ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    8 οργανα-3μικροφωνα

    darbukaboy
    28.08.2007, 11:30
    Σε λιγο καιρο θα φτιαξουμε ενα γκρουπακι με κατι φιλους και σκεφτομαστε να καινοτομησουμε στο θεμα της μικροφωνικης ετσι ωστε να πετυχουμε οσο το δυνατον καλυτερο και φυσικοτερο ηχο.Θα ειμαστε 8 οργανα και σκεφτομαστε να χρησιμοποιησουμε τρια μονο μικροφωνα(πυκνωτικα εννοειται).Εχουμε μια συγκεκριμενη διαταξη στο μυαλο μας αλλα θα θελαμε και μια δευτερη γνωμη.Ποια θα ηταν λοιπον η καταλληλοτερη κατα τη γνωμη σας διαταξη των μικροφονων;Ποιο μοντελο μικροφωνου/ποια μικροφωνα ειναι καταλληλο/α για την περιπτωση μας;

    Τα οργανα ειναι:ουτι,κανονακι,δυο κρουστοι(με σταμνα,τουμπελεκι,νταουλι,cajon,μπεντιρ,ντεφι πολιτικο και ηπειρωτικο και διαφορα αλλα μικρα ιδιοφωνα κρουστα),κιθαρα(κλασσικη)και φωνη,βιολι,τσελο,κοντραμπασο

    περιμενω τις προτασεις σας!!!!!!!
    noizreduction
    28.08.2007, 19:17
    Θα πρεπει να αναφερετε και προυπολογισμο για να καταλαβουμε και σε τι κατηγορια εξοπλισμου πεφτουμε

    Γενικα οταν εχεις 2 μικροφωνα και ενα αρκετα μεγαλο χωρο, μπορεις να τα στησεις σε μια διαταξη Χ-Y στερεοφωνικη και η ορχηστρα να καθεται ημικυκλικα με τα κρουστα στο κεντρο και τα υπολοιπα οργανα να "ανοιγουν" γυρω τους.

    Οταν εχεις 3 μικροφωνα, μπορεις να κανεις το ιδιο ανοιγοντας το στερεο image των 2 και βαζοντας το τριτο να κοιταει το κεντρο. Ομως εκει μπλεκονται πλεον και φασεις, οποτε καλο ειναι να το σκεφτειτε.

    Απο την αλλη εγω προτεινω πουρακια πυκνωτικα, ωστε να εχετε μικροφωνα με αντοχη στις πιεσεις και με καλη αποδοση συχνοτητων. Για ενα πολυ βασικο πακετο, υπαρχουν τα C2 της Behringer, που πανε περιπου 70Ε€ το πακετο των 2 μικροφωνων.
    Ειναι "ζυγισμενα" για στερεοφωνικη χρηση και τα εχω χρησιμοποιησει σε καλυψεις χορωδιων, οργανων και overheads drums. Σε ολες τις περιπτωσεις ειχαν εναν ικανοποιητικοτατο ηχο.


    alex3
    28.08.2007, 20:56
    Κι ο Χριστός, χόρτασε 10.000 κόσμο με τρία ψάρια και πέντε καρβέλια...!!!! Οπότε...όλα γίνονται!!!! Σοβαρά τώρα, η πρόταση του noise, είναι σωστή, αν και τπ budget είναι βασικό... Καλή επιτυχία...!!!
    darbukaboy
    29.08.2007, 01:10
    noiz συγκεκριμενο badget δεν υπαρχει.απλα εχουμε πει οτι θελουμε αν οχι το απολυτο κατι παρα πολυ καλο.τα μικροφωνα πουρακια που λες ειναι καρδιοειδη ή κατευθυντικα;ειχα σκεφτει για την σειρα ΧL της ΑΚG(τα ορθια).
    οποτε καθε προταση δεκτη
    Αλλα θελω κι αλλα κανω πως να σου το πω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darbukaboy στις 29-08-2007 01:11 ]


    noizreduction
    29.08.2007, 02:18
    Τα συγκεκριμενα μικροφωνα ειναι υπερκαρδιοειδη , οπως δηλωνει η ιδια η εταιρια.
    Τα ορθια μικροφωνα εχουν ενα μεγαλο καλο και ενα μεγαλο κακο.
    Με 3 ορθια μπορει να εχεις καλυτερη αποδοση ηχου και συχνοτητων, ομως συγχρονως ο χωρος θα παιξει πιο σημαντικο ρολο και θα βρεθεις με αντηχησεις και συχνοτικο χαος, εαν ο χωρος δεν ειναι καταλληλος.
    Με τα πουρακια, ελεγχεις καθαρα τον ηχο που ερχεται απο τις αντηχησεις.
    Ειναι ομως και θεμα προϋπολογισμου, γιατι εαν επενδυσεις σε καλα μικροφωνα και εχεις μετριας ποιοητας προενισχυτες, χανεις ολο τον ηχο τους.
    darbukaboy
    29.08.2007, 12:41
    Ξαναλεω οτι δεν υπαρχει περιορισμος στον προϋπολογισμο καθως θελουμε κατι πολυ καλο.Βεβαια καλο θα ηταν να μου εκθεσεις δυο-τρεις ολοκληρωμενες προτασεις με διαφορετικες τιμες(απο φθηνοτερη σε ακριβοτερη) ωστε να εχω μια γενικη αποψη του τι μπορω να επιλεξω.

    noizreduction
    29.08.2007, 14:54
    Ενα ανωτατο οριο ομως θα ηταν χρησιμο, γιατι εγω μπορει να αναφερω κατι που να φτανει τα 50000Ε
    darbukaboy
    29.08.2007, 16:10
    Λοιπον,ας πουμε οτι μπορουμε να διαθεσουμε μεχρι 4000Ε.Αυτο που θελω ειναι να μου παρουσιασεις δυο τρεις ποιοτικες-αξιοπιστες επιλογες
    noizreduction
    30.08.2007, 12:21
    Ωραια, αυτο ειναι μια καλη αρχη. Τωρα μας λειπουν οι εξης πληροφοριες.

    1) Πως θα κανετε τις ηχογραφησεις ( δηλαδη με εξωτερικο recording device, με υπολογιστη, κλπ )
    2) Τι αλλο εχετε απο εξοπλισμο. Δηλαδη εχετε προενισχυσεις μικροφωνου ( απαραιτητως για τα μικροφωνα που λεμε θα χρειαστειτε προενισχηση )
    3) Γιατι σας κολλησαν τα 3 μικροφωνα, οταν με λιγοτερο απο 4000Ε, μπορειτε να κανετε ηχογραφησεις με περισσοτερα.
    darbukaboy
    30.08.2007, 19:27
    Kατ'αρχας εγω δεν μιλησα καθολου για ηχογραφηση.Τα μικροφωνα προοριζονται για live εμφανισεις.Τωρα σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε ηχογραφηση live,αυτο ειναι ενα αλλο θεμα.Προενισχυτες δεν εχουμε αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη(δεν ειμαι ειδικος)ενας μικτης μικροφωνων μαζι με ενα προενισχυτη ειναι ενταξει.
    Το χρηματικο οριο ειναι σχετικο.Το ανεφερα για να εχουμε ενα μπουσουλα.
    noizreduction
    31.08.2007, 01:38
    Δεν ειχες αναφερει πουθενα πως ηθελες ηχο για live!

    Οποτε, μιλαμε για εναν εξοπλισμο απο την αρχη?
    Για LIve δεν ενδεικνυται να χρησιμοποιεις ορθια πυκνωτικα μικροφωνα μεγαλου διαφραγματος, γιατι τα feedback ειναι αναμενομενα.
    Επισης, στα live ο ηχος "πιανεται" καλυτερα οταν υπαρχουν συγκεκριμενα μικροφωνα και ελεγχεται πιο ευκολα απο τυχον feedbacks, προβληματικες συχνοτητες, effects, κλπ..
    Τελος, θελεις μια καθαρα μικροφωνικη για live ( δηλαδη απο κονσολα, μεχρι monitors ? ) ή μονο ο,τι αφορα τον εξοπλισμο για τον ηχο ( δηλαδη μονο μικροφωνα ).
    darbukaboy
    31.08.2007, 15:07
    Bασικο μελημα ειναι τα μικροφωνα.Τωρα αν μπορεις να προτεινεις και εναν προενισχυτη-μεικτη μικροφωνων για να εχουμε την ανεση να φτιαχνουμε εμεις τον ηχο μας,θα βοηθησεις παρα πολυ.
    DavidDT
    31.08.2007, 15:54
    Φίλε μου εγώ έχω μικρή σχέση με την ηχοληψία.Το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι ότι έχω το BEHRINGER B-2 PRO, και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και στο studio και σε συναυλία. Έχω παίξει σ'αυτό βιολί, κοντραμπάσο, φλάουτο, και μαντολίνο, και τα αποτελέσματα ήταν τέλεια.

    Αν θες να το δεις αναλυτικά, πήγαινε στην επίσημη σελίδα του.
    noizreduction
    31.08.2007, 19:05
    Φιλε David, σε ενα live ομως ενα μικροφωνο μεγαλου διαφραγματος που πιανει χωρο ( και οχι συγκεκριμενα ενα οργανο ) θα εχει προβλημα με το feedback. Οποτε δεν ενδεικνυται για live με απαιτηση στον ηχο και στην ενταση.
    Βεβαια το συγκεκριμενο μικροφωνο εινα πραγματικα η χρυση τομη της Behringer στα φτηνα και καλα ορθια μικροφωνα.

    Δεν θα σου προτεινω καποιον εξοπλισμο αυτη την στιγμη, γιατι ειμαι στο τρεξιμο. Ομως και με λιγοτερο απο 4000Ε μπορειτε να αποκτησετε εξοπλισμο που να ειναι μιας καλης ποιοτητας και με καλη αποδοση.