ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη
    Astron
    31.08.2007, 03:24
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 30-08-2007 στις 13:53 έγραψε...
    Με το ισχύον καθεστώς, αν το μέλος μετανοιώσει, στείλει απολογητικό e-mail κλπ μπορεί να γίνει ξανά δεκτό στην κοινότητα. Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι λίγο τραβηγμένο, διότι εξαναγκάζεται το μέλος, αν θέλει πάλι να γίνει αποδεκτό, να ταπεινωθεί. Υπάρχει κι εσωτερική-βουβή μετάνοια, δεν είναι ανάγκη ο άλλος να "υποχρεωθεί" να το δηλώσει. Πιστεύω λοιπόν, ότι θα ήταν προτιμότερο σε αυτές τις περιπτώσεις, σε πρώτη φάση να γίνεται ένας χρονικός αποκλεισμός του μέλους, π.χ. δύο εβδομάδες ή ένας μήνας.


    Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα. Tα bans ούτως ή άλλως γίνονται σπάνια και μόνο σε ειδικές περιπτώσεις. Στην πράξη σχεδόν πάντα δίνεται μία δεύτερη ευκαιρία στα μέλη εκείνα που παραβαίνουν τους κανόνες. Το ban δηλαδή σπανίως γίνεται άμεσα και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και όπως ξέρετε η περίπτωση της other_side ΔΕΝ ήταν τέτοια. Της έγινε κανονικότατη σύσταση -όπου της έγινε σαφές ότι τέτοιες συμπεριφορές είναι αιτίες για ban-, και όπως είναι γνωστό επανήλθε με προσβλητικό για το site post.

    Από εκεί και πέρα δεν έχει νόημα να μιλάμε για "προσωρινά bans", "μόνιμα bans" κλπ λες και είμαστε καμιά παιδική χαρά που δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας. Στο κάτω κάτω μπορείς και επικριτικός να είσαι, και σκληρός, και άποψη να έχεις αλλά χωρίς να βρίζεις τους συνομιλητές σου! Άλλωστε 4,5 χρόνια στο MusicHeaven οι περιπτώσεις αυτές είναι μετρημένες στα δάχτυλα, τί να λέμε τώρα, τα αυτονόητα; Τί άλλαξε δηλαδή ώστε να χρειαστεί να αλλάξει το σύστημα των διαγραφών;
    Ο μόνος λόγος που το συγκεκριμένο ban αναστάτωσε κάποιους είναι το απλούστατο ότι το συγκεκριμένο μέλος έτυχε να έχει λίγο περισσότερους φίλους απ' ότι είχαν τα άλλα μέλη που έχουν γίνει banned.

    Και κάτι τελευταίο. Γιάννη έγραψες ότι θα ήταν "ταπεινωτικό" για το μέλος να ζητήσει συγνώμη. Μα δεν ήταν ταπεινωτικό για αυτούς που δέχτηκαν τις βρισιές και τις επιθέσεις του; Δεν ήταν προσβλητική για το site αυτή η συμπεριφορά; Υπάρχουν άνθρωποι που καθημερινά δουλεύουν με τον τρόπο τους για να λειτουργεί αυτό το site ομαλά. Νομίζω η συγνώμη είναι το λιγότερο που μπορεί να πει ένα μέλος που φέρθηκε έτσι. Συμφωνώ ότι θέλει θάρρος, αλλά διαφωνώ κάθετα με τον όρο "ταπείνωση" που χρησιμοποιείς. Από πότε το να συνειδητοποιήσεις το λάθος σου και να το κουβεντιάσεις ιδιαιτέρως με τον διαχειριστή ή τον συντονιστή είναι ταπείνωση;

    Ειλικρινά νομίζω ότι το 'χουμε καλύψει το θέμα από κάθε πλευρά. Κατανοητές οι διαφωνίες, και η κριτική. Αλλά σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να εννοηθεί ότι οι όποιες διαγραφές γίνονται εύκολα.

    Υ.Γ. Μια διόρθωση σε όσα έγραψε ο Θάνος (thank). Η απάντησή μου στην Steppenwolf δεν ήταν ότι "το μπλογκ είναι μέρος του ΜΗ και άρα η αντιμετώπιση συνολική", αλλά ότι το ΦΟΡΟΥΜ είναι βασικότατο μέρος του ΜΗ.
    Για τα blogs όπως είναι άλλωστε προφανές, τα πράγματα είναι λίγο πιο χαλαρά γιατί είναι ο προσωπικός χώρος του καθενός. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχοι κανόνες.
    Steppenwolf
    31.08.2007, 03:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 31-08-2007 στις 03:24 έγραψε...

    Ο μόνος λόγος που το συγκεκριμένο ban αναστάτωσε κάποιους είναι το απλούστατο ότι το συγκεκριμένο μέλος έτυχε να έχει λίγο περισσότερους φίλους απ' ότι είχαν τα άλλα μέλη που έχουν γίνει banned.



    Παύλε, εδώ θα διαφωνήσω.

    Δεν είναι αυτός ο λόγος που ανοίχτηκε αυτό το topic ακόμα κι αν όντως κάποιοι ήταν και είναι φίλοι της Otherside. Προσωπικά την κοπέλα δεν την γνωρίζω, είναι ζήτημα να έχουμε ανταλλάξει 3 PM και μάλιστα τα δυο με αφορμή το τόπικ για την έκτρωση, ακριβώς λίγο τη διαγραφή της. Απλά διάβαζα το blog της και κάποια από τα posts της στο forum (όπως και τόσων άλλων μελών τα οποία μπορεί να εκτιμώ και ακόμα να μην έχει δωθεί η ευκαιρία να επικοινωνήσουμε).

    Θεωρώ λοιπόν άδικο να μπαίνει στο ίδιο καλάθι η Otherside με τον λόγο και τους προβληματισμούς που κατά καιρούς έχει επιδείξει, με το "οποιοδήποτε κωλόπαιδο ή ανώμαλο βρίσει κάποιον" όπως λέει κι ο Θάνος. Ο λόγος που αντέδρασαν όσοι αντέδρασαν είναι όχι γιατί είναι γνωστή μας, απλά γιατί τη θεωρούμε αξιόλογη παρουσία.

    Ναι σίγουρα παραφέρθηκε με το δεύτερο ποστ (που ήταν και η αιτία διαγραφής της) αλλά και η όλη πορεία του τόπικ είχε εκτροχιαστεί από τη στιγμή που το θέμα δεν έληξε με την διαγραφή του επίμαχου πρώτου ποστ, αλλά αναλωθήκαμε όλοι σε μια συζήτηση για το αν η επίπληξη ήταν άμεση, έντονη και δεν ξέρω τί άλλο. Και όταν μιλάμε για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα, είναι κατανοητό ένας άνθρωπος όταν αισθάνεται ότι προκαλείται (και δεν εννοώ από εσάς τους moderators) να παραφερθεί. Δε λέω ότι είναι σωστό και τυπικά αν το δούμε ναι η διαγραφή καλώς έγινε, απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση αισθανόμαστε -κάποιοι από μας τέλος πάντων- ότι μείναμε στους τύπους και χάθηκε η ουσία.

    Όσο για τα blogs, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία καθότι τα κείμενα που εγώ ήθελα να ανατρέχω έχουν ήδη διαγραφεί, απλά ακόμα κι αν ο άλλος δεν διατηρεί το δικαίωμα να γράφει, θεωρώ λαθος να μην επιτρέπεται η πρόσβαση στο blog του. Δηλαδή να μη μπορώ εγώ να διαβάσω αυτά που είχε γράψει πριν αποκλειστεί. Κι επαναλαμβάνω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει σημασία, γιατί το blog της Otherside έχει πλέον ένα και μόνο post. Απλά μια απορία/επιθυμία για το μέλλον εξέφρασα.


    Since we're sharing the same bed, we're not sharing the same dreams anymore...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 31-08-2007 03:54 ]


    Kerato
    31.08.2007, 04:12
    @thank
    Άργησες, Θάνο μου, να μιλήσεις, αλλά επέστρεψες δριμύτερος από κάθε άλλη φορά...
    Εμένα μου έλειψε ο λόγος σου...
    Να είσαι καλά!

    Όσο για την Άννα, σας παραπέμπω στο website που έχω στο προφίλ μου.
    Εύχομαι κάποτε να τη γνωρίσω προσωπικά.

    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 31-08-2007 04:13 ]


    yiannisyiannis
    31.08.2007, 10:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 31-08-2007 στις 03:24 έγραψε...

    Και κάτι τελευταίο. Γιάννη έγραψες ότι θα ήταν "ταπεινωτικό" για το μέλος να ζητήσει συγνώμη. Μα δεν ήταν ταπεινωτικό για αυτούς που δέχτηκαν τις βρισιές και τις επιθέσεις του; Δεν ήταν προσβλητική για το site αυτή η συμπεριφορά; Υπάρχουν άνθρωποι που καθημερινά δουλεύουν με τον τρόπο τους για να λειτουργεί αυτό το site ομαλά. Νομίζω η συγνώμη είναι το λιγότερο που μπορεί να πει ένα μέλος που φέρθηκε έτσι. Συμφωνώ ότι θέλει θάρρος, αλλά διαφωνώ κάθετα με τον όρο "ταπείνωση" που χρησιμοποιείς. Από πότε το να συνειδητοποιήσεις το λάθος σου και να το κουβεντιάσεις ιδιαιτέρως με τον διαχειριστή ή τον συντονιστή είναι ταπείνωση;


    Αγαπητέ Παύλο, το πως θα χειριστείς έναν άνθρωπο με ακραία συμπεριφορά, σχετίζεται με το τι είδους άνθρωπος είσαι και ποια είναι η κοσμοθεωρία σου. Για μένα προσωπικά, μια που ήμουνα ένας από τους ανθρώπους στους οποίους αναφερόταν οι χαρακτηρισμοί της otherside, δεν αισθάνθηκα ταπεινωμένος. Ποτέ δεν θα αισθανθώ ταπεινωμένος για τα πιστεύω μου, όσο κι αν τα χλευάζουν οι άλλοι.

    Όσον αφορά τη συγνώμη τώρα, η οποία όπως λες είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να πει κλπ. Η δική μου κοσμοθεωρία, η κοσμοθεωρία της αγάπης, διδάσκει ότι η συγνώμη δεν είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να συγχωρήσουμε κάποιον. Μόνο και μόνο η πρόθεση του να επιστρέψει, αρκεί για να τον δεχτούμε. Θα σταθώ μόνο σε ένα σημείο της παραβολής του ασώτου υιού. Ο πατέρας τον είδε να έρχεται από μακρυά και έτρεξε να τον αγκαλιάσει και να τον δεχτεί, πριν προλάβει ο υιός να ζητήσει συγνώμη και να ταπεινωθεί.

    Συγνώμη αν εκνευριστούν μερικοί που αναφέρομαι πάλι στα χριστιανικά ιδεώδη, αλλά τι να κάνω; Αυτή είναι η κοσμοθεωρία μου, γύρω από αυτόν τον άξονα της αγάπης περιστρέφεται η ζωή μου, αν δεν τον επικαλεστώ, δεν θα είμαι εγώ.

    Φυσικά δεν είναι η Otherside άσωτος υιός ούτε οι συντονιστές πατέρας, ας μην κολλάμε εκεί. Το ανέφερα σαν ένα γενικό πρότυπο ανεκτικότητας κι αποδοχής απέναντι σε κάποιον που έσφαλε. Ένα πρότυπο που εμένα σαν άνθρωπο με καλύπτει και με ικανοποιεί. Γι' αυτό και πρότεινα τον συγκεκριμένο τρόπο αντιμετώπισης, ο οποίος δεν προϋποθέτει τη συγνώμη κάποιου, προκειμένου να γίνει ξανά αποδεκτός.

    Από εκεί και πέρα Παύλο, όπως ανέφερα και στην αρχή, εξαρτάται τι άνθρωπος είναι κανείς και τι πιστεύει, οπότε ανάλογα αντιμετωπίζει παρόμοιες καταστάσεις.
    Astron
    31.08.2007, 12:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 31-08-2007 στις 03:51 έγραψε...
    Και όταν μιλάμε για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα, είναι κατανοητό ένας άνθρωπος όταν αισθάνεται ότι προκαλείται να παραφερθεί.


    Μια στιγμή βρε Νίκη... Και γιατί για παράδειγμα να μην παραφερθεί πχ η mnk ή ο noisereduction ή η margo, ή όποιοι άλλοι είναι ΚΑΤΑ της έκτρωσης; Στο κάτω κάτω εκείνοι θεωρούν την έκτρωση φόνο. Γιατί πχ να μην λέγανε "[βρισιές] [βρισιές] [βρισιές] φονιάδες που θέλετε σκοτώνετε αθώα μωρά" ;;;
    Γιατί αναγνωρίζεις δηλαδή ευαισθησία μόνο στην πλευρά που ήταν υπέρ της έκτρωσης; Γιατί θεωρείς "κατανοητό" να παραφερθεί ένα μέλος και να αρχίσει να βρίζει απλά επειδή μπήκε ένα video που υποστηρίζει την αντίθετη άποψη;

    Σκέψου το εξής. Έχουμε αρκετούς ένθεους στο site και πολύ λιγότερους άθεους/άθρησκους κλπ Φαντάζεσαι σε κάθε τόπικ που ισχυριζόμασταν ότι δεν υπάρχει Θεός, ή ότι δεν ισχύουν οι θρησκείες να ακούγαμε βρισιές με το πρόσχημα ότι "είναι ευαίσθητο θέμα και είναι κατανοητό να μας βρίζουν" ; Και σκέψου ότι για κάποιους η θρησκεία ως κοσμοθεωρία είναι πολύ πολύ πιο σημαντικό θέμα απ' την έκτρωση. Όμως παρ' όλα αυτά δείχνουν σεβασμό στην αντίθετη άποψη, και αυτό είναι προς τιμήν τους.

    Άλλωστε όπως είναι γνωστό εγώ συμφωνούσα με την άποψη της other_side, πράγμα όμως που είναι εντελώς ΑΣΧΕΤΟ με τους κανονισμούς.
    Παρατήρησα ότι (άραγε συμπτωματικά;)σχεδόν όλοι όσοι θεωρούν ότι μείναμε στους τύπους τυχαίνει να συμφωνούν και με την άποψη της other_Side, δηλαδή είναι υπέρ της έκτρωσης και δικαιολογούν την αντίδρασή της. Προτείνω να κάνετε ένα πείραμα να διαβάσετε τα λεγόμενά της σαν να μιλούσε ΚΑΤΑ της έκτρωσης (π.χ. "Παπάρα φονιά mnk που θες να σκοτώνεις μωρά", "Υπερπροοδευτικοί ΜΑΛΑΚΕΣ διαγράφτε με αν σας βαστάει" κλπ).

    Το τόπικ ανοίχτηκε πράγματι από έναν φίλο της, έναν άνθρωπο που εκτιμώ πολύ, τον Κώστα (parateristas). Ενδεχομένως το ίδιο ακριβώς θα είχα κάνει κι εγώ αν ένιωθα ότι είχε διωχτεί ένας δικός μου φίλος, ή ένας άνθρωπος που εκτιμούσα. Είναι ανθρώπινο.
    Φοβάμαι όμως ότι εδώ υπάρχει υποκειμενική κρίση. Το ζήτημα είναι οι κανόνες να ισχύουν το ίδιο για όλους ανεξάρτητα απ' την άποψη που εκφράζεται. Άλλωστε όπως γράφεις κι εσύ, τυπικά έπρεπε να διαγραφεί.
    Σε διαφορετική περίπτωση θα είχε δικαίωμα ο καθένας να διαμαρτύρεται για μια μορφή λογοκρισίας.

    Υ.Γ. Γιάννη, σεβαστά τα όσα λες. Νομίζω όμως για προτάσεις σχετικά με το μηχανισμό του ban θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείς στον Jorge. Εδώ ας μείνουμε στην συγκεκριμένη διαγραφή για να μη τα μπλέξουμε.
    Steppenwolf
    31.08.2007, 13:41


    Παράθεση:
    Προτείνω να κάνετε ένα πείραμα να διαβάσετε τα λεγόμενά της σαν να μιλούσε ΚΑΤΑ της έκτρωσης (π.χ. "Παπάρα φονιά mnk που θες να σκοτώνεις μωρά", "Υπερπροοδευτικοί ΜΑΛΑΚΕΣ διαγράφτε με αν σας βαστάει" κλπ).


    Παύλο μπορεί όντως να έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Όντως τυχαίνει να συμφωνώ σε αρκετά με την Otherside και μπορεί αυτή η εγγύτητα απόψεων να παίζει το ρόλο της, με την έννοια ότι αν στη θέση της ήταν απλά κάποιος με τον οποίο θα διαφωνούσα επανειλλημένως απλά να μην ασχολούμουνα με το θέμα.

    Αν και επιμένω ότι το πρόβλημα ουσιαστικά προκλήθηκε από τις αντιδράσεις όσων διαμαρτυρήθηκαν ότι η επέμβαση του συντονιστή δεν ήταν έγκαιρή και αρκούντως έντονη, μπορεί όντως να είμαι υποκειμενική.

    Παρόλα αυτά πιστεύω κι εγώ ότι οι προσωπικές σχέσεις ακόμα και σε ένα φόρουμ επιρρεάζουν τις αντιδράσεις μας, κι αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό. Αλλά καταλαβαίνω αυτό που λες ότι "Σε διαφορετική περίπτωση θα είχε δικαίωμα ο καθένας να διαμαρτύρεται για μια μορφή λογοκρισίας." και το σέβομαι.



    Since we're sharing the same bed, we're not sharing the same dreams anymore...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 31-08-2007 14:57 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 31-08-2007 14:59 ]


    alex3
    31.08.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 31-08-2007 στις 01:50 έγραψε...

    - Τοποθέτηση / πρόταση του yiannisyiannis. Συμφωνώ 100%. Δίνει, κατά τη γνώμη μου, πρακτική λύση με τη λογική του "λιγότερο κακού" στις "γκρίζες" ζώνες. Στο τί ειναι εντός και εκτός κανονισμών αλλά και δεοντολογίας (του ιντερνετ γενικότερα και του ΜΗ ειδικότερα). Σαν γκρίζα ζώνη δεν εννοώ πως παρερμηνευονται τα ήδη διατυπωμένα στους κανονισμούς. Απλά, το τί συμβαίνει με την εφαρμογή τους. Τώρα, το να δώσει κανείς διευκρινήσεις, ή να ζητήσει συγνώμη - από τον διαχειριστή, απολύτως κατανοητό. Απλά, εγώ δεν θα το έκανα ποτέ σε μία παρόμοια περίπτωση. Ασε που με εμαιλ δεν λύνονται αυτά.

    - Τοποθέτηση stephenwolf περί μπλόγκς (γιατι να διαγράφεται και το μπλόγκ του διαπράξαντος την παραβίαση) και απάντηση astron (το μπλόγκ είναι μέρος του ΜΗ και άρα η αντιμετώπιση συνολική). Προσφάτως, σε ένα μπλόγκ, ενός πολύ καλού φίλου που επίσης τον αγαπώ, και αυτόν και τα γραπτά του, ποιητή και μουσικού, γράφτηκαν φράσεις οργής "οχι ρε μαλάκες" "οχι ρε πούστηδες" "ρε παπάρες" (και ΔΙΚΑΙΩΣ ΤΑ ΕΧΩΝΕ). Γιατί το "οχι ρε πούστη και παπάρα" είναι εντός της ενιαίας ηθικής του ΜΗ και το "οχι ρε μαλάκα" εκτός. ? Το ένα αναφέρεται στις φωτίες, και το άλλο στην αγανάκτηση μιας γυναίκας σε ότι αφορά την αντιμετώπιση ενός κρίσιμου θέματος που αφορά πρωτίστως τη γυναίκα. Και ενδεχομένως γι αυτην να είναι σημαντικό. Εκτός και αν απαγορεύεται σε ανήλικες και ευερέθιστα άτομα να μπαίνουν σε μπλογκς. Αρα, τα μπλογκς, είναι τελείως διαφορετικά από το φόρουμ. Αν δεν είναι, τότε απλά πέφτει ασυνείδητη μεροληψία και μάλιστα χοντρή. ok ?

    - Αντίστοιχα, μπορεί να επηρεάσει ένα μάχιμο στέλεχος του ΚΚΕ η της ΝΔ (αν δεν κάνω λάθος και οι 2 ειναι αποδεκτοί εδω μέσα) το "τι σκ.... να ψηφίσουμε" . (σκ = σκατά ή κάνω λάθος.) Για να το πάω πιο πέρα, αυτό αποτελεί η όχι προσβολή κλπ κλπ σε θεσμού και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ? Απλά ... δεν ενοχλεί.

    - Αναφορές περί αλλοδαπών "δεν έχω τίποτα με τους αλβανούς, αλλά δεν τους πάω ρε παιδί μου" ... Οινωνεί ρατσιμός μήπως ?

    - "η θρησκεία χαλιναγωγεί τον κόσμο" (για να μη που πειτε πως υποκειμενίζω και να ειμαστε όλοι αγαπημένοι, αν και δεν με πολυνοιάζει). Προσβολή θρησκευτικού συναισθήματος μήπως ? ........

    Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι ... (κατ' άλλους ναι, κατ' άλλους οχι). Οι συντονιστές κρίνουν. Σε πλαίσια αναγκαστικής υποκειμενικότητας. Και βάζουν το όριο. Και πρέπει να το βάζουν. Σε όποιος θέλει παίζει. Ανάλογα με το αν του πηγαίνει.

    - Ο φοβερός και τρομερός g- krax pως τον λένε, που ανοίγει πόστ, κάνει κυρήγματα, παραθέτει απόψεις ο άνθρωπος .... σπάει νευρα, κινεί ενδιαφέρον ... οργανώνει ταρατατζουμ κλπ ... έχει παραβιάσει κάτι το συγκεκριμένο ????? Προκαλεί - όπως και έκαναν άλλοι κατ επανάληψη εδω μέσα, με 100 γάντια ... Κάνει όμως χρήση των ΤΥΠΙΚΩΝ δικαιωμάτων του. Αν και - μεταξύ μας - εγώ τον βαριέμαι, οπότε δεν με προκαλεί. Φαντάζομαι πολλούς - όπως έκανα κι εγώ παλιά, με άλλα αστέρια - να κόβουν φλέβες. Ο Ορφέας θύμωσε που τον είπε φίλο του. Και του έβαλε νομίζω και τσαντισμένες φατσούλες. Ειναι ασυνεπής, δεν λέω, τζάμπα στήναμε τα σουβλάκια της απόχώρησης, αλλά πέραν αυτού, .... ουδέν μεμπτόν. Και του την πέφτετε του ανθρώπου. Πέρα από πλάκα .... υποκειμενίζετε.

    "Αυτοκριτική". Πριν δυό χρόνια περίπου, σε μία τοποθέτηση στο τόπικ για "γαμο μεταξύ του ιδίου φύλου" γράφτηκε το εξής σχόλιο. "Μαλακία το θέμα, μαλακία και το περιεχόμενο".

    Εγινα έξαλλος !!!!!!!!! ( Η μεγαλύτερη ηλιθιότητα που έχω κάνει). Σήμερα, ένα από τα μέλη τότε είπαν "δεν τρέχει και τίποτα", έχει ένα από τα πλέον ενδιαφέροντα μπλογκς εδω μέσα, με άποψη και αναφορές σε περιβαλλοντικά θέματα.

    Μόλις το είδα και αυτό ... άλλη ζοχάδα... "Εισβολή των μικρών ασεβών στα υψηλού επιπέδου κείμενά μας" .... Ευτυχώς που ο vouliakis είχε γράψει "δεν με ενοχλεί ως μοντερέιτορ" ... (και καλά είχε κάνει) .. Αλλη ζόχάδα για τον Βουλιάκη... "τι σόι είναι αυτός". Φτού σου μεροληπτικέ μοντερέιτορ. Αλλά τότε, ημουν "νεοφώτιστος".

    - Το ΜΗ αν ξεχωρίζει για κάτι, είναι ο σχετικά προσωπικός χαρακτήρας που έχει . Το απρόσωπο νετ, μετατρέπεται σε πραγματική επικοινωνία και γνωριμία των "μελών" του και στη συνέχεια η προσωπική επικοινωνία, μεταφέρεται και στο νετ. Και μη μου πειτε πως δεν παίζει ρόλο αυτό .... Και καλά κάνει και παίζει ... Επομένως, αναγκαστικά, πολλοί κρίνονται από το σύνολό τους. Απο τη συνολική γραφή τους, τα πμ τους, τα μαιλ τους, τις συναντήσεις, τις προσωπικές σχέσεις. ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ ? προφανώς οι συντονιστές. ΚΑι εννοείται πως οι όποιες δικές μας τοποθετήσεις, δεν εχουν τον χαρακτήρα υποδειξης απλά γράφουμε ... τι μας ενοχλεί και τι όχι.

    Και by the way, για να ξεκαθαρίζουμε. Και να γράψουμε και λίγο προσωπικά. Η μπαναρισθείσα Αννα είναι φίλη μου. Σκασίλα μου για το αν μπαίνει στο ΜΗ ή οχι για την περεταίρω σχέση μου. Και επίσης (πριν την Αννα) φίλοι μου ειναι οι μπανίσαντες / μοντερέιτορς Παύλος και Γιώργος, με την ίδια σκασίλα για τον αν μπαίνουν στο ΜΗ.
    Για τον χόρχε δεν το συζητώ. Ενα από τα πλέον αξιόλογα και δημιουργικά άτομα που έχω γνωρίσει την τελευταία περίοδο.

    Απλά, αν εγώ = thank κάποια στιγμή έγραφα ...
    - "οχι ρε μαλάκα παυλο η γιώργο δεν θα σου περάσει", ενώ είχα κατεβάσει προηγουμενα μπινελίκια και τα είχα ανακαλέσει, ..τι θα γινόταν ? "τηλέφωνα, πμ, εμαιλ,
    - "θάνο μου τι έπαθες .. κλπ."
    Ο ορφέας θα έγραφε ισως ... (σε ποστ) ...
    - "Θάνο ??? αυριο να πιούμε καφέ" ???

    Οκ ... σενάρια πειράγματος είναι αυτά .. αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ. Και δεν θα ήταν μεροληψία. Ειναι σχέση, ειναι στοιχείο μας, είναι πολλά. Επομένως ... σε πολλές περιπτώσεις, ναι δεν ειναι μονο τα ποστ... . Αναγκαστικός υποκειμενισμός και εδω.

    Βέβαια, ετσι ειναι το διαδίκτυο. Απλά, έτσι, τίθεται στην ίδια μοίρα, ενας ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ, ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ, με το οποιοδήποτε κωλόπαιδο ή ανώμαλο βρίσει κάποιον. Και η ευαισθησία κάποιου σε θέματα ζωής, παιδιών κλπ, μπαίνει στην ίδια κατηγορία με το αν η ανναβισυ ειναι καλύτερη από τη μαντόνα. H έννοια της καλής πρόθεσης, της προπαγάνδας κλπ, θα μένουν πάντα ανεξιχνίαστες.

    και στο διαταύτα. (πάντα κάτα τη γνώμη μου, όπως με είχε διατάξει να γράφω ένα άλλο καμάρι της διαδικτυακής μας παρέας). Προσωπικά εντελώς. Με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο ένα κείμενο με μπινελίκια που θέτει κάποια πράγματα πιο ουσιαστικά, από τα περιέργα, προπαγανδιστικά, και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, η χαζοχαρούμενα περι τραλαλά και τραλαλό .. (πάντα κατά τη γνώμη μου).

    Και για να ξεκαθαρίσουμε, οταν αναφέρομαι στα περίεργα κείμενα, όσο και αν φαίνεται παράδοξο ... Ξεκάθαρα ήταν τα κείμενα της other side, με τη δική της οπτική, και ξεκάθαρα είναι τα κείμενα του Dimitriou_en_MH, επίσης με τη δική του οπτική. Σου δίνουν ένα καθαρό στίγμα. Τα ενδιάμεσα, με τα γαντάκια που έχουν καρφιά στις ραφές τους, με ενοχλούν.



    Να προσθέσω την υπογραφή μου στο κείμενό σου???

    Και να πω, πως μάλλον χάνει το ΜΗ με την απουσία της, τουλάχιστον όπως την παρακολούθησα μεσα από τα ποστ...Από την άλλη, καταλαβαίνω την χρησιμότητα ενός τυπικού και την ανάγκη να τηρείται σε μια κοινότητα αγνώστων...Από την ξανά - άλλη, αν ίσως οργιζόμασταν συχνότερα, κι αν αφαιρούσαμε μερικά "σεις" και "σας" από τη ζωή μας, πιθανώς να μας χειράγωγούσε το σύστημα δυσκολότερα, και να μην είχαμε επιτρέψει να συμβαίνουν γύρω μας όλες αυτές οι αθλιότητες...



    LIFE IS WHAT'S HAPPENING TO US, WHILE WE'RE HAVIN' OTHER PLANS...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 31-08-2007 13:52 ]


    deathminor88
    31.08.2007, 13:49
    Nα ρωτησω κατι? Σε μια 16χρονη κοπελα, ειναι αυτη η καλυτερη τιμωρια? Ετσι θα καταλαβει το λαθος της?
    MagicaDeSpell
    31.08.2007, 14:39
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 31-08-2007 στις 13:49 έγραψε...

    Nα ρωτησω κατι? Σε μια 16χρονη κοπελα, ειναι αυτη η καλυτερη τιμωρια? Ετσι θα καταλαβει το λαθος της?


    Συφωνω απολυτα μαζι σου και συμπληρωνω αυτο που εγραψα και στο post εκτρωση απο τη στιγμη που διορθωσε το αρχικο προσβλητικο της post και καποια μελη δεν το αναγνωρισαν ηταν φυσικο να καταληξει εκει στη διαγραφη δηλ

    Steppenwolf
    31.08.2007, 15:03
    Παράθεση:
    γιατί για παράδειγμα να μην παραφερθεί πχ η mnk ή ο noisereduction ή η margo, ή όποιοι άλλοι είναι ΚΑΤΑ της έκτρωσης; Στο κάτω κάτω εκείνοι θεωρούν την έκτρωση φόνο. Γιατί πχ να μην λέγανε "[βρισιές] [βρισιές] [βρισιές] φονιάδες που θέλετε σκοτώνετε αθώα μωρά" ;;;
    Γιατί αναγνωρίζεις δηλαδή ευαισθησία μόνο στην πλευρά που ήταν υπέρ της έκτρωσης; Γιατί θεωρείς "κατανοητό" να παραφερθεί ένα μέλος και να αρχίσει να βρίζει απλά επειδή μπήκε ένα video που υποστηρίζει την αντίθετη άποψη;


    Δεν είπα κάτι τέτοιο. Η διαγραφή εξάλλου δεν έγινε για το πρώτο ποστ.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση η Otherside πήρε το ban της για το γνωστό πλέον δεύτερο ποστ στο οποίο θεωρώ ότι οδηγήθηκε όχι γιατί ήταν υπέρ της έκτρωσης απλά γιατί την πρήξανε την κοπέλα για όσα είχε γράψει στο πρώτο ποστ που διόρθωσε και μαζί με εκείνη και το Vouliaki -νομίζω- γιατί δεν ήταν αρκετά αυστηρός στις επιπλήξεις. Αυτό βλέπω ως αιτία κι όχι τη διαφωνία υπερ-κατά της έκτρωσης.
    deathminor88
    31.08.2007, 15:19
    Είναι απαράδεκτο αυτό που έγινε, και πιστεύω και θέλω να ανακληθεί το ban... Καταλαβαίνω πόσο δυσκολη είμαι η θέση των συντονιστών, αλλά πρέπει να ανακληθεί. Δεν είναι παρά ένα κοριτσι που της επιτέθηκαν τόσοι άνθρωποι και "αμυνθηκε" όπως μπορουσε. Ας της δώσουμε την ευκαιρία...
    MagicaDeSpell
    31.08.2007, 15:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 31-08-2007 στις 15:03 έγραψε...

    Παράθεση:
    γιατί για παράδειγμα να μην παραφερθεί πχ η mnk ή ο noisereduction ή η margo, ή όποιοι άλλοι είναι ΚΑΤΑ της έκτρωσης; Στο κάτω κάτω εκείνοι θεωρούν την έκτρωση φόνο. Γιατί πχ να μην λέγανε "[βρισιές] [βρισιές] [βρισιές] φονιάδες που θέλετε σκοτώνετε αθώα μωρά" ;;;
    Γιατί αναγνωρίζεις δηλαδή ευαισθησία μόνο στην πλευρά που ήταν υπέρ της έκτρωσης; Γιατί θεωρείς "κατανοητό" να παραφερθεί ένα μέλος και να αρχίσει να βρίζει απλά επειδή μπήκε ένα video που υποστηρίζει την αντίθετη άποψη;


    Δεν είπα κάτι τέτοιο. Η διαγραφή εξάλλου δεν έγινε για το πρώτο ποστ.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση η Otherside πήρε το ban της για το γνωστό πλέον δεύτερο ποστ στο οποίο θεωρώ ότι οδηγήθηκε όχι γιατί ήταν υπέρ της έκτρωσης απλά γιατί την πρήξανε την κοπέλα για όσα είχε γράψει στο πρώτο ποστ που διόρθωσε και μαζί με εκείνη και το Vouliaki -νομίζω- γιατί δεν ήταν αρκετά αυστηρός στις επιπλήξεις. Αυτό βλέπω ως αιτία κι όχι τη διαφωνία υπερ-κατά της έκτρωσης.





    uNick
    31.08.2007, 16:04
    Δεν είχα σκοπό να γράψω σε αυτό το topic. Μου πέρασαν από το μυαλό, όμως, κάποιες σκέψεις, όταν διάβασα το κείμενο του Θάνου, και συγκεκριμένα το παρακάτω απόσπασμα:

    Παράθεση:
    Το μέλος thank στις 31-08-2007 στις 01:50 έγραψε...
    Απλά, αν εγώ = thank κάποια στιγμή έγραφα ...
    - "οχι ρε μαλάκα παυλο η γιώργο δεν θα σου περάσει", ενώ είχα κατεβάσει προηγουμενα μπινελίκια και τα είχα ανακαλέσει, ..τι θα γινόταν ? "τηλέφωνα, πμ, εμαιλ,
    - "θάνο μου τι έπαθες .. κλπ."
    Ο ορφέας θα έγραφε ισως ... (σε ποστ) ...
    - "Θάνο ??? αυριο να πιούμε καφέ" ???

    Οκ ... σενάρια πειράγματος είναι αυτά .. αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ. Και δεν θα ήταν μεροληψία. Ειναι σχέση, ειναι στοιχείο μας, είναι πολλά. Επομένως ... σε πολλές περιπτώσεις, ναι δεν ειναι μονο τα ποστ... . Αναγκαστικός υποκειμενισμός και εδω.


    Όλο αυτό μου έφερε αναμνήσεις... Περσινά ξινά σταφύλια?... Ναι! Άφησαν ξινή γεύση για αρκετούς μήνες. Ο Θάνος (και μερικοί άλλοι) γνωρίζει για ποιό πράγμα μιλάω. Για όλους τους υπόλοιπους που δεν γνωρίζουν, θα δώσω μια πολύ σύντομη περίληψη.

    Πριν από έναν χρόνο, και μετά από περίπου 8 μήνες "ξέφρενης" συμμετοχής μου στο forum, είχα αρχίσει να συμπεριφέρομαι "κάπως"... Άλλοτε προκλητικά, άλλοτε προσβλητικά, άλλοτε σαν να είχα κάποιο παραπάνω δικαίωμα από τα υπόλοιπα απλά μέλη... Η εν γένει συμπεριφορά μου είχε αναγκάσει τότε έναν από τους Συντονιστές να προσπαθεί να μου δώσει να καταλάβω ότι είχα ξεφύγει. Στην αρχή μου το είπε "με τρόπο" για να μην με προσβάλλει, στην συνέχεια πιο έντονα για να με αφυπνήσει, μέχρι που μου τα έχωσε χοντρά!!! Δεν έφτασε στο σημείο να με μπανάρει, γιατί παρά το γεγονός ότι είχα αντίθετη άποψη, εγώ σεβάστηκα αυτό που μου έλεγε, και προτίμησα αντί να τσακωνόμαστε να αποσυρθώ (αυτομπαναρίστηκα για περίπου 2 μήνες) από το mh... Αυτό το διάστημα, και αφού είχε ηρεμήσει η κατάσταση, σκέφτηκα πολλά πράγματα για εμένα στο mh, την συμπεριφορά μου απέναντι σε άλλους και τις επιπτώσεις αυτής της συμπεριφοράς στην γενικότερη εικόνα μου, το πώς βλέπουν οι άλλοι αυτά που εγώ λέω... Μερικές φορές μπορεί να έχεις χίλια δίκια, αλλά ο τρόπος έκφρασης να σου αφαιρεί τη δυνατότητα να τα βρεις. Σημασία δεν έχει μόνο το ΤΙ λες, αλλά και το ΠΩΣ λες.

    Όλα αυτά ίσως μοιάζουν off-topic, αλλά πιστεύω πως δίνουν μια καλή εικόνα του πώς λειτουργούν τα πράγματα στο mh... Ναι, αναγκαστικός υποκειμενισμός είναι μερικές φορες. Αλλά υπάρχει, όταν το μέλος έχει και μια επαφή παραπάνω με κάποιον από το site, πέρα από τα posts, και είναι απολύτως αποδεκτός από τη μεριά μου. Γιατί όχι, άλλωστε? Αυτή είναι η ομορφιά του mh. Το ότι μπορεί να πίνουμε τις μπύρες μας το βράδυ, και ταυτόχρονα να διαφωνούμε την ημέρα, και αν ο ένας ξεπερνά τα όρια, ο άλλος να μπορεί να του βάζει χέρι για να διασφαλίσει την ομαλή λειτουργία του site αμερόληπτα.



    Κάτι παρόμοιο γνωρίζω πως έχει γίνει κατά καιρούς και στην περίπτωση της Άννας. Δεν ξύπνησε ένα ωραίο πρωί κάποιος λέγοντας "Βρε, μήπως να μπανάριζα την Άννα σήμερα?". Και στο παρελθόν είχε συμπεριφερθεί "κάπως" η Άννα, από άκομψα και προσβλητικά μέχρι και υβριστικά, σε διάφορα topics. Στεναχωριέμαι που έφτασαν οι υπεύθυνοι στον αποκλεισμό της από το mh, γιατί η Άννα είναι ένα καλό κορίτσι, με ανησυχίες, προβληματισμούς, απόψεις και ιδέες πάνω σε ωραία, σοβαρά θέματα... Από την άλλη, όμως, ξεφεύγει πολύ εύκολα. Αν εκείνη συνέχιζε να προσβάλλει και να βρίζει παρά τις προειδοποιήσεις και δεν την είχαν μπανάρει (είχαν λειτουργήσει δηλαδή μεροληπτικά επειδή είναι καλό κορίτσι κλπ), μετά εγώ - και ο κάθε εγώ - θα είχα "πάτημα" να κάνω οτιδήποτε χωρίς να μπορεί κάποιος Συντονιστής να πει τίποτα... Μήπως, λοιπόν, ο αποκλεισμός της ήταν η έσχατη λύση? (δεν γνωρίζω τις τελευταίες λεπτομέρειες, ξέρω όμως το σκεπτικό της ομάδας ανάπτυξης και φαντάζομαι πως κάπως έτσι λειτούργησαν για μια ακόμα φορά)

    Λυπάμαι που η Άννα δεν μπορεί να συμμετάσχει πια στο forum, αλλά δεν βρίσκω λάθος στην κρίση των υπευθύνων του mh...

    Astron
    31.08.2007, 16:42
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 31-08-2007 στις 16:04 έγραψε...
    Στεναχωριέμαι που έφτασαν οι υπεύθυνοι στον αποκλεισμό της από το mh, γιατί η Άννα είναι ένα καλό κορίτσι, με ανησυχίες, προβληματισμούς, απόψεις και ιδέες πάνω σε ωραία, σοβαρά θέματα... Από την άλλη, όμως, ξεφεύγει πολύ εύκολα. Αν εκείνη συνέχιζε να προσβάλλει και να βρίζει παρά τις προειδοποιήσεις και δεν την είχαν μπανάρει (είχαν λειτουργήσει δηλαδή μεροληπτικά επειδή είναι καλό κορίτσι κλπ), μετά εγώ - και ο κάθε εγώ - θα είχα "πάτημα" να κάνω οτιδήποτε χωρίς να μπορεί κάποιος Συντονιστής να πει τίποτα... Μήπως, λοιπόν, ο αποκλεισμός της ήταν η έσχατη λύση? (δεν γνωρίζω τις τελευταίες λεπτομέρειες, ξέρω όμως το σκεπτικό της ομάδας ανάπτυξης και φαντάζομαι πως κάπως έτσι λειτούργησαν για μια ακόμα φορά)


    Νίκο ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα, και χαίρομαι που επιτέλους κάποιος σκέφτεται τις συνέπειες αν δεν είχε γίνει το ban.
    Το παράδοξο είναι ότι κάποια άτομα που είναι εναντίον του ban της other_side, σε άλλο τόπικ μας παροτρύνουν να ...κάνουμε ban σε άλλo συγκεκριμένο μέλος. (!!!)
    Προφανώς, η κριτική είναι πολύ εύκολο πράγμα, και ό,τι κι αν πράξουμε στο τέλος θα υπάρχουν κάποιοι που δεν θα είναι ευχαριστημένοι...

    Υ.Γ. Ρε Deathminor... Ποιο κορίτσι 16 χρονών; Η κοπέλα είναι ενήλικη εδώ και αρκετά χρόνια! Διαβάζω τις κορώνες "απαράδεκτο αυτό που έγινε", "να ανακληθεί" κλπ. Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά δεν θα κάνουμε δα και δημοψήφισμα... Ο κανονισμός είναι σαφής και με βάση αυτόν εδώ και 4,5 χρόνια το site λειτουργεί μια χαρά. Όποιος έχει απορίες μπορεί να τον διαβάσει και θα του απαντηθούν.
    Orfeus
    31.08.2007, 16:54
    Επειδή εξακολουθείτε να ασχολείστε με το θέμα που προέκυψε, ιδού το story:

    Tο post:


    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 22-08-2007 στις 23:34 έγραψε...

    Το θέμα απασχολεί πρώτα και τελευταία την γυναίκα, το κορίτσι, το παιδί. Που βρίσκεται σε αυτή τη φάση. Όχι την Λίζα 32 ούτε τον άλλο τον παπάρα πουριτανιστή πως τον λεν δεν ξέρω. Και όχι δεν σέβομαι κανένα και τίποτα. Κάτι κόπανοι σαν κι εσάς ψηφίζουν νόμους βασισμένους σε κάτι σκατο-ταμπού αντιλήψεις και στη τελική ξέρεις τί γίνεται;

    Της πουτάνας. Αυτό. Επεμβάσεις στα κρυφά. Φακελάκια στα κρυφά. Επιπτώσεις στην υγεία. Και τα λοιπά. Ναι ρε και τα λοιπά.

    Κι εσύ παράλογη ασχετοσύνη. Με το βίντεο τί νομίζεις πως κάνεις εκτώς από να τρομάζεις μια ήδη τρομαγμένη ψυχούλα; Έλα στη θέση της και κόψε τις μαλακίες. Η τρομοκρατία είπαμε, είναι η καλύτερη μέθοδος του Χριστιανισμού. Κόλαση και τα ρέστα.


    Η υπόδειξη:


    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 23-08-2007 στις 03:08 έγραψε...

    Για να είμαστε και "τυπικά" εντάξει (τρομάρα μας), την επόμενη φορά προσπάθησε να αποφύγεις την ...καθομιλουμένη και γράφε πιο πολύ με το "σεις" και με το "σας"...


    Η παρέμβαση:


    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-08-2007 στις 15:57 έγραψε...

    Το post της Other_Side ήταν απαράδεκτο.
    Δε με ενδιαφέρει καθόλου εάν είναι αθυρόστομη στο blog της, ή στην καθημερινότητά της, ή όταν μιλάει με τους φίλους της. Εδώ υπάρχουν κάποιοι κανόνες που ισχύουν για όλους και οφείλει να τους σέβεται! Εάν είχα δει το post χτες βράδυ χωρίς καμιά αμφιβολία θα είχα κάνει άμεση παρατήρηση στο συγκεκριμένο μέλος.

    Αγαπητή Other_Side, μπορεί στην ουσία αρκετών απ' όσα γράφεις να συμφωνώ. Αλλά ο χαρακτηρισμός των συνομιλητών σου ως "παπάρες πουριτανιστές", "Κάτι κόπανοι σαν κι εσάς" και οι φράσεις "κόψε τις μαλακίες" σε συνδυασμό με το ύφος που χρησιμοποίησες στο υπόλοιπο post, κανονικά είναι αιτίες διαγραφής απ' το site μιας και έρχονται σε απόλυτη αντίθεση με όλους τους κανόνες συμπεριφοράς του MusicHeaven τους οποίους αποδεχόμαστε όταν γραφόμαστε ως μέλη. Εκλαμβάνω την διαγραφή του post σου ως μία συγνώμη προς του αναγώστες αυτού του forum για τον τρόπο σου κι ελπίζω να μην επαναληφθεί στο μέλλον κάτι ανάλογο.

    Παύλος Κ.


    Η απάντηση:


    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 23-08-2007 στις 17:30 έγραψε...

    Φίλε Άστρον αρχικά. Επειδή σε σέβομαι και σε διαβάζω συχνά και δείχνεις να είσαι μια χαρά κλπ κλπ. Όταν αποκτήσεις μήτρα και σου επιβάλουν άλλοι τί πρέπει και δεν πρέπει να κάνεις με δαύτη τότε και μόνο τότε θα δεκτώ κριτική πάνω στην αντίδραση μου.

    Η Μάργο αντιθέτως έχει. Γι'αυτό και ασχολούμαι. Βασικά αν είδατε. Η ΆΝνα (μπού κακό) μπήκε στις 11:38 και 40 δευτερόλεπτα χτες το βράδυ (άκουσων άκουσων) και διαβάζοντας κάπως τα σχόλια, δεν αντέδρασα πολύ αλλά το βίντεο ήταν αυτό που με έβγαλε εκτώς. Και να σου πω κάτι, δεν μιλάμε για το τελευταίο σιντί των Σεπουλτούρα (ποτέ δεν πήγα το μέταλ με το συμπάθειο), μιλάμε για ένα θέμα πολύ λεπτό κλπ και νομίζω πως φυσιολογικό είναι να ξεσπάει κανείς. Μου ανεβάζει ο άλλος, ή άλλη τί είναι ο μκμ, τώρα αηδείες για γερά στομάχια, μου κάνει προπαγάντα τρόμου κι εγώ θα πω εσείς και σας παρακαλώ; ΟΧΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.


    Το αποτέλεσμα:
    (κατόπιν επικοινωνίας μεταξύ Astron & Orfeus και που δεν έγινε “ελαφρά τη καρδία”)


    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 24-08-2007 στις 15:49 έγραψε...

    Ειλικρινά λυπάμαι, αλλά δεν μας αφήνεις άλλη επιλογή...


    Apataggelos
    31.08.2007, 17:41
    Να κάνω κι εγώ μια αφελή ερώτηση....ο καθένας μπορεί να κάνει ένα post στο forum και να γράψει ότι του κατέβει;! Λογοκρίνονται μόνο οι απαντήσεις όσων αντιδρούν και όχι όσοι ανεβάζουν ένα περίεργο βίντεο ή μια άποψη που ενοχλεί τον κόσμο και ενδεχομένως να σοκάρει ή/και να προκαλέσει; Αν δηλαδή ανοίξω ένα topic με θέμα ''εκτελέσεις ανά τον κόσμο'' και ανεβάσω μερικά άρρωστα βίντεο από το rotten.com, θα φταίνε όσοι με βρίσουν μετά....;!

    Επίσης, μπορεί το ΜΗ να είναι ένα εννιαίο site, αλλά οι διάφορες υποενότητες είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους θεματικά (forum, chat, blog, e-περιοδικό κτλπ). Δεν θεωρώ σωστό κάποιος που παρεκτράπηκε σε κάποιο από αυτά να αποκλείεται από τα υπόλοιπα....

    Ταπεινή μου άποψη: Ας κοιτάμε και το νόημα πίσω από τις λέξεις που χρησιμοποιεί ο καθένας μας. Δεν υπάρχουν χυδαίες λέξεις, υπάρχουν χυδαία μυαλά. Αυτή είναι η διαφορά, ας μάθουμε να τα ξεχωρίζουμε κι ας μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι.



    Υ.Γ. Δεν νιώθω τόσο υπερήφανος που το ΜΗ, που μέλος του είμαι κι εγώ, έβαλε λουκέτο (όπως χαρακτηριστικά δείχνει η εικόνα) σε κάποιο blog. Έχουμε 2007 και όχι 1967.... και υποτίθεται ότι τουλάχιστον το διαδίκτυο είναι το τελευταίο μη λογοκριμένο πεδίο που μπορούμε να κινηθούμε ελεύθερα.



    Φιλικά και με σεβασμό προς όλες τις πλευρές.


    -Why do you wear that stupid bunny suit?
    -Why are you wearing that stupid man suit?
    Donnie Darko.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Apataggelos στις 31-08-2007 17:41 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Apataggelos στις 31-08-2007 17:43 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Apataggelos στις 31-08-2007 17:43 ]


    chorrer
    31.08.2007, 19:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 31-08-2007 στις 17:41 έγραψε...


    Ταπεινή μου άποψη: Ας κοιτάμε και το νόημα πίσω από τις λέξεις που χρησιμοποιεί ο καθένας μας. Δεν υπάρχουν χυδαίες λέξεις, υπάρχουν χυδαία μυαλά. Αυτή είναι η διαφορά, ας μάθουμε να τα ξεχωρίζουμε κι ας μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι.



    Υ.Γ. Δεν νιώθω τόσο υπερήφανος που το ΜΗ, που μέλος του είμαι κι εγώ, έβαλε λουκέτο (όπως χαρακτηριστικά δείχνει η εικόνα) σε κάποιο blog. Έχουμε 2007 και όχι 1967.... και υποτίθεται ότι τουλάχιστον το διαδίκτυο είναι το τελευταίο μη λογοκριμένο πεδίο που μπορούμε να κινηθούμε ελεύθερα.



    +1

    jacamar
    31.08.2007, 19:39
    χμμμ διαβαζοντας τότε το τοπικ για τις εκτρώσεις σκέφτομουνα οτι αυτή η κοπέλα ίσως να είχε λόγους και αντιδρούσε έτσι.... Όμως πιστεύω οτι αυτο δεν δίνει σε αυτήν το δικαιωμα να εκφράζετε τιουτοτρόπως.... Δεν έκανε μια συζήτηση σε καφετέρια εργαφε σε ενα φορουμ με κανονισμους....δεν ηταν κατι αυθορμιτο το να μιλάει έτσι αλλά κάτι για το οποιο είχε συνενέσει να βγεί προς τα έξω...
    Προσοπικά δεν βλέπω οτι φυμωνονται οσοι εχουν αντιθετη αποψη με καποιο θεμα...
    βλεπω ανθρώπους που εθελοντικα είναι διαχειριστές σε αυτο το side και δίνουν πολύ χρόνο σε αυτό...ίσως μερικες φορές να μην εκφράζουν την κοινή γνωμη αλλά σίγουρα δρουν βάση κάποιας συγκεκριμένης λογικής....
    Δεν είμαι ανθρωπος που χαρίζετε ευκολα και μοιραζει απλόχερα φιλοφρονυσεις...δεχομαι οτι και εγω πολλές φορές βγαίνω απο τα όρια και στο forum και στο chat...ξέρω όμως πότε να γυρνάω πίσω
    Δεν δέχομαι τα περι ελευθεριας των απόψεων γιατί και εγώ που διαβάζω το τόπικ εχω δικαίομα να διαβάζω κα΄τι επικοδομιτικό....
    αυτά τα πέρι δεν υπάρχουν χυδαίες λέξεις αλλά μυαλά τα ακούω κάπως γιατί όταν εκφράζεσαι με μια γλώσσα με τέτειο πλούτο λεξιλογίου δεν έχεις δικαιολογία να χρησιμοποιείς τέτειες λέξεις....ούτε θα ακουστεί η αποψή σου αν βρίζεις στο μισό κειμενο....
    Το μπαν πάντως δεν την εμποδίζει να γυρίσει με τίς ίδιες απόψεις αλλά άλλες εκφράσεις..... η αθυροστομια δεν συνχωρίτε ευκολα στον γραπτό λόγο....

    χερομαι που αυτός ο χώρος φιλοξενει τις απόψεις μου και στα πλαίσια της πρωσοπικής μου ελευθερίας θα τον υπερασπίζομαι και θα τον σέβομαι...
    thank
    31.08.2007, 20:30
    Να το μαζέψω λίγο από τη μεριά μου, τουλάχιστον και τέλος.

    - Ξναδιάβασα το ποστ μου. (το κάνω συχνά και όντως κάποιες φορές βλέπω ότι έχω αλλάξει γνώμη ή αίσθηση, μετά απο σκέψη, ή απο αναγνώσεις άλλων κειμένων). Δυστυχώς δεν άλλαξα καθόλου γνώμη.

    - Προφανώς στις γκρίζες ζώνες (αν τις θεωρήσουμε γκρίζες) κάποιος πρέπει να παίρνει την ευθύνη χρωματισμού. Ασπρο η Μαύρο. Δεν είναι εύκολο. Και αυτή η δουλειά πέφτει στους συντονιστές. Αναγκαστικά, θα λειτουργήσουν με βαση δικά τους κριτήρια ηθικής, αισθητικής, δεοντολογίας και πρακτικής. Και για να λεμε την αλήθεια, η προσπάθεια που κανουν για το ΜΗ είναι και δύσκολη και πολλές φορές επώδυνη.

    - Οτι και αν γινει, όσες other side και αν φυγουν, το σαιτ θα πηγαίνει μιά χαρά. 35 νέα μέλη σήμερα. Και παραμένει μάλλον το πιό ποιοτικό θεματικό σαιτ στην Ελλάδα. Και ο όλος καυγάς, γίνεται κάτω από ένα ελάχιστο ποσοστό των θεματικών ενοτήτων. Αν και ο τίτλος είναι ελκυστικός. Απλά, πολλοί από τους αναγνώστες ίσως το έχουν γραμμένο, άλλοι να μην έχουν καταλάβει τι έγινε και .. σιγά που θα γυρίζουν πίσω στα αρχεία για ψάχνουν .. κλπ κλπ. (προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, καυγάς = μεταφορικά και γραμμένο = στα παλιά τους τα παπούτσια.)

    - Ο Παυλος (astron) ήταν σαφής. Δεν υπάρχει προσωρινό μπαν ... οκ εννοείται πως αν μετά από καιρό .. κλπ κλπ. Αρα, μία - ενδεχομένως και στιγμιαία αντίδραση υπόκειται σε συνέπεια διαρκείας. Τέλος. Η αναφορά μου Παυλο στον συσχετισμό μπλογκ και φορουμ που έκανες, δεν ηταν ακριβής όντως, αλλά το νόημα νομίζω είναι σαφές. Το ΜΗ υπόκειται σε ενιαία ηθική, δεοντολογία κλπ είτε αφορά το φόρουμ, είτε το περιοδικό, είτε το τσατ, είτε, τα μπλογκς. Ενιαία η κοινότητα. Τουλάχιστον η επιφαινόμενη, η διαδικτυακή. Οκ. Τότε σε επίπεδο ηθικής και αισθητικής μεροληπτείτε επιτρέποντας ασύστολα μπινελίκια και άλλα (τα εχω αναφέρει ήδη) σε μπλογκς και σουτάροντας με συντεταγμένη διαδικασία, άλλους, σε φόρουμ. Δεν συζητάμε για δευτερογενής προσβολές περί άθεων, θρησκόληπτων κλπ που όντως γίνεται χαμός, ούτε περί άσχετων, κολλημένων κλπ στο χώρο της μουσικής. Αρα, έκανε το λάθος στο φόρουμ. Δεν το θέλουμε στην κοινότητά μας. Κατανοητή αντίληψη.

    - Ειλικρινέστατη τοποθέτηση του Νίκου (unic). από τις ελάχιστες που έχουμε δει να γράφονται έτσι σε φόρουμ. Νίκο έτσι είναι. Υπάρχει συνέχεια, ιστορία, συνολική αξιολόγηση της παρουσίας ενός μέλους. Η Αννα είχε γράψει κατά το παρελθόν κάτι για κλίκες πχ, της την πέσαμε όλοι, στη συνέχεια τα βρήκαμε, ναι, δεν είναι σταθερή, παρεκτρέπεται πολλές φορές, , δεν ξέρει πιάνο, (ισως και να ξέρει, ..γαλλικά πάντως ξέρει). Πάντως, όντως με σενα, με μενα, με τη Νικη, με τον Γιώργο, δεν ξέρω αν θα γινόταν έτσι. Λαθος κάνω ? Ισως.

    - Απλά σε ένα προσωπικό μπλογκ μέλους εδω μέσα (στον ουδέτερο μπλογκοχώρο), είδα ένα ποστ για τη διαγραφή της αννας. Δεν ήθελε να το βαλει στο ΜΗ. το μέλος αυτό, δεν το ξέρω προσωπικά, έχει εξαιρετική γραφή και λόγο, εξαιρετική και καλοσυνάτη σκέψη .. και απλά .. εκφράστηκε αλλού. Αλλο μέλος, που ηταν στο τσακ να την κανει από το διαδίκτυο - πηρε το μπλογκάκι του και την έκανε. ..... Αποψή τους ? Αν τους αρέσει ... ο καθένας παιρνει το κουβαδάκι του και παιζει όπου θελει. Απλά, αν δεν αξιολοιγείτε αυτά τα μηνύματα, θα έχετε το εξης ισοζύγιο.

    Α. προστασία από τις κακες εκφράσεις με συντεταγμένη αποβολή μελών, διατήρηση ελάχιστης τάξης και αισθητικής στο ΜΗ. Δεν το λέω για πλάκα. Ειναι επιλογή και παντα πρεπει να λαμβάνεται υπόψην.

    Β. απομάκρυνση, κλόνισμα εμπιστοσύνης προβληματισμός άλλων μελών.

    Ανάλογα το πως το σταθμίζει κανείς. Και αν προτίθεται να παιξει στα ενδιάμεσα. Συνήθως το Α υπερτερεί του Β.

    Και ένα τελευταίο.

    - Με απίστευτη χαρά, και ικανοποίηση το ΜΗ διατρανώνει τον προσωπικό του χαρακτήρα. Δεν είμαστε μόνο νετ. Εδώ. Να ελάτε να μας γνωρίσετε.
    - Κάνουμε λάιβ,
    - πειραζόμαστε μεταξύ μας,
    - πάμε ταβερνούλες,
    - λέμε θανούλη μου, γιωργάκη μου, ...
    - τσ τσ...,
    - φύγε απο δω ρε ...
    - κλπ κλπ,
    - ουστ ρε απόδω (πειραγματάκια),
    - αχ μαυρα μάτια κάναμε να σε δούμε, .......

    Τα γρααααααφουμε σε ποστάκια, τα κάνουμε πράξη. Ζωντανό. Και είναι όντως μια χαρα. Το εννοώ. Αλλά, σόρρυ, αν θελετε την αμεσότητα, δείτε πως τα όρια καμμια φορά ειναι μπερδεμένα. Δεν μαχέυεται πάντα. τι να κάνουμε. Δεν μπορούμε να μένουμε πάντα στα χαρούμενα. "Ω τι ωραία που περνάμε εδώ" Και μη μου πειτε πως, αυριο θα απευθνθείτε αύριο στην οποιαδήποτε άννα, "έλα στο λαιβ μας, εμεις σε καναμε μπαν, στα κείμενά σου, στα ποστ σου, στο eperiodik;o, αλλά ... δεν έχουμε κάτι μαζί σου ..." Εφόσον ανοίγεται κοινωνικά το σαιτ ... μπαινετε και σε κοινωνικά μπαν. Τελεία.

    - Και μία τεχνοχρατική παράθεση, να τελειώνει το θέμα ... Μανατζάρετε ένα σαιτ. Λοιπον, ένας άνθρωπος, από αυτούς τους τεχνοκράτες του κερατά, (μπαν !!!!!!), που τον θεωρώ φωτισμένο, είπε το εξής σε μία διάλεξη για επιχειρηματίες και την αντιμετώπιση των πελατών τους.

    "Δεν παιζει τον παραμικρό ρόλο τη γνώμη έχετε εσεις για τον εαυτό σας, αλλά τι εικόνα έχουν οι άλλοι για σας, όταν επικοινωνείτε συντεταγμένα με άλλους ανθρώπους. Μπορεί εσεις να νομίζετε πως είστε οι τέλοιοι, με κάθε καλή πρόθεση, αλλά αυτό που βγαίνει προς τα έξω να σας ακυρώνει. Αν δεν το ψάχνετε είστε αλλαζόνες. Ποτέ μη λέτε πως ο άλλος δεν σας νοιάζει αν φύγει ...Και τότε ο άλλος εισπράτει το εντελώς διαφορετικό, αυτό, που παιρνει στη στιγμή. Και μετά δενυπάρχει επιστροφή."

    Οκ το΄νόημα έγραψα. Αυτό ισχύει για όλε ςτις πλευρές. Και για την Αννα και για μας που γκρινιάζουμε, αλλά και για σας. Επί του προκειμένου, προσωπικά, το έχουμε πει, ξέρω τις προθέσεις σας. αλλά δεν μου λέει τίποτα. Οταν στον λιγο χρόνο που εχω να μπω στο σαιτ, βλέπω ακόμα και τα παρακτικά της δίκης. Με όσα έγραψα παραπάνω..

    jorge
    31.08.2007, 21:10
    Επειδη γραφω στα κλεφτα απο σκοπια μετα απο 40 ωρες σχεδον αυπνος, θα ειμαι λιτος:

    1. ΟΚ. ΔΕΝ τιμωρειται καποιος που βριζει αλλα μελη, ενω εχει ηδη προειδοποιηθει τοσες φορες. Τον αφηνουμε να βριζει. Ειναι μορφωμενος, εχει λογο ωραιο και τον γουσταρουμε σαν χαρακτηρα.

    Τι θα γινει ρε παιδια ομως οταν αυτη τη συμπεριφορα την βλεπουν ΑΛΛΑ μελη; Και ειδικα νεα μελη;

    Τι θα τους λεω εγω σαν διαχειριστης; Οτι η αλλη μπορει να βριζει αλλα εσυ οχι, επειδη δεν εχεις γραψει στο παρελθον ωραια κειμενα;;

    Αυτο θα κανουμε τωρα;

    Θα ζυγιζουμε πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του καθενος για να αποφασισουμε αν το ιδιο μπινελικι ειναι παραβαση για την Αννα, αλλα οχι για τον Τακη;



    2. Επαναλαμβανω: αν καποιος μπαναρισμενος θελει να επανελθει, μπορει να επικοινωνησει μαζι μας. Δε χρειαζεται να ζητησει συγνωμη. Απλα να εξηγησει τι εγινε και να κουβεντιασουμε αν μπορει τελικα να επανελθει.

    Αν, Γιαννη, επαναφερουμε καποιον αυτοματα μετα απο ενα μηνα, τοτε σου λεω πως στο 80% των περιπτωσεων, θα γινονται τα ιδια, μια και οι περισσοτεροι μπαναρισμενοι δεν ειναι "Αννα", αλλα ανθρωποι με αλλη αισθητικη και ηθος, το οποιο απεχει πολυ απο αυτο που προωθουμε.

    Χαιρομαι που το κουβεντιαζουμε και που διαβαζω τις σκεψεις σας.