 10:13 έγραψε...

    Συμφωνώ με τη Δέσποινα.
    Μπορείς να ψηφίσεις μικρά κόμματα για να διασκορπιστεί η εκλογική δύναμη χωρίς να περάσει στο πρώτο κόμμα.


    Θεωρητικά αυτά που λες. Στην πράξη είναι δεδομένο ότι για ακόμα μια φορά ή το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ θα βγει.

    Ένα τραγούδι των Κατσιμίχα λέει "όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες, τότε και μόνο όταν είναι εφικτές, μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις,
    ασ΄τες καλύτερα, καθόλου μην τις λες."

    Και δεν πάει προσωπικά σε σένα.



    Δεν μιλάμε για κάτι που δεν είναι εφικτό...
    Αν τα μεγάλα κόμματα δεν πάρουν αρκετές ψήφους και βγει πεντακομματική βουλή θα αναγκαστούν τουλάχιστον να "μοιραστούν" την εξουσία με κάποιο άλλο μικρό κόμμα. Θα συμφωνήσω κι εγώ λοιπόν ότι ότι η ψήφος σε μικρά κόμματα αυτή τη στιγμή είναι μία πολύ καλή επιλογή.


    Δε ξέρω αν υπάρχει πιθανότητα να συμβεί αυτό που λέτε.. Έχω ακόμα επιφυλλάξεις..

    Ας ψηφίσουμε λοιπόν ΛΑΟΣ και Έφη Σαρή

    Tren
    29.08.2007, 20:10

















    Shhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh....
    Κοιμιζω το δικιο μου ....



    επισυναπτόμενα: Silence_becomes_by_Black_White_Club.jpg 
    GeorgeSadoor
    29.08.2007, 20:35
    Tren σε αυτό που λες στο να κρατήσουμε το θυμό μέσα μας μέχρι τις εκλογές το θεωρώ ωραίο αλλά και αυτό είναι σχετικό με το άτομο.Είμαι βέβαια από τα άτομα που διαφημίσαν πολύ την συγκέντρωση αυτή.όμως δεν μπόρεσα να πάω επειδή είμουν πιασμένος από τη δουλειά και πονούσαν τα πόδια.
    όσον αφορά τις εκλογές θα δείξει.Το πολιτικό ζήτημα αυτή τη στιγμή είναι ιδιαίτερα έντονο για τον λόγο που όλοι ξέρουμε και οι περισσότεροι Έλληνες δεν ξέρουμε τι θα ψηφίσουμε.Οπότε με μιά συγκέντρωση δεν έχεις να χάσεις τπτ κατά τη γνώμη μου.Και από τη στιγμή που μιά τέτοια συγκέντρωση δεν είναι πολιτικής προέλευσης αλλά είναι μια συγκέντρωση διαμαρτυρίας και μόνο.
    Είμαι υπέρ λοιπόν αυτής της βουβής διαμαρτυρίας αν και δυστυχώς δεν πήγα.Με κάνει να αισθάνομα υπέροχα σαν άνθρωπος δηλώνοντας παρών σε τέτοις συγκεντρώσεις.Νιώθω πως προσφέρω σε κάτι.Και δεν παραμένω αδιάφορος.Άσχετα αν δεν θα καταφέρω τπτ.Σημασία έχει να νιώσεις όμορφα σαν άνθρωπος.
    Τώρα αν εσυ είσαι κατά οκ.Κανένα πρόβλημα.Δεν με πειράζει.Άλλωστε θα ήταν απίθανον να πήγαινε όλος ο κόσμος σε μιά συγκέντρωση.


    GeorgeSadoor
    29.08.2007, 20:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 28-08-2007 στις 11:35 έγραψε...

    Εγω παλι διαφωνω αλλά για αλλο λογο. Αντι να μαζευτουν 1000-5000-10.000 ατομα για τηλεοπτικο σοου και πολιτικές σκοπιμοτητες, να πανε καλυτερα να βοηθησουν με τις φωτιες οι οποίες ακομα καινε! ΚΑι αντι για ραντεβου στο Συνταγμα, ας δωσουν ραντεβου στον Υμηττο να τον φυλαξουν για μια νυχτα!






    Αυτό το σκέφτηκα και εγώ.Είναι όμως πολύ επικύνδινο.Εγώ προσωπικά θα μπορούσα να πάω.Αλλά μόνος δεν θα μπορούσα να κάνω τπτ.Χρειάζεται ολόκληρη οργάνωση για να πετύχεις κάτι τέτοιο και για να κάνεις αυτή την οργάνωση (εννοώντας μιά ομάδα ανθρώπων) χρειάζεσαι πάρα πολλά άτομα.Και ποιος θα δεχτεί να το κάνει αυτό?Κυριαρχεί ο φόβος ΠΑΝΤΑ!
    Tren
    29.08.2007, 21:18
    Παράθεση:

    Το μέλος GeorgeSadoor στις 29-08-2007 στις 20:35 έγραψε...

    Οπότε με μιά συγκέντρωση δεν έχεις να χάσεις τπτ κατά τη γνώμη μου.



    Ουτε και να κερδισεις στην προκειμενη περιπτωση.
    Ενα θεατρο που για αλλη μια φορα παρηγορει τα απαρηγορητα δινοντας την ψευδαισθηση σε εμας οτι καναμε ενα μερος του ηθικου μας χρεος και την απολυτη πεποιθηση στους φταιχτες πως ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ,ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ και ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΧΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΜΑΣ.

    Την μερα των εκλογων θα απεχω.Εχω δυνατη μνημη και ειμαι εκδικητικος τυπος ανθρωπου ΟΤΑΝ ΜΕ ΒΛΑΠΤΟΥΝ.Δεν υπαρχει βουβος θρηνος ουτε σιωπηλη διαμαρτυρια.

    Η σιωπη ερχεται οταν δεν υπαρχουν λογια.Σε αυτην την περιπτωση λοιπον χρειαζεται δραση.Βαρεθηκα να ακουω για την σημασια της ψηφου και για το οτι οσοι απεχουν ειναι αδιαφοροι.Εξαιτιας ολων αυτων των κολλημενων την πληρωνουμε εμεις οι υπολοιποι που αναγνωριζουμε κι αλλα δικαιωματα εκτος απο την ψηφο.

    ΑΠΟΧΗ.
    Αλλα ποιος εχει τα κοτσια?Ελαχιστοι που ευτυχως γινομαστε ολο και περισσοτεροι σιγα σιγα.Δεν μας τρομαζουν οι κυρωσεις.Δεν μας ενδιαφερει να την κοπανησουμε με τριημερες αδειες δηθεν οτι θελουμε τρεις μερες να παμε στην Τζια..
    Δεν μας νοιαζει ποιοι ειναι ολοι αυτοι οι ασχετοι που χτυπιουνται στα παραθυρα.

    Αυτο που μας νοιαζει ειναι η σχεση πολιτη-κρατους.
    Οταν το κρατος δεν με υπολογιζει οταν το χρειαζομαι ,το ιδιο ακριβως θα κανω κι εγω.

    Χαστουκι τους χρειαζεται οχι σιωπηλη διαμαρτυρια.
    ΑΠΟΧΗ απο το κολπο.

    Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον
    στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε
    αφού η ιστορία σας ανήκει
    σαρώστε το λοιπόν αν επιμένετε

    Στ' αυτιά μου δεν χωράνε υποσχέσεις
    το έργο το 'χω δει μη με τρελαίνετε
    το πλοίο των ονείρων μου με πάει
    σε κόσμους που εσείς δεν τους αντέχετε

    Μένω μονάχος στο παρόν μου
    να σώσω οτιδήποτε - αν σώζεται -
    κι ας έχω τις συνέπειες του νόμου
    συνένοχο στο φόνο δε θα μ' έχετε

    Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον
    το κόλπο είναι στημένο και στα μέτρα σας
    ξεγράψτε με απ' τα κατάστιχά σας
    στον κόπο σας δεν μπαίνω και στα έργα σας

    Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον
    στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε
    αφού η ιστορία σας ανήκει
    σαρώστε το λοιπόν αν επιμένετε

    Μένω μονάχος στο παρόν μου
    να σώσω οτιδήποτε - αν σώζεται -
    ΚΙ ΑΣ ΕΧΩ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ
    ΣΥΝΕΝΟΧΟ ΣΤΟ ΦΟΝΟ ΔΕ ΘΑ Μ'ΕΧΕΤΕ


    Μεχρι να καταφερουμε να γινει μη υποχρεωτικη η ψηφος.Μεχρι να καταλαβουν τα καθαρματα πως οπως ο σεβασμος ετσι και η ψηφος δεν ειναι δεδομενη.

    Η ψηφος δεν δινεται κερδιζεται!!!

    Οι εβραιοι σιωπουσαν.
    Απο φοβο.
    Εμεις δεν φοβομαστε.ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΦΩΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΟΥΡΛΙΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ Θ'ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΑΝΤΟΥ.
    Θα λεει οτι και να μου ταζεις κακομοιρη δεν θα σου κανω το χατηρι!



    GeorgeSadoor
    29.08.2007, 22:00
    Tren πραγματικά με εντυπωσίασαν αυτά που έγραψες.Το αντέγραψες από κάπου ή βγήκαν απ'το μυαλό σου?Αν μου επιτρέπεις μπορώ να το κάνω copy/paste στο pc μου?

    Συμφωνώ με τα λόγια σου.Δεν έφερα αντίδραση.Απλά να ψηφίσεις ένα άλλο κόμμα-όχι τα μεγάλα.Και όχι λευκά και άκυρα-γίνονται ψήφοι στο κόμμα με τα μεγαλύτερα ποσοστά!
    jacamar
    29.08.2007, 22:51
    μαλιστα και τι καταλαβανε με την διαμαρτυρια σημερα????? εγω που γυριζα σπιτι μου πτωμα απο δουλεια στο στουντιο ολο το απογευμα καταταλεποριθικα γιατι δεν περναγε το λεοφορειο.....στο συνταγμα ειχαν μαζευτει και κουτσομπολευαν και 5 γραφικοι πλεον εκαναν διαμαρτυρια....τα συνχαριτηρια μου τωρα τα φτιαξατε ολα....
    margo
    29.08.2007, 22:54
    Πάντως με τη γκρίνια αν έπρεπε να γίνει η διαμαρτυρία ή όχι ,σίγουρα δεν κάνετε τίποτα.
    jacamar
    29.08.2007, 22:56
    δεν βλεπω να γρινιαζει κανεις....